Dodaj do ulubionych

Polsko, obudź się! Czas skończyć z hańbą i wstydem

22.08.21, 18:08
Zmarznięci, wygłodniali, przerażeni ludzie uciekają do Ciebie przed śmiercią, dlatego że w Ciebie wierzą. Wierzą w Twoją mądrość i dobroć. Wierzą w Twoją moc

Jesteś pięknym, mądrym krajem - tolerancyjnym, miłym, pełnym sympatycznych, fajnych ludzi gotowych do pomocy. Taka byłaś zawsze, takie miałaś tradycje, takie miałaś DNA. Jesteś Polską Ulmów i Sendlerowej, Pileckiego i Karskiego - Polską życzliwych, dobrych ludzi, którzy zawsze walczyli z kolczastymi drutami. Polską moich sąsiadów, którzy choć głosują inaczej niż ja, są po prostu dobrymi ludźmi.

Polską tyraną od wieków konfliktami, wojnami, sporami, która nigdy tak naprawdę się nie poddała. Polską sianka pod obrusem wigilijnego stołu i wolnego miejsca przy nim - miejsca dla zbłąkanego wędrowca. Polską, która choć ma czasem problem w rozpoznawaniu zła, na koniec to zło przepędzi, wygoni i siada do tego wspólnego stołu. Polską, która ponad wszystko ceni pokój, wolność i niezależność, a kłamstwem, hańbą i zdradą brzydzi się i nie zapomina.
Taka jesteś Polsko - czy to katolicka, czy prawosławna, czy żydowska, czy niewierząca, czy prawa lub lewa - jesteś po prostu dobra - wszystkimi kolorami tęczy.

Nie daj sobą manipulować, nie daj się podzielić, nie ufaj bandytom, którzy powodują, że ojciec z synem nie siadają do wspólnego stołu - pogoń ich. Bo przecież wierzysz w prawdę i przyzwoitość. Bo przecież wiesz, że życie jest najważniejsze.
Nasze wspólne życie.

Polsko modląca się do wszystkich możliwych Bogów i Polsko, która uniwersalne wartości czerpie z innych źródeł - nie pozwól na naszą wspólną hańbę, na nasz własny drut kolczasty, na naszą wspólną obojętność.

Nigdy nikomu nie odmawiasz przecież pomocy Polsko.

Obudź się! Już czas!Czas skończyć z hańbą i wstydem.

Dość tego!

Zmarznięci, wygłodniali, przerażeni ludzie uciekają do Ciebie przed śmiercią, dlatego że w Ciebie wierzą. Wierzą w Twoją mądrość i dobroć. Wierzą w Twoją moc.

Naszą moc Polsko.
Jakub Karyś Autor jest redaktorem naczelnym dziennika "Super Nowości" w Rzeszowie oraz przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji

wyborcza.pl/7,162657,27482410,polsko-obudz-sie-czas-skonczyc-z-hanba-i-wstydem.html#S.DT-K.C-B.3-L.2.maly
Obserwuj wątek
  • estella50 Re: Polsko, obudź się! Czas skończyć z hańbą i ws 22.08.21, 19:31
   No cóż, ja jestem na "poziomie emocjonalnym pensjonarki" jak raczy twierdzić z właściwym sobie uśmieszkiem jakiś prominentny poseł pisowski Horała.
   Albo kategoryzowanie tych uchodźców jako nie - uchodźców, bo mają markową kurtkę, czy dobry telefon. I w dodatku to Kurdowie! ( to z kolei jeden z Konfederastów). A więc nie należy im podawać jedzenia, wody. Nie dopuszczać lekarza, czy prawnika. Nie pozwalać na komunikację z organizacją pozarządową. Bez współczucia patrzeć, jak mokną, marzną i grzęzną w błocie. I jak załatwiają potrzeby fizjologiczne.
   No i oczywiście łamać prawo polskie i międzynarodowe. Bez mrugnięcia okiem!
   • wirujacypunkt Re: Polsko, obudź się! Czas skończyć z hańbą i ws 22.08.21, 20:42
    w naszej kulturze mówimy gość w dom Bóg w dom, a gościa witało się chlebem i solą. Tymczasem my tych nieszczęśników witamy kordonem wojska i zasiekami z drutu kolczastego j. Jest mi wstyd, że nasze wojsko jest wykorzystywane do tak niegodnych celów. Stoją z bronią w ręku i pilnują żeby nie podać Afgańczykom jedzenia, picia czy leków dla ludzi chorych. Te dzialania są niehumanitarne, barbarzyńskie i najzwyczajniej podłe.
    My też byliśmy uchodźcami i w tej sytuacji dobrze o tym pamiętać.
     • estella50 Re: Polsko, obudź się! Czas skończyć z hańbą i ws 24.08.21, 19:09
      Mam teorię w sprawie ciężarówki z pomocą od Błaszczaka (?) dla Białorusi z przeznaczeniem dla uchodźców.
      Bo niby dlaczego tak okrężną chcą nareszcie jakoś pomóc tym biedakom?
      Po pierwsze przygniata ich wielka krytyka różnych środowisk w kraju za kompletny brak człowieczeństwa okazany w tej sprawie.
      Po drugie strach ich ogarnął, że umrze ktoś z tych uchodźców i zostaną tą śmiercią obciążeni.
      Po trzecie episkopat się odezwał z krytyką oraz światowe media i politycy.

      I jakie jest wyjście z tej sytuacji? Przerzucić odpowiedzialność na Białoruś! My mamy czyste ręce, bo przecież pomagamy, chociaż to nie u nas uchodźcy koczują! Będą to powtarzać do upojenia, aż ludzie tylko to zapamiętają, a nie wielodniowe ignorowanie tragicznej sytuacji koczujących.
      I Białoruś ma teraz zagwozdkę, a biedacy dalej cierpią.
  • dociek Re: Polsko, obudź się! Czas skończyć z hańbą i ws 25.08.21, 07:04
   A co Państwo na to?

   26 maja, kilka dni po tym jak Białoruś porwała samolot Ryanair z Romanem Protasiewiczem na pokładzie, Łukaszenko, w odpowiedzi na krytykę ze strony Unii Europejskiej, powiedział: “Zatrzymywaliśmy narkotyki i migrantów [na granicy z UE] – teraz sami będziecie ich łapać”.

   No i się zaczęło. O ile przez cały 2020 rok litewscy pogranicznicy zatrzymali łącznie 81 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli białorusko-litewską granicę, tak począwszy od maja tego roku tylko na Litwie zatrzymano już ponad 4000 osób – 50 razy więcej.

   Powstaje pytanie: skąd ci wszyscy ludzie nagle się wzięli? Bo przecież Białoruś leży dość daleko od Bliskiego Wschodu i nigdy nie była oczywistym kierunkiem migracji do Unii. Jak opowiadają sami Irakijczycy, słowa Łukaszenki o tym, że Białoruś nie będzie przeszkadzała ludziom dostać się z jej terytorium do UE, przez kilka dni w kółko pokazywała iracka telewizja państwowa.

   Ale jeszcze zanim Łukaszenko wygłosić te słowa, Białoruś zadbała o odpowiednią infrastrukturę. O ile na początku tego roku między Irakiem a Białorusią był tylko jeden lot tygodniowo, tak począwszy od maja liczba ta zaczęła gwałtownie rosnąć. Najpierw do Iraqi Airways dołączył inny przewoźnik – Fly Baghdad, a później same Iraqi Airways zwiększyły częstotliwość swoich lotów z Bagdadu do Mińska z jednego do czterech tygodniowo oraz otworzyły nowe połączenia z trzech innych miast – Erbilu, Basry i Sulejmanii. Do tego zamiast standardowych Boeingów 737 (około 150 pasażerów) na Białoruś zaczęły latać najbardziej pojemne Boeingi 777 (Triple Seven) i 747 (Jumbo Jet) – mieszczące prawie 400 pasażerów. ...

   W internecie jest pełno grup i czatów, na których Irakijczycy dokładnie opisują, gdzie co i jak należy robić. Tłumaczenie instrukcji z języka arabskiego:

   Na Białoruś lecisz samolotem z Bagdadu za 550-700 dolarów.

   W Mińsku jeden dzień odpoczywasz, na drugi dzień wsiadasz do autobusu i za 20-25 dolarów jedziesz do najbliższego punktu przy litewskiej granicy – nazywa się Lida, strefa przygraniczna między Litwą a Białorusią.

   Musi być was kilku, żebyście sobie pomogli nawzajem w przekroczeniu granicy.

   Po tym jak przez białoruskie lasy przekroczycie granicę – trzeba zapłacić przemytnikowi 1000-1500 dolarów za przewiezienie do Wilna. Wtedy już jesteś na Litwie – możesz sobie odpocząć, ale z dala od policji.

   Jedziesz specjalnym samochodem przemytników – dogadujesz się co do ceny z kierowcą i jedziesz – płacisz dopiero jak cię przywiozą do miejsca zwanego Suwałki – tu już wjechałeś do Polski, czyli do UE.

   Wybierasz, w którym kraju chcesz dostać pozwolenie na pobyt – dołączasz do miejscowych arabskich grup w sieciach społecznościowych – znajdujesz kierowców TIRów, którzy podwiozą cię do wybranego kraju – płacisz tylko jakieś grosze za paliwo.

   Nie mów, w którym kraju chcesz się zatrzymać, staraj się unikać policji, ubieraj się prosto, schludnie, żeby nie rzucać się w oczy, zachowuj się skromnie.

   Gdy dotrzesz do docelowego kraju – zgłoś się do władz, że jesteś uchodźcą, i przygotuj odpowiednie dokumenty, aby tam zostać (każdy kraj ma inne dokumenty i wymagania).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka