Dodaj do ulubionych

Jak w PZPR: lizusy-sługusy, strachliwi i cwani.

17.01.21, 12:38
PRL bis, czyli jak powtarza się historia i jak tragiczna, płytka i ograniczona jest mentalność ludzka w naszym kraju. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - jedyna słuszna, wiodąca i przewodnia partia narodu, a dziś powtórka: Zjednoczona Prawica i pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego Partii (prezes z Nowogrodzkiej).

W 1998 r. partię „zdecydowanie dobrze„ oceniało 2 proc., „raczej dobrze„ 15 proc., „raczej źle„ 26 proc., „zdecydowanie źle” 17 proc. Ocenę dobrą wystawiło 17 proc. natomiast negatywną opinię wyraziło 43 proc. badanych (aż czy tylko?). Warto podkreślić, że w tym badaniu „wyłowiono” znaczny odsetek ludzi, który nie mieli wyrobionego zdania na temat roli PZPR w dziejach kraju (40 proc.). Tak wysoki procent ”bez zdania” jest intrygujący, bowiem ankietę przeprowadzono zaledwie osiem lat po rozwiązaniu partii. Natomiast jednoznacznie oceniano powody wstępowania do partii. Aż 80 proc. respondentów uznawało, że zasadniczym motywem akcesu do partii była ”troska o dobro własne”. Motywy ideologiczne (szczególnie po 1956 r.) miały odgrywać minimalną rolę, co w dużej mierze pokrywa się z badaniami Edmunda Wnuk – Lipińskiego (1988).

Kolejne badania z 2008 r. pokazują, że większość Polaków nadal negatywnie oceniała rolę PZPR w historii kraju (38 proc.). Jeżeli wierzyć sondażom nosicielami negatywnych opinii na temat „Przewodniej Siły Narodu„ są przeważnie mieszkańcy dużych miast. Jednocześnie 19 procent respondentów było skłonne przyznać „Sumieniu Klasy Robotniczej„ (Deklaracja ideowa PZPR 1948 r.) pozytywne znaczenie. Jednak tylko 1 procent pytanych uważał, że partia zapisała się ”zdecydowanie dobrze” w dziejach Polski. Pozytywne opinie częściej można spotkać u mieszkańców wsi, wśród emerytów i byłych pracowników służb mundurowych.Rośnie liczba członków PiS. W ciągu pięciu lat ich liczba się podwoiła.

Na koniec 2020 r. do Prawa i Sprawiedliwości należało ponad 45 tys. osób, co oznacza, że w ciągu roku legitymację partyjną otrzymało ponad 5 tys. działaczy - wynika z informacji przekazanych PAP przez polityków ugrupowania.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka