Dodaj do ulubionych

79 rocznica wywołania Powstania w Warszawie

31.07.23, 18:33
Wywołania,a nie wybuchu,bo wybuchnąć to może co najwyżej bomba.Powstanie Warszawskie zostało wywołane rozkazem dowódcy AK genarała Bora .Decyzja Bora zapadła 31 lipca 44r ok.godz 17.30 przed odprawą KG AK na ulicy Śliskiej.Nie ma już tego domu,podobnie jak nie ma setek innych warszawskich kamienic.
Od lat obchody rocznicy Powstania obbywają się według rytualnego,z góry ustalonego ,co roku identycznego programu. 1sierpnia program ten przewiduje o godz.9 uroczystość złożenia wieńców na ulicy Filtrowej 68,pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk.Montera,szefa warszawskiego okręgu AK- rozkazu rozpoczęcia Powstania 1 sierpnia o godz.17,godzinie W. Uroczystość ta ,w której biorą udział głównie wyznaczeni urzędnicy
jest sztandarowym przykładem bezmyślnego kultu Powstania,którego jestem przeciwnikiem.Kultu,a nie Powstania.
Jaki sens ma ta uroczystość.Co ona upamiętnia? W czasie okupacji na Filtrowej 68 byla konspiracyjna kwatera okręgu warszawskiego AK. Płk.Monter 31 lipca 44 przyszedł tam po otrzymaniu rozkazu od Bora o wyznaczeniu godziny W i podpisał rozkaz,który łącznością alarmową AK miał być przekazywany do oddziałów AK w Warszawie.
Czy rzeczywiście należy składać w tym miejscu wieńce??? Nie lepiej wieńce te zanieść pod Akademik na Placu Narutowicza, miejce największego w Warszawie ,tragicznego,największego w Warszawie starcia z Niemcami o godzinie W ???. Wtedy zle uzbrojone i zle wyszkolone plutony AK,w biały dzień zaatakowały Akademik zamieniony przez Niemców w twierdzę bronioną ogniem gniazd karabinów maszynowych. Atak w ciągu kilku minut został odparty .Zginęło lub zostalo cieżko rannych wielu zołnierzy AK.To miejsce pamięci narodowej do tej pory nie zostało jeszcze należycie upamiętnione. Ja już piszę o tym od lat.Wartoby tam jakiś obelisk wystawić z pamiątkową tablicą,a może nawet Pomnik Godziny W.
Kto chce i może niech przyjdzie 1 sierpnia o godzinie W pod Akademik. Razem oddamy hołd tym wszystkim warszawskim żołnierzom AK,którzy zginęli lub zostali ranni pod Akademikiem. Może wartoby nawet jakieś znicze pamięci tam zapalić. Ochota ciągle pozostaje jedyną dzielnicą,która walczyła w Powstaniu,a gdzie 1 sierpnia nie odbywają się żadne uroczystości o godzinie W.Wartoby to nareszcie zmienić. Może więc w tym roku?
Może ktoś pokaże ten tekst Pani Burmistrz Ochoty. Proszę Pani,może warto coś zrobić?
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka