Dodaj do ulubionych

Albania 2014 (którą drogą , stan dróg)

20.03.14, 19:02
W lipcu wybieramy się do Ksamil na wakacje i tu mam pytanie do osób które już odwiedziły ten kraj o parę cennych porad.Zdecydowaliśmy się na przejazd przez całą Albanię od granicy MNE ponieważ z Śląska mamy +/- 1600 km (Budapeszt-Sarajevo-Podgorica) w Bośni mamy zaklepany nocleg tuż przy granicy z MNE więc na drugi dzień zostaje nam około 600 km , 200 km po MNE które znamy ale zostaje nam 400 km po Albanii.
Mamy zamiar jechać drogami SH1 - SH52 - SH2 - SH85 - SH4 - SH99 - SH98 - SH81 dobry wybór jaki stan jest tych dróg i ile potrzebuję czasu by przejechać ten odcinek?
Wiem że można jechać przez Grecję ale to około 300 km dalej + opłaty drogowe , zresztą w zeszłym roku jadąc na Lefkadę dużo straciliśmy czasu na granicy Macedonii więc ta opcja raczej odpada,a z drugiej strony chcemy zobaczyć Albanię a nie tylko kawałek wybrzeża.
Jeśli ktoś może pomóc proszę o :
- w/w trasa jest OK
- stan dróg ( z tego co wyczytałem jest z roku na rok co raz lepiej)
- stacje paliw (płatność kartą?)
- orientacyjny czas przejazdu w/w trasy (Albania)
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
  • ma.ci.ej Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 21.03.14, 09:25
   Prościej jakbyś napisał miejscowościami a nie numerami dróg, bo musiałem rozszyfrowywać z mapą, co miałeś na myśli.

   Ale w temacie:
   - od granice Mne do Szkodry nie jechałem, ale z tego co czytałem jest ok.
   Dalej od Szkodry SH1 jest przyzwoitą drogą, w większości jednopasmową, miejscami dwupasmową. Zmorą są miasta (nie ma w ogóle obwodnic) i miastach stracisz najwięcej czasu. Szkodra, Lezha, Fushe-Kruje, Vore (do już na końcu SH52) - w każdym z tych miejsc możesz stracić od kilku do nawet 30 minut (w zależności kiedy jedziesz). Od Vore do Durres prawdziwa autostada (uwaga na kontrole, często stoją z radarami), w Durres znowu przejazd przez miasto i znowu z 15-30 minut straty. Dalej do Fier znowu dobra droga (parę minut straconych w Lushje). Fier to koszmar - koszmarnie zakorkowane duże miasto i odcinek SH8 do węzła z SH4 fatalny (kręty dziurawy z masakrycznie dużym ruchem - strata minimum 30 minut). Dalej przez Tepelenę do Gijokastry ekspresówka. W ubiegłym roku w remocie (duże fragmenty bez asfaltu), ale podobno (tak ktoś pisał na forum) już ten remont się skończył. Jeśli faktycznie się skończył, to na tym odcinku jedziesz praktycznie cały czas 90-110 km/h (mało miejscowości, prosta dobra droga). I na koniec SH78 - dobra nawierzchnia, ale to kręta droga przez góry. Jak utkniesz za ciężarówką to możesz jechać i 20-30 km/h i nie będziesz miał gdzie wyprzedzić, ale możesz równie dobrze przejechać bez takich atrakcji.
   Reasumując szacowałbym tak (ale jeśli jedziesz w sobotę, to może być duuużo dłużej, zwłaszcza między Szkodrą a Fier):
   Mne - Szkodra 1 godz.
   Szkodra - Durres - 2 - 2,5 godz.
   Durres - początek SH4 - 2-2,5 godz.
   cała SH4- 1,5 godz.
   SH99 do Sarandy - około 1 godz.
   Z Sarandy do Ksamil to już chwila.
   Razem wychodzi około 8 godzin, czyli średnio ok. 50 km/h - a taką właśnie prędkość srednio osiągałem na głównych trasach w Albanii (na bocznych musisz zakładać około 30-40 km/h).
   O stan dróg nie obwawiaj się - na głównych trasach nie ma problemu.
   Kartą nie zapłacisz praktycznie nigdzie (nawet jeśli jest naklejka Visa na stacji, to i tak to nic nie znaczy). Bez problemu natomiast zapłacisz w Euro i to po kursie w miarę normalnym, a nie jakimś paserskim.
   Też uważam, że absolutnie nie warto jechać przez Grecję, ale jadąc tą trasą bez żadnym postojów wiele z Albanii nie zobaczysz. Jeśli chcesz zobaczyć coś więcej pomyśl o jakimś noclegu w Albanii, wtedy miałbyś czas coś zobaczyć.


   • 72zbyszek72 Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 21.03.14, 19:28
    Witam,
    wielkie dzięki za opis - naprawdę cenna lektura.Albanię będziemy pokonywać tam w niedzielę a powrót planujemy w piątek.Mam jeszcze pytanie co do ostatniego odcinka , jechać SH99 czy wybrać SH78 na mapie wygląda na to że od Jorgucat jedna i druga prowadzi do Sarande przy czym SH99 wydaje się bardzo bardzo kręta?
    Orientacyjna cena ET95 ?
    Orientacyjny kurs za 1 euro ?
    Z Bośnii(Foca)chcemy ruszyć rano koło 8 więc myślę że na 20-tą do Ksamil dojedziemy?
    To tyle na razie,czytam wszelkie informacje na temat Albanii i cierpliwie czekamy na urlop.
    Pozdrawiam
  • llydiaa-82 Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 22.03.14, 20:48
   hmmmm z tym ubezpieczeniem to na Albanie przesadzona sprawa ponieważ po pierwsze żaden mechanik tego nie honoruje chce po prostu pieniadze po drugie tam nie ma typowych firmowych serwisów do aut . To samo tyczy się słuzby zdrowia która jest w pół prywatna w sensie takim że na ubezpieczenie zagraniczne nie masz co liczyc po prostu coś w zamian za usługę czyli idziemy do szpitala na kroplówkę bo się zatrulismy i normalne jest że dajesz lekarzowi jakieś 500 lek czyli okolo 3 euro i on się cieszy klepie po plecach i robi co Ci potrzeba abyś wyzdrowiał wink
    • miras59 Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 19.04.14, 13:45
     Zielona karta musi być,ubezpieczenie podróżne czyli koszty leczenia itp również a w assistance najważniejsze jest holowanie-jakby co... ponieważ ja ci się zepsuje to i się naprawi, o mechaników można się tam zabić tak że nie ma problemu a firmy ubezpieczeniowe dają holowanie średnio na 100-200km i tu jest problem .Gdzie macie assistance i ile w tym jest holowania?
  • nums1 Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 27.04.14, 23:02
   witam ! najlepiej jechać przez Grecję ,trochę dalej ale szybciej .w zeszłym roku jechałem w maju do Sarandy.wyjazd z Bielska Białej o 22.00 przyjazd na miejsce 18.00 ,wyszło 1720km. najgorsza droga do Budapesztu przez Słowację.Od Budapesztu do Salonik dwu pas ,włączam tempomat 140 i ogień.opłata przez Grecję parę euro około 300km .z Salonik to zwykła droga ale pięknie widokowa .wracałem prze Czarnogórę ,same góry i tiry .męczarnia do Sarajewa. kartą płaciłem bez problemu.ceny paliw mnie zaskoczyły nawet taniej jak u nas (trochę). jadę w maju da Sarandy na tydzień .ewentualnie na pytania mogę odpowiedzieć po powrocie .wszystkim życzeszerokiej drogi !
   • 72zbyszek72 Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 28.04.14, 21:57
    To czy lepiej przez Grecję to zależy ! W zeszłym roku leciałem właśnie przez Grecję z Rudy Śląskiej aż do samej Joaninna tylko autostradą ale za same autostrady zapłaciłem tam i z powrotem prawie 500 zł fakt że naprawdę szybko można jechać,a na niektórych odcinka to ile fabryka dała ale w moim przypadku cały zaoszczędzony czas na szybkiej jeździe zabrało przekraczanie granicy macedońskiej SRB/MC i MC/GR oraz bramki autostradowe chyba z 3 i na każdej odstaliśmy swoje a jednej to jak pokazałem kartę by zapłacić kazano jechać dalej - u nas chyba to nie możliwe ! W tym roku wybieram przez Bośnię dla samych serpentyn i widoków ale oczywiście to moje zdanie.
    Pozdrawiam
    • kwiatek1954 Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 08.05.14, 16:37
     Witam.
     W tym roku postanowiliśmy z przyjaciółmi że wakacje spędzimy w Albanii w Sarandzie. Hotel LA PERLA mamy zarezerwowany od 25.08.do 7.09.2014. Czy ktoś może coś o nim napisać?
     Wyjeżdżamy z Warszawy, planujemy dwa noclegi po drodze. Jedziemy w dwa samochody - pięć osób. Zastanawiamy się jaką trasą pojechać? Za wszelkie porady będę niezmiernie wdzięczny. Poprzednie lata jeździliśmy do Bułgarii w okolice Sozopolu. Morze ktoś z wybiera się tym czasie do Sarandy lub okolicy i chciałby jechać w większej grupie to zapraszamy. Pozdrawiam
     • miras59 Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 08.05.14, 17:57
      Witam!
      My jedziemy również do Sarandy z Rzeszowa przez Słowację,Węgry,Serbię,Macedonię przez Ohryd ponieważ tam zostajemy na 3dni i powrót przez Grecję.Rok temu trasa była taka taka sama ale wracaliśmy przez Bośnię dlatego że byliśmy w Thet i tym samym było bliżej-droga piękna ale męcząca.Myślę że na drugi rok polecimy bezpośrednio przez Grecję do Albani trochę dalej ale szybciej.
     • 1talea Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 09.05.14, 13:15
      Witam. Ja będę w hotelu La Perla i będę tam od 25.07 więc na pewno napiszę co i jak. Niestety opini na tą chwile nie ma. Ja jadę przez Grecję i mam spisane wszystkie ważne info jak jechać . To są zlepki z forum więc przepraszam za formę: "Najlepsza droga do wjechania do Albanii jest koło Konispolu jedziesz autostradą Grecka do samego wybrzeża do Igoumenitsy, autostrada nr drogi 2 , serpentyny małe i bezpieczne droga szeroka
      stamtąd w góre na Konispol. W pierwszą stronę od Ioanniny odbilismy na albanie to było gorzej .Z igumenisi ( nie wiem jak to się pisze smile) jedzie się dalej na Ksamil . Masz mały promik, żeby dostać się na druga stronę i od razu już będziesz w Butrin a stamtąd dalej jechać na Ksamil. A dokładnie ten promik jest w Butrint.
      Google map i nawigacja będzie puszczać odbicie w Ioanninie ale tędy nie jedź jeżeli chcesz trafić na promik.
      Z Grecji kieruj się na Konispol . To jest pierwsza miejscowość w Albanii od granicy.
      Tylko pamiętaj, ze jak miniecie granice to do Konispola nie skręcajcie . No i na koniec wracaliśmy do Grecji z Sarandy drogą SH98. Ten prom to jest taka duża tratwa i przepływa ze 100m. Wydaje mi się, że dużo nie będą wołać .Prom jest przy samym wejściu do Narodowego Parku, w którym są ruiny.)
      Nie ma możliwości nie trafić - prom znajduje się kilkadziesiąt metrów od wejścia do parku butrynckiego. Mieści kilka aut, kursuje wahadłowo praktycznie cały dzień

      "
     • kwiatek1954 Re: Albania 2014 (którą drogą , stan dróg) 16.05.14, 11:50
      Witam.
      Tak jak wcześniej pisałem wybieramy się z przyjaciółmi do Albanii w terminie 25.08-7.09.2014. Wyjazd z W-wy prawdopodobnie 23 nad rane. To co kolega wysledził w necie to jazda przez Kosowo jest trochę ryzykowna. Mogą być trudności na granicach. My mamy trasę obcykaną i jedziemy tak 1. etap W-wa- Nowy Sad w Serbii( ok 1000km) i tam nocleg, 2 ettap Nowy Sad - Struga w Macedonii( ok 700km) nocleg,, i 3 etap Struga - Saranda przez Vlorę wzdłuż wybrzeża (ok. 330km). Polskę, Słowację oraz Węgry do Nowego Sadu jedziemy drogami nie płatnymi. Co roku jeździmy na Węgry i mamy drogę obcykaną. Natomiast pozostałą trasą jedziemy autostradami. Pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka