Dodaj do ulubionych

"Puls Biznesu": Dobre prognozy dla gliwickiej f...

IP: *.chello.pl 22.11.10, 09:08
Ten dobry wynik gliwickiej fabryki to pewnie dlatego, że jak w każdym innym koncernie międzynarodowym w Polsce, menedżerowie średniego szczebla są bardziej papiescy od Papieża. Koledzy z zachodniej Europy dziwią się jak szeregowi pracownicy (i mam tutaj na myśli wszystkie koncerny w Polsce) mogą tak pięknie zasuwać za 3x mniejsze pieniądze. Oby jednak w ostatecznej ocenie fabryka szeregowi pracownicy byli faktycznie docenieni jak to ma miejsce w Oplu, a nie tak jak to było w Tychach...
Obserwuj wątek
  • hooligan1414 ostateczny triumf neoliberalizmu a`la Balcer 22.11.10, 09:40
   Też to zauważyłem - w obliczu bezrobocia i konieczności poniesienia wysokich kosztów związanych z sama egzystencją polscy pracownicy mogą zasuwać po 24 godziny bez przerwy, tylko za uśmiech szefa. Zawsze dziwiło mnie to "zaangażowanie" prostych pracowników, przejawiające się w donosicielstwie, za którym nie szły żadne profity, że "Każka 2 minuty dłużej była na papierowsie etc.". To juz wyższe stadium niewolnictwa, coś, co nie sniło się Fryderykowi Taylorowi i brazylijskim plantatorom razem wziętym. Dosyć dobrze znam środowisko polskich roboli fabrycznych spod znaku montowni im. L. Blacerowicza - w swoim gronie to rewolucjoniści więksi od Che Guevary i Bakunina razem wziętych, że jak przyjdzie kierownik to "mu powiedzą, żeby szedł w cholerę itp.". Jak juz przychodzi ten kierownik, to dorosłe chłopy siedzą jak trusie i strzygą oczkami, potem biegną do swoich maszyn zrobić normę, która z każdym rokiem się powiększa, w międzyczasie doniosą kierownikowi na swoich kolegów (oczywiście kierownik gardzi nimi jak każdym robolem, i jka przychodzi co do czego to donosiciele sa pierwsi do wywalenia). Eeech - polskie piekiełko
   • kosmiczny_swir To tylko czesc problemu 22.11.10, 10:20
    To tylko czesc problemu. Innym problemem jest to, ze zyski ze sprzedazy aut z gliwickiej fabryki inkasuje centrala Opla i polski budzet nie widzi ani grosza z podatku od wartosci dodanej auta. Montownia dostaje tylko tyle ile jej potrzeba na oplacenie kosztow i tyle, nie placi ani grosza CITu. Wystarczy spojrzec na to jak wyglada struktura wplywow do budzetu w Niemczech i w Polsce - w Polsce wiekszosc wplywow do budzetu to PIT i VAT a w Niemczech wiekszosc wplywow do budzetu to podatek od firm. Jak widac, w Polsce to przecietny szary czlowiek dzwiga koszty funkcjonowania panstwa a montownie sie do tego nie dokladaja, pomimo, ze korzystaja z polskiej infrastruktury, pracownikow wysztalsconych przez polska oswiate i leczonych przez polska sluzbe zdrowia. Gdyby montownie mialy same zapewnic wyksztalcenie podstawowe i zawodowe swoim pracownikom oraz opieke zdrowotna to ich koszty wzrosly by conajmniej dwukrotnie. To co rozbi Polska to poprostu posrednie dotowanie produkcji z fabrykach zagranicznych firm.

    Teraz spojrzmy na Chiny - w Chinach panstwo jest udzialowcem kazdej zagranicznej inwestycji, wiec taki Fiat nie moze sobie powiedziec, ze nie bedzie produkowal nowego modelu. Zagraniczny inwestor musi tez w Chinach wspolpracowac z lokalnymi kontrahentami, a pozniej ci kontrahenci, tak jak np. Lenovo przejmuja biznes tego inwestora. Chin bronia dostepu do swojego rynku. Chinski rzad moze ot tak sobie zakazac dzialalnosci Motoroli albo Googlowi jak im zaczna podskakiwac, a to oznacza utrate rynkow zbytu.

    Chinczycy sa madrzy i kombinuja jak zrobic dobrze dla siebie. Polscy politycy to banda polglowkow i sabotazystow.
    • 1410_tenrok oto argumentacja godna marksisty.................. 22.11.10, 11:37
     zważywszy na fakt, że w Chinach nie ma opieki zdrowotnej, zaopatrzenia emerytalnego...............

     I co z tego, że Panstwo jest udziałowcem????? NIC!
     Chinczycy nic z tego nie mają!

     W Niemczech obserwujemy od dziesięcioleci tendencję polegając na wymaszerowywaniu stamtąd wszelkich przemysłów opartych na prostych pracach. Z tego powodu IG Metall, niegdyś najpotężniejsza organizacja związkoowa skupiająca pracowników pracowników przemysłu metalowego, powoli popada w zapomnienie. A głównym związkiem zawodowych stał się Verdi, skupiający pracowników banków, restauracji, przedszkoli itp.

     Misiek! Wszystko jest dużo bardziej skomplikowane, niż ci sie wydaje.

     PS.
     Oczywiście zbudowałeś już jakąś fabrykę w Polsce, wedle własnych zasad??????
     • hooligan1414 na razie niue mają 22.11.10, 11:49
      taka jest cena konieczności akumulacji kapitału. W Europie też nie zawsze było wesoło: poczytaj sobie "Germinal" zoli albo "Ziemię Obiecaną". Zabezpieczenie merytalne? ile masz lat? skąd wiesz czy we "wspaniałym" polskim systemie dostaniesz jakąś emeryturę? Dziś chinole mają niewiele, ale w przyszlości mogą mieć więcej.
      • Gość: Pan Tai Re: na razie niue mają IP: *.sunrise.net 22.11.10, 12:22
       W chinach jest jeszcze wieksza hierarchia niz u nas i jeszcze wiekszy wyscig. To prawda chinole sa cwaniakami, mimo ze wszyscy sie z nich smieja i na pewno kiedys beda duzo znaczyc - ale to wcuaz bedzie garstka przy sterze a mozesz mi wierzyc ze ogromna wiekszosc normalnych ludzi tam duzo dala by aby uciec z tego kraju.
  • Gość: Marian Problemem jest Niska Wydajnośc Pracy IP: 80.240.172.* 22.11.10, 10:18
   Polski robotnik ma znacznie niższą wydajnośc pracy - tak twierdzą ekonomiści - i w związku ztym mało zarabia.

   Tu przykład : Zakłady FIATA w Bielsku 6 tys polskich niewydajnych pracowników produkuje wiecej aut niż 24 tys włoskich wysokowydajnych pracowników.
   Dlatego Włosi zarabiaja 3 razy wiecej niż ten lichy polski nisko wydajny pracownik
   • kosmiczny_swir Wydajnosc pracy 22.11.10, 11:05
    Wydajnosc pracy liczy sie nie w ilosci produktu a w jego wartosci. Wydajnosc pracy w nowoczesnej gospadarce nie zalezy od pracownika a od wartosci dodanej produktu. Wartosc dodana produktu zalezy od tego ile jest wart dla odbiorcy. Im bardziej wydajny, technologicznie zaawansowany, ladniejszy, lepiej zaprojektowany, bardziej markowy, tym wieksza wartosc dodana. Polscy managerowie ktorym sloma z butow wystaje nie maja tej swiadomosci.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka