Dodaj do ulubionych

Powstanie w getcie: postawić się oprawcom

19.04.21, 12:14
"Spełniło się największe marzenie mojego życia. Żydowska samoobrona w getcie stała się faktem. Urzeczywistnił się żydowski opór i odwet".

wyborcza.pl/alehistoria/7,162654,26991637,o-czym-marzyli-bojowcy-zob-78-rocznica-powstania-w-getcie.html#weekend#S.W-K.C-B.5-L.1.maly
Powstanie w getcie: postawić się oprawcom

Tak czy inaczej obaj marzyli o tym samym: stawić zbrojny opór swym oprawcom. Emanuel Ringelblum, twórca słynnego archiwum dokumentującego życie w getcie, zostawił zapis swej rozmowy z Anielewiczem. Tuż przed powstaniem dowódca ŻOB mówił, że bojowcy muszą spełnić swoje marzenie i podjąć walkę, ponieważ i tak nie przeżyją likwidacji getta. Jeśli nie chwycą za broń, to
"zginą jak psy bezdomne i nikt nie będzie nawet znał miejsca ich wiecznego spoczynku".
Obserwuj wątek
        • estella50 Re: Powstanie w getcie: postawić się oprawcom 19.04.21, 19:59
          Przeczytałam mnóstwo wspomnień, dokumentów, opisów. Widziałam wiele zdjęć, filmów.
          Nie wiem, jak to w waszej młodości było, ale ja nie pamiętam ani ze szkoły, ani z harcerstwa, ani z domu, żeby wspominało się tych naszych sąsiadów. Jakby ich nigdy tutaj nie było! Rodzice mieli przyjaciół żydów. Często się spotykaliśmy, ale w pewnym momencie znikli! Byłam nastolatką, a rodzice wytłumaczyli mi, że wyprowadzili się do Bydgoszczy. Teraz już wiem, dokąd tak naprawdę to była wyprowadzka. Za sprawą Gomułki oczywiście.
          Boli mnie, że aż 40% naszego społeczeństwa uważa, że Powstanie w getcie, to nie nasza, polska sprawa. Że słowo "żyd" czy "Żyd" ma tak pejoratywne znaczenie. Że tak niewiele wiemy o losie naszych sąsiadów.
                • ewa9717 Re: Powstanie w getcie: postawić się oprawcom 20.04.21, 19:43
                  Co dziwne, i o powstaniu w gettcie, i np. o Jedwabnem wiedziałam od zawsze. Piszę, bo wczoraj przeczytałam wpis Szczygła, ze długo nie wiedział o powstaniu, bo w szkole się o tym nie mówiło. Moi pipidówkowi nauczyciele ( i z podstawówki, i z liceum) mówili. Z rodziny mojego tatki bis po wojnie zostało kilka osób, w tym kuzyn trzeciej babki w Jedwabnem. Wydawać by się mogło, że powinni lgnąć do siebie, ale trzecia babka zerwała kontakty i inaczej jak folksdojcz o tym kuzynie nie mówiła.
                  I jeszcze irytuje mnie zawsze, kiedy się mówi i pisze, że Żydzi walczyli o godność. To nie oni nie mieli godności, lecz ich oprawcy.
                  • iryska2604 Re: Powstanie w getcie: postawić się oprawcom 20.04.21, 20:39
                    Widzisz , były szkoły i szkoły - tak samo w niektórych domach rodzice przekazywali tą wiedzę a w niektórych nie. Następna prawda to czy człowiek jest ciekawy swiata i tu dziwna sprawa bo Polacy z gruntu są przekonani ze są wybrańcami narodów, ze sa ponad i co złego to nie my .I nasze wszystko jest lepsze a juz szczególnie wiara. Jak to wytłumaczyć i czym?
                    • dociek Re: Powstanie w getcie: postawić się oprawcom 20.04.21, 23:04
                      To proste. Tym tłumaczyć, że lud mojżeszowy też się uważa za wybrańców. A niedaleko pada jabłko od jabłoni, bo gdyby tak pogrzebać w drzewach genealogicznych tych "Prawdziwych Polaków Katolików" można by odnaleźć zarówno skośnookich mahometan jak i starszych braci w wierze...

A przecież Palestyna to część wsi Ruda-Huta w woj. lubelskim, w pow. chełmskim, w gminie Ruda-Huta, Palestyna – część wsi Pilaszków w woj. łódzkim, w pow. łowickim, w gminie Łowicz, Palestyna – część wsi Glinnik w woj. łódzkim, w pow. zgierskim, w gminie Zgierz, Palestyna – część wsi Rososz w woj. mazowieckim, w pow. grójeckim w gminie Chynów, Palestyna – kolonia wsi Bilminy w woj. podlaskim, w pow. sokólskim, w gminie Kuźnica, Palestyna – część wsi Mirachowo w woj. pomorskim, w pow. kartuskim, w gminie Kartuzy, Palestyna – część wsi Kołaczkowice w woj. świętokrzyskim, w pow. buskim, w gminie Busko-Zdrój, Palestyna – część wsi Gronowo w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. mrągowskim w gminie Mrągowo, Palestyna, obecnie Karolina – wieś w województwie śląskim, w woj. śląskim, w pow. częstochowskim, w gminie Rędziny, Palestyna – powojenna, nieoficjalna nazwa Sobięcina, dzielnicy Wałbrzycha, Mała Palestyna – powojenna, potoczna nazwa Ludwikowic Kłodzkich, Palestyna – nieistniejąca wieś w parafii Czerwonka, pod koniec XIX w. liczyła 8 domów, Palestyna – pod koniec XIX w. folwark w powiecie wileńskim, w gminie Worniany... wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka