Dodaj do ulubionych

Dziwna zabudowa...

20.06.21, 20:07
Dom przy domu, do tego drewniane, a na tylach budynki gospodarcze... Mam nadzieje,
ze to jedyna taka zabudowa w Malopolsce... bo pod wzgledem bezpieczestwa p-pozarowego
to czysta katastrofa...

www.youtube.com/watch?vshock1ylKSN-lsw
Obserwuj wątek
  • iryska2604 Re: Dziwna zabudowa... 20.06.21, 21:17
   W Nowej Białej zachował się do dziś oryginalny układ zabudowy wsi. Założenie przestrzenne wsi, ulicowo-placowe, tworzą dwie równoległe ulice przebiegające wzdłuż osi wschód – zachód. Rozdziela je szeroki pas ziemi nazywany blychami, rozciągający się prawie na całą długość wsi. Środkiem tego pasa płynie potok łączący się z Białką.

   Zabudowa wsi jest zwarta i zgrupowana wzdłuż wspomnianych dwóch długich ulic. Prostopadle do nich ułożone są wąskie, wydłużone działki. Mieszczące się na nich zagrody składają się z murowanego domu mieszkalnego, budynków inwentarskich oraz drewnianej stodoły. Na tyłach zabudowy działek biegnie ulica nazywana „poza stodołami”, służąca do celów gospodarskich. Dom mieszkalny jest ustawiony kalenicowo, czyli dłuższym bokiem do drogi, a w jego bocznej lub środkowej części znajduje się szeroki wjazd na podwórko. Od ulicy dom poprzedza mały ogródek. Na końcu podwórka są usytuowane obora, stajnia i szopa na siano, z przejazdem na dalszą część działki. Podwórko bywa czasem zabudowane z jednej strony pomieszczeniami gospodarskimi lub składowymi. Za oborą rozciąga się plac lub ogród, na końcu którego, w odległości około 60-100 m, stoi stodoła przeznaczona na składowanie słomy, z przejazdem na ulicę „poza stodołami”, biegnącą wzdłuż całej zabudowy wsi.

   W centrum miejscowości znajduje się kościół, obok którego przebiega ulica prostopadła do dwóch wspomnianych. Jest to dawny szlak handlowy wiodący z Nowego Targu na Spisz.
   ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   No i tak to trwa od dawna...
   • matylda1001 Re: Dziwna zabudowa... 20.06.21, 21:35
    Podobnie wygląda większość dużych wsi i malutkich miasteczek gdzie stykające się że sobą parterowe chaty ciągną się wzdłuż drogi udając miejska zabudowę. Od czasu do czasu w miejscu starego drewnianego domu powstaje dom murowany, piętrowy ale i tak ścianami styka się z sąsiednimi bo działka jest bardzo wąska. Większość polskich wsi to ulicówki.
    • pia.ed Dziwna zabudowa... 21.06.21, 10:33
     Dziekuje za ciekawe informacje, po raz pierwszy o tym slysze... pewnie dlatego,
     ze nigdy na poludniu Polski nie bylam. Znam tylko Warszawe, skad pochodzi moja rodzina,
     a takze Wroclaw i Szczecin... gdzie studiowalam lub pracowalam.


     matylda1001 napisała:

     > Podobnie wygląda większość dużych wsi i malutkich miasteczek gdzie stykające się że sobą parterowe chaty ciągną się wzdłuż drogi udając miejska zabudowę (...) Większość polskich wsi to ulicówki.


Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka