Dodaj do ulubionych

Aby skomentować artykuł zapraszamy na forum

18.02.20, 20:00
"Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl"

Tego rodzaju komunikat zaczął pojawiać się od pewnego czasu pod niektórymi artykułami na gazeta.pl. Starsi stażem czytelnicy portalu pamiętają, ile emocji przyniosło wprowadzenie komentarzy pod artykułami w miejsce dotychczasowych dyskusji na forum z linkowanym artykułem. Wówczas redakcja portalu chciała zwiększyć liczbę czytelników wprowadzając możliwość łatwego komentowania. Teraz, gdy na forum.gazeta pl nic się nie dzieje (a liczba wątków i postów stopniowo maleje od lat) redakcja portalu chce zwiększyć ruch na forum.

W mojej ocenie te ostatnie działania są bardzo nieprofesjonalne. Czytelnik portalu jest odsyłany na jakieś forum (z którego - być może - wcześniej nie korzystał) i jest zmuszany albo do założenia nowego wątku albo do odszukania zbliżonego tematycznie wątku. Nie będzie miał pewności, czy trafi na wątek odnoszący się do konkretnego artykułu. Konsekwencje będą takie (to moja hipoteza), że powstanie na forach chaos i szum informacyjny a znając dotychczasową działalność moderatorów - powtarzające się wątki będą wycinane. Rodzić to będzie frustrację wątkodawców i dalszy odpływ czytelników. Dodatkowo - brak linkowania do artykułu będzie utrudniał odszukanie komentowanych treści.

Ogólnie ta zmiana mnie nie dziwi. Redakcja portalu i forum niejednokrotnie podejmowała złe decyzje a "ulepszenia" przybrały formę anegdotyczną.

Kornel
PS. I jeszcze jedno: Komunikat: Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl jest nielogiczny (przynajmniej, jeśli chodzi o moją logikę). Zapraszacie na forum, aby skomentować? :D
Czytelny komunikat to: "Do komentowania zapraszamy na forum", "Skomentuj artykuł na forum. Zapraszamy"

--
Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
"Kornel: moje podróże"
Obserwuj wątek
  • dar61 Powody domyślne zsyłki 19.02.20, 10:25
   Nieco byłem tych zmian zwolennikiem, sugerowałem Redakcji tutejszej głębszą analizę nawały trolli [wiadomego chowu] przy artykułach głównie z podtekstem politycznym.
   Nawała trolli z okolic ul. Nowogrodzkiej była tak wielka i ich multiplikacja, a sam licznik ocen przy konkretnych wpisach-komentarzach wskazywał właśnie na mnożenie samych pseudonimów przez tych samych komentujących.

   Mniemam, że Redakcja dostrzegła powtarzanie się adresów IP dla tych różnych nowych komentatorów i wdrożyła procedurę ograniczania ich działań.
   Ja tej procedurze daję poklask, choć rzeczywiście zmniejsza to ogląd takich stron, wiec i dochody Redakcji i portalu.
   Cóż, coś za coś.

   ****
   Mnie wypada za to spytać tutejszych doradców, dlaczego przy wpisie na forum Ortografia - wymuszonym ową domyślną zmianą przekierującą - cytowanie np. tylko czterech wyjątków z artykułu raz się udaje, a za drugim razem już nie, znów generując odpowiedź Automatu typu „Wiadomość nie została wysłana, prosimy cytować tylko fragmenty wypowiedzi”.
   Zacytowanie owych wyjątków ciurkiem, bez podziału na wersy, już się, o dziwo, udało, choć nie jest wtedy zbytnim ułatwieniem dla czytelnika...
   • marrant Re: Powody domyślne zsyłki 19.02.20, 11:48
    dar61 napisał:

    > Nieco byłem tych zmian zwolennikiem, sugerowałem Redakcji tutejszej głębszą ana
    > lizę nawały trolli [wiadomego chowu] przy artykułach głównie z podtekstem polit
    > ycznym.
    > Nawała trolli z okolic ul. Nowogrodzkiej była tak wielka i ich multiplikacja, a
    > sam licznik ocen przy konkretnych wpisach-komentarzach wskazywał właśnie na mn
    > ożenie samych pseudonimów przez tych samych komentujących.

    Sugeruję powstrzymanie się od nazywania interlokutorów trollami. Niejedna blokada pisania z tego powodu została nadana.

    > Mniemam, że Redakcja dostrzegła powtarzanie się adresów IP dla tych różnych now
    > ych komentatorów i wdrożyła procedurę ograniczania ich działań.
    > Ja tej procedurze daję poklask, choć rzeczywiście zmniejsza to ogląd takich str
    > on, wiec i dochody Redakcji i portalu.
    > Cóż, coś za coś.

    Nie.
    • dar61 Re: Powody domyślne zsyłki 19.02.20, 23:14
     Sugeruję zrozumienie mego wpisu jako opinii zewnętrznej, do jakiej każdy z nas ma prawo.
     A pisałem to, oceniając nie forum jako takie, a opisany przez Wątkozakładcę mechanizm znikania opcji komentarzy pod artykułami na gazeta.pl.
     A tam mnoży się od trolli, jacy mają jeden wpis, mocno ... stronniczy, z jakimi potem nie ma szans na dialog, trialog, multilog - bo nie odpowiadają na nasze do nich kierowane wpisy...
  • kornel-1 Re: Aby skomentować artykuł zapraszamy na forum 04.03.20, 20:07
   kornel-1 napisał:
   > Czytelnik portalu jest odsyłany na jakieś forum (z którego - być może - wcześniej nie korzystał) i jest zmuszany albo do założenia nowego wątku [1] albo do odszukania zbliżonego tematycznie wątku. Nie będzie miał pewności, czy trafi na wątek odnoszący się do konkretnego artykułu. Konsekwencje będą takie (to moja hipoteza), że powstanie na forach chaos i szum informacyjny a znając dotychczasową działalność moderatorów - powtarzające się wątki będą wycinane. Rodzić to będzie frustrację wątkodawców [2] i dalszy odpływ czytelników [3]. Dodatkowo - brak linkowania do artykułu będzie utrudniał odszukanie komentowanych treści [4].

   Słowo stało się ciałem:
   [1] Kilkanaście wątków o koronawirusie w ciągu 2 tygodni
   [2]Forum GW - nowy sposób komentowania artykułów
   [3] Do kolegow starego Forum Swiat...
   [4] Bajki p. Macieja Kucharczyka: Ocean pod dachem

   Kornel
   PS. Administracja wywaliła mój wątek z FoF na temat nieprofesjonalnie przygotowanego materiału fotograficznego w artykule Z czym kojarzy Ci się nieskończoność?. Zamieszczone zdjęcie miało wagę 23 MB i rozdzielczość 8K. Typowy dla portalu brak profesjonalizmu. Zdjęcie z artykułu zostało usunięte, co oznacza, że miałem rację. Łatwiej było usunąć wątek niż przyznać się do błędu, prawda? ROTFL

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka