Dodaj do ulubionych

wiersze, poezja, cytaty

31.12.07, 15:15
Tu macie 1 list do Koryntian po albańsku, dla tych co nie są obryci
z Biblii dodam początek po polsku a reszte już sami odgadnieciesmile

Miłość cierpliwa jest, łaskawa..

Dashuria eshte e duruar, gjithe miresi,
jo ziliqare, nuk mburret,
nuk fryhet me krenari,
nuk ben asgje te pandershme,
nuk kerkon interesin e vet,
nuk irritohet, nuk dyshon aspak,
nuk kenaqet per padrejtesine por gezohet per te drejten;
fal gjithçka,
shpreson gjithçka,
duron gjithçka.
Obserwuj wątek
  • nertila Re: wiersze, poezja, cytaty 31.12.07, 15:24
   Dashuria s'eshte fjale,
   Dashuria s'eshte emer.
   Dashuria eshte ndjenje
   Qe lind brenda ne zemer.

   Miłość nie jest słowem
   Miłość nie jest imieniem
   Miłość jest uczuciem
   Które rodzi sie w głębi serca.
   • nertila Re: wiersze, poezja, cytaty 31.12.07, 15:27
    S'ka rendesi se sa te shkruaj
    S'ka rendesi se sa te shikoj
    Rendesi ka qe une te dua
    Dhe kurre s'te harroj.
    • nertila Re: wiersze, poezja, cytaty 31.12.07, 15:31
     Nje dite pyeta cfare eshte dashuria
     Por nuk mora asnje pergjigje.
     Pyeta muziken, asnje pergjigje.
     Pyeta Qiejt dhe ata heshten.
     U mundova ta ndjej,
     Por nuk e ndjeva
     Dhe atehere e kuptova qe..
     Dashuria eshte heshtja..
  • saranda Re: wiersze, poezja, cytaty 31.12.07, 21:59
   Miłość cierpliwa jest,
   łaskawa jest.
   Miłość nie zazdrości,
   nie szuka poklasku,
   nie unosi się pychą;
   5 nie dopuszcza się bezwstydu,
   nie szuka swego,
   nie unosi się gniewem,
   nie pamięta złego;
   6 nie cieszy się z niesprawiedliwości,
   lecz współweseli się z prawdą.
   7 Wszystko znosi,
   wszystkiemu wierzy,
   we wszystkim pokłada nadzieję,
   wszystko przetrzyma.
  • arjan-pl Re: wiersze, poezja, cytaty... i audio :)) 01.01.08, 01:20
   www.shqiptarortodoks.com/audio/index.html.
   Gëzuar Vitin e Ri... shëndet të mirë, lumturi dhe paqe shpirtërore!
   • arjan-pl Re: wiersze, poezja, cytaty... i audio :)) 01.01.08, 01:23
    Przepraszam, powinno być bez kropki na końcu:

    www.shqiptarortodoks.com/audio/index.html
    • nertila tu text całej Biblii po albańsku 01.01.08, 15:00
     www.shqiptarortodoks.com/tekste/biblike/chc.html
     stąd łatwo kliknąć autora i jeśli macie w domu Biblię po polsku to
     sobie zobaczycie jak to wygląda po albańsku ze zrozumieniem textusmile
     jest wszystko dokładnie określone:autor, werset. stąd wklejam teraz
     wam cały cytat z 1 listu do koryntian:

     Kapitulli 13

     1 Edhe sikur të flisja gjuhët e njerëzve dhe të engjëjve, por të mos
     kisha dashuri, atëherë do të isha kthyer në një bronz që kumbon ose
     në një dajre që tingëllon.

     2 Po të kisha dhunti për profeci dhe t’i dija të gjitha misteret dhe
     gjithë diturinë dhe po të kisha besim të madh sa të lëvizja malet,
     por të mos kisha dashuri, atëherë do të isha një hiç.

     3 Edhe po t’ua ndaja të gjitha pasuritë e mia të varfërve dhe po ta
     jepja trupin tim që të digjej, por të mos kisha dashuri, nuk do të
     më vlente asgjë.

     4 Dashuria është e durueshme, dashuria është plot mirësi. Ajo nuk
     njeh smirë; dashuria nuk mburret, nuk krekoset,

     5 nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon dobinë e vet, nuk
     zemërohet, nuk e mendon të keqen që i kanë bërë,

     6 nuk gëzohet me padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën;

     7 ajo duron gjithçka, beson gjithçka, shpreson gjithçka, këmbëngul
     në gjithçka.

     8 Dashuria nuk bie kurrë; por nëse ka profeci, ato do të
     zhvlerësohen; nëse ka gjuhë, ato do të pushojnë; nëse ka dituri, do
     t’i humbë vlera.

     9 Sepse ne njohim pjesërisht dhe profetizojmë pjesërisht;

     10 por kur të vijë i përsosuri, i pjesshmi do të zhvlerësohet.

     11 Kur isha fëmijë, flisja si fëmijë, mendoja si fëmijë, arsyetoja
     si fëmijë; kur u bëra burrë, i lashë mënjanë sjelljet prej fëmije.

     12 Sepse tani shohim në pasqyrë si nëpër mjegull, por atëherë do të
     shohim ballë për ballë; tani njoh pjesërisht, por atëherë do të njoh
     plotësisht ashtu siç njihem edhe unë.

     13 Tani për tani mbeten këto të tria: besimi, shpresa dhe dashuria;
     por më e madhja prej tyre është dashuria.

     • arjan-pl I nieco inna wersja poczatku 1 Kor... 01.01.08, 17:40
      teksteshqip.com/tekste.php?aid=113&id=1816606
      www.youtube.com/watch?v=W6eRO36dETY
  • nertila Re: wiersze, poezja, cytaty 21.04.08, 09:40
   Zemren e lame peng

   Ora si zemër troket
   Ora e çmendur rend
   Akrepa nuk ka
   Kohën vodhe ti nga jeta ime

   Bora e zërit tënd
   Mbi zemrën time ra
   Mbuloi,Strehën e fundit, Të dashurisë

   Dhe ndalen akrepat atje

   Ditë pas ditë ne
   Rrahje pas rrahje
   Më kot kërkuam
   Or’ e përkryer, Një zemër jo kurrë s’mund të jetë
   Natë pas nate ne
   Rrahje pas rrahje
   Ne të larguar
   Por jo nuk mundëm
   Se zemrën të dy e lame peng

   Ora si zemër troket
   Ora e çmendur rend
   Akrepa nuk ka
   Kohën vodhe ti nga jeta ime

   Bora e zërit tënd
   Mbi zemrën time ra
   Mbuloi,Strehën e fundit, Të dashurisë

   Dhe ndalen akrepat atje

   Ditë pas ditë ne
   Rrahje pas rrahje
   Më kot kërkuam
   Or’ e përkryer, Një zemër jo kurrë s’mund të jetë
   Natë pas nate ne
   Rrahje pas rrahje
   Ne të larguar
   Por jo nuk mundëm
   Se zemrën të dy e lame peng
   • aka85 Re: wiersze, poezja, cytaty 21.04.08, 11:54
    ooooooo Olta Bokasmile ładna jest ta piosenka... a mógłby ktoś przetłumaczyć ten
    tekst dokładnie? (ogólnie to chyba o miłości...wink, bo "zemer" to chiba "serce"
    tak?).

    pozdrawiam!
    • flutura Re: wiersze, poezja, cytaty 21.04.08, 19:18
     pierwszy raz słyszę tą piosenkę już sobie ściągnęłam piosenka jest po prostu
     świetna tez sie przyłączam do prośmy o przetłumaczenie pozdrawiam
  • laryssssa słodkie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 30.04.08, 15:11
   ta piosenka jest slodka..moja siostrzyczka ja uwielbia bo moj nazywa
   ja króliczkiem..moze komus chce sie przetlumaczyc????smile ale bym byla
   szczesliwa...moze waszym dzieciaczkom sie spodobasmile))
   pozdrawiam..buziaki... www.youtube.com/watch?v=LUf62iAPUbU
  • nertila Vetem per ty do te shkruaj 03.05.08, 15:33
   Dora ime sdo te ndalet
   vetem per ty do te shkruaj
   nje dite te vone do ta kuptosh
   se per ty me zemer vuaj
   Mergimtare je ne kete bote
   shum larg je pa mua
   syte per ty me pikojne lot
   mos harro kudo qe je "Te Dua"
   Te lutem kur te lexosh keto fjale
   kupto se ketu eshte nje gje e vertete
   kupto se per ty vuan shum nje djale
   qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
   Shum larg te kam me kilometra,
   Por ne zemer as me milimetra,
   Asgje nuk dua prej teje,
   Vetem te kem afer shum afer meje
   Deshiroj te shof me sy
   te mos digjem mall per ty
   sikur te isha rreze hane
   do te hy ne dhomen tende,
   vetem ta dish se sa te DUA
   sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
   Dashuri e vertete ishe ti per mua
   por asnjehere ne jete e shijuar
   edhe pse kurr nuk te takova
   ta dish se me zemer te kam dashurua …
   Deri kur per ty do te mendoj
   deri kur shpirti ty do te kujtoj
   deri kur une i mjeri te duroj
   deri ne fund te jetes zemra
   ty do te dashuroj…
   Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
   mos e kupto kete sikur tjeret thone
   se kur te njoha menjehere te kam deshte
   dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!

  • nertila O zemer e mjere 03.05.08, 15:34
   O zemer e djegur
   Ta puthje nje here
   Pa le te kishe vdekur
   T'ja puthje nje here syte
   Ta plotesoje deshiren
   Le te mbeteshe pa drite
   Do ti mbaje mend fytyren
   Eh si eshte ndertuar kjo bote
   Themelet dot nuk ja gjen
   Germon, por mundi te iken kot
   Se ne drite asgje nuk kren
   Ketu lindi gezimi
   Ketu lindi perpjekja
   Me tutje hidherimi
   E me tutje vdekja
   Vitet jane duke kaluar
   Dita diten zevendeson
   Dhe njeriu i shqetesuar
   Ti ktheje prapa kerkon
   Me falni qe shkruaj keshtu
   Kjo eshte menyra ime
   Nuk kisha rruge tjeter
   Histori eshte jeta ime
   Zemren e qeshur, te gezuar
   Kur dikush e ngacmon
   Sjo me s'ka per te pushuar
   Por vetem helm leshon.
  • nertila Plage dashurie 03.05.08, 15:35
   Gjendesh diku larg,
   qe as vete s'mund ta paramndoj,
   se kur do te kthehesh
   fati do ta percaktoj.

   Si mund te jetosh pa mua
   kur te mundon vetmia
   njeriu me gjysem shprese
   kur i mungon dashuria.

   Ndoshta ke gjetur dike
   per ty te mposhtur vetmine
   per te luftuar jeten
   te kujtosh dashurine.

   Te frenosh shpresen
   e nje te riu ne lulezim
   Zoti do te dhuroj
   me te madhin denim

   Ndoshta do te kthehesh
   po ku ta di i shkreti
   edhe nese vdes
   nuk behet kijameti

   Te gjitha qe i permenda
   s'jan aq me rendesi
   por desha ta sheroj
   plagen per dashuri

  • nertila Si Ndihem Pa Ty 03.05.08, 15:36
   Ku me ike ku humbe ku u trete
   një plage ne zemër me mbete
   një zjarr që kurr nuk shuhet
   një emër që perjete ruhet


   Se di c'me ndodh kur jam me ty
   Kur me shikon me ata sy
   Kur me buzeqesh me ledhaton
   Koke e kembe ti me pushton.

   S'e di se c'ndjen kur me ke prane
   Kur të dy vetëm rrime menjane
   Kur koken ve tek gjoksi im
   S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

   S'e di c'mendim ke ti për mua
   Kur të shtrengoj por s'them të dua
   Kur them se vdes për buzet e tua
   S'e di a me beson ti mua?

   S'e di c'do të ndodhë me ne të dy
   Sikur të mos jem me me ty
   Sikur kjo ender të ndalet një ditë
   S'e di a do të shoh me o drite?

   S'e di pa ty çdo bëj o yll
   Pa ty kjo botë me duket një pyll
   Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
   S'e di o fiksim i trurit tim.

   S'e di valle a do të duroj
   Pa e puthur me atë goje
   Pa e prekur me atë dorë
   S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

   S'e di sa gjatë do të vazhdoje
   Por di sa shumë të dëshiroj
   E di sa shumë ti me gezon
   Kur pak vëmendje me kushton.

   E ndjej se shumë do të të dua
   Sa kohe këto buze do me puthin mua
   Sa kohe që zemra do t'me punoje
   Emrin tënd do të kem ne goje.

   S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
   S'di si do shkoje ne të vërtetë
   Por diçka di me siguri

   Mendova se isha drita jote ne erresire
   Gezimi jot ne trishtim
   Zjarri jot ne grice
   mengova gabim e di
   me the vet ti,e pash
   me fal shum për bezdisjen
   nëse të thash se je airi im
   jeta ime shpirti im
   gjysma ime që sjetoj dot paty
   por un jetoj dhe pa ty mos ke frikë
   crendesi ka nëse jeta ime është shkretire
   nëse shpirti sme buzeqesh
   nëse dhimbja me trete
   rëndësi ka që jetoj dhe pa ty
   mos ne buzeqeshje ne trishtim

   Po shkoj me the
   dhe dy pika loti t'nrine ne sy!
   Po shkoj me the
   atje ku malli do t'me trete për ty!

   Do shkosh të thash
   po un cfar të t'jap si kujtim?
   Para se t'nisesh
   trete n'zemër mallin tim!

   Sa herë që shuhet 1 yll ne qiell
   2 pika loti m'ndrijn ne sy!
   Ne shpirtin tim nuk ka me diell
   por ka veç mall, veç mall për Ty
  • nertila Ismail Kadare "Gjuha Shqipe" 03.05.08, 15:43
   Kur në sulm hodhën turqit
   Hordhitë e pambaruara,
   Kështjellat e sintaksës
   S'i muar, që s'i muar.

   Në bedena poemash
   Popullore mbetën
   Kufoma divanesh e
   Kufoma bejtesh.

   Kur panë se gjuhës
   S'i hodhën dot prangat,
   Lëshuan drejt saj
   Gjithfarë merimangash...

   Në përçartje ta kthenin
   Në delir në jerm,
   Ishin vite të rënda,
   Ishin shekuj plot helm.

   Të të bënin ty, donin
   Shqipëri memece,
   Po ja erdhi Naimi,
   Si yll mbi ty ecte.

   Dorën e zbehtë
   Mbi ballë të vuri,
   Të të hiqte zjarrllëkun
   Prej të sëmuri.

   Dhe vdisnin pjesëzat,
   Thaheshin merimangat,
   Ndriste si perlat
   Poezia e madhe.

   Kjo gjuhë, që provoi
   Akrepët e shkretëtirës,
   Ç'do të thotë përçartje
   E di, oh, e di mirë.
   E di ç'do të thotë

   Kllapi hermetizëm,
   Qoftë e ardhur nga Roma,
   Qoftë e ardhur nga Parisi.

   Kjo gjuhë martire,
   Lehonë e përjetshme
   Që lindi mes dhimbjesh
   Art të pavdekshëm.
  • nertila Sokol Dollani "EMIGRANTI" 03.05.08, 16:06
   EMIGRANTI


   Pasi i ra edhe pika e fundit e gjakut,
   Në udhën e shkretë mbushur plot pluhur,
   Pa diellin e përskuqur tejet në kufi,
   Dhe mbylli sytë e drejtuar nga vendlindja..

   • krystyna_ewa Te dua zemer 06.05.08, 10:54
    Te dua zemer
    Qe kur te njoha ty,kuptova dhe ndjeva dicka
    pa e ditur qe ishte dashuri...Tani qe te njoh
    mesova se si duhet dhe si ndjehet me te vertete nje njeri!
    E di qe dashuria shuhet, por
    Ti ishe dhe do mbetesh se paku nje kujtim
    ne jete .TE DUA!... edhe pse s'dua qe te jesh vec nje kujtim

    Po te hapesh zemren tende jam i sigurt qe vjen zemra ime,
    ajo ka ardhur tek ti qendron o lumtur se ka qietur dashuri
    Kur zemra jote troket, ajo sheh kush eshte, nuk flet, as thrret
    po tregon se kjo zemer vetem asaj i perket.
    Keshtu me tregon cdo nate ajo mua me thote se sa shume te dua
    .
    P.S
    Prosze o tłumaczenie /w wątku tłumaczenia .../


    • krystyna_ewa Troche poezji.....i nie tylko 06.05.08, 10:57
     www.postribe.com/poezi.php
     • nertila Re: Troche poezji.....i nie tylko 06.05.08, 20:19
      fajny link jesli możesz dodaj go na górze forum pod ***linki***
      ja też czekam na tłumaczenie może ktoś się odważy? bo ja się poddaję.
  • nertila Re: wiersze, poezja, cytaty 08.05.08, 09:17
   cytaty z książki Orneli Vorpsi:

   To jest kraj gdzie nigdy się nie umiera. ciała wzmocnione przez
   niekończące się godziny spedzane przy stole,podlewane
   rakija,zdezynfekowane ostra papryczką dodawaną do gęstejoliwy
   nabierają tutaj nadzwyczajnej siły,pozwalającej przejść wszystkie
   próby.
   Kręgosłup jest z żelaza.Możesz go u zywać , jak ci się podoba.Jeśli
   coś się zepsuje,zawsze da się temu zaradzić. Serce na przykład może
   się powiększyć, zrobić niewydolne,może mu się przyrafić zawał,zator
   i bo ja wiem co jeszcze,ale nadal dumnie trwa na posterunku.
   Jesteśmy w Albanii, tutaj nie ma żartów.

   Kristina była bardzo piękna(...). mieszkała sama z matką, ojciec
   siedział w więzieniu. Ważna róznica: nie był więźniem
   politycznym,był zwykłym wieźniem, to znaczy niegroźnym.
   Ukradł. Nie wiadomo dokładnie co takiego, najprawdopodobniej skórę.
   Skórę na buty,bo był szewcem na państwowej posadzie i
   przypuszczam,że chciał robić buty nielegalnie.a to oznacza branie
   pieniędzy tylko dla siebie.
   Skończył w więzieniu. Siedem czy osiem lat, coś w tym rodzaju.

   W środku niewielkiego lasu leży jezioro(...)tajemnice i jego
   cierpienia leżą w jego mule.Młode dziewczyny szukały uścisku jego
   mrocznych wód ,aby położyć kres cierpieniom, a niekiedy hańbie(...)
   Utopić w jeziorze idzie się z powodu rozpaczliwych histori
   miłosnych,aby utonąć wraz z bólem.Idzie się utopić także z powodu
   ciąży,aby zniknąć we dwoje.
   To ostatnie zdarza się gdy ojciac znika lub, co gorsza, wszystkiemu
   zaprzecza.Aborcja jest nielegalna(...)Bez znieczulenia ,uwalniaja
   cie od hańby,a z twojego gardła dobywają się nieludzkie dźwięki(...)
   Nazajutrz gorączka moze dojść do czterdziestu stopni i czasami
   wszystko kończy się w chwili ,w której nadchodzi śmierć.
   Powiadam, ze do jeziora idzie sie utopić z powodu spraw związanych z
   miłością,ponieważ kiedy Albańczyk postanawia ze soba skończyć z
   jakiś innych egzystencjonalnych powodów nie wiedzieć czemu wiesza
   sie w domu albo rzuca pod autobus. A jednak o ile wiem do jeziora
   nie chodzą topić się mężczyźni.Albańscy mężczyźni nie cierpia
   najwyraźniej aż tak wielkich miłosnych udręk, poza tym oni nie
   zachodzą w ciążę,nie muszą posuwać się do tak rozpaczliwych gestów.


   Książka zilustrowana jest obrazem Delacroix pod tytułem "Wolność
   wiodaca lud na barykady".Na pierwszym planie widac kobietę,wyglądaj
   na najodważniejszą spośród rewolucjonistów.Reprodukcja jest źle
   wydrukowana,pokazuję ją dziadkowi.
   -Dziadku popatrz! A potem mówicie,że kobiety potrefią tylko gotować.
   -Ach,tak- odpowiada- to bardzo znany obraz, obejrzyj go sobie w
   kolorze, w małej encyklopedii włoskiej.
   Biegnę,aby obejrzeć go w kolorze, bo kolor wszystko zmienia,szukam
   nazwiska malarza, ale nie... to nie jest ten sam obraz, a jednak
   tak, to przecież ona. Nie rozumiem.Tutaj kobieta-odważna kobieta- ma
   odsłonięte piersi! A w moim podręczniku historii - nie.

   Wsiadły w autobus do Rzymu(...) Na tej ziemi Albańczycy zrozumieli,
   że moga umrzeć.Mimo swojej drapieżnej i odważnej natury zaczynają
   czuć,że kręgosłup dokucza naprawdę, że głowa może aż tak boleć i
   jeszcze zęby... Środki, stosowane przez albańskie babki tutaj nie
   działają.
   Samotność przybiera postać wrzodu żołądka,potrzebne są dziwne
   tabletki aby usnąć.Tabletki które w końcu nie dokonują obiecywanych
   przez siebie cudów, nie uwalniają duszy od trwogi egzystencji.
   Miejsce lekkomyślności zajmuje niepokój i wielu aby wyleczyc się z
   wrzodu wraca do słonecznej Albanii.
   Tam od razu czują się lepiej-zapewniają.
   Nie chcą więcej słyszeć o ziemiach obiecanych. Zrozumieli że tam się
   umiera, a oni nie chcą umrzeć.
  • nertila Olta Boka 22.05.08, 19:58
   Nie wiedziałam gdzie to w sumie wkleic ? czy w wątek piosenki czy w
   ten o eurovizji? ale myślę że tu też pasuje:

   Olta Boka ( słowa piosenki w 3 wersjach językowych)

   (Albania :: Eurovision 2008)

   Ora si zemer troket
   Ora e cmendur rend
   Akrepa nuk ka
   Kohen vodhe ti
   Nga jeta ime.

   Bora e zerit tend
   Mbi zemren time ra
   Mbuloi
   Stren e fundit
   Te dashurise

   Dhe ndalen akrepat atje

   Ref:
   Dite pas dite ne
   Rrahje pas rrahje
   Me kot kerkuam
   Or' e perkryer
   Nje zemer jo kurre s'mund te jete

   Nate pas nate ne
   Rrahje pas rrahje
   Ne te larguar
   Por jo nuk mundem
   Se zemren te dy e lame peng

   ___________________________________________

   English version

   The hour as heart strikes.
   The crazy hour runs.
   Pointers haven't more.
   The time has stolen you
   from my life .

   The snow of your voice
   on my heart fell
   and covered the last shelter of love.
   and pointers stopped there.

   Refrain: Day after day we
   Heartbeat after heartbeat
   Uselessly we tried
   a perfect clock
   the heart can never be.


   Night after night we
   Heartbeat after heartbeat.
   We were distant
   but we weren't able
   because we gambled the heart
   _______________________________________________

   Italian version

   L'ora come il cuore batte.
   l'ora pazza corre.
   lancette non ha piů.
   il tempo hai rubato tu
   dalla mia vita.


   La neve della tua voce
   sul mio cuore č caduta
   e coprě
   l'ultimo rifugio dell'amore.
   e le lancette si fermarono.

   Ritornello :
   Giorno dopo giorni noi
   Battito dopo battito
   inutilmente abbiamo cercato
   un orologio perfetto
   un cuore non puň mai essere

   Notte dopo notte noi
   battito dopo battito
   noi distanti eravamo
   ma non abbiamo potuto
   perché il cuore l'abbiamo giocata d'azzardo
   • bleona Re: Olta Boka 23.05.08, 20:14
    a czwarta wersja językowa??
    po polsku też proszę
    pozdrawiam
   • nertila Olta Boka- tekst po polsku 13.02.09, 16:12
    Wiem wiem trochę się guzdrałam,ale lepiej późno niż wcale wink

    Olta Boka

    "Zemer ne lame peng"

    Godzina jak serce bije
    Godzina szalona biegnie.
    Wskazówek nie ma już
    Czas ukradłeś ty
    z mojego życia.

    Śnieg twojego głosu
    Na moje serce spada
    i przykrywa
    Ostatnie schronienie miłości

    i tu zatrzymały się wskazówki.

    Ref:
    Dzień za dniem my
    Uderzenie za uderzeniem (w sensie bicie serca za biciem serca)
    Beznadziejnie szukaliśmy
    Idealnego zegara
    Którym serce nigdy nie będzię

    Noc po nocy my
    Uderzenie po uderzeniu
    Byliśmy sobie dalecy
    Ale nie mogliśmy
    Bo zaryzykowaliśmy nasze serca.


    Olta Boka miała 16lat reprezentując w 2008 Albanię na Eurovizji i
    zaledwie 15 gdy wygrała w 2007 Festiwal Piosenki w Tiranie. Tutaj
    macie Oltę kiedy dowiedziała się ,że zdobyła pierwsze miejsce w
    konkursie piosenki w Tiranie co było jednoznaczne z faktem
    reprezentowania Albanii na Eurovizji 2008. Wzruszająca
    chwila.Piękna,młoda,bardzo utalentowana a jednocześnie skromna i
    wrażliwa dziewczyna.

    tutaj dodaję ten moment kiedy Olta przyjmuje nagrodę w Tiranie i
    dziękuje za nią wszystkim:
    www.youtube.com/watch?v=jrc7XpFn9kA

  • nertila Sinan Hoxha "shukarije" 28.05.08, 11:24

   (Bashke me Soni)

   Luj me ty o djal oh se ma ka ënda

   Mos më thuaj se smë do bukuroshe vogël oh

   Çaj Jorie Shukarije
   Kur ma lun syrin e zije
   Kur ma lun syrin e zije ti

   Kesh për mua
   Por stë dua
   Fjalt e ëmbla kot mi thua
   Fjalt e ëmbla kot mi thua ti

   Se mu doq zani
   Vajta fustani
   Se mu doq zemra
   Mos luaj me femra
   Bukuroshe moj
   Se mu doq zani
   Vajta fustani
   Se mu doq zemra
   Mos luaj me femra
   Bukuroshe moj
   aaaaaaaaaaa
   aaaaaaaaaaa
   Çaj Jorie Shukarije
   Nuk të ndrroj as me florije
   Nuk të ndrroj as me florije jo

   As florije as ruaza
   Djalo q'më duhet unaza
   Djalo s'më duhet unaza jo

   Se mu doq zani
   Vajta fustani
   Se mu doq zemra
   Mos luaj me femra
   Bukuroshe moj
   Se mu doq zani
   Vajta fustani
   Se mu doq zemra
   Mos luaj me femra

   Bukuroshe moj
   Luj me ty o djal oh se ma ka ënda
   Mos më thuaj se smë do bukuroshe vogël oh
   Shum e mirë djalo jam, po për ty asgjë nuk kam
   Se mu doq zani
   Vajta fustani
   Se mu doq zemra

   Mos luaj me femra
   Bukuroshe moj
   Se mu doq zani
   Vajta fustani
   Se mu doq zemra
   Mos luaj me femra
   Bukuroshe moj

   aaaaaaaaaa
   aaaaaaaaaa

  • nertila Sinan Hoxha " Mirupafshim" 28.05.08, 11:26
   Mirupafshim

   Fryme marre por nuk jam gjalle,
   vyshkem si gjethi i vjeshtes,
   shume kam qare per ty me mall,
   une ne shpirte jam i vdekur.

   Kohet e fundit, shpresa vdes,
   shprese me nuk ka per mua,
   ndjenje e njejte ne cdo mengjes,
   s'te kam prane por prape te dua.

   Mirupafshim do te kthehem nje dite,
   me the para shume vitesh ne Amerike kur shkove,
   lulet tu thafshin,lotet mi ke ngri,
   mua m'harrove tjetrin u martove.
   (2 here)


   oj powyło mi się pare razy do tej piosenki..

   • nertila Tłumaczenie do "Mirupafshim" 14.06.08, 17:47
    Jest pewna skromna osóbka na tym forum,która "nęka" mnie w dobrym
    tego słowa znaczeniu prośbami o tłumaczenia z albańskiego. Gdyby nie
    ona nie miałabym motywacji by to robić, bo mało mam czasu,bo
    znajdzie sie zawsze jakaś wymówka,bo już mnie oczy pieką od tego
    gmerania w słowniku, ale myślę,że warto było się pogimnastykować.
    Chciałaś coś romantycznego? no to maszsmile
    Dla Ciebie mój ty Motywatorzewink

    Sinan Hoxha: "Mirupafshim" czyli "Dowidzenia"

    Biorę oddech,ale nie jestem żywy
    Usycham jak jesienny liść
    Bardzo płakałem przez Ciebie z tesknoty.
    W duchu jestem martwy.

    Ostatni czas,nadzieja umiera,
    Nadziei nie ma dla mnie,
    Uczucie identyczne każdego poranka
    Nie mam Cie blisko ale wciąż Cię kocham

    Dowidzenia wrócę pewnego dnia
    Po wielu latach w Ameryce do której zdążam,
    Kwiaty zwiedły,łzy przełykam(?)
    Mnie zapomnisz, innego poślubisz...

    (?) Przedostatnia linijka- poddaję się,tego to nie wiem jak
    tłumaczyć?ktoś ma jakiś pomysł?

    Piosenka jest jedną z moich ulubionych.
    • betty63 Re: Tłumaczenie do "Mirupafshim" 14.06.08, 18:11
     DZIEKUJE ASIU Z CALEGO SERDUCHA JEST MI GLUPIO ZE TAK CIE ZAWSZE
     NEKAM Z TYMI TLUMACZENIAMI ALE JEDNAK PRZYCZYNILO SIE TO DO CZEGOS
     DOBREGO JESZCZE RAZ BARDZO CI DZIEKUJE ZA WSZYSTKO kiss POZDRAWIAM
  • nertila Sinan Hoxha "Rina Rina" 28.05.08, 11:29
   Me ty vajzë kam ra n'dashni
   Jo jo se besoj
   Se si ma prish mëndjen ti
   Këtë gjë s'po e kuptoj

   Shumë i dashuruar jam me ty
   Por ti se kupton
   E vogël je, nuk ke djallzi
   Trëndafil lule saksi

   Në ëndërr unë ty të shikoj
   Sikur ti më dashuron
   Sa dëshirë kam të takoj
   Vetëm ty të dashuroj

   Me ty vajzë kam rënë dashni
   Jo jo se besoj
   Se si ma prish mëndjen ti
   Këtë gjë s'po e kuptoj

   (2 herë)
   Lëre lëre sa të du
   Dashurova sytë e tu
   Sa dëshirë kam të takoj
   Se vetëm ty të dashuroj

   (refreni)
   Rina, Rina, Rina ti
   Mos më lër ti në vetmi
   Se pa ty jo s'mund të rri
   Rina, Rina, Rina ti
   --------
  • nertila Altin Shira "Xhan xhan xhana oooo :) " 28.05.08, 11:34

   Tani ne ete nate une jam ne vetmi
   Po rri mendoj me lot ne sy
   Ti mire e di se po vuaj une
   Te pres te me sjellesh ti dashurine!

   Ca pika shiu nga qielli bien
   Akoma pres o shpirti im
   Me le te vetem deri ne agim
   Nata sonte s'paska mbarrim!

   (refreni)
   Xhan Xhan Xhana oooo
   Xhan Xhan Xhana oooo
   Xhan Xhan Xhana oooo
   Xhan t'me falesh ti dashurine
   (dy here)

   Je endrra ime, je vajze e rralle
   Te pres te me thuash vetem nje fjale
   Kete gabim do ta pranoj
   Per ty o shpirt po vuaj shume

   Ca pika shiu nga qielli bien
   Akoma pres o shpirti im
   Me le te vetem deri ne agim
   Nata sonte s'paska mbarrim!

  • nertila Sinan Hoxha "8 me 2" 29.05.08, 19:29

   K'te kmshiun tim dicka e mundon
   cigaren nate e dite po pi ne ballkon
   kur e pyesin shoket, cka po ndodh me ty
   oh ma ka bo gruaja 8 me 2.

   (ReF...)
   ohhh, ahhh,
   ohhh, ahhh
   se gruaja eshte bela

   Po ctu des gruaja mor qyqar
   harrove sa mire ishe beqar,
   cpo ndodh mor djale tani me ty
   o ta bon gruaja 8 me 2

   (ReF...)

   Se dashuria thone eshte si sheqer
   por ne martese behet zeherr
   mbyllesh porsi zogu ne kafaz
   AH DU ME PI O SHOK SE PO PLAS...

   przezabawny text smile
   • bleona Re: Sinan Hoxha "8 me 2" 30.05.08, 20:43
    znam tę piosenkę kupę lat, Tila jeśli masz ochotę się wysilić to przetłumacz na polski
    pozdrawki wysyłam
    • nertila Re: Sinan Hoxha "8 me 2" 31.05.08, 07:47
     Ja też znam ją odkad znam mężasmile z tym tłumaczeniem to bardzo
     chetnie jak znajdę czas. Planuję stworzyć śpiewnik z piosenkami
     albańskich wykonawców i ich polskimi tłumaczeniami. Jak na razie
     są "aż" 3piosenki przetłumaczone, więc to jeszcze potrwa...
     Acha! żeby nie było , że zbije potem na nim fortune czy coś: jak go
     zrobie to wszystkim chętnym wyślę na mejla swoje drugie dzieło,
     podobnie jak wysłałam "Album Naszego Dziecka" , który jest w 2
     wersjach językowych.I oczywista zrobię to bezpłatnie, bo poprostu
     chcę ,bo siedzenie w słownikach i kąbinowanie z albańskim sprawia mi
     przyjemność, tylko jakoś czasu brak ostatniouncertain
  • nertila Alban Skenderaj "Nje here ne jete" - tłumaczenie 31.10.08, 14:27
   Alban Skenderaj "Nje here ne jete" / (jeden raz w życiu)


   (Je ti, ti je, ti je ajo..
   Je ti, ti je ajo..)

   Me sa duket ket nate do ta kujtoj
   Me sa duket neser nje drit e re do te me zgjoj
   Pse me thua te dua e pse e ndjej?
   Pse kur je ti me mua eren e saj me nuk e gjej?

   ref:
   Ti je ajo qe po sfidon
   Ate qe koha dot nuk po e sheron
   Ti e di se qfare me mundon mua
   Je ajo qe vjen 1 her ne jet sa dua te dua
   Por ti e di se une nuk them aq leht te dua por
   Je ajo qe vjen 1 her ne jet, nje her ne jet...

   Me sa duket kete here sdo refuzzoj
   Me sa duket tani zemren tende do ndaloj
   Ti me thua te dua e une e ndjej?
   Dhe kur je ktu me mua ndjenjen dot nuk e genjej?
   Ti je ajo qe po ndriqon, po ndriqon, aty ku dielli dot nuk po
   deperton.

   ref 2x
   Ti e di se qfare me mundon mua.
   Je ajo qe vjen 1 her ne jet. sa dua te dua
   Por ti e di se une nuk them aq leht te dua.
   Por je ajo qe vjen 1 her ne jet, nje her ne jet..


   Dhe une e ndjej se do jesh tiii!

   Ti e di se qfare me mundon mua.
   Je ajo qe vjen nje here ne jete. Sa dua te dua.
   Por ti e di se une nuk them aq leht te dua.
   Por je ajo qe vjen 1 her ne jet, nje her ne jet   Na szybkiego to mogą być tu błędy ale generalnie to chyba idzie tak:

   (Jesteś ty, ty jesteś tym..
   Jesteś ty,ty jesteś tym...)

   Najwyraźniej tej nocy będę cię wspominać
   Najwyrażniej jutro nowe światło mnie obudzi
   Dlaczego mi mówisz " kocham cię " i czemu czujesz?
   Dlaczego gdy jesteś ze mną jej wiatr mnie nie znajduje?

   Ref:
   Ty jesteś tym co wygrywa
   Tym czego czas nigdy nie uleczy
   Ty wiesz czego mi brakuje
   Jesteś tym co przychodzi raz w życiu, jak bardzo kocham Cie kocham.
   Ty wiesz , nie mówię z łatwością " kocham cię" ,
   Ale jesteś tym co przychodzi jeden raz w życiu, jeden raz w życiu.

   Najwyraźniej tym razem nie chcesz odrzucić.
   Najwyraźniej teraz twoje serce chce się zatrzymać.
   Ty mi mówisz " kocham Cię" a ja czuję to.
   I gdy jesteś tu ze mną czujemy ,że to nie bedzie kłamstwem.
   Ty jesteś tym co mnie rozjaśnia
   Rozjaśnia tam gdzie słońce nie dociera.

   I czuję ,że to będziesz ty!

   Ty wiesz czego mi brakuje
   Jesteś tym co przychodzi raz w życiu, jak bardzo kocham Cie kocham.
   Ty wiesz , nie mówię z łatwością " kocham cię" ,
   Ale jesteś tym co przychodzi jeden raz w życiu, jeden raz w życiu.

   Jak ktoś ma inny pomysł na tłumaczenie tej lub innej albańskiej
   piosenki to zapraszam do tego wątkusmile
   • nertila Alban Skenderaj "Nje here ne jete" - korekta 10.11.08, 16:01
    no i znalazly się błędy: przyznaję się, że tłumaczyłam na szybkiego
    i trochę się nie udało uncertain Choć generalnie sens całej piosenki jest
    czytelny to jednak słówka muszę sobie jeszcze poćwiczyć..

    3wers: zamiast "czemu czujesz?" ma być "czemu czuję?"
    4wers: zamiast "jej wiatr" ma być "jej zapach"( bo wiatr tu nie
    pasował mi do sensu zdania).

    "wiatr" i "zapach" po albańsku to słówko "erë". Od erë mamy męskie
    imiona Erjon lub Erion(czyli dosłownie Nasz Wiatr).

    To tyle na dzisiaj moich Miodko-podobnych zabaw językowych big_grin

    zapraszam Wszystkich do tłumaczenia swoich ulubionych piosenek i
    wklejania ich tutaj,a jeśli ktoś znajdzie w moich tłumaczeniach
    jakiś błąd proszę mnie wtedy poprawić.Jestem tylko człowiekiem.

    Pozdrawiam wszystkich. Nertila
  • nertila cytat: Sami Frasheri 16.11.08, 19:00
   Dashuria eshte kripa e jetes,jeta pa dashuri ska shije...
   (S.FRASHERI)

   (miłość jest solą życia, życie bez miłości nie ma smaku)
   • nertila "Bezinteresowna miłość" 22.11.08, 13:56
    "Bezinteresowna Miłość"

    Ludzie są nierozumni,nielogiczni i samolubni- kochaj ich mimo
    wszystko.

    Jeśli czynisz dobro,oskarżą cię o egocentryzm-czyń dobro mimo
    wszystko.

    Jeśli odnosisz sukcesy zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych
    wrogów.
    Odnoś sukcesy na przekór i mimo wszystko.

    Twoja dobroć i bezinteresowność zostanie zapomniana już jutro-bądź
    dobry i bezinteresowny mimo wszystko.

    Szlachetność i szczerość wzmacniają twoją wrażliwość-bądź szlachetny
    i szczery mimo wszystko.

    To co budujesz latami może runąć w jednej chwili-buduj na przekór
    mimo wszystko.

    Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy i wsparcia-mogą
    cię jednak zaatakować gdy im pomagasz.
    Pomagaj i wspieraj ich mimo wszystko.

    Dając światu najlepsze co posiadasz - otrzymujesz ciosy.
    Dawaj światu najlepsze co posiadasz - mimo wszystko.    Matka Teresa

    PS. Ten tekst wisiał w ramce na ścianie w szpitalu psychiatrycznym w
    dyżurce pielęgniarskiej. Kiedy kolejny raz wyzwano mnie od "takich i
    owakich" , pluto w moją stronę albo wymachiwano mi nad głową
    pięściami za to,że mam klucz na oddział i nie chcę się nim podzielić
    z zamkniętymi pacjentami, stawałam sobie przed tą ramką i czytałam
    te słowa. Są uniwersalne. Proszę ich nie odnosić jedynie do
    pacjentów psychiatri, ale dla mnie tamte czasy najlepiej obrazowały
    właśnie słowa : Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy i
    wsparcia - mogą cię jednak zaatakować gdy im pomagasz.
    Pomagaj i wspieraj ich mimo wszystko....
    • nertila "Życie" 23.11.08, 19:07

     Jeta eshte nje shans, perfito prej saj!
     Jeta eshte e bukur, admiroje!
     Jeta eshte lumturi, shijoje!
     Jeta eshte nje enderr, realizoje!
     Jeta eshte nje sfide, takoje!
     Jeta eshte nje detyre, perfundoje!
     Jeta eshte nje loje, luaje!
     Jeta eshte e kushtueshme, kujdesu per te!
     Jeta eshte pasuri, mbaje!
     Jeta eshte dashuri, shijoje!
     Jeta eshte mister, njihe!
     Jeta eshte nje premtim, plotesoje!
     Jeta eshte deshperim, kaloje!
     Jeta eshte nje kenge, kendoje!
     Jeta eshte nje perleshje, pranoje!
     Jeta eshte tragjedi, konfrontoje!
     Jeta eshte nje aventure, guxoje!
     Jeta eshte fat, beje!
     Jeta eshte teper e cmuar, mos e shkaterro!
     Jeta eshte jete, lufto per te!

     Życie jest szansą, schwyć ją.
     Życie jest pięknem, podziwiaj je.
     Życie jest radością, próbuj ją.
     Życie jest snem, uczyń je prawdą.
     Życie jest wyzwaniem, zmierz się z nim.
     Życie jest obowiązkiem, wypełnij go.
     Życie jest grą, zagraj w nią.
     Życie jest cenne, doceń je.
     Życie jest bogactwem, strzeż go.
     Życie jest miłością, ciesz się nią.
     Życie jest tajemnicą, odryj ją.
     Życie jest obietnicą, spełnij ją.
     Życie jest smutkiem, pokonaj go.
     Życie jest hymnem, wyśpiewaj go.
     Życie jest walką, podejmij ją.
     Życie jest tragedią, pojmij ją.
     Życie jest przygodą, rzuć się w nią.
     Życie jest szczęściem, zasłuż na nie.
     Życie jest bardzo drogocenne, nie zniszcz go.
     Życie jest życiem, obroń je.     Podobno mając siedemdziesiąt lat, Matka Teresa w ten sposób
     streściła swoją filozofię życiową.

     • ally-t Przyjaciele :) 04.03.09, 09:28
      Shok e mik ne rrezik; ne rrezik e ne nevoje - shoku shokun ta
      ndihmoje!

      Znaczy to, ze przyjaciel przyjacielow zawsze pomoze w potrzebie, czy
      sytuacji zagrozenia... wiele to tlumaczy wink (PS - sorry, jesli ten
      cytat gdzies juz byl, nie czytalam wszystkich tongue_out )
      • nertila może ktoś coś od siebie doda? 04.03.09, 13:46
       Tego jeszcze nie było, bardzo dziękuję za podzielenie się nim z
       nami. Proszę o więcej podobnych zdań wraz z tłumaczeniem na polski.
       Nawet takie proste,krótkie zdanka są pomocne w nauce języka.

       Pozdrawiam.

       Nertila
       • ally-t Przyslowia z roznych zakatkow Albanii 05.03.09, 17:08
        en.wikiquote.org/wiki/Albanian_proverbs
        • nertila Dlaczego kobiety płaczą 27.09.09, 13:39
         Pse gratë parull?

         - Pse të qarë? - Një djalosh pyeti mamaja tij.
         - Sepse unë jam një grua, u përgjigj ajo.
         - Unë nuk e kuptoj, tha.
         Ajo e përqafoi atë dhe i tha: "... dhe kurrë ti nuk e kuptoni,por
         mos u bëni merak ,kjo është normale.“
         Më vonë, djali i kërkoi babait të tij:
         „Pse Nënë të qarë pa një arsye?“
         “Të gjitha gratë janë të qarë pa arsye.“ ... Kjo ishte te gjitha që
         ju mund të përgjigjet për të.
         Djali i vogël u rrit dhe u bë një njeri dhe ende nuk e dimë përse
         femrat qaj. Së fundi djali gjunjëzohem,nga duart në lutje dhe
         tha, "Perëndia ... Pse gratë qaj (aq lehtë)? Dhe Zoti tha se në atë:
         -Kur unë krijoi grua vendosur për ta bërë atë unike. I bëri supet e
         saj aq të forta sa të bartin barrën e të gjithë botën! I dha asaj
         fuqi të jashtëzakonshme, duke lejuar që Ajo lind fëmijët, si dhe
         rezistoj kundërshtimit, ndonjëherë shkaktohet nga fëmijët e saj!I
         dha asaj vendosmëri, e cila e lejon atë të kujdesit për familjen dhe
         shokët. Nuk ka frikë të sëmundjes!Unë kam krijuar Ajo të
         ndjeshme,për të dashur të gjithë fëmijët, edhe kur fëmijët e saj do
         të demtojnë atë shum! I dha asaj fuqi per që të kujdeset për burrin
         të saj ,megjithë difektet e tij, Unë e bëri atë nga brinjë e
         njeriut, në mënyrë që të mbrojnë zemrën e tij! I dha asaj mençuri të
         dini se nje burri i mirë asnjëherë nuk lëndojnë gruan e tij.
         Ndonjëherë, megjithatë, në provë fuqinë e grave, provë fuqinë e saj
         dhe këmbëngulje në besimin e gruas ne burrin e saj. O djali im, në
         fund ......I dha gjithashtu asaj lotët për të qaj. Kjo është vetëm 1
         dobësia e saj!Nëse ju shihni kurrë ajo qan, tregoni e saj sa shume e
         doni dhe sa shume ajo bën për të tjerë. Edhe nëse ajo ende qan, ti
         kë bërë ,se ajo ndjeheshin shumë më mirë.
         Ajo është unik!         Dlaczego kobiety płaczą?


         - Dlaczego płaczesz? - chłopiec zapytał swą mamę.
         - Ponieważ jestem kobietą, odpowiedziała mu.
         - Nie rozumiem, odpowiedział.
         Ona go przytuliła i rzekła: ...i nigdy się nie dowiesz, ale nie
         martw się to normalne.
         Później chłopiec spytał swojego Ojca:
         -Dlaczego Mama płacze bez powodu?
         -Wszystkie kobiety płaczą bez powodu.
         ...było to wszystko co mógł mu odpowiedzieć.
         Mały chłopiec urósł i stał się mężczyzną i wciąż nie wiedział
         dlaczego kobiety płaczą. Nareszcie uklęknął, złożył ręce i zapytał:
         Boże... Dlaczego kobiety płaczą (tak łatwo)? A Bóg mu odpowiedział:
         -Kiedy tworzyłem kobietę postanowiłem ją uczynić wyjątkową.
         Stworzyłem jej ramiona na tyle silne by mogła dźwigać ciężar całego
         świata! Dałem jej nadzwyczajną siłę, pozwalającą jej rodzić dzieci
         jak również znosić odrzucenie, spowodowane czasem przez jej własne
         dzieci! Dałem jej stanowczość, która pozwala jej na opiekę nad
         rodziną i przyjaciółmi. Nie boi się chorób! Stworzyłem Ją wrażliwą,
         aby kochała wszystkie dzieci, nawet wtedy, gdy jej własne ją bardzo
         skrzywdzą! Dałem jej siłę, aby opiekowała się swoim mężem mimo jego
         wad, Zrobiłem ją z żebra swego męża, tak, aby chroniła jego serce!
         Dałem jej mądrość, aby wiedziała, że dobry mąż nigdy nie skrzywdzi
         swej żony. Czasem jednak testuje jej siłę i wytrwałość żony w wierze
         w niego. Synu mój, na sam koniec... ...Dałem jej również łzę do
         wypłakania. Jest to jej jedyna słabość! Jeśli kiedyś zobaczysz, że
         płacze, powiedz jej jak bardzo ją kochasz i jak wiele robi dla
         innych. I jeśli nawet wciąż płacze, sprawiłeś, że poczuła się o
         wiele lepiej.
         Ona jest wyjątkowa!
  • nertila Re: wiersze, poezja, cytaty 25.02.10, 15:21
   W sumie nie wiedziałam gdzie to zamieścić czy tu czy wątku książki ale jako że ten tytuł w wątku książki już jest to tu wkleję trochę albańskiej poezji z antologii jaką mam u siebie. Jej autor - Mazllum Saneja, przetłumaczył na polski poezję wielu albańskich twórców,a także przetłumaczył na albański dzieła polskich poetów. Antologię trudno dostać na rynku. Ja walczyłam o nią na allegro i przegrałam aukcję,którą wygrała pani dającą za nią 50zł... Swoją antologię znalazłam tydzień po przegranej aukcji za 27zł na wyprzedaży w antykwariacie big_grin Jest to wydanie z 1993roku,ma pożółkłe kartki więc żaden bestseller ostatniego roku,ale mimo to jak widać są osoby które zapłacą za tę pozycję sporo pieniędzy. Cena nalepiona na mojej jest z 93roku : 67.000 zł.

   Z antologii "TYLKO ITAKA POZOSTANIE" autor Mazllum Saneja:
   wiersz pt."Winien jest Albańczyk" autor Ali Podrimja


   Winien jest Albańczyk
   że żyje
   i chodzi na dwóch nogach


   Ja który zażywam lekarstwa na uspokojenie
   i poluję przez cały czas packą
   na muchy w ubikacji


   Winien jest Albańczyk
   że swoją żonę zhańbi
   a rodzinę moją napawa niepokojem


   Jabłko które zdąży zerwać moja ręka
   z wysokiej gałęzi
   spada do Studni martwym słowem


   Winien jest Albańczyk
   że nie istnieje już
   Turcja Ameryka Norwegia


   Gułag który jest tak daleko


   Ci którzy mnie wybierali
   a potem opuścili
   i tak poczułem przedsmak śmierci


   Winien jest Albańczyk
   że chodzi głodny
   i nie sypia po nocach


   Akwedukty już popękały
   A bałkańskie katakumby
   legły w gruzach


   Winien jest Albańczyk
   że rysuje moją twarz w świetle księżyca
   wyważa okna wprowadza do domu strach brudnej wody


   Winien jest Albańczyk
   że mówi po albańsku
   że je jak Albańczyk
   że sra jak Albańczyk


   Winien jest Albańczyk
   Albańczyk jest winien
   za wszystkie moje upadki


   I za mój zepsuty ząb
   i za mój martwy uśmiech
   dlatego dlatego STRZAŁ


   Ha ha ha
   ha ha
   ha


   Ja Ci wybaczę mój Panie

   • nertila Re: wiersze, poezja, cytaty 25.02.10, 15:29
    Z antologii "TYLKO ITAKA POZOSTANIE"

    Xhevahir Spahiu

    "Jak ten stadion"


    Kiedy czekałem na Ciebie
    Kiedy czekałem na Ciebie obok wielkiego stadionu
    Czas rozstania wydawał mi się
    jak sześć dni milczącego tygodnia
    W oczekiwaniu dnia siódmego


    Nie wiem dlaczego
    Kiedy czekałem na Ciebie
    Wydało mi się że jestem jak ten pusty wielki stadion


    ******


    Bardhyl Londo

    "Tylko Itaka pozostanie"

    Zmieniły się statki.Nie są jak w czasach Odyseusza.
    Zmieniły się miłości. Nie są jak w czasach Menelaosa.
    Kobiety są inne. Niepodobne do Heleny.
    I znów będą się zmieniać jak wieki płynące.


    Tylko Itaka pozostanie
    Itaka u dziecka, Itaka u geniusza
    ona,wieczna
    sen,
    miłość,
    życie,
    śmierć:
    Itaka - sam człowiek.
    • nertila M.Saneja -cd z antologii "Tylko Itaka pozostanie" 25.02.10, 15:45
     Ilirian Zhupa

     "Bardzo dorosłem"

     -Czekajcie aż dorosnę!- dawno im powiedziałem,
     Trawie na podwórzu i kotkowi kolorowemu,
     Kotkowi kolorowemu i winorośli,
     Winorośli i dorosłej dziewczynie,
     Dorosłej dziewczynie i małemu dziecku,
     Małemu dziecku i gęstemu deszczowi,
     Gęstemu deszczowi i wiekowemu starcowi,
     Wiekowemu starcowi i żelaznej bramie,
     Czekajcie aż dorosnę- dawano im powiedziałem.

     Zawczasu pisałem wiersze i historię
     Wiecznych starców i dobrych dziewczyn,
     Poszedłem by znaleźć- i doznałem szoku.

     Oni czekali żebym dojrzał!
     Trawa wyschnięta a kot zdechł,
     Kot zdechł a winorośl uschnięta,
     Winorośl uschnięta a dziewczyny osiwiałe,
     Dziewczyny osiwiałe a dzieci dorosłe,
     Dzieci dorosłe a deszcz ucichł,
     Deszcz ucichł a starcy umarli,
     Starcy umarli a brama zardzewiała,
     Bardzo dorosłem i wcale na mnie nie czekali!


     Powoli odeszli i nagle obudziłem się
     pozostawili znaki życzeń i pracy,
     o których będą mówić dzieci i przyjaciele
     Gdy mnie nie będzie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka