Dodaj do ulubionych

Co z tego wyniknie?

04.02.20, 19:05
To próba zagrożenia środowisku: nie idźcie tą drogą, bo mamy narzędzia, żeby sobie z wami poradzić - mówi w rozmowie z Gazeta.pl konstytucjonalista prof. Marcin Marczak z Uniwersytetu Warszawskiego, kiedy pytamy go o represje Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziego Pawła Juszczyszyna.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25665679,prof-matczak-o-karze-dla-sedziego-juszczyszyna-uderzaja-w.html#s=BoxOpImg1
Podstawowy zgrzyt polega na tym, że decyzję w sprawie sędziego Juszczyszyna wydała Izba Dyscyplinarna SN. Dopiero co Komisja Europejska złożyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o nałożenie środka tymczasowego, czyli "zamrożenie" działania tejże Izby. Jej umocowanie prawne podważył też w swojej uchwale Sąd Najwyższy. Zatem: czy Izba Dyscyplinarna miała prawo ukarać sędziego Juszczyszyna?
Osoby zasiadające w Izbie Dyscyplinarnej SN kręcą bat same na siebie. Decyzja w sprawie sędziego Juszczyszyna pokazuje, dlaczego wniosek Komisji Europejskiej do TSUE był tak potrzebny. Izba Dyscyplinarna SN to zbrojne ramię władzy, które ma usuwać problematycznych dla tej władzy, niezależnych sędziów. Tymczasem sędzia Juszczyszyn swoimi kolejnymi działaniami stara się wykonać wyrok TSUE z listopada ubiegłego roku, a pan sędzia Nawacki i Izba Dyscyplinarna SN mu to uniemożliwiają. Dzisiejsza decyzja może być gwoździem do trumny tej reformy i samej Izby Dyscyplinarnej. Teraz TSUE ma dodatkowy, bardzo mocny argument, że Komisja Europejska miała rację, formułując swoje obawy w tej sprawie.


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
  • estella50 Re: Co z tego wyniknie? 04.02.20, 19:15
   Nie wiem, co z tego wyniknie. Prof. Marczak mówi, że sędziowie mają narzędzia, żeby sobie poradzić. To nadzieja. Bo Unia sprawiedliwa, ale nierychliwa. Najlepiej, żeby mocna reakcja UE (finansowa!) nastąpiła przed majowymi wyborami. Ale na to raczej nie ma szans.
   Sędzia Juszczyszyn jutro idzie normalnie do sądu orzekać. I co zrobi jego szef oszust Nawacki? Strażników pod bronią postawi przed salą rozpraw?
   • suender Re: Co z tego wyniknie? 05.02.20, 09:23
    Teraz najważniejsze, by Juszczyszyna nie zostawić samego naprzeciwko tej tyranii.
    Po pierwsze trzeba jemu (i rodzinie) z powodu urwania 40% poborów zapewnić normalną egzystencję.
    Myślę, że jakaś grupa dobrych ludzi zainicjuje na ten cel zbiórkę publiczną (też bym się dołożył).

    W sumie widzę więcej docelowego dobra niż zła w zagrywce Radzika i Nawackiego, gdyż de'facto tym samym upubliczniają przykład zacnego i pryncypialnego sędziego Pawła i robią jemu wielką reklamę, a tym samem takim złośliwym aktem do cna kompromitują pozorną sanację sądownictwa.

    No i jeszcze jedno czuję: Że wielu ze środowiska prawniczego co popierają Juszczyszyna będą zaciekle bronić Pawła w najbliższych procesach sądowych w kraju i w ramach EU. Wydaje się iż to nie koniec, lecz dopiero początek tej sprawy.

    Pozdrawiam.
    • estella50 Re: Co z tego wyniknie? 05.02.20, 09:36
     Finanse nie są problemem. Praworządni sędziowie mają chyba jakiś fundusz pomocowy ustanowiony, bo już wcześniej wypłacali pieniądze kolegom ukaranym przez ziobrystów zabraniem części wynagrodzenia za podporządkowanie prawu i Konstytucji, a nie pisowi.
      • iryska2604 Re: Co z tego wyniknie? 05.02.20, 17:26
       Mnie się wydaje że oni czegoś sie boją.Co prawda robią mocne miny ale...Chyba Ziobro się urwał prezesowi ze smyczy albo ma zamiar ? Dużo zależy od wyborów. Różne rzeczy się mogą zdarzyć. Pamiętacie jak wszyscy byli przekonani że Komorowski wygra?

       --
       mieć w górze niebo a w sobie spokój...
       • estella50 Re: Co z tego wyniknie? 05.02.20, 18:27
        Ja też myślę, że oni się boją. Coraz więcej emocji w ich słowach i działaniu. Boją się przegranej Dudy, a wtedy załamania całego ich planu i aktów oskarżenia.
        A Ziobro ma zamiar urwać się ze smyczy, oczywiście, aż nóżkami przebiera! Jakby mógł, to w rolę Brutusa wszedłby, żeby tylko szybciej być na czele zamiast prezesa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka