Dodaj do ulubionych

Jak i czy wzywacie imię Boga?

02.06.07, 15:04
Z tym jest ciekawa sprawa. Z jednej strony Światkowie Jehowy (było, nie było
protestanci) twierdzą, że imieniem Boga jest Jehowa (mniejsza o interpretacje
na podstawie alfabetu hebrajskiego i braku samogłosek w tymże). Z drugiej
strony uczono mnie, że poznać czyjeś imie, to kogoś "oswoić". Więc, jak:
1)znamy imię Boga i wzywamy Go; nie znamy go i stosujemy formę "Bóg", a
adresat już się domyśli, że to o Niego chodzi?
Obserwuj wątek
    • lipniak Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 02.06.07, 15:44
      Mysle, ze Bog przedstawia sie po imieniu, ale niekoniecznie chce, abysmy to
      imie uzywali w mowie czy pismie.
      Wzywajac Boga mam na mysli, kim On jest, ale nie nie mowie Mu po imieniu. Wazne
      jest, aby uzmyslawiac sobie, z Kim mamy do czynienia, a w tym moze pomoc tylko
      Slowo, w ktorym On sie dokladnie przedstawia. Mysle, ze znajomosc imienia Boga
      jest wazniejsza niz jego wypowiadanie. Z pewnoscia jednak kluczowe jest
      wyznawanie przez nas imienia Jego Syna.
      • zuzaeb Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 11.07.07, 22:37
        Z pewnoscia jednak kluczowe jest
        > wyznawanie przez nas imienia Jego Syna

a na jakiej podstawie tak twierdzisz?
        Przecież tylko Bogu należy się oddawanie czci, nie Jezusowi! "Nie będziesz miał
        bogów innych przede mną!" Sam Jezus powiedział :To znaczy życie wieczne - ich
        poznawanie Ciebie - myślę, że imię jest tu także bardzo istotne,
        • lipniak Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 14.07.07, 04:32
          "Kto uznaje Syna, ma tez i Ojca". Bogu upodobalo sie uwielbienie
          Jezusa: "Uwielbilem i jeszcze uwielbie".
          Jezeli masz zamiar kontynuowac, to proponuje spokojny dialog i rozwazne
          dobieranie slow, tak aby fajnie nam sie rozwazalo
          • lipniak Wzywam Jezusa 14.07.07, 18:02
            "Nie ma innego imienia danego ludziom, przez ktore czlowiek jest zbawiony".
            Jezus nie jest INNYM bogiem. Wzywajac Jezusa, wzywamy tego, ktorego Bog polecil
            wzywac: "Oto jest syn moj umilowany i jego sluchajcie", a Jezus oglasza: "Nie
            bojcie sie, wierzcie w Boga i we mnie wierzcie". Dlatego wzywam Jezusa,
            pozbylem sie sie strachu, wychwalam Ojca za jego wspaniala madrosc i dobry plan
            dla mnie - wszystko w oparciu o prawde Slowa Bozego, ktore nigdy nie przeminie
            • lipniak Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 16.07.07, 21:54
              Owszem, zdarza mi sie przykropic byka.
              Wszakze bede chodzil w Chrystusie tak, jak sie go nauczylem
              Mateusza 4: 10-11
              Panu Bogu swemu poklon oddawac i tylko jemu SLUZYC bedziesz.
              Wtedy opuscil go diabel, a aniolowie ... SLUZYLI MU.

Poza tym:
              Emmanuel znaczy BOG Z NAMI. Jezus powiedzial, ze ON JEST Z NAMI az do konca
              swiata.
        • kasiap75 Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 16.07.07, 21:37
          zuzaeb napisała:

> Z pewnoscia jednak kluczowe jest
          > > wyznawanie przez nas imienia Jego Syna
          >
          > a na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Flp.2,9-10: (9) Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu IMIĘ
          PONAD WSZELKIE IMIĘ, (10) aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot
          niebieskich i ziemskich i podziemnych.

Jest kluczowe, bo to imię najwyższe, imię naszego Pana, Zbawiciela, tego, który
          o sobie mówi "Ja jestem". W tym imieniu jest nasze zbawienie, to imię daje nam
          autorytet duchowy. Gdy gromadzimy się w Jego imię, On jest pośród nas. W Nim
          mamy odkupienie, odpuszczenie grzechów, w Nim jesteśmy usynowieni, w Nim
          jesteśmy uświęceni.
          Jeśli ustami swoimi wyznamy że Jezus jest Panem i w sercu swoim uwierzymy, że
          Bóg Go wskrzesił z martwych, osiągniemy zbawienie. Każdy, kto wezwie imienia
          Pana, będzie zbawiony.
      • tessa18 Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 16.07.07, 21:29
        Jak ważne jest wzywanie imienia Jehowa świadczy werset z Joela 2:26,27,30-32

"I będziecie jedli, jedząc i nasycając się, i bezsprzecznie wysławiać
        będziecie imię Jehowy, swego Boga, który obszedł się z wami w tak zdumiewający
        sposób; i lud mój nie zostanie zawstydzony po czas niezmierzony. I niechybnie
        poznacie, że jestem pośród Izraela i że to ja jestem Jehowa, wasz Bóg, a innego
        nie ma. I lud mój nie zostanie zawstydzony po czas niezmierzony.
        „I dam prorocze znaki na niebiosach oraz na ziemi — krew i ogień, i słupy dymu.
        31 Słońce zamieni się w ciemność, a księżyc w krew, zanim nadejdzie wielki i
        napawający lękiem dzień Jehowy. I stanie się, że każdy, kto wzywa imienia
        Jehowy, ujdzie cało; bo ci, którzy przeżyją, znajdą się na górze Syjon i w
        Jerozolimie — jak powiedział Jehowa — i wśród ocalałych, których Jehowa wzywa”.
    • wojtekqwerty Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 02.06.07, 15:45
      Wołanie bezimienne jest moim zdaniem lepsze, gdyż wówczas każdy istniejący bóg
      może się poczuć w obowiązku nas wysłuchać. Wołanie po imieniu spycha innych bogów
      niż ten wzywany na margines - nie jest im pewnie miło, że się człowiek do nich
      nie odzywa.
                  • alkoo3 Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 05.06.07, 12:12

Tak z internetu:

Jahwe-Jireeh, Pan, który sobie upatrzy ofiarę, aby dokonać pojednania (1 M
                    22,14).
                    Celem jest:
                    Jahwe-Szammah, sam Pan, przybytek Boga wśród ludzi (Ez 48,35). Ale również:
                    Drogą do celu jest także sam Jahwe (por. J 14,6); On jest:
                    Jahwe-Roi, Pan moim pasterzem (Ps 23,1),
                    Jahwe-Rofeka, Pan twoim lekarzem (2 M 15,26),
                    Jahwe-Cidkenu, Pan sprawiedliwość nasza (Jr 23,6; 33,16),
                    Jahwe-Szalom, Pan pokoju (zbawienia: Sdz 6,24).
                    Zaś w walce z mocami, które chcą nas pozbawić błogosławieństwa On jest:
                    Jahwe-Nissi, Pan moim sztandarem (2 M 17,15), a nawet
                    Jahwe-Cebaot, Pan Zastępów (5).

Imie oznaczalo w tamtych czasach pewna ceche wlasciwosc, pewne
                    przyporzadkowanie.
                    • mala.mi74 Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 08.06.07, 08:10
                      alkoo3 napisał:

>
                      > Tak z internetu:
                      >
                      > Jahwe-Jireeh, Pan, który sobie upatrzy ofiarę, aby dokonać pojednania (1 M
                      > 22,14).
                      > Celem jest:
                      > Jahwe-Szammah, sam Pan, przybytek Boga wśród ludzi (Ez 48,35). Ale
                      również:
                      > Drogą do celu jest także sam Jahwe (por. J 14,6); On jest:
                      > Jahwe-Roi, Pan moim pasterzem (Ps 23,1),
                      > Jahwe-Rofeka, Pan twoim lekarzem (2 M 15,26),
                      > Jahwe-Cidkenu, Pan sprawiedliwość nasza (Jr 23,6; 33,16),
                      > Jahwe-Szalom, Pan pokoju (zbawienia: Sdz 6,24).
                      > Zaś w walce z mocami, które chcą nas pozbawić błogosławieństwa On jest:
                      > Jahwe-Nissi, Pan moim sztandarem (2 M 17,15), a nawet
                      > Jahwe-Cebaot, Pan Zastępów (5).
                      >
                      > Imie oznaczalo w tamtych czasach pewna ceche wlasciwosc, pewne
                      > przyporzadkowanie.

tak tylko dla ścisłosci: Imie Jahwe jest w przekładach chrzescijanskich Starego
                      Testamentu. W świetych ksiagach zydowskich imienia "Jahwe" sie nie znajdzie.
                      Nawet niektorzy chrzescijanscy teolodzy mówia,ze przekład chrzescijanski w tym
                      temacie nie jest zbyt fortunny, dobrze byłoby imie Jahwe objac taka tajemnica
                      jaka maja Zydzi.
                      • tessa18 Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 16.07.07, 21:38
                        Czy Bóg ma imię?
                        „Kto wstąpił do nieba, żeby zstąpić? Kto zebrał wiatr w obie garście? Kto wody
                        owinął płaszczem? Kto sprawił, że się podniosły wszystkie krańce ziemi? Jakie
                        jest jego imię i jakie imię jego syna — jeśli wiesz?” (Przypowieści 30:4)

W słowniczku, dodanego do katolickiej Biblii Tysiąclecia, pod hasłem IMIĘ,
                        czytamy:

„IMIĘ — według pojęć starożytnych, nie tylko wyróżnia człowieka od innych
                        ludzi, lecz stanowi istotną część składową jego osobowości. Stąd, co nie ma
                        imienia — nie istnieje, a człowiek bez imienia jest jednostką bez znaczenia.”

Czy pobożni Żydzi wymawiali imię Boże?
                        Do takich pobożnych Żydów podobających się Bogu należeli :Abraham,Dawid ,Jozue,
                        Sara ,Rut,Mojżesz....może wystarczy ....
                        I teraz sprawdżmy czy te osoby wymawiały to święte imię.

Abraham

Rodzaju 14:22
                        "Na to Abram rzekł do króla Sodomy:"Podnoszę rękę przysięgając na Jehowę Boga
                        Najwyższego ,Twórcę nieba i ziemi ....."

Rodzaju 15:2
                        "Wtedy Abram rzekł:"Wszechwłądny Panie Jehowo co mi dasz ,skoro jestem
                        bezdzietny ....."

Rodzaju 15:8
                        "Ten odrzekł :"Wszechwładny Panie Jehowo ,po czym poznam że ją posiądę?"

Sara

Rodzaju 16:2
                        "Saraj zatem rzekła do Abrama:"Spójrz proszę ! Jehowa pozbawił mnie możliwości
                        rodzenia dzieci..."

Mojżesz

Wyjścia 5:22
                        "Wówczas Mojżesz zwrócił się do Jehowy i powiedział :"Jehowo dlaczego
                        wyrządziłeś zło temu ludowi ? Dlaczego mnie posłałeś?

Wyjścia 8:27
                        "Udamy się na pustkowie na odległość trzech dni drogi i złożymy ofiarę Jehowie
                        naszemu Bogu ,jak to nam powiedział".

Wyjścia 9:30
                        "Co się tyczy ciebie i twoich sług ,wiem ,że nawet wtedy nie okażecie bojażni
                        przed Jehową Bogiem".

Jozue

Jozuego 23:14
                        "Oto ja idę drogą całej ziemi a wy dobrze wiecie całym sercem i całą swą
                        duszą ,że nie zawiodło ani jedno słowo ze wszystkich dobrych słów ,które do was
                        wyrzekł Jehowa ,wasz Bóg .Wszystkie się wam spełniły.

Jozuego 24:20
                        "Jeśli odstąpicie od Jehowy i będziecie służyć cudzoziemskim bogom to on też
                        się odwróci
                        ......

Dawid

II Samuela 24:10
                        "A serce Dawida zaczęło go smagać ....Rzekł więc Dawid do Jehowy:"Bardzo
                        zgrzeszyłem
                        ,tym co uczyniłem .A teraz Jehowo ,proszę niech przeminie wina twego
                        sługi ,postąpiłem bowiem bardzo głupio".

Psalm 15:1
                        "Jehowo ,kto będzie gościem w twoim namiocie ?...."

II Samuela 7: 27
                        "Albowiem ty,Jehowo ,Zastępów ,Boże Izraela ,wyjawiłeś do uszu swego sługi.....

Rut

Rut 1:9
                        "Oby Jehowa was obdarował i obyście znalazły miejsce odpoczynku każda w domu
                        swego męża..."

Rut 1:21
                        "Byłam pełna gdy poszłam ,a Jehowa sprawił ,że wracam z pustymi rekami..."

Rut 2:12
                        "Oby Jehowa nagrodził twoje postępowanie i obyś otrzymała pełną odpłatę od
                        Jehowy...."

Czego uczą nas te fragmenty?
                        W Rzymian 15:4 czytamy:
                        "Wszystko co niegdyś napisano ,napisano dla naszego pouczenia ...."
                        Osoby miłe sercu prawdziwego Boga Jehowy wszystkie wymawiały to imię zarówno w
                        rozmowach z innymi osobami ,jak i w modlitwach do Boga.
                        Tylko odstępczy Żydzi nie wymawiali tego imienia..
                        Ale Bóg ich zganił za to.
                        Jeremiasza 23:27
                        "Myślą o tym ,by przez swoje sny ....sprawić ,żeby mój lud zapomniał moje
                        imię ...."

Prawdziwy lud Boży nigdy nie zapomniał imienia swego Boga zawsze to imię było i
                        jest na ustach prawdziwych czcicieli Jehowy Boga.
                        W Micheasza 4:5 czytamy:
                        "Bo wszystkie ludy kazdy z nich będą chodzić w imieniu swego boga
                        my natomiast będziemy chodzić w imieniu naszego Boga
                        po czas niezmierzony na zawsze".
                        • yazonisyn Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 17.07.07, 08:44
                          Cytujesz Strażnicy Interpretację Biblii - tego nie lubię kiedy Tesso tak bez
                          ostrzeżenia przechodzisz na Waszą Interperetację Pisma wiele osób może to
                          wprowadzić w błąd a przecież chcemy wszyscy chodzić w Prawdzie.
                          Jak zapewne wiesz Tesso przekład ŚJ Biblii wszędzie tam gdzie nawet w oryginale
                          było użyte swormułowanie Emmanuel, lub Pan wstawił imię Jehowa. Tymczasem już
                          starożytni Izraelici w swoim wyznaniu wiary nie używają imienia Bożego Jahwe a
                          zastępują go wyrażeniem Adonaj. Wyznanie to możemy znaleźć w Pwt 6, 4-9; Pwt
                          11, 13-21; Lb 15, 37-41.
                          Czy uważasz że w tak ważenj modlitwie którą powtarzali rano i wieczorem którą w
                          mezuzach przybijali do odrzwi swoich domów nie użyli by imienia Swojego Boga.

"Szema Izrael, Adonai Ehad, Adonai Elohenu..."

Izraleicie nie wymawiali imienia Bożego przez szacunek. A Tesso znasz taki
                          fragment:

"Nie będziesz wymawiał imienia Pana Boga twego nadaremno"

Czy używanie imienia Bożego w nazwie organizacji nie jest przekroczeniem tego
                          przykazania?
                          1 Koryntian 3:3-4 "Jeżeli bowiem jest między wami zawiść i niezgoda, to czyż
                          nie jesteście cieleśni i nie postępujecie tylko po ludzku? Skoro jeden mówi: Ja
                          jestem Pawła, a drugi: Ja jestem Apollosa, to czyż nie postępujecie tylko po
                          ludzku?
                          • zuzaeb Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 18.07.07, 20:48
                            Ale cóż znaczy nadaremno? Czy opowiadając o przyjacielu, mówisz mój przyjaciel
                            czy też podajesz jego imię? Czy Bóg jest naszym przyjacielem? Oczywiście!
                            Jezus ucząc nas jak modlić się do Ojca nakazuje nam uświęcać Jego imię Mt 6.9,
                            czyli należy go używać oczywiście z szacunkiem, nie możemy go pomijać bo to
                            niezgodne z Jego wolą. A w Jana 12. 28 czytamy: ""Ojcze, otocz chwałą swoje
                            imię" Wtedy doszedł głos z nieba: "Już otoczyłem je chwałą i jeszcze je chwałą
                            otoczę" . Dalej w rozdziale 17 w. 6 tej samej ewangelii czytamy wypowiedź
                            Jezusa: "Ujawniłem twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata"
                            Jak dla mnie jest oczywiste, że należy głosić ludziom imię Jehowy Boga wraz z
                            radosną nowiną o Królestwie Bożym smile
                            • yazonisyn Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 26.07.07, 08:55
                              zuzaeb napisała:

> Ale cóż znaczy nadaremno? Czy opowiadając o przyjacielu, mówisz mój
                              przyjaciel
                              > czy też podajesz jego imię? Czy Bóg jest naszym przyjacielem? Oczywiście!
                              > Jezus ucząc nas jak modlić się do Ojca nakazuje nam uświęcać Jego imię Mt
                              6.9,
                              > czyli należy go używać oczywiście z szacunkiem, nie możemy go pomijać bo to
                              > niezgodne z Jego wolą. A w Jana 12. 28 czytamy: ""Ojcze, otocz chwałą swoje
                              > imię" Wtedy doszedł głos z nieba: "Już otoczyłem je chwałą i jeszcze je
                              chwałą
                              > otoczę" . Dalej w rozdziale 17 w. 6 tej samej ewangelii czytamy wypowiedź
                              > Jezusa: "Ujawniłem twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata"
                              > Jak dla mnie jest oczywiste, że należy głosić ludziom imię Jehowy Boga wraz z
                              > radosną nowiną o Królestwie Bożym smile

Zuzaeb ale moje pytanie dotyczyło czogo innego "Czy używając imienia Boga w
                              nazwie organizacji ŚJ nie łamią Bożego przykazania o szacunku do Jego imienia -
                              wykorzystują je nadaremno"?

Moim zdaniem to tak trochę jak z partiami polityczny które w swojej nazwie
                              koniecznie chcą mieć przydomek chrześcijański a ich zachowanie wcale takie nie
                              jest.

Czy przypadkiem z ŚJ tak nie jest?
                              • lipniak Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 27.07.07, 04:30
                                Ciekawie by bylo, jakby to imie sie nie zgadzalo ze stanem faktycznym. To by
                                dopiero byla sciema. Rozumiem przecieki z Pentagonu, ale przeciek w taaakiej
                                sprawie?... Nie pasi
                                Imie Jezus jest w sam raz, bo tak sobie zyczy Bog i chwala za to Jego Imieniu,
                                ktore niech lepiej w swoim najprawdziwszym brzmieniu bedzie utajnione
                              • zuzaeb Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 28.07.07, 18:58
                                Wiesz co? Ja tego nie wiem czy to nie jest jakieś przegięcie, ale w sumie tylko
                                oni tak naprawdę głoszą od domu do domu wypełniając nakaz Boga o głoszeniu o
                                Królestwie. Podoba mi się to, że żyją wg zasad Biblijnych ( a nie jakiś
                                kościelnych) i tak jak Jezus, nie są częścią tego świata,
                                Kiedyś dowiemy się jak to naprawdę jest smile
                                • yazonisyn Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 28.07.07, 20:07
                                  zuzaeb napisała:

> Wiesz co? Ja tego nie wiem czy to nie jest jakieś przegięcie, ale w sumie
                                  tylko
                                  >
                                  > oni tak naprawdę głoszą od domu do domu wypełniając nakaz Boga o głoszeniu o
                                  > Królestwie.

Nie tylko oni tak robia wiele Kosciolow tez chodzi od domu do domu.

> Podoba mi się to, że żyją wg zasad Biblijnych ( a nie jakiś
                                  > kościelnych) i tak jak Jezus, nie są częścią tego świata,
                                  > Kiedyś dowiemy się jak to naprawdę jest smile

Według zaaad nakładanych przez SDtrażnicę a napewno nie według zasad
                                  Biblijnych. Jeżeli podasz mi konkrety o jakie zasady Ci chodzi to bedziemy moli
                                  wtedy podyskytowac.\
                                  • zuzaeb Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 29.07.07, 11:35
                                    to raczej ty mi podaj wg jakich zasad ustalonych przez Strażnicę???! A jakie
                                    kościoły głoszą od domu do domu, bo się nie spotkałam z takowymi, zarzuciłeś mi
                                    kiedyś, że moje wypowiedzi są lakoniczne, poczytaj swoje smile pozdrawiam
                                    • szadrach7 A gdzie masz napisane,że głoszenie ma odbywać się 29.07.07, 14:00
                                      od domu do domu.Napisane jest ,że Ewangelia ma być głoszona na całym świecie,ale
                                      nie ,że od domu do domu.Jest to różnica.Poza tym co to jest Ewangelia,
                                      spotykałem się wiele razy ze świadkami,ale to co "mi głosili" nie była to
                                      Ewangelia.Nikt nie monopolu na Ewangelię.ani nikt nie ma wyłączności na
                                      prawdę.Ewangelia jest głoszona na całej ziemi przez wiele kościołów i
                                      społeczności.Nie prawdą jest,że głoszą ją tylko świadkowie.
                                    • yazonisyn Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 30.07.07, 07:21
                                      zuzaeb napisała:

> to raczej ty mi podaj wg jakich zasad ustalonych przez Strażnicę??

Proszę bardzo jedną z zasad szeroko dyskutowanych na innym forum głoszonych
                                      przez Strażnicę jest zakaz transfuzji krwi - jest to zasada głoszona przez
                                      Strażnicę i nakładany jest obowiązek na ŚJ zachowania tego zakazu. Zakazu który
                                      przyczynia się do śmierci wielu ludzi.

> A jakie
                                      > kościoły głoszą od domu do domu, bo się nie spotkałam z takowymi, zarzuciłeś
                                      mi
                                      >
                                      > kiedyś, że moje wypowiedzi są lakoniczne, poczytaj swoje smile pozdrawiam

Jednym z Kościołów głoszących od "domu do domu" jest KRK, tak tak katolicy też
                                      w ten sposób głoszą Dobrą Nowinę.
                                      • zuzaeb Re: Jak i czy wzywacie imię Boga? 30.07.07, 17:43

Strażnica nie nakazuje lecz głosi. To jest w Bibli napisane wyraźnie: w
                                        Dziejach 15:28,29 - że mamy się powstrzymywać od krwi.
                                        W dzisiejszej medycynie z powodzeniem krew zastępuję się preparatami
                                        zastępczymi osocza, choćby płynem Ringera lub dekstranem. Dzięki nim można
                                        uniknąć zagrożeń jakie niesie za sobą transfuzja: zakażenia bakteryjne,
                                        wirusowe, zapalenie wątroby, AIDS, powikłania po podaniu niezgodnej grupy
                                        krwi. Myślę, że więcej ludzi umiera własnie z takiego powodu, a nie dlatego,
                                        że posłuszni Bogu chrześcijanie powstrzymują się od krwi. ŚJ naprawdę
                                        przestrzegają tego nakazu bożego,jak i innych, nie wybierając sobie , który im
                                        akurat pasuje. Oni najwyraźniej mają takie zaufanie do tych nakazów.
                                        I jeszcze jedno, ŚJ unikają wielu rzeczy, które są obecnie powszechnie używane,
                                        nie tylko krwi. I wychodzi im to na dobre.

A co do głoszenia o Nowinie przez KRK to sorry, ale się nie spotkałam, chyba że
                                        masz na myśli wyprawy krzyżowe. Powiedz proszę gdzie katolicy głoszą od domu do
                                        domu?

Trochę odbieglismy od głównego tematu tego postu
                                        • szadrach7 Czy wiesz że Organizacja głosiła że szczepienia 30.07.07, 22:09
                                          zuzaeb napisała:

>
                                          > Strażnica nie nakazuje lecz głosi. To jest w Bibli napisane wyraźnie: w
                                          > Dziejach 15:28,29 - że mamy się powstrzymywać od krwi.
                                          > W dzisiejszej medycynie z powodzeniem krew zastępuję się preparatami
                                          > zastępczymi osocza, choćby płynem Ringera lub dekstranem. Dzięki nim można
                                          > uniknąć zagrożeń jakie niesie za sobą transfuzja: zakażenia bakteryjne,
                                          > wirusowe, zapalenie wątroby, AIDS, powikłania po podaniu niezgodnej grupy
                                          > krwi. Myślę, że więcej ludzi umiera własnie z takiego powodu, a nie dlatego,
                                          > że posłuszni Bogu chrześcijanie powstrzymują się od krwi. ŚJ naprawdę
                                          > przestrzegają tego nakazu bożego,jak i innych, nie wybierając sobie , który
                                          im
                                          > akurat pasuje. Oni najwyraźniej mają takie zaufanie do tych nakazów.
                                          > I jeszcze jedno, ŚJ unikają wielu rzeczy, które są obecnie powszechnie
                                          używane,
                                          >
                                          > nie tylko krwi. I wychodzi im to na dobre.
                                          >
                                          > A co do głoszenia o Nowinie przez KRK to sorry, ale się nie spotkałam, chyba
                                          że
                                          >
                                          > masz na myśli wyprawy krzyżowe. Powiedz proszę gdzie katolicy głoszą od domu
                                          do
                                          >
                                          > domu?
                                          >
                                          > Trochę odbieglismy od głównego tematu tego postu

pochodzą od diabła(lata 20 xx wieku),i że można ulec demonizacji przyjmująć
                                          je.Głosiła też wiele innych absurdalnych ,rzeczy,o których nawet nie mówią
                                          tobie.Poglądy zmieniają się jak w kalejdoskopie.Nie poznałem innej żadnej
                                          religii,w której poglądy zmianiają się tak często i czasami o 180 sopni.
                                          Jeśli chodzi o podawanie kri,preparatów krwiopochodnych to jęśli dochodzi do
                                          hipoplazji,czy aplazji szpiku to nawet dektran czy Ringer nie pomoże bo szpik
                                          nie produkuje erytrocytów.
                                            • yazonisyn Re: Czy wiesz że Organizacja głosiła że szczepien 31.07.07, 08:07
                                              Jeśli chodzi o Katolików głoszących dobrą nowinę "po domach" to w Warszawie na
                                              ochocie. To że Ty o czymś nie wiesz Zuzaeb to nie znaczy, że to nie istnieje.

A co do spożywania Krwi. Spożywanie pokarmów ze zwierząt nie pozbawionych w
                                              sposób odpowiedni krwi nasi starsi bracia w Panu nazywają to "Koszerny" jest
                                              spożywaniem krwi zwierząt. Połóż na talerzu na jakiś czas kupiony w sklepie
                                              choćby schab i obejrzyj co z niego wycieknie po kilku godzinach - to czerwone
                                              to jest krew. A wiem z innych źródeł choćby z dyskusji na ten sam temat z
                                              Tessą, że ŚJ nie kupują mięsa w "koszernych sklepach".
                                            • szadrach7 Mocna rzecz. 01.08.07, 05:38
                                              Zobacz jakie absurdalne rzeczy,głosiła kiedyś Strażnica.Z lekarzami jako osobami
                                              na usługach demonów ,to już przegięli maksymalnie.
                                              www.watchtower.org.pl/ajwrb-images.phtml
                                              • szadrach7 Re: Mocna rzecz.Czy wiesz,że 01.08.07, 05:40
                                                Czy wiesz że....

Organizacja Strażnicy pierwotnie nie tylko nie występowała przeciwko transfuzji
                                                krwi, ale nawet ją pochwalała?

"Transfuzja krwi jest dzisiaj już w codziennym użyciu i przy stosowaniu jej
                                                nie ma obawy wypadków, których przyczyny przez długi czas nie można było odkryć
                                                (...) Wielu ludzi mogłoby czuć pewną instynktowną odrazę do takiej operacji w
                                                swoim rodzaju makabrycznej. Ale kiedy się nad tym spokojnie zastanowimy,
                                                dojdziemy do wniosku, że jest to wynalazek mogący oddać ludzkości wielkie
                                                usługi. Krew jednego zmarłego może ratować życie kilkunastu umierającym. Ten
                                                jedynie wzgląd powinien już przekonać wszystkich do tego rodzaju operacji, która
                                                w istocie swojej nie ma nic zdrożnego." ("Nowy Dzień" Nr 3, 1936 r. s. 48; art.
                                                "Krew zmarłego ratuje życie umierającym" publikacja dostępna w Bibliotece
                                                Narodowej w Warszawie)

W swojej historii organizacja Strażnicy nauczała następujące "rewelacje":

* Wścieklizna nie istnieje - G23 1/1 p. 214

* Zarazki nie wywołują chorób - G24 1/16 p. 250

* Szczepionki są nieużyteczne - G31 2/4 p. 294

* Lekarze to agenci szatana - G31 8/5 pp.727,728

* Szczepionki powodują demonizm - G31 2/4 p.293

* Aspiryna wywołuje choroby serca - G35 2/27 pp.343,344

* Szczepionki są okrutnym żartem - G39 5/31 p.3

* Krew jest 'pożywieniem' - W51 7/1 p.415

* Cechy dziedziczne są przekazywane przez transfuzje - W61 9/15 p.564

(G = Przebudźcie się!, W = Strażnica, skróty używane przez ŚJ. Po skrócie
                                                występuje rok wydania)
                                        • kasiap75 O poświęceniu życia w imię religijnej zasady. 31.07.07, 13:07
                                          zuzaeb napisała:

> Strażnica nie nakazuje lecz głosi. To jest w Bibli napisane wyraźnie: w
                                          > Dziejach 15:28,29 - że mamy się powstrzymywać od krwi.

> ŚJ naprawdę
                                          > przestrzegają tego nakazu bożego,jak i innych, nie wybierając sobie , który im
                                          > akurat pasuje.

Z nauk Strażnicy w kwestii powstrzymywania się od krwi wynika, że pierwszeństwo
                                          przed ratowaniem życia ludzkiego ma zachowanie przykazania. Czy takie literalne
                                          podejście do tej kwestii miał też sam Jezus?

Ewangelie często przekazują, jak Jezus często uzdrawiał ludzi w Szabat. Wierni
                                          Biblii Badacze Pism (faryzeusze) reagowali na to z oburzeniem "Człowiek ten nie
                                          jest z Boga, bo nie przestrzega Szabatu" (J.9,16) Chcieli Go nawet za to zabić
                                          (J.5,16). Jeżeli biblijne przykazanie ma pierwszeństwo przed ratowaniem życia,
                                          wtedy rację mieli faryzeusze, jak i mają rację 'wierni Biblii' ŚJ. Jezus jednak
                                          uzdrawiając w Szabat uczynił ratowanie życia sprawą ważniejszą.

Jezus łamał zasady Szabatu (Boże przykazanie) także wtedy, gdy pozwalał uczniom
                                          w Szabat zrywać kłosy i jeść (Mt.12,1-8 zaspokajanie głodu jest zachowaniem życia).
                                          Jezus stawia życie przed Boże przykazania i kończy rozmowę z Badaczami Pism
                                          słowami: "I gdybyście rozumieli co to znaczy: Miłosierdzia chcę, a nie ofiary,
                                          nie potępialibyście niewinnych" Mt.12,7
                                          Miłosierdziem mamy się kierować, gdy chodzi o ludzkie życie, a nie zasadą.

"Czy wolno w Szabat dobrze czynić, czy źle, życie ocalić, czy zniszczyć?" Łk.6,9
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka