Dodaj do ulubionych

Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum?

25.01.05, 17:50
Czy ktos z kierownictwa forum zamierza zrobic cos w sprawie przeciazen
serwerow GW? Komunikaty w stylu:"Wiadomość o podanym numerze nie istnieje lub
została skasowana." albo "No response from aplication server" kiedys pojawialy
sie raz dziennie a w obecnej chwili 8-9 razy dziennie (przy dobrym dzialaniu).
Dodatkowo wystepujac coraz wieksze problemy z logowaniem do poczty (tak przez
klienta pocztowego jak i z poziomu webmaila). Wprowadzacie psu na bude
potrzebne SSL przy logowaniu do forum (mimo ze potem transmisja idzie zywym
tekstem bez szyfrowania) a nie mozecie poprawic wydajnosci serwerow. Dajecie
czytnik RSS cholera wie po co a nie potraficie zrobic poprawnego kanalu RSS.
Ktos tu chyba nie umie ustawic sobie priorytetow.
Obserwuj wątek
      • m.gregor Re: Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum? 25.01.05, 21:34
        Tresc o autoryzacji i RSS nie byla pytaniem postawionym w watku. Dodaliscie te
        uslugi wg. Ciebie na prosbe uzytkownikow ale jakos nie pamietam ankiety czy
        chocby watku na ten temat (byc moze mnie ominelo). A teraz moze powtorze jeszcze
        raz moje pytanie:
        kiedy ktos zamierza cos zrobic z wydajnoscia gazetowych serwerow i problemami w
        stylu: "Ten watek nie istnieje badz zostal skasowany", "No response from
        aplication server" a takze logowaniem do poczty przez klienta i z poziomu
        webmaila? Kiedys byla tutaj dyskusja na ten temat i jak widac nic z niej nie
        wyniklo.
        • tebe Re: Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum? 26.01.05, 10:32
          Prace nad poprawą wydajności trwają nieustannie. Z przykrością stwierdzam, że
          nie możemy opublikować wskaźników, które potwierdzają ich skuteczność (tych
          prac).

Ale przekaże Twoje zastrzeżenia odpowiednim osobom.

Nigdzie nie napisałem, że RSS był na prośbę użytkowników. Co do autoryzacji
          logowania na forum, była zrobiona na poczcie (o jej sensowności nie ma co
          dyskutować) i dodanie jej na forum nie było skomplikowane.
    • kell99 Re: Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum? 25.01.05, 18:54
      rss konwenter juz prawie gotowy;) tylko trzeba poprawic by generowal tylko
      zmienione watki, a nie sciagal wszystkiego z serwera. na razie bez gui, jak
      chcesz, to dam znac za kilka dni znac jak tylko uprzatne kod...
      mam nadzieje, ze nikt nie bedzie mial o to pretensji.

oczywiscie by porzadnie to bylo zrobione powinien byc automatycznie generowany
      rss na zadanie usera (jsp na jakiejs www, ale niestety nie mam dostepu do
      serwera na ktorym moglbym to zrobic, a na domowej maszynie nie chce)
      • w36 Re: Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum? 26.01.05, 02:56
        kell99 napisał:

> rss konwenter juz prawie gotowy;)

Powiedz coś więcej kell, czy to w oparciu o jakieś pliki rss z serwera GW :-o (a
        jeśli to gdzie są?). Pytam, bo sobie coś takiego dłubię, powiedzmy robocika do
        wykrywania ruchu na forach, metodą ściągania stron głownych wybranych forów,
        parsowania htmla, i tworzenia z tego listy tytułów, numerów watków, nickow (w
        celu n.p. ignorowania lub na odwrót) i przede wszystkim daty ostatniego wpisu,
        który uważam z podstawowy element rozpoznania ruchu w wątku. Ściąganie i
        pasowanie, lista już mi świetnie hula, pozostał interfejsik (tylko ;) )i takie
        tam drobiazgi.
        Ale jeśli coś się kroi w tym temacie, to oszczędze sobie niepotrzebnej roboty.
        • kell99 Re: Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum? 26.01.05, 19:14
          jak tylko doprowadze kod do porzadku to udostepnie wczesna wersje. w domysle ma
          byc to czytnik forum (konwersja do rss to tak przy okazji;).

na razie nie bawilem sie w odczytywanie wiadomosci bezposrednio serwera (watpie,
          ze to i tak mozliwe/uzyteczne), wiec odczytuje potrzebne info z wygenerowanego
          html. obecnie musze dokonczyc 2 podstawowe rzeczy:

- napisac metode, ktora bedzie doczytywala tylko nowe/zmienione watki i
          wiadomosci, a nie wszystko od poczatku, wykorzystywala 'cache' (tutaj jest
          problem, bo serwer zwraca nieprawidlowy czas modyfikacji strony, a to byloby
          najprostsze rozwiazanie),
          - poradzic sobie z bugiem z java1.5, gdzie zapisywany xml nie jest poprawnie
          formatowany (ale znalazlem posrednie rozwiazanie).

dziala to tak:
          - odczytuje strone z watkami forum,
          - odczytuje kazdy watek i zapisuje do xml (dom),
          - zapisuje xml na dysk (potem sie przyda),
          - poprzez arkusz xsl i transformer zamienia xml do xml-rss2.0

a w planach jest mvc (oddzielenie aplikacji od intreface), interface do
          przegladania/filtrowania/wysyla nia wiadomosci (chociaz wysylanie to na samym
          koncu, a nie jestem pewien, czy dodam taka funkcje, nie chce by program
          wykorzystywali spamerzy i inne trolle - mysle, ze otwarcie formy nowej
          wiadomosci na www na poczatek) i (jak znajde serwer) umieszczenie programu na
          jakims serwerze (jsp) i pobieranie generowanego xml z serwera.

a pisze to dla zabawy, by nie wypasc z formy/nauczyc sie nowych rzeczy w java.
          • w36 Re: Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum? 26.01.05, 23:26
            kell99 napisał:

> jak tylko doprowadze kod do porzadku to udostepnie wczesna wersje. w domysle ma
            > byc to czytnik forum (konwersja do rss to tak przy okazji;).

Rozumiem już. Czyli jednak obywasz się bez wsparcia ze strony GW, na które tak
            czekamy (rss forumowe, zdaje się ktoś (zdaje się obecny na tym forum ;) )
            obiecał że kiedyś będzie).

> tutaj jest
            > problem, bo serwer zwraca nieprawidlowy czas modyfikacji strony, a to byloby
            > najprostsze rozwiazanie

Właśnie, jeśli serwer zwracał by w nagłowku http jako czas modyfikacji, czas
            ostatniego postu w wątku/forum to było by super :). Mozilla standardowo ma taką
            funkcję alarmu od zmiany na stronie (przy bookmarkach) i wykorzystuje do tego
            metodę head co powoduje znikomy ruch, a serwer gazetowy nie tylko daje zawsze
            inny czas, ale i odpowiada ciągle 200 a nie 304.

> i (jak znajde serwer) umieszczenie programu na
            > jakims serwerze (jsp) i pobieranie generowanego xml z serwera.

Wtedy mocno zawstydzisz dział techno GW. Nie pomyślałeś o tym ? ;))

• kell99 Re: Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum? 27.01.05, 01:49
              > Właśnie, jeśli serwer zwracał by w nagłowku http jako czas modyfikacji, czas
              > ostatniego postu w wątku/forum to było by super :)

Zamierzam zrobic inaczej. Licz ilosc wypowiedzi w watku i zapisuj do pliku (u
              mnie do xml). Wtedy odczytujesz glowna strone danego forum z lista watkow. Jako,
              ze sa posortowane wg daty, to dla jednego z nich ilosc watkow na www bedzie
              zgadzala sie z tym co juz odczytales. Wtedy wiadomo, ze masz aktualna wersje.
              Hmm, moze masz jakis ciekawszy pomysl?

> Wtedy mocno zawstydzisz dział techno GW. Nie pomyślałeś o tym ? ;))

Nie mam takiego zamiaru. Mam nadzieje, ze nie, bo dostaniemy dozywotniego bana
              na forum:)
              • w36 Re: Kiedy zwiekszenie wydajnosci serwerow forum? 27.01.05, 02:28
                kell99 napisał:

> Zamierzam zrobic inaczej. Licz ilosc wypowiedzi w watku i zapisuj do pliku (u
                > mnie do xml). Wtedy odczytujesz glowna strone danego forum z lista watkow. Jako
                > ,
                > ze sa posortowane wg daty, to dla jednego z nich ilosc watkow na www bedzie
                > zgadzala sie z tym co juz odczytales. Wtedy wiadomo, ze masz aktualna wersje.
                > Hmm, moze masz jakis ciekawszy pomysl?

Ja nie wchodzę w same wątki, bo to mnie mniej interesuje i mam też założenie by
                jak najmniej obciążać połączenie, co przy obserwowaniu wielu forów mogło by być
                znaczące, tylko zczytuję spis wątków ze strony (temat,nick,il.postów,dataczas, nr
                gazetowy wątku), odczytane parametry wątków zrzucam na dysk (nie w xml) dla
                różnicowego porównania przy kolejnym ściągnięciu wg harmonogramu. Jak już
                pisałem interesuje mnie tylko pojawienie się nowych postów (z ewentualną
                możliwością przyporządkowania do określonych wątków czy założycieli, różnych
                kategorii alarmów) i planuję z programu otwierać w razie potrzeby okno
                przeglądarki z wybranym rozwiniętym wątkiem. Myślę że dobrym kryterium
                pojawienia się nowego postu jest zmiana datyczasu ostatniego postu, bo ilość
                postów może się zmieniać n.p. za sprawą adminów ;).
                Po za tym, zauważyłem pewne, co prawda sporadyczne, artefakty przy ściąganiu
                głównej strony forum n.p. puste forum czy znikanie grup postów na chwilę.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka