Dodaj do ulubionych

Ersatz, cholera, nie życie

26.12.22, 19:19
Czy umiemy dyskutować o ważnych sprawach? Nie. Dziś hejt często zastępuje polemikę, a powierzchowne nadinterpretacje twitterowych leadów dogłębną lekturę ocenianych tekstów. Doświadczył tego właśnie prof. Marcin Matczak, znany prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, ojciec popularnego rapera Maty, na którego spadły niezasłużone gromy. Urażeni poczuli się ateiści. Co najmniej tak bardzo, jakby chodziło o uczucia religijne, które przynajmniej deklaratywnie są im obojętne.

"I tak powoli będziemy się przekształcać w społeczeństwo TikToka (...). Bez wspólnoty, bez głębi myślenia, bez tajemnicy, bez ciszy, bez sacrum". Prawda!

Napisał więc Matczak nie o ateistach czy ich prawach i kondycji etycznej, ale o świecie współczesnym, który rozpada się na naszych oczach, ponieważ przestaje mieć oparcie w kulturze, tradycji, pamięci, ciągłości. Nie dość, że postęp przestał być motorem rozwoju, bo przebrał się w kostium inkwizytora, który zajmuje się urojeniowymi interpretacjami przeszłości (w tej chorej optyce np. wiersz o Murzynku Bambo stał się rasistowski, choć zawsze był pięknym utworem o tolerancji), to dodatkowo nowe ideologie usiłują wtłoczyć ludzkość w psychotyczny z ducha świat bez prawa do smutku, do mierzenia się ze śmiercią, do przeżywania żałoby, do doświadczania tajemnicy istnienia. Ma być albo-albo. Albo jesteś postępowym ateistą, albo ciasnym umysłem z kruchty. Nie zostawia się miejsca na prawdziwą wolność myślenia, która nie przykleja się do żadnej identyfikacji.

Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl/felietony/szubartowicz/news-ersatz-cholera-nie-zycie,nId,6496286#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Obserwuj wątek
  • dociek Re: Ersatz, cholera, nie życie 30.12.22, 07:29
   Kościół sam z siebie nie zezwalał dotychczas na to, by kruchta szerzyła światłość. I tego osobiście też zaznałem w kontaktach z urzędnikami tej instytucji. Jeden z przykładów: pewnemu proboszczowi nie mieściło się w głowie, że można być niewierzącym z racji własnych przekonań, a nie z jakiegoś interesu czy zależności służbowej.
   • iryska2604 Re: Ersatz, cholera, nie życie 30.12.22, 17:35
    Jest w tym mysleniu sporo pokrętnej logiki bo skoro Pan Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje to czemu odmawia mu zdolności myślenia i wyciągania wniosków?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka