Dodaj do ulubionych

my Polacy, wymyśliliśmy figurę „zwykłego katolika”

29.07.22, 21:20
Może Was to zdziwi, ale - chyba po raz pierwszy w mojej publicystycznej karierze - chcę wziąć w swoistą obronę Kościół i katolickich księży. Dokładnie teraz, gdy wychodzą na jaw kolejne skandale seksualne. Jak więc zamierzam Kościoła bronić?

Mówiąc jasno: gdyby jakakolwiek grupa społeczna czy zawodowa była traktowana tak, jak przedstawiciele Kościoła katolickiego, gdyby pozwalano jej członkom na wszystko, zapewniając dyskrecję całkowitą bezkarność, szybko zaczęliby się zachowywać tak jak księża.

natemat.pl/428269,michalik-chce-wziac-w-obrone-kosciol-i-katolickich-ksiezy
Zaskoczył mnie tytuł i zaczęłam czytać. No i szczerą prawdę napisała. no bo czy to nie prawda?
Osobiście uważam, że my Polacy, wymyśliliśmy figurę „zwykłego katolika”, który jest czysty, świetlany i dobry, uczciwy i do głębi wierzący w Boga, bo prawda o tym, jacy jesteśmy jako społeczeństwo, w naszej dużej części jest dla nas trudna do zniesienia, nie umiemy się z nią zmierzyć.

Nie umiemy spojrzeć sobie w oczy w lustrze i powiedzieć, że tacy właśnie jesteśmy, bo gdybyśmy tacy nie byli, Kościół już by się zwinął z braku wiernych w kościołach.
Obserwuj wątek
    • dociek Re: my Polacy, wymyśliliśmy figurę „zwykłego kato 31.07.22, 10:27
      Możliwe, że masz sporo racji. Bo z drugiej strony, biorąc pod uwagę wiek XXI w naszym kraju i nie tylko, to czy spodziewaliśmy się aż tak silnie zakorzenionego zacofania, wręcz wstecznictwa, kołtunerii, lumpenproletariackiej zaściankowości, analfabetyzmu w każdej odmianie, lenistwa umysłowego, po prostu głupoty?

Pisząc szczególnie o Polsce. Z jednej strony, obłudnych postaw demonstracyjnego, kulturowego katolicyzmu, z drugiej, skrajnie prawicowego neofaszyzmu przemieszanego z postsowieckim bolszewizmem? Fakt, że jedna z najbardziej zakłamanych i zachłannych na władzę i majątek organizacji w tym wszystkim odnalazła się doskonale dowodzi, że takie właśnie środowisko jest dla niej stworzone. W wielu zaawansowanych infekcjach mamy do czynienia mieszanym atakiem wirusów, bakterii i grzybów. To, że okazało się, że u nas panuje taka, niemal nieuleczalna, mieszana zaraza, umożliwiło, by tu rządzili właśnie tacy osobnicy z takich środowisk i utrzymywali dla siebie poparcie na znacznym poziomie.

A ci, którzy wykazywali się jakimikolwiek nieco większymi ambicjami albo postanowili mieć to gdzieś podejmując wyłącznie własny wyścig szczurów, albo wyemigrować wewnętrznie lub zewnętrznie.

Dla mnie wygląda to tak, jakby nasza ojczyzna i rodacy nie dorośli jeszcze do XXI wieku. Także i nasz świat. A czas nam ucieka. Jest bardzo możliwe, że wojny, pandemia, kryzys klimatyczny, klęska żywnościowa, migracje głodowe i inne, podobne im zjawiska, ten czas nam jeszcze bardziej skradną.
      • alfredka1 Re: my Polacy, wymyśliliśmy figurę „zwykłego kato 01.08.22, 20:23
        dzisiejsze ...

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28747837,traczyk-stawska-o-wojnie-w-ukrainie-jak-najszybciej-niescie.html#do_w=57&do_v=391&do_st=RS&do_sid=750&do_a=750&s=BoxOpLink
        • wodnik33 Re: my Polacy, wymyśliliśmy figurę „zwykłego kato 02.08.22, 14:58
          Też dzisiejsze smile)
          static.webcamera.pl/camsbig/800/leba.jpg?nc=1658227339
          naród zjednoczony czy stadny czy ....???

• dociek Re: my Polacy, wymyśliliśmy figurę „zwykłego kato 04.08.22, 10:11
            Jednak to drugie i tylko. Wzorem stada owiec.
            • dociek Re: my Polacy, wymyśliliśmy figurę „zwykłego kato 27.08.22, 09:40
              I trochę, dopasowując się do poziomu stada, "pismem obrazkowym".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka