Dodaj do ulubionych

od kiedy i do kiedy ul. Trocka była granicą W-wy ?

07.10.06, 20:38
od 1916r. Czy wczesniej? Jak ją napisać cyrulicą?
Obserwuj wątek
        • palker Re: Cyrylicą, to będzie... 09.10.06, 14:18
          cdsoftware1 napisał:

> троцка raczej tak, a nie baz K :)
          >
          > Pozdro !!

zajrzałem przed chwilą do starych planów Warszawy sprzed 1915 roku i chyba mam
          już wyrobiony pogląd w całej sprawie:-)
          Jeśli chodzi o taką współczesną, prostą transkrypcję słowa "Trocka" z alfabetu
          łacińskiego na cyrylicę, to jasne, że Tроцка (np. ktos chce zapisać osobie
          rosyjskojęzycznej jakis warszawski adres cyrylicą). Inaczej jest z nazwą ulic.
          Zajrzałem do starych planów, żeby zobaczyć jak dawano sobie z tym radę w
          okresie zaboru rosyjskiego. Otóż wszystkie nazwy ulic kończące się na "a"
          (według planów na których równolegle podawano nazwy ulic polskie i rosyjskie)
          kończyły się po rosyjsku na "-ая" a zatem Tpoцкая a nie Tpoцка.
          Tylko, jaki to wszystko ma sens? Nazwa ulicy pochodzi z okresu po 1916, czyli
          po włączeniu części obszaru Targówka do Warszawy. Jaka nazwę nosiła ulica przed
          1916 rokiem nie wiem na razie. Na pewno była to drogą łącząca Szosę do
          Radzymina z Folwarkiem Targówek, którego zabudowania były m.w. tam gdzie teraz
          pętla autobusowa, i z Folwarkiem Bródno. Rosjanie, wysadzając za soba mosty i
          dworce kolejowe oraz wywożąc wyposazenie praskich fabryk, dali noge z Warszawy
          w roku 1915. Gdyby nazwę nadano dopiero po 1916, nigdy wczesniej nie miałaby
          ona odpowiednika rosyjskiego, bo Niemcy, którzy wkroczyli po 1915 do Warszawy,
          raczej językiem rosyjskim sie nie posługiwali.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka