Dodaj do ulubionych

Zwolennicy izolacji i konserwatyzmu. Talibowie.

17.08.21, 15:26
Wojciech Jagielski, dziennikarz, reportażysta, autor książek. Spędził w Afganistanie łącznie kilka lat, podczas kilkunastu podróży. Przemierzył kraj wszerz i wzdłuż. Rozmawiał z szeregiem najważniejszych postaci w historii najnowszej tego kraju. Zbiór jego reportaży pod tytułem "Modlitwa o deszcz" to unikalny wgląd w historię i duszę Afgańczyków.

Afgańczycy nie uważają, że trzeba walczyć na śmierć i życie, do upadłego. Najważniejszą wartością jest przetrwanie. Kiedy przeciwnik jest silniejszy i nie ma szans go pokonać, to lepiej mu ulec. Przynajmniej na jakiś czas. Poczekać na lepsze czasy i okazję. Tak też się stało teraz. Przeciwnicy talibów położyli po sobie uszy. Będą teraz czekać, obserwować jak rozwinie się sytuacja.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27462761,polak-ktory-pil-herbate-z-przywodcami-talibow-juz-dekady-temu.html#e=RelRecImg1
Mądrze mówi - przeczytajcie. A swoją drogą to raczej mało prawdopodobne żeby tam, gdzie jest inna mentalnosć ,obyczaje , religia można by było wprowadzać coś w rodzaju demokracji
Obserwuj wątek
  • estella50 Re: Zwolennicy izolacji i konserwatyzmu. Talibowi 17.08.21, 18:44
   Czytałam, że tam nasze rozumienie patriotyzmu, ojczyzny itp po prostu nie istnieje. Afgańczycy mają mentalność plemienną. Żyją dla i w rodzinie kuzynów, wujków itd. Słuchają wodza. A w ogóle to mają bardzo ciężkie życie. Zupełny brak cywilizacyjnych udogodnień. Codzienna udręka na nieurodzajnym polu, z paszą dla krowy. Zdarza się dość często, że uprawiają marihuanę, bo to daje im lepszy zarobek i szansę na przeżycie rodziny.
   Artykuł (wywiad) bardzo dobry. Komentarze pod nim też fachowe.
   • iryska2604 Re: Zwolennicy izolacji i konserwatyzmu. Talibowi 17.08.21, 21:44
    Piotr Gliński o fali uchodźców. "Mamy siły i środki, żeby zapobiec niekontrolowanej fali"
    Piotr Gliński zapytany o nową falę uchodźców zadeklarował, że rząd ma siły i środki oraz jest przygotowany na taką ewentualność. - Myślę, że tych liczb nie będzie tak wiele. Przecież to od woli polskiego państwa zależy ile osób ewentualnie będzie w Polsce przyjmowana czy przejmowana, jeżeli to będą nielegalne przekroczenia. Ale mamy siły i środki, żeby zapobiec jakiejś niekontrolowanej fali - stwierdził.

    - Polska obroniła się przed falą uchodźców w 2015 roku i teraz też się obroni. Będziemy postępowali odpowiedzialnie, jesteśmy przygotowani, obronimy Polskę - powiedział dalej minister kultury.

    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,27466740,afganistan-piotr-glinski-o-fali-uchodzcow-jestesmy-przygotowani.html#s=BoxMMtImg2

    Obrońca się znalazł!
    • dociek Re: Zwolennicy izolacji i konserwatyzmu. Talibowi 17.08.21, 22:46
     Mocni w gębie, totalnie słabi w rozumie i czynach. Wystarczy tow. Gliński poczytać, co się już dzieje na naszych wschodnich granicach. Jak Straż Graniczna niemalże skomle do wojska o wsparcie i do władz o budowę zapór i ogrodzeń. Jak bardzo zapełnione są już cztery obozy dla imigrantów, a stale nowi przekraczają granicę polsko-białoruską.

     Straż Graniczna, szczególnie Podlaski Oddział SG (PO SG), ma pełne ręce roboty. Powodem są kolejne próby naruszania granicy Polski przez uchodźców, próbujących przedostać się z Białorusi do Unii Europejskiej. Straż przestała udzielać informacji o zatrzymanych. Nasi informatorzy przekonują, że w ośrodkach dla uchodźców znajduje się ponad 1,5 tys. imigrantów.

     Tylko w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 1 935 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach - informuje na swojej stronie MSWiA.

     Według naszych ustaleń rzeczywistość jest gorsza. Rzeka migrantów płynęła do Polski także w lipcu, choć większe naruszenia nasiliły się w drugim miesiącu wakacji. Nasi informatorzy mówią o ponad 1,5 tys. ludzi przebywających obecnie w kilku obozach dla uchodźców. Te mają jednak swoją pojemność. I wydaje się ona powoli kończyć.

     Imigrantów jest na tyle wielu, że władze powiatu sokólskiego zwróciły się do premiera Morawieckiego z dramatycznym apelem. Starosta poprosił premiera o budowę muru i zasieków w regionie, gdzie najwięcej uchodźców przekracza granicę. Poprosił również o wsparcie wojska.

     Nasi rozmówcy mówią o chaosie i braku decyzyjności. Z każdym dniem uchodźców przybywa i nie za bardzo wiadomo, co z nimi robić. Przez granicę każdego dnia przeprawiają się kolejne grupy, nierzadko kilkudziesięcioosobowe. Straży Granicznej zwyczajnie zaczyna brakować rąk do pracy. A przecież to nie tylko kwestia funkcjonariuszy SG. Przy działaniach związanych z uchodźcami zazwyczaj potrzebni są także tłumacze czy pracownicy administracyjni.
      • dociek Re: Zwolennicy izolacji i konserwatyzmu. Talibowi 18.08.21, 10:44
       I co dalej z europejską, chrześcijańską, narodową cywilizacją? PiSsmani do dzieła!!!
       Panie Premierze i wy, Vice, zwłaszcza ty od bezpieczeństwa, wielcy ministrowie od wojny terytorialnej, policji i Straży Granicznej. Przy okazji, nie zapomnijcie o pandemii, kryzysie klimatycznym i politycznym zdefraudowaniu pozycji Polski. Jeszcze wam nie dość?

       Uchodźcy koczują od kilku dni przy polskiej granicy. Straż Graniczna nie wpuszcza ich do naszego kraju.

       Kilkudziesięciu uchodźców z Azji koczuje od niedzieli w rejonie polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu Górnym koło Krynek - podaje w swoich mediach społecznościowych znany polski fotoreporter prasowy Adam Tuchliński. Obywatele Afganistanu i Iraku znaleźli się w trudnym położeniu, bo polska Straż Graniczna nie chce ich wpuścić na teren Unii Europejskiej, a białoruskie służby nie dopuszczają do wycofania się uchodźców w głąb ich kraju.

       Grupa uchodźców od kilku dni przebywa w lesie w pasie ziemi między Polską a Białorusią. W to miejsce polska Straż Graniczna zwozi ludzi, których zatrzymała w innych miejscach podczas przekraczania granicy - podaje TVN24
       Katastrofa humanitarna już tu jest - zaznacza fotoreporter Adam Tuchliński.

       Straż Graniczna nie chce komentować sprawy, odsyłając do MSWiA. Białoruski reżim od kilku miesięcy jest oskarżany o celowe wypychanie uchodźców na granice z Litwą, Łotwą i Polską

       Jestem w miejscowości Usnarz Górny koło Krynek, na Granicy białorusko-polskiej jest, prawdopodobnie od niedzieli, przetrzymywana grupa uchodźców - podał we wtorek ok. godz, 23 Adam Tuchliński. Straż Graniczna dowozi im prowiant i wodę, lecz nie są wpuszczani na terytorium EU. Katastrofa humanitarna już tu jest - dodaje fotoreporter, który pracuje dla tygodnika Polityka.

       Miejscowość, w której pobliżu koczują uchodźcy, znajduje się około 50 km od Białegostoku. To teren obsługiwany przez Podlaski Oddział Straży Granicznej (POSG). Jednostka ta nie informuje na swojej stronie o żadnej grupie uchodźców zatrzymanej w ostatnich dniach na granicy polsko-białoruskiej.

       Kolejna duża grupa imigrantów na granicy z Białorusią. Straż Graniczna zatrzymała 71 osób
       Nielegalnie przedostali się do Polski. Zatrzymała ich Straż Graniczna

       Grupa uchodźców od kilku dni przebywa w lesie w pasie ziemi między Polską a Białorusią. Nie mają ze sobą namiotów i nie są przygotowani na przebywanie przez tak długi czas w takich warunkach. W to miejsce polska Straż Graniczna zwozi też ludzi, których zatrzymała w innych miejscach podczas przekraczania granicy - podaje TVN24.

       - Sytuacja jest patowa. Z relacji naszych pograniczników wiemy, że za drzewami stoją funkcjonariusze straży granicznej z Białorusi. Oni nie wpuszczają uchodźców na swój teren. Uchodźcy są tutaj prawie przez tydzień - relacjonuje reporter TVN24 Piotr Czaban.

       - Ci ludzie są uwięzieni. Polscy żołnierze i Straż Graniczna mają rozkaz, by nie wpuszczać tych uchodźców do Polski. Od pograniczników słyszymy apel do władz województwa i kraju, by coś z tym zrobić - mówi Czaban.

       Jak podaje TVN24, polscy pogranicznicy przywożą wodę i jedzenie do obozowiska uchodźców. Wśród czekających na granicy są obywatele Afganistanu i Iraku oraz kobiety i dzieci.

       Straż Graniczna nie chce odpowiadać na pytania w tej sprawie, odsyłając do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wydział prasowy resortu nie chciał odnieść się do sprawy w rozmowie telefonicznej. Czekamy na jego odpowiedź na wysłanego maila.

       We wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik informował, że od tygodnia Straż Graniczną wspiera 1000 żołnierzy Wojska Polskiego. W środę rano napisał na Twitterze odnosząc się do sprawy, że "Straż Graniczna nie będzie wpuszczała nielegalnych imigrantów do Polski".

       Na blokowanie uciekinierów jeszcze po stronie białoruskiej nie pozwala zarówno polskie jak i unijne prawo. Straż Graniczna faktycznie może zatrzymać osoby dopiero za nielegalne przekroczenie granicy i osadzić ich w specjalnych ośrodkach dla osób oczekujących na azyl lub deportację.

       Tak działo się w ostatnich dniach. Jeszcze 8 sierpnia straż graniczna informowała o 85 osobach zatrzymanych na polsko-białoruskiej granicy za nielegalne przekroczenie granicy. Obywatele krajów leżących na Bliskim Wschodzie trafili do zamkniętych ośrodków dla uchodźców.

       Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 871 osób za, jak podają, nielegalne przekroczenie granicy.

       Od kilku miesięcy białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki jest oskarżany o celowe wysyłanie uchodźców na granicę z Litwą, Łotwą i Polską, by wywrzeć presję na Unię Europejską w odpowiedzi na nałożone na Mińsk sankcje. We wtorek 12 białoruskich żołnierzy nielegalnie przekroczyło litewską granicę, wypychając za nią 35 Irakijczyków.
     • pia.ed Zwolennicy izolacji i konserwatyzmu... 18.08.21, 12:26
      Janina Ochojska, twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej i europosłanka w artykule
      ktory chyba wszyscy czytali, ma odmienne zdanie jesli chodzi o pomoc Afganczykom...


      18.08.2021 09:24
      - Myślę, że już jesteśmy spóźnieni, jeśli chodzi o przygotowanie nas samych do przyjęcia Afgańczyków...
      - Możemy spodziewać się tego, że do naszego kraju przybędzie bardzo dużo Afgańczyków. Ważne jest to, w jaki sposób ich przyjmiemy. (...) Ważne jest to, żeby jak najszybciej udzielić takim ludziom pomocy, wiedząc dokąd ich skierować.
      W Polsce jest sporo gmin, które są przygotowane na przyjęcie uchodźców, tylko uchodźcy o tym nie wiedzą
      - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Janina Ochojska.


      wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27467512,co-z-afganczykami-ktorzy-boja-sie-o-swoje-zycie-rozmowa-z.html#do_w=46&do_v=142&do_st=RS&do_sid=286&do_a=286&s=BoxNewsImg6      • pia.ed Zwolennicy izolacji i konserwatyzmu... 18.08.21, 12:56

       magickiller

       Angela Merkel podczas ostatniego kryzysu migracyjnego dała pewną legitymację takim bezsensownym akcjom. Gdziekolwiek, cokolwiek by się nie działo to Europa ma przyjmować miliony uchodźców, tudzież imigrantów zarobkowych, imigrantów socjalnych (elegancka nazwa uchodźcy ekonomiczni).
       Pal licho prawo międzynarodowe, które mówi, że Ci ludzie uchodźcami nie są
       (bo uchodźctwo nie polega na wyborze najbogatszego kraju/regionu, tylko
       na dotarciu do bezpiecznego miejsca).

       Pal sześć, że wokół Afganistanu jest pełno krajów, gdzie jest pokój i może wszędzie
       bogactwa nie ma, ale też i ludzie nie głodują. Po co mówić że jakieś lekko licząc
       50x bliżej są Chiny - rzekome nowe supermocarstwo przebogaty kraj, a tuż obok Indie,
       kolejny współczesny tygrys mający spychać Zachód na drugi plan?
       Nie! Do Europy pójdą. Do tych złych okupantów, dręczycieli muzułmanów! To tylko
       5 tysięcy kilometrów przecież


       forum.gazeta.pl/forum/s,29055,172208930,172213064.html?rep=2&from=12
Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka