Dodaj do ulubionych

Uczniowie żegnają się z religią

10.05.21, 19:25

Młodzieńcza przekora daje o sobie znać – im bardziej minister Czarnek dociska w oświacie konserwatywny pedał, tym szczuplejsze grono potencjalnie zainteresowanych. Oczywiście przekora to nie jedyny powód, dlaczego polska młodzież oddala się od Kościoła. Ale i katecheza odegrała swoją rolę, narzucana, prowadzona zwykle przez duchownych, niewiele mająca wspólnego z elementami religioznawstwa, co byłoby nawet cenne. Kiedyś na tych łamach opowiadałam, jak w ramach lekcji religii uczyliśmy się na pamięć antyaborcyjnej piosenki – było to 15 lat temu. Aż i tylko.

My tę piosenkę wkuwaliśmy bezmyślnie. Ale młodzież jest już inna. „Gdy dyrektor nie dyscyplinuje jakiegoś pracownika, robią to uczniowie, choć w inny sposób. Po prostu nie przychodzą na jego lekcje. Głosują nogami” – pisze Dariusz Chętkowski, polonista i bloger „Polityki”. W jego łódzkiej szkole na religię chodzi co dziewiąty
uczeń, po trzy–cztery osoby z klasy. Dlaczego? „Nasza intelektualna i liberalna młodzież odkryła, że na religii jest prymitywnie (opinia jednych), fanatycznie (opinia drugich), nudno (opinia trzecich), bez sensu (kolejne głosy)”.

www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2117935,1,jak-religia-przestala-byc-potrzebna-lodzkim-uczniom.read?src=mt
Mam prenumeratę "Polityki". Jeśli trzeba, to wkleję artykuł.

Standardy według PiS - zastraszyć, przekupić, zniszczyć, okraść, opluć, poszczuć i pójść się pomodlić!
Obserwuj wątek
     • dociek Re: Uczniowie żegnają się z religią 12.05.21, 16:28
      Wiara jest zaprzeczeniem rozumu.

      Około 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kraśniku jest na kwarantannie. Są to dzieci z klas I-III, które miały zajęcia z religii z wikarym z Parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Kapłan ma pozytywny wynik testu na COVID-19.

      Wczoraj uzyskaliśmy informację, że ksiądz, który uczy w naszej szkole religii ma dodatni wynik testu w kierunku koronawirusa – mówi nam Izabela Piórkowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Kraśniku. – Ksiądz oprócz swoich lekcji miał także zastępstwo w młodszych klasach za katechetkę, która jest na zwolnieniu lekarskim.

      „W porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Kraśniku i zgodnie z procedurami obowiązującymi w szkole” dyrekcja podjęła decyzję, że uczniowie klas I-III zostali objęci kwarantanną. – Obowiązuje od dzisiaj, czyli od 12 maja do 20 maja włącznie – precyzuje wicedyrektor. – Kwarantanną objęto uczniów z 6 klas, w sumie jest to ok. 100 dzieci. W tym czasie uczniowie będą pracować zdalnie.

      Co z I Komunią Świętą, która jest zaplanowana na 30 maja? – Wczoraj pan dyrektor rozmawiał na ten temat z proboszczem parafii. Na razie nic się nie zmienia. Termin I Komunii Świętej pozostaje ten sam.

      Tymczasem kraśnicka Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna opublikowała w internecie apel do wiernych parafii na Piaskach.

      „Wszystkie osoby, które w dniu 09.05.2021 (niedziela-red.) w Kościele pw. Miłosierdzi Bożego w Kraśniku przystępowały do komunii świętej w formie tradycyjnej proszone są o zgłoszenie tego faktu do PSSE Kraśnik, celem objęcia nadzorem epidemiologicznym”.
      • estella50 Re: Uczniowie żegnają się z religią 12.05.21, 17:18
       Epidemia trwa u nas od półtora roku bez mała, a ksiądz nadal udziela komunii w tradycyjnej formie! Doprawdy, niechby parafia i ten ksiądz odpowiadali karnie za świadome narażanie parafian na zakażenie. Tak jak odpowiadają ci, którzy gromadzą się bez maseczek! A od tych zakażonych parafian wirus przechodzi na ich rodziny, znajomych i tak sobie hula powiększając statystyki zachorowań i zgonów.
   • dociek Re: Uczniowie żegnają się z religią 13.05.21, 16:52
    Jako harcmistrz ZHP w stanie spoczynku, czynny do 1990 roku drużynowy, drużyny 100 osobowej, stworzonej od 7 harcerek i harcerzy, były przyboczny jednej z najstarszych drużyn, z tradycją od czasu skautingu, tj. od 1911 r. zuch, harcerz i instruktor harcerski PROTESTUJĘ przeciwko katolickiej indoktrynacji w ZHP.
    ZHP musi pozostać wychowawczą organizacją dzieci i młodzieży bez jakichkolwiek naleciałości o charakterze religijnym czy nacjonalistycznym. "Ojczyźnie Naszej serce oddamy!, a nie tak mi dopomóż bóg".
    Tylko obecna "państwowa" ideologia kato-nacjonalistyczna promowana przez władze, IPN, a zwłaszcza przez sekciarzy Ordo Iuris mogła doprowadzić do takich kretyńskich zakusów.


    Rada Naczelna ZHP zastanawia się, czy harcerzem może być osoba niewierząca

    Dzieci często wstępują do harcerstwa, aby nauczyć się samodzielności, pracy zespołowej oraz wyższych wartości, które pozwolą im wyrosnąć na dobrych ludzi w przyszłości. Okazuje się, że
    Rada Naczelna ZHP konsultuje zagadnienia związane z wychowaniem duchowym.
    Jak można przeczytać na fanpageu Szkoły Wychowania Duchowego, rada dyskutuje,
    czy członkiem ZHP może być osoba nieuznająca bytów pozamaterialnych.

    W komentarzach pod postem jedna z użytkowniczek napisała: Pamiętam takie dyskusje z przeszłości, wtedy doszło do rozłamu ZHP i powstania ZHR. Ktoś chce powtórki?. Przypomnijmy, że w 1989 roku część druhów wystąpiła z Związku Harcerstwa Polskiego i założyła Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, który pozostaje w bliskich stosunkach z kościołem katolickim.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka