Dodaj do ulubionych

Unijne dotacje dla najszybszych czy najlepszych?

IP: *.adsl.inetia.pl 08.03.10, 23:20
Jak można używać w poważnej gazecie słowa „kasa” to brzmi bardzo
nieprofesjonalnie i zwyczajnie razi.
Obserwuj wątek
  • Gość: dobre bo nasze Unijne dotacje dla najszybszych czy najlepszych? IP: *.adsl.inetia.pl 08.03.10, 23:26
   Skoro wszystkie projekty były takie dobre, to dlaczego 70% odpadło po
   ocenie merytorycznej, Z tych które przeszły - 13 % odpadło z powodu
   złożenia w trzecim dniu. PARP już pierwszego dnia wydał komunikat o
   przekroczeniu kwoty środków. Po tym komunikacie wszystkie wnioski były
   składane na własne ryzyko. Każdy miał świadomość, że może nie dostać
   kasy.
   • Gość: Ale jak to? Re: Unijne dotacje dla najszybszych czy najlepszy IP: *.aster.pl 09.03.10, 09:05
    Według dokumentacji 3.1: "Celem konkursu jest wyłonienie projektów, które w
    największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celów Programu Operacyjnego
    Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz celów Działania 3.1.".
    Nie da się zweryfikować "stopnia przyczynienia" na podstawie godziny złożenia
    wniosku ergo kryterium kolejności nie jest zgodne z celami Konkursu. Dlatego
    dokumenty mówią o rekomendacjach Komisji konkursowej - tylko wtedy trzeba wziąć
    odpowiedzialność za to, co się rekomenduje. Przy kryterium czasowym
    odpowiedzialność się rozmywa.
  • Gość: Maciek Unijne dotacje dla najszybszych czy najlepszych? IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 09.03.10, 08:53
   Tekst ze strony oszukaniprzezparp.pl:

   Protest – list otwarty do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


   My przedsiębiorcy, którzy złożyliśmy wnioski o dofinansowanie naszych projektów w III rundzie aplikacyjnej (2009r.) do konkursu w ramach działania 8.1 Programu Innowacyjna Gospodarka protestujmy przeciwko sposobowi, w jakim rozstrzygnięto w.w. konkurs.

   24 października 2009r, w przededniu rozpoczęcia naboru wniosków do ww. konkursu, kontekście telewizyjnych reportaży, które pokazywały tworzące się kolejki przed Regionalnymi Instytucjami Finansującymi na, stronie PARP ukazało się następujące oświadczenie:

   „(…)

   W poprzednich, rozstrzygniętych już konkursach (w których opublikowano zatwierdzone wyniki oceny) każdy wniosek, który uzyskał pozytywny wynik oceny formalnej i merytorycznej otrzymał dofinansowanie. Planujemy iż w III rundzie aplikacyjnej czyli przy obecnym naborze wniosków będzie przyjęta podobna zasada. "

   Okazało się jednak, że o przyznaniu dotacji decydowała kolejność zgłoszenia wniosków o dofinansowanie. PARP nie dotrzymał swojej publicznej deklaracji, że każdy wniosek, który przejdzie weryfikację formalną i merytoryczną uzyska dotację. W efekcie, wbrew sugestiom komunikatu PARP i wbrew wypowiedziom przedstawicieli RIF i samej prezes PARP kolejność złożenia wniosków była decydująca w mechanizmie przyznania dotacji.

   My, młodzi przedsiębiorcy, protestujemy przeciwko takiemu nas potraktowaniu! Nie może być tak, że w państwie prawa składane są fałszywe publiczne oświadczenia przedstawicieli instytucji państwowych, w efekcie których przedsiębiorcy ponoszą szkodę! Zwracamy uwagę na to, że to w efekcie tych komunikatów i wystąpień nasze firmy opóźniły złożenie wniosków i, w rezultacie, nie otrzymały dotacji!

   Nie rozumiemy, dlaczego PARP zapomniał o swoim publicznych oświadczeniu ze szkodą dla nas, przedsiębiorców!

   Czujemy się tym bardziej poszkodowani, że wnioski wielu z nas spełniły kryterium merytoryczne, w tym kryterium dostatecznej innowacyjności pomysłu, a pomimo tego nie otrzymały dotacji. To niesprawiedliwe!

   Rozumiemy doskonale to, że środki z przeznaczone na działanie 8.1 Programu Innowacyjna Gospodarka są ograniczone i nie każdy wnioskodawca może otrzymać dotację. Nie to jest przedmiotem naszego protestu. Skarżymy się na to, że wbrew publicznym deklaracjom to kolejność złożenia wniosku o dotację, a nie stopień innowacyjności projektu decydował o przyznaniu dotacji!

   Uważamy ponadto, że rozdzielanie publicznych pieniędzy w oparciu o zasadę „kto pierwszy ten lepszy” jest sprzeczne z duchem, w jakim powinna odbywać się gospodarka publicznym pieniądzem! Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, jakie cele polityki gospodarczej czy społecznej naszego Państwa nakazywałaby tak ustalać zasady rozdzielania publicznych pieniędzy, że decydującym kryterium jest kolejność zgłoszeń (czyli w efekcie zasada „silniejszych łokci”).

   Jednocześnie chcemy zauważyć, że problem można by w prosty sposób załatwić, przesuwając budżet przewidziany na przyszłe nabory działania 8.1 do bieżącego konkursu! Nie rozumiemy dlaczego PARP nie chce sięgnąć do tego środka! Argument, że zabraknie wtedy pieniędzy na przyszłe innowacyjne projekty uznajemy za chybiony. Dlaczego PARP nie żałuje tych innowacyjnych projektów, które dziś uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną? Czy przedsiębiorcy, którzy mają dobry pomysł na nowoczesny biznes dziś, są gorsi o tych, którzy być może pojawią się w przyszłości? Państwu powinno chyba zależeć na tym, by innowacyjne projekty, napędzające naszą gospodarkę pojawiły, zaczęły zatrudniać ludzi i generować dochód jak najprędzej?

   Chcemy zwrócić uwagę, że nabór na kolejny konkurs w ramach działania 8.1 na odbyć się już w na przełomie marca i kwitnie bieżącego roku. PARP dziś zachęca, aby przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali pieniędzy w bieżącym naborze, złożyli swe wnioski ponownie w kolejnym. Pytamy: jaki jest sens ponownej urzędniczej weryfikacji wniosków o dofinansowanie projektów, które pozytywnie zostały ocenione w zakończonym właśnie konkursie? Czy urzędnicy PARP, opłacani z publicznych pieniędzy, rzeczywiście powinni spędzać czas na wielokrotnym zatwierdzaniu tych samych projektów?

   Chcemy zwrócić uwagę, że powyższe działanie nie tylko jest marnotrawne z punktu widzenia zasad gospodarki publicznym pieniądzem. Przede wszystkim marnowana jest energia przedsiębiorców, którzy zamiast zacząć realizować swoje pomysły biznesowe znów będę musieli zaangażować się w trwającą miesiące biurokrację związaną z uczestnictwem w konkursie. Zwracamy też uwagę, że wielu z nas poniosło koszty związane z przygotowaniem wniosków (opłacenie doradców, etc.). Kto nam dziś zwróci te koszty?

   Wzywamy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, aby zwiększyć budżet obecnie rozstrzyganego konkursu w taki sposób, aby wszystkie wnioski, które zostały ocenione pozytywnie pod względem merytorycznym i formalnym uzyskały dotację, zgodnie z pierwotnymi zapewnieniami PARP! To jedyny sposób na to, aby naprawić szkodę wyrządzoną młodym przedsiębiorcom, którzy zaufali wypowiedziom przedstawicieli publicznych instytucji naszego Państwa!

   Liczymy, że nasz protest nie pozostanie bez odzewu!
  • Gość: ajj; Unijne dotacje dla najszybszych czy najlepszych? IP: *.devs.futuro.pl 09.03.10, 20:35
   O tym jak się zdobywa pieniądze chciał przekonać się Rafał
   Agnieszczak, który postanowił narobić trochę zamieszania. Popełnił
   prowokację: chciał przedostać się do biura PARP i złożyć swój wniosek,
   bez kolejki. W odpowiedzi na to grupa ochroniarzy powstrzymała go
   siłą. Całość zarejestrowały kamery stacji TVN CNBC, z którą
   Agnieszczak umówił się uprzednio na nagranie zajścia. Więcej można
   przeczytać na webinside,pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka