Dodaj do ulubionych

A gdzie się podział Dzień Zwycięstwa?

09.05.21, 13:54
W czasach PRL i Układu Warszawskiego dumnie i hucznie obchodzony w dniu 9 maja. Do tej pory tradycyjnie obchodzony nadal w Związku Radzieckim, sorry w Federacji Rosyjskiej. Bo to jest dla Rosji ich "legenda mocarstwowa" - Великая Отечественная война. I prawdopodobnie na Białorusi oraz na Ukrainie.

Po "odzyskaniu wolności", tj. od 1989 r. w Polsce uznano, że musi zostać przesunięty na 8 maja. Przede wszystkim, zmieniliśmy sojuszników i przeszliśmy na ich historyczny czas, czyli na środkowo-europejski. Ale, mimo tego, jakoś stopniowo zapadała nad tym świętem jakby "historyczna cisza". Czyżby nie pasował do koncepcji IPN, ze II wojnę wygrali puszczańscy żołnierze wyklęci i Brygada Świętokrzyska NSZ, a nie, poza innymi armiami, również obie armie Wojska Polskiego i pozostali partyzanci, żołnierze Polski Podziemnej.

Od 2015 roku, zgodnie z jedynie słuszną politycznie propozycją ogłoszoną przez dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN, Andrzeja Zawistowskiego, Sejm RP zniósł Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja, zastępując je Narodowym Dniem Zwycięstwa w dniu 8 maja.

Niestety, pojawianie się aktualnie na skromniutkich obchodach nielicznych już kombatantów I i II Armii WP, kombatantów niewyklętej partyzantki, niszczy "historyczne" koncepcje IPN i wymusza formalne dławienie tego święta. Taka jest moja świadoma opinia, pomimo, że pochodzę z rodziny żołnierzy - członków AK, więźniów łagrów NKWD i zamordowanego oficera w Starobielsku.
Obserwuj wątek
  • alfredka1 Re: A gdzie się podział Dzień Zwycięstwa? 09.05.21, 15:34
   Dziwne i przykre .
   Do zwycięstwa przyczynili się żołnierze różnych narodowosci. Dzień ważny i powinien byż zapamiętani przekazywany nastepnym pokoleniom .

   Docieku, napisales to o czym i ja napisałabym tutaj .
   Tez pochodzę z rodziny takiej jak Twoja.

   p.s. zajrzyj na Gazetę i wiadomości ze Szczecina ...... własnie o ciemnocie "władzy", na szczęcie nie całej.
   • pia.ed Re: A gdzie się podział Dzień Zwycięstwa? 10.05.21, 10:37
    alfredka1 napisała:
    . > Do zwycięstwa przyczynili się żołnierze różnych narodowosci...
    ]

    Na innym forum zamiescilam artykul o zdobyciu Berlina 2 maja ... wg tytulu mialo byc takze o Polakach...

    www.onet.pl/informacje/histmag/2-maja-1945-r-bialo-czerwone-flagi-na-kolumnie-zwyciestwa-polacy-w-szturmie-berlina/55d5bhe,30bc1058


    Co do moich pogladow, rodzicow i dalszej rodziny nalezelismy do takich
    "co to ani do kosciola ani do partii", bo tacy tez przeciez istnieli w tych czasach wink


    • estella50 Re: A gdzie się podział Dzień Zwycięstwa? 10.05.21, 18:55
     Podczas moich wędrówek po Borach nieraz natykałam się w leśnych ostępach na bezimienne groby, zadbane i przystrojone na ludową modłę. Pytałam okolicznych, czyj to grób, ale odpowiadali tylko, że żołnierza. Może Rosjanina, może Niemca. A w ludowej tradycji jest przecież tradycja szacunku dla poległych i dla ich grobów.
     W samym mieście mamy obelisk z czerwoną gwiazdą i miejscem pochówku dziesiątków poległych krasnoarmiejców z II WW. Zawsze jest porządek, znicze i kwiaty na Wszystkich Świętych.
     Blisko miasta mam pomnik ku czci zmarłych jeńców z lat 20 XX wieku (był tu duży obóz jeniecki). Pomnik z symbolami różnych religii i w różnych językach jest zawsze zadbany.
     I tak być powinno!
     • pia.ed Zamość - 8 maja 2018 r. ZDJĘCIA 11.05.21, 11:18
      Przedstawiciele wojska, kombatantów, służb mundurowych, władz samorządowych oraz organizacji wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa w Zamościu. Uroczystości miały miejsce przed pomnikiem martyrologii Zamojszczyzny na Plantach.
      Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 od przeglądu poddziałów i odśpiewania hymnu państwowego.


      www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/10082,zamosc-obchody-narodowego-dnia-zwyciestwa-zdjecia
    • pia.ed A gdzie się podział Dzień Zwycięstwa? 11.05.21, 10:49

     W Polsce był on obchodzony 9 maja od 1945 do 2015 roku. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie 8 maja o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja. Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowiono dekretem K. R. N., który podpisał Bolesław Bierut.


     8.05.2015

     8 maja będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięstwa. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek ustawę w tej sprawie, która znosi równocześnie Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone dotąd 9 maja.
     Projekt w sprawie zniesienia obchodzonego dotąd 9 maja święta upamiętniającego zakończenie II wojny światowej i ustanowienia nowego na dzień 8 maja złożył w Sejmie klub PO...


     dzieje.pl/aktualnosci/8-maja-narodowym-dniem-zwyciestwa-prezydent-podpisal-ustawe

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka