Dodaj do ulubionych

Forum podartykułowe - beznadzieja.

03.07.10, 12:28
Aleście schrzanili. Wypowiedzi podartykułowe to totalne dno. Po co było zmieniać dobry styl forum?
Obserwuj wątek
    • anuszka_ha3.agh.edu.pl Przywróćcie układ drzewka!!! 03.07.10, 14:43
      Szanowni admini, nie mam najmniejszego zamiaru spamować, ale chciałabym,
      żebyście jednak odpowiedzieli na moje zarzuty, które opublikowałam tutaj:
      forum.gazeta.pl/forum/w,299,113047699,113557381,Powazna_wada_nowego_systemu.html
      Napisałam:
      Nowy system komentarzy ma poważną wadę: Nie można tam zrobić drzewka. Każdy
      komentarz żyje sam sobie i praktycznie nie da się dyskutować pomiędzy
      internautami. To zabija ideę forum. Robi się z tego coś bardziej nawet
      nieprzyjaznego niż onet, bo na onecie są pseudo-drzewka, niewygodne w rozwijaniu.

Ten typ jednorazowych komentarzy może być OK pod Deserem, Plotkiem itp. Ale pod
      wiadomościami o polityce? Litości! Przecież tam cała esencja komentowania polega
      na dyskusji pomiędzy internautami. Często jest tak, że z większym zaciekawieniem
      czytam te dyskusje, niż sam artykuł. Nie niszczcie tego!

Przy nowym forum, po prostu w ogóle nie czytam komentarzy, no i nie komentuję,
      bo po co. Mojego komentarza też nikt nie przeczyta.

Apeluję do was o modyfikację nowego forum: przywrócenie układu drzewka!
      • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: Przywróćcie układ drzewka!!! 03.07.10, 14:49
        Zauważyłam, że kawałek dalej adminka Siwa napisała:
        Będziemy chcieli wszystkie komentarze pod artykułami przestawić na ten
        plusowo-minusowy system (ja, dinozaur, bym go jeszcze 'ubogaciła" o wątkowanie,
        ale nie wiem na ile będę miała siłę przebicia).

forum.gazeta.pl/forum/w,299,113047699,113291955,Re_Popcorner_znikajaca_tresc_.html
        Proszę wszystkich zainteresowanych o wsparcie dla Siwej! Bez drzewek forum
        gazeta.pl umrze. Stanie się zombie gorszym od onetu. Błagam!
      • czarnuszka Re: Przywróćcie układ drzewka!!! 07.07.10, 15:49
        Widzę, że nie tylko ja mam problem z czytelnością nowego forum. Jest
        beznadziejne, nie da się dyskutować z kimś, kto pisał o 100 postów wcześniej.

To już nie forum, które z założenia powinno umożliwiać wymianę poglądów, a
        mównica, z której każdy rzuca kilka zdań. Poza tym odechciewa się czytać kolejne
        strony.

Owszem, ocena jako taka nie jest zła, tylko dlaczego i gdzie zniknęło forum?

Poza tym (nie wiem, czy inni też tak mają) wylogowuje mnie natychmiast po
        przejściu na stronę główną lub do innego artykułu w kolejnej zakładce. Logowanie
        za każdym razem jest wkurzające.

• przycinek.usa ???????? 18.08.10, 19:57
        "Apeluję do was o modyfikację nowego forum: przywrócenie układu drzewka!"

Przeciez oni to celowo zrobili. Wlasnie dlatego, zeby ludzie nie czytali.
        Wlasnie dlatego, ze politycznie. Wlasnie po to, aby te komentarze znikaly. -)

Z punktu widzenia portalu sprawa jest prosta - sa komentarze? Sa!
        he he he he.
    • princessofbabylon Re: Forum podartykułowe - beznadzieja. 03.07.10, 18:37
      Zgadzam się. Syf się zrobił jak nie wiem co. Plusy i minusy to ja sobie mogę
      stawiać na plotku albo na demotach.
      Myślałam, że na gazecie komentarze są po to, żeby pogadać, a nie pisać sobie ot
      tak. Drzewko powinno zostać przywrócone.
      Oby nie wpadli na ten genialny pomysł przy normalnych wątkach, bo będziemy
      musieli się po nickach wywoływać. Ale tradycja tradycją musi być. Jak zawsze
      najbardziej zainteresowani dowiadują się na końcu i szans na powrót do starej
      metody nie ma. Bo po co? Kto się będzie nami przejmował?
    • nessie-jp Problem techniczny 04.07.10, 21:27
      Oprócz listy subiektywnych zażaleń, zgłaszam problem rzeczywiście techniczny,
      który w końcu powinien zostać usunięty.

Aby skorzystać z systemu komentarzy plusowych, muszę się zalogować
      • kornel-1 Re: Problem techniczny 04.07.10, 23:35
        Po kilku tygodniach tego plusowania i minusowanie GW otrzymuje niezły profil użytkownika :) Spodziewaj się spersonalizowanego spamu w skrzynce ROTFL.

Inna rzecz, że taki profil można wykorzystać w całkiem niecnych celach.

Kornel
        • maaac Re: Problem techniczny 05.07.10, 06:30
          Hy. Biorąc "spiskową teorię dziejów" to bardzo możliwe. Przeszło mi
          jak wyobraziłem sobie armię osób w GW wstępnie oceniającą każdą
          wypowiedź by na jej podstawie potem klasyfikować oceny internautów.
          Tak naprawdę mogą jedynie statystycznie z jakimś tam błędem
          wydzielić grupy osób "podobnie klikających". To się powinno dać
          raczej łatwo.
          • kornel-1 Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 09:25
            maaac napisał:

> Hy. Biorąc "spiskową teorię dziejów" to bardzo możliwe. Przeszło mi
            > jak wyobraziłem sobie armię osób w GW wstępnie oceniającą każdą
            > wypowiedź by na jej podstawie potem klasyfikować oceny internautów.

Nie potrzeba armii ludzi. Analiza profilu użytkownika może być zautomatyzowana.

Jeśli użytkownik maaac daje plusy pod wypowiedziami "precz z Komorowskim" lub "precz z gejami", to w prostu sposób można go przypisać do określonej grupy osób. W praktyce można generować posty-sondy i analizować reakcję użytkowników forum. To właśnie system plusowania jest dużym ułatwieniem w stosunku do analizy pełnych wypowiedzi na forum.

I naprawdę nie trzeba pisać o "teoriach spiskowych". Profilowanie użytkowników to smutna rzeczywistość. Najprostsze, oficjalne narzędzie to konieczność zaznaczania obszarów zainteresowań przy zakładaniu konta pocztowego. Właśnie po to, abyś otrzymywał spam o określonej treści.

Kornel
            • maaac Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 11:44
              > Nie potrzeba armii ludzi. Analiza profilu użytkownika może być
              > zautomatyzowana.
              Potrzeba.

> Jeśli użytkownik maaac daje plusy pod wypowiedziami "precz z
              > Komorowskim" lub "precz z gejami", to w prostu sposób można go
              > przypisać do określonej grupy osób.
              Tak tylko do wstępnego wartościowania tych wypowiedzi potrzeba
              człowieka. Trzeba mieć WPIERW wartość, cechę tych wypowiedzi by
              potem popierających lub nie popierających je ludzi klasyfikować.

> W praktyce można generować posty-sondy i analizować reakcję
              > użytkowników forum.
              Tak można. Ale to już typowy "spisek".

> I naprawdę nie trzeba pisać o "teoriach spiskowych". Profilowanie
              > użytkowników to smutna rzeczywistość. Najprostsze, oficjalne
              > narzędzie to konieczność zaznaczania obszarów zainteresowań
              > przy zakładaniu konta pocztowego. Właśnie po to, abyś otrzymywał
              > spam o określonej treści.
              :) jak już muszę dostawać ten spam - to niech będzie choć na temat
              mnie interesujący :P. Nie obrażam się na to. W ogóle IMHO nie mam
              pretensji, że ktoś zbiera dane na mój temat. Dopiero problem się
              pojawia gdy dochodzi do skorzystania z tych danych. Oooo wolałbym by
              Agora miała pod serwerem z danymi o poglądach politycznych
              użytkowników, łącznie z danymi ich identyfikujacymi personalnie
              ładunek wybuchowy. Taki, który by zniszczył wszelkie informacjie w
              razie próby do nich dostępu wszelakich Kamińskich, Macierewiczów,
              Olszewskich czy podobnych "oczyszczaczy" Polski z "przestępców".
              Bo jakokos takoś Michnikowi bardziej ufam niż tym panom. Nie bez
              granicznie ale BARDZIEJ. Tamci już udowodnili jak mogą wykorzystywać
              informacje "drażliwe" do niszczenia ludzi.
              • ols Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 15:05
                Nie zbieramy danych wiążących plusy/minusy z treścią komentarzy w celu jakiegokolwiek profilowania użytkowników. W ogóle nie analizujemy treści komentarzy (poza filtrowaniem antybluzgowym/antyspamowym/antykapslokowym w momencie publikacji).

Co do tematu wątku - komentarze podartykułowe są wciąż rozwijane, również na podstawie Waszych wpisów tutaj. Tak jak już pisała Siwa - m.in. chcemy mieć tam wątkowanie. Mamy dla nich w planach różne funkcjonalności, które nie były możliwe do osiągnięcia na silniku forum (oczywiście nie opiszę ich teraz żeby nie zapeszyć ;).
                W tym momencie jesteśmy na samym początku dłuższego procesu rozchodzenia się 2 ścieżek rozwoju: "klasycznego" forum i komentarzy podartykułowych. Od czasu do czasu będziemy informować o postępach.

Dziękujemy za wszystkie opinie, są bardzo pomocne.
                • kornel-1 Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 18:21
                  ols napisał:

> Nie zbieramy danych wiążących plusy/minusy z treścią komentarzy w celu jakiegokolwiek profilowania użytkowników. W ogóle nie analizujemy treści komentarzy (poza filtrowaniem antybluzgowym/antyspamowym/antykapslokowym w momencie publikacji).

Jeśli w te zapewnienia uwierzy 50% czytelników, odpowiedź Administracji można będzie uznać za sukces. Gdybym napisał, że na forum są jednak zbierane dane w celu profilowania użytkownika, moja wypowiedź mogłaby zostać usunięta. Napiszę natomiast, że serwis:
                  - ma techniczną możliwość zbierania danych (poprzez system logowania);
                  - ma techniczną możliwość generowania na tej podstawie profilu użytkownika;
                  - ma interes w tworzeniu profili użytkowników w celu, na przykład, personalizacji zawartości witryny.

Nie będę przytaczał łacińskiej maksymy na tę okoliczność.

Profilowanie użytkowników nie jest zagadnieniem z dziedziny teorii spiskowych. Jest ZJAWISKIEM (i faktem) powszechnie obecnym w internecie . Służy, między innymi, personalizacji zawartości strony internetowej. Czytelnik dostaje treści zgodne z jego zainteresowaniami i preferencjami. Ale również służy przedstawianiu mu określonej reklamy. Jeśli odwiedza strony motoryzacyjne, czyta artykuły na ten temat, lub w jego wypowiedziach obecne są słowa związane z motoryzacją - będzie dostawać częściej reklamy z ofertą samochodów a nie podpasek. Już dawno zauważono, że personalizacja zawartości strony www przynosi daje konkretny wymiar finansowy.

W sieci istnieje obszerna literatura na temat profilowania. Pierwsze z brzegu dwa artykuły na ten temat:
                  Rough set based User profiling for Web Personalization
                  A User Profile Derivation Approach based on Log-File Analysis

Kończąc kwestię plusowania na forum:
                  Wymóg logowania nie może być racjonalnym i wystarczającym argumentem dla przeciwdziałania wielokrotnemu ocenianiu. Wystarczą zwykłe ciasteczka. Skoro logowanie dla oceniania (nie mówię o logowaniu przy pisaniu) będzie utrzymane - to znaczy, że jest jakiś powód. Czytelnikom poddaję to pod rozwagę.

Kornel
                  • nessie-jp Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 18:36
                    > Gdybym napisał, że na forum są jednak zbierane dane w ce
                    > lu profilowania użytkownika,

Ale po co miałyby być zbierane, i to w dodatku przez tak mało wygodny system?
                    Przecież dla sprofilowania wystarczy wrzucić twój nick albo IP do wyszukiwarki
                    (bazy danych, nie forumowej) i sprawdzić, o czym najchętniej piszesz,
                    podliczając słowa-klucze.

Plusowanie to za mało, znacznie łatwiej i skuteczniej można sprofilować
                    użytkownika według tego, co pisze.
                    • kornel-1 Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 20:02
                      nessie-jp napisała:
                      > Ale po co miałyby być zbierane, i to w dodatku przez tak mało wygodny system?

Powody przecież podałem. Jeśli jestem reklamodawcą i płacę za wyświetlenie reklamy u 100.000 użytkowników, to w moim interesie jest to, by trafiły one do właściwego odbiorcy. I dlatego chętnie skorzystam z takiego serwisu, który oferuje personalizację zawartości strony.

> Przecież dla sprofilowania wystarczy wrzucić twój nick albo IP do wyszukiwarki (bazy danych, nie forumowej) i sprawdzić, o czym najchętniej piszesz,
                      > podliczając słowa-klucze.

Analiza tekstu przy pomocy słów-kluczy to jedna z metod. Ale wyobraź sobie, że w moim poście znalazły się słowa "aborcja", "kara" i "zakaz". Czy oznacza to, że jestem zwolennikiem czy przeciwnikiem aborcji?

> Plusowanie to za mało, znacznie łatwiej i skuteczniej można sprofilować użytkownika według tego, co pisze.

...a jeśli dam "plus" lub "minus" pod postem "Karać zwolenników aborcji!" - to mój profil będzie jednoznaczny.

Czujesz bluesa?

Kornel
                      • nessie-jp Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 20:23

> ...a jeśli dam "plus" lub "minus" pod postem "Karać zwolenników aborcji!" - to
                        > mój profil będzie jednoznaczny.

Ani dudu nie czuję.

Ty zakładasz chyba, że każdy będzie plusował lub minusował tylko jednoznaczne
                        posty. Poza tym nie zauważyłeś, że w nowym systemie posty NIE MAJĄ TYTUŁÓW --
                        utrudnienie!

Czy jak zaplusujesz posta ze słowami "kara, aborcja, zbrodnia" to będzie to dla
                        kogokolwiek ważniejsza czy pełniejsza informacja, niż gdybyś napisał posta z
                        tymi słowami?

Czy jeśli napiszesz posta o treści "karać zwolenników aborcji" to będzie to
                        mniej wartościowe dla profilowania, niż gdybyś taki post tylko zaplusował?

Odnoszę wrażenie, że mylisz plusowanie komentarzy z plusowaniem ARTYKUŁÓW. To
                        zupełnie inna sprawa. Zaplusować można komentarz pod artykułem, w którym ktoś
                        napisał "A co mnie to obchodzi, dziś ładna pogoda, idę na ryby". I co?
                        • kornel-1 Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 20:42
                          nessie-jp napisała:
                          > Czy jak zaplusujesz posta ze słowami "kara, aborcja, zbrodnia" to będzie to dla kogokolwiek ważniejsza czy pełniejsza informacja, niż gdybyś napisał posta z tymi słowami?

Tak. Interpretacja w pierwszym przypadku jest bardziej jednoznaczna.
                          Pisząc post z powyższymi słowami-kluczami mogę być "za" lub "przeciw"

> Czy jeśli napiszesz posta o treści "karać zwolenników aborcji" to będzie to mniej wartościowe dla profilowania, niż gdybyś taki post tylko zaplusował?

A to już co innego. Interpretacja całych zdań jest znacznie trudniejsza, gdyż wymaga analizy znaczeniowej (semantycznej). Do tego potrzebny jest zaawansowany program lub... człowiek.

Przepraszam... może lepiej przenieść tę dyskusję na inne forum.

Kornel
                          • ols Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 22:22
                            Sporo wątków w temacie "profilowania" się pojawiło, przepraszam jeśli coś pominę:
                            - ciasteczka nie wystarczają do sensownego plusowania/minusowania - można je przecież usunąć
                            - na logowaniu plusów/minusów zależy nam w kontekście takiego rozwoju, abyśmy mogli myśleć o budowie mechanizmu reputacji (raczej nie będzie to kombajn rodem ze Slashdota i nie wiadomo czy w ogóle podołamy, ale warto myśleć przyszłościowo)
                            - do postulowanej przez ciebie mechaniki profilowania i tak byłaby niezbędna analiza semantyczna treści (zasobochłonna, nieskuteczna, nie rozumie ironii i polskiej gramatyki) albo armia jeszcze droższych ludzi-analizatorów. Na żadne z tych rozwiązań nas nie stać, żadne nie zapewnia obietnicy zwrotu z inwestycji. Wystarczająco dobrze działa kontekstowe targetowanie w reklamach google, które mamy na stronach.
                            - fetyszyzujesz wartościowość profilowania. Od wielu lat oferujemy reklamodawcom targetowanie behawioralne, oparte na analizie ścieżek po których użytkownik porusza się po naszych serwisach. Zainteresowanie taką usługą jest ostrożnie mówiąc nieprzesadne. U zamawiających reklamę ciągle króluje "wyemitujmy jak najwięcej jak najkrzykliwszych form reklamowych".
                            - To o czym piszesz (profilowanie po aktywności, powiązanie z treściami) to z mojego punktu widzenia science-fiction. W tym momencie nawet Facebook - gigant nie narzekający na brak pieniędzy czy talentów - nie uporał się nawet z połową postulowanych przez ciebie zadań, nie "rozumie" zawartości feedu "najpopularniejsze aktualności" (buduje go z historii twojego klikania i zachowań znajomych). Ze świecą szukać usera zadowolonego z doboru treści do "najpopularniejszych". A technologia i możliwości Facebooka są o kilkuset programistów i miliony dolarów ponad to tym czym my dysponujemy.
                            - Według prawa (GIODO) nie wolno wiązać danych o zachowaniach z kontami w serwisie (=danymi osobowymi). Dane behawioralne muszą być anonimizowane i z konieczności są przywiązane do cookie, co przekreśla możliwość ich wiarygodnego spinania z konkretnymi userami.

Mam nadzieję że udało mi się wyczerpująco wyjaśnić kwestię tego czego w nowych komentarzach nie robimy i co w ogóle nas w tym projekcie nie interesuje.
                            Zmiany wynikają wyłącznie z przesłanek funkcjonalnych.
                            • maaac Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 01:06
                              > - na logowaniu plusów/minusów zależy nam w kontekście takiego
                              > rozwoju, abyśmy mogli myśleć o budowie mechanizmu reputacji
                              > (raczej nie będzie to kombajn rodem ze Slashdota i nie wiadomo czy
                              > w ogóle podołamy, ale warto myśleć przyszłościowo)

Przepraszam ale mam wrażenie, że działa stara prawda o materiale
                              budulcowym dróg w piekle.

Rozumiem idee i rozumiem, że "chcecie dobrze". Jednak myślę, że błąd
                              polega na myleniu używania plusów/minusów wg. was do "wartościowa"
                              sensowności wypowiedzi - system reputacji, podczas gdy jest użwane
                              raczej do wyrażania swojej aprobaty/dezaprobaty. W efekcie jeżeli
                              fora zostaną opanowane przez "trolle" wielonickowe wtedy
                              największą "reputacje" będą miały wypowiedzi trollowate. Albo
                              inaczej im wiecej zwolenników opcji A (i większa determinacja ich w
                              klikaniu na plusiki i minusikimi przelogowawaniu się na kolejne
                              konta) tym większa "reputacja" milszych dla oka tej opcji wypowiedzi
                              i osób wypowiadających.

Ten system może sensownie działać, gdy jest w miarę ustabilizowane
                              grono osób wypowiadających się na forum hmmmm kulturalnie /
                              merytorycznie, Wtedy za pomoca plusików/minusików premiują tego
                              spośród nich kto najbardziej się przykłada do tematu i "wychowują"
                              nowych motywując do zwiększenia staranności.

Więc radziłbym nie zaczynać tego od budzących emocję tematów
                              politycznych ściągających oszołomy i "wojowników sieciowych" ale
                              raczej od tematyki niszowej, w której się pojawiają głównie osoby
                              zainteresowane i wiedzące o czym chcą rozmawiać.

PS.
                              A ten miechanizm samoniszczenia bazy wypowiedzi to w razie czego
                              załóżcie. ;P
                              Dla prawdziwych "ideowców" koszty się nie liczą i armia
                              drogich "ludzi-analizatorów" może się okazać całkiem realna. Żart
                              ale...

PS2.
                              "U zamawiających reklamę ciągle króluje "wyemitujmy jak najwięcej
                              jak najkrzykliwszych form reklamowych".
                              Błagam, proszę - jak macie jakiś choć tyci wpływ na reklamodawców
                              zamawiających "grające" reklamy to im to wybijajcie z głowy. Nie
                              znam nikogo komu one by się podobały. Wywołują raczej wściekłość i
                              na reklamodawcę i na portal. Zwłaszcza jak rykną gdy człowiek
                              wieczorem zapomni o wyciszeniu głośników.
                              • ols Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 08:04
                                Zdajemy sobie sprawę z tych wszystkich (i kilku innych) potencjalnych problemów, dlatego też nie spieszymy się ani trochę.

Co do grających reklam - od września wchodzi nowy standard branżowy nie pozwalający wymuszać autoodtwarzania dźwięku. Jeszcze tylko niecałe 2 miesiące..
                                • maaac Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 18:00
                                  Mogę tylko 2 razy wyrazić wdzięczność :).

2 miesiące jakoś przeżyję (szkoda, że sami z siebie nie rozumieją, że
                                  to głupie), a w was pokładam nadzieję, że jednak postaracie się
                                  wymyślić coś fajnego.

:) Trzeba zawsze pamiętać, że o ile polityków się wybiera co 4-5 lat
                                  to prasę się "wybiera" co dziennie, a już decyzję o "porzuceniu"
                                  swojego ulubionego portalu można dokonać w parę sekund w każdej
                                  chwili. :)
                                  • megasceptyk Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 22:19
                                    Ja też, zwłaszcza że intelektualnie nie jest satysfakcjonujący
                                    od jakiegoś czasu
                                    i utrzymuje tendencję pop a'la "miliony much".
                                    No ale to biznes, pieniądz.
                                    A te komentarze to gwóźdź do trumny.

Efekty tych pomysłów są oczywiste.
                                    Mało przykładów? Doda, Beger, Lepper, i inne pokurcze od peronów.
                                    • nessie-jp Re: Profilowanie użytkowników forum 07.07.10, 03:02
                                      > No ale to biznes, pieniądz.
                                      > A te komentarze to gwóźdź do trumny.

To prawda.

Ale do tej pory w komentarzach przynajmniej dawało się odnaleźć jakieś ciekawe
                                      dyskusje czy polemiki z treścią artykułu, dodatkowe informacje itp. Teraz?
                                      Szkoda czasu. Nikt ze "stałych" nic nie pisze, bo i tak nikt tego nie przeczyta,
                                      za to pod artykułem wiszą dumnie 33 posty o takiej oto treści:

"Już za chwileczkę Pisuary rozpoczną brandzlowanie tego tematu. Szczek i
                                      ujadanie kaczych przydupasów. do budy!-c****!"

"Tylko Nelly Rokita!"

"Ta zakłamana gnida Błaszczak!"

"Proponuję Kurskiego!"

"Nellly!!!!!!!!!!!!"

"Wypędzić pismaków z Sejmu"

"Śniadek to śmieć"

Każdy oddzielony odpowiednią ilością pustego miesjca, żeby lepiej było widać,
                                      jakie ważne treści przekazują, każdy pięknie poplusowany.

Zresztą, wiecie co? Ja po prostu nie chcę tego czytać.

Włączcie proszę opcję niewyświetlania komentarzy pod tekstem W
                                      OGÓLE,
                                      jeśli użytkownik sobie nie życzy być atakowany rynsztokiem.

A tak w ogóle, zapraszam programistów (!) pod ten artykuł:
                                      wybory.gazeta.pl/wybory/1,106728,8108093,_Chcemy_wierzyc__ze_bedzie_Pan_______Sniadek_gratuluje.html
                          • nessie-jp Re: Profilowanie użytkowników forum 05.07.10, 22:30
                            > Tak. Interpretacja w pierwszym przypadku jest bardziej jednoznaczna.
                            > Pisząc post z powyższymi słowami-kluczami mogę być "za" lub "przeciw"

Dobra, Kornel. Widzę, że trzeba inaczej.

To teraz sobie wyobraź, że ty napisałeś tego posta o aborcji i zbrodni, a inne
                            osoby go zaplusowały. I co? Ich zaplusowanie ma większą wartość, niż twoje
                            napisanie?

Skąd ci przyszedł do głowy pomysł, że plusowanie dotyczy postów o jednoznacznej
                            treści? Są dokładnie tak samo niejednoznaczne, jak wszystko, co napiszesz.

Szkoda czasu i atłasu, jak to mówią
                                • maaac Re: No dobra, ale przecież nie musicie plusować 06.07.10, 18:18
                                  1. Akurat tu nie o narzekanie chodzi, ale przekonanie pewnych osób,
                                  że o ile technicznie można sobie wyobrazić "niecne" wykorzystanie
                                  systemu plusowania nawet wbrew prawu, to jest to nie możliwe z
                                  przyczyn logistycznych czy ekonomicznych. Ot dokładnie tak samo jak
                                  np nie istnieje kraj na świecie, w którym by podsłuchiwano WSZYSTKIE
                                  rozmowy telefoniczne, o ile się celowo lub przez zapóźnienie
                                  techniczne nie dusi się rozwoju sieci telefonicznej. Musiało by być
                                  tak jak w pewnej piosence Młynarskiego
                                  members.chello.pl/j.uhma/mlynarski.html#30
                                  2. Jasne, że plusować nie muszę, komentarzy pisać też nie muszę.
                                  Zresztą ty też nie musisz - wtedy obecność lub brak drzewek/wątków
                                  ci nie będzie przeszkadzać. Jednak chciałbym by to forum było jak
                                  najbardziej przyjazne dla ludzi (jak zwykle od siebie
                                  zaczynając :P), widzę problemy więc o nich piszę.
                                • wilma.flintstone Re: No dobra, ale przecież nie musicie plusować 08.07.10, 22:44
                                  anuszka_ha3.agh.edu.pl napisała:

> Wydaje mi się, że pod-wątek o profilach użytkowników wchodzi w fazę
                                  > bezsensownego narzekania. Jest możliwość plusować/minusować, ale
                                  przecież
                                  > użytkownicy nie muszą tego robić. Natomiast brak drzewek/wątków to
                                  autentyczna
                                  > wada, której żaden użytkownik nie może obejść.

Zgadzam sie w 100%.
                  • ols Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 08:13
                    Najprostsze co przychodzi mi do głowy - więcej komentarzy widocznych bezpośrednio na stronie artykułu, brak konieczności przeskakiwania do innego serwisu (czyli forum), ten sam artykuł opublikowany w różnych miejscach (np. serwis lokalny/wiadomości/dziecko) może mieć inny, zależny od serwisu zestaw komentarzy. A najważniejsze jest to, że przy rozwijaniu komentarzy przestają nas dotyczyć ograniczenia narzucane przez aplikację forumową i nie musimy wszystkiego do niej dopasowywać.
                    Negatywną konsekwencją jest to, że początkowo część funkcji znanych ze starego modelu nie jest jeszcze dostępna (choćby drzewka o których piszesz, a na których również nam zależy). Po prostu zaczynamy od czystej kartki.
                    • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 10:15
                      > ten sam artykuł opublikowany w różnych miejscach (np. serwis lokalny
                      > /wiadomości/dziecko) może mieć inny, zależny od serwisu zestaw
                      > komentarzy.

Ależ to jest wada, a nie zaleta!!!
                      Dam przykład problemu, który już przy starej wersji forum nieraz mi się zdarzał:
                      Chcę skomentować jakiegoś bulwersującego newsa opublikowanego w serwisie
                      lokalnym. Piszę komentarz pod artykułem. Rozwija się ciekawa dyskusja. A tu
                      nagle na stronie głównej gazeta.pl pojawia się ten sam artykuł, lecz pod
                      serwisem ogólnopolskim i nie ma pod nim żadnych komentarzy. Całą moją dyskusję
                      diabli wzięli. Tzn. owszem, pozostała, ale zakopana gdzieś tam, hen, pod starą
                      wersją artykułu w serwisie lokalnym, gdzie nikt już nie wchodzi, bo nagle główną
                      wersją artykułu okazał się ten nowy.

Moim zdaniem, jeśli celem forum jest inspirowanie dyskusji, to należy te
                      dyskusje konsolidować, a nie rozbijać na wysepki. Tak, aby dyskusja nad jednym
                      tekstem odbywała się w miarę możliwości w jednym miejscu.
                    • nessie-jp Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 14:12
                      ols napisał:

> Najprostsze co przychodzi mi do głowy - więcej komentarzy widocznych bezpośredn
                      > io na stronie artykułu,

Ale jakich komentarzy? Pierwszych z brzegu? Najdłuższych? Najchętniej plusowanych?

Przecież do sensownego wybrania postów pod artykuł trzeba by posadzić człowieka,
                      bo inaczej pod każdym artykułem będzie 30 pierwszych postów. Czyli głównie
                      postów o treści "A twoja stara śmierdzi", zaplusowanych 10 razy. Plus
                      grafomańskie rymy forumowych wariatów, plus wklejanki na pół strony wstawiane
                      przez innych forumowych wariatów. Dyskusji brak, zresztą do czytania dyskusji
                      potrzeba drzewka albo przynajmniej dłuższego wątku.

Jaką to ma wartość dla treści artykułu?

Zwracam ponadto uwagę, że obecnie przy dwóch systemach nie ma żadnej
                      możliwości wygaszania trolli
                      w komentarzach pod artykułami.

Zwracam ponadto drugą uwagę, że przy wstawianiu tego samego artykułu do
                      komentowania w wielu miejsach, adminów będą zalewać krzyki i skargi pod tytułem
                      "dlaczego skasowaliście mój zgodny z regulaminem post".

I będą to SŁUSZNE skargi, no bo dlaczego niby ktoś, kto skomentował w
                      wartościowy sposób artykuł, nagle tego komentarza nie widzi?
                  • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 10:18
                    > > W tym momencie jesteśmy na samym początku dłuższego procesu rozchodzenia
                    > się 2
                    > > ścieżek rozwoju: "klasycznego" forum i komentarzy podartykułowych.
                    >
                    > A na czym polega lepszość tego rozbicia na dwa rodzaje forów?

Odpowiedziałeś, na czym polega lepszość w ogóle, ale nie odpowiedziałeś, na czym
                    polega lepszość rozbicia na dwa rodzaje forów. Dlaczego fora pod
                    artykułami i fora stricte dyskusyjne mają przestać być jednolite? Jaka korzyść
                    ma z tego wyniknąć?
                      • anuszka_ha3.agh.edu.pl Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 11:30
                        ols napisał:

> Bo realizują różne funkcje.
                        > A jednolite nie były nigdy, co sprawiało nam mnóstw
                        > o problemów przy jakichkolwiek zmianach.

Niejednolitość być może jest widoczna od kuchni, bo dla użytkownika chyba nie
                        jest to specjalnie widoczne.

Jeśli chodzi o różne funkcje, to jak dla mnie też nie jest widoczna ta ich
                        odrębność. Ważna rzecz: Do śledzenia własnych postów używam wyszukiwarki
                        forum. Tu odrębność szkodzi, a nie pomaga. W jaki sposób na nowym forum można
                        będzie śledzić własne posty?
                        • ols Re: Profilowanie użytkowników forum 06.07.10, 13:23
                          anuszka_ha3.agh.edu.pl napisała:

> Do śledzenia własnych postów używam wyszukiwarki
                          > forum. Tu odrębność szkodzi, a nie pomaga. W jaki sposób na nowym
                          > forum można będzie śledzić własne posty?

Będzie możliwość znajdowania wpisów, będą też powiadomienia o odpowiedziach. Nie potrafię podać kiedy.
                          • unhappy Re: Profilowanie użytkowników forum 13.07.10, 00:42
                            W sumie to mnie zastanawia jaki był sens puszczać półprodukt na produkcję?

Osobiście to mnie od tego pomysłu odrzuca, znaczy się do każdego postu
                            mieszającego nowy system z błotem dopisuję mentalnie "Ja tez!". No ale może coś
                            wyrośnie z tego sensownego.
    • maaac Jak się już "bawicie" forum to mam postulat. 06.07.10, 18:32
      Zmienić mechanizm usuwania postów naruszających regulamin czy
      netykietę, tak by nie "znikały" całkowice, ale by zostawał zapis, że
      dany post został usunięty za naruszenie takiego, a takiego
      paragrafu. Było to wychowawcze - wiadomo by było kto głównie jakie
      punkty łamie, a i struktura dyskusji nie wyglądała by idiotycznie.
      Zdarzały się bowiem nie raz posty traktujące "o nie wiadomo czym" po
      tym jak "znikał" bez śladu post, do którego się odnosiły treścią.
        • wariant_b Re: Forum podartykułowe - beznadzieja. 09.07.10, 22:39
          nessie-jp napisała:
          > Nie masz racji i czepiasz się zupełnie absurdalnie.

Oby.

Za czasów siwej wszelkie działania administracji są dziwnie
          nieczytelne i mało zrozumiałe. No i para idzie głównie w formę,
          a nie w treść. Korzystanie z forum jest coraz bardziej stresujące.

Ale chętnie odwołam opinię, jeśli okaże się, że siwa nie miała
          nic wspólnego ze zmianami i była przeciwna ich wprowadzeniu.
    • easz jeszcze inny problem 21.07.10, 10:11

Przed chwilą otworzyłam artykuł linkowany na głównej i
      skomentowałam go - "wątek" pod nim jest w tej nowej formie. Chwilę
      później znajduję ten sam tekst gdzie indziej, z wątkiem normalnym,
      takim jak na forach - drzewko itd.
      Muszę powiedzić, że to drażniące jest, zwłaszcza kiedy wypowiedzi w
      wątkach 'po nowemu' nie można potem znaleźć i wrócić do nich, a
      czasem się naprawdę chce a tu tymaczasem proszę - jest możliwość
      pisania po staremu na ten sam temat, szkoda tylko, że się to
      odkrywa po fakcie, bo to taki już któryś raz.

Tym razem po prostu skopiuję moją wypowiedź i mam nadzieję, że nie
      zostanie to uznane za złamanie regulaminu, czy coś, bo chcę ją mieć
      łatwo dostępną pod ręką, że tak powiem.
      Tylko że pozostałe posty tu i tu się różnią.

Mam wobec tego pytanie - czy ta dwoistość jest tymczasowa, czy tak
      jest docelowo planowane?

Linki -
      warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,8158461,Dosc_okradania_stolicy__10_tys__osob_przeciw__haraczowi_.html

wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8158461,Nie_chca_janosikowego__Zebrali_juz_10_tys__podpisow.html
    • biber Re: Forum podartykułowe - beznadzieja. 29.07.10, 17:55
      Brak drzewka to dla mnie tragedia. Czytelność forum gazety.pl wyróżniała go na tle forów (forumów?) innych portali. "Plusowanie i minusowanie" jest mi absolutnie obojętne, ale błagam zostawcie drzewko. Teraz właściwie pozostaje tylko czekać na wprowadzenie "słitaśnych" emotek, oczobijnych animowanych gifów i sprowadzenie forum gazety do wyglądu czatu na Interii.
    • jerjar Re: Forum podartykułowe - beznadzieja. 30.07.10, 19:16
      Z odpowiedzi olsa wnioskuję, że informatycy ostatecznie zatriumfowali nad informacją. Tego zwycięstwa się zawsze obawiałem.

Nowe forum podartykułowe, zapewne wygodne w obsłudze i tanie (nie wydaje się pieniędzy na moderatorów) zmienia styl wypowiedzi. Teraz muszą one być szybkie (czyta się i ocenia pierwszych 10 pozycji), przez co są krótkie i hasłowe.

System oceniania to plebiscyt, w którym wynosi się do góry swoich najostrzejszych harcowników, a skazuje na ukrycie wypowiedzi przeciwników. Zresztą ocenia się też tylko pierwszą dziesiątkę.

To wszystko powoduje, że poziom intelektualny forum obniżył się. Najlepszym przykładem jest często najwyższe punktowanie dla księżnej politycznego banału, bezrefleksyjnej, ale za to z refleksem pani funny5.

Gazeta bez żalu pozbywa się swojego największego waloru, jakim był poziom dyskutantów. To mnie tu przyciągnęło, bo przecież nie szybkość informacji ani sprawność redaktorska. W tym konkurencja wyprzedza Was niekiedy o dwa okrążenia.
      • adamtko Re: Forum podartykułowe - beznadzieja. 21.08.10, 11:16
        Jakbym miał spiskować, to dwa przyczynki zmian bym wskazał. Po pierwsze -
        sensowny system komentarzy pod artykułami działał podwójnie na niekorzyść
        redakcji. Bo uważni czytelnicy wytykają niekompetencję i podają często
        lepiej zweryfikowane informacje, a to boli. Do tego do wielu postów są
        podlinkowane odnośniki, a to z reklamą, a to do konkurencyjnych blogów, a to do
        jakiś junkowych czy fakeowych stron. A to strata kasy i/lub prestiżu.

A po wtóre - rozmydlenie merytoryczne komentarzy spowoduje, że nie będą one już
        wartością dodaną do artykułu, zatem łatwiej będzie redakcji utrzymywać jakąś tam
        umowną, założoną linię ideologiczną.

A zupełnie inna rzecz, że nie znam chyba żadnego systemu komentarzy bez wad. Na
        bieżąco przeglądam TVN, Eurosport, GW i dziennik.pl. I prawdę mówiąc wszędzie
        mniejsza lub większa katastrofa. Albo pod względem technicznym i ergonomicznym,
        albo merytorycznym. A na dokładkę dziennik też zmienił system kilka tygodni
        temu. I w zasadzie przestałem czytać. Wygląda na to, że zaniedługo zostaną mi
        tylko wiadomości sportowe.

Pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka