Dodaj do ulubionych

Jakieś fatum ?

29.04.20, 17:48
Jak by było mało koronawirusa ? W świecie rozwija się inny wirus - DENGA.

Medonet .Epidemia dengi szerzy się na świecie WHO ostrzega przed dengą
Epidemia dengi dotknęła francuskie terytoria zamorskie
Nie tylko pandemia koronawirusa spędza sen z powiek personelowi medycznemu na świecie. W niektórych rejonach poważniejszym problemem jest denga, która przyczyniła się w ostatnich miesiącach do wypełnienia szpitali. Denga jest chorobą wirusową, która rozprzestrzeniana jest przez komara tygrysiego i występuje głównie w krajach tropikalnych. Do typowych objawów dengi należy gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle głowy czy kaszel. Symptomy przypominają zatem zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
Epidemia dengi dotknęła dwie wyspy leżące na Oceanie Indyjskim – Majottę i Reunion. Majotta leży w archipelagu Komorów i od stycznia oficjalnie zanotowano tam ponad 3 tys. przypadków dengi. Ze względu na charakter objawów, podejrzewa się, że faktyczna liczba chorych jest wyższa. Koronawirusa w tym samym przedziale czasowym stwierdzono u 380 osób. Tymczasem w wyniku dengi aż 292 chorych zostało hospitalizowanych, z czego 19 pacjentów trafiło na intensywną terapię.
Druga wyspa będąca francuskim terytorium zamorskim, czyli Reunion, zmaga się z dengą już od 2018 roku. W 2019 roku dengę rozpoznano tam u 18 tys. osób, a 14 pacjentów zmarło. W 2020 roku zdążyło zachorować już 4 tys. osób, z czego 183 trafiły do szpitali, a zgony stwierdzono w czterech przypadkach. Na Reunionie koronawirusa wykryto u 412 osób i jest to najwyższa liczba potwierdzonych zachorowań wśród terytoriów zamorskich. Na wyspie z powodu COVID-19 nie stwierdzono jeszcze żadnej śmierci.

Denga rozprzestrzeniła się też na terenie Gujany Francuskiej, która leży w Ameryce Południowej
WHO ostrzega
Epidemie dengi zdarzają się zazwyczaj wtedy, gdy na danym terenie zaczyna dominować inny serotyp wirusa dengi (DENV), a styczność z nim mają osoby nieuodpornione, w tym turyści. WHO ocenia, że rozpowszechnienie innych szczepów DENV w obrębie francuskich terytoriów zamorskich zwiększa ryzyko wtórnych zakażeń wirusem. Rośnie też ryzyko rozprzestrzeniania się dengi na sąsiednie wyspy lub na tereny innych państw.

Obecnie nie ma specyficznej terapii leczniczej, którą stosuje się u pacjentów z gorączką denga
. Podstawą jest więc wykrywanie choroby na wczesnym etapie i wdrażanie leczenia objawowego.

Źródła
www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/francja-denga-inna-epidemia-szerzaca-sie-w-terytoriach-zamorskich,389928.html
www.who.int/csr/don/10-March-2020-dengue-fever-french-territories-of-the-americas/en/
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka