Dodaj do ulubionych

Po co ta wojna?

18.12.19, 19:18
Dziś przed sądami w całej Polsce zdajemy obywatelski egzamin. Wzywają nas na pomoc sędziowie, prokuratorzy, adwokaci. Chcą, aby razem z nimi bronić niezależności sądownictwa, ale przede wszystkim - naszych obywatelskich praw zagrożonych trwającą od czterech lat deformą wymiaru sprawiedliwości.

Ta druga fala pisowskiego tsunami ma ostatecznie zastraszyć sędziów, którzy bronią niezależności swego zawodu, trójpodziału władzy, naszej konstytucji i prawa unijnego – też naszego!

Po co Jarosławowi Kaczyńskiemu taka awantura w czasie kampanii prezydenckiej? Po co mu dorzucanie do ognia w sporze z Unią Europejską o stan polskiej praworządności?
Jak w „Wyborczej” pisała Dominika Wielowieyska, „prezes z rozmysłem prze do konfrontacji”. Bo w obozie „dobrej zmiany” po wyborach trwa roztrząsanie – iść kursem ostrym czy łagodnym. I wydaje się, że teraz przewagę zdobyły „jastrzębie”. Trójka młodych posłów Zjednoczonej Prawicy (od Ziobry) zapowiadająca w Sejmie wieczorową porą zamordystyczną nowelizację ustawy o sądach to wizytówka tego obozu.

Walenie w bębny

Jeden z publicystycznych filarów tego skrzydła tak definiuje sytuację: „Wygrany obóz, choć drugi raz z rzędu zdobył samodzielną większość, to nie dostał zwyczajowej premii za zwycięstwo, a wręcz przeciwnie: znalazł się w defensywie, i to dość głębokiej”. Dlatego teraz potrzebne są „śmiałe ruchy, mocne definiowanie podziałów (takich, które dają prawicy większość), wyraźnie artykułowany gniew, jasne wskazywanie różnic” (Jacek Karnowski, „Sieci”). Wydaje się, że jednak zrezygnowano z zapowiadanego po wyborach podboju centrum. I prezes, i prezydent, i premier z ogniem w oczach ponownie rozprawiają się ze „złogami komunizmu” i III RP w polskich sądach. Jednym głosem mówią o tych, którzy w sądach bronią idei państwa prawa, jako o anarchistach, szkodnikach, nieomal zdrajcach. Do tego dostaje się też Unii i TSUE za to, że mieszają się w nie swoje sprawy, przy okazji forsując groźne dla tzw. polskich wartości „ideologie” gender i LGBT.
To walenie w bębny ma usłyszeć twardy elektorat prawicy. Bo mobilizacja jest konieczna – ewentualna przegrana w wyborach prezydenckich to katastrofa dla obozu władzy, Zjednoczona Prawica może tego nie przetrwać.
Prezes i prezydent chcą przyciągnąć ponad milion radykalnych zwolenników Konfederacji – tak potrzebnych Dudzie w II turze wyborów. Ale przecież w Polsce wybory prezydenckie wygrywało się dotąd głosami szerokiego centrum.

Obywatele, którzy dziś – ze wsparciem UE – bronią niezawisłości sędziów, bronią czegoś dużo większego. A „ulica i zagranica” to nie synonimy zdrady narodowej, wręcz przeciwnie.

wyborcza.pl/7,75398,25523993,pis-zaostrza-walke-po-co-kaczynskiemu-taka-awantura-w-kampanii.html#S.DT-K.C-B.2-L.4.maly

--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
  • estella50 Re: Po co ta wojna? 18.12.19, 19:44
   Uważam, że Kaczyński nie potrafi działać bez wywoływania awantur i konfliktów, bez dzielenia i obrażania. Dlatego też łatwiej jemu brnąć jeszcze bardziej w konflikt (nie bacząc na jego możliwe grożne skutki), niż szukać zwolenników w centrum sceny politycznej.
   A jednak może się na tym przejechać. Części Polaków może się podobać takie awanturnictwo, ale większość chciałaby już wreszcie mieć spokój! Żeby przestali się kłócić, a zajęli na przykład służbą zdrowia.
   • ewa9717 Re: Po co ta wojna? 19.12.19, 18:37
    Bo el kaczafi nie potrafi żyć normalnie. Ktoś dawno temu, jeszcze za prezydentury Wałęsy, powiedział, że gdyby kaczyńskiemu brałkło wrogów, sobie by skoczył do aorty. Boleśnie to dziś odczuwamy. Staremu dziadowi z rakiem trzustki (najprawdopodobniej) i ledwie powłóczącemu girami już wszystko jedno, a po nim choćby potop. Oby sczezł!

    --
    www.youtube.com/watch?feature=share&v=wCSB2dr2MyI&fbclid=IwAR2a3AAgT-6lsgr9O02SxYKCnYjWuWS4YuWbtyk7ew9jlU1o0Dqu7HL7srY&app=desktop
    Olga Tokarczuk - nasz głos w świecie.
      • ewa9717 Re: Po co ta wojna? 19.12.19, 21:24
       Nawet nie mniej, a zupełnie nic...


       --
       www.youtube.com/watch?feature=share&v=wCSB2dr2MyI&fbclid=IwAR2a3AAgT-6lsgr9O02SxYKCnYjWuWS4YuWbtyk7ew9jlU1o0Dqu7HL7srY&app=desktop
       Olga Tokarczuk - nasz głos w świecie.
       • estella50 Re: Po co ta wojna? 19.12.19, 21:42
        I o to podobno chodziło, żeby Banasia przykryć. To przykryli sędziami. A że to może Dudzie pokrzyżować plany reelekcji? Już szykują jemu posadę po prof. M. Gersdorf. Tak na wszelki wypadek.
        Chciałabym bardzo, żeby opozycja była tak zorganizowana i przewidująca sad

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka