Dodaj do ulubionych

Na egzekucje i tortury obowiązywał cennik,

13.06.21, 19:01
W porządnych (i zasobniejszych) miastach dawnej Rzeczpospolitej jedna z najbardziej charakterystycznych urzędowych postaci był... kat. Jasne, że nie darzono go specjalną sympatią, a wręcz odwrotnie, ale mimo wszystko odnoszono się do niego ze swoistym szacunkiem, traktując jako „osobę sądową nad złoczyńcą sprawiedliwość skutkiem okazującą". Ba! Zgrabnie „sprawiający" kat mógł zyskać u ludu sporą popularność, a nawet tytuł mistrza. Ów mistrz wykonywał niehańbiące wyroki śmierci (ścięcie mieczem lub toporem), zaś nad pozostałymi zadaniami typu: wieszanie, wbijanie na hak, łamanie kołem, ćwiartowanie, wbijanie na pal, darcie pasów itp. sprawował uważny nadzór, do takiej roboty mając pomocników zwanych oprawcami, albo hyclami.

www.czasbrodnicy.pl/czasbrodnicy/7,93191,27189442,na-egzekucje-i-tortury-obowiazywal-cennik-najwiecej-placili.html?disableRedirects=true#S.main_topic-K.C-B.6-L.1.duzymimo

Oj, ubawiłam sie czytając ten tekst - jednak trochę się ludzkość od tamtych czasów "rozwinęła" i czytajac to trudno aż uwierzyć że to sie kiedys działo. Przeczytajcie - bo mimo tytułu rodem z horroru czyta się lekko .Jeśli ktoś wie jak się łamało kołem to niech mi wyjasni?
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka