Dodaj do ulubionych

O Nowej Hucie to opowieść...

20.09.20, 17:04
W Nowej Hucie miłość uprawia się w Lasku Mogilskim albo w rowach. Czasem "jaskrawe naruszenia moralności" odbywają się także w hotelach robotniczych. Hotele dzielą się na męskie i żeńskie, tych ostatnich jest sześć. Mężczyźni - przynajmniej oficjalnie - nie mogą w nich przebywać. Nawet jeśli są mężami lokatorek - pisze w książce "Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy" Katarzyna Kobylarczyk.

weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,26314587,sekrety-kobiet-z-nowej-huty-mezczyzni-wciagani-wiaderkami.html
Najsłynniejszym kobiecym blokiem była szesnastka na osiedlu A-1, koło poczty. One tam wyprawiały cuda - opowiada junak Stefan Zaborowski. - Zna pani tę historię?

- O wiaderku?

- Tak - śmieje się. - O wiaderku. To było właśnie tam.

Wiaderko zjeżdża na sznurku z okna bloku kobiecego. Ma do niego wsiąść mąż jednej z lokatorek pokoju na drugim piętrze. Dziewczyny chcą go wciągnąć, chyba już nie pierwszy raz. Ale tym razem jest ciemno i do wiaderka zamiast męża ładuje się milicjant.

- Jak go zobaczyły, to puściły sznurek - śmieje się Stefan Zaborowski.

- Naprawdę? Zawsze myślałam, że to zmyślona historia.

- Nie, nie. To prawda, to prawda. To naprawdę było.

W 1955 roku, kiedy Adam Ważyk opublikuje swój słynny "Poemat dla dorosłych", będzie tam fragment, echo tego wydarzenia:

"W koszach od śmieci na zwieszonym sznurze chłopcy latają kotami po murze". I dalej: "żeńskie hotele, te świeckie klasztory, trzeszczą od tarła, a potem grafinie miotu pozbędą się - Wisła tu płynie".

I tak było...Budowano tą naszą Polskę róznie.
Obserwuj wątek
    • krakkrakusek1au Re: O Nowej Hucie to opowieść... 21.09.20, 09:14
      "Nad Wisłą, nad Wisłą szeroką

murarzy rozgwarzył się śpiew

/i płynie piosenka murarska wysoko,

i płynie przez noce i dnie./bis

O Nowej to Hucie piosenka,

o Nowej to Hucie melodia,

a taka jest prosta i piękna

i taka najmilsza z melodii.

O Nowej to Hucie piosenka,

o Nowej to Hucie są słowa,

jest taka prosta i piękna

i nowa jak Huta jest Nowa."
      - Swoje życie zawodowe rozpoczynałem jeszcze przy budowie Huty im Lenina. Mieszkałem na osiedlach: Złota Jesień, Teatralne i Na Skarpie w Nowej Hucie. Opowieści o życiu uczuciowym mieszkańców sá najprawdopodobniej trochę przesadzone. Przedsiębiorstwo, które budowało Nowá Hutę i Hutę im Lenina- PPBHiL zostało przemianowane na Zjednoczenie Budownictwa Przemysłowego Budostal i było także generalnym wykonawcá Huty Katowice. Tam też pracowałem i trochę widziałem. Gdzieś w okresie gdy Prezydent Francji wraz z Edwardem Gierkiem wizytowali hutę były masowe badania pracownic stołówek pracowniczych na Hucie. Z ponad czterystu przebadanych kobiet tylko trzy nie były chore na choroby weneryczne. Tam to dopiero się działo,...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka