Dodaj do ulubionych

Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie

27.02.07, 12:50

Plemiona słowiańskie można podzielić na parę grup:

1.Stare,nieprzekształcone

2.Nowe,powstałe w wyniku rozbcia organizacji plemiennej lub zmiany pierwotnej
nazwy

3.Wielkie,będące często Związkiem Plemiennym

4.Małe-powstałe z rozbicia plemiennego,żyjące gdzieś na uboczu l;ub wchodzące
w skład większej Organizacji Plemiennej

*1
Do Starych Plemion można zaliczyć min.:Serbów,Chorwatów.Dudlebów,Obodrzyców,
Wieletów,Siewierów,Druguwitów

*2
Za Nowe Plemiona można uznać np.:Bużan i Wołynian pochodzących od Dudlebów,
Pomorzan(nazwa z XII w.) oraz szereg plemion bałkańskich(Dukljanie,
Konewljanie)

*Wielkimi Plemionami były min.:Obodrzyce,Wieleci,Serbowie -tworzyły
Fedracje pomniejszych organizmów terytorialnych

*Małe Plemiona,np.:Drzewianie(na zachód od Łaby),Wagrowie(w ramach Związku
Obodrzyckiego),Chyżanie(część Wieletów),Ranowie(samodzielne plemię bytujące
na wyspie Rugii)

.....
W oparciu o :Lech Leciejewicz'Słowianie Zachodni'
'Mały słownik kultury dawnych Słowian' pod redakcją Lecha Leciejewicza
Jan Szołta'Zarys dziejów Serbołużyczan'
'Historia Słowian Południowych i Zachodnich':Jerzy Skowronek,Mieczysław Tanty,
Tadeusz Wasilewski
Obserwuj wątek
    • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 28.02.07, 13:44

      Język słowiański ma tendencję do silnej kategoryzacji uczuć i ważności.
      Nazwy słowiańskie można podzielić na 'bezuczuciowe',surowe,np.'dąb','góra',
      'las','biały'oraz na niosące jakieś dodatkowe przesłanie,dodatkową
      informację,np.:
      'góreczka'-mała góra;'górzysko'-wielka góra

      Nazwy miejscowe ,osobowe możemy podzielić również
      na 'bezuczuciowe'('małoinformacyjne powiedzmy,suche w przekazie).
      Plemionami noszącymi takowe nazwanie byli:
      Serbowie,Rugiowie,Wagrowie,Czesi,Dudlebowie,Chorwaci(od 'chorwat'),Wieleti
      (od 'wielet'),Redarowie,Lemuzi,Siewiery,Tywercy,Siedem Rodów,
      Jeziercy(chyba że byli 'Jeziericy'?),Milingowie,Sagudaci,Brsjacy.

      Nazwy miejscowe,osobowe 'uczuciowe'(skategoryzowane) wywyższające,z końcówkami
      na 'sk','sko':górzysko,chłopisko-oznaczające coś wielkiego,ważnego.
      (Czy nazwiska 'na ski' nie spełniają tej roli?Ale też i 'ak',np.'Marciniak '.).
      Nazwy miejscowe i osobowe 'uczuciowe' pomniejszające lub
      infantylizujące,znamionujące często jakąś zależność,np.'Skrzynno','Szydłowiec'.
      (Wśród nazwisk te co mają końcówki na:'ek','czyk','ik','ec',eń-oń','icz').
      Końcówki 'ice' i 'anie' są nie tyle 'umniejszające' co 'miłe i wzniosłe'
      (chociaż prawdopodobnie oznaczają 'podporzadkowanie').
      Przeważna część plemion słowiańskich nosiła owe miana:
      Wiatycze,Krywicze,Słowieni,Lędzice,Mazowszanie itp...

      Oprócz powyższego są jeszcze wśród nazw 'uczuciowych'(kategoryzujących)
      -jasne i czarne(też 'czerwone' i prawdopodobnie 'zielone'.
      (Białe oznaczają ważność,świętość,wielkość,szlachetność i władczość i
      prawdopodobnie 'starszeństwo';czarne-przeciwnie)
      -wielkie i małe(mniej więcej podobne znaczenie ważności)
      -stare i nowe(oznaczające dawne i młode -dające np.informację skąd się brało
      osadnictwo na danym obszarze;być może 'stare' dawniej też oznaczały 'coś
      wyższego'?)

      Do plemion 'jasnych' zaliczano Białych Serbów i Białych Chorwatów.
      'Wielkimi' i 'małymi' były np.:Wielka Polska i Mała Polska.
      Ruś oznaczała się 'kolorowością ziem':Biała Ruś,Czarna Ruś,Czerwona Ruś.
      Sporo jest nazw miejscowych takich jak 'Stargard',Stara Wieś','Nowgorod',
      'Nowe' itd.

      Źódła:

      'Mały słownik kultury dawnych Słowian'
      'Atlas historyczny Polski'
      H.Łowmiański 'Początki Polski'
      T.S.Marski'Księga Popiołów'

      -------------------------

      Jan Andrzej Olszak


      • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 01.03.07, 13:07

        Surowe,niewywyższające,nieumniejszające,nieinfantylne nazwy mogą świadczyć
        o braku wielkich różnic społecznych :ludzie równi sobie nie czują się ani gorsi
        ani lepsi od innych.
        Również suche nazwy miejscowe i geograficzne mogą oznaczać,że u ludności która
        je nazywała nie było wielkiego zróżnicowania .
        Słowianie którzy szli w świat nadawali już często miana dość różnorodne co
        do ważności,tzn.że nie byli jednorodni pod względem pochodzenia.

        Surowe nazwania czy to osobowe czy to jakieś inne prawdopodobnie są
        w większości najbardziej archaiczne.
        Wydaje się,że określenia typu 'Radomy'(od Radoma),Zdziechy(od Zdziecha),
        'Góry'(od Góra),'Sulisze'(od Sulisza) mają nie tylko 'demokratyczny' co
        nawet groźny wydźwięk.
        ('Suliszki' i 'Górki' są z jednej strony 'surowi', z drugiej przez umniejszające
        końcówki zinfantylizowani).
        'Miłkowscy','Radomscy' brzmią więcej podniośle niż strasznie-zdaje się że
        szlachta polska chciała tego typu nazwiskami podkreślić i wyższość
        i 'kulturalność' nad plebsem.
        Z kolei 'Mickiewicze','Aleksandrowicze' wydają się być jakoś mili,wyniośli ale
        przy tym dziecinni i swojscy.

        Surowe nazwy plemienne prawdopodobnie sa najbardziej archaiczne,z czasów
        gdy nie było wielkiego rozstrzału klasowego lub mogą świadczyć o sile plemienia,
        o grozie wojowników.
        Chociaż u dawnych Indoeuropejczyków były kategorie ważności:małości i wielkości,
        podporządkowania i dominacji...
        Zatem nazwy nieuczuciowe bardziej oznaczają 'silnych,twardych,strasznych' ludzi
        niż to iż są wiekowego pochodzenia.

        Plemiona :Serbowie,Rugiowie,Wagrowie,Dudlebowie,Chorwaci,Wieleci,Redarowie,
        Redarowie,Lemuzi,Siewiery,Tywercy,Siedem Rodów,Jeziercy,Milingowie,Sagudaci,
        Brsjacy,Czesi,Kaszubi -to są zbiorowiska bardzo wojowniczych odłamów Słowian.

        Niewykluczone jest iż 'Wieleci' są odłamem 'Chorwatów' gdyż mają dość podobne
        końcówki:'at' i 'et'a ich plemiona żyły w bliskim sąsiedztwie obok Serbów:
        1.na Bałkanach
        2.Na Zachodzie(Serbowie Połabscy i Chorwaci Czescy)-rozumując przez analogię
        'Wieleci' byliby Chorwatami gdyż ich sąsiadami byli od południa Serbowie.

        Najbardziej surowa hydronimia prasłowiańska występuje ,jak to od dawna
        udowadniają różni slawiści na Ukrainie(być może obejmowała też i wschodnią
        Polskę:Tanew,Branew,Huczwa w zamojskiem są właśnie tegoż pratypu).
        • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 02.03.07, 10:46

          Tak się składa,że najwięcej wiadomości o starodawnych plemionach słowiańskich
          zanotowano z terenu Połabia.
          Sporo informacji jest też z obszaru,Czech i Bałkanów.
          Natomiast plemiona polskie i wschodniosłowiańskie zostały opisane dość późno
          z okresu gdy większość najpewniej nosiła już nowe,przekształcone nazwy.

          Plemiona słowiańskie w czasie wędrówki ludów porozrywały się na drobne części
          które poprzechodziły w różne zakątki Europy.
          Mamy Serbów na Połabiu,Bałkanach,a występowali też prawdopodobnie na Rusi.
          Obodrzyce są notowani na Połabiu i nad Dunajem.
          Wiele,wiele plemion archaicznych mogło żyć na obszarach Polski i Rusi,jednak
          nie zostały zauważone przez kronikarzy.
          Jedynie Dudlebowie mają w miarę niezły rodowód.
          Widać na ich przykładzie jak z pierwotnych 'Dulebów' zmienili się w 'Bużan'
          a potem w 'Wołynian'- a wszystko na przestrzeni paru stuleci.

          Wiadomo rzecz,nazewnictwo czy to osobowe,czy to wodne,czy miejscowe,
          ściśle uzależnione jest od języka,dialektu i miejcowej tradycji ludności która
          je nadaje.
          Otóż wędrujący Serbowie,Chorwaci,Obodrzyce itd. musieli dawać nazwy które były
          rozpowszechnione w ich plemionach.

          1.Nazewnictwo miejscowe:porównuję nomenklaturę osadnicza z dowolnego obszaru
          z innymi tereanami słowiańskimi.
          Przykład:czescy dudlebowie z Południa Czech.
          Jakie tam są nazwania grodów i osad i czy są podobne im gdzieś w Polsce
          i w drugich ziemiach słowiańskich?

          2.Nazwy poszczególnych plemion wchodzących w skład większych związków.
          Przykład:Serbowie Połabscy.
          Czy w innych rejonach występują analogiczne plemiona lub ziemie podobnego
          pochodzenia?

          3.Imiona wodzów słowiańskich danego plemienia oraz imiona występujące w danych
          dynastiach słowiańskich.
          Powszechnie wiadomo,że miana rodowe były nadawane na cześć przodków,tzn.że
          w danej rodzinie lub plemieniu musiały być imiona szczególnie ulubione.
          Przykład:Serbowie Połabscy.
          Imię 'Cześcibor' -analogicznie w Polsce brat Mieszka 'Czcibor'.
          Powiązanie z 'Zespołem Serbskim?'.
          Przykład:Obodrzyce.
          U nich w imionach występuję często,już w VIII w. końcówka'ko',np.'Drożko'.
          Podobieństwo do 'Mieszko'.
          Itd...

          4.Hydronimia występująca na obszarach danego plemienia i- w ogóle nazwania
          krain,ziem ,gór,jezior oraz porównanie je z innymi dzielnicami słowiańskimi.
          (Słowianie na nieszczęście przeważnie brali starą nomenklaturę ,zatem trudno
          będzie porównać.Ale nawyki językowe jakieś przecież mieli!).
          • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 03.03.07, 12:22
            I Obodrzyce

            1.'Obodrzyce naddunajscy,plemię południowosłowiańskie wspomniane w źródłach
            w 1. połowie IX w.Wkrótce po 824 włączeni zostali do państwa bułgarskiego.
            Lokalizacja sporna;mieszkali może w rejonie ujścia Cisy do Dunaju'.
            ('Mały Słownik kultury dawnych Słowian')
            2.pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_obodrycki
            pl.wikipedia.org/wiki/Warnowie
            pl.wikipedia.org/wiki/Wagrowie
            pl.wikipedia.org/wiki/Smoli%C5%84cy
            pl.wikipedia.org/wiki/Drzewianie
            www.slavinja.republika.pl/tekst39.html
            pl.wikipedia.org/wiki/Obodryci
            pl.wikipedia.org/wiki/Morzyczanie
            pl.wikipedia.org/wiki/Gliwianie
            pl.wikipedia.org/wiki/Byty%C5%84cy
            1.Drzewianie-wschodniosłowiańscy 'Derewlanie'

            2.Ododrzyci Połabscy-Obodrzyci Naddunajscy

            3.Smolińcy-Smoleńcy Bałkańscy(południowa Bułgaria)
            *Smoleńsk(w Ziemi Krywiczów)
            pl.wikipedia.org/wiki/Smole%C5%84sk
            4.Warnowie-Warna(wschodnia Bułgaria:na Ziemi Siewierzan?Siedmiu Rodów?)
            pl.wikipedia.org/wiki/Warna
            5.Glinianie(Gliwianie)-Gliwice(Śląsk)
            pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Gliwic
            6.Bytyńcy-Budynowi
            pl.wikipedia.org/wiki/Budynowie
            *Bytonia(Gdańskie)
            *Bytoń(Włocławskie)
            *Bytów(Słupskie)
            *Bytyń(Chełmskie)
            *Bytyń(Poznańskie)
            • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 04.03.07, 16:34

              Imiona władców i możnych obodrzyckich:

              1.Błus

              2.Budywoj

              3.Cieszymir

              4.Czedrog

              5.Drażko(VIII w.)

              6.Dobomysł

              7.Gostomysł

              8.Gotszalk

              9.Gryn

              10.Kanut

              11.Krut

              12.Mściwoj

              13.Mściwoj

              14.Mścisław

              15.Nakon

              16.Niklot

              17.Niklot

              18.(Uto) Przybigniew

              19.Przybysław

              20.Przybysław

              21.Rocheł(Rokiel)

              22.Sławomir

              23.Stojgniew

              24.Świętopełk

              25.Warcisław

              26.Wilczan(VIII w.)

              Sławinia

              L.Leciejewicz 'Słowianie Zachodni'
              'Historia Słowian Południowych i Zachodnich'
              • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 05.03.07, 23:19


                Nazwy miast i wsi obodrzyckich i drzewiańskich:

                1.Wustrow
                2.Luchow
                3.Stargard
                4.Racibórz
                5.Lubeka
                6.Swarzyn
                7.Płoń
                8.Roztoka

                9.Malente
                10.Preetz
                11.Molln
                12.Zarrentin
                13.Lubtheen
                14.Grabow
                15.Parchim
                16.Malchow
                17.Mechlin(Meklemburg)
                18.Gustrow
                19.Plau
                20.Butzow
                21.Schwan
                22.Zieslubbe

                Rzeki:

                Świętana
                Warnawa
                • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 06.03.07, 11:19
                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 07.03.07, 12:00


                    Wieleci pierwotnie stanowili ogromne plemię.
                    Cała północna Polska,Pomorze oraz północno-wschodnie Połabie było zasiedlone
                    przez Wieletów z wyjątkiem małych enklaw(Kaszubów,Obodrzyców- w częśći
                    Wielkopolski?).Najpewniej w rękach wieleckich były:Północno-zachodnie Mazowsze,
                    Wielkopolska(bez terenów nad Obrą?),Kujawy,Ziemia Chełmińska,Kociewie,Pomorze
                    (bez Kaszubii),Ziemia Lubuska,Połabie Północno-Wschodnie...
                    Prawdopodobniej już w VII w.z terenów Polski Środkowej poszła silna ekspansja
                    osadniczo-wojskowa w ich kierunku.W jej wyniku zajęte zostały dawne Ziemie
                    Wieleckie (Mazowsze Północno-Zachodnie,Wielkopolska,Kujawy,Ziemia Chełmińska)
                    do IX-X w.Potem zaś nacisk plemion środkowopolskich(zamieszkujących wpierw
                    rejon :Częstochowa-Sieradz-Łęczyca)doprowadził do skolonizowania:Kociewia,
                    Krajny,Ziemi Lubuskiej.Nie udało się Piastom ,choć tego bardzo chcieli, zająć
                    Pomorza Zachodniego i Ziemi Stodoran oraz innych wieleckich...
                    Łowmiański przypuszcza,że wieleckiego pochodzenia mogą być
                    nazwy:Wieleń ,Wieluń...
                    A najpewniej jeszcze:Wieluńczanie(Wolinianie),Wdzydze(?),Lututów(Lutycy?),
                    Wałcz,Tuchola...
                    Najdłużej Wieleci w Polsce przetrwali na Kociewiu,Pałukach,w Borach
                    Tucholskich, i Krajnie-gdzie stopniowo
                    zasymilowani zostali przez 'Środkowopolaków' i Kaszubów(na Pomorzu Wschodnim).
                    Duża enklawa wielecka znajdowała się w okolicach Wielunia,niewykluczone że w w
                    zamkniętej linii:Wołczyn-Wieruszów-Lututów-Wieluń...
                    Wieleci wyginęli jedynie na Zachodzie,w Polsce natomiast ulegli podbojowi i
                    asymilacji do Środkowopolaków,nie ginąc bynajmniej biologicznie i dając wkład w
                    rozwój języka i dialektów polskich(zwłaszcza w połabskopodobnym Mazowszu i na
                    Kszubach,w mniejszym zakresie w całe Północno-Zachodniej Polsce)....

                    Dynastia piastowska wywodziła się z jednej z siejących postrach drużyn
                    wojowników-osadników 'Środkowopolskich' ...Po zajęciu Wielkopolski i Kujaw oraz
                    scaleniu władzy na owym terytorium Piastowie tym razem uderzyli na obszary
                    rozciągające się na południe i wschód od swych siedzib...
                    • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 09.03.07, 09:29

                      Imiona Wieleckie(Wieletów,Ranów,Stodoran,Pomorzan Zachodnich)

                      Bogusław
                      Całodrog
                      Ciesław
                      Domasław
                      Drogowit
                      Jaksa
                      Jaromir
                      Miłogost
                      Misław
                      Niedamir(Niemir)
                      Przybysław
                      Racibor
                      Siemysł
                      Tugumir
                      Warcisław
                      Wyszak

                      Dragomira(Drahomira)


                      Lech Leciejewicz "Słowianie Zachodni"
                      "Historia Słowian Połuniowych i Zachodnich"-j.Skowronek,M.Tanty,T.Wasilewski

                      pl.wikipedia.org/wiki/Gryfici
                      de.wikipedia.org/wiki/Greifen
                      de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Herz%C3%B6ge_von_Pommern
                      pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85%C5%BC%C4%99ta_pomorscy







                      • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 10.03.07, 11:31

                        Popularne imiona władców Pomorza Zachodniego:

                        1.Bogusław-14 panujących o tym imieniu
                        2.Warcisław-10
                        3.Barnim-8
                        4.Kazimierz-5
                        5.Jaromir(Jaromar)-3
                        6.Wisław-3
                        7.Świętobor
                        8.Racibor-1
                        9.Sambor-1
                        10.Tesław-1
                        11.Wiesław-1

                        W VIII zanotowano wśród Stodoran imię Drogo-wit...
                        Bóstwa rugijskie miały podobną końcówkę w zakończeniu swych imion 'Rugiewit',
                        'Jarowit'.
                        Występowała ona u Piastów 'Ziemowit'...
                        Podobnie u Południowych Słowian:Ljudevit(tzw.Posawski) i Ljudovid(książę
                        Zahumljańskich Serbów)....

                        Imiona powyższego typu być może były właściwe Wieletom-Chorwatom(Serbowie
                        Zahumljańscy mogli je zapożyczyć od Chorwatów z którymi sąsiadowali)???...
                        Piastowie rozsiadli się na ziemiach dawniej wieleckich zatem nie dziwią jakieś
                        wpływy językowe po dawnych mieszkańcach -dodatkowo byli skoligaceni z rodami
                        połabskimi...

                        Lech Leciejewicz "Słowianie ZAchodni"
                        "Historia Słowian Południowych i Zachodnich"-J.Skowronek,M.Tanty,T.Wasilewski
                        • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 11.03.07, 13:13

                          Nazwenictwo Zachodniowieleckie(Meklemburgia,Pomorze Zachodnie,Brandenburgia,
                          Północno-Zachodnia Wielkopolska):

                          1.Stodoranie

                          Stradów(krakowskie)
                          Staradonice(?)(Czechy)

                          2.Wieleci

                          Wawel(Kraków)
                          Wieliczka(krakowskie)
                          Wełtawa(rzeka w Czechach)

                          3.Redary

                          Reda(Pomorze Wschodnie)

                          4.Radogoszcz

                          Radgoszcz(gorzowskie)
                          Radgoszcz(tarnowskie)
                          Radogoszcz(gdańskie)
                          Radogoszcz(jeleniogórskie)
                          Radogoszcz(ostrołęckie)

                          5.Wołogoszcz(Wolgast)

                          6.Gnojno(Gnoien)

                          (kilka wiosek na północy Polski)

                          7.Strzałów(Stralsund)

                          (są wsie w Polsce)

                          8.Waren(Warzyn)

                          Warenka(konińskie)
                          Warzyno(gdańskie)
                          Warzyn(2 wsie w kieleckim)

                          9.rzeka Reknica

                          10.rzeka Piana

                          11.Gryfia(Greifswald)

                          12.Wołogoszcz(koło Uznamia)

                          13.Grodziec(na Rugii)

                          14.Arkona(na Rugii)

                          15.Choćków(Gustrow)

                          16.Teterow

                          17.Malchin

                          18.Dargun

                          19.Doberan

                          20.Dymin(Demmin)

                          Dyminek(koszalińskie)
                          Dyminy(kaliskie)

                          21.Jarmen

                          22.Bartow

                          23.Treptow

                          24.Uznam(miasto i wyspa)

                          25.Wolin(miasto i wyspa)

                          26.Mirow

                          27.Torgelow

                          28.Pozdawilk(Pasewalk)

                          29.Przęcław(Prenzlau)

                          30.Chyżanie

                          Chyżna(nowosądeckie)
                          Kcynia(bydgoskie)
                          Kczewo(gdańskie)
                          Kczewo(słupskie)

                          31.Templin

                          32.Stargard(Burg Stargard)

                          33.Strelitz(Strzelice)

                          34.Granica(Gransee)

                          35.Cednik(Zehdenick)

                          36.Rupin

                          37.Wielogoszcz(Wehhlgost)

                          38.Hobolin(Hawelberg)

                          39.Racienow(Rathenow)

                          Raciąż(bydgoskie)
                          Raciąż(ciechanowskie)

                          Raciążek(włocławskie)

                          Racięcin(konińskie)

                          40.Robel

                          41.Milow

                          42.Przemnica(Premnitz)

                          43.Gencin(Genthin)

                          44.Brenna(Brandenburg)

                          Brenica(piotrkowskie)
                          Brenna(4 wsie w bielskim)
                          Brennik(legnickie)
                          Brenno(leszczyńskie)
                          Breń(gorzowskie)
                          Breń(tarnowskie)
                          Breń Osuchowski(rzeszowskie)
                          Breńsk(słupskie)
                          Brnik(tarnowskie)

                          45.Postąpin(Poczdam)

                          46.Małow(Mallow)

                          47.Teltow

                          48.Berlin

                          49.Glinka(Glienicke)

                          50.Kopnik(Kopenick)

                          51.Storkow(związek ze 'Stodoranami'?)

                          52.Pieskow

                          53.Goleniów

                          54.Stargard Szczeciński

                          55.Szczecin

                          Szczecinek(koszalińskie)
                          Szczecno(kaliskie)
                          Szczecyn(tarnobrzeskie)
                          Szczekanica(piotrkowskie)
                          Szczekociny(częstochowskie)
                          Szczuczyn(łomżyńskie)
                          Szczuczyn(poznańskie)

                          56.Pyrzyce

                          57.Drawsko

                          58.Ińsko

                          59.Choszczno

                          60.Kalisz(Pomorski)

                          61.Drawno

                          62.Barlinek

                          63.Dobiegniew

                          64.Myślibórz

                          65.Cedynia

                          Cedzynia(kieleckie)

                          66.Czaplinek

                          67.Mirosławiec

                          68.Wałcz

                          69.Okonek

                          70.Jastrowie

                          71.Tuczno

                          72.Człopa

                          73.Więcławie(Ziemia)
                          • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 12.03.07, 09:43

                            Nomenklatura wielecka w Polsce(ewentualnie możliwa w konkretnych przykładach):

                            1.Reda
                            2.Luzino
                            3.Wolin
                            4.Bytów
                            5.Człuchów
                            6.Tuchola
                            7.Tczew
                            8.Tleń
                            9.Chociwel
                            10.Tuczno
                            11.Wałcz
                            12.Wieleń
                            13.Kcynia
                            14.Wieldządz
                            15.Lutocin
                            16.Kowal
                            17.Witnica
                            18.Łęczyca
                            19.Łowicz
                            20.Wolsztyn
                            21.Wielichowo
                            22.Wołów
                            23.Wieruszów
                            24.Byczyna
                            25.Wołczyn
                            26.Lututów
                            27.Wieluń
                            28.Wawel
                            29.Wieliczka
                            • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 13.03.07, 10:20
                              • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 14.03.07, 09:17

                                1.Dalemińcy:Dalmacja,Glamocz(Bośnia i Hercegowina),Głomsk(pilskie)

                                2.Bieżuńczanie:

                                Bierzyn(włocławskie)
                                Bierzyn(wrocławskie)
                                Bieżeń(częstochowskie)
                                Bieżuń(ciechanowskie)
                                Bieżyce(zielonogórskie)

                                3.Sitice(Szytyce?Żytyce?)

                                Szyszczyce(2 wioski w kieleckim)

                                4.Nizice 5.Niżanie-pełno nazw tego rodzaju

                                6.Nieletycy

                                7.Susłowie(Suszlice)

                                Susłów(zielonogórskie)

                                Szyszczyce(2 wioski w kieleckim)

                                8.Milczanie

                                Milicz(wrocławskie)

                                9.Łużyczanie-nazwa popularna

                                10.Nice

                                Nick(ciechanowskie)

                                11.Zara(Żary)-nazwa popularna

                                Żary(zielonogórskie)

                                12.Chudzice

                                Chutcze(chełmskie)

                                13.Nudzice

                                14.Koledzice

                                15.Żyrmunty(Żyrumąty?)

                                Żuromin(ciechanowskie)
                                Żurominek(ciechanowskie)
                                Żuromino(gdańskie)

                                16.Żytyce-nazwa popularna

                                SERBY

                                1.Sarbia(koszalińskie)
                                (piotrkowskie)
                                (poznańskie)
                                (zielonogórskie)

                                2.Sarbice(kieleckie)

                                Sarbice-Rogaczów(kieleckie)

                                3.Sarbicko(konińskie)

                                4.Sarbiewo(ciechanowskie)

                                5.Sarbinowo(bydgoskie)
                                Sarbinowo drugie(bydgoskie)
                                (2 w gorzowskim)
                                (koszalińskie)
                                (leszczyńskie)
                                (poznańskie)

                                6.Sarbka(2 w piotkowskim)

                                7.Sarbsk(słupskie)

                                8.Sarby(wałbrzyskie)
                                Sarby Górne(wałbrzyskie)

                                9.Sarcz(piotrkowskie)

                                10.Serbinów(kieleckie)

                                11.Serbów(gorzowskie)

                                12.Serby(legnickie)

                                13.Sierbowce(bielskopodlaskie)

                                14.Sierbowice(katowickie)

                                15.Siercz(piotrkowskie)

                                16.Siercza(krakowskie)

                                17.Sierczynek(piotrkowskie)

                                18.Sierpc(płockie)

                                19.Sierpnice(wałbrzyskie)

                                20.Sierpowo(leszczyńskie)
                                (słupskie)

                                21.Sierpów(łódzkie)

                                22.Sorbin(kaliskie)

                                23.Szarbków(kieleckie)

                                24.Szarcz(gorzowskie)

                                25.Szczerbaki(ciechanowskie)

                                26.Szczerbaków(kieleckie)

                                27.Szczerbice(katowickie)

                                28.Szczerbięcin(gdańskie)

                                29.Szczerbin(piotrkowskie)

                                (Atlas samochodowy Polski)



                                • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 15.03.07, 23:31

                                  Nazwy grodów i większych osad Sorabii Połabskiej

                                  1.Podegradicz
                                  2.Podegradyz
                                  3.Barszć
                                  4.Boryn
                                  5.Bezkow
                                  6.Beła Woda
                                  7.Budyszin
                                  8.Chociebuz
                                  9.Dobrilug
                                  10.Drjeżdżany(Drezno)
                                  11.Gana
                                  12.Grodk
                                  13.Gubin
                                  14.Kalawa
                                  15.Kamjenc
                                  16.Kosnik
                                  17.Krosno
                                  18.Lipsk
                                  19.Lubij
                                  20.Lubnjow
                                  21.Żemr'(Lubsko)
                                  22.Łukow
                                  23.Misznjo
                                  24.Mużakow
                                  25.Niska
                                  26.Picnjo
                                  27.Pirna
                                  28.Serbiszcio
                                  29.Sosny
                                  30.Stary Hród(n.Stargard)
                                  31.Stołpin(n.Stolpen)
                                  32.Storkow
                                  33.Torgawa
                                  34.Wetoszow
                                  35.Wjelcej
                                  36.Wojerecy
                                  37.Zhorjele(Zgorzelec)
                                  38.Zły Komorow
                                  39.Żiticz(Zeitz)
                                  40.Żarow(Żary)
                                  41.Żidow
                                  42.Żitawa
                                  43.Załom(Sohland)
                                  44.Seitnitz(Sasnica,Czasnica)
                                  45.Zahna(Cana)
                                  46.Dahnee
                                  47.Bad Duben
                                  48.Coswig
                                  49.Zorbig
                                  50.Roitzsch
                                  51.Taucha
                                  52.Delitzsch
                                  53.Wiederitzsch
                                  54.Schenditz
                                  55.Leuma
                                  56.Zwenkau
                                  57.Bohlen
                                  58.Rotha
                                  59.Borna
                                  60.Grojtzsch
                                  61.Pegau
                                  62.Teuchern
                                  63.Nonnewitz
                                  64.Lucka
                                  65.Meuselwitz
                                  66.Rositz
                                  67.Kolleda
                                  68.Leubnitz
                                  69.Gosnitz
                                  70.Nobitz
                                  71.Strehla
                                  72.Oschatz
                                  73.Dobeln
                                  74.Zehren
                                  75.Oelsnitz
                                  76.Chemnitz
                                  77.Zschopau
                                  78.Dohna
                                  79.Rodewisch
                                  80.Sosa
                                  81.Zawidów
                                  82.Pieńsk
                                  83.Węgliniec
                                  84.Gozdnica
                                  85.Łęknica
                                  86.Jasień

                                  "Zarys dziejów Serbołużyczan" Jan Szołta
                                  "Straseb-Atlas"
                                  "Atlas Samochodowy Polski"
                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 16.03.07, 12:24

                                    Nazewnictwo Łużyckie

                                    Budziszyn

                                    Eingemeindungen [Bearbeiten]Folgende Dörfer wurden im Laufe der Zeit
                                    eingemeindet:

                                    Im Norden: Seidau (sorb. Židow), 1922
                                    Im Osten: Burk (sorb. Bórk), Niederkaina (Delnja Kina), Basankwitz (Bozankecy),
                                    Nadelwitz (Nadźanecy), Auritz (Wuricy), Jenkwitz-West (Jenkecy), Strehla.
                                    Im Süden: Oberkaina (Hornja Kina), Boblitz (Bobolcy).
                                    Im Westen: Stiebitz (Sćijecy), Rattwitz (Ratarjecy), Bloaschütz (Błohašecy),
                                    Oberuhna (Horni Wunjow), Niederuhna (Delni Wunjow), Bolbritz (Bolborcy),
                                    Salzenforst (Słona Boršć), Schmole.
                                    Im Nordwesten: Kleinwelka (Mały Wjelkow), Kleinseidau (Zajdow), Neumalsitz
                                    (Nowe Małsecy), Oehna (Wownjow).

                                    Biskopicy

                                    Zu Bischofswerda gehören die Ortsteile Belmsdorf,Pickau, Geißmannsdorf,
                                    Schönbrunn (Šumborn), Neu-Schönbrunn, Kynitzsch (Kinič), Großdrebnitz
                                    (Drjewnica), Goldbach und Weickersdorf.

                                    Porchow
                                    Zur Gemeinde Burkau gehören die Orte

                                    Auschkowitz (Wučkecy),
                                    Burkau (Porchow),
                                    Großhänchen (Wulki Wosyk),
                                    Jiedlitz (Jědlica),
                                    Kleinhänchen (Mały Wosyk),
                                    Neuhof (Nowy Dwór),
                                    Pannewitz (Panecy),
                                    Taschendorf (Ledźborecy) und
                                    Uhyst am Taucher (Horni Wujezd).

                                    Zemicy-Tumicy
                                    Demitz-Thumitz (Zemicy-Tumicy)
                                    Wölkau (Wjelkowy)
                                    Medewitz (Mjedźojz)
                                    Birkenrode (Brězyšćo)
                                    Rothnaußlitz (Čerwjene Noslicy)
                                    Cannewitz (Chanecy)
                                    Karlsdorf
                                    Pottschapplitz (Počaplicy)
                                    Pohla-Stacha (Palow-Stachow).

                                    Dobrusza-Huska
                                    Arnsdorf (Warnoćicy) - ca. 180 Einwohner
                                    Brösang (Brězynka) - ca. 70 Einwohner
                                    Cossern (Kosarnja) - ca. 90 Einwohner
                                    Diehmen/Neu-Diehmen (Demjany/Nowe Demjany) - ca. 300 Einwohner
                                    Doberschau (Dobruša) - ca. 1400 Einwohner
                                    Drauschkowitz/Neu-Drauschkowitz (Družkecy/Nowe Družkecy) - ca. 130 Einwohner
                                    Dretschen (Drječin) - ca. 120 Einwohner
                                    Gaußig (Huska) - ca. 600 Einwohner
                                    Gnaschwitz (Hnašecy) - ca. 370 Einwohner
                                    Golenz (Holca) - ca. 120 Einwohner
                                    Grubschütz (Hrubjelčicy) - ca. 280 Einwohner
                                    Günthersdorf (Hunćericy) - ca. 100 Einwohner
                                    Katschwitz (Kočica) - ca. 50 Einwohner
                                    Naundorf (Nowa Wjes) - ca. 380 Einwohner
                                    Preuschwitz (Přišecy) - ca. 60 Einwohner
                                    Schlungwitz (Słónkecy) - ca. 640 Einwohner
                                    Techritz (Ćěchorjece) - ca. 110 Einwohner
                                    Weißnaußlitz (Běłe Noslicy) - ca. 100 Einwohner
                                    Zockau (Cokow) - ca. 120 Einwohner

                                    Hodzij
                                    Coblenz (Koblicy) mit Coblenz, Dobranitz (Dobranecy), Kleinpraga (Mała Praha),
                                    Nedaschütz (Njezdašecy), Pietzschwitz (Běčicy) und Zischkowitz (Čěškecy);
                                    Göda (Hodźij);
                                    Gödauer Umland mit Birkau (Brěza), Buscheritz (Bóšericy), Dahren (Darin),
                                    Döbschke (Debiškow), Jannowitz (Janecy) und Semmichau (Zemichow);
                                    Kleinförstchen (Mała Boršć) mit Dreistern (Tři Hwězdy), Kleinförstchen, Neu-
                                    Bloaschütz (Nowe Błohašecy), Oberförstchen (Hornja Boršć), Preske (Praskow) und
                                    Siebitz (Dźiwoćicy);
                                    Prischwitz (Prěčecy) mit Dreikretscham (Haslow), Liebon (Liboń), Muschelwitz
                                    (Myšecy), Paßditz (Pozdecy), Prischwitz, Sollschwitz (Sulšecy), Storcha (Baćoń)
                                    und Zscharnitz (Čornecy);
                                    Seitschen (Žičeń) mit Kleinseitschen (Žičeńk) und Seitschen;
                                    Spittwitz (Spytecy) mit Leutwitz (Lutyjecy), Neuspittwitz (Nowe Spytecy) und
                                    Spittwitz.

                                    Wulka Dubrawa
                                    20 Ortsteile mit den ehemals selbständigen Gemeinden (sorbische Bezeichnungen
                                    in Klammern):

                                    Großdubrau mit den Orten Großdubrau (Wulka Dubrawa), Kleindubrau (Mała
                                    Dubrawa), Brehmen (Brěmjo) sowie Crosta (Chróst)
                                    Commerau mit den Orten Commerau (Komorow), Kauppa (Kupoj), Jetscheba (Jatřob),
                                    Göbeln (Kobjelń)
                                    Klix mit den Orten Klix (Klukš), Spreewiese, bis 1911: Leichnam (Lichań),
                                    Särchen (Zdźar), Salga (Załhow), Neusärchen (Nowe Zdźarki)
                                    Quatitz mit den Orten Quatitz (Chwaćicy), Dahlowitz (Dalicy), Jeschütz
                                    (Ješicy), Kronförstchen (Křiwa Boršć), Margarethenhütte (Margarěćina hěta)
                                    Sdier mit den Orten Sdier (Zdźěr), Zschillichau (Čelchow)

                                    Budestecy
                                    Ortsteile:

                                    Berge (Zahor)
                                    Binnewitz (Bónjecy)
                                    Cosul (Kózły)
                                    Ebendörfel (Bělšecy)
                                    Eulowitz (Jiłocy)
                                    Großpostwitz (Budestecy)
                                    Klein Kunitz (Chójnička)
                                    Mehltheuer (Lubjenc)
                                    Rascha (Rašow)
                                    Denkwitz (Dźenikecy)

                                    Hucina
                                    9 Ortsteile:

                                    Brösa (Brězyna),
                                    Guttau (Hućina),
                                    Halbendorf/Spree (Połpica),
                                    Kleinsaubernitz (Zubornička),
                                    Lieske (Lěskej),
                                    Lömischau (Lemišow),
                                    Neudorf/Spree (Nowa Wjes/Sprjewja),
                                    Ruhethal (Wotpočink),
                                    Wartha (Stróža).

                                    Bukecy
                                    Folgende, im Laufe der Jahre eingemeindete Orte zählen zur Gemeinde Hochkirch:

                                    Breitendorf (sorbisch Wujezd, 1994 eingemeindet), Jauernick (Jawór, 1993),
                                    Kohlwesa (Kołwaz, 1993), Kuppritz (Koporcy, 1936), Lehn (Lejno, 1993),
                                    Meschwitz (Mješicy, 1973), Niethen (Nĕćin, 1993), Plotzen (Błócany, 1993),
                                    Pommritz (Pomorcy, 1993), Rodewitz (Rodecy, 1993), Sornßig (Žornosyki, 1993),
                                    Steindörfel (Trjebjeńca, 1974), Wawitz (Wawicy, 1993), Wuischke (Wuježk) sowie
                                    Zschorna (Čornjow, 1994).

                                    Rakecy
                                    Ortsteile (mit sorbischen Bezeichnungen) sind:

                                    Caminau (Kamjenej)
                                    Commerau (Komorow)
                                    Entenschenke (Kača Korčma)
                                    Eutrich (Jitk)
                                    Johnsdorf (Jeńšecy)
                                    Königswartha (Rakecy)
                                    Neudorf (Nowa Wjes)
                                    Niesendorf (Niža Wjes)
                                    Oppitz (Psowje)
                                    Truppen (Trupin)
                                    Wartha (Stróža)

                                    Kubszicy
                                    Zum Kubschützer Gemeindegebiet zählen neben Kubschütz selbst die Ortsteile
                                    Baschütz (sorb. Bošecy), Blösa (Brězow), Canitz-Christina (Konjecy), Daranitz
                                    (Torońca), Döhlen (Delany), Großkunitz (Chójnica), Grubditz (Hruboćicy),
                                    Jenkwitz (Jenkecy), Kreckwitz (Krakecy), Kumschütz (Kumšicy), Litten (Lětoń),
                                    Neupurschwitz (Nowe Poršicy), Pielitz (Splósk), Purschwitz (Poršicy), Rabitz
                                    (Rabocy), Rachlau (Rachlow), Rieschen (Zrěšin), Scheckwitz (Šekecy), Soculahora
                                    (Sokolca), Soritz (Sowrjecy), Waditz (Wadecy), Weißig (Wysoka) und Zieschütz
                                    (Cyžecy).
                                    de.wikipedia.org/wiki/Kubsch%C3%BCtz




















                                    • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 17.03.07, 09:48
                                      Maleszecy
                                      Zur Gemeinde Malschwitz gehören die 14 Ortschaften:

                                      Malschwitz (Malešecy),
                                      Pließkowitz (Plusnikecy),
                                      Briesing (Brězynka),
                                      Niedergurig (Delnja Hórka),
                                      Doberschütz (Dobrošecy),
                                      Kleinbautzen (Budyšink),
                                      Preititz (Přiwćicy),
                                      Cannewitz (Skanecy),
                                      Rackel (Rakojdy),
                                      Baruth bei Bautzen (Bart),
                                      Brießnitz (Brězecy),
                                      Dubrauke (Dubrawka),
                                      Buchwalde (Bukojna) und
                                      Gleina (Hlina).

                                      NjewsaczidłoOrtsteile der Gemeinde:

                                      Neschwitz (Njeswačidło)
                                      Caßlau (Koslow)
                                      Doberschütz (Dobrošicy)
                                      Holscha (Holešow)
                                      Holschdubrau (Holešowska Dubrawka)
                                      Kleinholscha ("Holška")
                                      Krinitz (Króńca)
                                      Lissahora (Liša Hora)
                                      Loga (Łahow)
                                      Lomske (Łomsk)
                                      Luga (Łuh)
                                      Neudorf (Nowa Wjes)
                                      Pannewitz (Banecy)
                                      Saritsch (Zarěč)
                                      Übigau (Wbohow)
                                      Weidlitz (Wutołčicy)
                                      Zescha (Šešow

                                      Hornja Hórka
                                      Gemeindegliederung [Bearbeiten]Die Gemeinde Obergurig besteht aus 7
                                      Ortsteilen: Obergurig (Hornja Hórka), Singwitz (Dźěžnikecy), Schwarznaußlitz
                                      (Čorne Noslicy), Mönchswalde (Mnišońc), Großdöbschütz (Debsecy), Kleindöbschütz
                                      (Małe Debsecy), Lehn (Lejno) und der Ortslage Blumental.

                                      Boszicy
                                      Ortsteile:

                                      Guhra (Hora)
                                      Jeßnitz (Jaseńca)
                                      Lauske (Łusč)
                                      Neu-Jeßnitz (Nowa Jaseńca)
                                      Neu-Lauske (Nowy Łusč)
                                      Neu-Puschwitz (Nowe Bóšicy)
                                      Wetro (Wětrow)

                                      Radwor
                                      Ortsteile: Bornitz (sorb. Boranecy), Brohna (Bronjo), Camina (Kamjenej), Cölln
                                      (Chelno), Droben (Droby), Großbrösern (Wulki Přezdrěń), Lippitsch (Lipič),
                                      Lomske (Łomsk), Luppa (Łupoj), Luppedubrau (Łupjanska Dubrawka), Luttowitz
                                      (Lutobč), Merka (Měrkow), Milkel (Minakał), Milkwitz (Miłkecy), Neu-Bornitz
                                      (Nowe Boranecy), Neu-Brohna (Nowe Bronjo), Quoos (Chasow), Radibor (Radwor),
                                      Schwarzadler (Čorny Hodler), Teicha (Hat), Wessel (Wjesel)

                                      Szmelna-Poćkowy
                                      Neuschmölln (sorbisch Nowa Smělna) – ca. 120 Einwohner
                                      Putzkau (Póckowy), Gemarkungen Oberputzkau und Niederputzkau – ca. 1.900
                                      Einwohner
                                      Schmölln (Smělna) – ca. 1.200 Einwohner
                                      Tröbigau (Trjechow ) – ca. 350 Einwohner

                                      Wospork
                                      Belgern
                                      Cortnitz
                                      Drehsa (Droždźij)
                                      Gröditz (Hrodźišćo)
                                      Kotitz (Kotecy)
                                      Lauske
                                      Maltitz (Malećicy)
                                      Nechern (Njechorń)
                                      Neubelgern
                                      Nostitz (Nosaćicy)
                                      Särka
                                      Spittel
                                      Weicha
                                      Wuischke
                                      Wurschen (Worcyn)

                                      Wilthen (sorbisch Wjelećin) ist ein staatlich anerkannter Erholungsort in
                                      Sachsen etwa 10 km südlich von Bautzen und 50 km östlich von Dresden in der
                                      Nähe der deutsch-tschechischen Grenze.

                                      (Wjelecin?Jacyś 'Wieleci'?)

                                      Kamjenc
                                      Kamenz (Kamjenc)
                                      Bernbruch
                                      Deutschbaselitz (Němske Pazlicy)
                                      Gelenau
                                      Hennersdorf
                                      Jesau (Jěžow)
                                      Lückersdorf
                                      Schiedel
                                      Thonberg (Hlinowc)
                                      Wiesa (Brěznja)
                                      Zschornau
                                      Bis auf Jesau, Wiesa und Thonberg sind die anderen Stadtteile erst kurz vor
                                      Ende des 20. Jahrhunderts eingemeindet worden.

                                      Chróścicy
                                      Ke gmejnje słušeja wjeski Chrósćicy, Korzarcy, Hórki, Prawoćicy, Kopšin a
                                      Nuknica.

                                      Halsztrowa Hola
                                      Ortsteile Neuwiese (Nowa Łuka) – Bergen (Hory), Geierswalde (Lejno), Sabrodt
                                      (Zabrod), Klein Partwitz (Bjezdowy), Tätzschwitz (Ptačecy), Nardt (Narć), Bluno
                                      (Bluń), Seidewinkel (Židžino).

                                      Łuty
                                      Lauta (sorbisch: Łuty) ist eine Kleinstadt im Landkreis Kamenz ganz im Norden
                                      von Sachsen (Deutschland). Das Städtchen ist der einzige Ort der Niederlausitz,
                                      der heute zu Sachsen gehört

                                      Njebelczicy
                                      Nebelschütz besteht aus fünf Ortsteilen: Nebelschütz, Wendischbaselitz (Serbske
                                      Pazlicy), Miltitz (Miłoćicy), Piskowitz (Pěskecy) und Dürrwicknitz (Wěteńca).

                                      Panczicy-kUkow
                                      Ortsgliederung [Bearbeiten]Panschwitz-Kuckau ist 1957 aus den bis dahin
                                      eigenständigen Orten Panschwitz und Kuckau entstanden.

                                      Alte Ziegelscheune (Stara Cyhelnica)
                                      Cannewitz (Kanecy)
                                      Glaubnitz (Hłupońca)
                                      Jauer (Jawora)
                                      Kaschwitz (Kašecy)
                                      Lehndorf (Lejno)
                                      Neustädtel (Nowe Městačko)
                                      Ostro (Wotrow)
                                      Säuritz (Žuricy)
                                      Schweinerden (Swinjarnja)
                                      Siebitz (Zejicy)
                                      Tschaschwitz (Časecy)

                                      Ralbicy-Różant
                                      Ortsgliederung [Bearbeiten]Zu den Ortsteilen gehören:

                                      Cunnewitz (Konjecy)
                                      Gränze (Hrajnca)
                                      Laske (Łask)
                                      Naußlitz (Nowoslicy)
                                      Neu-Schmerlitz (Nowa Smjerdźaca)
                                      Ralbitz (Ralbicy)
                                      Rosenthal (Róžant)
                                      Schmerlitz (Smjerdźaca)
                                      Schönau (Šunow)
                                      Zerna (Sernjany)

                                      Worklecy
                                      Ke gmejnje słušeja wjeski Haty, Horni Hajnk, Nowa Wjeska, Smjeckecy, Worklecy a
                                      Wudwor.

                                      Kulow
                                      Ke gmejnje słušeja wjeski Brěžki, Dubrjenk, Hózk, Koćina, Kulow, Kulowc, Mučow,
                                      Nowa Wjes, Rachlow, Salow, Spale a Sulšecy.
                                      de.wikipedia.org/wiki/Wittichenau






























                                      • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 18.03.07, 12:10

                                        Choćebuz
                                        (1) Mitte (Srjejź) mit 8.434 Einwohnern
                                        (2) Neu und Alt Schmellwitz (Chmjelow) mit 15.926 Einwohnern
                                        (3) Sandow (Žandow) mit 16.411 Einwohnern
                                        (4) Spremberger Vorstadt (Grodkojske pśedměsto) mit 13.954 Einwohnern
                                        (5) Ströbitz (Strobice) mit 14.033 Einwohnern
                                        (6) Sielow (Žylow) mit 3.579 Einwohnern
                                        (7) Saspow (Zaspy) mit 692 Einwohnern
                                        (8) Merzdorf (Žylowk) mit 1.217 Einwohnern
                                        (9) Dissenchen (Dešank) mit 1.185 Einwohnern
                                        (10) Branitz (Rogeńc) mit 1.380 Einwohnern
                                        (11) Madlow (Modłej) mit 1.891 Einwohnern
                                        (12) Sachsendorf (Knorawa) mit 14.036 Einwohnern
                                        (13) Döbbrick (Depsk) mit 1.824 Einwohnern
                                        (14) Skadow (Škodow) mit 540 Einwohnern
                                        (15) Willmersdorf (Rogozno) mit 744 Einwohnern
                                        (16) Kahren (Korjeń) mit 1.314 Einwohnern
                                        (17) Kiekebusch (Kibuš) mit 1.343 Einwohnern
                                        (18) Gallinchen (Gołynk) mit 2.671 Einwohnern
                                        (19) Groß Gaglow (Gogolow) mit 1.458 Einwohnern

                                        Luboraz
                                        Alt Zauche-Wußwerk – Stara Niwa-Wozwjerch mit dem Ortsteil Wußwerk
                                        Byhleguhre-Byhlen – Běła Gora-Bělin
                                        Jamlitz – Jemjelnica mit den Ortsteilen Leeskow und Ullersdorf
                                        Lieberose – Luboraz (Stadt) mit den Ortsteilen Blasdorf, Doberburg, Goschen und
                                        Trebitz
                                        Neu Zauche – Nowa Niwa mit den Ortsteilen Briesensee und Caminchen
                                        Schwielochsee mit den Ortsteilen Goyatz, Jessern, Lamsfeld - Groß Libitz,
                                        Mochow, Ressen - Zaue und Speichrow
                                        Spreewaldheide mit den Ortsteilen Butzen, Laasow, Sacrow und Waldow
                                        Straupitz – Tšupc

                                        Beła Góra-Belin
                                        Die Gemeinde Byhleguhre-Byhlen (sorb. Bĕła Góra-Bĕlin) liegt im Landkreis Dahme-
                                        Spreewald (Brandenburg).

                                        Lubin
                                        Lübben (Spreewald) (niedersorbisch: Lubin (Błota)) ist die Kreisstadt des
                                        Landkreises Dahme-Spreewald in der Niederlausitz im Bundesland Brandenburg.

                                        Nowa Niwa
                                        Neu Zauche (sorb. Nowa Niwa) ist eine kreisangehörige Gemeinde im südöstlichen
                                        Landkreis Dahme-Spreewald (Brandenburg). Der Ort liegt am nördlichen Rand des
                                        Spreewaldes zwischen den Städten Lübben und Lieberose.

                                        Słopiszcza
                                        Schlepzig (niedersorbisch: Slopišća, älter auch Slopice) ist eine Gemeinde im
                                        Landkreis Dahme-Spreewald (Brandenburg).

                                        Delnjošlesko-hornjołužiski wokrjes
                                        Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije
                                        Dźi do: Nawigacija, Pytać

                                        Města a Gmejny [wobdźěłać](Ličba wobydlerjow 30. požnjenca 2005)

                                        Města

                                        Mužakow (4.109)
                                        Niska (11.015)
                                        Rychbach (4.357)
                                        Rózbork (5.836)
                                        Běła Woda, Wulka wokrjesne město (21.672)
                                        Gmejny

                                        Hamor (3.044)
                                        Jabłońc (1.902)
                                        Dźěwin (1.316)
                                        Hähnichen (1.511)
                                        Hohendubrau [Sydło: Wukrančicy] (2.273)
                                        Hórka (2.036)
                                        Klětno (1.492)
                                        Kodersdorf (2.642)
                                        Königshain (1.284)
                                        Krušwica (3.979)
                                        Chrjebja-Nowa Wjes (1.042)
                                        Markersdorf (4.374)
                                        Mikow (1.251)
                                        Neißeaue [Sydło: Groß Krauscha] (1.955)
                                        Quitzdorf am See [Sydło: Kollm] (1.535)
                                        Rěčicy (3.033)
                                        Slěpo (2.911)
                                        Schöpstal [Sydło: Ebersbach] (2.747)
                                        Sohland a. Rotstein (1.419)
                                        Trjebin (1.088)
                                        Delni Wujězd (1.127)
                                        Vierkirchen [Sydło: Melaune] (2.002)
                                        Wuskidź (1.463)
                                        Waldhufen [Sydło: Jänkendorf] (2.836)

                                        hsb.wikipedia.org/wiki/Delnjo%C5%A1lesko-hornjo%C5%82u%C5%BEiski_wokrjes













                                        • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 19.03.07, 10:17

                                          Łowmiański sądzi,że wpierw Łużyce i Milsko nie przynaleśżały do Związku
                                          Serbskiego.
                                          Być może.
                                          Prawdopodobnie były częścią Ziem Wieletów(Łużyce-Lutyce?).
                                          Druga możliwość:były czymś pośrednim między osadnictwem Wieletów i Serbów lub
                                          nawet jeszcze Chorwatów(z północy Czech)....
                                          Jest tam parę nazw 'wieleckich':Lutol,Wjelcej,Wjelecin....

                                          hsb.wikipedia.org/wiki/%C5%81u%C5%BEica
                                          pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81u%C5%BCyce
                                          cs.wikipedia.org/wiki/Lu%C5%BEice
                                          de.wikipedia.org/wiki/Lausitz




                                          • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 20.03.07, 09:30

                                            Inne nazwy serbołużyckie

                                            Baćoń
                                            Beły Chołmc
                                            Beły Szepc
                                            Bjedrichojce
                                            Bluń
                                            Błożyn
                                            Breżynka
                                            Budestecy
                                            Budyszink
                                            Bukecy
                                            Cazow
                                            Chelno
                                            Chróścicy
                                            Czorny Chołmc
                                            Debsk
                                            Delnja Hórka
                                            Deszno
                                            Dobna
                                            Dobrynje
                                            Dobrynk
                                            Dołgi Brod
                                            Dretwa
                                            Dubje
                                            Dubrawa
                                            Dubrawka
                                            Dźiwocicy
                                            Gołkojce
                                            Gołynk
                                            Grabin
                                            Grożiszćo
                                            Haslow
                                            Hażow
                                            Hórka
                                            Hornikecy
                                            Hózk
                                            Hrodźiszćo
                                            Jarin
                                            Jaseńca
                                            Jawora
                                            Kalawa
                                            Kleśiszca
                                            Koblicy
                                            Kobjeln
                                            Kopszin
                                            Kostrin
                                            Koszyna
                                            Kotecy
                                            Krakecy
                                            Kriszow
                                            Kukow
                                            Kupoj
                                            Lejno
                                            Lemiszow
                                            Lichań
                                            Lipina
                                            Liszkow
                                            Łaz
                                            Loszmica
                                            Maleszecy
                                            Maliń
                                            Mały Wjelkow
                                            Minakał
                                            Mnichowo Hradiszte
                                            Mokra
                                            Most
                                            Narć
                                            Njebjelczicy
                                            Njewsaczidło
                                            Nosaćicy
                                            Nowa Cala
                                            Nowa Niwa
                                            Nowoslicy
                                            Wosecz
                                            Panczicy
                                            Pjakło
                                            Połcznica
                                            Porszicy
                                            Przibor
                                            Rachlow
                                            Radusz
                                            Radwor
                                            Rakecy
                                            Ralbicy
                                            Rogeńc
                                            Siboj
                                            Sliwin
                                            Słomjeń
                                            Słona Borszć
                                            Stara Darbnja
                                            Stary Hród
                                            Trjebjejce
                                            Trjebjeńca
                                            Trjebule
                                            Trzebiel
                                            Wetoszow
                                            Witanojce
                                            Wjerbno
                                            Wochozy
                                            Wojerecy
                                            Worklecy
                                            Wotrow(Ostrozny)
                                            Wudwor
                                            Wulka Dubrawa
                                            Wulki Wosek
                                            Wuskidź
                                            ZAbrod
                                            Zarzecz
                                            Zemicy
                                            Zły Komorow
                                            Zarnow

                                            Jan Szołta "Zarys dziejów Serbołużyczan"
                                              • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 22.03.07, 10:12
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 23.03.07, 11:44

                                                    Rzeki w Kraju Dudlebów(Czechy):

                                                    Lużnice,Witawa,Otawa,Malsze,Stopnice,Wltawa,Blanice,Neżarka,Lomnice,
                                                    Stopnice,Skalice,Wolyńka,Berounka,Radbuzy,Mże,Uhlawy,Ustawy,Otawa...

                                                    'Wołynka'-i późniejszy gród Wołyń i Wołynianie u wschodniosłowiańskich Dulebów.
                                                    Czy to oznacza,że już w VI/VII w.Dudlebowie nosili drugą
                                                    nazwę'Wołyni/Wołynianie'?
                                                    Prędzej chodzi o jakiś odłam tego plemienia...Gród 'Wołyń' lokalizuje się
                                                    w okolicach Hrubieszowa("Atlas Historyczny Polski"),jest nawet wieś ,na
                                                    południowy-wschód od tego miasta 'Wołynka'...
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 24.03.07, 10:46

                                                    Nazwy siół i grodów dulebskich w Czechach(niektóre)

                                                    1.Budziejowice(Czeskie Budziejowice)
                                                    2.Doudleby
                                                    3.Dubiczne
                                                    4.Dubne
                                                    5.Hlavatce
                                                    6.Chotyczany
                                                    7.Kamenna
                                                    8.Kamenny
                                                    9.Krumlow(Czeski Krumlow)
                                                    10.Budecz
                                                    11.Budiszkowice
                                                    12.Deszna
                                                    13.Dobrohost
                                                    14.Horni Slatina
                                                    15.Chlum
                                                    16.Klec
                                                    17.Ratibor
                                                    18.Pisek
                                                    19.Bożetice
                                                    20.Kralowa Lhota
                                                    21.Lety
                                                    22.Milewsko
                                                    23.Warważow
                                                    24.Zbelitow
                                                    25.Prachatice
                                                    26.Borowa Lada
                                                    27.Drslawice
                                                    28.Chlumany
                                                    29.Chroboly
                                                    30.Lużice
                                                    31.Strakonice
                                                    32.Bilsko
                                                    33.Budyne
                                                    34.Czeczelowice
                                                    35.Hlupin
                                                    36.Chlum
                                                    36.Chobot
                                                    37.Katowice
                                                    38.Kladruby
                                                    39.Kocelowice
                                                    40.Lażany
                                                    41.Lom
                                                    42.Milejowice
                                                    43.Radjowice
                                                    44.Radoszowice
                                                    45.Tchorzowice
                                                    46.Truskowice
                                                    47.Ulehle
                                                    48.Wolenice
                                                    49.Wolyńe
                                                    50.Tabor
                                                    51.Budislaw
                                                    52.Czernyszowice
                                                    53.Hlasiwo
                                                    54.Hlawatce
                                                    55.Sudomierzice
                                                    56.Tuczapy
                                                    57.Wal
                                                    58.Wlastibor
                                                    59.Pilzo
                                                    60.Domażlice
                                                    61.Czeczowice
                                                    62.Holyszow
                                                    63.Chocomyszl
                                                    64.Meclow
                                                    65.Moready
                                                    66.Owsraczin
                                                    67.Pec
                                                    68.Rybnik
                                                    69.Srbice
                                                    70.Srby
                                                    71.Wszeruby
                                                    72.Klatowy
                                                    73.Budetice
                                                    74.Czachrow
                                                    75.Domoraz
                                                    76.Hamry
                                                    77.Przedslaw
                                                    78.Modrawa
                                                    79.Olszany
                                                    80.Poleń
                                                    81.Slatina
                                                    82.Chlum
                                                    83.Chlumczany
                                                    84.Chlumy
                                                    85.Letiny
                                                    86.Lużany
                                                    87.Mecholupy
                                                    88.Srby
                                                    89.Rokycany
                                                    90.Bujesily
                                                    91.Hlocholowice
                                                    92.Chlum
                                                    93.Chomle
                                                    94.Kladruby
                                                    95.Liblin
                                                    96.Litohlawy
                                                    97.Skomelno
                                                    98.Wolduchy
                                                    99.Tachow
                                                    100.Ctiborz
                                                    101.Halże
                                                    102.Hosztka
                                                    103.Kladruby
                                                    104.Sulislaw
                                                    105.Zachlumi

                                                    Rzeki:Kiemelna,Wydra
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 25.03.07, 13:17

                                                    Dudlebowie już w pradawnych czasach mogli się dzielić na 3 mniejsze plemiona:

                                                    1.Kladruby-Dudleby(2 miejscowości 'Kladruby' i jedna 'Dudleby')

                                                    -'Kolembrody' na południowy-zachód od Białej Podlaskiej

                                                    2.Chlumian(Chełmian)(8 miejscowości u Dudlebów i jeszcze w Zachodnich Morawach)

                                                    -Homel(w Ziemi Radymiczów)
                                                    -Humań
                                                    -Humenne itp.

                                                    -Zahumljan ,plemię Serbów Bałkańskich(Zachodnia Hercegowina)

                                                    3.Wołynian(2 miejscowości i rzeka 'Wołyńka')

                                                    -Wołyń,Wołynianie(Polska Wschodnia,Zachodnia Białoruś)

                                                    -Wolin(Pomorze)



                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 26.03.07, 11:05

                                                    Chorwaci Czescy

                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Chorwaci
                                                    "Chorwaci,plemię słowiańskie wymieniane w źródłach w X w.w północno-
                                                    wschodnichCzechach,na Rusi(bez lokalizacji) i na Płw.Bąlkańskim.Od XII w.
                                                    występowali jedynie na tym ostatnim obszarze.Wg Konstantyna Porfirogenety
                                                    Chorwaci przybyli na Płw.Bałkański z Chorwacji Białej w 1 poł.VII w.Do X
                                                    w.zajęli oprócz dzisiejszej Chorwacji Dalmację i jej wyspy oraz wschodnią
                                                    Istrię.Chorwaci mówili językiem słowiańskim którego pozostałością jest dialekt
                                                    czakawski"

                                                    "Chorwacja Biała,czyli Wielka,kraj określany przez Konstantyna Porfirogenetę
                                                    jako ojczyzna chorwatów,z której przybyli na Płw.Bałkański..."

                                                    'Mały słownik kultury dawnych Słowian'


                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 27.03.07, 09:28

                                                    Chorwaci Czescy żyli ongi na ziemiach dzisiejszych:Kraju Vohradockogo
                                                    i Kraju Pardubickiego oraz w Kotlinie Kłodzkiej(Polska).

                                                    Nazwy ważniejszych grodów i osad Chorwatów Czeskich:

                                                    'Administrativní členění
                                                    Území kraje je vymezeno územími okresů Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov
                                                    nad Kněžnou a Trutnov.

                                                    K 1. lednu 2003 zanikly okresní úřady a kraje se od té doby pro účely státní
                                                    správy dělí na správní obvody obcí s rozšířenou působností. Kromě okresních
                                                    měst Hradce Králové, Jičína, Náchoda, Rychnova nad Kněžnou a Trutnova, mají
                                                    rozšířenou působnost státní správy také Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad
                                                    Labem, Hořice, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Nová Paka, Nové Město nad Metují,
                                                    Nový Bydžov a Vrchlabí.

                                                    Území těchto správních obvodů se dále člení na 35 správních obvodů obcí s
                                                    pověřeným obecním úřadem, jejichž funkci vedle 15 výše uvedených obcí s
                                                    rozšířenou působností mají také Červený Kostelec, Česká Skalice, Hostinné,
                                                    Hronov, Chlumec nad Cidlinou, Kopidlno, Lázně Bělohrad, Nechanice, Opočno,
                                                    Police nad Metují, Rokytnice v Orlických horách, Smiřice, Sobotka, Svoboda nad
                                                    Úpou, Teplice nad Metují, Třebechovice pod Orebem, Týniště nad Orlicí, Úpice,
                                                    Vamberk, Žacléř.'

                                                    '
                                                    Administrativní členění
                                                    Území kraje je vymezeno územími okresů Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí a
                                                    Svitavy.

                                                    Začátkem roku 2003 zanikly okresní úřady a samosprávné kraje se od té doby pro
                                                    účely státní správy dělí na správní obvody obcí s rozšířenou působností. Kromě
                                                    okresních měst vykonávají rozšířenou působnost státní správy na území kraje
                                                    ještě tyto obce: Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Králíky, Lanškroun, Litomyšl,
                                                    Moravská Třebová, Polička, Přelouč, Vysoké Mýto, Žamberk. Tyto správní obvody
                                                    se dále dělí na správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem.

                                                    V kraji jsou 452 obce, z toho 15 obcí s rozšířenou působností a 26 obcí s
                                                    pověřeným obecním úřadem. Z celkového počtu obcí je 32 měst. Sídelním městem
                                                    kraje je statutární město Pardubice.'

                                                    cs.wikipedia.org/wiki/Pardubick%C3%BD_kraj
                                                    abice
                                                    Barchov
                                                    Běleč nad Orlicí
                                                    Benátky
                                                    Blešno
                                                    Boharyně
                                                    Černilov
                                                    Černožice
                                                    Čistěves
                                                    Divec
                                                    Dobřenice
                                                    Dohalice
                                                    Dolní Přím
                                                    Habřina
                                                    Hlušice
                                                    Hněvčeves
                                                    Holohlavy
                                                    Hořiněves
                                                    Hradec Králové
                                                    Hrádek
                                                    Humburky
                                                    Hvozdnice
                                                    Chlumec nad Cidlinou
                                                    Chudeřice
                                                    Jeníkovice
                                                    Jílovice – dříve okres Rychnov nad Kněžnou
                                                    Káranice
                                                    Klamoš
                                                    Kobylice
                                                    Kosice
                                                    Kosičky
                                                    Králíky
                                                    Kratonohy
                                                    Kunčice
                                                    Ledce – dříve okres Rychnov nad Kněžnou
                                                    Lejšovka
                                                    Lhota pod Libčany
                                                    Libčany
                                                    Libníkovice
                                                    Librantice
                                                    Libřice
                                                    Lišice
                                                    Lodín
                                                    Lochenice
                                                    Lovčice
                                                    Lužany
                                                    Lužec nad Cidlinou
                                                    Máslojedy
                                                    Měník
                                                    Mlékosrby
                                                    Mokrovousy
                                                    Myštěves
                                                    Mžany
                                                    Neděliště
                                                    Nechanice
                                                    Nepolisy
                                                    Nové Město
                                                    Nový Bydžov
                                                    Obědovice
                                                    Ohnišťany
                                                    Olešnice
                                                    Osice
                                                    Osičky
                                                    Petrovice
                                                    Písek
                                                    Prasek
                                                    Praskačka
                                                    Předměřice nad Labem
                                                    Převýšov
                                                    Pšánky
                                                    Puchlovice
                                                    Račice nad Trotinou
                                                    Radíkovice
                                                    Radostov
                                                    Roudnice
                                                    Sadová
                                                    Sendražice
                                                    Skalice
                                                    Skřivany
                                                    Sloupno
                                                    Smidary
                                                    Smiřice
                                                    Smržov
                                                    Sovětice
                                                    Stará Voda
                                                    Starý Bydžov
                                                    Stěžery
                                                    Stračov
                                                    Střezetice
                                                    Světí
                                                    Syrovátka
                                                    Šaplava
                                                    Těchlovice
                                                    Třebechovice pod Orebem
                                                    Třesovice
                                                    Urbanice
                                                    Vinary
                                                    Vrchovnice
                                                    Všestary
                                                    Výrava
                                                    Vysoká nad Labem
                                                    Vysoký Újezd – dříve okres Rychnov nad Kněžnou
                                                    Zachrašťany
                                                    Zdechovice
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Bačalky
                                                    Bašnice
                                                    Běchary
                                                    Bílsko u Hořic
                                                    Boháňka
                                                    Borek
                                                    Brada-Rybníček
                                                    Březina
                                                    Bříšťany
                                                    Budčeves
                                                    Bukvice
                                                    Butoves
                                                    Bystřice
                                                    Cerekvice nad Bystřicí
                                                    Červená Třemešná
                                                    Češov
                                                    Dětenice
                                                    Dílce
                                                    Dobrá Voda u Hořic
                                                    Dolní Lochov
                                                    Dřevěnice
                                                    Holín
                                                    Holovousy
                                                    Hořice
                                                    Cholenice
                                                    Chomutice
                                                    Choteč
                                                    Chyjice
                                                    Jeřice
                                                    Jičín
                                                    Jičíněves
                                                    Jinolice
                                                    Kacákova Lhota
                                                    Kbelnice
                                                    Kněžnice
                                                    Konecchlumí
                                                    Kopidlno
                                                    Kostelec
                                                    Kovač
                                                    Kozojedy
                                                    Kyje
                                                    Lázně Bělohrad
                                                    Libáň
                                                    Libošovice
                                                    Libuň
                                                    Lískovice
                                                    Lukavec u Hořic
                                                    Lužany
                                                    Markvartice
                                                    Miletín
                                                    Milovice u Hořic
                                                    Mladějov
                                                    Mlázovice
                                                    Nemyčeves
                                                    Nevratice
                                                    Nová Paka
                                                    Ohařice
                                                    Ohaveč
                                                    Osek
                                                    Ostroměř
                                                    Ostružno
                                                    Pecka
                                                    Petrovičky
                                                    Podhorní Újezd a Vojice
                                                    Podhradí
                                                    Podůlší
                                                    Radim
                                                    Rašín
                                                    Rohoznice
                                                    Rokytňany
                                                    Samšina
                                                    Sběř
                                                    Sedliště
                                                    Sekeřice
                                                    Slatiny
                                                    Slavhostice
                                                    Sobčice
                                                    Soběraz
                                                    Sobotka
                                                    Stará Paka
                                                    Staré Hrady
                                                    Staré Místo
                                                    Staré Smrkovice
                                                    Střevač
                                                    Sukorady
                                                    Svatojanský Újezd
                                                    Šárovcova Lhota
                                                    Tetín
                                                    Třebnouševes
                                                    Třtěnice
                                                    Tuř
                                                    Úbislavice
                                                    Údrnice
                                                    Úhlejov
                                                    Újezd pod Troskami
                                                    Úlibice
                                                    Valdice
                                                    Veliš
                                                    Vidochov
                                                    Vitiněves
                                                    Volanice
                                                    Vrbice
                                                    Vršce
                                                    Vřesník
                                                    Vysoké Veselí
                                                    Zámostí-Blata
                                                    Zelenecká Lhota
                                                    Železnice
                                                    Žeretice
                                                    Židovice
                                                    Žlunice

                                                    Adršpach
                                                    Bezděkov nad Metují
                                                    Bohuslavice
                                                    Borová
                                                    Božanov
                                                    Broumov
                                                    Brzice
                                                    Bukovice
                                                    Černčice
                                                    Červená Hora
                                                    Červený Kostelec
                                                    Česká Čermná
                                                    Česká Metuje
                                                    Česká Skalice
                                                    Dolany
                                                    Dolní Radechová
                                                    Hejtmánkovice
                                                    Heřmanice
                                                    Heřmánkovice
                                                    Horní Radechová
                                                    Hořenice
                                                    Hořičky
                                                    Hronov
                                                    Hynčice
                                                    Chvalkovice
                                                    Jaroměř
                                                    Jasenná
                                                    Jestřebí
                                                    Jetřichov
                                                    Kramolna
                                                    Křinice
                                                    Lhota pod Hořičkami
                                                    Libchyně
                                                    Litoboř
                                                    Machov
                                                    Martínkovice
                                                    Mezilečí
                                                    Meilesí
                                                    Meziměstí
                                                    Nahořany
                                                    Náchod
                                                    Nové Město nad Metují
                                                    Nový Hrádek
                                                    Nový Ples
                                                    Otovice
                                                    Police nad Metují
                                                    Provodov-Šonov
                                                    Přibyslav
                                                    Rasošky
                                                    Rožnov
                                                    Rychnovek
                                                    Říkov
                                                    Sendraž
                                                    Slatina nad Úpou
                                                    Slavětín nad Metují
                                                    Slavoňov
                                                    Stárkov
                                                    Studnice
                                                    Suchý Důl
                                                    Šestajovice
                                                    Šonov
                                                    Teplice nad Metují
                                                    Velichovky
                                                    Velká Jesenice
                                                    Velké Petrovice
                                                    Velké Poříčí
                                                    Velký Třebešov
                                                    Vernéřovice
                                                    Vestec
                                                    Vlkov
                                                    Vršovka
                                                    Vysoká Srbská
                                                    Vysokov
                                                    Zábrodí
                                                    Zaloňov
                                                    Žďár nad Metují
                                                    Žďárky
                                                    Žernov
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Albrechtice nad Orlicí
                                                    Bačetín
                                                    Bartošovice v Orlických horách
                                                    Bílý Újezd
                                                    Bohdašín
                                                    Bolehošť
                                                    Borohrádek
                                                    Borovnice
                                                    Bystré
                                                    Byzhradec
                                                    Častolovice
                                                    Čermná nad Orlicí
                                                    Černíkovice
                                                    České Meziříčí
                                                    Čestice
                                                    Deštné v Orlických horách
                                                    Dobré
                                                    Dobruška
                                                    Dobřany
                                                    Doudleby nad Orlicí
                                                    Hřibiny-Ledská
                                                    Chleny
                                                    Chlístov
                                                    Jahodov
                                                    Janov
                                                    Javornice
                                                    Kostelec nad Orlicí
                                                    Kostelecké Horky
                                                    Kounov
                                                    Králova Lhota
                                                    Krchleby
                                                    Kvasiny
                                                    Lhoty u Potštejna
                                                    Libel
                                                    Liberk
                                                    Lično
                                                    Lípa nad Orlicí
                                                    Lukavice
                                                    Lupenice
                                                    Mokré
                                                    Nová Ves
                                                    Očelice
                                                    Ohnišov
                                                    Olešnice
                                                    Olešnice v Orlických horách
                                                    Opočno
                                                    Orlické Záhoří
                                                    Osečnice
                                                    Pěčín
                                                    Podbřezí
                                                    Pohoří
                                                    Polom
                                                    Potštejn
                                                    Proruby
                                                    Přepychy
                                                    Rohenice
                                                    Rokytnice v Orlických horách
                                                    Rybná nad Zdobnicí
                                                    Rychnov nad Kněžnou
                                                    Říčky v Orlických horách
                                                    Sedloňov
                                                    Semechnice
                                                    Skuhrov nad Bělou
                                                    Slatina nad Zdobnicí
                                                    Sněžné
                                                    Solnice
                                                    Svídnice
                                                    Synkov-Slemeno
                                                    Trnov
                                                    Třebešov
                                                    Tutleky
                                                    Týniště nad Orlicí
                                                    Uhřínov pod Deštnou
                                                    Val
                                                    Vamberk
                                                    Voděrady
                                                    Vrbice
                                                    Záměl
                                                    Zdelov
                                                    Zdobnice
                                                    Žďár nad Orlicí

                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Bernartice
                                                    Bílá Třemešná
                                                    Bílé Poličany
                                                    Borovnice
                                                    Borovnička
                                                    Čermná
                                                    Černý Důl
                                                    Dolní Branná
                                                    Dolní Brusnice
                                                    Dolní Dvůr
                                                    Dolní Kalná
                                                    Dolní Lánov
                                                    Dolní Olešnice
                                                    Doubravice
                                                    Dubenec
                                                    Dvůr Králové nad Labem
                                                    Hajnice
                                                    Havlovice
                                                    Horní Brusnice
                                                    Horní Kalná
                                                    Horní Maršov
                                                    Horní Olešnice
                                                    Hostinné
                                                    Hřibojedy
                                                    Chotěvice
                                                    Choustníkovo Hradiště
                                                    Chvaleč
                                                    Janské Lázně
                                                    Jívka
                                                    Klášterská Lhota
                                                    Kocbeře
                                                    Kohoutov
                                                    Královec
                                                    Kuks
                                                    Kunčice nad Labem
                                                    Lampertice
                                                    Lánov
                                                    Lanžov
                                                    Libňatov
                                                    Libotov
                                                    Litíč
                                                    Malá Úpa
                                                    Malé Svatoňovice
                                                    Maršov u Úpice
                                                    Mladé Buky
                                                    Mostek
                                                    Nemojov
                                                    Pec pod Sněžkou
                                                    Pilníkov
                                                    Prosečné
                                                    Radvanice
                                                    Rtyně v Podkrkonoší
                                                    Rudník
                                                    Stanovice
                                                    Staré Buky
                                                    Strážné
                                                    Suchovršice
                                                    Svoboda nad Úpou
                                                    Špindlerův Mlýn
                                                    Trotina
                                                    Trutnov
                                                    Třebihošť
                                                    Úpice
                                                    Velké Svatoňovice
                                                    Velký Vřešťov
                                                    Vilantice
                                                    Vítězná
                                                    Vlčice
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 27.03.07, 09:39
                                                    'Vrchlabí
                                                    Zábřezí-Řečice
                                                    Zdobín
                                                    Zlatá Olešnice
                                                    Žacléř

                                                    Města a obce okresu Ústí nad Orlicí
                                                    Albrechtice • Anenská Studánka • Běstovice • Bošín • Brandýs nad Orlicí •
                                                    Bučina • Bystřec • Cotkytle • Čenkovice • Červená Voda • Česká Rybná • Česká
                                                    Třebová • České Heřmanice • České Libchavy • České Petrovice • Damníkov •
                                                    Dlouhá Třebová • Dlouhoňovice • Dobříkov • Dolní Čermná • Dolní Dobrouč • Dolní
                                                    Morava • Džbánov • Hejnice • Helvíkovice • Hnátnice • Horní Čermná • Horní
                                                    Heřmanice • Horní Třešňovec • Hrádek • Hrušová • Choceň • Jablonné nad Orlicí •
                                                    Jamné nad Orlicí • Javorník • Jehnědí • Kameničná • Klášterec nad Orlicí •
                                                    Koldín • Kosořín • Králíky • Krasíkov • Kunvald • Lanškroun • Leština •
                                                    Letohrad • Libecina • Libchavy • Lichkov • Líšnice • Lubník • Lukavice •
                                                    Luková • Mistrovice • Mladkov • Mostek • Nasavrky • Nekoř • Nové Hrady •
                                                    Orlické Podhůří • Orličky • Ostrov • Oucmanice • Pastviny • Petrovice •
                                                    Písečná • Plchovice • Podlesí • Přívrat • Pustina • Radhošť • Rudoltice •
                                                    Rybník • Řepníky • Řetová • Řetůvka • Sázava • Seč • Semanín • Skořenice •
                                                    Slatina • Sobkovice • Sopotnice • Sruby • Stradouň • Strážná • Studené •
                                                    Sudislav nad Orlicí • Sudslava • Svatý Jiří • Šedivec • Tatenice • Těchonín •
                                                    Tisová • Trpík • Třebovice • Týnišťko • Újezd u Chocně • Ústí nad Orlicí •
                                                    Velká Skrovnice • Verměřovice • Vinary • Voděrady • Vraclav • Vračovice-Orlov •
                                                    Výprachtice • Vysoké Mýto • Zádolí • Záchlumí • Zálší • Zámrsk • Zářecká
                                                    Lhota • Žamberk • Žampach • Žichlínek'

                                                    cs.wikipedia.org/wiki/Jablonn%C3%A9_nad_Orlic%C3%AD
                                                    W Polsce
                                                    Bardo
                                                    Nowa Ruda
                                                    Radków
                                                    Kłodzko
                                                    Złoty Stok
                                                    Kudowa-Zdrój
                                                    Lewin Kłodzki
                                                    Szczytna
                                                    Polanica-Zdrój
                                                    Bystrzyca Kłodzka
                                                    Lądek-Zdrój
                                                    Żelazno
                                                    Ołdrzychowice
                                                    Trzebieszowice
                                                    Stronie Śląskie
                                                    Wilkanów
                                                    Domaszków
                                                    Polanica-Zdrój
                                                    Górzanów
                                                    Krosnowica




                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 28.03.07, 10:45

                                                    Rzeki w kraju Czeskich Chorwatów

                                                    1.Cidline(a)*2.Krzeżne(a)*3.Trotine(a)*4.Upa 5.Nysa(Kłodzka) 6.Bystrzyca
                                                    7.Ścinawka 8.Diwoka Orlice 9.Oleszenka 10.Stenawa

                                                    *Nie jestem pewien czeskich końcówek

                                                    Rzeka 'upa'-Chorwaci musieli mieszkać wcześniej gdzieś blisko siedzib Bałtów
                                                    skoro nazwali tak jedną ze swoich rzek('upa'-rzeka w bałtyjskim)

                                                    "Samochodowa mapa Polski"
                                                    "Wikipedia"
                                                    "Języki Bałtyckie" W.Smoczyński
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 29.03.07, 10:29

                                                    Na obszarze Czeskich Chorwatów jest kilka dziwacznych,archaicznych nazw:

                                                    1.Maslojedy

                                                    2.Mlekosrby

                                                    3.Syrowatka

                                                    4.Wszestary

                                                    5.Bilsko

                                                    6.Holowousy

                                                    7.Kozojedy

                                                    8.Soberaz

                                                    9.Wrszce

                                                    10.Welka Jesenice

                                                    11.Wysoka Srbska

                                                    12.Doudleby na Orlici

                                                    13.Chlechy

                                                    14.Krchleby

                                                    15.Proruby

                                                    16.Tutleky

                                                    17.Hrzibojedy

                                                    18.Cotkytle

                                                    19.Sruby

                                                    20.Woderady

                                                    21.Nowy Bychow a Wrchlabi

                                                    22.Pardubice

                                                    23.Chrudim

                                                    24.Hohohlawy

                                                    W Czechach są chyba najstarsze nazwy słowiańskie(przyniesione tu wprost z
                                                    praojczyzny Słowian?).

                                                    Bardzo częste są końcówki a 'eby','ouby','awy' ...

                                                    'Mlekosrby'-'Mleczni Serbowie' czyli inaczej 'mleczni bracia'?
                                                    Nazwa 'Serb' oznacza człowieka 'ssącego tą samą
                                                    pierś', 'przysposobionego','swojaka'.

                                                    Nazwa 'Dudleb' prawdopdobnie oznacza to samo-Dudlebowie byli jakimś lichszym
                                                    odłamem Serbów.

                                                    Nazwy typy 'eb','eby' znaczą tyle samo co 'ewo' ,'ewy' z tym,że są
                                                    archaiczniejsze.Tak mowić mogli przodkowie Prasłowian kilkaset lat przed
                                                    ekspansją,a potem ustaliła się norma 'ew'.

                                                    'eb','eba' są obecne w słowach i nazwiskach'kosierb','dulęba'....

                                                    Czy 'Głowęba' różni się od 'Głowali'?

                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 30.03.07, 10:45
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 31.03.07, 08:21


                                                    Plemiona Czeskie

                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Czesi
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Plemiona_czeskie
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Lemuzi
                                                    cs.wikipedia.org/wiki/Lemuzi
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Pszowianie
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Zliczanie
                                                    ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B5
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81uczanie
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Siedliczanie
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Deczanie
                                                    "Czesi,plemię słowiańskie,zamieszkujące okolice dolnej Wełtawy wokół Pragi,które
                                                    w IX i X w.pod przewodnictwem dynastii Przemyślidów dokonało zjednoczenia
                                                    sąsiednich plemion;nazwa Czesi rozciągnęła się wtedy na cały kraj(Czechy) i jego
                                                    mieszkańców,z wyjątkiem Moraw przyłączonych dopiero w xI w.Pochodzenie nazwy
                                                    plemiennej,znanej już w X w.,do dziś jest niejasne"

                                                    'Mały Słownik kultury dawnych Słowian'

                                                    Deczanie,Lemuzi,Sedliczanie i Zliczanie pierwotnie mogli nie być Czechami...

                                                    'Pszowianie'-Pyrzyczanie
                                                    'Lemuzi'-Łemki,Łemkowie
                                                    'Deczanie'-Dziadoszanie
                                                    'Zliczanie'(z'lit'ane')-Wieleci
                                                    'Czesi'(tes)-Cieszyn,Tczew,Tęczyn

                                                    Huculi(?)
                                                    Bojki(?)

                                                    Ludność Karpat Wschodnich jest w jakiś sposób powiązana z Czechami...
                                                    (Dynasia 'Przemyślidów' i gród Przemyśl)....










                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 01.04.07, 09:24

                                                    Nazwy Rzeczne



                                                    Bobří potok
                                                    Bulovský potok
                                                    Desná
                                                    Harcovský potok
                                                    Jeřice
                                                    Ještědka
                                                    Jizera
                                                    Jizerka
                                                    Kamenice
                                                    Libuňka
                                                    Libverdský potok
                                                    Lomnice
                                                    Lužická Nisa
                                                    Mohelka
                                                    Mumlava
                                                    Oleška
                                                    Panenský potok
                                                    Ploučnice
                                                    Popelka
                                                    Rašovka
                                                    Řasnice
                                                    Smědá
                                                    Svitávka
                                                    Šporka
                                                    Zábrdka
                                                    Berounka
                                                    Labe
                                                    Sázava
                                                    Vltava
                                                    Bystřice
                                                    Odrava
                                                    Ohře
                                                    Rolava
                                                    Svatava
                                                    Teplá
                                                    Libocký potok
                                                    menší vodní toky

                                                    Sázek
                                                    potok Plesná

                                                    Rzeka 'Desna'...Deczanie pochodzą z wschodniej Ukrainy gdzie też jest
                                                    lewobrzeżny dopływ Dniepru-'Desna'...Wokół mieszkali 'Siewierowie'.
                                                    Rzeka 'Mohelka'-Mohylew.
                                                    Rzeka 'Łomnica'-Łemkowie...




                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 02.04.07, 09:57
                                                    Nazwy miejscowe
                                                    'okres Liberec
                                                    Arnoltice
                                                    Bílá
                                                    Bílý Kostel nad Nisou
                                                    Bílý Potok
                                                    Bulovka
                                                    Černousy
                                                    Dětřichov
                                                    Dlouhý Most
                                                    Dolní Řasnice
                                                    Habartice
                                                    Horní Řasnice
                                                    Chotyně
                                                    Jeřmanice
                                                    Jindřichovice pod Smrkem
                                                    Jítrava
                                                    Kobyly
                                                    Kryštofovo Údolí
                                                    Křižany
                                                    Lázně Libverda
                                                    Mníšek
                                                    Nová Ves
                                                    Oldřichov v Hájích
                                                    Osečná
                                                    Pěnčín
                                                    Proseč pod Ještědem
                                                    Příšovice
                                                    Rynoltice
                                                    Stráž nad Nisou
                                                    Světlá pod Ještědem
                                                    Svijany
                                                    Sychrov
                                                    Višňová
                                                    Všelibice

                                                    [editovat] okres Jablonec nad Nisou
                                                    Albrechtice v Jizerských horách
                                                    Bedřichov
                                                    Držkov
                                                    Frýdštejn
                                                    Janov nad Nisou
                                                    Jenišovice
                                                    Jiřetín pod Bukovou
                                                    Koberovy
                                                    Kořenov
                                                    Lučany nad Nisou
                                                    Malá Skála
                                                    Nová Ves nad Nisou
                                                    Pěnčín
                                                    Plavy
                                                    Skuhrov
                                                    Zásada
                                                    Zlatá Olešnice
                                                    Železný Brod

                                                    [editovat] okres Semily
                                                    Benecko
                                                    Benešov u Semil
                                                    Bozkov
                                                    Čistá
                                                    Horní Branná
                                                    Horní Štěpanice
                                                    Hrubá Skála
                                                    Chuchelna
                                                    Jesenný
                                                    Karlovice
                                                    Košťálov
                                                    Kruh
                                                    Ktová
                                                    Libštát
                                                    Martinice v Krkonoších
                                                    Mírová pod Kozákovem
                                                    Nová Ves nad Popelkou
                                                    Poniklá
                                                    Přepeře
                                                    Příkrý
                                                    Slaná
                                                    Studenec
                                                    Syřenov
                                                    Tatobity
                                                    Troskovice
                                                    Víchová nad Jizerou
                                                    Vítkovice
                                                    Všeň
                                                    Vyskeř
                                                    Bystrá nad Jizerou
                                                    Háje nad Jizerou
                                                    Loukov
                                                    Čikvásky
                                                    Rybnice

                                                    [editovat] okres Česká Lípa
                                                    Bezděz
                                                    Blíževedly
                                                    Brniště
                                                    Hamr na Jezeře
                                                    Holany
                                                    Horní Police
                                                    Jestřebí
                                                    Kravaře
                                                    Krompach
                                                    Kunratice u Cvikova
                                                    Mařenice
                                                    Noviny pod Ralskem
                                                    Nový Oldřichov
                                                    Okna
                                                    Petrovice
                                                    Provodín
                                                    Prysk
                                                    Ralsko - Kuřivody
                                                    Skalice u České Lípy
                                                    Sloup v Čechách
                                                    Sosnová
                                                    Stružnice
                                                    Svojkov
                                                    Svor
                                                    Tachov u Doks
                                                    Tuhaň
                                                    Velenice
                                                    Velký Valtinov
                                                    Volfartice
                                                    Zahrádky '

                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 02.04.07, 09:59
                                                    'Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Arnoltice
                                                    Benešov nad Ploučnicí
                                                    Bynovec
                                                    Česká Kamenice
                                                    Děčín
                                                    Dobkovice
                                                    Dobrná
                                                    Dolní Habartice
                                                    Dolní Podluží
                                                    Dolní Poustevna
                                                    Doubice
                                                    Františkov nad Ploučnicí
                                                    Heřmanov
                                                    Horní Habartice
                                                    Horní Podluží
                                                    Hřensko
                                                    Huntířov
                                                    Chřibská
                                                    Janov
                                                    Janská
                                                    Jetřichovice
                                                    Jílové
                                                    Jiřetín pod Jedlovou
                                                    Jiříkov
                                                    Kámen
                                                    Krásná Lípa
                                                    Kunratice
                                                    Kytlice
                                                    Labská Stráň
                                                    Lipová
                                                    Lobendava
                                                    Ludvíkovice
                                                    Malá Veleň
                                                    Malšovice
                                                    Markvartice
                                                    Merboltice
                                                    Mikulášovice
                                                    Rumburk
                                                    Růžová
                                                    Rybniště
                                                    Srbská Kamenice
                                                    Staré Křečany
                                                    Starý Šachov
                                                    Šluknov
                                                    Těchlovice
                                                    Valkeřice
                                                    Varnsdorf
                                                    Velká Bukovina
                                                    Velký Šenov
                                                    Verneřice
                                                    Veselé
                                                    Vilémov '
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 02.04.07, 10:02
                                                    'Města

                                                    Bečov nad Teplou
                                                    Březová
                                                    Františkovy Lázně
                                                    Habartov
                                                    Horní Slavkov
                                                    Hranice
                                                    Cheb
                                                    Chodov
                                                    Jáchymov
                                                    Karlovy Vary
                                                    Kraslice
                                                    Kynšperk nad Ohří
                                                    Lázně Kynžvart
                                                    Loket
                                                    Luby
                                                    Mariánské Lázně
                                                    Nejdek
                                                    Nová Role
                                                    Nové Sedlo
                                                    Ostrov
                                                    Plesná
                                                    Rotava
                                                    Skalná
                                                    Sokolov
                                                    Teplá
                                                    Toužim
                                                    Žlutice

                                                    [editovat] Významné obce
                                                    Abertamy
                                                    Andělská Hora
                                                    Boč
                                                    Bochov
                                                    Boží Dar
                                                    Bukovany
                                                    Dalovice
                                                    Dolní Rychnov
                                                    Dolní Žandov
                                                    Drmoul
                                                    Hazlov
                                                    Horní Blatná
                                                    Hroznětín
                                                    Chyše
                                                    Krajková
                                                    Krásná
                                                    Kyselka
                                                    Libá
                                                    Merklín
                                                    Mnichov
                                                    Nové Hamry
                                                    Nový Kostel
                                                    Oloví
                                                    Otročín
                                                    Potůčky
                                                    Prameny
                                                    Pšov
                                                    Stráž nad Ohří
                                                    Stružná
                                                    Stříbrná
                                                    Svatava
                                                    Štědrá
                                                    Tuřany
                                                    Valeč
                                                    Velká Hleďsebe
                                                    Vojtanov '
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 03.04.07, 09:52

                                                    'Praha – hlavní město České republiky
                                                    Městské části, obvody (1–10), správní obvody (1–22)
                                                    Praha 1 | Praha 2 | Praha 3 | Praha 4, Praha-Kunratice | Praha 5, Praha-
                                                    Slivenec | Praha 6, Praha-Suchdol, Praha-Lysolaje, Praha-Nebušice, Praha-Přední
                                                    Kopanina | Praha 7, Praha-Troja | Praha 8, Praha-Ďáblice, Praha-Březiněves,
                                                    Praha-Dolní Chabry | Praha 9 | Praha 10 | Praha 11, Praha-Šeberov, Praha-Újezd,
                                                    Praha-Křeslice | Praha 12, Praha-Libuš | Praha 13, Praha-Řeporyje | Praha 14,
                                                    Praha-Dolní Počernice | Praha 15, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Štěrboholy,
                                                    Praha-Petrovice, Praha-Dubeč | Praha 16, Praha-Velká Chuchle, Praha-Lochkov,
                                                    Praha-Zbraslav, Praha-Lipence | Praha 17, Praha-Zličín | Praha 18 | Praha 19,
                                                    Praha-Vinoř, Praha-Satalice, Praha-Čakovice | Praha 20 | Praha 21, Praha-
                                                    Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Běchovice | Praha 22, Praha-Královice, Praha-
                                                    Nedvězí, Praha-Kolovraty, Praha-Benice
                                                    katastrální území
                                                    Běchovice | Benice | Bohnice | Braník | Břevnov | Březiněves | Bubeneč |
                                                    Čakovice | Černý Most | Čimice | Dejvice | Dolní Chabry | Dolní Měcholupy |
                                                    Dolní Počernice | Dubeč | Ďáblice | Háje | Hájek u Uhříněvsi | Hloubětín |
                                                    Hlubočepy | Hodkovičky | Holešovice | Holyně | Horní Měcholupy | Horní
                                                    Počernice | Hostavice | Hostivař | Hradčany | Hrdlořezy | Chodov | Cholupice |
                                                    Jinonice | Josefov | Kamýk | Karlín | Kbely | Klánovice | Kobylisy | Koloděje |
                                                    Kolovraty | Komořany | Košíře | Královice | Krč | Křeslice | Kunratice | Kyje |
                                                    Lahovice | Letňany | Lhotka | Libeň | Liboc | Libuš | Lipany | Lipence |
                                                    Lochkov | Lysolaje | Malá Chuchle | Malá Strana | Malešice | Michle | Miškovice
                                                    | Modřany | Motol | Nebušice | Nedvězí u Říčan | Nové Město | Nusle | Petrovice
                                                    | Písnice | Pitkovice | Podolí | Prosek | Přední Kopanina | Radlice | Radotín |
                                                    Ruzyně | Řeporyje | Řepy | Satalice | Sedlec | Slivenec | Smíchov | Sobín |
                                                    Staré Město | Stodůlky | Strašnice | Střešovice | Střížkov | Suchdol | Šeberov
                                                    | Štěrboholy | Točná | Troja | Třebonice | Třeboradice | Uhříněves | Újezd nad
                                                    Lesy | Újezd u Průhonic | Veleslavín | Velká Chuchle | Vinohrady | Vinoř |
                                                    Vokovice | Vršovice | Vysočany | Vyšehrad | Záběhlice | Zadní Kopanina |
                                                    Zbraslav | Zličín | Žižkov
                                                    O členění Prahy na obvody, správní obvody, městské části a katastrální území
                                                    pojednává článek Části Prahy. '

                                                    'Seznam obcí a jejich částí
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Benešov
                                                    Baba, Bedrč, Benešov, Boušice, Buková Lhota, Červený Dvůr, Dlouhé Pole,
                                                    Chvojen, Konopiště, Mariánovice, Okrouhlice, Pomněnice, Radíkovice, Úročnice,
                                                    Vidlákova Lhota
                                                    Bernartice
                                                    Bernartice, Borovsko
                                                    Bílkovice
                                                    Bílkovice, Moravsko, Takonín
                                                    Blažejovice
                                                    Blažejovice, Vítonice
                                                    Borovnice
                                                    Bukovany
                                                    Bystřice
                                                    Božkovice, Bystřice, Drachkov, Hlivín, Hůrka, Jarkovice, Jeleneč, Jinošice,
                                                    Jírovice, Jiřín, Kobylí a Plchov, Líšno, Líštěnec, Mlýny, Mokrá Lhota,
                                                    Nesvačily, Opřetice, Ouběnice, Petrovice, Radošovice, Semovice, Strženec,
                                                    Tožice, Tvoršovice, Vojslavice, Zahořany
                                                    Ctiboř
                                                    Ctiboř, Hrádek
                                                    Čakov
                                                    Čakov, Tatouňovice, Vlkov
                                                    Čechtice
                                                    Čechtice, Černičí, Dobříkovice, Jeníkov, Krčmy, Malá Paseka, Nakvasovice, Nové
                                                    Práchňany, Otročice, Palčice, Růžkovy Lhotice, Staré Práchňany, Sudislavice,
                                                    Zhoř
                                                    Čerčany
                                                    Čerčany, Vysoká Lhota
                                                    Červený Újezd
                                                    Červený Újezd, Horní Borek, Milhostice, Nové Dvory, Styrov, Třetužel
                                                    Český Šternberk
                                                    Čtyřkoly
                                                    Čtyřkoly, Javorník
                                                    Děkanovice
                                                    Divišov
                                                    Dalovy, Divišov, Křešice, Lbosín, Měchnov, Radonice, Šternov, Zdebuzeves
                                                    Dolní Kralovice
                                                    Dolní Kralovice, Libčice, Martinice u Dolních Kralovic, Střítež, Vraždovy
                                                    Lhotice, Zahrádčice
                                                    Drahňovice
                                                    Dunice
                                                    Heřmaničky
                                                    Arnoštovice, Číšťovice, Dědkov, Durdice, Heřmaničky, Jestřebice, Jiříkovec,
                                                    Jíví, Karasova Lhota, Křenovičky, Loudilka, Peklo, Velké Heřmanice
                                                    Hradiště
                                                    Hulice
                                                    Hulice, Rýzmburk
                                                    Hvězdonice
                                                    Chářovice
                                                    Chleby
                                                    Chlístov
                                                    Chlístov, Racek, Žabovřesky
                                                    Chlum
                                                    Chmelná
                                                    Chocerady
                                                    Chocerady, Komorní Hrádek, Samechov, Vestec, Vlkovec
                                                    Choratice
                                                    Chotýšany
                                                    Chotýšany, Křemení, Městečko, Pařezí
                                                    Chrášťany
                                                    Benice, Černíkovice, Chrášťany, Soběšovice
                                                    Jankov
                                                    Bedřichovice, Čečkov, Čestín, Jankov, Jankovská Lhota, Nosákov, Odlochovice,
                                                    Otradovice, Pičín, Podolí
                                                    Javorník
                                                    Ješetice
                                                    Báňov, Hlaváčkova Lhota, Ješetice, Radíč, Řikov
                                                    Kamberk
                                                    Hrajovice, Kamberk, Předbořice
                                                    Keblov
                                                    Keblov, Sedlice
                                                    Kladruby
                                                    Kondrac
                                                    Dub, Kondrac, Krasovice
                                                    Kozmice
                                                    Kácova Lhota, Kozmice, Rousínov
                                                    Krhanice
                                                    Dolní Požáry, Krhanice, Prosečnice
                                                    Krňany
                                                    Krňany, Teletín, Třebsín
                                                    Křečovice
                                                    Brdečný, Hodětice, Hořetice, Hůrka, Krchleby, Křečovice, Lhotka, Nahoruby,
                                                    Poličany, Skrýšov, Strážovice, Vlkonice, Zhorný, Živohošť
                                                    Křivsoudov
                                                    Jenišovice, Křivsoudov, Lhota Bubeneč
                                                    Kuňovice
                                                    Lešany
                                                    Břežany, Lešany, Nová Ves
                                                    Libež
                                                    Litichovice
                                                    Loket
                                                    Alberovice, Bezděkov, Brzotice, Kačerov, Loket, Němčice, Radíkovice, Všebořice
                                                    Louňovice pod Blaníkem
                                                    Býkovice, Louňovice pod Blaníkem, Rejkovice, Světlá
                                                    Lštění
                                                    Lštění, Zlenice
                                                    Maršovice
                                                    Bezejovice, Dlouhá Lhota, Libeč, Maršovice, Mstětice, Podmaršovice, Řehovice,
                                                    Strnadice, Tikovice, Vráce, Záhoří, Zahrádka, Zaječí, Zálesí 1.díl, Zálesí
                                                    2.díl, Zderadice
                                                    Mezno
                                                    Lažany, Mezno, Mitrovice, Stupčice, Vestec
                                                    Miličín
                                                    Kahlovice, Malovice, Miličín, Nasavrky, Nové Dvory, Petrovice, Reksyně, Záhoří
                                                    u Miličína, Žibkov
                                                    Miřetice
                                                    Mnichovice
                                                    Mrač
                                                    Načeradec
                                                    Daměnice, Dolní Lhota, Horní Lhota, Načeradec, Novotinky, Olešná, Pravětice,
                                                    Řísnice, Slavětín, Vračkovice, Zdiměřice
                                                    Nemíž
                                                    Nespeky
                                                    Ledce, Městečko, Nespeky
                                                    Netvořice
                                                    Dunávice, Lhota, Maskovice, Netvořice, Radějovice, Tuchyně, Všetice
                                                    Neustupov
                                                    Barčov, Bořetice, Broumovice, Dolní Borek, Hojšín, Chlístov, Jiřetice,
                                                    Královna, Neustupov, Podlesí, Sedlečko, Slavín, Vlčkovice, Vrchy, Záhoříčko,
                                                    Zálesí, Žinice
                                                    Neveklov
                                                    Bělice, Blažim, Borovka, Dalešice, Doloplazy, Dubovka, Hůrka Kapinos,
                                                    Chvojínek, Jablonná, Kožlí, Lipka, Mlékovice, Nebřich, Neštětice, Neveklov,
                                                    Ouštice, Přibyšice, Radslavice, Spolí, Tloskov, Zádolí, Zárybnice
                                                    Olbramovice
                                                    Babice, Dvůr Semtín, Kochnov, Křešice, Mokřany, Olbramovice Městečko,
                                                    Olbramovice Ves, Podolí, Radotín, Semtín, Semtínek, Slavkov, Tomice II,
                                                    Veselka, Zahradnice
                                                    Ostrov
                                                    Ostředek
                                                    Bělčice, Mžižovice, Ostředek, Třemošnice, Vráž
                                                    Pavlovice
                                                    Petroupim
                                                    Petroupec, Petroupim, Sembratec
                                                    Popovice
                                                    Kamenná Lhota, Kondratice, Mladovice, Pazderná Lhota, Popovice, Věžníčky
                                                    Poříčí nad Sázavou
                                                    Hvozdec, Poříčí nad Sázavou
                                                    Postupice
                                                    Buchov, Čelivo, Dobříčkov, Holčovice, Jemniště, Lhota Veselka, Lísek,
                                                    Milovanice, Miroslav, Mokliny, Nová Ves, Postupice, Pozov, Roubíčkova Lhota,
                                                    Sušice, Vrbětín
                                                    Pravonín
                                                    Buková, Karhule, Křížov, Lesáky, Pravonín, Tisek, Volavka
                                                    Přestavlky u Čerčan
                                                    Čistec, Doubravice 1.díl, Přestavlky u Čerčan
                                                    Psáře
                                                    Dubovka, Psáře
                                                    Pyšely
                                                    Borová Lhota, Kovářovice, Nová Ves, Pyšely, Zaječice
                                                    Rabyně
                                                    Blaženice, Loutí, Měřín, Nedvězí, Rabyně
                                                    Radošovice
                                                    Lipiny u Radošovic, Onšovice, Radošovice
                                                    Rataje
                                                    Ratměřice
                                                    Hrzín, Ratměřice, Skrýšov
                                                    Řehenice – dříve okres Praha-východ
                                                    Babice, Barochov, Čakovice, Gabrhele, Křiváček, Malešín, Řehenice, Vavřetice
                                                    Řimovice
                                                    Sázava
                                                    Bělokozly, Černé Budy, Čeřenice, Dojetřice, Sázava
                                                    Slověnice
                                                    Smilkov
                                                    Kouty, Líštěnec, Oldřichovec, Plachova Lhota, Smilkov, Zechov
                                                    Snět
                                                    Soběhrdy
                                                    Mezihoří, Phov, Soběhrdy, Žíňánky, Žíňany
                                                    Soutice
                                                    Černýš, Kalná, Soutice
                                                    Stranný
                                                    Břevnice, Stranný
                                                    Strojetice
                                                    Struhařov
                                                    Babčice, Bořeňovice, Budkov, Býkovice, Dolní Podhájí, Hliňánky, Horní Podhájí,
                                                    Jezero, Myslíč, Pecínov, Skalice, Struhařov, Střížkov, Svatý Jan, Věřice
                                                    Střezimíř
                                                    Bonkovice, Černotice, Dolní Dobřejov, Horní Dobřejov, Střezimíř
                                                    Studený
                                                    Petrova Lhota, Studený
                                                    Šetějovice
                                                    Dolní Rápotice, Šetějovice, Žibřidovice
                                                    Tehov
                                                    Petříny, Tehov
                                                    Teplýšovice
                                                    Čeňovice, Humenec, Kochánov, Teplýšovice, Z
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 03.04.07, 09:54
                                                    Zdroj
                                                    Český statistický úřad

                                                    [editovat] Seznam obcí a jejich částí
                                                    Města uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince

                                                    Bavoryně
                                                    Beroun
                                                    Beroun-Centrum, Beroun-Hostim, Beroun-Jarov, Beroun-Město, Beroun-Zavadilka,
                                                    Beroun-Závodí, Beroun-Zdejcina
                                                    Běštín
                                                    Broumy
                                                    Březová
                                                    Bubovice
                                                    Bykoš
                                                    Bzová
                                                    Cerhovice
                                                    Cerhovice, Třenice
                                                    Drozdov
                                                    Felbabka
                                                    Hlásná Třebaň
                                                    Hlásná Třebaň, Rovina
                                                    Hořovice
                                                    Hostomice
                                                    Bezdědice, Hostomice, Lštěň, Radouš
                                                    Hředle
                                                    Hudlice
                                                    Hvozdec
                                                    Hvozdec, Mrtník
                                                    Hýskov
                                                    Chaloupky
                                                    Chaloupky, Neřežín
                                                    Chlustina
                                                    Chodouň
                                                    Chrustenice
                                                    Chyňava
                                                    Chyňava, Lhotka u Berouna, Libečov, Malé Přílepy, Podkozí
                                                    Jivina
                                                    Karlštejn
                                                    Komárov
                                                    Kleštěnice, Komárov
                                                    Koněprusy
                                                    Bítov, Koněprusy
                                                    Korno
                                                    Kotopeky
                                                    Kotopeky, Tihava
                                                    Králův Dvůr
                                                    Karlova Huť, Králův Dvůr, Křižatky, Levín, Počaply, Popovice, Zahořany
                                                    Kublov
                                                    Lážovice
                                                    Lážovice, Nové Dvory
                                                    Lhotka
                                                    Libomyšl
                                                    Libomyšl, Želkovice
                                                    Liteň
                                                    Běleč, Dolní Vlence, Leč Liteň
                                                    Loděnice
                                                    Jánská, Loděnice
                                                    Lochovice
                                                    Kočvary, Lochovice, Netolice, Obora
                                                    Lužce
                                                    Malá Víska
                                                    Málkov
                                                    Měňany
                                                    Měňany, Tobolka
                                                    Mezouň
                                                    Mořina
                                                    Dolní Roblín, Mořina, Trněný Újezd
                                                    Mořinka
                                                    Nenačovice
                                                    Nesvačily
                                                    Neumětely
                                                    Nižbor
                                                    Nižbor, Stradonice, Žloukovice
                                                    Nový Jáchymov
                                                    Olešná
                                                    Osek
                                                    Osov
                                                    Osov, Osovec
                                                    Otmíče
                                                    Otročiněves
                                                    Podbrdy
                                                    Podluhy
                                                    Praskolesy
                                                    Rpety
                                                    Skřipel
                                                    Skuhrov
                                                    Drahlovice, Hatě, Hodyně, Leč, Skuhrov
                                                    Srbsko
                                                    Stašov
                                                    Suchomasty
                                                    Borek, Suchomasty
                                                    Svatá
                                                    Svatý Jan pod Skalou
                                                    Sedlec, Svatý Jan pod Skalou, Záhrabská
                                                    Svinaře
                                                    Halouny, Lhotka, Svinaře
                                                    Tetín
                                                    Koda, Tetín
                                                    Tlustice
                                                    Tmaň
                                                    Lounín, Slavíky, Tmaň
                                                    Točník
                                                    Trubín
                                                    Trubská
                                                    Újezd
                                                    Velký Chlumec
                                                    Malý Chlumec, Velký Chlumec
                                                    Vinařice
                                                    Vižina
                                                    Vráž
                                                    Všeradice
                                                    Vysoký Újezd
                                                    Kozolupy, Kuchař, Vysoký Újezd
                                                    Zadní Třebaň
                                                    Zaječov
                                                    Kvaň, Nová Ves, Zaječov
                                                    Záluží
                                                    Zdice
                                                    Černín, Knížkovice, Zdice
                                                    Žebrák
                                                    Sedlec, Žebrák
                                                    Železná
                                                    Český statistický úřad

                                                    [editovat] Seznam obcí a jejich částí
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Běleč
                                                    Běloky
                                                    Beřovice
                                                    Bakov, Beřovice
                                                    Bílichov
                                                    Blevice
                                                    Brandýsek
                                                    Brandýsek, Olšany
                                                    Braškov
                                                    Bratronice
                                                    Bratronice, Dolní Bezděkov
                                                    Buštěhrad
                                                    Cvrčovice
                                                    Černuc
                                                    Bratkovice, Černuc, Miletice, Nabdín
                                                    Doksy
                                                    Dolany
                                                    Drnek
                                                    Družec
                                                    Dřetovice
                                                    Dřínov
                                                    Drchkov, Dřínov
                                                    Hobšovice
                                                    Hobšovice, Skůry
                                                    Horní Bezděkov
                                                    Hořešovice
                                                    Hořešovičky
                                                    Hospozín
                                                    Hospozín, Hospozínek
                                                    Hostouň
                                                    Hradečno
                                                    Hradečno, Nová Studnice, Nová Ves
                                                    Hrdlív
                                                    Hřebeč
                                                    Hřebeč, Netřeby
                                                    Chržín
                                                    Budihostice, Dolní Kamenice, Chržín
                                                    Jarpice
                                                    Budenice, Jarpice
                                                    Jedomělice
                                                    Jemníky
                                                    Kačice
                                                    Kamenné Žehrovice
                                                    Kamenný Most
                                                    Kladno
                                                    Dubí, Kladno, Kročehlavy, Rozdělov, Švermov, Vrapice
                                                    Klobuky )
                                                    Čeradice, Klobuky, Kobylníky, Kokovice, Páleček
                                                    Kmetiněves
                                                    Knovíz
                                                    Koleč
                                                    Koleč, Mozolín, Týnec
                                                    Královice
                                                    Kutrovice
                                                    Kvílice
                                                    Kyšice
                                                    Lány – dříve okres Rakovník
                                                    Ledce
                                                    Lhota
                                                    Libochovičky
                                                    Libovice
                                                    Libušín
                                                    Lidice
                                                    Líský
                                                    Loucká
                                                    Makotřasy
                                                    Malé Kyšice
                                                    Malé Přítočno
                                                    Malíkovice
                                                    Čanovice, Hvězda, Malíkovice
                                                    Neprobylice
                                                    Neuměřice
                                                    Otvovice
                                                    Páleč
                                                    Pavlov
                                                    Pchery
                                                    Humny, Pchery
                                                    Pletený Újezd
                                                    Plchov
                                                    Podlešín
                                                    Poštovice
                                                    Pozdeň
                                                    Hřešice, Pozdeň
                                                    Přelíc
                                                    Řisuty
                                                    Sazená
                                                    Slaný
                                                    Blahotice, Dolín, Kvíc, Kvíček, Lotouš, Netovice, Otruby, Slaný, Trpoměchy,
                                                    Želevčice
                                                    Slatina
                                                    Smečno
                                                    Stehelčeves
                                                    Stochov
                                                    Čelechovice, Honice, Stochov
                                                    Stradonice
                                                    Studeněves
                                                    Svárov
                                                    Svinařov
                                                    Šlapanice
                                                    Budeničky, Šlapanice
                                                    Třebichovice
                                                    Saky, Třebichovice
                                                    Třebíz
                                                    Třebusice
                                                    Holousy, Třebusice
                                                    Tuchlovice
                                                    Srby, Tuchlovice
                                                    Tuřany
                                                    Byseň, Tuřany
                                                    Uhy
                                                    Unhošť
                                                    Velká Dobrá
                                                    Velké Přítočno
                                                    Velvary
                                                    Ješín, Malá Bučina, Velká Bučina, Velvary
                                                    Vinařice
                                                    Vraný
                                                    Horní Kamenice, Lukov, Vraný
                                                    Vrbičany
                                                    Zájezd
                                                    Bůhzdař, Zájezd
                                                    Zákolany
                                                    Kováry, Trněný Újezd, Zákolany
                                                    Zichovec
                                                    Zlonice
                                                    Břešťany, Lisovice, Tmáň, Vyšínek, Zlonice
                                                    Zvoleněves
                                                    Želenice
                                                    Žilina
                                                    Žižice
                                                    Drnov, Luníkov, Osluchov, Vítov, Žižice '
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 03.04.07, 09:56
                                                    Zdroj
                                                    Český statistický úřad

                                                    [editovat] Seznam obcí a místních částí
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Barchovice
                                                    Barchovice, Hryzely, Radlice
                                                    Bečváry
                                                    Bečváry, Červený Hrádek, Hatě, Horní Jelčany, Poďousy
                                                    Bělušice
                                                    Břežany I
                                                    Břežany I, Chocenice
                                                    Břežany II
                                                    Býchory
                                                    Cerhenice
                                                    Cerhenice, Cerhýnky
                                                    Církvice
                                                    Červené Pečky
                                                    Bohouňovice I, Bojiště, Bořetice, Červené Pečky, Dolany, Opatovice
                                                    Český Brod
                                                    Český Brod, Liblice, Štolmíř
                                                    Dobřichov
                                                    Dolní Chvatliny
                                                    Dolní Chvatliny, Horní Chvatliny, Mančice
                                                    Dománovice
                                                    Doubravčice
                                                    Drahobudice
                                                    Grunta
                                                    Horní Kruty
                                                    Bohouňovice II, Dolní Kruty, Horní Kruty, Přestavlky, Újezdec
                                                    Hradešín
                                                    Chotutice
                                                    Choťovice – dříve okres Nymburk
                                                    Chrášťany
                                                    Bylany, Chotouň, Chrášťany
                                                    Jestřabí Lhota
                                                    Kbel
                                                    Kbel, Kbílek
                                                    Klášterní Skalice
                                                    Klučov
                                                    Klučov, Lstiboř, Skramníky, Žhery
                                                    Kolín
                                                    Kolín I, Kolín II, Kolín III, Kolín IV, Kolín V, Kolín VI, Sendražice,
                                                    Šťáralka, Štítary, Zibohlavy
                                                    Konárovice
                                                    Kořenice
                                                    Chotouchov, Kořenice, Pučery
                                                    Kouřim
                                                    Kouřim, Molitorov
                                                    Krakovany
                                                    Božec, Krakovany
                                                    Krupá
                                                    Krupá, Syneč
                                                    Krychnov
                                                    Křečhoř
                                                    Kamhajek, Křečhoř, Kutlíře
                                                    Kšely
                                                    Libenice
                                                    Libodřice
                                                    Lipec
                                                    Lošany
                                                    Lošánky, Lošany
                                                    Malotice
                                                    Lhotky, Malotice
                                                    Masojedy
                                                    Mrzky
                                                    Nebovidy
                                                    Hluboký Důl, Nebovidy
                                                    Němčice
                                                    Nová Ves I
                                                    Nová Ves I, Ohrada
                                                    Ohaře
                                                    Ovčáry
                                                    Pašinka
                                                    Pečky
                                                    Pečky, Velké Chvalovice
                                                    Plaňany
                                                    Blinka, Hradenín, Plaňany, Poboří
                                                    Pňov-Předhradí – dříve okres Nymburk
                                                    Polepy
                                                    Polní Chrčice
                                                    Polní Voděrady
                                                    Poříčany
                                                    Přehvozdí
                                                    Přistoupim
                                                    Přišimasy
                                                    Horka, Přišimasy, Skřivany
                                                    Radim
                                                    Radim, Chroustov
                                                    Radovesnice I
                                                    Radovesnice II
                                                    Radovesnice II, Rozehnaly
                                                    Ratboř
                                                    Ratboř, Sedlov, Těšínky
                                                    Ratenice
                                                    Rostoklaty
                                                    Nová Ves II, Rostoklaty
                                                    Skvrňov
                                                    Starý Kolín
                                                    Bašta, Starý Kolín
                                                    Svojšice
                                                    Bošice, Nová Ves III, Svojšice
                                                    Tatce – dříve okres Nymburk
                                                    Tismice
                                                    Limuzy, Tismice
                                                    Toušice
                                                    Mlékovice, Toušice
                                                    Třebovle
                                                    Borek, Království, Miškovice, Třebovle
                                                    Tři Dvory
                                                    Tuchoraz
                                                    Tuklaty
                                                    Tlustovousy, Tuklaty
                                                    Týnec nad Labem
                                                    Lžovice, Týnec nad Labem, Vinařice
                                                    Uhlířská Lhota
                                                    Rasochy, Uhlířská Lhota
                                                    Veletov
                                                    Velim
                                                    Velim, Vítězov
                                                    Velký Osek
                                                    Veltruby
                                                    Hradišťko I, Veltruby
                                                    Vitice
                                                    Dobré Pole, Hřiby, Chotýš, Lipany, Močedník, Vitice
                                                    Volárna
                                                    Vrátkov
                                                    Vrbčany
                                                    Zalešany
                                                    Přebozy, Zalešany
                                                    Zásmuky
                                                    Doubravčany, Nesměň, Sobočice, Vršice, Zásmuky
                                                    Žabonosy
                                                    Ždánice
                                                    Žehuň – dříve okres Nymburk
                                                    Žiželice
                                                    Hradišťko II, Končice, Kundratice, Loukonosy, Zbraň (Žiželice), Žiželice

                                                    Zdroj
                                                    Český statistický úřad

                                                    [editovat] Seznam obcí a jejich částí
                                                    Města vyznačena tučně, městyse kurzívou, místní části malým písmem

                                                    Adamov
                                                    Bernardov
                                                    Bílé Podolí
                                                    Bílé Podolí, Lovčice, Zaříčany
                                                    Bludov
                                                    Bohdaneč
                                                    Bohdaneč, Dvorecko, Kotoučov, Prostřední Ves, Řeplice, Šlechtín
                                                    Brambory
                                                    Bratčice
                                                    Církvice
                                                    Církvice, Jakub
                                                    Čáslav
                                                    Čáslav-Nové Město, Čáslav-Staré Město, Filipov
                                                    Čejkovice
                                                    Černíny
                                                    Bahno, Černíny, Hetlín, Krasoňovice, Předbořice, Zdeslavice
                                                    Červené Janovice
                                                    Červené Janovice, Chvalov, Lány, Plhov, Vilémovice, Zadní, Zhoř
                                                    Čestín
                                                    Čenovice, Čentice, Čestín, Kamenná Lhota, Kasanice, Kněž, Milotice, Morány,
                                                    Polipsy
                                                    Dobrovítov
                                                    Dědice, Dobrovítov
                                                    Dolní Pohleď
                                                    Dolní Pohleď, Měchonice
                                                    Drobovice
                                                    Hlízov
                                                    Horka I
                                                    Borek, Horka I, Svobodná Ves
                                                    Horka II
                                                    Buda, Čejtice, Horka II, Hrádek, Onšovec
                                                    Horky
                                                    Horušice
                                                    Hostovlice
                                                    Hraběšín
                                                    Chabeřice
                                                    Brandýs, Čížov, Holšice, Chabeřice
                                                    Chlístovice
                                                    Chlístovice, Chroustkov, Kralice, Kraličky, Pivnisko, Švábínov, Svatý Jan t.
                                                    Krsovice, Vernýřov, Všesoky, Žandov, Zdeslavice
                                                    Chotusice
                                                    Druhanice, Chotusice
                                                    Kácov
                                                    Kácov, Račíněves, Zderadinky, Zderadiny, Zliv
                                                    Kluky
                                                    Kluky, Nová Lhota, Olšany, Pucheř
                                                    Kobylnice
                                                    Košice
                                                    Krchleby
                                                    Chedrbí, Krchleby
                                                    Křesetice
                                                    Bykáň, Chrást, Krupá, Křesetice
                                                    Kutná Hora
                                                    Hlouška, Kaňk, Karlov, Kutná Hora-Vnitřní Město, Malín, Neškaredice,
                                                    Perštejnec, Poličany, Sedlec, Šipší, Vrchlice, Žižkov
                                                    Ledečko
                                                    Ledečko, Vraník
                                                    Malešov
                                                    Albrechtice, Malešov, Maxovna, Polánka, Týniště
                                                    Miskovice
                                                    Bylany, Hořany, Mezholezy, Miskovice, Přítoky
                                                    Močovice
                                                    Nepoměřice
                                                    Bedřichov, Miletice, Nepoměřice
                                                    Nové Dvory
                                                    Nové Dvory, Ovčáry
                                                    Okřesaneč
                                                    Onomyšl
                                                    Budy, Křečovice, Miletín, Onomyšl, Rozkoš
                                                    Opatovice I
                                                    Paběnice
                                                    Pertoltice
                                                    Budkovice, Chlístovice, Laziště, Machovice, Milanovice, Pertoltice
                                                    Petrovice I
                                                    Hološiny, Michalovice, Petrovice I, Senetín, Újezdec
                                                    Petrovice II
                                                    Boštice, Losiny, Nové Nespeřice, Petrovice II, Stará Huť, Staré Nespeřice,
                                                    Tlučeň
                                                    Podveky
                                                    Ježovice, Podveky, Útěchvosty, Zalíbená
                                                    Potěhy
                                                    Rašovice
                                                    Jindice, Mančice, Netušil, Rašovice
                                                    Rataje nad Sázavou
                                                    Malovidy, Mirošovice, Rataje nad Sázavou
                                                    Rohozec
                                                    Řendějov
                                                    Jiřice, Nový Samechov, Řendějov, Starý Samechov
                                                    Samopše
                                                    Budín, Mrchojedy, Přívlaky, Samopše, Talmberk
                                                    Semtěš
                                                    Schořov
                                                    Slavošov
                                                    Hranice, Slavošov, Věžníkov
                                                    Soběšín
                                                    Otryby, Soběšín
                                                    Souňov
                                                    Staňkovice
                                                    Chlum, Nová Ves, Ostašov, Smilovice, Staňkovice
                                                    Starkoč
                                                    Sudějov
                                                    Suchdol
                                                    Dobřeň, Malenovice, Solopysky, Suchdol, Vysoká
                                                    Svatý Mikuláš
                                                    Lišice, Sulovice, Svatá Kateřina, Svatý Mikuláš
                                                    Šebestěnice
                                                    Štipoklasy
                                                    Třebešice
                                                    Třebětín
                                                    Hostkovice, Třebětín, Víckovice
                                                    Třebonín
                                                    Tupadly
                                                    Uhlířské Janovice
                                                    Bláto, Janovická Lhota, Kochánov, Malejovice, Mitrov, Opatovice II, Silvánka,
                                                    Uhlířské Janovice
                                                    Úmonín
                                                    Březová, Hájek, Korotice, Lomec, Lomeček, Úmonín
                                                    Úžice
                                                    Benátky, Čekanov, Františkov, Chrastná, Mělník, Nechyba, Radvanice, Smrk, Úžice
                                                    Vavřinec
                                                    Chmeliště, Vavřinec, Žíšov
                                                    Vidice
                                                    Karlov t. Doubrava, Nová Lhota, Roztěž, Tuchotice, Vidice
                                                    Vinaře
                                                    Vinaře, Vinice
                                                    Vlačice
                                                    Vlačice, Výčapy
                                                    Vlastějovice
                                                    Březina, Budčice, Kounice, Milošovice, Pavlovice, Skala, Vlastějovice, Volavá
                                                    Lhota
                                                    Vlkaneč
                                                    Kozohlody, Přibyslavice, Vlkaneč
                                                    Vodranty
                                                    Vrdy
                                                    Dolní Bučice, Horní Bučice, Vrdy, Zbyslav
                                                    Záboří nad Labem
                                                    Habrkovice, Záboří nad Labem
                                                    Zbizuby
                                                    Hroznice, Koblasko, Makolusky, Nechyba, Vestec, Vlková, Vranice, Zbizuby
                                                    Zbraslavice
                                                    Borová, Hodkov, Chotěměřice t. Pančava, Kateřinky, Krasoňovice, Lipina, Malá
                                                    Skalice, Ostrov, Radvančice, Rápošov, Útěšenovice, Velká Skalice, Zbraslavice
                                                    Zbýšov
                                                    Březí, Damírov, Chlum, Klucké Chvalovice, Krchlebská Lhota, Opatovice,
                                                    Zbudovice, Zbýšov
                                                    Zruč nad Sázavou
                                                    Domahoř, Dubina, Nesměřice, Želivec, Zruč nad Sázavou
                                                    Žáky
                                                    Štrampouch, Žáky
                                                    Žehušice
                                                    Bojmany, Žehušice
                                                    Žleby
                                                    Kamenné Mosty, Markovice, Zehuby, Žleby
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 03.04.07, 09:57
                                                    Seznam obcí a jejich částí
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Býkev
                                                    Byšice
                                                    Cítov
                                                    Čakovičky – dříve okres Praha-východ
                                                    Čečelice
                                                    Dobřeň
                                                    Dolany – dříve okres Praha-západ
                                                    Dolní Beřkovice
                                                    Dolní Zimoř
                                                    Dřínov
                                                    Horní Počaply
                                                    Hořín
                                                    Hostín
                                                    Hostín u Vojkovic
                                                    Chlumín
                                                    Chorušice
                                                    Chvatěruby
                                                    Jeviněves
                                                    Kadlín
                                                    Kanina
                                                    Kly
                                                    Kojetice – dříve okres Praha-východ
                                                    Kokořín
                                                    Kostelec nad Labem
                                                    Kozomín
                                                    Kralupy nad Vltavou
                                                    Křenek
                                                    Ledčice
                                                    Lhotka
                                                    Liběchov
                                                    Libiš
                                                    Liblice
                                                    Lobeč
                                                    Lužec nad Vltavou
                                                    Malý Újezd
                                                    Medonosy
                                                    Mělnické Vtelno
                                                    Mělník
                                                    Mšeno
                                                    Nebužely
                                                    Nedomice
                                                    Nelahozeves
                                                    Neratovice
                                                    Nosálov
                                                    Nová Ves
                                                    Obříství
                                                    Ovčáry
                                                    Postřižín – dříve okres Praha-východ
                                                    Řepín
                                                    Spomyšl
                                                    Stránka
                                                    Střemy
                                                    Tišice
                                                    Tuhaň
                                                    Tupadly
                                                    Újezdec
                                                    Úžice
                                                    Velký Borek
                                                    Veltrusy
                                                    Vidim
                                                    Vojkovice
                                                    Vraňany
                                                    Všestudy
                                                    Všetaty
                                                    Vysoká
                                                    Zálezlice
                                                    Zlončice
                                                    Zlosyň
                                                    Želízy
                                                    Seznam obcí a jejich částí
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Bakov nad Jizerou
                                                    Bělá pod Bezdězem
                                                    Benátky nad Jizerou
                                                    Bezno
                                                    Bílá Hlína
                                                    Bítouchov
                                                    Boreč
                                                    Boseň
                                                    Bradlec
                                                    Branžež
                                                    Brodce
                                                    Březina
                                                    Březno
                                                    Březovice
                                                    Bukovno
                                                    Ctiměřice
                                                    Čachovice
                                                    Čistá
                                                    Dalovice
                                                    Dlouhá Lhota
                                                    Dobrovice
                                                    Dobšín
                                                    Dolní Bousov
                                                    Dolní Krupá
                                                    Dolní Slivno
                                                    Dolní Stakory
                                                    Domousnice
                                                    Doubravička
                                                    Horky nad Jizerou
                                                    Horní Bukovina
                                                    Horní Slivno
                                                    Hrdlořezy
                                                    Hrušov
                                                    Husí Lhota
                                                    Charvatce
                                                    Chocnějovice
                                                    Chotětov
                                                    Chudíř
                                                    Jabkenice
                                                    Jivina
                                                    Jizerní Vtelno
                                                    Josefův Důl
                                                    Katusice
                                                    Klášter Hradiště nad Jizerou
                                                    Kluky
                                                    Kněžmost
                                                    Kobylnice
                                                    Kochánky
                                                    Kolomuty
                                                    Koryta
                                                    Kosmonosy
                                                    Kosořice
                                                    Košátky
                                                    Kováň
                                                    Kovanec
                                                    Krásná Ves
                                                    Krnsko
                                                    Kropáčova Vrutice
                                                    Ledce
                                                    Lhotky
                                                    Lipník
                                                    Loukov
                                                    Loukovec
                                                    Luštěnice
                                                    Mečeříž
                                                    Mladá Boleslav
                                                    Mnichovo Hradiště
                                                    Mohelnice nad Jizerou
                                                    Mukařov
                                                    Němčice
                                                    Nemyslovice
                                                    Nepřevázka
                                                    Neveklovice
                                                    Niměřice
                                                    Nová Telib
                                                    Nová Ves u Bakova
                                                    Obrubce
                                                    Obruby
                                                    Pěčice
                                                    Pětikozly
                                                    Petkovy
                                                    Písková Lhota
                                                    Plazy
                                                    Plužná
                                                    Prodašice
                                                    Předměřice nad Jizerou
                                                    Přepeře
                                                    Ptýrov
                                                    Rabakov
                                                    Rohatsko
                                                    Rokytá
                                                    Rokytovec
                                                    Řepov
                                                    Řitonice
                                                    Sedlec
                                                    Semčice
                                                    Sezemice
                                                    Skalsko
                                                    Skorkov
                                                    Smilovice
                                                    Sojovice
                                                    Sovínky
                                                    Strašnov
                                                    Strážiště
                                                    Strenice
                                                    Sudoměř
                                                    Sukorady
                                                    Tuřice
                                                    Ujkovice
                                                    Velké Všelisy
                                                    Veselice
                                                    Vinařice
                                                    Vinec
                                                    Vlkava
                                                    Vrátno
                                                    Všejany
                                                    Zdětín
                                                    Žďár
                                                    Žerčice
                                                    Židněves
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 03.04.07, 09:59


                                                    Běrunice
                                                    Bobnice
                                                    Bříství
                                                    Budiměřice
                                                    Černíky
                                                    Čilec
                                                    Činěves
                                                    Dlouhopolsko
                                                    Dobšice
                                                    Dvory
                                                    Dymokury
                                                    Hořany
                                                    Hořátev
                                                    Hradčany
                                                    Hradištko
                                                    Hrubý Jeseník
                                                    Chleby
                                                    Choťánky
                                                    Chotěšice
                                                    Choťovice
                                                    Chrást
                                                    Chroustov
                                                    Jíkev
                                                    Jiřice
                                                    Jizbice
                                                    Kamenné Zboží
                                                    Kněžice
                                                    Kněžičky
                                                    Kolaje
                                                    Kostelní Lhota
                                                    Kostomlátky
                                                    Kostomlaty nad Labem
                                                    Košík
                                                    Kounice
                                                    Kouty
                                                    Kovanice
                                                    Krchleby
                                                    Křečkov
                                                    Křinec
                                                    Libice nad Cidlinou
                                                    Loučeň
                                                    Lysá nad Labem
                                                    Mcely
                                                    Městec Králové
                                                    Milčice
                                                    Milovice
                                                    Netřebice
                                                    Nový Dvůr
                                                    Nymburk
                                                    Odřepsy
                                                    Okřínek
                                                    Opočnice
                                                    Opolany
                                                    Oseček
                                                    Oskořínek
                                                    Ostrá
                                                    Pátek
                                                    Písková Lhota
                                                    Písty
                                                    Pňov-Předhradí
                                                    Poděbrady
                                                    Podmoky
                                                    Přerov nad Labem
                                                    Rožďalovice
                                                    Sadská
                                                    Sány
                                                    Seletice
                                                    Semice
                                                    Senice
                                                    Sloveč
                                                    Sokoleč
                                                    Stará Lysá
                                                    Starý Vestec
                                                    Straky
                                                    Stratov
                                                    Tatce
                                                    Třebestovice
                                                    Úmyslovice
                                                    Velenice
                                                    Velenka
                                                    Vestec
                                                    Vlkov pod Oškobrhem
                                                    Vrbice
                                                    Všechlapy
                                                    Vykáň
                                                    Záhornice
                                                    Zbožíčko
                                                    Zvěřínek
                                                    Žehuň
                                                    Žitovlice
                                                    Seznam obcí a jejich částí
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Babice
                                                    Bašť
                                                    Borek – dříve okres Mělník
                                                    Bořanovice
                                                    Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
                                                    Brázdim
                                                    Březí
                                                    Čelákovice
                                                    Černé Voděrady – dříve okres Kolín
                                                    Čestlice
                                                    Dobročovice
                                                    Dobřejovice
                                                    Doubek
                                                    Dřevčice
                                                    Dřísy – dříve okres Mělník
                                                    Herink
                                                    Hlavenec – dříve okres Mladá Boleslav
                                                    Horoušany
                                                    Hovorčovice
                                                    Hrusice
                                                    Husinec
                                                    Jenštejn
                                                    Jevany – dříve okres Kolín
                                                    Jirny
                                                    Kaliště
                                                    Kamenice
                                                    Káraný
                                                    Klecany
                                                    Klíčany
                                                    Klokočná
                                                    Konětopy – dříve okres Mělník
                                                    Konojedy – dříve okres Kolín
                                                    Klíče, Konojedy
                                                    Kostelec u Křížků
                                                    Kostelec nad Černými Lesy – dříve okres Kolín
                                                    Kostelec nad Černými Lesy, Svatbín
                                                    Kostelní Hlavno – dříve okres Mladá Boleslav
                                                    Kozojedy – dříve okres Kolín
                                                    Křenek – dříve okres Mělník
                                                    Křenice
                                                    Křížkový Újezdec
                                                    Kunice
                                                    Květnice
                                                    Lázně Toušeň
                                                    Lhota – dříve okres Mělník
                                                    Líbeznice
                                                    Louňovice
                                                    Máslovice
                                                    Měšice
                                                    Mirošovice
                                                    Mnichovice
                                                    Modletice
                                                    Mochov
                                                    Mratín
                                                    Mukařov
                                                    Nehvizdy
                                                    Nová Ves
                                                    Nový Vestec
                                                    Nučice – dříve okres Kolín
                                                    Nupaky
                                                    Odolena Voda
                                                    Oleška – dříve okres Kolín
                                                    Brník, Bulánka, Králka, Krymlov, Oleška
                                                    Ondřejov
                                                    Oplany – dříve okres Kolín
                                                    Panenské Břežany
                                                    Pětihosty
                                                    Petříkov
                                                    Podolanka
                                                    Polerady
                                                    Popovičky
                                                    Prusice – dříve okres Kolín
                                                    Předboj
                                                    Přezletice
                                                    Radějovice
                                                    Radonice
                                                    Říčany
                                                    Sedlec
                                                    Senohraby
                                                    Šestajovice
                                                    Sibřina
                                                    Škvorec
                                                    Sluhy
                                                    Sluštice
                                                    Strančice
                                                    Struhařov
                                                    Stříbrná Skalice – dříve okres Kolín
                                                    Hradec, Hradové Střimelice, Kostelní Střimelice, Stříbrná Skalice* Sulice
                                                    Sudovo Hlavno – dříve okres Mladá Boleslav
                                                    Svémyslice
                                                    Světice
                                                    Svojetice
                                                    Štíhlice – dříve okres Kolín
                                                    Tehov
                                                    Tehovec
                                                    Úvaly
                                                    Veleň
                                                    Veliká Ves
                                                    Velké Popovice
                                                    Větrušice
                                                    Vlkančice – dříve okres Kolín
                                                    Pyskočely, Vlkančice
                                                    Vodochody
                                                    Všestary
                                                    Vyšehořovice
                                                    Výžerky – dříve okres Kolín
                                                    Vyžlovka – dříve okres Kolín
                                                    Zápy
                                                    Záryby – dříve okres Mělník
                                                    Zdiby
                                                    Zeleneč
                                                    Zlatá
                                                    Zlonín
                                                    Zvánovice



                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 03.04.07, 10:03
                                                    Miasta i gminy [edytuj]
                                                    Bojanovice - Bratřínov - Březová-Oleško - Buš - Černolice - Černošice - Červený
                                                    Újezd - Číčovice - Čisovice - Davle - Dobrovíz - Dobříč - Dobřichovice -
                                                    Dolany - Dolní Břežany - Drahelčice - Holubice - Horoměřice - Hostivice -
                                                    Hradištko - Hvozdnice - Choteč - Chrášťany - Chýně - Chýnice - Jeneč -
                                                    Jesenice - Jílové u Prahy - Jíloviště - Jinočany - Kamenný Přívoz - Karlík -
                                                    Klínec - Kněževes - Kosoř - Kytín - Lety - Libčice nad Vltavou - Libeř -
                                                    Lichoceves - Líšnice - Měchenice - Mníšek pod Brdy - Nučice - Ohrobec - Okoř -
                                                    Okrouhlo - Ořech - Petrov - Pohoří - Průhonice - Psáry - Ptice - Roblín -
                                                    Roztoky - Rudná - Řevnice - Řitka - Slapy - Statenice - Středokluky - Svrkyně -
                                                    Štěchovice - Tachlovice - Trnová - Třebotov - Tuchoměřice - Tursko - Úholičky -
                                                    Úhonice - Únětice - Velké Přílepy - Vestec - Vonoklasy - Vrané nad Vltavou -
                                                    Všenory - Zahořany - Zbuzany - Zlatníky-Hodkovice - Zvole
                                                    Seznam obcí a jejich částí
                                                    Města jsou uvedena tučně, městyse kurzívou, části obcí malince.

                                                    Bezděkov pod Třemšínem
                                                    Bohostice
                                                    Kamenná
                                                    Bohutín
                                                    Bohutín, Havírna, Tisová, Vysoká Pec
                                                    Borotice
                                                    Borotice, Čelina, Dražetice, Hubenov, Cholín
                                                    Bratkovice
                                                    Bratkovice, Dominikální Paseky
                                                    Březnice
                                                    Bor, Březnice, Dobrá Voda, Martinice, Přední Poříčí, Zadní Poříčí
                                                    Buková u Příbramě
                                                    Bukovany
                                                    Bukovany, Sedlečko
                                                    Cetyně
                                                    Čenkov
                                                    Čím
                                                    Daleké Dušníky
                                                    Daleké Dušníky, Druhlice
                                                    Dlouhá Lhota
                                                    Dobříš
                                                    Dobříš, Trnová
                                                    Dolní Hbity
                                                    Dolní Hbity, Horní Líšnice, Jelence, Káciň, Kaliště, Luhy, Nepřejov, Třtí
                                                    Drahenice
                                                    Drahlín
                                                    Drásov
                                                    Drásov, Skalka
                                                    Drevníky
                                                    Drevníky, Drhovce, Nechalov, Slovanská Lhota
                                                    Drhovy
                                                    Drhovy, Homole
                                                    Dubenec
                                                    Dubno
                                                    Dublovice
                                                    Břekova Lhota, Dublovice, Chramosty, Líchovy, Zvírotice
                                                    Háje
                                                    Hluboš
                                                    Hluboš, Kardavec
                                                    Hlubyně
                                                    Horčápsko
                                                    Horčápsko, Stará Voda
                                                    Hudčice
                                                    Hříměždice
                                                    Háje, Hřiměždice, Vestec
                                                    Hudčice, Slavětín
                                                    Hvožďany
                                                    Hvožďany, Leletice, Planiny, Pozdyně, Roželov, Vacíkov
                                                    Chotilsko
                                                    Hněvšín, Chotilsko, Křeničná, Lipí, Mokrsko, Prostřední Lhota, Sejcká Lhota,
                                                    Smilovice, Záborná Lhota
                                                    Chrást
                                                    Chrást, Lisovice, Namnice, Oslí
                                                    Chraštice
                                                    Chraštice, Chraštičky
                                                    Jablonná
                                                    Horní Hbity, Jablonná
                                                    Jesenice
                                                    Boudy, Dobrošovice, Doublovičky, Hulín, Jesenice, Martinice, Mezné, Vršovice
                                                    Jince
                                                    Běřín, Jince, Rejkovice
                                                    Kamýk nad Vltavou
                                                    Kamýk nad Vltavou, Velká
                                                    Klučenice
                                                    Kamenice, Klučenice, Kosobudy, Koubalova Lhota, Planá, Voltýřov, Zadní Chlum
                                                    Kňovice
                                                    Kňovice, Kňovičky, Úsuší
                                                    Korkyně
                                                    Korkyně, Křížov
                                                    Kosova Hora
                                                    Dobrohošť, Dohnalova Lhota, Janov, Kosova Hora, Lavičky, Lovčice, Přibýška,
                                                    Vysoká
                                                    Kotenčice
                                                    Koupě
                                                    Kozárovice
                                                    Holušice, Kozárovice, Vystrkov
                                                    Krásná Hora nad Vltavou
                                                    Hostovnice, Krásná Hora nad Vltavou, Krašovice), Mokřice, Plešiště, Podmoky,
                                                    Švastalova Lhota, Tisovnice, Vletice, Vrbice, Zhoř
                                                    Křepenice
                                                    Křešín
                                                    Láz
                                                    Lazsko
                                                    Lešetice
                                                    Lhota u Příbramě
                                                    Malá Hraštice
                                                    Malá Hraštice, Velká Hraštice
                                                    Milešov
                                                    Klenovice, Milešov, Přední Chlum
                                                    Milín
                                                    Buk, Kamenná, Konětopy, Milín, Rtišovice, Stěžov
                                                    Modřovice
                                                    Mokrovraty
                                                    Mokrovraty, Pouště
                                                    Nalžovice
                                                    Hluboká, Chlum, Nalžovice, Nalžovické Podhájí, Nová Ves, Oboz
                                                    Narysov
                                                    Nečín
                                                    Bělohrad, Jablonce, Lipiny, Nečín, Skalice, Strupina, Vaječník, Žebrák
                                                    Nedrahovice
                                                    Bor, Kamenice, Nedrahovice, Nedrahovické Podhájí, Radeč, Rudolec, Trkov, Úklid
                                                    Nechvalice
                                                    Bratřejov, Bratříkovice, Březí, Hodkov, Huštilář, Chválov, Křemenice, Libčice,
                                                    Mokřany, Nechvalice, Ředice, Ředičky, Vratkov
                                                    Nepomuk
                                                    Nestrašovice
                                                    Nová Ves pod Pleší
                                                    Nové Dvory
                                                    Krámy, Nové Dvory
                                                    Nový Knín
                                                    Hranice, Chramiště, Kozí Hory, Libčice, Nový Knín, Sudovice
                                                    Občov
                                                    Obecnice
                                                    Obecnice, Oseč
                                                    Obory
                                                    Obory, Vápenice
                                                    Obořiště
                                                    Lhotka, Obořiště
                                                    Ohrazenice
                                                    Osečany
                                                    Osečany, Paseky, Velběhy
                                                    Ostrov
                                                    Ouběnice
                                                    Ostrov, Ouběnice
                                                    Pečice
                                                    Drsník, Pečice, Pečičky
                                                    Petrovice
                                                    Brod, Kojetín, Krchov, Kuní, Kuníček, Mašov, Mezihoří, Obděnice, Ohrada,
                                                    Petrovice, Porešín, Radešice, Radešín, Skoupý, Týnčany, Vilasova Lhota,
                                                    Zahrádka, Žemličkova Lhota
                                                    Pičín
                                                    Počaply
                                                    Počaply, Stražiště
                                                    Počepice
                                                    Oukřtalov, Počepice, Rovina, Skuhrov, Vitín
                                                    Podlesí
                                                    Prosenická Lhota
                                                    Břišejov, Klimětice, Luhy, Prosenice, Prosenická Lhota, Suchdol
                                                    Příbram
                                                    Brod, Bytíz, Jerusalem, Jesenice, Kozičín, Lazec, Orlov, Příbram I, Příbram II,
                                                    Příbram III, Příbram IV, Příbram IX, Příbram V-Zdaboř, Příbram VI-Březové Hory,
                                                    Příbram VII, Příbram VIII, Zavržice, Žežice
                                                    Příčovy
                                                    Radětice
                                                    Palivo, Radětice
                                                    Radíč
                                                    Dubliny, Hrazany, Radíč, Žďár
                                                    Rosovice
                                                    Rosovice, Sychrov
                                                    Rožmitál pod Třemšínem
                                                    Hutě pod Třemšínem, Nesvačily, Pňovice, Rožmitál pod Třemšínem, Skuhrov, Starý
                                                    Rožmitál, Strýčkovy, Voltuš, Zalány
                                                    Rybníky
                                                    Budín, Libice, Rybníky
                                                    Sádek
                                                    Sedlčany
                                                    Doubravice, Hradišťko, Libíň, Oříkov, Sedlčany, Sestrouň, Solopysky, Třebnice,
                                                    Vítěž, Zberaz
                                                    Sedlec-Prčice – dříve okres Benešov
                                                    Bolechovice, Bolešín, Božetín, Divišovice, Dvorce, Chotětice, Jetřichovice,
                                                    Kvasejovice, Kvašťov, Lidkovice, Malkovice, Matějov, Měšetice, Monín, Moninec,
                                                    Mrákotice, Myslkov, Náhlík, Násilov, Nové Dvory, Prčice, Přestavlky, Rohov,
                                                    Šanovice, Sedlec, Staré Mitrovice, Stuchanov, Sušetice, Uhřice, Včelákova
                                                    Lhota, Veletín, Víska, Vozerovice, Vrchotice, Záběhlice, Záhoří a Kozinec
                                                    Sedlice
                                                    Hoděmyšl, Sedlice
                                                    Smolotely
                                                    Solenice
                                                    Dolní Líšnice, Solenice, Větrov
                                                    Stará Huť
                                                    Starosedlský Hrádek
                                                    Suchodol
                                                    Liha, Suchodol
                                                    Svaté Pole
                                                    Budínek, Svaté Pole
                                                    Svatý Jan
                                                    Bražná, Brzina, Drážkov, Hojšín, Hrachov, Řadovy, Skrýšov, Svatý Jan
                                                    Svojšice
                                                    Kletice, Svojšice
                                                    Štětkovice
                                                    Bořená Hora, Chrastava, Sedlečko, Štětkovice
                                                    Těchařovice
                                                    Tochovice
                                                    Hořejany, Tochovice
                                                    Trhové Dušníky
                                                    Třebsko
                                                    Tušovice
                                                    Velká Lečice
                                                    Věšín
                                                    Buková, Věšín
                                                    Višňová
                                                    Volenice
                                                    Bubovice, Nouzov, Pročevily, Volenice
                                                    Voznice
                                                    Chouzavá, Voznice
                                                    Vrančice
                                                    Mýšlovice, Vrančice, Životice
                                                    Vranovice
                                                    Vševily
                                                    Vysoká u Příbramě
                                                    Vysoký Chlumec
                                                    Bláhova Lhota, Hrabří, Hradce, Jezvina, Pořešice, Vápenice, Víska, Vysoký
                                                    Chlumec
                                                    Zalužany
                                                    Zbenice
                                                    Zduchovice
                                                    Zduchovice, Žebrákov
                                                    Županovice

                                                    Bdín
                                                    Branov
                                                    Břežany
                                                    Čistá
                                                    Děkov
                                                    Drahouš
                                                    Hořesedly
                                                    Hořovičky
                                                    Hracholusky
                                                    Hřebečníky
                                                    Hředle
                                                    Hvozd
                                                    Chrášťany
                                                    Janov
                                                    Jesenice
                                                    Kalivody
                                                    Karlova Ves
                                                    Kněževes
                                                    Kolešov
                                                    Kolešovice
                                                    Kounov
                                                    Kozojedy
                                                    Krakov
                                                    Krakovec
                                                    Kroučová
                                                    Krty
                                                    Krupá
                                                    Krušovice
                                                    Křivoklát
                                                    Lašovice
                                                    Lišany
                                                    Lubná
                                                    Lužná
                                                    Malinová
                                                    Městečko
                                                    Milostín
                                                    Milý
                                                    Mšec
                                                    Mšecké Žehrovice
                                                    Mutějovice
                                                    Nesuchyně
                                                    Nezabudice
                                                    Nové Strašecí
                                                    Nový Dům
                                                    Olešná
                                                    Oráčov
                                                    Panoší Újezd
                                                    Pavlíkov
                                                    Petrovice
                                                    Pochvalov
                                                    Přerubenice
                                                    Příčina
                                                    Přílepy
                                                    Pšovlky
                                                    Pustověty
                                                    Račice
                                                    Rakovník
                                                    Roztoky
                                                    Ruda
                                                    Rynholec
                                                    Řeřichy
                                                    Řevničov
                                                    Senec
                                                    Senomaty
                                                    Skryje
                                                    Slabce
                                                    Smilovice
                                                    Srbeč
                                                    Svojetín
                                                    Sýkořice
                                                    Šanov
                                                    Šípy
                                                    Švihov
                                                    Třeboc
                                                    Třtice
                                                    Václavy
                                                    Velká Buková
                                                    Velká Chmelištná
                                                    Všesulov
                                                    Všetaty
                                                    Zavidov
                                                    Zbečno
                                                    Žďár
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 04.04.07, 10:29

                                                    Ciekawe nazwy:

                                                    1.Kladruby
                                                    2.Krchleby
                                                    3.Humenec
                                                    4.Srbsko
                                                    5.Kladno
                                                    6.Srby
                                                    7.Limuzy
                                                    8.Tuklaty
                                                    9.Weletow
                                                    10.Weltruby
                                                    11.Chedrbi
                                                    12.Obrzistwi
                                                    13.Weltrusy
                                                    14.Hrdlorzezy
                                                    15.Nowa Telib
                                                    16.Sudomerz
                                                    17.Dlouhopolsko
                                                    18.Chleby
                                                    19.Kolaje
                                                    20.Mcely
                                                    21.Odrzepsy
                                                    22.Opolany
                                                    23.Drzisy
                                                    24.Oplany
                                                    25.Weleń
                                                    26.Slapy
                                                    27.Zbuzany
                                                    28.Dolni Hbity
                                                    29.Leletice
                                                    30.Kosibudy
                                                    31.Welbehy
                                                    32.Dubliny
                                                    33.Weletin
                                                    34.Smolotely
                                                    35.Krby
                                                    36.Srbecz
                                                    37.Wszetaty

                                                    Jest sporo nazw 'odwieleckich'...Chorwaci mieszkali na północy,Dudlebowie na
                                                    południu,Serbowie na zachodzie...Wychodzi na to,że tu mogli żyć Wieleci...Albo
                                                    że był to najpierw teren gdzie osadnictwo się poszatkowało i Czesi wyłonili się
                                                    jako nowa jakość złożona z ułamków różnych plemion?
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 06.04.07, 10:39

                                                    Morawy i Słowacja

                                                    Tak się niefortunnie składa,że 'Morawienie' nie mają archaicznej nazwy
                                                    plemiennej.Być może na podstawie nazw miejscowych i rzecznych da się rozpoznać
                                                    plemiona które stworzyły silne państwo zwane Wielkimi Morawami?

                                                    cs.wikipedia.org/wiki/Dynastie_Mojm%C3%ADrovc%C5%AF
                                                    (Władcy Moraw:Mojmir,Rościsław,Świętopełk)
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Mojmirowice
                                                    de.wikipedia.org/wiki/Mojmiriden
                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwo_wielkomorawskie
                                                    cs.wikipedia.org/wiki/Velkomoravsk%C3%A1_%C5%99%C3%AD%C5%A1e
                                                    de.wikipedia.org/wiki/Gro%C3%9Fm%C3%A4hren
                                                    sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEk%C3%A1_Morava













                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 07.04.07, 11:48

                                                    1.Habry
                                                    2.Choteborz
                                                    3.Przybyslaw
                                                    4.Jihlawa(Igława)
                                                    5.Techobuz
                                                    6.Sweprawice
                                                    7.Kotlasy
                                                    8.Kyjow
                                                    9.Oslawice
                                                    10.Domamil
                                                    11.Chlum
                                                    12.Zarubice
                                                    13.Blansko
                                                    14.Chrudichromy
                                                    15.Olomuczany
                                                    16.Sebranice
                                                    17.Brno
                                                    18.Waltice
                                                    19.Wrbice
                                                    20.Labuty
                                                    21.Olomouc
                                                    22.Doloplazy
                                                    23.Charwaty
                                                    24.Mrsklesy
                                                    25.Skrbeń
                                                    26.Czechy
                                                    27.Opolczany
                                                    28.Sobechleby
                                                    29.Wyklekt
                                                    30.Dzbel
                                                    31.Srbce
                                                    32.Wratky
                                                    33.Krchleby
                                                    34.Zlin
                                                    35.Kladeruby
                                                    36.Liptal
                                                    37.Sobiesuky
                                                    38.Pacetluky
                                                    39.Weletiny
                                                    40.Czakawa
                                                    41.Liptań
                                                    42.Zator
                                                    43.Chotebuż
                                                    44.Kujawy
                                                    45.Kunin
                                                    46.Odry
                                                    47.Opawa
                                                    48.Krawarze
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 11.04.07, 09:27
                                                  • arjapan Re: Nazewnictwo Słowiańskie-Plemiona Polskie 12.04.07, 09:54
                                                  • arjapan Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 13.04.07, 08:31

                                                    Praojczyzna Słowian znajduje się w Zachodniej Ukrainie,Mołdawii ,Północnej
                                                    Rumunii.
                                                    Nazwy rzek przypisywane Dako-Trakom prędzej są prasłowiańskie .
                                                    Na obszarze zamieszkałym przez te plemiona dość mało jest rzek z rdzeniem 'str'.
                                                    Występują one i w ich dawnych ziemiach lecz nie nie tak często jak u Słowian.

                                                    Nazwy typu 'struga','strumyk'(strumień),'bystrzyca' są słowiańskie -a
                                                    przeważnie 'Bystrzyca'.

                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 14.04.07, 11:08

                                                    Rzeki Rumunii

                                                    ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:R%C3%A2uri_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
                                                    Znikoma ilość jest typu 'str', z tego aż 17 'bistr' pochodzenia słowiańskiego.
                                                    Ewentualnie dackiego pochodzenia 'str' może być 8 rzek(chociaż i w ich
                                                    przypadku pochodzenie słowiańskie niewykluczone).

                                                    Rzeki Albanii

                                                    ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:R%C3%A2uri_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia
                                                    Na 35 podanych nazw rzecznych jedynie słowiańskiej prowieniencji 'Bistrica' ma
                                                    w sobie 'str'.

                                                    Wyraźnie widać iż u Dako-Illirów nazwy typu 'strumień','struga','strzała',
                                                    'ostrów' nie były za mocno rozpowszechnione.
                                                    Lud Wenedów powszechnie uznawany jest za odłam Illirów przy czym podaje się
                                                    przykład 'Wenetów' żyjących w północno -wschodniej Italii .
                                                    Sądzę,że Wenedzi bardziej byli przodkami Prasłowian jak Dako-Illirów albo
                                                    wespół z nimi przedsięwzięli swojego czasu wielką ekspansję.
                                                    Na obcym terenie:w Galii,Niemczech,Skandynawii ,Istrii,może nawet Brytanii,na
                                                    Bałkanach,też po części w Azji Mniejszej,w Italii-ulegli asymilacji do
                                                    miejscowego środowiska....

                                                    Praprasłowianie(Wenedzi),Prasłowianie i Słowianie co najmniej 5 razy w swej
                                                    historii z impetem rozprzestrzeniali się po świecie:

                                                    1.Starożytne Najazdy-Wenedzi(wespół z Illiro-Trakami?)
                                                    2.Od około III-II p.n.e. do połowy V w.n.e.(ze Wschodniej Polski i Zachodniej
                                                    Ukrainy) na przyległe obszary
                                                    3.V-VII w.-zajęcie olbrzymich przestrzeni Europy
                                                    (Polska,Połabie,Czechy,Słowacja,Panonia,Bałkany,Ukraina,Białoruś,Rumunia,
                                                    Mołdawia)
                                                    4.VII-XII w.-obszary wcześniej zasiedlane przez Bałtów i Ugrofinów,Azja
                                                    Mniewjsza
                                                    5.Trwająca niemal cały czas ekspansja Rosji do końca XX w.

                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 15.04.07, 11:26

                                                    Pierwotny Obszar Praprasłowiański('Wenedzki')

                                                    1.Ukraina:57 300 km2(po Dniestr,po Słucz,po Ikwę,po Seret,po Wilię)

                                                    2.Białoruś:niewielki kawałek terenu między rzekami:Stohid-Styr-Lwa-Prypeć

                                                    3.Skrawek Wschodniej Słowacji:1000 km2

                                                    4.Północne skrawki Węgier i Rumunii(po Tisę i Tur):500 km2

                                                    5.Polska Wschodnia:32 700 km2(na północ od Sanny,na wschód od rzeki Branew,
                                                    na wschód od Sanu,na południe od Krzny ,Liwca,Narwi,na zachód po Wisłę)

                                                    Ogółem:93 000 km2.
                                                    Zaludnienie 1,5 /km2.
                                                    Razem:139 500 ludzi (około V w.p.n.e.)

                                                    Na Ziemi Praprasłowiańskiej występują nazwy rzeczne
                                                    praindoeuropejskie,np.Por,Wieprz,
                                                    być może germańskie,np.Tanew(pragermańska lub z czasów osadnictwa gockiego)
                                                    lecz większość ma rodzimy rodowód.

                                                    Hydronimia praprasłowiańska:Strwiąż,Stebnik,Wyrwa,Wiar,Wihor,Dniestr,
                                                    Wirowa,Warężanka,Wełnianka,Udal,Mogilnica,Bystrzyca,Ciemięga,Piwonia,
                                                    Krynica,Rzeczyca,Sopot,Szum,Struga,Bystrzyca,Wilkojadka,Mała Bystrzyca,
                                                    Świder,Wilga,Promnik,Swarzyna,Mienia,Długa,Rządza,Werbia,Turija,Stohid,
                                                    Styr,Stryj,Uż,Rika,Tereblja,Swicza,Horyń(Goryń),Strypa....
                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 16.04.07, 11:15

                                                    Na ziemię Praprasłowian przychodzili różni osadnicy:Celtowie,Dacy,Germanie,
                                                    Scyto-Sarmaci.Wszystkich owych przybyszy asymilowali i stopniowo rozszerzali
                                                    obszar swego posiadania.Na nowych terenach wchlaniali roznorodne plemiona.
                                                    W polowie V w. Praslowianie zajmowali wiekszosc Ukrainy,poludnie Bialorusi,
                                                    poludnie i wschod Polski,Slowacje,Czechy,Morawy,Polnocna
                                                    Rumunie,Moldawie,Panonie.Na nowych ziemiach wspolzyli z obcymi ludami,czesc
                                                    wyniszczyli,z czescia zmieszali sie,reszta uszla dalej.
                                                    A potem podbili i zawladneli Balkanami,Polabiem,Ziemiami nad Srednim Dunajem,
                                                    obszarami wspolczesnej Polski ,Bialorusi oraz Zachodniej Rosji...

                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 17.04.07, 11:48

                                                    Nazwy Rzek

                                                    Niemcy:

                                                    1.Syrabach(Saksonia)
                                                    2.Sorbitz(Turyngia)

                                                    Rumunia:

                                                    1.Caraba
                                                    2.Cerboaia
                                                    3.Corbu
                                                    4.Orbeni
                                                    5.Rebricea
                                                    6.Sabor
                                                    7.Sarbul

                                                    8.Creata
                                                    9.Horoiata
                                                    10.Horoicionul
                                                    11.Hororoiata
                                                    12.Scroata

                                                    13.Cracau
                                                    14.Milcow
                                                    15.Minezel
                                                    16.Rugii
                                                    17.Wolowat
                                                    18.Wulcana
                                                    19.Wulczanic
                                                    20.Walta

                                                    Chorwacja:

                                                    1.Czabranka

                                                    Bułgaria:

                                                    1.Cibrica

                                                    Czechy:

                                                    1.Srwatka

                                                    2.Wltawa

                                                    3.Wolyńka

                                                    Polska:

                                                    1.Wel
                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 18.04.07, 09:03

                                                    BIAŁA SERBIA ???

                                                    Besarabia

                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Besarabia
                                                    Basarab

                                                    pl.wikipedia.org/wiki/Besarabia
                                                    'sarab'-głowa(dac.);przypomina słow.'czerep'

                                                    Serbowie byli 'głowami' ,inaczej przywódcami?

                                                    Głónym grodem w Besarabii jest Białogród,poza tym są jeszcze Bielce(Balti)-
                                                    -kojarzą się z 'białym'.
                                                    Te okolice nie były zwane 'Białą Ziemią'?

                                                    Poza tym:Soroki(Soroco),Cecora...

                                                    Rzeki:Seret,Sarata)('ser,sar')...

                                                    Wydaje się, nazwy wskazywać mogą na 'Serbów'.

                                                    Jest jeszcze miasto 'Basarabi' a niedaleko 'Negru Woda'.
                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 20.04.07, 09:33
                                                    Chorwaci Bałkańscy

                                                    Kniaziowie Chorwaccy(wg legendy pochodzący od 'Białych Chorwatów')

                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatski_knezovi
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Ljudevit
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Vi%C5%A1eslav
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Borna
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Mislav
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Trpimir
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Zdeslav
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Domagoj
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Branimir
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Muncimir
                                                    hr.wikipedia.org/wiki/Tomislav
                                                    1.Wojnomir
                                                    2.Ljudewit
                                                    3.Ratimir(Racimir,Radzimir)
                                                    4.Braslaw
                                                    5.Radoslaw
                                                    6.Kuber
                                                    7.Porga
                                                    8.Wiszeslaw
                                                    9.Borna
                                                    10.Wladislaw
                                                    11.Mislaw
                                                    12.Trpimir
                                                    13.Zdeslaw(2)
                                                  • sandomierzan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 21.04.07, 12:46

                                                    Bośniacy

                                                    bs.wikipedia.org/wiki/Bosanski_vladari
                                                    1.Borić
                                                    2.Kulin
                                                    3.Ninoslaw
                                                    4.Prijezda(2)
                                                    5.Trwtko(3)
                                                    6.Radowoj

                                                    bs.wikipedia.org/wiki/Bosanski_vladari
                                                    bs.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1njaci
                                                    bs.wikipedia.org/wiki/Historija_Bo%C5%A1njaka
                                                    'Indikativno za dinarsku rasu, pod-halo grupa je imala 71% frekvencije kod
                                                    bosanskih Hrvata, 44% kod Bošnjaka, a 31% kod bosanskih Srba. Slična studija u
                                                    Hrvatskoj je pokazala da hrvatski Hrvati imaju frekvenciju od oko 45%, dok i
                                                    među njima tačnije kod Hrvata iz Dalmacije postoji posebno visoka frekvencija '

                                                    (Tacy 'Czyści Ilirowie' to z nich nie są).




                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 22.04.07, 09:28

                                                    Czarnogóra

                                                    bs.wikipedia.org/wiki/Crna_Gora
                                                    en.wikipedia.org/wiki/History_of_Montenegro
                                                    Czarnogórcy

                                                    bs.wikipedia.org/wiki/Crnogorci
                                                    www.rastko.org.yu/rastko-cg/zemlja/vkaradzic/vkaradzic-crnagora.html
                                                    Duklja

                                                    en.wikipedia.org/wiki/Duklja
                                                    Władcy Dukli(z Białych Serbów)

                                                    1.Predmir
                                                    2.Petrislaw
                                                    3.Dragomir
                                                    4.Dobroslaw I Wojslaw
                                                    5.Wojslaw
                                                    6.Koczopor
                                                    7.Wladimir(2)
                                                    8.Grubesza
                                                    9.Gradihna
                                                    10.Radoslaw
                                                    11.Desa
                                                    12.(Stefan I) Nemanja
                                                    13.Wukan
                                                    14.Wukan

                                                    Stefan I Nemanja
                                                    en.wikipedia.org/wiki/Stefan_Nemanja
                                                    Dynastia Niemaniczi

                                                    sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D1%9B%D0%B8

                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 25.04.07, 10:22
                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 27.04.07, 14:33
                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 30.04.07, 10:49

                                                    Lędzianie

                                                    pl.wikipedia.org/wiki/L%C4%99dzianie
                                                    Nawet jesli to prawda,ze żyli az po rzekę Bug,nie oznacza ze nalezy ich uwazac
                                                    za 'Polakow'.
                                                    W tamtych czasch nie istniało pojęcie 'etnosu polskiego' lub 'ruskiego'.
                                                    Chodziło prędzej o przynależność polityczną.
                                                    Poza tym mogło zajść zjawisko przeniesienia jednej nazwy na jakiś inny zespół
                                                    plemion.
                                                    (Celtyccy 'Teutoni' stali się synonimem Niemców,'Wlachowie-Romanie'-nazwa
                                                    celtycka,'Rum'-Bizancjum od Rzymu,'Prusy'itp.).
                                                    Lędzianie-Lachowie najsamprzód musieli podlegać Piastom,potem zostali podbici
                                                    przez Rurykowiczów,stąd ich plemienna nazwa przeszła na resztę plemion polskich.
                                                    Upatrywanie w nich przodkow Polaków jest niedorzeczne.
                                                    Na tej samej zasadzie możnaby Gotów lub Longobardów uznać za swoich praszczurów
                                                    bowiemn mieszkali wcześniej na ziemiach polskich.
                                                    Albo Morawian i Czechów(bo władali południem Polski).
                                                    Czemużby nie uznać się za Prusaków,Rosjan i Austriaków?-rządzili Polakami przez
                                                    dłuższy czas.

                                                    Dla mnie jest kwestia oczywista:Polakami Etnicznymi są ci co żyli na Ziemiach
                                                    Piastowskich przez dłuższy okres(przynajmniej do rozbicia dzielnicowego) i ich
                                                    przodkowie.
                                                    Później ich pradziadowie zamieszkiwali w historycznych dzielnicach:
                                                    Śląsku,Pomorzu,Mazowszu,Wielkopolsce,Małopolsce.
                                                    I koniec.Spolszczeni ,skatolszczeni Rusini są Rusinami mówiącymi po polsku
                                                    (chociaż sądząc po akcencie to w dalszym ciągu nie!).
                                                    Zaś ludność która wchodziła na krótki czas w skład ich państwa nie jest polską(
                                                    może być słowiańską-jesteśmy jeden naród wszak).
                                                    Dlatego np.Serbowie Łużyccy,Czesi i Morawianie nie są Polakami a Ślązacy i
                                                    Kaszubi-tak.
                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 01.05.07, 16:31

                                                    Nowsze nazwy plemienne przeważnie brały się od rzek ,jezior ,krain.
                                                    Była też nomenklatura oznaczająca ziemie czy krajobraz w jakim żyli dani
                                                    Słowianie.
                                                    Zastawiające jest,że tego typu określenia łączą się ze sobą idąc od wschodu.
                                                    Mamy tak:Polanie,Derewlanie,Dregowicze,Mazowszanie,Lędzianie.
                                                    Nie dziwne to?
                                                    Wygląda wręcz jakby to było jedno wielkie plemię które swoich rodaków grupowało
                                                    wg tego w jakich warunkach żyli.


                                                    Między Polską a Polanami Kijowskimi nie ma związku?
                                                    Kijów i Kujawy.
                                                    'Kujawa' i 'pole'.
                                                    Ruscy Polanie i Kujawianie(Polanie) polscy są tegoż samego pochodzenia.
                                                    Kujawian można wręcz włączyć pod Mazowszan,Lędzian,Dregowiczów.
                                                    Prawdopodobnie jeszcze 'Kociewiaków'?

                                                  • arjapan Re: Praojczyzna Słowian-WIEM !!! 02.05.07, 09:12

                                                    Plemiona Polskie

                                                    1.Pomorze Zachodnie:Dudlebowie('Wol'inianie) i Wieleci

                                                    2.Pomorze Środkowe i Wschodnie:Kaszubi-Serbowie ,Kociewianie-Lędycy,Wieleci

                                                    3.Krajna,Pałuki,Kujawy,Wielkopolska,Śląsk,Małopolska Zachodnia i Południowa:
                                                    Wieleci,Obodrzyci,Dudlebowie(?)(Wiślanie-nazwa rzeczna)

                                                    4.Polska Środkowa,Mazowsze,Polska Południowo-Wschodnia:Lędycy(zespół plemion :
                                                    Mazowszanie,Lędzianie,DDregowicze)

                                                    5.Polska środkowo-Wschodnia:Dudlebowie(Wołynianie).

                                                    Polanie przybyli spod Kijowa i osiadli w Polsce środkowej rozpoczęli podbój
                                                    pozostałych ziem polskich.
                                                    Inne plemiona lędzkie przesunęły się na północ:Wiatycze i Radymicze.
                                                    Pod ich naporem Serbowie i Chorwaci uciekli na Bałkany.
                                                    W VII w.miała miejsce następna fala ekspansji słowiańskiej(lędzkiej).
                                                    W Polsce Polanie osiadli najpierw gdziś w okolicach Łodzi-Piotrkowa
                                                    (Lednica,może i Łęczyca?) zaczęli podbijać i uzależniać sąsiednie plemiona.
                                                    Lędycze Ruscy :Wiatycze i Radymicze wyparli Krywiczów na Północ.
                                                    (Potem ich północny odłam:Słowieni zawezwał Waregów na pomoc by się przed
                                                    Lachami bronić).

                                                    Ogólnie Plemiona Lędzkie Wielkie:
                                                    Lędzianie(Lędzianie,Kujawianie,Polanie,Kociewianie,Mazowszanie,Dregowicze,
                                                    Derewlanie,Polanie Kijowscy,Wiatycze,Radymicze).
                                                    Południowy Zespół czyli 'Lędyce':Lędzianie,Kujawianie,Kociewianie,Polanie,
                                                    Wiatycze,Radymicze,Polanie(Kijowscy)-właściwi 'Lędzianie'.

                                                    Lędzianie nadawali grodom nazwy od imion
                                                    władców:Przemyśl,Sieradz,Łęczyca,Poznań,Radom...
                                                    W Małopolsce nie ma tego typu starych grodów(Kraków,Wiślica,Tarnów-inny typ).
                                                    Na Śląsku również nie.
                                                    2 plemiona lędzkie wręcz biorą nazwę od imion władców:'Wiatka' i 'Radzima'.

                                                    Czesi też być może byli Lędzianami?
                                                    (Tendencja do nadawania grodom imion panujących książąt).

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka