Dodaj do ulubionych

Bei mir bist du schejn "original" yiddish version

22.01.20, 20:13
- W obecnych dniach (z wiadomych względów) wspomnijmy na dzieci Jahwe.
Dla mnie chrześcijanina są oni starszymi braćmi w wierze, bez nich nie byłbym czym jestem, - ot co, .....

- Piosenka "Bei mir bist du schejn." dla mnie w bardziej znanym języku: "Bei mir bist du schön.", a dla Was: "Dla mnie jesteś piękna/piękny." jest bez wątpienia silnie pachnąca judaizmem.
Mój dziadek (Opa) był piekarzem i cukiernikiem przedwojennym, a w jego sklepie sprzedawczynią była moja śp. matka. Dostawcą mąki i cukru do piekarni był stary Żyd, który mówił juedisch i nosił sztrajmł i długi chałat.
W rodzinie matki był używany głównie j. niemiecki, ale ten Żyd wprawdzie niemiecki dobrze znał, ale zwykle używał juedisch, której mej matce wydał się trochę śmieszny, ale w miarę wystarczająco go rozumiała.

- A więc teraz kilka filmików z tematem związanych:
www.youtube.com/watch?v=ZUVEq6NC7mM
www.youtube.com/watch?v=bfhwtDp5J80
www.youtube.com/watch?v=eVcBxm1bLJo
www.youtube.com/watch?v=bi91fhU54I4

Pozdrawiam środowo.
Obserwuj wątek
    • alfredka1 Re: Bei mir bist du schejn "original" yiddish ver 22.01.20, 20:41
      Wspomnienia ....... będą zawsze ...
      w moim miasteczku /Nowa Wilejka/ miał piekarnię pan Rudoszewski ...
      codziennie rano mieliśmy świeżutkie pyszne pieczywo /ach.. te chałki/.
      przynosili je m.in. gimnazjaliści, którym płacil i jeszcze na drogę rogaliki dostawali.
      a potem ..... wybuchła wojna , weszli bolszewicy i ..... pana Rudoszewskiego /burżuj!!/ wywieźli do Kazachstanu.
      może i dobrze bo uniknął strasznej śmierci na wileńskich Ponarach.

dużoby wspominać .... ale smutno ogromnie .\

dziękuję za melodie, przeslę dalej ....

--
      https://fotoforum.gazeta.pl/photo/3/ua/qd/vorf/3ObNBm7mbFY2T8v6mX.jpg
    • estella50 Re: Bei mir bist du schejn "original" yiddish ver 23.01.20, 09:23
      Dziękuję Suender za te filmiki.
      Pora roku odpowiednia do refleksji o narodzie, którego już nie ma, ktorego zamordowano. . Nie ma tych łobuziaków z ulicy, tej ślicznej blondyneczki, tych eleganckich małżonków, ani tego starego szewca. Tu jeszcze uśmiechają się, pracują, spacerują... A pod ostatnim adresem stoją pod murem z dziećmi, starymi rodzicami w ostatnich sekundach swojego życia.
      Dla mnie to zawsze bardzo poruszające.
    • suender Re: Bei mir bist du schejn "original" yiddish ver 23.01.20, 10:19
      Tekst do polskiej wersji ("Bei mir bist du schön.") ledwo pamiętam, a te resztki które jeszcze mi zostały lecą jakoś tak:

"Choć wszyscy mówią mi, że dużo dziewcząt znasz, żeś piegowaty jest i że masz brzydką twarz!
      Lecz ty masz w sobie COŚ, taakie małe COŚ .........."

Może ktoś z Was dopiszę resztę, - ot co, ...........

Pozdrawiam.
    • suender Re: Bei mir bist du schejn "original" yiddish ver 23.01.20, 15:25
      I znowu potwierdzenie:
      Mianowice, że coraz więcej dowodów na to, jak silnie PAD gardzi ludem wyrosłym z Korzenia Jessego.
      To tutaj:

fakty.interia.pl/swiat/news-dyrektor-yad-vashem-reaguje-na-nieobecnosc-prezydenta-andrze,nId,4285037

"Jest mi bardzo przykro, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się nie przyjeżdżać na V Światowe Forum Holokaustu - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Yad Vashem w Jerozolimie dyrektor tego instytutu Awner Szalew."

Żeby nie być gołosłownym (jak bardzo ów lud jest ważny) posilę się tutaj tekstem od znajomego:

"O Jessów sławny korzeniu, z ciebie /Bujny szczep idzie, co wierzch ma w niebie/ Zaczem stanąłeś celem narodów. /Dziwem i strachem królewskich grodów. /Do ciebie skąd, i noc wstaje, /Obrócą modły wobec rodzaje. /Więc i nas, z jarzma, które nosimy/ ?(A już nie mieszkaj) wybaw, prosimy." [Kasper Miskowski]

Pozdrawiam popołudniowo.
          • taniarada Re: Bei mir bist du schejn "original" yid 27.01.20, 00:19
            suender napisał:

> alfredka:
            >
            > > .... jest wstyd i paskudne .....
            >
            > No niby tak, ale coraz mniej ludzi wierzy, że u PAD(a) w głowie jest takie coś
            > jak WSTYD, - ot co, .....
            >
            >
            > Pozdrawiam w samo południe.
            A nie zrozumiałeś dlaczego? Nie czytasz wiadomości ?Dziwne .Czy nie wychylasz nosa poza te fora.
            • suender Re: Bei mir bist du schejn "original" yid 27.01.20, 09:44
              taniarada:

> A nie zrozumiałeś dlaczego?

A czy są w ogóle do zrozumienia zachowanie polityków?

> Nie czytasz wiadomości ?

Żeby być w 100% zorientowanym trzeba by śledzić wiadomości z wielu rożnych źródeł, - ale kto ma na to tyle czasu?

> Czy nie wychylasz nosa poza te fora.

Moja żona twierdzi, że wychylam nos aż za bardzo, więc mnie za to karci, - a ja chcę żyć z nią w zgodzie więc nico się miarkuję, - ot co, .......

Pozdrawiam porannie..
    • suender Re: Bei mir bist du schejn "original" yiddish ver 25.01.20, 09:52
      Jak już zacząłem o starotestamentowych klimatach, to dla równowagi ciut, ciut o klimatach nowotestamentowych (chrześcijańskich):

Więc według powyższego zapowiadam nowość w zakresie zacnej profesji konfesyjnej, w tym przypadku krawieckiej.
      Oczywiście robię to zainspirowany postem naszej forumowiczki o wdzięcznym nicku Estella50, co wspomniała o fotce z szewcem na tle maszyny do szycia marki SINGER:

Zatem mam przyjemność zaprezentować Krzysztofa Zientarskiego i jego firmę sukienkową "Marie Zélie" (nazwa wzięta od nazwiska francuskiej świętej Marie Zélie):

www.youtube.com/watch?v=5VfrhnpUMl4
      Zatem zachęcam do dalszego komentowania merytorycznego.

Pozdrawiam sobotnio.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka