Dodaj do ulubionych

Szlachcic nie był człowiekiem tak po prostu

21.05.21, 18:30
O pańszczyźnie i tym, że nadal nosimy w sobie jej piętno, dyskutujemy od dobrej dekady. Wiemy, że 90 procent z nas pochodzi od chłopów. Wiemy, że nasi przodkowie byli niewolnikami. Wiemy, że narracja, którą przyswoiliśmy w szkole – o wsi spokojnej, wsi wesołej – ma niewiele wspólnego z prawdą. Niedawno w mediach temat powrócił w sporze między Szczepanem Twardochem a Maciejem Radziwiłłem. Dlaczego dokładasz do tej dyskusji kolejną cegiełkę?
Bo choć dyskutujemy, to mało kto pyta o wyobrażenia, na jakich opiera się ta dyskusja, i dlaczego wciąż powtarzamy te same frazesy. Ktoś mówi tak jak Twardoch: pańszczyzna była niedobra, to polskie niewolnictwo, a potem odzywa się jakiś Radziwiłł i mówi: nie, skądże, nie było tak źle, trzeba pańszczyznę rozumieć w kontekście historycznym.

weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,27107734,szlachcic-nie-byl-czlowiekiem-tak-po-prostu-podobnie-jak-nie.html
Ciekawe - poczytajcie
Obserwuj wątek
    • dociek Re: Szlachcic nie był człowiekiem tak po prostu 21.05.21, 22:00
      Poczytałem sobie i z miejsca sięgnąłem do mocno rozbudowanego drzewa genealogicznego mojej rodziny. Liczącego aktualnie 880 osób, choć mającego niezbyt "odległy" zasięg w czasie. Najstarsi, udokumentowani przodkowie rodzili się w 1759 i 1764 roku.

Wyobraziłem sobie, w miarę możliwości i wiedzy rodzinnej, posegregowanie moich pradziadów, kuzynów i pociotków jako panów ze starego rodu bojarów litewskich, oficerów carskich, zubożałą szlachtę, mieszczan, urzędników, rzemieślników, włościan i także tych niewolników. W efekcie wyszedł mi niezły miszmasz, a utracjuszostwa i "mezaliansów" też przytrafiało się sporo.

Jako potomek mieszkańców naszego, ogromnego pogranicza wschodniego, kresowiaków - od Inflant po Wołyń jestem świadom, że w moim pochodzeniu mogli "maczać palce" wszyscy, którzy parli ze Wschodu na Zachód, z Zachodu na Wschód, z Północy na Południe i z Południa na Północ. Na przykład, dlaczego w rysach twarzy niektórych z mojej rodziny "po kądzieli" można było zauważyc mocno wystające kości policzkowe i skośnawe oczy... Nuu, dlaczego?
    • alfredka1 Re: Szlachcic nie był człowiekiem tak po prostu 21.05.21, 22:03
      Calość przeczytam jutro, może będę miała jasny umysł.
      a pańszczyzna to temat rzeka i wiele wnoszący w nasza świadomośc .....

a zatem ... do jutra .
      a u nas na Wileńszczyźnie i w ogóle na Litwie szlachy była moc !!! to dzięki Gagielle /Jogajlo/ który prawie każdemu Polakowi przybyłemu na Litwę nadawał tytuł szlachecki ....

ale to inny aspekt sprawy pańszczyzny.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka