Dodaj do ulubionych

Zobaczy tylko jedną listę

15.01.20, 19:26
21 stycznia sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Kancelarii Sejmu, by oglądać listy poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa. Ale dostanie do wglądu tylko jedną z piętnastu list - sędzi popartej przez obytwateli, a nie przez sędziów.

wyborcza.pl/7,75398,25603156,kancelaria-sejmu-kontra-juszczyszyn-sedzia-zobaczy-listy-poparcia.html#s=BoxOpImg3
prawny"

W marcu 2018 roku Sejm wybrał - głosami PiS i Kukiz'15 - 15 nowych sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęta wcześniej ustawa o KRS wygaszała kadencję dotychczasowych jej członków i przekazała kompetencję wyboru parlamentowi. Wcześniej sędziów wybierali sami sędziowie.

Żeby ubiegać się o stanowisko, sędzia musiał zostać zgłoszony albo przez 25 innych sędziów, albo przez 2 tys. obywateli. Tylko sędzia Kurcyusz-Furmanik skorzystała z tej drugiej ścieżki. Mimo starań posłów i aktywistów listy poparcia od dwóch lat nie ujrzały światła dziennego.
Co jest na listach poparcia?

Dlaczego Kancelaria Sejmu nie udostępnia list? Jak informowała "Wyborcza", prawnicy przypuszczają, że znajomość nazwisk może ujawnić powiązania członków nowej KRS z Ministerstwem Sprawiedliwości. Może też wykazać nieprawidłowości. Do dziś nie wiemy, czy kandydaci spełnili wymogi formalne i mieli wymagane co najmniej 25 podpisów sędziów. Jeden z członków nowej KRS Maciej Nawacki przyznał, że sam podpisał własną listę.


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
  • estella50 Re: Zobaczy tylko jedną listę 17.01.20, 18:56
   Prezes sądu (Nawacki, nominant Ziobry do KRS) nie wyraził zgody na delegację Juszczyszyna do Kancelarii Sejmu. Co będzie dalej?

   --
   Olga Tokarczuk na spotkaniu w 'Wyborczej': Przyszedł czas, żeby wpisać do konstytucji zwierzęta >>
    • estella50 Re: Zobaczy tylko jedną listę 17.01.20, 19:45
     Listy poparcia podpisywali jak leci sędziowie zatrudnieni u Ziobry w ministerstwie. A więc taki sam zbiór nazwisk jest na każdej liście. A mówiąc po prostu: kandydatów do władzy sądowniczej wyznaczyli urzędnicy władzy wykonawczej.

     --
     Olga Tokarczuk na spotkaniu w 'Wyborczej': Przyszedł czas, żeby wpisać do konstytucji zwierzęta >>

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka