Dodaj do ulubionych

Frontex na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Tego c

20.09.21, 17:54
Z ustaleń RMF FM wynika, że choć Unia Europejska winą za zaistniałą sytuację na granicy przypisuje Łukaszence, to - mimo stanu wyjątkowego wprowadzonego na granicy - chciałaby większej przejrzystości ze strony polskich władz, w tym także przywrócenia na pas przygraniczny dziennikarzy i przedstawicieli organizacji pozarządowych. "Instytucję niepokoi, że tak naprawdę nie wiadomo, co się dzieje w tej strefie" - dowiedziała się Katarzyna Szymańska-Borginon. Nieoficjalnie przekazano jej także, że UE chciałaby obecności na granicy z Polską żołnierzy Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27594865,nieoficjalne-ue-chce-przyslac-frontex-na-granice-polski-z-bialorusia.html#do_w=46&do_v=306&do_st=RS&do_sid=288&do_a=288&do_t=16&do_g=5&do_s=B&s=BoxNewsImg1
Oj, chyba nie po myśli
Obserwuj wątek
    • banowanyzaprawde1 Re: Frontex na granicy z Polską? Nieoficjalnie: T 21.09.21, 15:28
      Frontex w poważnych tarapatach. Agencja ochrony granic, która miała wyznaczać kierunek rozwoju Unii, jest oskarżona o łamanie podstawowych zasad, na których opiera się Wspólnota. Burza nadciągała od wielu miesięcy. O sprzeniewierzeniach od jesieni alarmują czołowe media, w tym „Der Spiegel", „New York Times", ARD czy „Politico". Zwracają na nie także uwagę organizacje pozarządowe jak Human Rights Watch. Na przesłuchanie do Parlamentu Europejskiego musiał pojechać dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri, a komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson zwołała z tego powodu zebranie zarządu agencji. Śledztwo w tej sprawie otworzyła też europejska rzeczniczka praw obywatelskich Emily O'Reilly. Kryzys wszedł jednak teraz w nową fazę: potencjalnie konkretnych zarzutów. Sprawą zainteresował się bowiem Europejski Urząd ds. Nadużyć Finansowych OLAF. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że jego agenci prowadzą przeszukania w warszawskiej centrali Frontexu od początku grudnia, jak podaje „Politico", miały one objąć m.in. biura Leggeriego, jak i szefa jego gabinetu Thibauld de la Haye Jousselina.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka