Dodaj do ulubionych

Albania - nie dla wrażliwych!

14.06.10, 11:24
Takie powinni miec hasło reklamowe! A to ze względu na to ze
miejscowości turystyczne i nie tylko toną w smieciach, które walają
se wszędzie, az dziwne, że tam jeszcze jakaś epidemia nie wybuchła.
Kolejna przykra sprawa, to cała masa bezdomnych, głodnych,
zastraszonych psów, które również widać wszędzie.Są traktowane
gorzej niż robale. I niestety te przykre sprawy przyćmiewają widoki
górskich krajobrazów, wybrzeża itp.Wróciłam z Albanii w ub. tygodniu
i własnie głównie to będę pamietac.Ale może sa mniej wrażliwi......
Obserwuj wątek
    • bionda83 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 15.06.10, 00:11
      a moim zdaniem hasło powinno byc ; albania kraj dla pasjonatów a nie dla turysty
      masowego!
      co do smieci roznie mowia (min ze to forma sprzeciwu przeciwko bylemu rezimowi
      kiedy nie mozna bylo smiecic) moim zdaniem wplyw kultury tureckiej.
      psy to samo, muzulmanin wiekszym szacunkiem obdaza koty niz psy, szwedajace sie
      psy znajdziesz w hiszpanii wloszech grecji a takze w krajach muzulmanskich (
      turcja egipt tunezja albania) czyli wszystkie bliskie destynacje
      srodziemnomorskie, polska jako "cywilizowany" kraj wspolczujacy psom zaczela
      dzialac w polowie lat 90, sama pamietam watahy biegajace po osiedlu tongue_out
      troche mi przykro ze jako osoba wrazliwa tylko tyle zapamietasz z pobytu w tym
      kraju. Kady kraj jest inny i po to sie do niego jedzie aby poznac te roznice,
      aby umiec sie zachwycic jego innoscia. Jezeli chce sie miec jak w domu to sie w
      nim zostaje.
      • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 15.06.10, 04:45
        albania kraj dla pasjonatów a nie dla turyst
        > y
        > masowego!

Ostro jedziesz po bandzie.
        IMHO autorka postu czuje się oszukana, choćby przez youtubowe filmiki
        zachęcające rajskimi widokami do wizyty w Albanii.

> co do smieci roznie mowia (min ze to forma sprzeciwu przeciwko bylemu rezimowi
        > kiedy nie mozna bylo smiecic) moim zdaniem wplyw kultury tureckiej.

A wytłumaczysz jak to się stało, że Turcy nie zarazili pospolitym dziadostwem
        innych bałkańskich narodów?
        Pobudowali meczety, solidne budynki - stoją po 500 lat.
        Co się Albańczykom udało u siebie postawić?
        W jaki sposób zamanifestowali swoją kulturę?
        S.
        • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 15.06.10, 13:49
          Przez przypadek trafiłem na ten forumsmile..fajna sprawa...
          Ja jestem Albaczynkiem i jestem studentem na wymianę w Polsce..
          Jeżeli chodzi o Albanii prawda jest że ma dużo problemów , po
          pierwszej infrastruktura nie jest najlepsza , a po drugiej problem ze
          śmiecami..Oprócz tych kraj jest piękny i mało kto zna ..Nie rozumiem
          takich ludzi jak Seboc jednak , skąd ma taką nienawiść do Albanii i
          Albanczyków ..Kim w ogóle ty jestes aby mieć wątlipości do albanskiej
          kultury, jeżyka czy tradicji ..Człowieku weż czytaj może jakas
          książke o historii a nie tu przedstawiasz twoje teorie o jeżyka
          albanskiego czy o Albańczyków..(bo gdzies tu czytam o twoich
          konspiracji)
          • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 15.06.10, 14:41
            > książke o historii a nie tu przedstawiasz twoje teorie o jeżyka

Bardzo mnie interesuje historia Bałkanów. Wiedzę opieram na dostępnych publikacjach.
            Chcąc być uczciwym - prosiłem o tytuły takich, które zawierają odmienne
            spojrzenie, np. w sprawie historii konfliktu kosowskiego. Bez odzewu. Język
            polski i angielski wchodzą w grę.
            A co złego pisałem o języku? Że zmienił się przez 500 lat? Może to nieprawda?
            A jakiej narodowości, proszę Pana, był autor pierwszej albańskiej gramatyki? I
            kiedy ją wydano?
            Mam podpowiedzieć, czy odpowie Pan samodzielnie?
            S.
            • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 15.06.10, 16:50
              seboc napisał:

> > książke o historii a nie tu przedstawiasz twoje teorie o jeżyka
              >
              > Bardzo mnie interesuje historia Bałkanów. Wiedzę opieram na dostępnych publikac
              > jach.
              Jeśli tak to postaraj być bardziej obiektywny i unikaj twoje emocji wobeć Albanii lub Albańczyków.
              > Chcąc być uczciwym - prosiłem o tytuły takich, które zawierają odmienne
              > spojrzenie, np. w sprawie historii konfliktu kosowskiego. Bez odzewu. Język
              > polski i angielski wchodzą w grę.
              Jeżeli chodzi o historii Kosovy sprawa jest skomplikowana. Na pewno jest dużo książek o tym. Polecam książke: Noel Malcolm "Kosovo, a short history". Jednak fakty są takie że:w Kosowie(starożytna Dardania) mieszkali Illyrianowie dużo wczesniej niż Słowianie.Prawde mowiąć wtedy jeszcze nie istniało pojęcia państwa.Przez wiele lat Albaczycy i Serbowie mieszkali razem bez problemów(Kosovo było część Turcji, ale jeden z czterech albańskich "Vilajetów").Po pierwszym wojnie światowej pojawił się w mapie Jugoslawia,i decydowano ("Treaty of London") że Kosovo też będzie do niej należalo.Wtedy rząd w Jugoslawie probował kolonizacji Kosowa(zawsze wieksość ludzi były albanczykami). Ale główna przyczyna co doprowadziła do konfliktu jest polityka Milosevicza, który zabił kilka sto tysięcy ludzii co doprowadził do wojny w roku 1999. i do niepodległości.
              > A co złego pisałem o języku? Że zmienił się przez 500 lat? Może to nieprawda?
              Jeżeli chodzi o języku pisałesz że nie ma takiego języku , nie istnieje języka albanskiego, nawet albańczycy mowią że sobą w jakims dziwnym tureckim dialektym (jeden z twoich tematów co przeczytalem tutaj).Powiem tylko tak , że jężyk albanski jest jeden z najstarszych i najbardziej ocenionych języków świata(że względu na jego unikalność, co nie można powiedżić o polskim języku)
              > proszę Pana, był autor pierwszej albańskiej gramatyki? I
              > kiedy ją wydano?
              Musisz wiedzić że Albania było pod Turcja przez 500 lat i dopiero w 1912 uzyskała niepodległość więc wczesniej pisania po albańsku było nie tylko zabronione ale karane również(strata życia).Nie wiem co pan rozumie przez "pierwsza albanska gramatyka" ale pierwsza albanśka ksiązka jest "Meshari" przez Gjon Buzuku 1554.
              > Mam podpowiedzieć, czy odpowie Pan samodzielnie?
              > S.
              Chyba musisz troche wyluzowaćsmile).pozdrawiamsmile)

p.s przepraszam za błędy gramatycznie ale niestety polski to jest ciężki jężyk do opanowania w krótkim czasietongue_out
              • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 15.06.10, 19:00
                > Noel Malcolm "Kosovo, a short history".

Dzięki, poszukam tej pozycji.

> fakty są takie że:w Kosowie(starożytna Dardania) mieszkali Illyrianowie dużo wcz
                > esniej niż Słowianie

Prawda. Słowianie to na Bałkanach ludność napływowa. Zdaję sobie sprawę, że ktoś
                mieszkał przed Słowianami w miejscu, z którego teraz piszę.
                Więc bardzo fajnie, że mieszkali Ilirowie. Jednak uznanie ich za przodków
                Albańczyków jest daleko idącym nadużyciem. To jest jedynie nie dająca się
                potwierdzić hipoteza.
                Ilirów podbili Rzymianie, tak całkiem zniknęli? Pewnie jakiś % rzymskiej krwi
                wciąż krąży. I - kim byli owi Rzymianie - też to przecież narodowy miks.

> Prawde mowiąć wtedy jeszcze nie istniało pojęcia państwa

I tu trafiasz w samo sedno. Owo pojęcie "Państwa" zaczęto tworzyć w końcu XIX w.
                I to z wielkim trudem, rejon zachodnich Bałkanów był (i jest) niejednolity
                etnicznie.

> przez wiele lat Albaczycy i Serbowie mieszkali razem bez problemów(Kosovo było
                część Turcji, ale jeden z czterech albańskich "Vilajetów")

Tak. Ale pominąłeś okres od przybycia Słowian na Bałkany do panowania Imperium
                Osmańskiego na Bałkanach.
                Interesuje mnie też co pozwala teraz Albańczykom wyzwalać ów Vilajet Kosowski?

> wiatowej pojawił się w mapie Jugoslawia,i decydowano ("Treaty of London") że
                Kosovo też będzie do niej należalo

IMO musiało do kogoś należeć. Albańczycy nie byli ani silni ani jednolici
                organizacyjnie.

> Kosowa(zawsze wieksość ludzi były albanczykami). Ale główna przyczyna co doprow
                > adziła do konfliktu jest polityka Milosevicza, który zabił kilka sto tysięcy lu
                > dzii co doprowadził do wojny w roku 1999. i do niepodległości.

Tu mnie chyba wkręcasz. Mi konflikt kosowski wygląda jak w prostej linii
                kontynuacja próby budowania niepodległego państwa.
                Od I wojny św. konflikt rozwijał się na wielu płaszczyznach, głownie mam na
                myśli państwowo-kulturową i ekonomiczną.
                W pewnym momencie przecież Kosowo przestano nazywać Kosmetem, Albańczycy
                mieszkający w Jugosławii pojawili się jako naród w Konstytucji. Powstał
                uniwersytet w Prisztinie.
                Ekonomiczne zmarginalizowanie Albańczyków w Kosowie miało swoje korzenie w
                powyższym. Nikt przecież nie zatrudni do znaczącej pracy analfabety ani nie
                powierzy mu stanowiska.
                I tak naprawdę Albańskie szkolnictwo nigdy wcześniej nie istniało. Nie wolno za
                ten fakt jednoznacznie winić Turków, bo tym jak najbardziej na rękę było
                cywilizacyjne zorganizowanie podbitych terenów - w ten sposób np. trwał kościół
                chrześcijański, stał się częścią państwa, prowadził swoje sądy itp.

> Powiem tylko tak , że jężyk alb
                > anski jest jeden z najstarszych i najbardziej ocenionych języków świata(że wzgl
                > ędu na jego unikalność, co nie można powiedżić o polskim języku)

Chyba coś w tym zdaniu jest. Jakaś rywalizacja, porównanie (starszy / nowszy,
                unikalny / nieunikalny) wink
                Język jak język. Nawiązując do wymienionych wyżej Ilirów - nie da się stwierdzić
                czy albański od nich się wywodzi.
                A ze względu na genetyczną higienę ludzkości nazywanie jakiegoś współczesnego
                języka starym jest mooocnym naciągnięciem.
                A co do gramatyki, to mam źródło, że kodyfikacji dokonał uczony z Austrii,
                przytoczę potem. I jestem gotów się do tej tezy przychylić, bo działo się to w
                okresie, gdzie wiele różnych dziwnych państw i narodów się budziło rodząc
                jednocześnie fascynację wśród różnego rodzaju badaczy.

> Musisz wiedzić że Albania było pod Turcja przez 500 lat i dopiero w 1912 uzyska
                > ła niepodległość więc wczesniej pisania po albańsku było...

Już wyżej wspomniałem. To nie jest wg mnie silny argument.
                Wszystko, co albańskie jest zwyczajnie bardzo młode, tak uważam i niestety tak
                to wygląda na żywo jak wygląda.

> p.s przepraszam za błędy gramatycznie ale niestety polski to jest ciężki jężyk
                > do opanowania w krótkim czasietongue_out

Idzie Ci bardzo dobrze. Jestem, naprawdę, pełen podziwu.

Jak już wyżej wspomniałem, zresztą już wielokrotnie. Bałkany mnie fascynują i
                chłonę wszelką rzeczową wiedzę na ich temat.
                Naprawdę fajnie jest dyskutować z Albańczykiem.
                Nie mam w sobie ani kawałka nienawiści ani nie chcę urazić.

zdrówko
                S.
                • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 16.06.10, 14:14
                  > Prawda. Słowianie to na Bałkanach ludność napływowa. Zdaję sobie
                  sprawę, że kto
                  > ś
                  > mieszkał przed Słowianami w miejscu, z którego teraz piszę.
                  > Więc bardzo fajnie, że mieszkali Ilirowie. Jednak uznanie ich za
                  przodków
                  > Albańczyków jest daleko idącym nadużyciem. To jest jedynie nie
                  dająca się
                  > potwierdzić hipoteza.

I też już widzę poziom rozmowy jest coraz niżej...To że Ilirowie są
                  przodkowie Albańczyków może nie jest 100 % udowodnione( brakuje do
                  tego analiza DNA, co narazie nie było możliwe) jednak jest mocno
                  uznane że tak jest że względu na mnóstwo podobienstwa kultury,
                  tradycji , ubrania, jeżyku itd...Jeszcze nikomo nie udało zaprzeczyć
                  tej teorii, jeśli ty się uwazasz że masz wystarczajacą wiedzę aby
                  udowonić że Albańczycy nie są przodkowie Ilirowie to proszę
                  bardzo..masz okazję być sławnysmile)

> Ilirów podbili Rzymianie, tak całkiem zniknęli? Pewnie jakiś %
                  rzymskiej krwi
                  > wciąż krąży. I - kim byli owi Rzymianie - też to przecież narodowy
                  miks.
                  >
                  Właśnie pisałem że nie zniknęli , Iliriowe są przodkowie
                  Arbowie(Arber), a Albańczycy przodkowie Arbowie.Wiesz skąd pochodzi
                  nazwa Albania?

> Tak. Ale pominąłeś okres od przybycia Słowian na Bałkany do
                  panowania Imperium
                  > Osmańskiego na Bałkanach.
                  > Interesuje mnie też co pozwala teraz Albańczykom wyzwalać ów
                  Vilajet Kosowski?

Nie pominałem nic ale historia jest zbyt dużo aby opowiadać w jedną
                  stronie..ale skoro chcesz to opowiadam ci.. Po przybycie Słowian na
                  Bałkany populacja została mieszana Ilirowie i Slowian i jeszcze może
                  inny rasy (ale mniej w ilości)..Wtedy po pewnym czasie powoli w
                  regionach gdzie Slowianie byli więksość nastapiła asimilacja Ilirów i
                  odwrotnie również..Ale mieszkali w spokoju jednak..Wtedy Kosova byla
                  czasami czesc "Imperium Byzantu", a czasami "Imperium Serbski"( lub
                  Bułgarśki.Albania wtedy była również część Imperium
                  Byzantu(podzielona na "Principaty"). Potem po przybyciu Osmanów
                  serbowie i albanczycy(arber wtedy)walczyli razem przeciwko nimi
                  (znana walka Kosovy) a nie tylko serbowie jak oni teraz często
                  pretendują(świetuje co rok tą walke).

> Interesuje mnie też co pozwala teraz Albańczykom wyzwalać ów
                  Vilajet Kosowski?
                  Arberia (Albania) była podzielona na 4 vilajety:Janina,Shkodra,
                  Kosova i Manastir.W kosowskim vilajecie oczywiscie mieszkali również
                  serbowie, bosniowie (+ inne narodowości) oprócz albańczyków , jednak
                  wieksość byli albańczykami.Centrum vilajetu był Shkup(Skopje). W 1912
                  albanczyli który stanowili wiekścosz ludności walczyli z turkami i
                  uwolnili miasto (chociaż na krótko).

> Tu mnie chyba wkręcasz. Mi konflikt kosowski wygląda jak w prostej
                  linii
                  > kontynuacja próby budowania niepodległego państwa.
                  > Od I wojny św. konflikt rozwijał się na wielu płaszczyznach,
                  głownie mam na
                  > myśli państwowo-kulturową i ekonomiczną.
                  > W pewnym momencie przecież Kosowo przestano nazywać Kosmetem,
                  Albańczycy
                  > mieszkający w Jugosławii pojawili się jako naród w Konstytucji.
                  Powstał
                  > uniwersytet w Prisztinie.

Słuchaj błagam cie czytaj może jakąs książke z historii, bo mi się
                  wydajesz że czytasz tylko forumy serbski( nawet nie ich historie).
                  Kosova nigdy nie być część Serbii(jako państwa) ,Kosovo była część
                  Jugoslawii , i według mnie gdyby nie był Milosewicz , który myśłal że
                  Jugoslawia jest Serbia Kosova mogła do dzisiaj być część Jugoslavii(
                  również jak może Bosnia, Montenegro czy Chorwacja). Ja spotkałem
                  wielu albanczyków z Kosova i nikt nie narzekał z czasu kiedy w
                  Jugoslavii rządził Tito ( bo wtedy Jugosławia nie znaczyła Serbia)

>I tak naprawdę Albańskie szkolnictwo nigdy wcześniej nie istniało.
                  Nie wolno za
                  > ten fakt jednoznacznie winić Turków, bo tym jak najbardziej na rękę
                  było
                  > cywilizacyjne zorganizowanie podbitych terenów - w ten sposób np.
                  trwał kościół
                  > chrześcijański, stał się częścią państwa, prowadził swoje sądy itp.
                  >
                  Nie mogę dyskutować jeśli rozmowa jest jak na ulicy, co ty znasz o
                  historii Albanii..Szkolnicstwo nie istnialo po albansku( i tu
                  oczywiście że turków trzeba winić), ale to nie znaczy że Albanczycy
                  nie studiowali w innych jeżykach(łacinski, turecki, grecki) i nawet
                  zajmowali bardzo ważna stanowiska w Imperium Otomanu,ponad 100 wielki
                  vezirów (jak chcesz to podam ci ich nazwe)..i proszę nie mów mi tutaj
                  o religii, bo nie masz zielonego pojecia jaką znaczenia ma u nas
                  religia..W Albanii religia jest dobor człowieka , a nie państwa (jak
                  w niektórych krajów)..Albania przed turkami byla chrześcijański kraj,
                  nawet nasz jedyny bohater narodowy Gjergj Kastrioti przez 25 lat
                  obronil Vatykan przed inwazji Turków,..ale potem po jego śmierci
                  turcy zmusili ludzi do zmiana religii za pomocą podatek i kar( w
                  szczególnosci w regionach w centrum) ..do dzisiaj regiony znajdujący
                  w gorach nie zmienili religie i zostali chrześcijańami bo tam turcy
                  nie mogli mieć dostęp..dla reszty jednak zmiana religii była zmuszona
                  ale i tak to nie miał wielki wpływ do asimilacji albanczyków.

> A ze względu na genetyczną higienę ludzkości nazywanie jakiegoś
                  współczesnego
                  > języka starym jest mooocnym naciągnięciem.

To proszę mi podać żródła że język albański nie jest starym
                  jeżykiem.Oczywiscie że zmiany nastąpiły ale korźeń jest ten
                  sam.Czytaj sobie o języku "arberesh" , albańczycy który w roku 1468
                  po śmierci Gjergj Kastrioti(Arberia straciła niepodłegość) emigrowali
                  do Włochy i bardzo ciekawe jest dzisaj po 500 lat porównywać dawny
                  język "arberesh" co oni zachowali fanatycznie z dziszejszym jężykiem
                  albańskim i zobaczyć podobieństwa.

> A co do gramatyki, to mam źródło, że kodyfikacji dokonał uczony z
                  Austrii,
                  > przytoczę potem. I jestem gotów się do tej tezy przychylić, bo
                  działo się to w
                  > okresie, gdzie wiele różnych dziwnych państw i narodów się budziło
                  rodząc
                  > jednocześnie fascynację wśród różnego rodzaju badaczy.

Nadal nie wiem co chodzi ci z tą gramatyką , już ci pisałem która
                  była pierwsz książka napisana po labńsku.Jednak podaj mi nazwe tego
                  austryjczika i poszukam sobie sam.

> Już wyżej wspomniałem. To nie jest wg mnie silny argument.
                  > Wszystko, co albańskie jest zwyczajnie bardzo młode, tak uważam i
                  niestety tak
                  > to wygląda na żywo jak wygląda.

Nawet mi się chce śmiać z tą zdania. Powiem ci tylko jedna rzecz mój
                  miasto skąd ja pochodze jest jeden z najstarszych w Europie, ma
                  prawie 3000 tysiące lat (nie wiem co w Polsce się stała w tamtych
                  czasach).Miasto jest nie taki duży , ale jednak tam jest największy
                  amfiteatr w Bałkany (20 000 ludzi ). Niestety smutno jest że teraz po
                  3000 lata ani w Albanii , ani w Polsce cieżko jest takie duże
                  stadionie budować). Oprócz amfiteatru jest pare antycznych miejsca ,
                  które nie chcę teraz wymienić bo powiesz że macie tylko z tego
                  czasu.Więć w centrum miasta znajduje się zamek który obronil miasto
                  przed turkami, do dzisiaj widać grube ściane zamku.Również jest
                  słynna "Torra wenecjanska" w centrum miasta. A do tego niedaleko
                  miasta znajduje się drugi zamek , i kilka stare kościoly z wieku 2-
                  3.Tam są bardzo ładne zachowane różne mozaiki.Dałem ci tylko przykład
                  mojego miasta ale Albania jest pełnia takich zabytków.Niestety
                  niektóre z nich nie są w dobrym stanie,że względu na brak uwagi od
                  rządu.Więć nie wiem jak mozesz powiedzić że w Albanii wszystko jest
                  nowa, to w ogóle powiedzana od kogoś kto niby interesuje się historii
                  ...

> Jak już wyżej wspomniałem, zresztą już wielokrotnie. Bałkany mnie
                  fascynują i
                  > chłonę wszelką rzeczową wiedzę na ich temat.
                  > Naprawdę fajnie jest dyskutować z Albańczykiem.
                  > Nie mam w sobie ani kawałka nienawiści ani nie chcę urazić.

Mam nadziejesmile..Ja znam Polskę dużo lepiej niż ty znasz Albanii, ale
                  jednak zawsze probuje wszędzie pokażać jej najlepszy strony,a nie jak
                  ty zaws
                  • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 16.06.10, 16:01
                    > udowonić że Albańczycy nie są przodkowie Ilirowie to proszę
                    > bardzo..masz okazję być sławnysmile)

Nie, na odwrót - nie znalazłem potwierdzenia że przodkami są.
                    Ubiory? Co to za porównanie? Ubiory sprzed tysięcy lat podobne do dzisiejszych?
                    Język? Właśnie o języku pisze się, że nie da się iliryjskiego uznać za przodka
                    albańskiego.

> Arberia (Albania) była podzielona na 4 vilajety:Janina,Shkodra,
                    > Kosova i Manastir.

Poprawię Cię: Albańczycy mieszkali na terenach, które podzielono na 4 Viljalety.
                    Albańczycy chcieliby, by teren dawnych 4 Viljaletów dziś był Albanią.

> Słuchaj błagam cie czytaj może jakąs książke z historii, bo mi się
                    > wydajesz że czytasz tylko forumy serbski( nawet nie ich historie).
                    > Kosova nigdy nie być część Serbii(jako państwa) ,Kosovo była część
                    > Jugoslawii ,

Ryzykowna hipoteza, ale masz szansę ją obronić. Jeśli tak. To powiedz - skąd na
                    terenie dzisiejszego Kosowa tak wiele śladów serbskiej działalności, bardzo
                    starych śladów?
                    Budowano na obcej ziemi?
                    Skąd też słowiańskie nazwy miejscowości?

> miasto skąd ja pochodze jest jeden z najstarszych w Europie, ma
                    > prawie 3000 tysiące lat (nie wiem co w Polsce się stała w tamtych
                    > czasach).Miasto jest nie taki duży , ale jednak tam jest największy
                    > amfiteatr w Bałkany (20 000 ludzi ). Niestety smutno jest że teraz po
                    > 3000 lata ani w Albanii

A kto go zbudował? Że znajduje się w dzisiejszej Albanii to nic nie oznacza.
                    Jeśli np. chciałbym zobaczyć starą budowlę stricte albańską - to dokąd mam się udać?

> Mam nadziejesmile..Ja znam Polskę dużo lepiej niż ty znasz Albanii

Super.

Coś mi się wydaje, że postawa jaką reprezentujesz i głoszony pogląd oznacza, że
                    Albańczycy to zacny naród z przebogatą historią. Mieli tylko przez tysiące
                    swojego bytu na Bałkanach cholernego pecha.

A mój pogląd jest taki:
                    Jeśli mieli takiego pecha wśród lat swojej historii co nie pozwala mi mieć
                    odwagę sądzić że mocarnym narodem byli. Albańska pyza wypłynęła na wierzch
                    bałkańskiego kotła na przełomie XIX i XX w. i jest ciepła, przez co tak
                    niezorganizowana.

zdrówko
                    S.
                    • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 16.06.10, 17:41
                      > Nie, na odwrót - nie znalazłem potwierdzenia że przodkami
                      > Ubiory? Co to za porównanie? Ubiory sprzed tysięcy lat podobne do
                      dzisiejszych?
                      > Język? Właśnie o języku pisze się, że nie da się iliryjskiego uznać
                      za przodka
                      > albańskiego.

To poszukaj sobie bo może znajdziesz ..mysłałem że poziom rozmowy
                      mogło być wyzszy ale za dużo oczekiwałem..ale skoro chcesz w ten
                      sposob rozmwaiasz to proszę bardzo..Porównania ubiory stary jest
                      troche głebsza niż ty myślisz , po pierwszej nie bierze się
                      dzisiejsze ubranie i się porównuje z tych sprzed tysięcy lat , tylko
                      trzeba pokazac po kolej ciągłość zmiany we wszystkich pokolenia..
                      Jeżeli chodzi o języku , istnieją bardzo mało zachowany ślady z
                      iliryskiego ale jednak pokażano podobieństwa z jeżykiem albańskim
                      (oczywiście nie jest potwierdzona na 100%)..Jeżeli nie znalazlesz
                      potwierdzenia że Albańczycy nie są przodkowie Ilirowie, to znaczy że
                      hipoteza jest prawda...Niestety nie udało najlepszych akademików z
                      Serbii zaprzeczyć tej hipotezii, więc nie dziwie się że tobie też sie
                      nie udało..

> Poprawię Cię: Albańczycy mieszkali na terenach, które podzielono na
                      4 Viljalety
                      > .
                      > Albańczycy chcieliby, by teren dawnych 4 Viljaletów dziś był
                      Albanią

Popraiwe Cię: po pierwszej teren dawno vilajetu kosowskiego było dużo
                      większe niż dzisejsza Kosova, szukaj sobie w google..Po drugiej
                      Kosova jest kraj niepodłegły teraz, a nie część Albanii. Moge sobie
                      przypominasz że Albania nie walczyła z Serbia o Kosovie, tylko
                      mieszkanczy Kosovy walczyli sami o wolności.

> Ryzykowna hipoteza, ale masz szansę ją obronić. Jeśli tak. To
                      powiedz - skąd na
                      > terenie dzisiejszego Kosowa tak wiele śladów serbskiej
                      działalności, bardzo
                      > starych śladów?
                      > Budowano na obcej ziemi?
                      > Skąd też słowiańskie nazwy miejscowości?

Ty już ciągle powtarszasz siebie...już ci napisałem o tym..po
                      pierwszej w Kosovie mieszkali i serbowie i albańczycy przer wiele lat
                      razem , szczególnie pod "Byzantim", wtedy nawet przez jakis czas
                      Kosova należało do Imperium Serbii..więc oczywiście ze serbowie też
                      mają ślady w kosovie , przeciez też tam mieszkali..Po drugiej możesz
                      mi powiedzić konkretnie co to sa za stare ślady serbski :koscioły
                      może ? Bo o nic innego nie moge przypominac..Nazwy po słowanski haha
                      , no to żalezy jaką mapę oglądać serbski czy albański(ta sama sytacja
                      jest w Polsce np, w Sląsku że nazwy są po niemiecku i po polsku
                      zalezy co chcesz zobzczyć)..oczywiście że niektóre się zmieniły na
                      język serbski , przecież byli pod Serbii przez 100 lat, oczywiście że
                      serbski też ma wpływ..

Mimo wszystko, widzę że ty masz twoje podglądy nie chce cie przekonać
                      o niczym.Więć zapomnij o historii: według ciebie dlaczego w Kosovie
                      mieszkaja 90% albańczzycy teraz, gdzie Serbowie skoro byli takie
                      powiązani z Kosovem..albańczycy byli taki silny pod Serbii aby
                      ewakuoawać serbowie z Kosova..Zapomnij o tym też , powiedz mi, po tym
                      co sie stalo w Kosovie według ciebie albańczycy tam, mieli nadal zyć
                      pod Serbia(zamordowano 15000 ludzi i milion wyemigrowal z Kosovy)? A
                      dlaczego Czarna Gora np. może być niepodłegła skoro chciala a Kosova
                      nie?

> Jeśli np. chciałbym zobaczyć starą budowlę stricte albańską - to
                      dokąd mam się
                      > udać?
                      A co ty masz na myśli stara budowla stricte albańska? z jakiego czasu
                      ci chodzi ?

> Coś mi się wydaje, że postawa jaką reprezentujesz i głoszony pogląd
                      oznacza, że
                      > Albańczycy to zacny naród z przebogatą historią. Mieli tylko przez
                      tysiące
                      > swojego bytu na Bałkanach cholernego pecha.
                      A kto ci powiedzał że mielismy pecha, pisałem że zawsze była wojna w
                      Albanii i to wszystko.

> Jeśli mieli takiego pecha wśród lat swojej historii co nie pozwala
                      mi mieć
                      > odwagę sądzić że mocarnym narodem byli. Albańska pyza wypłynęła na
                      wierzch
                      > bałkańskiego kotła na przełomie XIX i XX w. i jest ciepła, przez co
                      tak
                      > niezorganizowana.

Jeśli poczytasz sobie troche jej historie zrozumiesz dlaczego Albania
                      nigdy nie miała szanse być silny kraj..Prawda jest taka że po
                      pierwszym i po drugim wojnie swiatowej część terrytorium mieszkana
                      głownie przez albańczykow podano Grecji, Serbii, Macedonii i Czarną
                      Górą.I to był największy bład w Bałkany.
                      pozdro
                      • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 16.06.10, 21:14
                        > iliryskiego ale jednak pokażano podobieństwa z jeżykiem albańskim
                        > (oczywiście nie jest potwierdzona na 100%)..Jeżeli nie znalazlesz
                        > potwierdzenia że Albańczycy nie są przodkowie Ilirowie, to znaczy że
                        > hipoteza jest prawda...

Nie, wszędzie na świecie (poza Albanią, widać) niepotwierdzoną hipotezę się
                        odrzuca a nie powiela jako fakt.

> Popraiwe Cię: po pierwszej teren dawno vilajetu kosowskiego było dużo
                        > większe niż dzisejsza Kosova, szukaj sobie w google

Teren obejmuje Kosowo (większą część dzisiejszego, Albańczycy części od
                        Mitrovicy na północ nie uznają jako "swoje"), Ulcinj w Czarnogórze, Presevo,
                        Dolinę Presewską w Serbii, okolice Kumanova aż do północnej części Skopja,
                        zachodnią część Macedonii.
                        Czy jakiś polityk macedoński też podpadł miłującym pokój jugosłowiańskim
                        Albańczykom?

> razem , szczególnie pod "Byzantim", wtedy nawet przez jakis czas
                        > Kosova należało do Imperium Serbii..

No padło "Kosowo nie było częścią Serbii tylko Jugosławii".
                        Sobie zaprzeczyłeś.

> więc oczywiście ze serbowie też
                        > mają ślady w kosovie , przeciez też tam mieszkali

Ale nie ma śladów działalności albańskiej,
                        bo był to lud niezorganizowany. Żadnemu kosowskiemu Albańczykowi nie wpadła do
                        głowy myśl o wyzwoleniu aż do 1878r.

> według ciebie dlaczego w Kosovie
                        > mieszkaja 90% albańczzycy teraz,

Bo inne narodowości wypędzono i ten proces trwa nadal.
                        W serbskich enklawach prawie na każdym domu krzyczy napis "kuca na prodaju".
                        Co się dzieje na tym filmie?
                        www.youtube.com/watch?v=_DtqWqW_Mz0
                        Pytanie było retoryczne, to wypędzenie Serbów z Prizrenu pod nadzorem armii
                        niemieckiej w 1999 r.

> Jeśli poczytasz sobie troche jej historie zrozumiesz dlaczego Albania
                        > nigdy nie miała szanse być silny kraj..Prawda jest taka że po
                        > pierwszym i po drugim wojnie swiatowej część terrytorium mieszkana
                        > głownie przez albańczykow podano Grecji, Serbii, Macedonii i Czarną
                        > Górą

Bo teren dzisiejszej Albanii, Macedonii, greckiej Macedonii Egejskiej, Epiru od
                        dawna zamieszkiwały przeróżne narodowości.
                        Taka jest historia Bałkanów. Tam zwykle jakiś impuls, czasem drobny, wywoływał
                        wojnę.

A swoją drogą, taki Berlin to miasto zamieszkałe głównie przez Turków -
                        przyłączysz je to tego kraju?

S.
                        • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 17.06.10, 09:50
                          > Nie, wszędzie na świecie (poza Albanią, widać) niepotwierdzoną
                          hipotezę się
                          > odrzuca a nie powiela jako fakt.
                          Słuchaj ja nie muszę cie o niczym przekonać..nie jestem
                          zainteresowany nawet..hipoteza że Ilirowie są przodkowie Albańczyków
                          jest mocno uznana za prawda więć czy ty wierzysz lub nie to jest
                          tylko twoja sprawa i nikomu to nie interesuje! Cytuje encyklopedie
                          Brittanica:
                          The origins of the Albanian people are not definitely known, but
                          data drawn from history and from linguistic, archaeological, and
                          anthropological studies have led to the conclusion that Albanians are
                          the direct descendants of the ancient Illyrians. Similarly, the
                          Albanian language derives from the language of the Illyrians, the
                          transition from Illyrian to Albanian apparently occurring
                          between..
                          .
                          www.britannica.com/EBchecked/topic/283111/Illyrian
                          I to wszystko na ten temat.

> Czy jakiś polityk macedoński też podpadł miłującym pokój
                          jugosłowiańskim
                          > Albańczykom?

Zadam ci jedno pytanie: przepuszczam że jestes polakiem chociaż mam
                          moje watpliwości do tego.W każdym razie : jak byś się czuł gdyby nie
                          mogłbyś rozmawiasz po polsku, gdzie twoje dzieci muszą się uczyć
                          innego jężyka, gdzie nie jestes ani wolny ani bezpieczny bo w każdej
                          chwili niby możesz byc "zagrożeniem" dla państwa do której należysz ,
                          gdzie nie możesz pracować bo nie jestes macedonczyjkiem.Podsumująć
                          mieszkasz w twoim domu ,a ktos inny nie tylko rządzi ale nie chcę
                          pokażać żadnego szacunku dla ciebie..Jak byś się czuł?

> No padło "Kosowo nie było częścią Serbii tylko Jugosławii".
                          > Sobie zaprzeczyłeś.

A przecież ci pisalem wczesniej też o tym..a przecież to był Imperium
                          Serbski a nie Serbia jako państwo..Albania(również jak Kosova),
                          Grecja, Romania,Chorwacja prawie cały Bałkan przez jakis czas był
                          częsc tego Imperium..a co z tego wynika? że wszystkie te kraje mają
                          być część Serbii dzis?

> Ale nie ma śladów działalności albańskiej,
                          > bo był to lud niezorganizowany. Żadnemu kosowskiemu Albańczykowi
                          nie wpadła do
                          > głowy myśl o wyzwoleniu aż do 1878r.

To jakie były ślady działaności serbski takie zorganizowane ?
                          Opowiadaj mi najpierw o tym i potem moge ci powiedzić o śladach
                          albańskich..

> Bo inne narodowości wypędzono i ten proces trwa nadal.

Ale jestes śmieszny..Kosova należała do Serbii od roku 1912 i
                          albanczycy wypędzali serbowie z Kosova haha..przecież to światowo
                          wiadomo że odwrotnie było przez kilka wieków w Kosovie , czytaj może
                          sobie o "Nacertanije" bo może będziesz bardziej świadomy..

> Pytanie było retoryczne, to wypędzenie Serbów z Prizrenu pod
                          nadzorem armii
                          > niemieckiej w 1999 r.

Człowieku ile ludzi wyemigrowali z Kosovy w czasie wojny, dlaczego
                          się zajmujesz tylko serbowie? Ile albańczyków emigrowali z Kosovy w
                          roku 1999? Ile był procent serbów w Kosovie przed wojnem, skoro
                          dopiero w 1999 ich wypedzono?

> A swoją drogą, taki Berlin to miasto zamieszkałe głównie przez
                          Turków -
                          > przyłączysz je to tego kraju?
                          >
                          > S.
                          Nie rozumiem porównania ciągle piszę ci o historii Kosovy i o wojnie
                          i o wszytsko co tam sie stało a ty mi dajesz taki głupich
                          przykładów..

pozdrosmile
                          • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 17.06.10, 11:11
                            > Brittanica:
                            > [i]The origins of the Albanian people are not definitely known, but

Więc pierwsze wyrazy burzą co tu już napisałeś.

Odnośnie języka wiki mówi podobnie:
                            en.wikipedia.org/wiki/Illyrian_languages
                            "Beginning in the 18th century, a number of scholars[8] claim the modern
                            Albanian language to be descended from Illyrian. However the Illyrian data,
                            consisting mainly of hydronyms, toponyms, and personal names (some of them
                            dubious and disputed)[9] and appearing in no inscriptions, may not be
                            sufficient to sustain any clear identification of linguistic affinities.[10]"

Ilyryjska przeszłość to tylko hipoteza, czyli coś, co należy potwierdzić. Nie da
                            się tego zrobić. EOT

> A przecież ci pisalem wczesniej też o tym..a przecież to był Imperium
                            > Serbski a nie Serbia jako państwo.

Więc nie pisz o Arberii jako Albanii, skoro odnawiasz Serbom dawnej państwowości.

> Człowieku ile ludzi wyemigrowali z Kosovy w czasie wojny, dlaczego
                            > się zajmujesz tylko serbowie?

Zdaję sobie sprawę, że wojna zmieniła życie każdemu narodowi. Jednak nie
                            powinieneś pisać, że Serbowie byli nieliczni. Co więcej widoczny na tym filmie
                            eksodus wykracza poza polityczną poprawność, w jaką ubiera się kosowski
                            konflikt. Dodatkowo ta "pomoc" KFOR spowodowała humanitarną katastrofę, w
                            niezwykle trudnej sytuacji znaleźli się nie tylko wyjeżdżający ale i państwa,
                            które ich przyjęły - Serbia, Czarnogóra, Albania i Macedonia. W Macedonii
                            "zastrzyk" Albańczyków spowodował eskalację konfliktów narodowościowych. W
                            Tiranie do dziś straszą slamsy na przedmieściach.

> gdzie nie możesz pracować bo nie jestes macedonczyjkiem

Bardzo spłycasz problem. Problem z pracą Albańczyk ma wszędzie. Nie z powodu
                            narodowości. Z powodu braku wykształcenia Albańczyk nie zostaje inżynierem,
                            lekarzem, ważniejszym urzędnikiem. I to nie jest żaden zarzut, nie mam tego na
                            myśli. Zobacz, czego może się nauczyć młody Albańczyk na albańskich
                            uniwersytetach. Nie oceniam, bo to poza kategorią złe / dobre. Zwyczajnie musi
                            upłynąć wiele lat, zanim ten młody, niezorganizowany kraj osiągnie przyzwoity
                            poziom rozwoju. Ostatnie zdania w takim samym stopniu pasują do Polski.

S.
                            • bionda83 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 18.06.10, 01:06
                              seboc napisał:

W
                              > Tiranie do dziś straszą slamsy na przedmieściach.
                              >
                              Hmmm slumsy? widzialam kamze i to nie sa slumsy, tylko domy wybudowane
                              wlasnorecznie, ale z cegly, czyli bardziej samowlka budowlana i ponoc budynki
                              (nie slumsy) wybudowane do bodajze 2004r. maja byc zalegalizowne przez rzad,
                              fawelle masz w rio, slumsy w kairze, ale nie w tiranie. to juz jakas paranoja
                              • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 18.06.10, 08:49
                                > wlasnorecznie, ale z cegly, czyli bardziej samowlka budowlana i ponoc budynki
                                > (nie slumsy) wybudowane do bodajze 2004r. maja byc zalegalizowne przez rzad,
                                > fawelle masz w rio, slumsy w kairze, ale nie w tiranie. to juz jakas paranoja

Chodziło mi o te parterowe, bez piwnic i fundamentów, postawione z czego się da,
                                rzadko to typowy materiał budowlany - przepraszam, jeśli użyję drażniącego słowa
                                - altany.

S.
            • bionda83 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 18.06.10, 00:48

>>>>Bardzo mnie interesuje historia Bałkanów. Wiedzę opieram na >>>>dostępnych
              publikacjach.
              >>>>Chcąc być uczciwym - prosiłem o tytuły takich, które zawierają >>>>odmienne
              >>>>spojrzenie, np. w sprawie historii konfliktu kosowskiego. Bez >>>>odzewu.

Chyba nie pomoze bo to wizja irlandzka (nie rosyjska) ale zachecam, moze nie
              dali sie zmanipulowac amerykanom.... Sama nie ogldalam, mam nadzieje ze doczekam

sobota o 00:30 planete

www.teleman.pl/prog-10467432-seans-planete-zbrodnia-w-kosowie.html
          • szakprowda Re: Albania - nie dla wrażliwych! 16.09.10, 20:49
            Masz rację rene_1234; Albania jest ponoć piękna (nigdy tam nie byłem, ale się wybieram, może nawet na stały pobyt. Niektórzy z Polski bardzo się "zachwycają swoją elegancją". Ja jestem Polakiem i wstyd mi jest za tych "mądrali". Jeśli przeglądasz to forum to napisz, czy jest szansa mieszkania na pobycie stałym w Albanii.
            • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 17.09.10, 09:10
              > Albania jest ponoć piękna (nigdy tam nie byłem

Więc poruszasz się w ramach przypuszczeń.

> Ja jestem Polakiem i wstyd mi jest za tych "mądrali".

Wiesz, Albańczycy pod jednym względem są bliscy Polakom. Mianowicie mają tendencję do silnego przerysowywania i podkreślania swojej roli w historii własnej części Europy.
              Nie masz się co wstydzić.
              S.
              • kris.79 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 17.09.10, 09:29
                seboc, nie musisz dopowiadac za innych w jakich ramach sie poruszaja.
                wiemy co autor mial na mysli, gdyz uzyl slowa "ponoc" = podobno, ktorego uzywa sie gdy wie sie o czyms z innych zrodel, nie z wlasnego doswiadczenia.
                Ty wlasnie nalezysz to tego gatunku "madrali" wiec nie zrozumiesz co autor mogl miec na mysli wink
        • bionda83 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 15.06.10, 19:53
          imhao/lol uwielbiam twoje obycie i swiatowosc big_grin jak Ci minal dzien?
          napisalam swoje haslo Ty mozesz napisac swoje big_grin

Co do Turkow to jest to moja opinia i wynika z mojego rozumowania wink wiem wiem
          zaraz napiszesz ze jestem idiotka big_grin tak w ramach jechania po bandzie, ale
          historyczny Turek to nomad a oni nigdy nie dbali o otoczenie i nie przywiazywali
          sie do miejsca pobytu. W Alb ponoc za Hoxhy bylo czysciej ale nie powiem bo nie
          pamietam wink
          Nie twierdze wcale ze w Turcji jest tak samo, moim zdaniem najbardziej
          zasmieconym krajem europejskim jet Albania.
          Autorka postu? nie chce oceniac ale na youtubie wiecej jest negatywnych filmow o
          ALB niz pozytywnych, jak mozna myslec o Albani inaczej niz o zupelnie innym i
          bardzo ciekawym kraju? Czy nie jest ciekawa? przyrodniczo? historycznie?
          przeciez cale balkany sa...po co sie tam jedzie? zeby ogladac proste autostardy
          palmy i pic drinka z parasolka?
          Inne balkanskie narody zarazone przez turkow?
          Z tego co wiem to kosove pole troche zmacilo ich plany na serbie i tak do konca
          nigdy nie poddali sie pelnej islamizacji, czarnogora byla jedynym niezdobytym
          krajem przez osmanow.
          Ci sie cos myli ja nieneguje osmanskiego wplywu, tylko to jest zupelnie inna
          kultura, ktora odbila slad na balkanach, w Alb najbardziej oraz w Bośni te dwa
          kraje mialy swoich wysoko postawionych wezyrow ktorzy kreowali funkcjonowanie
          ich narodow (matko jak ja nie lubie wnikac w historie).
          Alabańczykom co sie udalo stworzyc? co za bzdety Ty myslisz ze gdyby nie Turcy
          to oni by zyli w jaskiniach? jak Ci odpowiem ze te budowle byly budowane przez
          Alb to mi napiszesz ze tak ale pod dyktando Turkow, to w takim razie co Polakom
          udalo sie osiagnac wybudowac podczas okupacji? Takie pytania to mozna sobie
          Seboc pominac.
          • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 15.06.10, 20:19
            > W Alb ponoc za Hoxhy bylo czysciej ale nie powiem bo nie
            > pamietam wink

Ja też nie pamiętam. Ale mam w głowie 2 książki Ornelii Vorpsi i nie wydaje mi
            się, by coś innego się działo. W dodatku mózg tej kobiety kombinuje w zupełnie
            obcy mi sposób.

> Alb to m napiszesz ze tak ale pod dyktando Turkow, to w takim razie co Polakom
            > udalo sie osiagnac wybudowac podczas okupacji? Takie pytania to mozna sobie
            > Seboc pominac.

Coś tu się wijesz w odpowiedzi.
            Jeden, jeden albański zachowany budynek sprzed XIX w. proszę podać. wink
            Jako Słowianin zachowuję się naturalnie, gdy widzę kościoły nawet z IX w. Potem
            meczety z XIV i starsze.
            Widzę też zdewastowaną infrastrukturę w Kosowie i przypominam sobie jak
            wyglądała po raz pierwszy widziana przeze mnie Jugosławia w 1987 r.
            Tak mi się pytania nasuwają: Co ci Albańczycy niosą nowego? Skąd się wzięli? Kto
            za nimi stoi? Dlaczego całość wygląda jak wygląda?

Również mam takie wrażenie, że kosowskim Albańczykom to pasowałoby wypisanie się
            z Jugosławii i zapisanie do UE - by po odzyskaniu niepodległości i rozpieprzeniu
            wszystkiego podniósł im się poziom bytu.
            S.
            • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 16.06.10, 19:55
              Co to za bzdury piszecie..Prawda jest taka że za Hoxhy wszystko było bardzo czysto a teraz są śmieci nie dlatego że Albańczycy są podobni do Turków (w ogóle nie rozumiem porównania) , i nie dlatego że ludzi teraz są wolni i moga wszedzie śmiecić , ale dlatego że rząd jest taki skoruptowany że nie ma czasu zajmowac się czyśtości..z drugiej strony firmy które się zajmują takimi sprawami aby zmienjszyć koszty likwidacji śmieci rzuca ich wszedzie...jednak muszę wam zaskakiwać:
              śmieci sie znajudja tylko na widocznych miejscach blisko dużych miast,a wiekśosć lasów i terenu Albanii jest ukryte i bardzo czysto..Albania pod wzgledem czystość natury jest jeden z najczystych krajów świata (13-15 miejsce na 180)..

> Jeden, jeden albański zachowany budynek sprzed XIX w. proszę podać. wink
              > Jako Słowianin zachowuję się naturalnie, gdy widzę kościoły nawet z IX w. Potem
              > meczety z XIV i starsze.

Stary jestes niesamowity..możesz powiedzić że Albania jest biedna , możesz powiedzić że jest brudna ale prosze nie pisz tu bzdury..Aż mi się śmiać chcę: koscioły i meczety w Polsce starsze niż w Albanii haha ale piszesz bajki..Powiem tylko tak że są w Albanii takie miejscowości (1000-1500 ludzi) gdzie kościoły nie tylko są dużo starsze niż w Polsce przez kilka wieków ale jest ich dużo więcej w tych małych miejścowosci niż w całej Warszawie..meczety są dopiero z XIII i XIV ale dużo więcej niż w Polsce jednak..O to ci chodziło jak mi pytałesz o albanskich oryginalnych budowlach?

> Widzę też zdewastowaną infrastrukturę w Kosowie i przypominam sobie jak
              > wyglądała po raz pierwszy widziana przeze mnie Jugosławia w 1987 r.

No jasnie przeciez widzałesz Kosovie przed wojnem i widzałesz teraz jak się zmienił po wojnie .A czego oczekiwałesz że po wojnie będzie lepiej.
              > Tak mi się pytania nasuwają: Co ci Albańczycy niosą nowego? Skąd się wzięli? Kt
              > o
              > za nimi stoi? Dlaczego całość wygląda jak wygląda?

To może ty mi odpowiadać o tym , ale postaraj być troche wiarygodne cytując jakąs źródła bo twoje podglady juz znam..Skoro nie wierzyć że Albanczycy pochodzą z Ilirów to prosze mi opdowiadać:
              Gdzie zniknęli Ilirowie? A Albanczycy skad się wzięli? Kiedy?

p.s postaraj sie troche z tymi odpowiedzamismile..
              pozdrosmile
              • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 16.06.10, 21:33
                z drugiej strony firmy które się zajmują takimi sprawami aby zmi
                > enjszyć koszty likwidacji śmieci rzuca ich wszedzie...jednak muszę wam zaskakiw
                > ać:

Dobra. A co np. taka firma "Hotel", która spuszcza szambo prosto do jeziora czy
                morza?

> XIV ale dużo więcej niż w Polsce jednak..O to ci chodziło jak mi pytałesz o alb
                > anskich oryginalnych budowlach?

O to, że obecnie znajdują się na terenie Albanii, ale zbudował je ktoś inny.
                Pałac albańskiego średniowiecznego bohatera, Skanderbega obudowano gdy już
                żyłem, w latach 70 XX w.

> Gdzie zniknęli Ilirowie? A Albanczycy skad się wzięli? Kiedy?

Oczywiste. Przepadli wcześniej niż ich następny na Bałkanach, Rzymianie mówiący
                łaciną.
                Z łaciny powstały języki włoski, rumuński, francuski, waloński i inne, jakże
                różne od siebie języki a Ty sądzisz, że dawniejszy język iliryjski trwał powoli
                przeobrażając się a albański?
                Czy jesteś w stanie zrozumieć ten stary albański dokument z XIV w.?

W języku polskim zachodziły też zmiany. Za cholerę nie byłbym w stanie zrozumieć
                polskiego zabytku językowego - pieśni "Bogurodzica".
                Powstawało potem kilka transkrypcji na współczesny język, nadal brzmią
                niezrozumiale.
                Na oddzielonym od Polski Śląsku (gdzie teraz przebywam), w krótkim okresie
                zaszły takie zmiany, że czasem muszę naprawdę wysiłek włożyć, by zrozumieć osobę
                rodowicie stąd.

Ale nie, Ty twierdzisz, że język albański był jak beton, strzeżony fanatycznie.
                To niemożliwe, chłopie.

S.
                • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 17.06.10, 08:32
                  > O to, że obecnie znajdują się na terenie Albanii, ale zbudował je ktoś inny.
                  > Pałac albańskiego średniowiecznego bohatera, Skanderbega obudowano gdy już
                  > żyłem, w latach 70 XX w.

Rozmowa między nami wygląda coraz śmiejniesza..Pytałesz mi o pare rzeczach i odpowiadałem , a nie dostałem zadnej odpowiedzi od ciebie:
                  Pytałem skąd się wzieli Albańczycy według ciebie i kiedy i nie dostałem odpowiedzi,pytałem o Kosovie że jak według ciebie miałby wyglądał przyszlość Kosovy? Pod Serbii? Ewentualnie pod Milosevicem(bo jakas mam wyrażenie że popierasz taki teorii) Pytałem cie o ślady serbów w Kosovie? Czy chodzi ci o koscioły? Jednak mam odwage i zadam ci jeszcze jedno pytanie ? Skoro albanczycy nie zbudowali dzisejsze zamki znajdujący się w terrytorium albański to proszę mi powiedzic kto ich budował? Serbowie? Grecy? Czy może Turcy i potem musieli walczyc aby użyskać ponownie swoje dzieło? Śmiesny jestes na prawda..Jeszcze raz ci polecam czytaj może chociaż jedno ksiązke o historii Albanii..i proszę nie dawaj tu głupich przykładów jak ten:
                  >Pałac albańskiego średniowiecznego bohatera, Skanderbega obudowano gdy już
                  > żyłem, w latach 70 XX w.
                  i co z tym że obudowano pałac Skanderbega czy muzeum o nim ostatnio, keidy mieli go budować jak Skanderbeg był żywy? Jeżeli chcesz stare dowody i stare budynki z czasu Skanderbega(budowane przez niego aby obronić się przed turkami) prosze bardzo masz tyle mnósto zamków które nadal istnieją prawie w każdym miescie w Albanii: Durres, Shkoder,Elbasan, Sarande, wszędzie..
                  Jeśli o chodzi o języku nigdzie nie pisałem że nie zmienił ,nawet odwrotnie pisałem że dużo się zmienil ale mówiłem że korzen jest ten sam..Czytałesz może o języku "arberesh " co ci polecałem?
              • bionda83 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 18.06.10, 00:22
                Co to za bzdury piszecie..Prawda jest taka że za Hoxhy wszystko było bardzo
                czysto a teraz są śmieci nie dlatego że Albańczycy są podobni do Turków (w ogóle
                nie rozumiem porównania) , i nie dlatego że ludzi teraz są wolni i moga wszedzie
                śmiecić , ale dlatego że rząd jest taki skoruptowany że nie ma czasu zajmowac
                się czyśtości..z drugiej strony firmy które się zajmują takimi sprawami aby
                zmienjszyć koszty likwidacji śmieci rzuca ich wszedzie...jednak muszę wam
                zaskakiwać:
                śmieci sie znajudja tylko na widocznych miejscach blisko dużych miast,a wiekśosć
                lasów i terenu Albanii jest ukryte i bardzo czysto..Albania pod wzgledem
                czystość natury jest jeden z najczystych krajów świata (13-15 miejsce na 180)..

Hmmm, no ok, skoro nie od wplywo wschodnich to skad? Moglbys podpowiedziec?
                ciagle mi sie wydaje ze to wplyw kultur, nie ma sie o co oburzac, moim zdaniem
                wiekszosc krajów sródziemomorskich ma specyficzne podejscie do czystosci. I np
                moim zdaniem Grecja pod tym wzgledem wcale nie wyglada dobrze. Pisze o Albanii
                to co widzialam, piszesz ze to firmy, ale ja mam tam okolo 11 znajomych, bylam
                niewiele razy tylko 3 w Albanii ale swoich znajomych mam i trzymam kontakt od 3
                lat, i to co zaobsrwowalam i staralam sie korygowac wink to prosba "nie rzucaj
                tego na chodnik" czasem bylo ciezko bo kosz na smieci nie jest czestym
                zjawiskiem na ulicach Tirany i to moim zdaniem nie wynika z dzialalnosci firm
                oczyszajacych miasto ale wlasnie z mentalnosci.
                o zabytkach pieknie odpowiedziales za mnie, mimo wszystko moja specjalnosc
                pomija architekture albanska wink
              • besa.1 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 29.10.11, 18:19
                There is just one question for you all. Who the fuck are you cunts who know so much about Albania , its history and its culture. I would suggest you better get a job and get on with your lives rather than chatting bullshit.
                You don't like Albania ok , who cares, noboby's forcing you to go there. I wouldn't go to some country I don't like and I wouldn't waste my time writing about it. Its just pathetic!
                I live in Poland and thanks god I havent met people like you lot because it would have pissed me off.
                Greetings to that Albanian guy who could write polish better than some of you and that "blondy thing" who was complaining about the rubish, I have just 3 words for her , she has to polish her polish in the first place because she couldnt write it correctly
            • bionda83 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 18.06.10, 01:39
              > Ja też nie pamiętam. Ale mam w głowie 2 książki Ornelii Vorpsi i nie wydaje mi
              > się, by coś innego się działo. W dodatku mózg tej kobiety kombinuje w zupełnie
              > obcy mi sposób.

Tu bez solidarnosci, moje osobiste zdanie na temat np "kraj, gdzie nigdy sie nie
              umiera" to jest osobisty dramat kobiety w patriachalnym kraju i nie tylko Alb do
              takich nalezy ale tez i Polska, dziwie sie ze nie mamy rownie popularnej książki
              na ten temat która potrailaby w tak mocny sposób naswietlić to co u nas wciaż
              uwazane jest za tabu, ja w jej opisach w duzej mierze widze polske nie albanie,
              nie wiem jak bardzo masz wyidealizowana rzeczywistosc ale Ci zazdroszcze!

> Jako Słowianin zachowuję się naturalnie, gdy widzę kościoły nawet z IX w. Potem
              > meczety z XIV i starsze.
              > Widzę też zdewastowaną infrastrukturę w Kosowie i przypominam sobie jak
              > wyglądała po raz pierwszy widziana przeze mnie Jugosławia w 1987 r.

pff myslisz ze podczas konflitku w Kosovie to tylko Albanczycy niszczyli? a moim
              zdaniem albanczycy, serbowie, tureccy kosowarzy, wszyscy i kazdy przeciwko sobie
    • balkandriver Do czarny.szpak i podobnych. 16.06.10, 23:15
      A ja proponuję hasło / myśl przewodnią dla wszystkich, którzy chcą ruszyć swoje 4 litery z miejsca zamieszkania: „Patrz szerzej, niż koń dorożkarski, miej umysł otwarty i przygotuj się merytorycznie i mentalnie na spotkanie z krajem, do którego zmierzasz”.

Rozwinąć? – Proszę bardzo!

Jadąc gdziekolwiek, należałoby, choć w minimalnym stopniu, zapoznać się z kulturą, historią, zwyczajami oraz realem danego obszaru / państwa. A skoro internet może służyć do wylewania żalów, to może służyć również do zaczerpnięcia owych informacji.
      Tak więc, zamierzając wjechać do Albanii, czy innych krajów bałkańskich (ale nie tylko), należałoby wiedzieć, że to nie Szwajcaria, lub Belgia, to nie kraj, w którym niemalże szczoteczkami do zębów czyści się ptasie guano, by tubylcy i turyści mieli wrażenie życia w aptece.
      To nie ta mentalność!
      Trochę wiedzy i trochę przygotowania!
      I trochę chęci.

Wszystkim zniesmaczonym Albanią mogę zadać tylko takie pytania – czy znacie realia Indii, Indonezji, Ameryki Południowej? Czy znacie prawdziwą biedę i prawdziwe zagrożenia epidemiologiczne i naprawdę zagrożenie życia podczas pobytu w niektórych krajach (np. taki Iran, czy Irak, które opisywane są, jako „oś zła”, co też jest kolejną bzdurą)?

Myślę, że @bionda83 i @rene 1234 dość wyraziście określili, to , co i ja myślę.

Nie chciałbym się więc powtarzać, lecz swoje 3 grosze dodam.
      Może jestem fascynatem Albanii, może, ale ja i moja rodzina jesteśmy wrażliwcami i dlatego od 5 lat spędzamy w Albanii kilka tygodni.
      Jesteśmy „recydywistami”, byliśmy tam 23 razy, nie piszę tego, żeby się chwalić, ale by uzmysłowić, że ten kraj może porwać, zachwycić, zaskoczyć.
      I właśnie te górskie krajobrazy, te wspaniałe ciche kaniony, te dzikie plaże, ludzie, bezinteresownie pomocni, z którymi zawiązaliśmy wieloletnie przyjaźnie, przyciągają nas do Albanii. To kraj, będący ostoją niezmąconej, pięknej przyrody, ciszy i braku unijnych nakazów i zakazów.
      Ale po pierwsze, trzeba umieć to dostrzec, docenić i widzieć więcej, niż śmieci, bunkry.
      Podróżując trzeba być otwartym na innych, na ich kulturę, zwyczaje, zasady codziennego życia.
      Inaczej na własne życzenie spieprzamy sobie wakacje / urlop i efekt jest taki, jak powyżej.

Z drugiej strony trochę cieszę się z takich opinii, bo mniej podobnych osób wjedzie w niezadeptane rejony, przestraszonych lamentami i dłużej te rejony pozostaną w miarę dziewicze.

Śmieci, dziurawe drogi, taki, a nie inny styl życia / bycia? – ano to należy poczytać trochę o historii Albanii i dowiedzieć się, dlaczego tak jest, jakie jest podłoże tej rzeczywistości. Bo to nie ludzie sami w sobie są temu winni.
      Ja nie będę robił tu wykładów, bo to nie to forum i miejsce na pisanie elaboratów, są zresztą osoby o większej wiedzy i polecam przeczytanie książki dra T. Czekalskiego – „Albania”- z cyklu Historia Państw Świata w XX wieku (wyd. Trio) oraz najnowszej, jeszcze ciepłej pozycji pt. „Historia Albanii”, autorstwa T. Czekalskiego, J. Hauzińskiego i J.Leśnego (wyd. Ossolineum).
      Zapraszam również na moje prelekcje o Albanii i Bałkanach, gdzie pokazuję ten świat w trochę innych, niż czarne, barwach.

A dyskusje, ile lat ma język albański i jaki jest jego rozwój, lub, jak niektórzy sugerują złośliwie - „niedorozwój” (tak przy okazji – na powstanie 1szej albańskojęzyczej szkoły pozwolono Albańczykom dopiero w 1887 roku, jako jedyny naród na Bałkanach nie mieli oni do tego prawa), ilu jest sławnych Albańczyków oraz podobne dywagacje są jałowe i bezsensowne. No bo co przez nie ma być udowodnione?
      To bardzo słaby i jednostronny punkt widzenia. A temat – rzeka, jak każdy spór, wobec tego w takowe się nie wdaję, bo to, sądzę nie miejsce, jak powyżej napisałem, a jeżeli się mylę, to sorry, ale za wolno współpracuję z klawiaturą, by pisać obszerne dysertacje.

Tak więc jadąc do jakiegokolwiek kraju, a szczególnie tam, gdzie odmienna jest kultura i obyczaje, należałoby się z nimi zapoznać, nie potępiać ich w czambuł i znaleźć pozytywy oraz piękno w odwiedzanych miejscach.
      Inaczej obdzieracie sami siebie z przyjemności podróżowania i poznawania, a do tego obrażacie czasem nacje, wśród których jesteście gośćmi, które Was goszczą i chcą, byście wynieśli dobre wrażenia z ich kraju (a w Albanii jest sporo takich ludzi).

Czy miło jest słuchać, że Polacy są złodziejami samochodów, że są zaściankiem Europy, oglądać zdjęcia, na których wóz drabiniasty nurza się w błocie po łydki i to „reklamuje” Polskę???
      A ile w tym prawdy? – sami sobie odpowiedzcie.
      Zachowujmy się tak, by postrzegano nas inaczej, nie traktujmy innych, jak neandertalczyków, tylko dlatego, że mamy grubszy portfel i wyimaginowane wyobrażenia, że przybywamy z „cywilizacji”!
      Najlepszy dowód, że te posty czyta Kolega z Albanii i na podstawie niektórych wyrabia sobie o nas opinię. I daje jej wyraz. Trochę mi przykro, że czyta te niektóre brednie o swoim kraju.
      Rene1234 – spoko – nie jest tak źle u Was!

Ostatnio przeczytałem na jednym z największych portali ogólnopolskich relację dziewczyny / kobiety, która skarżyła się, że ma same negatywne wrażenia z Albanii, bo , m. in. straszono ją, że wyląduje w burdelu w Stambule, podczas, gdy targowała się o parę Euro zapłaty za hotel (oczywiście mafia hotelowa i rodzina właścicieli hotelu miała to sprawić).
      Z drugiej strony znam kobiety, które same dwukrotnie przemierzyły Albanię na stopa i żyją.
      Ja osobiście w tym roku wypuściłem grupę 4 osób 2M+2K, autostopowiczów z namiotami w ten „dziki” rejon.
      Pojechali, wrócili i cytat z ich sms`a: „Albania zajebista, jak mówiłeś. Dotarliśmy wszędzie!”
      To ludzie, którzy byli na stopa w połowie Afryki, przeżyli różne rzeczy, mają bagaż doświadczeń i porównania. Ale Albania ich zachwyciła.

Podsumowując – nie taki diabeł straszny, jak go malują, a jeżeli komuś ten real nie odpowiada, to po prostu niech go odpuści.
      Albania jest , moim zdaniem, wschodzącą gwiazdą turystyki, więc ci wrażliwi niech poczekają, aż dotrze tam plastik-fantastik i zrobi się Majorka Morza Jońskiego.

Oby, jak dla mnie, jak najpóźniej!

BALKANDRIVER
      • rene_1234 Re: Do czarny.szpak i podobnych. 17.06.10, 11:00
        Dziękuję popieram wszystko co pisałesz...Prawda jest taka krytyky o
        Albanii są nabardziej użyteczne, istnieją wiele problemów w Albanii
        które należy naprawić więć nie jestem przeciwko krytykom..jednak
        widzę że niektórzy ludzi tu przesadzają i w sposób bardziej
        emocjonaly piszą o Albanii i Albańczyków ..po prostu nie mogę
        rozumiec tacych ludzi..byli raz czy dwa w Albanii i myślą że wiedzą
        wszytko o tym kraju ..i nieczytająć ani jednej książki o niej myślą
        że mają prawo opowiadac o naszej historii...Ludzi ja jestem w Polsce
        już 3 rok , studiuje tu na wymianę, więć znam Polskę dużo lepiej niż
        wy Albanie i powiem tylko że Polska nie jest żadna nieba ma też
        bardzo dużo problemów..jednak zawsze postaram powiedzic najlepsze
        rzeczy o Polsce zawsze jak mam okazje to zrobic..Dlaczego? Dlatego że
        Polska jak i również Albania bardzo potrzebują polepszyć opinie o
        nich na świecie..Jeżeli chodzi o historii Polski , nawet po przybycia
        3 roku tutaj nie mam tyle odwagi powiedzić cokolwiek o jej historii,
        bo nie jestem polakiem i nie zamierzam wystepować jako aktor w ścenie
        która do mnie nie należy..więć troche się dziwie że są na ten forum
        ludzi którzy jak pojechali raz czy dwa w Albanii uważają że znają
        wiecej o jej kulturze, tradycji i historii niż Albańczycy..Jednak na
        szczescie jest mnóstwo innych które są w stanie doceniać Albanie i
        jej kultury..Pozdrawiamsmile
        • besa.1 Re: Do czarny.szpak i podobnych. 29.10.11, 18:31
          Shqipe a je akoma ne Varshave? Me gjithe qejf do te ta kisha dhene nje birre. Me ka bere shume pershtypje menyra se si ju je pergjigjur ketyre dhe mendoj se je i vetmi Shqiptar qe mund te flase kaq mire polonisht.
          Urime dhe gjithe te mirat!
      • bionda83 Re: Do czarny.szpak i podobnych. 18.06.10, 00:33
        Wszystkim zniesmaczonym Albanią mogę zadać tylko takie pytania – czy znacie
        realia Indii, Indonezji, Ameryki Południowej? Czy znacie prawdziwą biedę i
        prawdziwe zagrożenia epidemiologiczne i naprawdę zagrożenie życia podczas pobytu
        w niektórych krajach (np. taki Iran, czy Irak, które opisywane są, jako „oś
        zła”, co też jest kolejną bzdurą)?

W pazdzierniku na wlasna reke jedziemy do Indii (czesc polnocna) wiec bradzo sie
        ciesze ze wczesniej poznalam Albanie i licze na wiecej- mam juz bilet na
        aeroflot wink natomiast rok 2011 to najpierw balkan tour autem a na jesien
        wschodnia turcja z iranem (iran moje marzenie) Wiec zaluje tym bardziej ze
        mieszkam na polnocy a nie np w krk i nie mam jak zobaczyć Twoich prelekcji czy
        innch wystaw w malopolsce, o ktorych kumpela zawsze mnie uprzedza, aczkolwiek
        600 km w jedna strone robi roznice wink
        No i sie nakrecilam big_grin thx
        • balkandriver Re: Do czarny.szpak i podobnych. 18.06.10, 17:05
          Bionda - proszę - koniecznie się ze mną skontaktuj. Na maila: balkandriver@fotolandia4x4.com
          Napisz mi, w jakim mieście mieszkasz, bo będę obskakiwał Pomorze, takie mam plany i kilka zaproszeń.Wtedy zorganizuję pokaz w Twoim mieście.
          Druga sprawa --> albo 2011 albo 2012 mamy zamiar zrobić wyprawę do kolebki cywilizacji - Turcja/Kurdystan/Irak itp. Wyprawa off-roadowa, niekomercyjna, nagłośniona, resztę wyślę Ci w mailu, jeśli do mnie napiszesz.
          Więcej szczegółów nie rozpowszechniam, żeby nie zapeszyć smile

Gratuluję Indii, będę trzymał kciuki. A jeśli potrzebujesz jakichś info - też pisz, coś pomogę.
          Pozdrawiam

BALKANDRIVER

P.S. Sorry za odrobinę prywaty w wątku.
          • lesolei Re: Seboc........ 18.06.10, 18:55
            Witam,
            Seboc, w jednym ze swoim postow pytales... "w jaki sposob albanczycy
            zamanifestowali swoja kulture"?
            Powiedz mi prosze, czy Oni milei prawo i przywilej do jakichkolwiek
            manifestacji??? Mogli pokazac swiatu ile znacza i co potrafia?
            Wydaje mi sie, ze raczej nie! Moim zdaniem trudno ich winic za brak
            spektakularnej przeszlosci kulturowej.
            Nie zapominajmy,ze mowimy o malym panstwie, z trudna przesloscia i
            specyficznym klimatem polityczno, spoleczno, narodowosciowo
            religijnym.

Z przymrozeniem oka popatrz na 750 tysiecy bunkrow, rozsianych po
            calym kraju,zapomniales o nich, to jest dopiero perelka budowlanasmile

Pytales o jakas literature, mam duzo fajnych pozycji. Tytuly podam
            pozniej.

A tak na marginesie, rene gratuluje, bardzo dobrze piszesz w naszym
            jezyku.
            Zycze owocnych dyskusji, zamierzam sie przylaczyc.
            Pozdrawiam

• tomaszek193krk Re: Seboc........ 14.07.10, 16:20
              Balkandriver,
              nic dodać nic ująć
              można jedynie podsumować zdaniem, które często cytuję
              "podróże kształcą...ale tylko wykształconych"

pozdrawiam gorąco jeszcze z Krakowa, wkrótce będę już na Bałkanach.

PS. żałuję, że nie zdążyłem na Twój slideshow w Dobczycach, może innym razem,
              dlatego proszę powiadom mnie o tym na maila:
              tomaszek193@tlen.pl

• seboc Re: Seboc........ 15.07.10, 09:08
                > "podróże kształcą...ale tylko wykształconych"

Jeśli to uszczypliwość w moim kierunku, zwróć uwagę - proszę - jak śmiało
                kaleczony jest język polski na tym forum przez jego rdzennych użytkowników.
                S.
          • bionda83 do Blakandriver 19.07.10, 19:21
            Odpisałam
            Przepraszam, że dopiero teraz ale taka praca wink
            Kciuki należy trzymac mocno i nie tylko dwa, robie szczepienia ktorych nie
            cierpie...

Pozdrawiam i dziękuję za posta którego się nie spodziewałam

Dzoana
    • haka13 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 20.07.10, 14:37
      Ciekawy jestem w jakich rejonach Albanii byłeś i jak długo.Uważam że śmieci
      wcale nie jest więcej niż w Grecji i Włoszech. Miasta są czyste a bezdomnych
      psów naliczyłem może 5. Psów jest w Albanii bardzo mało to rzadkość zobaczyć
      kogoś z psem na smyczy.Widziałem śmieci na kilku wydaje się dzikich
      wysypiskach, u nas takich też nie brakuje. Tylko tam trawka nie jest zbyt bujna
      i jest to widoczne. U nas zaraz po zimie to wydaje się że toniemy w
      śmieciach.Proponuję Ci nie jedź nigdy do Rumunii bo będziesz myślał że żyjesz
      wśród samych psów przy takim podejściu. Swoją drogą większość bezpańskich psów
      jest bardzo płochliwa i nie zagraża człowiekowi.
      • pietek55 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 20.07.10, 16:55
        No zaiste, ja także nie wiem skąd się bierze ta opinia o potwornym
        albańskim brudzie. Tydzień temu wróciłem z Albanii i moje wrażenia
        są bardzo pozytywne. Opalałem się na kilku plażach na albańskiej
        riwierze (Vlora, Jal, Dhermi, Himara) i naprawdę nie musiałem leżeć
        między stertami śmieci. Znacznie, znacznie gorzej wspominam niektóre
        plaże we Włoszech.
        Nie ma co kryć, że jest tam wszędzie czyściutko. Są miejsca (np
        niektóre dzielnice większych miast), gdzie spotykamy miejscami
        śmieci, czasem nawet stertami. Przypominam sobie jednak jak czytałem
        przed wyjazdem wszelkie informacje o Albanii, przeglądałem wszelkie
        fora internetowe. I jeszcze dziś mam przed oczami te zdjęcia tych
        dzikich wysypisk, te relacje straszące wybierających się do tego
        kraju. Mam wyliczać nazwy państw europejskich z których też mógłbym
        takie zdjęcia przywieźć?
        Bezpańskie psy się zdarzają, ale ustępują z drogi i nawet nie
        próbują straszyć szczekaniem. Więcej od psów widziałem wałęsajacych
        się żółwi.
        Nie wiem jak długo jeszcze będą powielane te stereotypy dotyczące
        tego ciekawego (choć biednego, co często widziałem przez okna
        samochodu)kraju. A może lepiej jak najdłużej, bo na plaży albańskiej
        nie czuję się jak na chorwackiej. Na nich już język polski staje się
        wiodącym i nie zawsze powoduje radość ze spotkania rodaka.
        Pozdrawiam wszystkich wybierających się do Albanii!
        • haka13 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 20.07.10, 17:39
          Wiesz , ludzie często szukają sensacji. Widzą np. starą stację benzynową ,
          dziurawą drogę czy śmieci i robią zdjęcia, podpisują : To jest Albania. Mijają
          oczywiście piękne czyste miejsca ale o tym już nie mówią , oni wolą być
          bohaterami. Pokazują jaka to była ekstrema. Byłem pierwszy raz w Albanii w tym
          roku w sumie 12 dni, 5 dni w Sarandzie , reszta to zwiedzanie kraju korzystanie
          z lokalnych hoteli i usług. Dla mnie to jest najbezpieczniejszy kraj w rejonie
          bałkańskim i nie tylko.
            • ancyk.62 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 20.08.10, 19:20
              Ciekawa dyskusja...tym bardziej,że bierze w niej udział rodowity
              Albanczyk,Przy okazji pozdrawiam...czytałam z duzym zaintere4sowaniem
              Otóż ja własnie wróciłam z Albanii...i jestem pod ogromnym wrażeniem.
              Załuję tylko,że tak małow iem o Bałkanach...próbuję uzupełniac
              wiedzę....Albania mnie zauroczyła. owszem..sa tam smieci...ale do
              głoqwy by mi nie przyuszło,żeby mógł byc to gwóżdż programu wwe
              wspomnieniachsmile
              Zjechaliśmy Albanie od góry do dołu. najwieksze wrażenie zrobiła
              północ...cudowne góry..Thieth...ludzie zyjacy w górach..ich
              niespotykana nigdzie /.może w Rumuniismile/ gościnność, otwartość,
              niewiele komercji, poznaliśmy Franciszkanów tam zyjacych. W
              najtrudniejszym terenie jest Franiciszkanim Polak-majacy
              kałasznikowa...bo takie zwyczajesmile
              Szokuje kanun...ale i gościnnośc..Na powitanie kobieta -gospodarz
              całuje kobietę gościa w rekęsmile...i wiele wiele innych
              wrażeń....Albania to fantastyczna przygoda...była tam pierwszy raz
              ale chgętnie tam wrócęsmile Przez chwikle nawet nie czułam żadnego
              zagrożenia...chociaż na północy mnóstwo zabójstw/wendetta/ i
              samobójstw kobietsad. Niestety status kobiety pozostawia wile do
              zyczenia...ale rozumiem,że cały czas zachodzą tam zmiany kulturowe.
              Mam jednak kilka pytań
              -czy to prawda ,że w Albanii nie ma Domów dziecka??...sieroty są ale
              państwo się tym tem,atem nie inetersuje....Z tego co wiem Domy
              Dziecka i Domy starców prowadza tylko siostry zakonne a panstwo im
              tego nie ułatwia..
              -czy to prawda ,że amerykanie budują autostardy w zamian wydobywając
              uran???
              -czy to prawda ,że jest tam tak duzo myjni ponieważ jest to
              najprostsza działalnośc gospodarxcza -a za prowadzenie działalności
              albanczyk otrzymuje od ameryki kasę na postawienie domu w stanie
              surowym????
              -czy to prawda że Albanczycy tak na prawdę boją się przyłączenia
              Kosowa??? i ten konflikt jest im nie na rękę??
              Będę wdzieczna za odpowiedzi...mam oczywiście wiele innych
              pytań...ale po kolei?
              • nidur Re: Albania - nie dla wrażliwych! 21.08.10, 01:19
                Witam ja jestem Albańczykiem i mogę odpowiadać na Pani pytania.
                Nie doskonale znam polski język więc przepraszam.

Domów dziecka w Albanii są prawie na wszystkich miastach i domy starców też.

Ze amerykanie budują autostrady za uran to nie prawda. Autostrady, drogi i całą
                infrastrukturą Albania buduje na własnych funduszy lub otrzyma kredyty od
                międzynarodowe organizacje które działają na świecie lub w Europie i nie tylko w
                Albanii.

Mi się wydaje ze ilość myjni w stosunku od innych działalnościach gospodarczych
                jest normalnie jak w innych krajach, może trochę więcej ale kto to liczył,
                ogólnie w Albanii dzięki reformy które rząd zrobił wystarcza tylko 5 dni żeby
                otworzyć jakiś działalność biznesowy.

Albańczyk nie otrzymuje z ameryki kasę w żadnych sposób. To prawda że mamy
                bardzo dobre relacje z ameryki i czasami nam pomagają np. ok 2 tygodni temu dali
                nam 5 szybkie jednostki patrolowe dla marynarki wojen.

Połączyć Albanią z Kosowem jest chyba największa aspiracja dla nasz naród ale i
                tak jesteśmy bardzo zadowoleni bo współpraca z Kosowem jest w wysokim poziomie i
                będą prowadzić spólne reformy żeby współpracować jak spólny państw.

Chętnie czekam na inne pytania. Pozdrawiam
                • ancyk.62 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 22.08.10, 12:34
                  serdeczne dzieki za szybka odpowiedżsmile
                  Przynam,że jestem trochę zaskoczona ,bo okazuje sie ,że ile osób
                  tyle odpowiedzismile
                  Odnośnie Domów Diecka na południu Albanii usłyszałam odpowiedż ,że
                  nie ma ponieważ więzi rodzinne sa trak silne,że nie ma potrzeby ich
                  tworzenia. Na północy natomiast,że władza się tym problemem nie
                  interesuje...Ty mówisz jeszcze cos innego....

ale mam jeszcze jedno pytanie. Jak wyglada system szkolnictwa. Czy
                  nauka jest obowiązkowa...do jakiergo wieku???
                  Będąc w Szkodrze słyszałam wiele na temat szkoły austriackiej. Co TY
                  o niej sadzisz??. Dla mnie to sprawa kontrowersyjna...poniewaz
                  odławia się sposród albańskiej młodziezy najzdolniejsze
                  dzieci...oferując świetlana przyszłośc na zachodzie.
                  A jak Ty to oceniasz???
                  • nidur Re: Albania - nie dla wrażliwych! 23.08.10, 17:38
                    ancyk.62 napisała:

> serdeczne dzieki za szybka odpowiedżsmile
                    > Przynam,że jestem trochę zaskoczona ,bo okazuje sie ,że ile osób
                    > tyle odpowiedzismile
                    > Odnośnie Domów Diecka na południu Albanii usłyszałam odpowiedż ,że
                    > nie ma ponieważ więzi rodzinne sa trak silne,że nie ma potrzeby ich
                    > tworzenia. Na północy natomiast,że władza się tym problemem nie
                    > interesuje...Ty mówisz jeszcze cos innego....
                    >
                    > ale mam jeszcze jedno pytanie. Jak wyglada system szkolnictwa. Czy
                    > nauka jest obowiązkowa...do jakiergo wieku???

System szkolnictwa była obowiązkowa do wieku 14 lub 15 (to zależy od dziecko czy
                    zacinał chodzić do szkoły 6 lat czy 7 lat). ja na przykład miałem 7 lat jak
                    zaczynałem nauczyć i jak miałem 15 lat skończyłem 8 klasę.
                    Dzisiaj obowiązkowe są nie 8 klasy ale 9 klasy bo reformowali system szkolnictwa
                    i wszystko wygląda tak 9 + 3(liceum) a potem uniwersytet

> Będąc w Szkodrze słyszałam wiele na temat szkoły austriackiej. Co TY
                    > o niej sadzisz??. Dla mnie to sprawa kontrowersyjna...poniewaz
                    > odławia się sposród albańskiej młodziezy najzdolniejsze
                    > dzieci...oferując świetlana przyszłośc na zachodzie.
                    > A jak Ty to oceniasz???

Wiem że jest w Szkodrze austriacka szkoła ale nie wiem nic więcej bo w Szkodrze
                    nie mieszkam, więc przepraszam.
                    Powiem pani tak że wiele Albańczyków studiują zagranicą, ostatnich latach jest
                    taka pozytywna tendencja że jak skończą studia wracają w Albanii. Niektórzy mają
                    stypendium a niektóry rodzina finansuję.

• nidur Re: Albania - nie dla wrażliwych! 23.08.10, 17:06
                    Ja napisałem o aspiracjach. Mamy wiele innych aspiracji jak np. zmodernizować
                    kraj, budować nowych dróg, ciągać jak najwięcej turystów i zwiększyć poziom
                    życia i wiele innych. Być członkiem NATO też była nasza aspiracja jak jest
                    dzisiaj łączenie z Unią Europejską.
                    • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 23.08.10, 18:16
                      > dzisiaj łączenie z Unią Europejską.

Oficjalnie Kosowo jest suwerennym krajem. Oficjalnie ma własną flagę, swój rząd itd.
                      Skąd więc aspiracja poszerzenia Albanii?
                      Bardzo mnie interesuje historia konfliktu albańsko - serbskiego w Kosowie, więc
                      pytam u źródeł.
                      Przy okazji bardzo gratuluję znajomości Polskiego, jestem pełen podziwu.

pozdrawiam serdecznie
                      S.
                        • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 26.08.10, 08:05
                          > hej, ciekawe dlaczego Seboc jest taki wrazliwy na temat Kosowo..

Bo mnie bardzo interesuje historia tego regionu.
                          A konflikt serbsko-albański w Kosowie to już sprawa bardzo skomplikowana.
                          Przyznam, że nie akceptuję sposobu rozwiązania tegoż. Nigdy tez nie uznam kraju,
                          w którym na czele rządu stoi powszechnie znany przestępca.
                          S.
                      • nidur Re: Albania - nie dla wrażliwych! 23.08.10, 23:42
                        seboc napisał:

> > dzisiaj łączenie z Unią Europejską.
                        >
                        > Oficjalnie Kosowo jest suwerennym krajem. Oficjalnie ma własną flagę, swój rząd
                        > itd.
                        > Skąd więc aspiracja poszerzenia Albanii?
                        > Bardzo mnie interesuje historia konfliktu albańsko - serbskiego w Kosowie, więc
                        > pytam u źródeł.
                        > Przy okazji bardzo gratuluję znajomości Polskiego, jestem pełen podziwu.
                        >
                        > pozdrawiam serdecznie
                        > S.

Aspiracja jest od 1913 r. Tak ma własną flagę i oficjalne jest niepodległa ale
                        są prowadzone i planują prowadzić inne spólne reformy jak system podatków,
                        system szkolnictwa(wiele Albańczyków od Kosowo studiują w Tiranie), są
                        prowadzone spólne reformy w systemie energetycznym (są tez spólne projekty na
                        ten temat), spólne projekty w infrastrukturze (jak Albania skończyła budować
                        autostradę Durres-Morine od razu Kosowo zaczynała budować autostradę
                        Morine-Prisztin), autostrada Durres-Morine jest patrolowana nie tylko od
                        Albańskiej policji ale też od Kosowskiej policji. Wiele Albańczyków od Kosowo
                        inwestują w nieruchomościach w Albanii.

Że Kosowo jest oficjalne inny państw to tylko adaptacja sytuacji i nic więcej bo
                        praktycznie to jak napisałem wyżej.
                          • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 26.08.10, 18:47
                            Seboc ale jesteś śmiesny, dlaczego zaczynasz tą samą rozmowę z Nidurem
                            skoro juz miałesz ją ze mną i odpowiedzi masz wyżej w tym
                            wątku..wystarczy czytasz moje odpowiedzi na twoje identyczne
                            pytanie..nie rozumiem czego szukasz bo na pewno nie historie tego
                            regionu..
                            • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 26.08.10, 20:00
                              > nie rozumiem czego szukasz bo na pewno nie historie tego
                              > regionu..

Serbskie źródła podają, że za czasów Osmańskich przesiedlano do Kosowa dających
                              się zislamizować Alnańczyków.
                              Nie pamiętam, byś przeczył temu.
                              Jeśli uważasz, że to nieprawda - napisz, będzie to cenne dla mnie.
                              Ale napisz konkretnie: daty, miejsca, osoby.
                              Powtarzanego przez Ciebie tekstu typu "ale jesteś śmieszny" bo ... noc. - nie
                              uznaję.
                              S.
                          • nidur Re: Albania - nie dla wrażliwych! 27.08.10, 22:59
                            seboc napisał:

> > Aspiracja jest od 1913 r.
                            >
                            > To opowiedz, skąd się w Kosowie wzięli Albańczycy przed 1913 r.
                            > S.

Albańczycy razem z greków są najstarszymi narodów w bałkanie i to nawet serbowie
                            akceptują bo nie da się tego zmanipulować jak zrobili z resztą historii,
                            manipulują też to co się stało 12 lat temu i zrobią cały czas propagandy jak w
                            Kosowie nie zrobiliśmy masakry bla bla bla. W Kosowie (kiedyś Dardania)
                            albańczycy byli od zawsze i zajmowali gównie rolnictwo i serbowie pojawili w 7
                            wieku po naszej ery. Pojęcia naród dla albańczyków zaczynał przed naszą erą więc
                            proszę nie pomyj za bardzo albańczyków z religią, wierz tego.
                            • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 29.08.10, 13:02
                              > Albańczycy razem z greków są najstarszymi narodów w bałkanie

Co do Greków to częściowo możesz mieć rację, jeśli weźnie się ograniczony np. do
                              2000 tys. oststnich lat odcinek czasu. Oni sami uważali terytoria na północ od
                              Olimpu za obszary barbarzyńskie.
                              Natomiast, co piszesz o Albańczykach jest bzdurą. O ludach albańskich nie
                              mówiono wcześniej niż 1000 lat temu.
                              Wówczas to po starożytnych Grekach, po starożytnych Macedończykach czy
                              Rzymianach dawno już posprzątano.
                              Bałkany nękane były przez najazdy Normanów, plemion italskich, Nicejczyków,
                              Węgrów, Bułgarów, tureckich nomadów itd. Spustoszenia dokonywały wyprawy krzyżowe.
                              Bałkany to rejon permanentnych wojen właściwie od zawsze.

Wybacz więc, hipotezę, że gdzieś tam sobie trwał naród albański,
                              należy, niestety, odrzucić stanowczo.
                              Tym bardziej, że nie wrysował się wyraźnie w historię tego regionu.

Nie wiem, kto Ci ten kit pocisnął o najstarszym narodzie na Bałkanach, ale nie
                              słuchaj go więcej.
                              S.
                              • nidur Re: Albania - nie dla wrażliwych! 29.08.10, 22:52
                                seboc napisał:

> Natomiast, co piszesz o Albańczykach jest bzdurą. O ludach albańskich nie
                                > mówiono wcześniej niż 1000 lat temu.

To śmiesznie. Albańczycy pochodzą od starożytnych Ilirów i są autochtony
                                wcześniej niż epoki eolitu. Spróbowali niektórzy "naukowców" historii wytwarzać
                                inne teorie i nie potrafili, takie teorie żyją tylko w Serbii i Rosji i może też
                                w jakiegoś innego słowiańskim państw i takie teorie wierzą tylko jakiś fanatyka
                                bo jak napisałem wyżej sam Serbowie akceptują starożytność pochodzenia
                                Albańczyków mimo że to nie dokładnie piszą. Są nieliczne obiekty
                                archeologiczne,kulturowe, etnograficzne i inne że potwierdzą pochodzenie
                                Albańskich naród od Ilirów. Dzisiejszych czasach są więcej niż 1000 słów w
                                albańskim języku które są bardzo podobnie z językiem od czasów Ilirów. Nazwa
                                Albania ma pochodzenie od Albanët(Starożytni lud od czasów Ilirii mieszkających
                                w środkowej terenach dzisiejszej Albanii). Tylko w ostatnim tygodniu spólna
                                archeologiczna ekspedycja albańska-francuska znalazła 3 duże obiekty od czasu
                                Ilirów. Problemy i kryzy identyczności mają inny narody w Bałkanie a nie
                                Albańczycy.

Pozdrawiam
                                • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 30.08.10, 06:32
                                  > Albańczycy pochodzą od starożytnych Ilirów

Nie. O Ilirach wiadomo niewiele, właściwie jedynie to, że istnieli. Już pisałem
                                  w tym wątku - Twój pogląd, jest zwyczajnym nadużyciem. W najlepszym razie może
                                  być zbyt daleko idącym uproszczeniem (z przyczyn jak pisałem wyżej - nie było
                                  szans, by jakiś jednolity etnicznie naród przetrwał na Bałkanach w pierwotnej
                                  formie).

> Dzisiejszych czasach są więcej niż 1000 słów w
                                  > albańskim języku które są bardzo podobnie z językiem od czasów Ilirów

A to już zupełnie zaskakujące. Jakie tysiąc słów? Przecież nie zachował się
                                  żaden, ale to żaden zabytek w języku Ilirów. Skąd masz te 1000 słów?

> Są nieliczne obiekty
                                  > archeologiczne,kulturowe, etnograficzne i inne że potwierdzą pochodzenie
                                  > Albańskich naród od Ilirów

Które to? Wymień choć dwa. Napisz w jaki sposób potwierdzają.

Nawet jeśli zrewolucjonizujesz świat naukowy i masz jakieś konkrety wink
                                  to i tak muszę Cię zmartwić.
                                  Oprócz Ilirów na Bałkanach mieszkały jeszcze inne plemiona, poczytaj sobie.
                                  Przyjmij wreszcie do siebie, że Twój pogląd to echo komunistycznej propagandy
                                  Enwera Hodży, który mieszkańcom tonącej w katastrofalnej biedzie i problemach
                                  Albanii wmówił wielkość i poczucie misji. A gdy kłóci się to z powszechną wiedzą
                                  i dokumentami - staje się zwyczajnie groteskowe, tak samo odizolowane od Europy
                                  i jej rzeczywistości jak komunistyczna Albania.
                                  S.
                                  • nidur Re: Albania - nie dla wrażliwych! 30.08.10, 15:47
                                    seboc napisał:

> Nie. O Ilirach wiadomo niewiele, właściwie jedynie to, że istnieli. Już pisałem

O Ilirach wiadomo wiele a pan pisze że niewiele a niektórzy "naukowców" piszą że
                                    wogóle nie istnieli. Jak ty to ocenić? Niektórzy słowiańskie narody mają
                                    problemy z tego faktu.

> w tym wątku - Twój pogląd, jest zwyczajnym nadużyciem. W najlepszym razie może
                                    > być zbyt daleko idącym uproszczeniem (z przyczyn jak pisałem wyżej - nie było
                                    > szans, by jakiś jednolity etnicznie naród przetrwał na Bałkanach w pierwotnej

Może nie było możliwie na inne europejskie terytoria ale jeśli chodzi o
                                    zachodnie Bałkan to jest możliwie, góry byli w tym czasie ogromną barierą i
                                    właśnie archeologiczne i historyczne fakty to potwierdzą.

> A to już zupełnie zaskakujące. Jakie tysiąc słów? Przecież nie zachował się
                                    > żaden, ale to żaden zabytek w języku Ilirów. Skąd masz te 1000 słów?

Mówisz że nie zachował się żaden. Może pan to nie wiesz a to nie znaczę że nie
                                    prawda. Dam ci niektóre:
                                    Albańska słowa (i lirë=wolny) jest bardzo podobna a prawie identyczne z ILIR
                                    (starożytny albańczyk). (Jam njeri i lirë = jestem wolny czlowiek).
                                    Albański imię (Bardhyl) też imię iliryjskich króla Bardhyl. A Bardhyl po
                                    albańsku (i bardhe=biały)
                                    Albańska słowa (vend=miejsce) jest badzo podobna z iliryskiem słowem VENDUM.

> Które to? Wymień choć dwa. Napisz w jaki sposób potwierdzają.

To starożytne iliryjskie miasta i obiekty zidentyfikowane które są w albańskich
                                    muzea, sposób zrobienia pogrzebów, dekoracja kobiet itp, ja nie mówię że
                                    Albańczycy dzisiaj zrobią to tak samo jak Ilirowie ale są fakty i elementy że
                                    interpretacja tych potwierdza pochodzenie Albańczyków od Ilirowie, ja nie jestem
                                    ani archeologiem ani historykiem ale to interpretacje są akceptowane i uznane w
                                    poziomie światowym.

> Nawet jeśli zrewolucjonizujesz świat naukowy i masz jakieś konkrety wink

Ja nie zrewolucjonizuję świat ale pochodzenia nasz naród od Ilirów to nie tylko
                                    albańskich archeologów i historyków piszą ale nie albańskich też jak:
                                    VITTORE PISANI, KARL TREIMER, STUARD E. MANN, HENRI BAISIN, GUNNAR SVANTE... i
                                    wiele inych jak polski naukowiec WACLAW CIMACHOWSKI.

> Oprócz Ilirów na Bałkanach mieszkały jeszcze inne plemiona, poczytaj sobie.

Ja nie napisałem że na Bałkanach nie mieszkali inne plemiona, więc proszę nie
                                    dodaj od własny mózg rzeczy które nie napisałem. Ilirowie mieszkali w częstości
                                    zachodniej bałkanu.

> Przyjmij wreszcie do siebie, że Twój pogląd to echo komunistycznej propagandy
                                    > Enwera Hodży, który mieszkańcom tonącej w katastrofalnej biedzie i problemach
                                    > Albanii wmówił wielkość i poczucie misji. A gdy kłóci się to z powszechną wiedz
                                    > ą
                                    > i dokumentami - staje się zwyczajnie groteskowe, tak samo odizolowane od Europy
                                    > i jej rzeczywistości jak komunistyczna Albania.
                                    > S.

Nie to nic nie rozumiesz. Oprócz że jestem Albańczyk nie mam nic spólnego z
                                    Enwerem. A co w Polsce komunizm był dobry, w Albanii komunizm był gorszy niż w
                                    Polsce i europy wschodniej ja to wiem ale też chyba bieda tam była i jest co?

Jeśli myślisz że pochodzenia albańskich naród od Ilirów to tylko albańska
                                    propaganda to powiem ci że to jest tylko głupota bo Albania jest otwarta na
                                    międzynarodowe ekspedycje archeologiczne. Właśnie jak napisałem teraz jest w tej
                                    chwili ekspedycja albańska-francuska, w tej chwili jest też ekspedycja
                                    albańska-amerykańska która szuka archeologiczne elementy w albańskich nabrzeżach
                                    z specjalnym statkiem.
                                    • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 30.08.10, 17:04
                                      > O Ilirach wiadomo wiele a pan pisze że niewiele

Co takiego wiadomo poza tym, że byli? Poproszę - ponownie - o konkrety.

> Niektórzy słowiańskie narody mają
                                      > problemy z tego faktu.

Jakie słowiańskie narody mają problem z Ilirami? Nie mieszaj w to Słowian.
                                      Sprawa jest płytka, światli ludzie nie przyjmują do siebie głupot, tyle.

> zachodnie Bałkan to jest możliwie, góry byli w tym czasie ogromną barierą i
                                      > właśnie archeologiczne i historyczne fakty to potwierdzą.

Jakie to historyczne fakty?
                                      Oczywiście, że góry były barierą. Nie sposób jednak bez przerwy siedzieć w
                                      górach. Trzeba przecież zająć się rolnictwem, handlem. Góry to dobre schronienie
                                      przed tymczasową zawieruchą lub poborcą podatków.

> Mówisz że nie zachował się żaden.

Tak mówię. Proszę o źródło tego porównania. Skąd masz te słowa? Gdzie mogę
                                      odnaleźć pozostałe 997?
                                      Policzyłeś może ile jest zapożyczeń z włoskiego, łacińskiego, tureckiego czy
                                      greckiego?

> (i lirë=wolny) jest bardzo podobna a prawie identyczne z ILIR

Jedziesz po bandzie, Chłopie. Przestajesz już być autentyczny. Jakiś kabaret
                                      sobie robisz (były kiedyś takie cykliczne radiowe skecze Leszka Niedzielskiego
                                      ze słownikiem).
                                      Francuskie czy hiszpańskie LIBRE też ma albańskie (lub Iliryjskie) korzenie?
                                      Dość by to było liberalne. wink

> To starożytne iliryjskie miasta

Jakie miasta? Nazwy, lokalizacje. Poza tym, co z tego, że są - czy rzymskie
                                      ruiny np. w Macedonii świadczą o tym, że współcześni Macedończycy są potomkami
                                      starożytnych Rzymian?
                                      Prosiłem, być wskazał związki Albańczyków z Ilirami. Tu poza domniemaniem nic
                                      nie ma.

> interpretacje są akceptowane i uznane w
                                      > poziomie światowym

Kto w świecie, poza Albańczykami oczywiście, uznaje te "interpretacje"?
                                      Powszechnie pojawia się wątpliwość, mniejsze lub większe prawdopodobieństwo. Za
                                      to wszyscy są zgodni - nie da się stwierdzić jednoznacznie.

> Oprócz że jestem Albańczyk nie mam nic spólnego z
                                      > Enwerem.

Owszem, masz. Stwierdzenie, ze Grecy i Albańczycy są najstarszymi narodami na
                                      Bałkanach jest analogiczne do enwerowskiego, że na mapie świata znajdują się
                                      jedynie Chiny, Albania i Polska.

> Jeśli myślisz że pochodzenia albańskich naród od Ilirów to tylko albańska
                                      > propaganda to powiem ci że to jest tylko głupota bo Albania jest otwarta na
                                      > międzynarodowe ekspedycje archeologiczne

A co mają międzynarodowe ekspedycje wspólnego? Szukają ciekawostek i tyle. Nie
                                      wierzysz sam chyba w to, że trwa walka międzynarodowego świata naukowego w
                                      potwierdzenie ilyryjskiej przeszłości Albańczyków.
                                      S.
                                        • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 01.09.10, 13:13
                                          rel="nofollow">www.albanianhistory.net/texts16-18/AH1774.html
                                          > p.s.zobaczymy co masz przeciwko niego teraz

Teks prawi o historii regionu, gdzie leży teraz Albania. Nijak nie wynika z
                                          niego, że Albańczycy są dawnymi potomkami Ilirów.
                                          Książkę w całości sobie odszukam.

A ze swojej strony polecam:
                                          "Historia Macedonii" autorstwa Ireny Stawowej-Kawki.

Co do Kosowa i obecności tam Albańczyków to:
                                          - prawdą jest, że zamieszkiwali również i ten teren,
                                          - próbowałem wymusić na Was byście przyznali, że jednak większość Albańczyków w
                                          Kosowie znalazła się tam w wyniku przesiedleń ludności lojalnej sułtanowi
                                          dokonywanej za czasów osmańskich, chyba największy eksodus obawiającej się
                                          ludności słowiańskiej nastąpił po wycofaniu się wojsk austriackich z terenu
                                          Kosowa w 1689 r. (akurat ten okres walki z Turkami jest Polakom bliski, bo
                                          znanym epizodem jest zwycięstwo Jana II Sobieskiego pod Wiedniem).

S.
                                          • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 22.09.10, 00:55
                                            > Teks prawi o historii regionu, gdzie leży teraz Albania. Nijak nie wynika z
                                            > niego, że Albańczycy są dawnymi potomkami Ilirów.
                                            > Książkę w całości sobie odszukam.

Wydaję mi ze masz poważne problemy z angielskim jeśli wedlug ciebie tego nie wynika z tesktu...przecież wyraznie masz napisane ,zawsze jeśli przeczytalesz ten materiał..Mogę ci troche odświezyć pamieć:

I have done what the others have failed to do. I have found no trace of immigration in their history. Their language has, however, left such traces of the fate of this people that I can do no other than see in them the neighbours of the Greeks and the subjects of ancient Rome. These two facts together point to the ancient Illyrians as their origin.

to tylko fragment z ksiązki ,reszte mozesz jeszcze raż przeczytać bo jak widać nie byłeś skoncentrowany do konca..

> - próbowałem wymusić na Was byście przyznali, że jednak większość Albańczyków w
                                            > Kosowie znalazła się tam w wyniku przesiedleń ludności lojalnej sułtanowi
                                            > dokonywanej za czasów osmańskich, chyba największy eksodus obawiającej się
                                            > ludności słowiańskiej nastąpił po wycofaniu się wojsk austriackich z terenu
                                            > Kosowa w 1689 r. (akurat ten okres walki z Turkami jest Polakom bliski, bo
                                            > znanym epizodem jest zwycięstwo Jana II Sobieskiego pod Wiedniem).

haha wiesz który jest twój problem ..przyłaczysz religie z narodowości..według ciebie Albańczyk to jest muzulamin a Serb jest chrześcijaninen ..przepraszam ale nie masz zielonego pojęcia od historii Bałkany. Historia Bałkany wymaga wykształconych i otwartich ludzi więć może nie dla ciebie...

p.s. Mam propozycje dla ciebie. Jak porozmawiamy tu na forum czy mozesz mi pisać po angielsku lub po wlośku ( nawet może byc po niemiecki) bo jak piszemy po polsku to jest troche nie sprawiedliwesmile) ..lepiej w obcym języku dla obydwóch.Mam nadzieje że bedziesz sie zgadzał.Pozdrosmile
                                            • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 22.09.10, 09:16
                                              > I have done what the others have failed to do. I have found no trace of immi
                                              > gration in their history. Their language has, however, left such traces of the
                                              > fate of this people that I can do no other than see in them the neighbours of t
                                              > he Greeks and the subjects of ancient Rome. These two facts together point to t
                                              > he ancient Illyrians as their origin.

Nie, nie mam problemów ze zrozumieniem. Rozumiem, że to lipa jest. Od kiedy brak śladów jest faktem?

> przyłaczysz religie z narodowości..według
                                              > ciebie Albańczyk to jest muzulamin a Serb jest chrześcijaninen

Na terenie Kosowa - tak. Osiedlano zislamizowanych Albańczyków.

> nie masz zielonego pojęcia od historii Bałkany. Historia Bałkany wymaga wyks
                                              > ztałconych i otwartich ludzi więć może nie dla ciebie...

Nie pisz, że się nie znam, bo znam tyle ile zdążyłem poznać. Staram się tez podawać fakty, daty, o co nie mogę się ciebie doprosić.
                                              Jednocześnie nie przedstawiając żadnych kontrargumentów pozwalasz sobie mnie obrażać.
                                              S.
                                    • bionda83 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 31.08.10, 18:11
                                      rene_1234 no wlasnie nie zabardzo wystarczy wink lepsza polska wersja wiki gdzie
                                      jest mowa, ze "Jego nazwa, "Albania", jest pochodzenia grecko-łacińskiego i
                                      oznacza w tych językach "górzysty kraj"- publikacja dotycząca Alabnii
                                      Kaukaskiej. By się zgadzało; teren Azerbejdżanu, gdzie była Albania Kaukaska,
                                      tak samo jak Albania w Europie jest terenem gorzystym. Wiec sklaniam sie ku
                                      tezie ze Albania wlaśnie stad wynosi swą nazwę a nie tak jak sugeruje kolega
                                      Nidur, czy jak pisza w angielskiej wersji wiki.... Przepraszam, trochę odeszlam
                                      od wątku ale ciekawość to pierwszy stopien do jeszce większej niewiedzy tongue_out
                                  • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 31.08.10, 06:41
                                    > IIw p.n.e. - VIIw n.e. istniala
                                    > rowniez Albania Kaukaska.

Jest również taka hipoteza, że Albańczycy przywędrowali na Bałkany z okolic
                                    Kaukazu. Słowianie prawdopodobnie w swych wędrówkach pokonali podobną drogę, co
                                    wydaje się wspierać powyższą hipotezę. Ale to chyba tyle na ten temat, raczej
                                    przypadkowe podobieństwo.
                                    Czytałem, że dopatrywano się podobieństwa albańskiego do języków kaukaskich, ale
                                    to lipne było równie jak przygoda z językiem iliryjskim.
                                    S.
                                    • ancyk.62 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 31.08.10, 16:30
                                      A tak się sympatycznie zaczął temat.Liczyłam na to,że bedziecie
                                      kopalnią wiedzy o Albanii...a Wy robicie sobie jakies "osobiste
                                      wycieczki"...szkoda bo psujecie wątek sad
                                      A tak na marginesie będąc ostatnio w Albanii też słyszałam info od
                                      osób nie bedących Albańczykami o tym,iż Albańczycy sa w prostej
                                      linii potomkami Ilirów. Uzasadnienie ,że góry niedostepne stanowiły
                                      naturalną barierę pozwalajacą zachować się kulturze w niezmienionej
                                      formie przaez wiele wiele lat...dla mnie laika jest przekonujace.
                                      Nawet teraz zauwazyłam będąc na Północy jak bardzo się ona róŻni od
                                      poludnia...różni pod każdym względem..języka,sposobu zycia,prawa
                                      zwyczajowego Kanun ,dostępu do szkolnictwa ,mentalności itp....

Proponuję ,żebyście zamiast bez końca prowadzić dyskusje akademickie
                                      opowiedzieli troche o zwyczajowym prawie Kanun.
                                      Zauwazyłam też pewną ciekawostkę: obserwowałam, przygotowania do
                                      slubu muzułmańskiego;Przy wejściu do domu panny młodej wisiała flaga
                                      Albanii i zapakowana nowiutka koszula męska..jakie ma to znaczenie?
                                      Przy samochodach zatkniete za wycieraczki były białe ręczniki....
                                      Proszę poopowiadajcie trochę o zwyczajach.....myslę ,że nie tylko ja
                                      chętnie poczytamsmile
                                      POzdrawiam Was obusmile
                                        • ancyk.62 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 31.08.10, 18:49
                                          Leona...czyzbyś mieszkała w Albanii ??..może zle zrozumiałam...ale
                                          chyba na pewno jestes związana z Albanczykiem???....Może Ty
                                          poopowiadasz o róznych ciekawych albańskich zwyczajach...smile Ten kraj
                                          bardzo mnie zaintrygował. Tyle funkcjonuje fałszywych stereotypów i
                                          uprzedzeń,że trzeba by o nich napisać coś sprawdzonego....Zachęcamsmile
                                          Co do tej koszuli...to zastanawiam sie teraz czy nie jest to jakiś
                                          zwyczaj nawiązujacy do wendetty własnie. Czytałam,że rodziny na
                                          którcy ciąży "powinnośC" zemsty wieszaja u wejścia na posesję
                                          zakrwawioną koszulę....może to taka odwrotność własnie.....bardzo
                                          jestem ciekawa wyjasnieniasmile.
                                          <Musze tez przynać ,że w całej Albanii nie spotkałam się z taką
                                          gościnnością i szacunkiem dla gościa jak własnie na północy.....
                                          Proszę poopowiadaj trochę o swoich spostrzeżeniach.....
                                      • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 31.08.10, 20:02
                                        > osób nie bedących Albańczykami o tym,iż Albańczycy sa w prostej
                                        > linii potomkami Ilirów. Uzasadnienie ,że góry niedostepne stanowiły
                                        > naturalną barierę pozwalajacą zachować się kulturze w niezmienionej
                                        > formie przaez wiele wiele lat...dla mnie laika jest przekonujace.

Jeśli poczytasz o historii Bakanów, to się dowiesz, że góry zamieszkiwano
                                        awaryjnie, jeśli było przed czym uciekać.

Jeśli poczytasz dalej, to np. takie Dyrrachium (Durres) było świetnie
                                        prosperującym rzymskim miastem i portem. Teoria o niedostępności jest lipna. Na
                                        Bałkanach spełnia się jedynie w odniesieniu do Czarnogóry.
                                        Czy jechałaś do Albanii przez jakiś niedostępny teren?

Jeśli jeszcze głębiej poczytasz, to na terenie dzisiejszej Albanii było wiele
                                        siedlisk słowiańskich (i nie tylko słowiańskich).

Jednolitość etniczna jest dla Bałkanów nienaturalna.

Ktoś Ci pocisnął bzdury (tajemniczy ktoś nie będący Albańczykiem).
                                        S.
                                        • ancyk.62 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 01.09.10, 14:37
                                          do seboc;
                                          moja wiedza na temat Albanii jest minimalna...ale ciekawość tego
                                          kraju dużasmile...dlatego czytam i słucham różnych zródeł....A
                                          rozbiezności w ocenie zdarzają się w każdej szerokości
                                          geografoicznej. Co do niedostepności gór...to i owszem...sama się
                                          przekonałam,że są części niedostepne dzisiaj...a co dopiero lat temu
                                          kilkaset lub kilkatysięcysmile))

co do miejsc ,które zwiedziłam/za duzo powiedziane niestety/ to
                                          zaczęlismy od Szkodry poprzez Tiranę /nie zrobiła na mnie
                                          wrażenia/...Durres,Gijokastrę, Berat,Delvine, Apolonię,Kruje itp.
                                          Ogromne wrażenie zrobiło na mnie jezioro Koman...szczególnie
                                          swiadomośc ,że jest pod nim zatopionych kilkadziesiąt lub kilkaset
                                          wiosek...Piekne hest tez jez.Szkoderskie....Fantastyczne Góry
                                          Przeklęte..Thetf...aczkolwiek tam trudno chodzić bez
                                          przewodnika.Może trzeba bedzie wrócićsmile))
                                          I co z tą koszuklą??..dowiedziałaś się????
                                          • rene_1234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 22.09.10, 01:32
                                            > I co z tą koszuklą??..dowiedziałaś się????

Każdy region w Albanii ma swoje obyczaje i tradycje , które różnią się w wielkim lub małym (żalezy) stopniu z sąsiedimi regionami. Jeśli chodzi o tej koszulce to wydaje mi się że to jest taki mały prezent z rodziny Pan Młody co oznacza radość dla wybranej Panni Młodej.
    • niord_m Re: Albania - nie dla wrażliwych! 05.06.11, 12:34
      Byłem w Albanii w zeszłym roku , i musze szczerze przyznać że nie zauważyłem ani stery śmieci ani bezpańskich wałęsajacych sie psów , owszem ludzie żyją w biedzie , ale dość tradycyjnie (zwłaszcza na północy , okolice bajram curri), o wiele wiekszy syf ,sterty smieci ,koszmarną architekturę ,walacę sie bloki itp. zauważyłem w bośni i hercegowinie , w którym to kraju poza sarajewem , mostarem , neum , ludzie zyja w koszmarnych warunkach , jeśli uwazasz że albania jest tak koszmarnie zasmiecona , to wybierz sie na krym , niewyobrażalny syf , i plaże nawet te dzikie zawalone smieciami, wszędzie dzikie wysypiska. Albania to jak dotąd najwieksza przygoda mojego zycia , zupelnie inny swiat ,bajeczne krajobrazy , niezwykle goscinni i pomocni ludzie i czuc to cos ulotnego , ten klimat , który coraz trudniej znalezc w europie.
      • seboc Re: Albania - nie dla wrażliwych! 13.11.11, 10:40
        > w bośni i hercegowinie , w którym to kraju poza sarajewem , mostarem
        > , neum , ludzie zyja w koszmarnych warunkach

A gdzie jeszcze, poza Sarajewem, Mostarem i Neum, byłeś w Bośni i Hercegowinie?
        Udało Ci się owe koszmarne warunki życia może sfotografować?

S.
    • sircasio Re: Albania - nie dla wrażliwych! 13.10.11, 17:44
      Oo strasznie negatywna opinia na temat Albani widze, a gdzie tak nie ma powiedz mi ??
      Kazdy kraj to ma i bedzie miec, w wiekszym czy mniejszym stopniu smile

Polecam wakacje w albanii smile zajrzyj
      wycieczkinawakacje.blogspot.com/2011/10/wakacje-w-albanii.html
    • justysia_234 Re: Albania - nie dla wrażliwych! 01.12.11, 11:57
      Pierwszy raz i najprawdopodobniej ostatni bylam W Albanii w sierpniu i szczerze to byly najlepsze wakacje dotychczas smile
      Co mi sie podobalo najbardziej to chyba Albanczycy , bo sa bardzo przyjazni ,weseli ,maja tyle pozytywnej energii co tez wplywalo na mnie smile . Przyznam ,ze widzialam te smietniska i to rzeczywiscie mi sie nie podobalo ,bo kiedy jedziesz ulica i z jednej strony widzisz piekny hotel z pieknym ogrodem,a zaraz obok stos zuzytych opon,ale kazdy kraj ma swoje wady smile
      I jeszcze jedno TAM NIE DA SIE JEZDZIC SAMOCHODEM!!!!!!!! HA HA HA tam nie mozna stac na czerwonym swietle bo kazdy na Ciebie trabi ha ha ha mialam niezly ubaw kiedy jechlismy gdzies samochodem.
      Ja polecam Albanie ,jest tam tanio i wiele pieknych miejsc do zobaczenia

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka