Dodaj do ulubionych

Zbigniew Preisner o sytuacji w Trójce: Jestem ...

17.05.20, 21:22
Ten cmentarz jest symbolem już nawet nie arogancji, ale zdegenerowania władzy. Wjeżdżać limuzyną, nieważne zakazy, składać wieńce pod pomnikiem, kiedy mówi się, że jest koronawirus i trzeba się izolować? A tutaj sobie wychodzą panowie. Oni są inni? Lepsi? - mówi Zbigniew Preisner, wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej w rozmowie z "Wyborczą".
Dorota Wysocka-Schnepf: To pan poinformował Polaków o odejściu Marka Niedźwieckiego z Trójki, napisał pan bardzo przejmujący post na Facebooku. Ta historia z unieważnieniem Listy Przebojów musiała panem wstrząsnąć?

Zbigniew Preisner: Trójka była niszczona notorycznie od czasu, kiedy - o ironio! - partia, która się nazywa Prawo i Sprawiedliwość, doszła do władzy. A ta sprawa z Markiem to kropla, która przelała czarę goryczy. Różnica między czasami PRL-u a współczesnością polega na tym, że wtedy mówiło się: oni rządzą, komuniści, Związek Radziecki. Przyjaźń polsko-sowiecka była wpisana w konstytucję, a w Polsce stacjonowały radzieckie wojska. Dzisiaj, paradoksalnie, mamy demokratycznie wybrany rząd, bo myśmy go wybrali, który zachowuje się gorzej niż wszyscy faceci od polityki i uprawiania PR-u za czasów komuny. Gdyby dziś żyli Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Munk, to wątpię, by minister Gliński wydał dwa złote na nasze filmy, boby uznał, że nie poruszają one tego, co ich zdaniem jest najważniejsze. Jak przeczytałem, co się stało z Listą, zadzwoniłem do Marka i naprawdę dostałem ataku wściekłości. Wściekłości! Bo co jest, do cholery, winna muzyka, co jest winien Kazik, co jest winna piosenka, żeby nie można było jej słuchać?! Przecież to jest dzieło sztuki. Jesteśmy artystami i musimy mówić wolnym głosem, czy się to władzy podoba, czy nie.

wyborcza.pl/7,82983,25952710,zbigniew-preisner-o-sytuacji-w-trojce-jestem-wsciekly.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze
Całosć w Wyborczej


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka