Dodaj do ulubionych

Posłuchajcie - proszę

     • dociek Re: Posłuchajcie - proszę 22.04.21, 11:39
      Fletnia Pana, jaki to starożytny instrument (syringa, syrynga, syrinks, gr. σῦριγξ).
      I związany z arkadyjskim bogiem opiekuńczym lasów i pól, strzegącemu pasterzy oraz ich trzód, Panem (porównać z: Faun, Satyr).

      Temu bóstwu, pół kozłowi - pół człowiekowi, przypisywano dużą aktywność seksualną, a obiektem jego zalotów były zarówno nimfy jak i młodzi chłopcy oraz zwierzęta. Silnie związane z naturą swoim krzykiem miało wywoływać wśród ludzi i zwierząt nagły popłoch, bezpodstawny lęk i przerażenie. Ponadto był bardzo zwinny i słynął z umiejętności tanecznych. Przebywał głównie w górach i gajach, w pobliżu źródeł i zaciszu drzew. Pan stał się bogiem popularnym w całej Grecji i wraz z upływem czasu przypisywano mu nowe funkcje, np. lekarza i wieszcza, a pod wpływem neoplatonizmu uznano go za wcielenie płodności. Przydałby się w wymierającej i starzejącej się Polsce zamiast zdefraudowanego 500+.

      Najsłynniejsza legenda na temat Pana dotyczy instrumentu muzycznego, znanego jako fletnia Pana (syrinks). Syrinks była piękną nimfą, córka króla Ladona, ubóstwianą przez satyrów i inne leśne duchy. Kiedy pewnego dnia wracała z polowania, przypadkiem natknęła się na Pana. Uciekła, a Pan podążał za nią i dopadł ją na brzegu rzeki. Jedyną pomoc mogła uzyskać od rzecznych nimf, więc kiedy Pan zaczął ją obłapiać, została zamieniona w rzeczną trzcinę. W tym momencie powiał wiatr i ze źdźbeł trzciny dobył się przepiękny dźwięk. Pan zerwał trzciny i zrobił z nich instrument, który nazwał syringą.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka