Dodaj do ulubionych

Zatrzymanie mec. Giertycha

16.10.20, 17:45
Zatrzymanie Romana Giertycha. Z taką sytuacją nie miałem jeszcze w życiu do czynienia - mówi "Wyborczej" mecenas Błażej Biedulski, jeden z obrońców zatrzymanego w czwartek przez CBA adwokata Romana Giertycha.

Jak przekazali nam obrońcy Romana Giertycha, “czynność ogłoszenia zarzutów odbyła się” w piątek przed godz. 17. - Pani prokurator odczytała zarzut w obecności nieprzytomnego, nieświadomego podejrzanego. Ta czynność miała charakter absolutnie pozorny - mówi “Wyborczej” adwokat Błażej Biedulski, który wspólnie z Jakubem Wende broni Giertycha.
I dodał: - Roman Giertych nie odezwał się ani słowem, nie oświadczył, czy rozumie zarzut, czy się do niego przyznaje. Nie podpisał protokołu. Był nieświadomy tego, co się dzieje.

Zdaniem obrońców, przedstawienie zarzutów miało taką formę, bo prokuraturze chodziło o formalność, by sformułować wniosek o aresztowanie Romana Giertycha przed upływem 48 godzin od momentu jego zatrzymania, a ten termin mija w sobotę wczesnym popołudniem. Nie mamy jeszcze informacji, czy prokuratura chce aresztu dla zatrzymanego mecenasa.

Giertych dostał zarzut z art. 296 Kodeksu karnego - o nadużycie zaufania lub uprawnień w obrocie gospodarczym.

warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26405599,obronca-giertycha-pani-prokurator-odczytala-zarzut-nieprzytomnemu.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze
Obserwuj wątek
  • iryska2604 Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 16.10.20, 20:35
   Powiedział, że zdarzyła mu się sytuacja niesłychana, że nigdy w życiu nie zemdlał, że znalazł się w łazience w mieszkaniu razem z agentem i następnie, cytuję: "on coś zrobił, straciłem przytomność i nie wiem, co się dalej stało. Obudziłem się dopiero w szpitalu

   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26405748,obroncy-giertych-nieprzytomny-podcza-tawiania-zarzutow-przedstawicielka.html#s=BoxOpMT

   Co wy na to?
    • estella50 Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 17.10.20, 09:11
     Biegli, którzy na podstawie niepełnej dokumentacji medycznej i bez badania adwokata zgodzili się na przesłuchanie go przez prokuratora - po przyjeździe do szpitala zmienili zdanie.

     Cytuję za OKO PRESS:
     |
     "adwokat Jakub Wende, obrońca Romana Giertycha, napisał na Twitterze: „Właśnie zadzwonił do mnie telefon. Numer Cypryjski. Usłyszałem – „Wende ty s……u chcesz wisieć na drzewie?”.

     Wieczorem dotarli też do szpitala biegli z Poznania, którzy wcześniej opinię o stanie zdrowia Giertycha wydali na odległość, jedynie na podstawie dokumentacji medycznej. Z informacji OKO.press wynika, że na miejscu w Warszawie uznali, że prokurator może przeprowadzić z Giertychem czynności, ale tylko w szpitalu. Biegli nie zgodzili się jednak na transport Giertycha do Poznania z uwagi na „zagrożenie zdrowia i życia”. Stwierdzili też, że nie może on zostać aresztowany.     Po godzinie 21:00 w piątek rozmawialiśmy z mec. Jakubem Wende, który wrócił ze szpitala. Potwierdził wnioski biegłych z Poznania. – Po ich wizycie w szpitalu po raz drugi pojawiła się pani prokurator i podjęła kolejną próbę przesłuchania naszego klienta. Ale Giertych znowu był poza świadomością – mówi OKO.press mec. Wende. Dodaje, że w tej sytuacji nie doszło do skutecznego ogłoszenia zarzutów Romanowi Giertychowi. – Nie mógł ani odnieść się do zarzutów, ani bronić. W tej sytuacji prokuratura nie może wystąpić z wnioskiem o areszt – podkreśla mec. Jakub Wende. Ale dodaje, że gdyby prokuratura poszła po tzw. bandzie i wniosek o areszt jednak złożyła, to jest on gotowy do obrony Giertycha w sądzie.

     Prokuratura Regionalna w Poznaniu późnym wieczorem w piątek odniosła się do stanu zdrowia adwokata. Uważa, że symulował brak świadomości, by uniknąć postawienia zarzutów."
     • dociek Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 17.10.20, 09:37
      Odnoszę obrzydliwe wrażenie, że bezczelnie wykorzystując pandemię i dystansowanie się społeczne w świetle urzedowych nakazów i własnego strachu przed chorobą, katopisobolszewicy pod wodzą najbardziej zajadłych "mścicieli Zjednoczonej Prawicy", wzorem stalinowskiego NKWD wyłuskują znane i popierane przez lud postaci "szkodzące władzy", by resztę ciemnego ludu uciemiężyć już bez zahamowań. Tak działa dyktatura.
      • dociek Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 17.10.20, 09:53
       A tu dowód na wykorzystywanie pandemii w celu ciemiężenia kobiet polskich.

       Barbara Nowacka nazwała draństwem zachowanie polityków PiS, którzy – jej zdaniem – szykują draństwo nie tylko polskim kobietom, ale całym rodzinom i społeczeństwo. – Teraz po dwóch godzinach znalazł się jeden z PiS, który odważy się cokolwiek powiedzieć. Panie przewodniczący, to nie jest poważne traktowanie Izby Wyższej – mówiła Nowacka, po czym poprosiła o przerwę w obradach do poniedziałku (19 października).

       Pod osłoną pandemii robią piekło kobiet. Z PiS nie przyszedł nikt, pod presją jeden z wnioskodawców mówi, że zabierze głos. Domagamy się przeniesienia komisji na inny termin, by Polki mogły usłyszeć, co nam szykują fanatycy. Jeśli Trybunał przychyli się do wniosku, oznaczałoby to jedno: zlikwidowanie legalnej aborcji w Polsce.

       Jak podaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), 98 proc. terminacji jest efektem uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby płodu, z czego 23 proc. aborcji wykonano z powodu zespołu Downa. TK, po 10 miesiącach zwłoki, zgodził się pochylić nad kontrowersyjnym wnioskiem. 22 października o godz. 11 rozpocznie się to w pełnym składzie. Udział wezmą jako przewodnicząca Julia Przyłębska oraz sędzia Justyn Piskorski, znany z mocno konserwatywnych poglądów, w roli sprawozdawcy.

       Oddolna organizacja Dziewuchy Dziewuchom szykuje na ten dzień protest samochodowy oraz wyjście Podręcznych pod siedzibę Trybunału, co jest nawiązanie od serialu opowiadającego o państwie religijnym, gdzie kobiety są żywymi inkubatorami.
      • dociek Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 17.10.20, 12:21
       Co charakterystyczne, CBA nie jest służbą ścigającą malwersacje finansowe, a jedynie korupcję. Jednak od samego początku znalazło się w łapskach notabli partyjnych jako tajna policja polityczna partii, coś ukształtowanego na kształt GPU, NKWD, czy nawet GeheimeStaatspolizei.
       Wicepremierowi Lepperowi, pierwszemu z wrogów J.K. zorganizowano samobójstwo, teraz w klimacie strachu przed pandemią, mają okazję drugiemu wrogowi, wicepremierowi Giertychowi zorganizować coś zbliżonego. Niestety, Putin, czy Łukaszenka to cienkie bolki przy mściwym pomiocie Stalina.

       Zatrzymanie Romana Giertycha było nie tylko operacją CBA. Agenci byli trybikami w machinie, którą uruchomił Jarosław Kaczyński. Machina ta pracowała od dawna po to, by zmielić byłego wicepremiera, który jest solą w oku swojego niegdysiejszego koalicjanta. Jej działanie można dostrzec niezależnie od tego, co się myśli o byłym szefie Młodzieży Wszechpolskiej.
       Zatrzymanemu Giertychowi można współczuć tak, jak on niedawno współczuł aresztowanej aktywistce LGBT Margot – czyli w ogóle – ale błędem byłoby nie dostrzegać mechanizmów, które stoją za pokazowym zatrzymaniem mecenasa związanego z Platformą Obywatelską.
       Do tego, by dostrzec ich działanie, nie jest potrzebna wiedza, czy Giertych jest winny czy nie wyprowadzenia przed laty 90 mln zł (to wiedza, którą w państwie prawa – nie mylić z państwem PiS – uzyskalibyśmy dzięki wolnemu, niezależnemu sądowi oceniającemu materiał niepartyjnej prokuratury).
        • dociek Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 17.10.20, 15:30
         To jest zdecydowanie bardzo podejrzana sprawa.
         Jak z Blidą, czy nawet jak z Nawalnym w Rosji.


         Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska przekazała, jak z perspektywy Romana Giertycha wyglądało jego omdlenie. - Mec. Giertych powiedział, że zdarzyła mu się niesłychana sytuacja, nigdy w życiu wcześniej nie zemdlał, nie omdlał. Znalazł się w łazience w mieszkaniu razem z agentem i następnie, cytuję: on coś zrobił, ja straciłem przytomność i nie wiem co się dalej stało, obudziłem się dopiero w szpitalu - relacjonowała Machińska dla TVN24.
         • iryska2604 Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 17.10.20, 16:23
          Niech Giertych i Czarnecki siedzą i nie zawadzają Prawdziwa "grupa trzymająca władzę" to już nie Kaczyński, ale Ziobro i Kamiński.
          W państwie PiS już mało co nas dziwi, a zwłaszcza nie zaskakuje pogarda władzy dla prawa ani coraz częstsze ekscesy państwa policyjnego. Obojętniejemy. Bardziej nas kręcą spekulacje „kto kogo”, „cui bono, czyli po cholerę”, jak pisywał świętej pamięci Kisiel.

          No to pozachodźmy w głowę, po co komu zatrzymanie Giertycha i Krauzego akurat teraz i w tak ordynarnie ostentacyjny sposób. Pogadamy sobie o tym w weekend, wszak niewiele mamy rozrywek w tej pandemii.

          Kto decyduje o wysłaniu „na realizację” agentów CBA w ramach śledztwa ważnej prokuratury? Proste: ministrowie Kamiński i Ziobro.

          Dlaczego CBA rzuca się na Giertycha w środku dnia tuż po wyjściu adwokata z sądu? Ano, żeby wszyscy widzieli, a telewizja rządowa (prezes Kurski) miała ujęcia.

          Dlaczego zatrzymują mecenasa i robią u niego rewizje, łamiąc prawo o tajemnicy adwokackiej? Żeby wszyscy (szczególnie prawnicy) wiedzieli, że władzy wszystko wolno, żadne prawo jej nie krępuje – „i co nam zrobisz”…

          wyborcza.pl/7,75968,26406129,niech-giertych-i-czarnecki-siedza-i-nie-zawadzaja.html#s=BoxOpImg5
          • dociek Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 17.10.20, 23:48
           Estello, zamieściłaś jakże gorzki i szczery komentarz M. Dembkowskiego o postawach polskiego, czarnego ludu. Dla przypomnienia, najgorszy terror bolszewicki sprokurowali Rosjanom i innym narodom Związku Sowieckiego właśnie Polacy. Coś mi jedno do drugiego pasuje. I to nie jest oikofobia {cyt.J.Kaczyński}, tylko ponura rzeczywistość.

           Feliks Dzierżyński, Wacław Czesław Mężyński, Stanisław Redens, Stanisław Świderski i wielu innych. Dzisiaj wolimy o tym nie pamiętać, ale Polacy wnieśli olbrzymi wkład w budowę sowieckiego aparatu terroru i zajmowali w nim najwyższe stanowiska.

           Największą ofiarą prześladowań bolszewickich, w tym stalinowskich, był naród rosyjski. To Rosjanie stanowili większość ofiar, a twórcami sowieckiego systemu terroru byli m.in. Polacy.

           Głównym aparatem terroru bolszewickiego była Czeka (skrót od Czrezwyczajnyj Komitet – Komisja Nadzwyczajna, przemianowana później w WCzK, potem NKWD). Jej twórcą był wszystkim nam znany Feliks Dzierżyński, syn Edmunda, polski szlachcic. Instytucja ta w momencie powstania w 1918 roku liczyła 23 osoby, w 1920 roku 27 tys. osób, a w 1921 roku – 310 tys. osób. Tak rozrastał się aparat terroru.

           Cała ta struktura opierała się na Polakach – Dzierżyńskim i jego zastępcy Wacławie Czesławie Mężyńskim, synu Rudolfa (ros. Wiaczesław Mienżynskij), który był polskim szlachcicem herbu Kościesza wyznania katolickiego, na co dzień posługiwał się językiem polskim.
           • estella50 Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 18.10.20, 08:54
            Pocieszam się, że nie tylko wśród Polaków znaczną (niestety) część stanowią fanatycy pozbawieni rozumu i zasad amoralni troglodyci.
            Nie jesteśmy sami wśród współczesnych narodów. Za przykład można wziąć Grecję, czy Hiszpanię z ich tragiczną historią. A Francja, Włochy?
            Nie wiem, czy to może być jakimś pocieszeniem dla nas, no i nie przystoi raczej licytować miary zła w takiej kategorii.
            Może jednak wstyd za bliźnich mam mniejszy, kiedy pomyślę o tych innych nacjach...
            • estella50 Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 18.10.20, 10:18
             Znalazłam w sieci chyba trafne (aczkolwiek niepełne) przedstawienie przyczyny i skutków tzw "sprawy Giertycha"

             Michal Osiecimski

             Cytat:
             W syndykacie źle się dzieje.
             Czego tu nie da się zrozumieć? Wąsik, za pomocą Pegasusa podsłuchał rozmowę mecenasów RG z JD i wyłapał nazwisko, któregoś ze swoich pryncypałów. Zrozumiał, prawdopodobnie słusznie, że to jest wielkie obciążenie nie tylko wymienionego, ale całego syndykatu władzy, więc szybko zawiadomił Kamińskiego. Kamiński pobiegł do Ziobry i obaj ustalili, że mecenasowi RG należy natychmiast i za wszelką cenę zamknąć usta. Najlepiej raz na zawsze, co osobiście zasugerował Ziobro. Niestety, ale na szczęście dla RG, personel jakim dysponują w CBA wciąż się uczy ze skutkami jakie widać po b. agencie Tomku, czyli mniej niż kiepskimi. To taki niedouczony agent poszedł z mecenasem do łazienki i zamiast nowiczoka wstrzyknął mu fenatyl(?), lek, który działa piorunująco, lecz nie zabija. W służbach zapanował popłoch, który trwa do dzisiaj, bo nikt nie wie, co teraz. Lekarz, który miał stwierdzić zgon, musiał w tej niespodziewanej sytuacji wydać świadectwo, że nieprzytomny po fenatylu RG, jest zdolny do składania zeznań, chociaż nie mógł nawet stwierdzić, czy pacjent oddycha, bo go nie widział. Przygotowany wcześniej i czekający na swoje wejście w Poznaniu, prokurator z nadania Ziobry, nomen omen Motawski. miał namotać jakiś powód zatrzymania w sytuacji, gdy zgodnie z planem RG przepisowo wyzionie ducha. RG jednak złośliwie ducha nie wyzionął, więc Motawski namotał, że przyczyną jego zatrzymania ma być jakiś wyciągnięty z odbytu akt oskarżenia w sprawach, w których mecenas RG nie brał udziału z tej prostej przyczyny, że tak naprawdę nigdy ich nie było.
             Prokurator Motawski, chcąc się przysłużyć bossom, walnął z grubej rury kaucję w wysokości 5 mln, co byłoby do przyjęcia, ale wydał też zakaz opuszczania kraju przez GT. Jak słychać, to ostatnie rozporządzenie prokuratora Motawskiego jednak nie przypadło do gustu władzom syndykatu sprawiedliwości, bo liczyły one na to, że przerażony GT jednak opuści kraj i tak, jak za jego klientem Czerneckim będzie można wysłać list gończy, który zakończy wreszcie tę tak niepokojącą sprawę, jaką były zmuszone zająć się w ostatnich dniach służby. Zdenerwowanie na szczytach syndykatu władzy jest podobno tak duże, że są głosy, żeby zabrać Wąsikowi Pegasusa i go utylizować - system, nie Wąsika.
             W tej sytuacji najtrafniejszy wydaje się być komentarz MO: - jaki syndykat, taka zbrodnia.
             • dociek Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 18.10.20, 12:26
              Wirus SARC-CoV-2 coraz skuteczniej zbiera swoje żniwo, a szaleńcy walczący o bolszewicką władzę w RP, nie zważając na pandemię i korzystając z atmosfery zagrożenia, wycinają wszystkich swoich wrogów.

              Czy to nie jest ewidentna powtórka z "Wielkiej czystki" Stalina dla usunięcia wrogów?
              • iryska2604 Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 18.10.20, 13:34
               Miał być pokaz siły. Jest pokaz instrumentalnego używania organów ścigania oraz instrumentalnego traktowania śledztw. Miała być kompromitacja Romana Giertycha i uderzenie w jego klientów. Jest kompromitacja prokuratury i całej władzy.

               Czy ktoś za to odpowie? Nie. Ziobro, Gmyz, Wąsik, szczujnia TVP, dyspozycyjni prokuratorzy i funkcjonariusze być może poniosą konsekwencje w postaci odszkodowań. Ale i tak te koszty pokryje polskie państwo, które ich utrzymuje i z którego żyją. Politycznie mogą liczyć, że jak zwykle ochroni ich jeden immunitet: immunitet bezkarności od wszelkich świństw i nadużyć popełnianych w imię IV RP czy "dobrej zmiany". Ten immunitet chroni ich od 13 lat. Ochroni również teraz.

               wyborcza.pl/7,75398,26408011,kto-odpowie-za-ten-skandal-immunitet-bezkarnosci-wladzy.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.glowka#s=BoxWyboMT
               • estella50 Re: Zatrzymanie mec. Giertycha 19.10.20, 06:57
                Dla uzupełnienia wiedzy o tle tej sprawy przypominam, kim jest Leszek Czarnecki, którego obrońcą w sprawie aresztowej miał być mecenas Giertych.


                "Chrzanowski podczas rozmowy w cztery oczy z Czarneckim wiosną 2018 r. zaproponował spokój dla banków biznesmena w zamian za zatrudnienie radcy prawnego z Częstochowy Grzegorza Kowalczyka i odpowiednio wysoką zapłatę.

                Do tego momentu korupcyjna propozycja została nagrana. Czarnecki zeznał, że Chrzanowski pytany o wysokość zapłaty napisał na kartce „1 proc.” - chodziło o kapitalizację Getin Banku i Idea Banku za trzy lata. Bankier wyliczył kwotę na 40 mln zł. Urządzenie miało wykazać, kto mówi prawdę ws. „1 proc.”

                wyborcza.pl/7,75398,24872565,afera-knf-czarnecki-odciety-od-akt.html

                Później była spektakularna ucieczka L. Czarneckiego w bagażniku samochodu żony Jolanty Pieńkowskiej.

                Oczywiście Marka Chrzanowskiego nie nęka żaden prokurator.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka