Dodaj do ulubionych

PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić...

IP: 188.33.236.* 23.09.10, 21:44
Każdy ma pomysły jak wydawać cudze pieniądze: jedne głupsze, inne trochę mądrzejsze. Oczywiście będą się różnić w zależności czy pytamy pracodawcę czy pracobiorcę.
Sorry ale nasz rząd nie ma innej możliwości niż podwyższanie podatków, w tym VAT. Nie to żebym bronił polityków, bo to dla mnie banda złodziei i oszustów.
Drobne kosmetyczne zmiany jak obniżka zasiłku pogrzebowego do proponowanych przez Lewiatan 2000 PLN są jak najbardziej do zaakceptowania (poza lobby pogrzebowym) ale wszystko pozostałe ? Przecież to groziłoby destabilizacją kraju.
Zasady zostały ustalone podczas obrad Okrągłego Stołu. Polska powinna spłynąć krwią w 1989 roku: krwią komunistów. Pokojowe przejęcie władzy i brak odpowiedzialności za cokolwiek i jakiekolwiek decyzje ciągną się aż do dzisiaj co widzi każdy z nas. Nawet ministrowi do spraw równouprawnienia po wypowiedzi kłócącej się z piastowanym stanowiskiem nic raczej nie grozi. A kto nam zagwarantuje, że ministra finansów obchodzą sprawy budżetu narodowego?
Za późno na zmiany. Można jedynie oczekiwać, że Unia wymusi na nas reformy. Nikt nie odbierze przywilejów mundurowym, nikt nie zlikwiduje ZUS-u. Skończy się na podniesieniu VAT-u do 25% a potem się zobaczy... Cała polska mentalność: jakoś to będzie.
Stare porzekadło głosi, że g ó w n a lepiej nie ruszać, bo jak zaczniemy się w nim babrać to zacznie śmierdzieć i można się ubrudzić a z widokiem na nie można jakoś żyć.
Obserwuj wątek
  • Gość: gluś PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... IP: 79.139.92.* 23.09.10, 21:58
   Pomysły super poronione. Bezpieczeństwa moich dzieci mają strzec pięćdziesięcioletni policjanci? Nie waloryzować emerytur? Każdy emeryt wygra w Strasburgu. Może niech pani z Lewiatana spróbuje zorganizować pogrzeb za 2000 zł. Zlikwidować ulgę na dzieci? A kto będzie pracował kiedyś na nasze emerytury? Becikowe dla najuboższych? No cóż, obawiam się, że ustalenie kto jest najuboższy będzie droższe niż danie wszystkim. Pozostałe pomysły podobne. Co nie znaczy że podoba mi się podwyżka podatku. Wiem jedno. Jeżeli murarz nie potrafi kłaść cegieł to może niech piecze bułki. Jeżeli rząd nie potrafi radzić sobie z problemami... Reszty każdy się domyśli. Niech zaczną naprawdę coś robić a nie zajmować się krzyżami bo jak nie... to w następnych wyborach użyjemy palikota.
   • sammler Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 12:15
    Nie masz racji w sprawie policjantów czy zasiłków pogrzebowych. Policjanci po pięćdziesiątce jak najbardziej mogą nadal być na "służbie", zajmując się np. pracą administracyjną. Ktoś to i tak musi robić, więc teraz zatrudnia się pracowników cywilnych. Zresztą w tym wieku wiele osób zajmuje stanowiska kierownicze, które z pracą operacyjną mają niewiele wspólnego. Nie potrzeba do tego siły mięśni, tylko sprawnego umysłu.

    Jeśli zaś chodzi o zasiłki, to musisz zrozumieć bardzo prostą zasadę. Wszelkie limity ustanawiane administracyjnie powodują, że rynek się do nich dostosowuje. Masz limity w programie "Rodzina na swoim" - mało kto ustawi ceny poniżej poziomu wyznaczonego limitem. Masz zasiłek pogrzebowy - mało kto tak ukształtuje ceny tak, by załatwienie pogrzebu kosztowało mniej niż ustawowy limit. Jeżeli limity pójdą w dół, nagle okaże się, że można świadczyć usługi taniej. Oczywiście mowa o usługach typowych - mieszkanie na Starym Mieście w Warszawie czy hebanowa trumna ze złoconymi okuciami będą nadal kosztowały tyle, co teraz.

    Jeśli chodzi o dzieci, masz oczywiście rację. Ale trzeba skoordynować pomoc adresowaną do rodziców i stworzyć wreszcie jeden spójny program na dziesięciolecia. Do tej pory obowiązuje szereg ulg, które tworzone były ad hoc, na potrzebę aktualnej kampanii wyborczej. Pomoc przyznawana w ich zakresie w znacznej części trafia nie tam, gdzie powinna. No i nie zapominajmy o tym, że nie zawsze musi to być pomoc finansowa. Otwieranie np. tanich przedszkoli w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego też ma sens (miasto daje np. lokale i zwalnia z czynszu - ponieważ przedszkole prowadziłby normalny przedsiębiorca, na pewno powstawałyby tam, gdzie rzeczywiście byłoby na nie zapotrzebowanie - taka pomoc jest dużo bardziej efektywna niż jakieś ulgi podatkowe, które wymagają zatrudnienia tabunów urzędników skarbowych, którzy zajmowaliby się zasadnością ich stosowania; a rodzice płacą mniej za przedszkole i mogą sobie spokojnie pracować).

    S.
    • Gość: gość Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.10, 13:18
     nie to jakieś poronione, "otwieranie tanich przedszkoli" miasto da lokale i zwolni z czynszu?? ciekawe, które miasto, bo napewno nie to w którym ja mieszkam, bo jest zadłużone po uszy. A co z dzieciakami z gmin?? też dadzą lokal za free?? ciekawe?? chyba go wybudują bo je stać!!
     A jak określic najbiednijszych?? 500-600 na osobę?? ja z mężem mam 4500 dochodu na 4 osobową rodzinę, po opłatach, spłacie kresytu zaciągniętgo na 36 lat zostaje mi jakieś 1200 zł na miesiąć na życie?? I to dużo?? Bo ledwo nam do 1 -go starcza...
     • sammler Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 13:59
      Jeżeli chcesz, bym ci odpowiedział, najpierw przeproś albo udowodnij, że pomysł jest poroniony, następnie przyznaj, że nie potrafisz samodzielnie myśleć (jeśli ktoś ci wszystkiego nie napisze explicite). I w następnej wypowiedzi użyj argumentów.

      I jeszcze jedno: nie ekscytuj się tak, typowy mój rodaku, któremu choćby wypłacać wynagrodzenie za pracę 2 godziny dziennie w złocie i tak będzie niezadowolony. Zanim sięgniesz po klawiaturę zdaj sobie sprawę z tego, że na forum tego typu nie pisze się o sprawach jednostek, tylko wypowiada się w sprawach ogólnych. Gdybyś chciał, bym udzielił ci recepty w twojej konkretnie sprawie, napisz na adres Gazety. Przedstawię ci ofertę i wystawię fakturę VAT (spiesz się, dopóki stawka wynosi 22%).

      Ja nie pisałem o programie polityki prorodzinnej państwa, bo nie taka jest moja rola. Zwróciłem uwagę na pewien problem, pisząc o przedszkolach jako elemencie niefinansowego wsparcia rodziców, którego nikt nie będzie przyznawał, przekazywał, przelewał, kontrolował i weryfikował. Pomysł powstał w moim umyśle w 5 sekund w trakcie pisania posta, ale wydaje się całkiem racjonalny. Oczywiście nie wszędzie da się go od razu zrealizować. Ale pewnie większość gmin ma lokale, które stoją puste, a na otworzenie przedszkoli nie ma szans, bo w kasie miasta nie ma pieniędzy na opłacenie kadry (wcale bym się nie zdziwił, skoro w 20-tysięcznym miasteczku, z którego pochodzę dyrektorzy trzech przedszkoli, którzy mają obowiązek składać oświadczenia majątkowe, zarabiają po 6 tys. brutto).

      Czytaj: podałem jedynie przykład zmiany podejścia na bardziej systemowe (a nie gotowy program), zakładający zmianę podejścia do polityki prorodzinnej, a ty piszesz tak, jakby to miało rozwiązać wszystkie twoje (w twojej konkretnie sprawie) bolączki...

      S.
       • sammler Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 14:28
        Zadam ci jedno, bardzo proste, pytanie: potrafisz czytać ze zrozumieniem, czy po prostu masz gorszy dzień i tak akurat wypadło, że dziś wszystkich - czy na to zasłużyli, czy nie - obrażasz?

        Tylko parę minut zajęło ci przemyślenie propozycji, którą ja sam musiałbym w szczegółach opracowywać przez jakiś czas, i jej ocena? To może jednak skrywasz w sobie jeszcze większe talenta niż te, które mnie przypisujesz? Może wystartujesz w nadchodzących wyborach samorządowych i zamiast gadać po próżnicy weźmiesz się do roboty? Jednego możesz być pewien: na mój głos liczyć nie możesz...

        S.
     • Gość: gluś Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: 79.139.92.* 24.09.10, 14:22
      No cóż... Lekarzem to chyba nie jesteś. Profesorem biologii czy fizjonomii też nie. A tak na poważnie: czy istnieje jakiś kraj w którym w brygadzie antyterrorystycznej jest pięćdziesięciolatek? Czy najdroższy samolot na świecie (polski f - 16) może pilotować dziadek? A przeniesienie tych ludzi na siłę do administracji w wojsku, policji czy straży pożarnej będzie sztucznym nadmuchiwaniem niepotrzebnej biurokracji w tych instytucjach, co też kosztuje. Lepiej niech idą na emerytury i może przy okazji robią coś bardziej pożytecznego.
      • sammler Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 14:52
       Ty naprawdę zapominasz o tym, że nasze społeczeństwo, jak większość europejskich się starzeje i za 20-30 lat większość społeczeństwa będą stanowiły ludzie w tym wieku (i starsze). Nie ma mowy o żadnym sztucznym nadmuchiwaniu administracji. Policjanci (skoro już akurat ich się tak bardzo czepiłeś) pracują w tym wieku na całym świecie, nigdzie w Europie nie mają aż takich przywilejów, dlaczego więc u nas miałoby to być problemem? A w wojsku? Cóż jest złego w tym, by pięćdziesięcioletni były pilot f-16 zajmował się np. szkoleniem nowych pilotów lub obsługą naziemną tych samolotów (poza ewentualnie "ujmą" na honorze)? Albo współpracą z inżynierami nad projektami polskiej broni? Albo pracą w sztabie dowodzenia? Albo czymkolwiek innym, zgodnym z jego kwalifikacjami? A w ostateczności, jeśli już pracy w wojsku dla niego nie będzie, by się przekwalifikował całkowicie?

       Z tym waszym podejściem, które w ogóle nie bierze pod uwagę rzeczywistości i pewnych koniecznych zmian, jakie w związku z nią muszą nas czekać, będziemy mieli niedługo naprawdę olbrzymie problemy. Tzn. będą je miały finanse publiczne, ale bardzo szybko (może nawet szybciej niż nam się wszystkim wydaje) przełoży się to na sytuację nas wszystkich. Bo owszem, można głosić hasła w rodzaju:

       Taniec boli, to wysiłek całego ciała. Nogi, kręgosłup i ręce, jeśli są partnerowania. Dawniej po 45. roku życia mieliśmy emeryturę. A teraz? Człowiek może chodzić po scenie jako król albo stać z halabardą. Ale to nie sprawi satysfakcji komuś, kto grał pierwsze plany.

       jak to Polacy mają w zwyczaju (sama szlachta, gdzie się nie obejrzeć), tylko że całkowicie rozmijają się one z rzeczywistością. I prędzej czy później obrócą się przeciwko nam wszystkim. W najlepszym razie skończy się na tym, że nie 30, a 60% wynagrodzenia będzie szło na opłacenie składek emerytalnych. Bo emerytów będzie 2-3 razy więcej.

       S.
      • Gość: Pepsi Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: 81.190.15.* 24.09.10, 15:54
       A przeniesienie tych ludzi na siłę do administracji w wojsku, policji czy straży pożarnej będzie sztucznym nadmuchiwaniem niepotrzebnej biurokracji w tych instytucjach, co też kosztuje.

       Sądzisz, ze teraz ludzie tam pracują za darmo? :>

       Lepiej niech idą na emerytury i może przy okazji robią coś bardziej pożytecznego.

       Żeby robić coś pożytecznego nie trzeba iść na emeryturę.
     • Gość: moe Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.adsl.inetia.pl 24.09.10, 19:44
      Bo wczesna emerytura to w chwili obecnej jedyny powod, by ktos normalny zdecydowal sie na prace w Wojsku/Policji.

      Przy zlikwidowaniu emerytur mundurowych musialbys dwukrotnie podniesc pensje, a i tak bylyby slabo konkurencjne w stusunku pozostalych ofert rynku pracy.

      Kto normalny decydowalby sie na prace charakteryzujaca sie realnym zagrozeniem zycia, za pensje mniejsza od prostej biurkowej roboty?
    • Gość: Skrzat Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.10, 14:44
     "Otwieranie np. tanich przedszkoli w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego też ma sens"

     Poruszyłeś sprawę przedszkoli. Podam Ci przykład działań w trosce o finanse rodziców. Od tego roku Ministerstwo wymyśliło, że 5 godzin dziennie przedszkola jest bezpłatne. W związku z tym teraz moje dziecko ma zamiast 8 godzin płatnych ma 5 bezpłatnych i 4 płatne /bo musieliśmy dostosować się do obowiązkowych godzin programowych więc nie mogłem wziąć 3 płatnych tylko 4/. Zamiast ok. 148 zł na miesiąc teraz płacę ok. 170. Czyli mając ponad połowę zajęć bezpłatnych płacę ok. 20 zł więcej.
     Obawiam się, że u nas nic nie może być tańsze, po prostu trzeba będzie za zabrane ulgi, zmniejszone zasiłki czy nie zwaloryzowane emerytury dopłacać ze swoich lub innych z rodziny i tyle.
     PS.
     Co do policjantów, górników, rolników to jestem za odebraniem przywilejów - jeśli ja mam się nadawać do pracy do 70-tki, to chyba inni też. A jak nie to niech Państwo nie płacze, że nie ma kasy i nie wyciąga od nas aby sfinansować takie fanaberie.
     • sammler Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 15:11
      Dziękuję za tę uwagę, ale pozwolę sobie dodać, że zapominasz o jednym warunku koniecznym, o którym pisałem. Bo tak to rzeczywiście wygląda w praktyce w obecnym systemie, pełnym różnych przypadkowych ulg, tworzonych w różnym czasie, zwykle na potrzeby jakiejś kampanii wyborczej. Bez odpowiednich planów, badania potrzeb itd. Pomoc trafia często nie tam gdzie powinna, nie w czasie w którym powinna i nie w formie, w jakiej powinna.

      Najważniejsze, o czym napisałem w mojej pierwszej wypowiedzi, co wszyscy jakoś pomijają, a odnoszą się wyłącznie do przykładu z przedszkolem, to zwrócenie uwagi na potrzebę wypracowania jednej spójnej polityki prorodzinnej, która obowiązywałaby nie 2-3 lata, do następnych wyborów, a co najmniej 20-30. Ulgi podatkowe mogłyby być elementem tego systemu, ale niekoniecznie (jak już pisałem, tego typu pomoc pociąga za sobą konieczność zatrudnienia pracowników administracji skarbowej, którzy będą kontrolowali zasadność jej przyznania). To są naprawdę dużo bardziej złożone problemy, które wymagają podejścia systemowego i zaprojektowania całej polityki od nowa. Z zagwarantowaniem jej nienaruszalności przez kolejne ekipy rządzące.

      S.
   • lucusia3 Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 12:18
    Glusiu - jak w Ameryce i innych, bardziej dzikich krajach niż Polska, 50letni policjanci pracują, to chyba u nas też sobie poradzą. Jak 50latek może układać dachówki na wysokości, montować okna, jeździć po kilkadziesiąt godzin TIRem, czy przeszczepiać serca, to łapać kierowców jadących 65 km/h na zabudowanym tym bardziej może.
    Co do ulgi na dzieci się zgadzam, ale będzie tylko wtedy spełniała swoją rolę, jeśli będzie STABILNA. Dzieci to inwestycja na ponad 20 lat, więc się chwilowe pojawianie się ulg, znikanie, dyskusje, sprawiają, że nikt jej nie bierze serio. Co innego becikowe. To rzeczywiście powinno być tylko dla ludzi na granicy płacy minimalnej.
   • dzielanski A co masz przeciw pięćdziesięćioletnim policjantom 24.09.10, 12:49
    Czy piećdziesięćioletni policjant ma mniejszą potencję niż dwudziestopięcioletni?
    Może i tak. Ale co z tego? Przecież mówimy o policjantach, a nie o gwiazdach porno. Rozumiem, że sześćdziesięciolatek może mieć problemy z ganianiem za bandziorami, ale facet mający 50 lat jest w sile wieku! Trenujący 50-latek jest sprawniejszy fizycznie od większości 20- 30- letnich bandziorów - większość bandytów to menele: trenujący kung fu supermani to zazwyczaj postaci z filmów akcji, czyli z bajek dla dorosłych. Pewnie że dbającemu o sprawność fizyczną policjantowi może przytrafic się kontuzja, tyle że młodość przed tym specjalnie nie chroni - wielu dwudziestoparolatków musi na stałe pożegnać się ze sportem amatorskim.
    Emerytury mundurowe po 25 latach są pewnie OK, ale te po 15 to pasożytowanie na składkach, które płaci większość społeczeństwa.
   • Gość: / Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.09.10, 14:48
    tak sie zachowuje "liberalna partia"
    a dlaczego ani Pis ani PO nie obciela wydatkow ?
    bo trzeba by bylo odstawic od koryta swoch kumpli? zlikwidowac instytucje swoich kumpli?
    dlaczego PSL - partia koalicyjna w swoim programie wyborczym zglasza propozycje dotowania rolnika ktore beda kosztowac lekko 100 miliardow budzet?
    bo sprawy Partii - i sprawy Kosciola w Polsce zawsze szly przed interesem Res Publika
    dlatego to panstwo jest sezonowe
    nie ma tu zadnej mysli wspolnej, zadnego kapitalu spolecznego - tylko wlasne krotkotrwale interesy- nazrec sie i wystarczy- lenistwo i glupota genetyczna
   • Gość: podatnik Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.uznam.net.pl 24.09.10, 15:34
    Gość portalu: gluś napisał(a):

    > Pomysły super poronione. Bezpieczeństwa moich dzieci mają strzec pięćdziesięcio
    > letni policjanci?

    Tak, będą pracować w biurach. Tak jest na całym świecie. Po ulicach będzie chodzić młodsze pokolenie. Co w tym dziwnego?

    > Nie waloryzować emerytur? Każdy emeryt wygra w Strasburgu.

    Jeśli nie ma z czego wypłacić, to może sobie nawet wygrać w Watykanie.

    > Może niech pani z Lewiatana spróbuje zorganizować pogrzeb za 2000 zł.

    Przedsiębiorstwa pogrzebowe dostosują ceny. Teraz wszystko mają wyliczone co do grosza tak, aby zjeść cały zasiłek.

    > Zlikwidować ulgę na dzieci? A kto będzie pracował kiedyś na nasze emerytury?

    Czytaj uważnie: "zlikwidować ulgę na dzieci" a nie "zlikwidować dzieci". One nie znikną.

    > Becikowe dla najuboższych? No cóż, obawiam się, że ustalenie kto jest najuboższy będzie droższe niż danie wszystkim.

    No patrz, wszędzie można precyzyjnie obliczyć, komu coś tam się należy, co do złotówki, a przy uldze się nie da? Dlaczego tym razem nie?
  • Gość: gość PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... IP: *.183.247.67.dsl.dynamic.eranet.pl 23.09.10, 22:04
   Nie znałem lewiatana od tej strony.
   Banda kapitalistycznych krwiopijców.

   Ps.: Wpadłem na ciekawy pomysł:
   Po wojnie były obowiązkowe dostawy przez co rolnicy znacząco przyczyniali się do odbudowania kraju po wojnie.
   To może teraz lewiatan zaproponowałby zrzutkę w swoich szeregach na rzecz ratowania państwa ?
   Proponuje żeby oddawali 10% swoich dochodów do czasu aż państwo nie stanie na nogi.
  • pjpb PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... 24.09.10, 07:54
   Huh, o tym wszystkim mówi się już od lat, więc nic nowego Lewiatan nie przygotował. Bez założeń obliczeń nie wiem tylko, na ile są wiarygodne.
   Tylko drobna uwaga - wara od ulgi na dzieci. Polski wskaźnik dzietności jest katatrofalnie niski, aby go poprawić trzeba zapewnić dwie rzeczy 1 wsparcie dla kolejnych dzieci (pierwsze w badaniach wychodzi: nie jest problemem) 2 bezpieczne zakładania rodziny przed 30 (jeśli ma się pierwsze dziecko w wieku lat 35, prawdopodobieństwo posiadania 3 dzieci jest znikome). Bez punktu drugiego, pierwszy nie zadziała na skalę masową.
  • 4dagome1 PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... 24.09.10, 09:18
   Praca za miskę ryzu po 16 godz dziennie,karbowy z batem nad pracownikiem ,zlikwidować służbę zdrowia apteki tylko dla pracodawców . ,łóżko przy maszynie to propozycje dla panów z lewiatana .A może by tak się przyjrzec jak i na jakich warunkach oni zatrudniają ludzi .Zapewne na najniższą krajową .
  • hal9000 PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... 24.09.10, 12:05
   Wszystkie propozycje są oczywiście sensowne ekonomicznie. Tylko że jednocześnie to przepis na to jak przegrać wybory. Według mnie najlepsze wyjście to wprowadzić te zmiany bezpośrednio po wyborach. Jest wtedy szansa, że poprawa sytuacji stenie się odczuwalna przed następnymi wyborami.
  • Gość: menuet1 Uczepili się wydatków !!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.10, 12:08
   A gdzie jest walka o zwiększenie przychodów? Kasy fiskalne dla lekarzy [dentystów też] , adwokatów , korepetytorów . Zlikwidować opodatkowanie typu [ ryczałt - karta podatkowa ]- ryczałt ewidencjonowany zostawić !.
   Stymulacja wzrostu gospodarczego poprzez inicjowanie i udział Państwa w nowych , dochodowych firmach takich jak chocby nowe banki, firmy projektowe przy Gminach[ w tej chwili pracownicy spółek gminnych nawet w godzinach pracy wykonują usługi dla ludności , np. wszelkiego rodzaju projekty przyłączeniowe - kanaliza ,woda ,prąd ]
   Pani Bochniarz ! Czyż nie mam racji ????
  • Gość: Bzdury PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.09.10, 12:13
   Wychodzi na to, że każdy rolnik będzie musiał być księgowym lub takową zatrudnić. Przecież Ci ludzie mają się zajmować uprawą ziemi, a jest to zajęcie niezwykle pracochłonne. Poza tym nie są zbyt wykształceni. Nierealne. Przecież budowanie dużych podmiotów rolnych to zajęcie na dekady.
   W kraju, w którym kobieta ma 1,3 dziecka a dla prostej zastępowalności pokoleń jest potrzebny współczynnik na poziomie 2,1-2,3 likwidacja ulg jest debilizmem. Już dziś młode rodziny trafiają w szpony banków i całe życie muszą robić na bank, żeby mieć gdzie mieszkać. Przy kredycie 200 tysięcy trzeba oddać 400 tys. Niedługo powszechnym modelem rodziny będzie 2+ pies. To chory kraj.
  • paul_winter Więcej za żywność ... 24.09.10, 12:15
   "działania osłonowe dla osób najuboższych (zapłaciłyby więcej m.in. za żywność)"

   Raz po raz, przy okazji podwyżki VAT-u, ale też pomocy społecznej czy wspierania najuboższym, ciągle wszyscy politycy, publicyści czy ekonomiści trują o rosnących cenach żywności i jakie to straszne dla najuboższych. Ludzie, na jakim wy świecie żyjecie??

   Ubogich wykańczają comiesięczne opłaty stałe: za czynsz w wynajmowanym mieszkaniu, za gaz, za prąd, za wodę, ścieki i śmieci. To jest prawdziwy problem. Tych wydatków nie da się ściąć z miesiąca na miesiąc, bo straciłem robotę, obniżyli mi pensję itp. To TE wydatki są z reguły nienegocjowalne i mają ciągłą tendencję rosnącą, nigdy odwrotnie. To one zaciskają się finansową pętlą na szyi i zmieniają biedaka w nędzarza.

   Wyżywić zawsze się jakoś człowiek wyżywi: kupi wczorajszy chleb w piekarni, tańsze warzywa na rynku na koniec dnia, skoczy do Lidla czy Biedrony, upoluje jakąś rzeczywistą promocję, zadowoli się gorszym sortem towaru. Możliwości jest kupa. A jak już faktycznie płótno w kieszeni, to pójdzie do najbliższego Caritasu, klasztoru a czasem i prywatnej firmy - małej piekarni, baru, hoteliku po prośbie i z głodu nie zdechnie. Bo państwo mamy co prawda wredne dla ludzi jak szlak, masa też jest w nim oszustów, kłamców i złodziei, ale z drugiej strony trochę uczciwych, porządnych ludzi z sercem po właściwej stronie jeszcze się tu ostało. I Ci pomogą.

   Dlatego niech mi jaśnie wielmożne ważniaki z warszawki nie chrzanią o cenach żywności. No chyba, że mają na myśli francuskiego szampana po 1000 EUR za 1 butelkę?!
  • rusek11 PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... 24.09.10, 12:16
   • likwidację przywilejów emerytalnych dla mundurowych i górników (ci ostatni mieliby dostać emerytury pomostowe),

   sluszny pomysl.

   • podniesienie wieku emerytalnego,

   mozebyc.

   • wypłacanie rent tylko osobom uznanym za niezdolne do pracy,

   taktak.

   • przyznawanie rent rodzinnych wdowom i wdowcom dopiero po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego,

   prawdaprawda.

   • becikowe tylko dla rodzin ubogich,

   calkiem zlikwidowac (i becikowe i ubogich)

   • ścięcie zasiłku pogrzebowego z dzisiejszych 6500 zł do 2000 zł, a nie - jak planuje rząd - do 4000 zł,

   oczywista.

   • waloryzację emerytur i rent o wskaźnik inflacji bez uwzględniania wzrostu wynagrodzeń,

   eutanazja.

   • zamrożenie funduszu płac w administracji publicznej,

   prawidlowy tok myslenia.

   • objęcie rolników podatkiem dochodowym i składkami na ubezpieczenie społeczne jak innych przedsiębiorców,

   zgoda.

   • likwidację przywilejów dla zakładów pracy chronionej,

   swietny pomysl.

   • zniesienie podatkowej ulgi na dzieci (połowa oszczędzonej kwoty, czyli 3 mld, miałaby pójść na wsparcie rodzin wielodzietnych),

   popieram bykowato.

   • likwidację ulgi internetowej,

   pomyslodawce na stryczek!

   • zrównanie stawki akcyzy na papierosy i tytoń cięty.

   od 8 miesiecy jestem za.
   • polsz Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 13:08
    • likwidację przywilejów emerytalnych dla mundurowych i górników (ci ostatni mieliby dostać emerytury pomostowe),
    a właściwie czemu pomostówki dla górników? Jeśli policjant po 50 może być policjantem i wykonywać lżejsze prace(np administracyjne) to i górnik może pracować na innym stanowisku w kopalni. W końcu w kopalni górnicy dołowi rzeczywiście pracujący "na przodku" tp jakieś 40% całego zatrudnienia.
    • przyznawanie rent rodzinnych wdowom i wdowcom dopiero po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego,
    nie renty rodzinne ale po prostu dziedziczenie kapitału zgromadzonego na emeryturę przez współmałżonka
    • becikowe tylko dla rodzin ubogich,
    a jakie będzie kryterium ubóstwa? Tak jak teraz? 504 zł brutto na twarz? Czyli becikowe praktycznie jedynie dla patologii i tak już żyjącej na koszt podatników
    • waloryzację emerytur i rent o wskaźnik inflacji bez uwzględniania wzrostu wynagrodzeń,
    w niektórych gałęziach gospodarki płace nie rosną nawet o wskaźnik inflacji...
    • zamrożenie funduszu płac w administracji publicznej,
    w niektórych gminach i urzędach pracownicy od lat nie mieli podwyżek
    • objęcie rolników podatkiem dochodowym i składkami na ubezpieczenie społeczne jak innych przedsiębiorców,
    państwo dokłada na KRUS 15 mld rocznie, ile dokłada na ubezpieczenie zdrowotne rolników nie wiem, nigdzie tego nie podają. Sami rolnicy nie dają ani złotówki na swoje ubezpieczenie zdrowotne, leczą się na koszt reszty społeczeństwa
    • likwidację przywilejów dla zakładów pracy chronionej,
    byłbym z tym ostrożny. Liczba osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo jest w Polsce bardzo niska. Gdy zlikwidujemy przywileje dla ZPC to większość tych niepełnosprawnych straci pracę i znajdą się na garnuszku państwa co niewątpliwie będzie kosztować więcej niż te przywileje
    • zniesienie podatkowej ulgi na dzieci (połowa oszczędzonej kwoty, czyli 3 mld, miałaby pójść na wsparcie rodzin wielodzietnych),
    czyli wspieramy tych co mają 5 dzieci ale nie tych co mają np dwójkę? Bo ci z dwójką dzieci są gorsi?
    • likwidację ulgi internetowej,
    ta ulga miała sens 5 lat temu, teraz za dwadzieścia złociszy można mieć stały dostęp do netu więc rzeczywisty wymiar tej ulgi dla takiego 20-o złotowego netowicza to 4 zł miesięcznie, ulga śmiechu warta. Lepiej ją znieść a uzyskane środki przeznaczyć na rozwój infrastruktury i sieci punktów darmowego dostępu
    • zrównanie stawki akcyzy na papierosy i tytoń cięty.
    dodam jeszcze: zlikwidowanie dopłat dla producentów tytoniu. Bo skoro produkują taką truciznę a państwo walczy z tym nałogiem to czemu dopłaca do upraw tytoniu?
    • dodam jeszcze jeden punkt: likwidacja dofinansowanie związków wyznaniowych i wszelkich religii
    państwo co roku wydatkuje grube pieniądze na dotacje dla kościołów i związków wyznaniowych, płaci katechetom za nauczanie religii(jak nauczanie religii za państwowe pieniądze ma się do tzw neutralności światopoglądowej państwa), utrzymuje kapelanów we wszelkiego rodzaju instytucjach (wojsko, policja, straż pożarna itp)
  • mal49 zapomniała... 24.09.10, 12:22
   o najważniejszym - odcięcie kleru od państwowego korytka:
   - zaprzestanie finansowania z budżetu katechetów
   - zrównanie w opodatkowaniu kleru i ich biznesu
   - likwidację stanowisk kapelanów we wszystkich instytucjach państwowych

   Ile to - pani Henryko - możemy tu zaoszczędzić? Sądzę, że duuuużo więcej niż na obcięciu zasiłków pogrzebowych i skromnej rewaloryzacji rent i emerytur.
  • Gość: p PO - super-liberałowie IP: 217.154.243.* 24.09.10, 12:33
   Jeżeli to wdrożą (VAT 1% w górę), to przy najbliższej okazji (czyt. alternatywa inna niż psychopaci z PiS) tracą mój głos. Koszt takiej zmiany stawki (chociażby w systemach IT) jest wyższy kilka razy niż korzyści budżetowe które uzyskają. Jeżeli to zrobią to udowodnią, że są zupełnymi kretynami - jak już zwiększać to np. o 5%, ale zlikwidować inne daniny czy ulgi (upraszczając system). A oni g. robią tylko bawią się takimi podstawowymi paramterami.
  • Gość: Mordusia PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.10, 12:35
   Od kilku już lat czytam uważnie wypowiedzi p. Mordasiewicza i z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ten "ekspert" zawsze mówi półprawdy a ponadto niemal nigdy nie zadaje sobie trudu dogłębnej analizy tematu na który się wypowiada. Płytkość jego bieżących i długookresowych analiz ekonomicznych nie uwzględniających, lub świadomie pomijających pozytywne aspekty obecnie obowiązujących rozwiązań ustawowych najlepiej widać w proponowanych przez niego zmianach w ustawach emerytalnych służb mundurowych. W tym zakresie najbardziej uwidacznia się jego demagogia, podobnie jak w lansowanym przez niego pomyśle, że jeżeli ktoś po 40-tce wypali się w swoim zawodzie to powinien go zmienić. Myślę, że na tym polu powinien zacząć od siebie. Proponuję, żeby został cieciem w Lewiatanie.
   • Gość: :))) Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.uznam.net.pl 24.09.10, 15:47
    Gość portalu: Mordusia napisał(a):

    > Od kilku już lat czytam uważnie wypowiedzi p. Mordasiewicza i z pełną odpowiedz
    > ialnością mogę stwierdzić, że ten "ekspert" zawsze mówi półprawdy a ponadto nie
    > mal nigdy nie zadaje sobie trudu dogłębnej analizy tematu na który się wypowiad
    > a. Płytkość jego bieżących i długookresowych analiz ekonomicznych nie uwzględni
    > ających, lub świadomie pomijających pozytywne aspekty obecnie obowiązujących ro
    > związań ustawowych najlepiej widać w proponowanych przez niego zmianach w ustaw
    > ach emerytalnych służb mundurowych. W tym zakresie najbardziej uwidacznia się j
    > ego demagogia, podobnie jak w lansowanym przez niego pomyśle, że jeżeli ktoś po
    > 40-tce wypali się w swoim zawodzie to powinien go zmienić. Myślę, że na tym po
    > lu powinien zacząć od siebie. Proponuję, żeby został cieciem w Lewiatanie.

    Mordusia, ja się "wypaliłem", to co? Weźmiesz mnie na utrzymanie? I wypisz jeszcze "pozytywne aspekty" wysyłania na emeryturę młodych policjantów i zapodatkowywania na śmierć pracujących, żeby owych policjantów utrzymać. Wypisz w punktach, z uwzględnieniem pozytywnego wpływu braku perspektyw dla pracujących. Pracując dla siebie, pracujesz głównie dla policjantów, górników i rolników. A jak ci mało zostaje, toś dupa, tak?
  • szatek100 Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 12:37
   Moje propozycje:

   - Podniesienie podatku CIT do poziomu amerykańskiego (32%)
   - Przywrócenie 3 progu podatkowego
   - Likwidacja przywilejów podatkowych dla aktorów i dziennikarzy
   - Likwidacja możliwości odliczania VAT i amortyzacji dla luksusowych SUV-ów i innych dóbr luksusowych
   - Kasy fiskalne dla prawników i lekarzy
   - Walka z przenoszeniem dochodów do rajów podatkowych ( "lewicowiec" Palikot wie coś o tym)
   - Uwolnienie "zawodów reglamentowanych"
   - Wprowadzenie składki ubezpieczeniowej dla biznesu obliczanej na podstawie procentu dochodów w miejsce dotychczasowej składki zryczałtowanej wynoszącej niemal 900 zł
   - Likwidacja "Specjalnych Stref Ekonomicznych" gdzie zagraniczne firmy nie płacą podatków
   - Opodatkowanie dochodów super- i hipermarketów.

   TO SĄ STANDARDY KRAJÓW CYWILIZOWANYCH

   Niestety Polska jest krajem III świata i u nas w d..... dostaną wyłącznie szarzy obywatele.
   • Gość: moe Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.adsl.inetia.pl 24.09.10, 12:56
    Zdecydowane za!

    Zamiast Stref Ekonomicznych, dałbym panstwowa pomoc dla malych firm technologicznych i mikroprzedsiebiorcow (zwolnienia z podatku, pomoc ksiegowa, lokalowa, ochrone patentowa, itp). Uslugii projektowe dla urzednikow, sam moglbym podac z 5 pomyslow na startup technologiczny (po cos sie ta politechnike skonczylo:P). Niestety by zrobic cokolwiek czlowiek musi miec odlozona spora gotowke (a skad ma ja miec biedny urzednik z rodzina na utrzymaniu!!!), a panstwo zamiast w jakikolwiek sposob pomoc, juz od pierwszego miesiaca lupi horrendalnymi stawkami podatkowymi. Panstwo za swoja pomoc, moglo by otrzymac czesc udzialow w nowopowstajacej firmie, wiec zupelnie na zero by nie wyszlo.

    W ten sam sposob dzialala Japonia w czasie ich odpodowy po II WW i dalszego wzrostu: Sony, dzis miedzynarodowa mega-korporacja, moglo zaistniec tylko dlatego, ze panstwo sfinansowalo im zakup patentu na tranzystor za 40,000usd w poczatkach dzialalnosci firmy. Oczywiscie, bez olbrzymiego wkladu kreatywnego tworcow do niczego by nie doszli, ale bez tych 40 tysiecy, cale Sony do dzis pozostaloby tylko idea w glowie Morimoty.
    • szatek100 Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz 24.09.10, 13:26
     Niestety obecnych warunkach takie postawienie sprawy jest niemożliwe. Projektując korzystne zasady do zakładania small businessu należałoby najpierw zlikwidować zryczałtowaną składkę ubezpieczeniową, która jest zabójcza dla start-upów i zarazem stanowi znikome obciążenie dla bogaczy. "Lewiatan" i inne tego typu sitwy zrobią jednak wszystko, by do tego nie dopuścić. Oni nie potrzebują konkurencji w postaci nowych firm, lecz stada tanich wyrobników, którzy zgodzą się na pracę na każdych warunkach. Dlatego będziemy w kółko słuchać, że likwidacja wdowich emerytur i ulg na dzieci to zbawienie dla naszej gospodarki. A kiedy już przeprowadzą wszystko to, co zakładali...obudzimy się w drugiej Argentynie.
     • Gość: moe Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.adsl.inetia.pl 24.09.10, 21:02
      Kto pisał o start-upach informatycznych? Akurat z opinią o 127 klonach nk.pl (czy raczej classmates.com) w pełni się zgadzam. Swoją drogą, niesamowite marnotrawstwo energii - tyle umiejętności programistycznych i graficznych ląduje w tych projektach, wszystko po to, by stworzyć następny klon serwisu, który ma w Polsce minimalne szanse wyjścia na zero (o osiągnięciu sukcesu już nie wspominając...)..

      Niestety, uzyskanie funduszy na rozwój firmy technologicznej nie jest tak banalne (jak nie ma .com w nazwie, to VC jakoś nie próbują się o ciebie zabić) Pomijając już ten szczegół, że chciałbym na swoich pomysłach zarobić, a nie siedzieć jako wyrobnik w firmie z obcego kapitału.

      Bardziej przyda się pomoc i ułatwienia ze strony państwa, a nie to, by ktoś po prostu finansował mi własną firmę.

      Zreszta VC i Seed Founds to też nie są specjalnie efektywne systemy doboru trafności inwestycji - słucha człowiek wypowiedzi ludzi, z których wynika, że o wstępnej decyzji zależy efekciarstwo 5 minutowej gadki w windzie, a nie solidnie ułożony business-plan.

      Żeby wbić szpilę - za youtube.com prywatni inwestorzy dali 1.85 miliarda dolarów, i też nie przynosi zysków. (już chyba piąty raz mówią, że prawie, prawie... i ciągle jest _prawie_ na plusie:>)
   • Gość: :))) Re: PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędz IP: *.uznam.net.pl 24.09.10, 15:52
    szatek100 napisał: > - Wprowadzenie składki ubezpieczeniowej dla biznesu obliczanej na podstawie pro
    > centu dochodów w miejsce dotychczasowej składki zryczałtowanej wynoszącej niema
    > l 900 zł (...)

    Niebezpieczne dla księży, górników, rolników, policjantów etc. Okazałoby się prędko, że większość firm płaci po 200-300 złotych w miejsce przymusowego tysiaka teraz. Oni o tym wiedzą i dlatego pozwalają bogatszym płacić też tylko tysiaka, bo jest ich mało i pies ich lizał. Największa masa to ci drobni, którzy by na tym skorzystali a emeryci "pomostowi" musieliby chyba zabrać się do pracy, bo dziura budżetowa byłaby tak wielka, jak otchłań głupoty w głowie katolika.
  • Gość: Głos z sali Wszystko zgoda - poza ulgą na dzieci. IP: *.adsl.inetia.pl 24.09.10, 12:42
   Wszystko zgoda - poza ulgą na dzieci. Chyba że w zamian pójdzie innego rodzaju mierzalne wsparcie (np. dostęp do przedszkoli, wsparcie przy opiece medycznej i kosztach leczenia itp)

   Natomiast tego rodzaju dyskusji społecznej (jak zreformować budżet żeby było lepiej) nigdy nie będzie, bo nikomu na niej nie zależy. Zależy na szopkach typu Wojna o Krzyż lub Co Powie Palikot. To jest na hedlajnach wszystkich mediów. Zły pieniądz wypiera dobry pieniądz. Polityk woli polansować się w komisji śledczej lub krzyknąć coś na wiecu o krzyż, niż w prostych słowach wytłumaczyć wyborcom zagadnienia ekonomiczne.
  • paininthebass PKPP "Lewiatan" pokaże rządowi jak zaoszczędzić... 24.09.10, 12:46
   Niestety nikt długookresowo nie patrzy na gospodarkę - perspektywa 3-4 lat jest wszystkim na co stać nasze elity. Podwyżka vatu to zwykłe odsunięcie problemu na kolejną ekipę, która będzie się musiała mierzyć z tym co zostawiają ich poprzednicy. Gdyby chociaż było możliwe postawienie w razie czego ludzi przed trybunał stanu za to co wyprawiali gdy byli u władzy to wtedy łatwiej by było wymusić na nich przykładanie się do pracy.
  • Gość: mmm A ja proponuję przywrócić w PIT próg 40% IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.09.10, 12:49
   powodu jego likwidacji w ubr do budżetu wpłynęło o ponad 5 mld zł mniej niż w roku poprzednim.
   Cały świat zabiera najwięcej zarabiającym i przeznacza je na programy socjalne, wspomaga biedniejsze grupy .
   Polskie pomysły (wychodzące zresztą z grupy ludzi najbogatszych) raczej proponują jeszcze bardziej spauperyzować i tak już biedne grupy.
   O tym, aby samemu podzielić się swoim bogactwem, tego raczej ci mędrcy nie zaproponują.
   • sammler Re: A ja proponuję przywrócić w PIT próg 40% 24.09.10, 17:58
    Gość portalu: mmm napisał(a):

    > [...] O tym, aby samemu podzielić się swoim bogactwem, tego raczej ci mędrcy nie zapr
    > oponują.

    A może ci "mędrcy" wolą dawać ludziom wędkę niż rybę? Prawda, że są to zachęty niewystarczające, ale zawsze coś.

    Od 20 lat realizowane są różne programy aktywizacji bezrobotnych. I co? Jaka jest ich skuteczność? Co się dzieje z pomocą, która trafia do najuboższych? Ostatnio był nawet jakiś raport w tej sprawie. Szkoda, że opracowany dopiero teraz.

    Od pomocy ludziom naprawdę niezdolnym do pracy i samodzielnego utrzymania jest pomoc społeczna (ze strony rządowej) i organizacje pozarządowe. Państwo powinno się skupić na przyszłości i wspieraniu sektorów gospodarki, które wypracowują wysoką wartość dodaną (czytaj: płacą lepiej). Nie powinno karać tych, którym cokolwiek jeszcze chce się robić.

    Pomyśl sam. Trafia ci się okazja dorobienia, jakieś zlecenie albo drugi etat. I stajesz przed wyborem: albo ją przyjąć i płacić od tych dodatkowych zarobków podatki w wysokości 30, 40 czy 50% (a z pozostałymi obciążeniami pewnie 40, 50, 60%) albo nie przyjmować. Jest duża szansa, że nie będzie ci się chciało, bo będziesz musiał płacić podatek wg stawki, która ma już charakter sankcji karnej. I co będzie z tego miało państwo? Nic. A gdybyś mógł płacić podatek liniowy i tak zapłaciłbyś więcej podatków, choć proporcjonalnie niższe (bo pewnie byś się zdecydował tę ofertę przyjąć, jeśli miałbyś świadomość, że zostanie ci w kieszeni 3/4 dodatkowo zarobionych pieniędzy). A teraz wyobraź sobie, że ludzi takich jak ty w tym kraju mogą być miliony. Jaki jest więc dla państwa koszt utraconych możliwości? Nie idzie czasami w miliardy? Dokładnie tak samo myśli spora rzesza bezrobotnych, tyle że w odniesieniu nie do drugiej pracy, tylko do pierwszej...

    Także jeszcze raz przemyśl swój genialny pomysł, bo chyba nie do końca wiesz, co mówisz...

    S.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka