Dodaj do ulubionych

Przedziwne skąpstwo Kościoła.

28.03.20, 19:41
Polski kościół katolicki nie dał jeszcze ani grosza na walkę z koronawirusem. Instytucja, która opływa w bogactwa – zasobna, dysponująca pieniędzmi, nieruchomościami, dziełami sztuki, domami – pałacami (jak siedziby niektórych biskupów), nie dała ani grosza. Której roczny budżet, według wyliczeń tygodnika "Newsweek" z 2016 roku, sięga 10 miliardów złotych, a składa głównie z datków od wiernych oraz w mniejszym stopniu, z biznesów prowadzonych przez duchownych - nie dała ani grosza.
Tadeusz Rydzyk, najbardziej znany z zamiłowania do robienia pieniędzy polski ksiądz i niezwykle sprawny przedsiębiorca, który na preferencyjnych interesach z państwem zarobił krocie i dostał łącznie setki milionów złotych z pieniędzy podatników – też nie dał ani grosza.

natemat.pl/303857,co-robi-kosciol-ws-koronawirusa-michalik-nie-dal-grosza
Nie dziwne to trochę?


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
  • dociek Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 28.03.20, 21:51
   Absolutnie mnie to nie dziwi. Przecież na tym polega zadanie kapłana, żeby wydoić naiwnych wiernych bez żadnych konsekwencji, a nie na rozdawaniu czegokolwiek poza tekstami bez pokrycia.

   Już dawno na tym polegał biznes szamana, czy innego czarownika w plemieniu, by za obietnice bez pokrycia i czary-mary dla wzmocnienia magicznego efektu, opływać w dobra darowane z naiwności prostych współziomków.

   --
   "Mężczyźni wkładają to w tamto, a kobiety wkładają w to uczucie". (Witkacy) Chodzi tu zapewne o... sprzątanie? (Dociek)
   • estella50 Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 29.03.20, 08:24
    koduj24.pl/pisowska-tarcza-antykryzysowa-ksieza-maja-byc-zwolnieni-przez-3-miesiace-z-obowiazku-oplacania-skladek-zus/

    fragment tzw. tarczy antykryzysowej: – „3. Na wniosek duchownego będącego płatnikiem składek zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, chorobowe, zdrowotne należne z tytułu bycia duchownym, za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.”. Przypomnijmy, że przedsiębiorcy mają mieć tylko zawieszone opłacanie składek, które skumulują się i będą musiały zostać uregulowane w kolejnym kwartale.

  • suender Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 29.03.20, 15:18
   iryska2604:

   > Tadeusz Rydzyk, najbardziej znany z zamiłowania do robienia pieniędzy polski ksiądz
   > i niezwykle sprawny przedsiębiorca,

   Nie zdziwię się kiedy po latach okaże się iż Rydzyk to ateistyczna wtyka w KK, - ot co, ....

   Pozdrawiam wtykowo.
   • pia.ed Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 30.03.20, 13:57
    30.03.2020 12:04

    Podczas mszy świętej w środę 25 marca arcybiskup Grzegorz Ryś przeczytał apel doktora Pawła Czekalskiego, który poprosił o pomoc w zbiórce pieniędzy na respiratory. W ciągu zaledwie kilku dni udało się pozyskać ok. miliona złotych.

    "W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jak obecnie nam zagraża (COVID-19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach, by zapewnić przeżycie choremu, a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem, kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie, a komu odmówić i skazać na śmierć" - napisał doktor Czekalski.
    .

    Jeden z komentarzy pod artykulem:

    cguirre

    Słychać zgrzyt zębów pewnego biznasmena z Torunia. Ktoś śmiał poprosić o pieniądze
    na sprzęt medyczny
    a nie na wsparcie jego biznesu. Oj panie Ryś, trafisz pan na cenzurowane.


    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25829784,lodz-po-apelu-abp-grzegorza-rysia-zebrano-milion-zlotych-na.html#s=BoxOpLink
    • estella50 Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 30.03.20, 14:10
     Chwała dla abp Rysia, chwała dla Kk, którzy potrafią tylko słowem wyciągać - ze swojej? ależ gdzie tam! Z cudzej kieszeni, z kieszeni posłusznych owieczek wyciągać pieniądze na chwałę i arcybiskupa i kościoła. Jeszcze trochę i ordery ze wstęgą za to dostaną!
     Gdyby tak sami, choćby ostentacyjnie, z udziałem kamer, przesłali z własnego konta, z własnej kieszeni czekiem, czy przekazem pieniądze dla tego czy innego szpitala, to sama biłabym im brawo, bo to chwalebny przykład dla owieczek.
     Jakoś dla WOŚP zbierającej dla potrzebujących nie było wsparcia, choćby słownego, ze strony kleru.
     • dociek Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 02.04.20, 10:57
      Abp Ryś nakłaniał wiernych do składania datków na szpitale, ale czy sam coś z własnej kiesy dołożył?
      Nie wierzę szczerze.

      Ale to, co nakazał arcybaca przemyski, to chyba podległych mu księżulków szczególnie zabolało.


      Przez pandemię archidiecezja ma coraz większe problemy finansowe. Wszak na mszach może być ograniczona ilość wiernych.

      – W związku z tym metropolita przemyski, Abp Adam Szal, zwrócił się do księży diecezjalnych, aby w najbliższych dwóch miesiącach wsparli funkcjonowanie parafii, w których pracują oraz diecezji, do której należą, połową swoich miesięcznych przychodów – powiedział Onetowi ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik prasowy.

      Księża nie ukrywają oburzenia, jedynie swoje personalia. – Zamiast ratować szpitale czy chorych na koronawirusa ludzi, trzeba ratować kurię biskupią. A ona od wielu lat ma się dobrze. No ale trzeba będzie zastosować się do poleceń arcybiskupa – stwierdził w rozmowie jeden z duchownych.


      --
      Stado świń przy korycie, bo barany były przy urnach.
      Jeżeli mam wybierać, wybieram piwo i sex. Ale jakoś ten sex nie chce mnie również wybrać. Pozostaje piwo.
      • ewa9717 Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 03.04.20, 23:51
       No właśnie, takich jak arcypapa Ryś na palcach jednej reki można w polskim Kk policzyć, a takich szali/szalów cała rzesza...

       --
       pisizm nasz powszedni...
       wawalove.wp.pl/koronawirus-w-polsce-dyrekcja-pogotowia-o-zwolnieniu-ratowniczki-bez-zwiazku-z-wypowiedziami-w-internecie-6495530993043585a
       polskatimes.pl/epidemiczne-domino-pozbawione-wsparcia-i-ochrony-polskie-szpitale-padaja-jeden-po-drugim/ar/c1-14894913?fbclid=IwAR1ZjeB5zDYpJWQARy55HUxdRbXA-so7Abm5vV-dSsFg0l8GkIERjVBi1rU
       i tak dalej, i tak dalej...
       • dociek Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 04.04.20, 03:57
        ewa9717, w sumie wcale nie o to tu chodzi.
        Ani Ryś nie dołożył ze swoich, ani ten Szal, który jeszcze chce oskubać swych podwładnych. Trochę mnie argumenty tych księży rozbawiły, że szpitale, itd. potrzebują.
        Bo osobiście wątpię w "taką rozrzutność" u większości z nich. Kościół bierze, a nie rozdaje.

        --
        "Mężczyźni wkładają to w tamto, a kobiety wkładają w to uczucie". (Witkacy) Chodzi tu zapewne o... sprzątanie? (Dociek)
       • dociek Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 05.04.20, 09:25
        Wśród półbogów w kieckach trafiają się jednak i ludzie. Te jednostki jednak wiosny nie czynią.
        Choć tak, czy inaczej pieniądze na to pochodzą z pewnością od wiernych. A konfesjonały okazują się zbędne, skoro nie można bezpośrednio spowiadać z powodu zagrożenia drogą kropelkowo-inhalacyjną.


        Ks. Witold Baczyński, proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu zapowiedział, że pieniądze, które odłożone były na zakup nowych konfesjonałów, zostaną przeznaczone na kombinezony ochronne dla pracowników wałbrzyskiego SOR-u - informuje Rzeczpospolita. Ksiądz na filmie opublikowanym na profilu facebookowym parafii mówi, że zna wielu lekarzy i pielęgniarki, którzy potrzebują pomocy w tym trudnym czasie. - Chcę pomóc. Jako parafia mamy trochę odłożonych pieniędzy na wymianę konfesjonałów. I chciałbym je wykorzystać na wyposażenie wałbrzyskiego SOR-u - zapowiedział.

        - Pomysł, który mi podpowiedziano, to skup kombinezonów lakierniczych, które się nadają jako ochrona przed wirusem - dodał i zwrócił się do firm lakierniczych o odsprzedanie parafii kombinezonów.

        Ksiądz, mimo epidemii, pozostaje w kontakcie ze swoimi parafianami - na Facebooku zamieszcza filmy, a z kościoła msza jest transmitowana online


        --
        Im bliżej, tym gorzej.
         • dociek Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 07.04.20, 12:58
          Komentarz czytelnika: Widział kto żeby świnia wypluła to co z koryta wylizała? [W.Dar]


          Polski kardynał i papieski jałmużnik ksiądz Konrad Krajewski zaapelował do współpracowników papieża Franciszka, by każdy z nich oddał swoją jedną pensję na rzecz najbardziej potrzebujących. Apel duchownego został jednak źle zrozumiany.
          O sprawie napisał Piotr Żyłka, redaktor naczelny katolickiego portalu DEON.pl. Poinformował, że zadzwonił do niego kardynał Konrad Krajewski. To papieski jałmużnik, który ostatnio wyszedł z konkretnym apelem do bliskich współpracowników Franciszka. Chciał, żeby każdy z nich oddał swoją jedną pensję, jeden miesięczny dochód na jałmużnę. I żeby papież mógł te środki przekazać najbardziej potrzebującym.

          Jednak włoskie i watykańskie media bardzo złagodziły jego apel i napisały, że jałmużnik papieski poprosił o datki – stwierdził Piotr Żyłka. – Nie chodzi o żadne datki. Problem w Kościele jest taki, że my się przyzwyczailiśmy, że nam się daje, a nie że my dajemy. Dlatego poprosiłem o konkretną rzecz. Nie żeby zebrali teraz gdzieś od wiernych pieniądze i je przekazali papieżowi, ale żeby dali własne pensje. Jałmużna powinna być bardzo konkretna, powinna zaboleć – przekazał kard. Krajewski.

          Duchowny zwrócił uwagę na jedną kwestię, dotyczącą pieniędzy, które mają do dyspozycji księża. – Za bardzo w Kościele przyzwyczailiśmy się do tego, że rozdajemy, ale nie swoje. W kościele zbieramy na tacę, później część z niej przeznaczamy na pomoc potrzebującym. Ale to nie są nasze pieniądze, to przecież ludzie nam dali! Trzeba zapytać ile proboszcz sam dał na tacę. Bo to dopiero wtedy jest jałmużna. Trzeba dawać ze swojego a nie z datków – ocenił.


          --
          To chyba robota ruskich!
          • pia.ed Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 07.04.20, 17:01
           "Nowojorska katedra Saint John the Divine, jedna z najwiekszych budowli koscielnych na swiecie, w ciagu tygodnia zostanie zamieniona na szpital polowy, w ktorym zmiesci sie 9 medycznych namiotow.
           - Kiedys czesto uzywano katedry w ten sposob, np. podczas dzumy, wiec to wlasciwie nie jest
           zadna nowosc dla katedr, choc nowosc dla nas, powiedzial proboszcz."

           www.sydsvenskan.se/2020-04-07/jattekatedral-i-new-york-blir-faltsjukhus


           Katedralen Saint John the Divine i New York, en av världens största kyrkobyggnader, kommer inom en vecka att förvandlas till ett fältsjukhus. Upp emot 200 patienter ska kunna vårdas här, i nio medicinska tält som ska resas i katedralen.
           – Tidigare har katedraler ofta använts på det här sättet, till exempel under pesten. Det här är egentligen inget nytt för katedraler överlag, men det är nytt för oss, säger kyrkoherden Clifton Daniel till tidningen The New York Times.


           • ewa9717 Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 07.04.20, 17:53
            Podobnie zamierza się ponoć zrobić z gmachem Europarlamentu. Tylko w pislandii stoją puste i świetnie wyposażone sale szpitalne, czekając na ewentualne zachorowania pisiorów, a matołusz i reszta pisuarzej bandy, szumowskiego nie wyłączając, mają w dudzie naród, szykują rozszerzenie mozliwosci pomocy medycznej dla vipów, tych pisuarzych przede wszystkim zapewne...

            --
            Nadal nie znalazłam ani jednego uczciwego pisiora...
            wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25850152,poslowie-pis-opanowali-zdolnosc-teleportacji-pod-ustawa.html?fbclid=IwAR3TPQ6f3rRS5GlOKpmDWiqTd6gkoq5HEdZ9ybA5r48rPWKKH8lU3SZAZOU
            • dociek Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 10.04.20, 14:34
             Jest spowiednik ale i oczywiście jest pod nogami kaseta na datki.
             Tyle, żeby je złożyć, trzeba się zbliżyć na zakazaną odległość. Nawet moneta nie doleci.
             KTO TU KOGO OSZUKUJE?

             29 min temu

             Tak z powodu koronawirusa wygląda w Wielki Piątek spowiedź pod świątynią Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Foto: Piotr Nowak/PAP.


             --
             Jednakowoż ciemnota w Polszcze grasuje nadal.
             • estella50 Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 10.04.20, 16:50
              Biskup łowicki Andrzej Dziuba wymusza na księżach-katechetach oddawanie ⅓ pensji. Ksiądz, od którego kuria domaga się 8 tys. zł zaległości i 12 tys. zł karnych odsetek, zawiadomił o tym prokuraturę i Watykan. Może się okazać, że biskupi, którzy łatają w ten sposób budżety w czasie epidemii koronawirusa, robią to bezprawnie Może się okazać, że biskupi, którzy łatają w ten sposób budżety w czasie epidemii koronawirusa, robią to bezprawnie.
              W diecezji łowickiej biskupi od lat przymuszają księży-katechetów do dzielenia się szkolnymi pensjami z kurią. Pensji, za które płaci nie Kościół, lecz budżet państwa. Według ustaleń OKO.press zalegającym z opłatami duchownym kuria nalicza karne odsetki, a biskup ich szantażuje.

              W praktyce wygląda to tak:

              “Przyjeżdża do mnie biskup pomocniczy i mówi: proszę księdza, w czerwcu zmiany na parafiach będą. Ksiądz powinien zapłacić, bo inaczej zostanie na wikariacie, a tak ksiądz może zostać proboszczem” – opowiada OKO.press jeden z łowickich księży.
              • ewa9717 Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 10.04.20, 19:35
               A WYSTARCZYŁOBY POPROSIĆ głódzia , ZEBY POSZEDŁ DO SKUPU I SPRZEDAŁ BUTELKI wink

               --
               Nadal nie znalazłam ani jednego uczciwego pisiora...
               wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25850152,poslowie-pis-opanowali-zdolnosc-teleportacji-pod-ustawa.html?fbclid=IwAR3TPQ6f3rRS5GlOKpmDWiqTd6gkoq5HEdZ9ybA5r48rPWKKH8lU3SZAZOU
               • iryska2604 Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 10.04.20, 21:20
                Parafiom brakuje pieniędzy z tacy. Kard. Nycz: "Rzeczywistość nas przerosła"

                - Jest problem z utrzymaniem zakonów, dzieł zakonnych, problem utrzymania małych parafii, ludzi, którzy w nich pracują, ogrzewania - przyznał kard. Kazimierz Nycz na antenie RMF FM.

                warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25861077,parafiom-brakuje-pieniedzy-z-tacy-kard-nycz-rzeczywistosc.html#a=338&c=143

                I co teraz???

                --
                mieć w górze niebo a w sobie spokój...
                • dociek Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 11.04.20, 10:37
                 Mogliby nawet za niewielką odpłatnością zacząć zwracać ten nasz wspólny majątek który zawłaszczyli za symboliczne złotówki - od hojnych "darczyńców" państwowych i samorządowych. Może zarobiliby na postną zupkę z chlebkiem?

                 Słudzy boży nie powinni otaczać się dobrami zagarniętymi od innych. Jak to szło? „Nie będziesz pożądał żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20,17).

                 --
                 Prawdziwa dama pije tylko czysty spirytus. I nigdy w małej ilości. (Michaił Bułhakow)
                 • dociek Re: Przedziwne skąpstwo Kościoła. 16.04.20, 19:41
                  I jakoś nikt im nie chce z niebiesiech sypać manny, to wołają do ludzi o many, many!
                  Może zamiast ckliwych haseł o ubożeniu Kościoła i apeli kościelnych hierarchów o datki, pora sięgnąć do "własnego" majątku ⁉️
                  Osoby wierzące powinny, zgodnie z nauczaniem biskupów, wesprzeć Kościół modlitwą w tych "trudnych" koronawirusowych czasach 🤔😉 ‼️

                  --
                  Stado świń przy korycie, bo barany były przy urnach.
                  Jeżeli mam wybierać, wybieram piwo i sex. Ale jakoś ten sex nie chce mnie również wybrać. Pozostaje piwo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka