Dodaj do ulubionych

Gospodarka zadziwia nawet optymistów. PKB w III...

30.11.10, 10:38
O tak ciekawe tylko jak duży związek jest pomiędzy wzrostem Vatu od stycznia a wzrostem konsumpcji i jak bardzo wzrost Vatu tę konsumpcję spowolni.
Obserwuj wątek
        • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 14:03
         > Gdyz PKB nie jest miara zamoznosci obywateli danego kraju, a tylk
         > o mocno zawodna miara akywnosci rynku!

         Zarobki, siła nabywcza, poziom edukacji, długość trwania życia i tak praktycznie idealnie korelują z PKB/głowę. To zresztą logiczne: im więcej dóbr i usług wytwarza się na rynku danego kraju kraju tym wyższe muszą być zarobki, znaczy to że w tym kraju rynek bardziej 'lubi' kapitał. PKB ma pewne niedoskonałości ale poza nielicznymi wyjątkami (kraje małe albo o gospodarce opartej głównie tylko na jednym surowcu itd.) można patrząc na PKB na głowę spokojnie powiedzieć czy w danym kraju żyje się lepiej czy gorzej.
         • Gość: Kagan Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.dsl.telepac.pt 30.11.10, 14:57
          Istnienie korelacji, nawet silnej, nie przesadza o istnieniu zwiazku przyczynowo-skutkowego, a tez i wspolczynnik korelacji miedzy poziomem PKB per capita a wskaznikami jakosci zycia wcale nie jest wysoki...
          I zarobki wcale nie sa proprcjonalne do poziomu PKB (doskonaly przyklad to ChRL: wysoki PKB, ale dosc niskie place).
          I zgoda, kraje o niskim PKB per capita maja na ogol niska jakosc zycia (wyjatek to np. Kuba), ale wysokie PKB per capita wcale nie oznacza wysokiej jakosci zycia wiekszosci mieszkancow: najlepszy przyklad to Irlandia, a takze w duzej mierze USA.
          • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 15:12
           1) Korelacja o której mówiłem jest istotna dla większości wskaźników.
           2) Chiny mają PKB/głowę wskazujący na kraj słabo rozwinięty więc to doskonale koreluje z niskimi zarobkami. PKB całości gospodarki praktycznie nic nie mówi, bo kraje ludniejsze siłą rzeczy nadrabiają ten wskaźnik większą ilością obywateli, a chiny jak wiadomo mają najwięcej ludzi.
           3) Poziom zycia na Kubie nie jest wcale taki wysoki. Ten kraj nie ma normalnego rynku i wolnych cen - jak można mówić o niezłym poziomie życia jak nie ma normalnych cen?
           4) Poziom życia w Irlandii i USA jest wysoki. To jest fakt. Są kraje spokojniejsze, o mniejszej przestępczości itd. (Norwegia, Szwajcaria) ale to jest już 'kosmetyka'.
           • Gość: Kagan Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.dsl.telepac.pt 30.11.10, 15:30
            1. Jak juz pisalem, istnienie nawet 100% korelacji nie pozwala na stwierdzenie istnienia jakiegokolwiek zwiazku przyczynowo-skutkowego.
            2. Chiny maja dzis najwiekszy na swiecie r e a l n y PKB, gdyz PKB USA to sa dzis w olbrzymiej wiekszosci nic realnie nie warte wirtualne uslugi finansowe. Tak wiec to ChRL bedzie niedlugo najwieksza potega militarna swiata, co oznacza m. in. upadek NATO i wycofanie sie USA z Europy, ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami...
            3. Na Kubie zyje sie beztrosko. Co maja tu do rzeczy ceny, jak sie nie boisz jutra, jak sie boi np. przecietny Irlandczyk czy Amerykanin?
            4. Skandynawowie (zwykli ludzie, nie tylko ich elity) maja jakosc zycia o pare klas lepsza niz w Irlandii czy USA. Zreszta USA to kraj z olbrzmia przestepczoscia, pomimo kary smerci i rekordowej ilosci wiezniow...
            • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 15:41
             1. A co pozwala? W skali makro takie wskaźniki jak PKB sa całkiem dobre.
             2. Sektor usług wcale nie jest wirtualny bo zasadza się na sektorze przemysłowym i rolniczym. Bez fundamentów - nie ma usług, inaczej każdy kraj by był bogaty. Chiny będą bogate i potężne militarnie ale to im zajmie pół wieku jezscze. Nie mają nawet jednego lotniskowca (!), dopiero raczkują w świecie nowoczesnej techniki zbrojeniowej.
             3. Jak nie ma normalnych cen na towary to znaczy że obowiązuje gospodarka niedoboru i czarny rynek. To nie jest wysoka jakość życia, to jest komunistyczna nędza.
             4. Wszystko to kosmetyka i detale, a ja tu mowie o skali makro.
             • Gość: Kagan Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.dsl.telepac.pt 30.11.10, 15:48
              1. Nie sa dobre, bo sa przede wszystkim malo dokladne i liczone inaczej w roznych krajach.
              2. Mowa o sektorze wirtualnych uslug finansowych, a to jest dzis juz okolo polowy PKB USA!
              3. Po co Chinom lotniskowce, przezytek z I i II Wojny Swiatowej? Chiny opracuja nowy model militarnej dominacji nad swiatyem, model XXI, a nie XX wieku!
              4. Na Kubie nie ma nedzy.
              5. To nie sa detale!
              • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 16:01
               1. Straciłeś wątek i nie odpowiedziałeś na pytanie. Piszesz żeby pisać = trolling.
               2. Nie odniosłeś się do meritum mojej odpowiedzi - odpisujesz żeby odpisać = trolling.
               3. Lotniskowce jeszcze przez długi czas będa podstawą 'projekcji siły' panstw o interesach globalnych. Nie masz pojęcia więc piszesz co ci ślina na język przynosi = trolling.
               4. Na kubie jest nędza, bo jest tam dogmatyczny socjalizm i nie ma wolnych cen. Jak nie wiadomo co ile kosztuje to pojawia sie niedobór i czarny rynek, nie wiedziałeś?
               5. Poziom zycia w IRL vs NOR => detale. O istotnej roznicy (nie o detalach) mozna mowic miedzy POL a IRL. OK?
                  • Gość: wwww Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 222.128.41.* 01.12.10, 02:47
                   Komrade swietnie ci wszystko wytlumaczyl, a ty Kagan jakies bzdury gadasz.

                   USA to kraj bogaty i taki, gdzie wiekszosci zyje sie swietnie. Gdyby UE wstapila do USA jako stan to bylaby biedniejsza od Mississipi!!

                   Roznica zycia miedzy Nor a Irlandia to detal! Tylko wielkosc socjalu je rozni, nie ma fundamentalnej roznicy w jakosci zycia.


                   Co do twojego argumentu, ze polowa amerykanskiego PKB to uslugi finansowe to to jest oczywiscie zart. Nie masz pojecia o czym piszesz!!!


                   Co do Chin to akurat mieszkam w Chinach (Pekin) i mieszkalem tez w USA. I poziom dochodu na osobe jest tu 10% tego co w USA. Sa oazy bogactwa, ale kraj jest biedny.

                   Smiesza mnie opinie Europejczykow, ktorzy przyjechali do Shanghaiu czy Pekinu, zobaczyli wiecej wiezowcow niz jest od Londynu do Warszawy razem i mysla, ze Chiny to bogaty kraj.
                   • Gość: Kagan Prawda o PKB USA cz. I IP: *.dsl.telepac.pt 01.12.10, 11:25
                    Widze, ze caly czas zyjesz w przekonaniu, ze PKB to miara zamoznosci, a wiec USA jest bogatym krajem, Nic bardziej mylnego. PKB mierzy tylko aktywnosc rynku, i ma bardzo malo wspolnego z realna zamoznoscia.
                    Chiny zas sa realnie zamozniejsze niz USA, tyle, ze majatek Chin jest prawdziwy, a wiec niejako "zamrozony" w instalacjach przemyslowych i infrastrukturze (np. najdluzsza na swiecie siec szybkich kolei), a majatek USA to dzis sa glownie wirtualne zapisy na kontach bankowych, nie majace swych realnych odpowiednikow.
                    I czemu mieszkasz w biednych Chinach a nie w bogatych Stanach???
                    • Gość: Kagan Re: Prawda o PKB USA cz. II IP: *.dsl.telepac.pt 01.12.10, 11:26
                     Około 80% PKB USA to usługi, zaś wiele z nich jest de facto bezwartościowe poza granicami USA (np. usługi świadczone na terenie USA przez amerykańskich prawników, księgowych, maklerów giełdowych, doradców podatkowych itp.). Stąd PKB USA wydaje się być mocno zawyżony. Oprócz tego w ostatniej dekadzie wieku XX wprowadzono w USA nową metodologię liczenia PKB, która jest niekompatybilna z metodami używanymi w reszcie krajów świata. Polega ona na sztucznym zawyżaniu wartości niektórych towarów, głównie wyrobów tzw. high tech („zaawansowanej technologii”, np. komputery i ich oprogramowanie), których ceny są mnożone przez arbitralnie ustalane przeliczniki (mnożniki) mające kompensować spadek ich cen, związany z postępem technologicznym, a także poprzez dodawanie do PKB hipotetycznych czynszów, „zarabianych” przez osoby mieszkające w swoich własnych mieszkaniach (tzw. imputed rents). Nie chodzi tu głównie o prawidłowość owej metodologii, ale raczej o to, iż tylko USA używa owe arbitralne mnożniki i uwzględnia fikcyjne dochody z nieistniejących realnie czynszów, przez co PKB USA jest sztucznie i arbitralnie zawyżony względem reszty państw, które nie używają owych mnożników i nie dodają do PKB fikcyjnych dochodów z wynajmu mieszkań. Oficjalną nazwą owych mnożników jest „Hedonic Methods for Quality Adjustment”, czyli „Hedoniczna Metoda Wyrównywania Zmian Jakościowych” – p. np. artykuł Kenneth J. Stewarta i Stephen B. Reeda “Consumer Price Index research series using current methods” w Monthly Labor Review z czerwca 1999.
              • Gość: Pri Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 79.97.199.* 30.11.10, 20:35
               Ad.4 => Na Kubie nie ma nedzy to prawda, nie widac bezdomnych - jest za to potworna bieda - spedzilem tam 2 tygodnie podrozujac po wyspie. Jest gigantyczny niedobor wszystkiego.
               na ten przyklad - spalilem reke sloncem, odwiedzilem lekarza, dostalem srodek itp. Na pytanie ile place, pani zapytala czy nie mamy jakis zbednych kosmetykow czy koszulki bo ona nic nie ma i nie moze kupic....
                • Gość: Pri Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 79.97.199.* 01.12.10, 07:37
                 Alez misiaczku, ja nie pisalem nic o Polsce. Nie interesuje mnie, ze "u was bija murzynow".
                 Spedzilem na Kubie dwa tygodnie, mieszkajac w "pensjonatach" i po prywatnych kwaterach - i tam jest cholerna, potworna bieda - nie inaczej. Czy ci sie to podoba czy nie, czy w Polsce bija czarnych a w Afryce bialych - niczego to nie zmienia.

                 Sugerujesz ze pani doktor byla naciagaczem? Brednie - porada zamiast 60 prawie euro, kosztowala mnie tusz do rzes mojej zony i 1 t-shirt. Plus bardzo milo spedzony czas z pania doktor i jej mezem w loklanym barze na mojitos...

                 Nie byles - nie zrozumiesz.
           • Gość: olo Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 151.59.17.* 30.11.10, 15:32
            > 2) Chiny mają PKB/głowę wskazujący na kraj słabo rozwinięty więc to doskonale k
            > oreluje z niskimi zarobkami.

            W Chnach robotnik w ma ma 3400juanów 1590zł w Polsce 1400zł , co przy jego sile nabywczej ponad 2500zl nawet niema o czym rozmawiać...
            2400zł netto to średnia krajowa w Polsce a tej nie uzyskuje blisko 70%

            > 3) Poziom zycia na Kubie nie jest wcale taki wysoki. Ten kraj nie ma normalnego
            > rynku i wolnych cen - jak można mówić o niezłym poziomie życia jak nie ma norm
            > alnych cen?

            A kogo to ze niema cen?
            Poziom jakości życia w Polsce spadł poniżej Kuby i Białorusi i to są FAKTY dla większości a nie PKB które zobaczy 15% najbogatszych.
            swiatowidz.pl/?p=283
            „Newsweek” ułożył ranking „najlepszych krajów”, w którym Polska radzi sobie relatywnie nieźle. Byłoby pięknie, ale zwycięzcą jesteśmy w grupie, którą od dawna chcemy opuścić, a w kategorii „jakość życia” prześcignęły nas Białoruś i Kuba.

            • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 15:45
             > W Chnach robotnik w ma ma 3400juanów 1590zł w Polsce 1400zł , co przy jego sil
             > e nabywczej ponad 2500zl nawet niema o czym rozmawiać...
             > 2400zł netto to średnia krajowa w Polsce a tej nie uzyskuje blisko 70%

             Ciekawe ile osób w Chinach zarabia 1400 PLN (to jest ponad 400 USD)... To chyba na tej zasadzie jak niektórzy twierdzą że w Polsce robotnik na budowie zarabia 4 tysiace na rękę... Myślenie życzeniowe.

             > A kogo to ze niema cen?

             Nie ma normalnych cen to nie ma normalnej gospodarki. Nie ma fundamentów - nie ma możliwości realnego bogacenia się. Tak trudno to pojąć?
                • Gość: pet Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 78.149.114.* 30.11.10, 20:36
                 Gość portalu: Kagan napisał(a):

                 > Szczescie nie polega na gromadzeniu bogactw materialnych... Ty my
                 > slisz jak ksiegowy, a ja jak ekonomista!
                 > A najbardziej oszukanczym systemem gospodarczym jest kapitalizm: oparty
                 > tak samo na wyzysku i zlodziejstwie jak niewolnictwo czy feudalizm, ale ukrywaj
                 > acy swa kradziez za fasada "wolnosci" i "demokracji".-.. :(

                 Kagan, ty moze i myslisz, ze myslisz, jak ekonomista, ale to jest tylko myslenie o tym, czym sie nie jest, z twoich postow, ktore do tej pory zdolalem przebrnac widze, ze nie masz najmniejszego pojecia o ekonomii wolnorynkowej a starasz sie kreowac na ekonomiste, wiesz kagan, to co soba prezentujesz jest zenujaco glupie, nie gniewaj sie. ;)
                 • Gość: Kagan Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.dsl.telepac.pt 30.11.10, 21:31
                  Co to jest "ekonomia wolnorynkowa"? Gdzie masz dzis wolny rynek? Nawet jak sprzedajesz pietruszke na bazarze, to musisz sie oplacic np. lokalnym gangom...
                  A tzw. gospodarka rynkowa polega glownie na tym, ze wlasciciele kapitalu bogaca sie kosztem pracownikow najemnych, o czym pisal juz w XIX wieku najwiekszy znawca kapitalizmu, czyli Karl Marx. A poniewaz byl on Zydem, to kazda jego krytyka jest antysemityzmem i klamstwem oswiecimskim! Tak wiec uwazaj!
             • Gość: olo Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 151.59.17.* 30.11.10, 16:05
              Gość portalu: komrade napisał(a):
              > Ciekawe ile osób w Chinach zarabia 1400 PLN (to jest ponad 400 USD)... To chyba
              > na tej zasadzie jak niektórzy twierdzą że w Polsce robotnik na budowie zarabia
              > 4 tysiace na rękę... Myślenie życzeniowe.

              Kazdy który się pofatyguje i przyjedzie za pracą a tam już na niego czekają.
              biznes.onet.pl/w-chinskich-fabrykach-zaczyna-brakowac-rak-do-prac,18597,3186554,1,prasa-detal
              W tym samym czasie, gdy bezrobocie w USA sięga niemal 10 procent, niewykwalifikowani robotnicy w największych miastach przemysłowych Chin zachęcani są do pracy premiami i dodatkami. Zarobki w fabrykach wzrosły w ostatnich miesiącach nawet o 20 procent. Zaledwie rok po masowych zwolnieniach milionów robotników Chiny stają przed poważnym problemem braku rąk do pracy.

              Większość firm zajmujących się telemarketingiem jest obłożona zleceniami od fabryk, w których imieniu mają dzwonić pod przypadkowe numery z książki telefonicznej z propozycjami pracy. Niektórzy producenci mają już wielotygodniowe opóźnienia w realizacji zamówień, bo nie mogą znaleźć dostatecznej liczy robotników – niektórzy nawet zamykają linie produkcyjne i myślą o podwyżce cen. A takie podwyżki niewątpliwie spowodowałyby także wzrost kwot płaconych przez konsumentów w USA za chińskie produkty…
              biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/457617,chinski_pracownik_przestaje_byc_tani.html
              "Jeszcze dwa lata temu 1500 juanów miesięcznie (1 USD to niespełna 7 juanów) było powszechną stawką, która satysfakcjonowała robotnika. Dziś jest to przeważnie 3000. Ale i tak trudno jest znaleźć dobrych robotników" - mówi 28 letni Jie. Do niedawna sam pracował w fabryce sukien ślubnych. Postanowił otworzyć własny mały zakład i ma trudności ze znalezieniem pracowników.

              Teraz jet to 3400juanów 1590zł
              • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 16:12
               Ale o tym mówiłem, pan Jie mówi jak trudno o robonika za 400 USD w Chinach, a pamiętasz te artykuły jak pan Iksinski mówił jak trudno o roboników na budowie w Poslce i musi placic po 4 tysiace na rękę? Bwahahaha. Artykuły takie mozna o kant dupy potłuc. Liczy się statystyka w skali makro. Pokaż mi ROZKŁAD statystyczny zarobkow populacji w CHRL a nie wypociny pana Jie to pogadamy.
               • Gość: olo Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 151.59.17.* 30.11.10, 19:05
                > Ale o tym mówiłem, pan Jie mówi jak trudno o robonika za 400 USD w Chinach, a p
                > amiętasz te artykuły jak pan Iksinski mówił jak trudno o roboników na budowie w

                Co ma pan Iksinsk z bzdurnymi mitami, do mega miast przemysłowych w Chinach które ciągle się rozbudowują? nie ta skala i porównanie, pan Iksinsk sobie tylko po bełkotał po czym zwolnił 50% załogi a tu masz fakty.

                Chińczycy już mają swoje montownie w Polsce omijają cło do UE tyle ze ta cła były wczesniej ale ChiNski robotnik zarabiał 2x mniej i im się to opłacało ale teraz już nie, bo Polski zarabia tyle samo co kiedyś.

                Jedyna dobra wiadomość HI HI, to taka ze już niema gzie przenieść produkcji taniej!!!!
                Polska już jest tańsza od Chin jeśli ktoś chce wprowadzać wyroby na teren EU.


                Według Statystyki w Polsce żyje 2,1mln skrajnej reszta w biedzie a lepiej żyje tylko 20%.
                50% dzieci niedożywionych!!! i inne statystyki z IV świata które z roku na rok są gorsze.

                W tym roku Polacy kupili o ponad 10% mniej jedzenia!!! , bieda ciągle wzrasta, oczywiście tego nie podali w statystykach wzrostu sprzedarzy aut z kratką, bo by ich cała koncepcja się zawaliła.
                A to odzwierciedla w 100% cały ten medialny wzrost sprzedaży.                • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 19:56
                 > Co ma pan Iksinsk z bzdurnymi mitami, do mega miast przemysłowych w Chinach któ
                 > re ciągle się rozbudowują? nie ta skala i porównanie, pan Iksinsk sobie tylko p
                 > o bełkotał po czym zwolnił 50% załogi a tu masz fakty.

                 To są właśnie mity. Nie masz pojęcia o ROZKŁADZIE zarobków w chinach - wyspy prawdziwego szybkiego rozwoju i ogromne obszary biedy i wykluczenia, tak wyglądają Chiny dzisiaj. To się dynamicznie zmienia ale zarobki rzędu 400 dolców... Pojedynczy ludzie, w niektórych miejsach - owszem, tak. Średnio? No proszę cię!
         • Gość: vox Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.11.10, 14:01
          Gierek zmarnował mnóstwo pieniędzy, ale resztę zainwestował całkiem sensownie, o czym najlepiej świadczy fakt, że 20 lat po upadku PRL rządy tzw. wolnej Polski wciąż łatają dziury budżetowe, wyprzedając to, co zbudowano w tamtej epoce. Warto się też zastanowić, ile wynosiłby dziś PKB, gdyby Gierek nie zbudował nowoczesnej na tamte czasy infrastruktury energetycznej, która dopiero dziś zaczyna się sypać. Bo w tzw. wolnej Polsce nikomu "nie opłaca się" nawet jej remontować, nie mówiąc o budowie nowej.
           • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 16:20
            > Gierek popelnil blad liczac na eksport na Zachod i wydajac zbyt duzo na wojsko,
            > szczegolnie utrzymujac olbrzymia ilosc zolnierzy.

            Gierek popełnił błąd bo nie wprowadził kapitalizmu. Trzeba było olać sowietów i wprowadzić wymienialnośc złotówki, ceny rynkowe oraz spółki prawa handlowego na normalnych zasadach. Za Gierka budowano fabrykę i nikt nie potrafił odpowiedzieć czy ona jest rentowna czy nie bo nie było rachunku ekonomicznego i cen rynkowych. Jak to miało być racjonalne, tego niestety nie wiem. Gospodarka nie znosi ideologii.
            • Gość: chór wujów Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 87.99.20.* 30.11.10, 16:53
             To, o czym piszesz, próbowała zrobić Czechosłowacja. Z jakim skutkiem - wszyscy wiemy. Sowietów można było olać, ale ich czołgi - znacznie trudniej. A fabryki budowane za Gierka nie musiały być rentowne, bo sens ich istnienia był następujący: Polska zaciągała kredyty na ich budowę, kupowała (w miarę) nowoczesne technologie i niezbędne komponenty za twardą walutę z tych kredytów, po czym produkt finalny eksportowała na wschód, otrzymując w zamian ruble. Część z tych rubli miała pokrycie w surowcach, reszta - nie, i tę nadwyżkę musieliśmy spłacić samodzielnie. Interes jak cholera...
                • Gość: chór wujów Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 87.99.20.* 30.11.10, 22:27
                 Oj, widać, że w tamtych czasach nie było Ciebie jeszcze na świecie... Gdyby Ruskie po prostu płacili surowcami, które można byłoby dalej opchnąć, to w Polsce byłby raj na Ziemi. Ale oni płacili rublami transferowymi, którymi my mogliśmy się podetrzeć (gdyby istniały realnie, a nie tylko jako księgowa jednostka rozliczeniowa). Surowce nam też wydzielali, woleli je sami sprzedać za "twardą" walutę. Jak myślisz, po co Polska kupowała ropę od Arabów, po co nam były Zawrat, Sokolica i inne supertankowce, skoro mieliśmy rurociąg Przyjaźń? Po co rudo-węglowce i ruda ze Szwecji, skoro mieliśmy LHS? Jedyny przemysł niemiecki, jaki mieliśmy szansę dogonić, znajdował się w NRD. Porównaj kwiat naszej motoryzacji, Jelcze, Stary, Nysy i Żuki, uzupełnione dwoma licencyjnymi Fiatami, z potężnymi koncernami niemieckimi, a potem odszczekaj brednie, jakie palnąłeś. Jedyne, z czym się od biedy mogę zgodzić, to porównanie do Chin - ale też Chińczycy zdobywali rynki dumpingową ceną, a nie nowoczesnością...
                 • Gość: Kagan Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.dsl.telepac.pt 30.11.10, 23:00
                  W "tamtych czasach" pracowalem w nauce a pozniej w handlu zagranicznym... Ruble transferowe byly zas niemal dokladnie takim samym pieniadzem jakim jest dzis dolar, euro czy zlotowka: wirtualnym (tzw. fiat money)...
                  A Gierek mial tez racje, budujac rafinerie w Gdansku, aby nie byc na 100% zaleznym od jednego dostawcy.
                  Polskie Fiaty niezle sie sprzedawaly na Zachodzie. Wymagaly tylko ciaglej modernizacji. Gdyby np. Polonez mial lepszy silnik, to bylbym hitem eksportowym. Ale zabraklo kasy na nowy silinik, a ten co byl montowany w FSO, to byl z konca lat 1940. Moglismy jednak konkurowac z VW czy Oplem: z Mercedesem czy BMW oczywiscie nie, ale przecietny Niemiec to nawet i dzis raczej Mercedesem nie jezdzi...
                  I zgoda: Chinczycy zaczeli od konkurowania cenami. My tez tak moglismy. Przed wojna tez sprzedwalismy np. cukier taniej za granica niz w kraju...
                  • Gość: chór wujów Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: 87.99.20.* 01.12.10, 00:17
                   Jeśli rzeczywiście źle Cię oceniłem, to znaczy, że przesiąkłeś ówczesną ideologią i stanowisz przypadek beznadziejny. Polski Fiat "sprzedawał się nieźle na Zachodzie" tylko dlatego, że za znacznie mniejsze pieniądze oferował podobieństwo do włoskiego Fiata 125, świetnego samochodu z nowoczesnym zawieszeniem i silnikiem DOHC. Ale tylko podobieństwo - cała reszta, oprócz karoserii, pochodziła ze starszego o dekadę Fiata 1300/1500. I te same podzespoły pozostały pod karoserią nowego Poloneza. Znów nowe było TYLKO nadwozie, zresztą ciężkie i wcale nie tak rewelacyjnie wystylizowane (dzieło Giugiaro - jeden z odrzuconych projektów Lancii Delty), a płyta podłogowa i zawieszenie - z przełomu lat 50 i 60-tych. Silniki - jak sam zauważyłeś - jeszcze starsze. Jak taki zabytek miał konkurować z VW Golfem, Oplem Kadettem czy Fordem Escortem? Oszukujesz sam siebie, a przy okazji mieszasz w głowach forumowiczom...
                   • Gość: Kagan Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.dsl.telepac.pt 01.12.10, 11:39
                    Zapominasz, ze na Zachodzie elity intelektualne i w sporej czesci tez finansowe sa przesiakniete ideologia, zwana u nas w Polsce "socjalistyczna", stad tez radze sobie doskonale na owym Zachodzie...
                    I widze, ze nie masz pojecia o rynku i marketingu. Polski Fiat 125 czyli FIAT 125P czy tez Polonez nie konkurowal z wloskim Fiatem 125 (pozniej 1310 czy tez z VW Golfem, ale z samochodami o conajmniej klase nizszymi, np. z Fiatem 127 czy VW Polo. Zachodni Europejczyk mial wiec do wyboru: albo mniejszy samochod, ale nowoczesniejszy, albo tez wiekszy, choc nieco przestarzaly Polski Fiat 125. Ja tak postepuje: zamiast kupic np. nowego Nissana Micre, za te same, jak nie mniejsze pieniadze kupuje uzywanego Nissana Primere...
            • spector1 Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! 30.11.10, 18:22
             komrade:
             Nie kompromituj się ze swoją ideologią kapitalizmu.Zaprzestań produkcji tych makro bzdetów.

             Krwioobiegiem kapitalizmu jest pieniądz emitowany przez np. FED.
             Gdzie masz wolny rynek w systemie bankowym? Od tego należałoby zacząć

             Poczekaj na efekty działania wolnego rynku w polskiej służbie zdrowia.
             Zobaczysz, jak cię będą leczyć polscy lekarze "specjaliści" w sprywatyzowanej
             służbie zdrowia, z cenami rynkowymi (do czego w pokrętny sposób dąży Tusk).
             Jeżeli nie masz dostępu do dobrej zachodniej służby zdrowia ,na zasadach jak tubylcy,
             to sytuacja takich jak ty będzie ......

             Wystarczy niefortunna stłuczka czy wywrotka na nartach w Zakopanem , przy której
             poleci ACL,MCL abyś poczuł wolny rynek na własnej skórze.
             Na przykładzie afery w szpitalu w Gdyni widać w jakie potworki przepoczwarzą się polskie szpitale .
             Leczyć będą cię ci sami specjaliści, niedouczeni, nieznający j.obcych.
             Czy ty byłeś kiedykolwiek na Kubie?
             Spector
             • Gość: komrade Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! IP: *.acn.waw.pl 30.11.10, 19:44
              > Nie kompromituj się ze swoją ideologią kapitalizmu.Zaprzestań produkcji tych m
              > akro bzdetów.

              Łatwo jest nazwać coś bzdetem natomiast trudniej jest wskazać gdzie w istocie w rozumowainu tkwi błąd, prawda? Fakty sa takie ze w socjalizmie gospodarka była zideologizowana, nie było realnego rachunku ekonomicznego i normalnych cen. Takie coś nie mogło działać.

              > Krwioobiegiem kapitalizmu jest pieniądz emitowany przez np. FED.
              > Gdzie masz wolny rynek w systemie bankowym? Od tego należałoby zacząć

              Ale ja się zgadzam, dzisiejszy kapitalizm ma pełno wad związanych z nadmierną ingerencją państwa i regulacjami. W old-skulowym kapitalizmie problemy takie nie występowały, waluta była powiązana ze złotem i wszystko było uczciwsze. Inna sprawa że nawet dzisiejszy karykaturalny, etatystyczno-państwowy kapitalizm sprawdza się milion razy lepiej niż sowiecki socjalizm!

              > Poczekaj na efekty działania wolnego rynku w polskiej służbie zdrowia.
              > Zobaczysz, jak cię będą leczyć polscy lekarze "specjaliści" w sprywatyzowanej
              > służbie zdrowia, z cenami rynkowymi (do czego w pokrętny sposób dąży Tusk).

              Jesteś kolejnym osłem który wierzy że państwo leczy cię ZA DARMO, i w dodatku wierzysz że robi to bez kolejek, fachowo, szybko i sprawnie. Normalny człowiek jak widzi że ludzie stoją po coś w kolejce 3 miesiące to rozumie że COŚ JEST NIE TAK Z FUNDAMENTAMI SYSTEMU. Jeśli staniesz na ulicy i zaczniesz całkowicie "za darmo" rozdawać np butelki z piwem, po jednej na głowę, to zaraz utworzy się kolejka, prawda? Ludzie będą stać i czekać po to 'darmowe' piwko, nawet jeśli to będzie rozcienczone i słabej jakości. Tak działa PAŃSTWOWA i "darmowa" służba zdrowia, tylko kretyni nie rozumieją że tak jak TY musiałeś za to rozdawane piwo zapłacić tak lekarz specjalista który cie przyjmuje 'za darmo' po paru miesiącach uwłaczającego czekania też jest opłacany.
            • krystin9 Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! 30.11.10, 18:55
             > Gierek popełnił błąd bo nie wprowadził kapitalizmu. Trzeba było olać sowietów i
             > wprowadzić wymienialnośc złotówki, ceny rynkowe oraz spółki prawa handlowego n
             > a normalnych zasadach. Za Gierka budowano fabrykę i nikt nie potrafił odpowiedz
             > ieć czy ona jest rentowna czy nie bo nie było rachunku ekonomicznego i cen rynk
             > owych. Jak to miało być racjonalne, tego niestety nie wiem. Gospodarka nie znos
             > i ideologii.

             Gierek myślał bardzo mądrze i perspektywicznie. (młody BALCEROWICZ BYŁ CZŁONKIEM JEGO KOMISJI DORADCZEJ)Kredyty dolarowe wzięte na rozwój i nowe inwestycje miały być spłacane eksportem na Zachód.
             Nie przewidział jednak faktu BANKRUCTWA GOSPODARKI RADZIECKIEJ i PRZYMUSU EKSPORTU TYCHŻE TOWARÓW DO ZSRR (niestety nie za dewizy, ale za RUBLE TRANSFEROWE BEZ POKRYCIA DEWIZOWEGO). Do tego banki zachodnie PODNIOSŁY OPROCENTOWANIE NASZYCH KREDYTÓW.
             A pan Balcerowicz, wysłany przez Gierka na staż do USA, dokładnie wyliczył datę bankructwa Polski
             Gierek miał do wyboru: BANKRUCTWO ALBO LOS WĘGIER, kiedy chciały uciec z Układu Warszawskiego!!!
   • krystin9 Re: Czyli od 2011 obniżka podatków! 30.11.10, 18:58
    Gość portalu: borys napisał(a):

    > Tak trzymać panie Donaldzie! Od 2011 podatki : 3x15%!!!! Na pohybel PISiorom, w
    > końcu dotrzymał słowa i obniża podatki.

    POPYT I PKB WZRASTA, BO WSZYSCY SIĘ SPIESZĄ PRZED PODWYŻKAMI CEN I WZROSTEM INFLACJI w przyszłym roku
   • Gość: olo Re: Wzrost za unijną kasę IP: 151.59.17.* 30.11.10, 11:14
    Jak może rosnąc konsumpcja jeśli spadła sprzedaż żywności , to jest chwilowa sprzedaz aut z kratką.
    Jeśli Polacy przeznaczyli kwotowo 3% mniej na jedzenie, ale ze ono podrożało to kupili go o min 10% mniej.
    10% mniej na na jedzenie które kupuje się codziennie!!! I TO JEST PRAWDZIWY WSKAZNIK , bo auta z kratką czy telewizora nie kopią przez następne 5 lat.

    Bezrobocie rośnie 6x szybciej od PKB urośnie w lutym ponad 13% , a za rok przy tej dynamie może to być 15~16% skok o 30%.

    biznes.interia.pl/makroekonomia/news/wazne-bezrobocie-w-polsce-wzrosnie,1563582
    Wiceprezes GUS:
    - W listopadzie bezrobocie wzrośnie miesiąc do miesiąca o 0,2-0,3 pkt proc., a na koniec roku wzrośnie do 12,2-12,3 proc. - powiedział PAP wiceprezes GUS Janusz Witkowski. Jego zdaniem, najwyższa stopa bezrobocia przypadnie na luty 2011 roku, kiedy przekroczy 13 proc
    .

    Ceny w ostatnich 2 latach rosną jak szalone co roku utrzymanie mieszkania + jedzenie 20% (na tyle stac statystycznego Polaka)

    Koszyk inflacyjny jest oderwany od rzeczywistości:
    reprezentuje tylko 15% ludzi,według tego koszyka ma każdy zarabia 4600 brutto nie ma w nim , emerytów i rencistów bezrobotnych w każdym mieszkaniu pracują 2 osoby pracujące z 4600BRUTTO.
    To są jaka z ludzi, gdy biednieje co roku 20% A MU WMAWIAJĄ ZE ROŚNIE PKB i jego dobrobyt.

    • Gość: vox Re: Wzrost za unijną kasę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.11.10, 11:36
     > Bezrobocie rośnie 6x szybciej od PKB urośnie w lutym ponad 13% , a za rok przy
     > tej dynamie może to być 15~16% skok o 30%

     Spoko. Gdy Niemcy otworzą rynek pracy, za zachodnią granicę ucieknie kolejny milion Polaków, a Tusk ogłosi z fanfarami, że bezrobocie spada. Tak samo, jak Kaczyński, gdy dwa miliony uciekły na Wyspy.
     • marian446 Re: Wzrost za unijną kasę 30.11.10, 11:50
      Gość portalu: vox napisał(a):

      > > Bezrobocie rośnie 6x szybciej od PKB urośnie w lutym ponad 13% , a za rok
      > przy
      > > tej dynamie może to być 15~16% skok o 30%
      >
      > Spoko. Gdy Niemcy otworzą rynek pracy, za zachodnią granicę ucieknie kolejny mi
      > lion Polaków, a Tusk ogłosi z fanfarami, że bezrobocie spada. Tak samo, jak Kac
      > zyński, gdy dwa miliony uciekły na Wyspy.


      Gdy czytam teksty takich życiowych ignorantów jak Ty, to zbiera mi się na wymioty. Możecie sobie ludzie wbić do tych swoich pustych łbów, że emigracja sprzed 3-4 lat była spowodowana koniunkturą i znakomita sytuacją gospodarczą na wyspach, której na chwilę obecna nie ma. Możecie sobie wyobrazić, ze wielu Niemców ucieka pracować do Norwegii. Ależ będzie zdziwienie, kiedy maj 2011 okaże się klapą. Co wy wtedy zrobicie?
      • Gość: olo Re: Wzrost za unijną kasę IP: 151.59.17.* 30.11.10, 12:07
       marian446 napisał:
       > Gdy czytam teksty takich życiowych ignorantów jak Ty, to zbiera mi się na wymio
       > ty. Możecie sobie ludzie wbić do tych swoich pustych łbów, że emigracja sprzed
       > 3-4 lat była spowodowana koniunkturą i znakomita sytuacją gospodarczą na wyspac
       > h, której na chwilę obecna nie ma. Możecie sobie wyobrazić, ze wielu Niemców uc
       > ieka pracować do Norwegii. Ależ będzie zdziwienie, kiedy maj 2011 okaże się kla
       > pą. Co wy wtedy zrobicie?

       He he przede wszystkim tym ze w Polsce panowało bezrobocie powyżej 20% z zasiłkami tylko rok , które przysługiwało góra 1/4 bezrobotnych.
       To by się skończyło rewoltą , ale rząd eksportował bezrobocie, oszczędził na zasiłkach opiece socjalnej i policji, i przy tym kupę szmalu zarobił przez wysyłających górę pieniędzy ciężko pracujących emigrantów do Polski i zwiększając mityczne PKB.
       Rzad ogłosił sukces medialny o spadającym bezrobociu brzy ubytku miejsc pracy jak to mamy do tej pory niedługo ponad 13% wzrost w parę miesięcy o 16% TO JEST SUKCES.

       Taka jest prawda , teraz następna tura do Niemiec Austrii niedługo się okaże ze niema łacznie 4mln polaków w wieku produkcyjnym !!!!!!
       To 25% pracujących w Polsce !!!!!!


       • marian446 Re: Wzrost za unijną kasę 30.11.10, 12:39
        Bzdury opowiadasz synuś. Gdyby nie "prosperity" nikt by nie wyjechał na wyspy, bo by nie było do czego. Wtedy pracy było od za***nia. Nawet w Polsce w tamtym okresie było łatwo o dobrze płatną pracę. A rząd to Ci chyba mózg eksportował, a nie bezrobocie.
        • Gość: Kagan Re: Wzrost za unijną kasę IP: *.dsl.telepac.pt 30.11.10, 12:47
         Od roku 1989 w Polscy pracy nie ma, a to dzieki "reformom" Balcerowicza. Stad tez pisze z zagranicy...
         Na tym podobno biednym i pograzonym w recesji poludniu Europy zarabiam na reke 10 razy tyle, co zarobilbym w Polsce (zakladajac, ze znalazlbym w Polsce prace, co dzis jest mocno watpliwe), przy po$odbnych, a nawet nizszych cenach. Tyle o tym PO-lskim 'dobrobycie'... :(
        • Gość: olo Re: Wzrost za unijną kasę IP: 151.59.17.* 30.11.10, 12:59
         marian446 napisał:
         > Bzdury opowiadasz synuś. Gdyby nie "prosperity" nikt by nie wyjechał na wyspy,

         Liczą się fakty, ludzie z biedy uciekają i tyle , mimo prosperity która dawno się skończył w Anglii czy Irlandii ludzie tam dalej wyjeżdżają baranie.
         Ceny w polce poszybowały w gorę a pensje stoją (większość b.szybko biednieje) , za 1500zł netto z nadgodzinami (tyle zarabia statystyczny Polak) 1/3 bez stałej umowy (następny rekord eu)
         Gdzie koszt samego utrzymania mieszkania (WŁASNEGO WYNAJEM X2) to już 900zł prawie najdrożej w Europie, a cienki cały czas szybko w górę + VAT niedługo.
         Ludzie nie mają za co przeżyć a bezrobocie wzrasta ekspresowo w Lutym ma być ponad 13%, wzrost o 16% w parę miesięcy.

         Ci najsprytniejsi co coś potrafili już uciekli niestety, następnym będzie trudniej ale z biedy wszystko można.

         90% pracujących inżynierów (PRACUJĄCYCH I PRAWDZIWYCH NIE TYCH OD SPRZEDAŻY CZY NA ZASIŁKU) w chce wyjechać
         biznes.interia.pl/news/88-procent-chce-wyjechac,1533242
         88 proc. inżynierów w chwili obecnej przyjęłoby posadę za granicą - wynika z sondy przeprowadzonej wśród kadry technicznej przez Bank Danych o Inżynierach.
         • Gość: Kagan Wzrost za unijną kasę i na kredyt :( IP: *.dsl.telepac.pt 30.11.10, 13:14
          Ja wyjechalem, i dobrze zrobilem. W Polsce nie ma dla mnie pracy, choc mam doktorat i studia ekonomiczne (najlepsze australijskie uniwersytety) oraz ponad 20 lat praktyki w wielkich koropracjach typu Barclays czy Compaq (jako analityk i menedzer).
          Dobra prace w Polsce maja dzis tylko 'krewni i znajomi krolika'. A jak zenujaco niski poziom oni reprezentuja to wiem, gdyz czesto latam do Polski na biznesowych trasach (np. z Niemiec czy Szwajcarii) i mam mozliwosc dokladnej obserwacji tej elyty polskiego 'biznesu' i 'dyplomacji'...
          lech.keller@gmial.com
         • kamyk_wj Re: Wzrost za unijną kasę 30.11.10, 14:16
          > Ceny w polce poszybowały w gorę a pensje stoją (większość b.szybko biednieje) ,
          > za 1500zł netto z nadgodzinami (tyle zarabia statystyczny Polak)
          No, to dość ciekawe. A skąd ta statystyka?

          > 1/3 bez stałej umowy (następny rekord eu)
          Sprawdź dane dla Holandii

          > Gdzie koszt samego utrzymania mieszkania (WŁASNEGO WYNAJEM X2) to już 900zł prawie >najdrożej w Europie,
          Gdyby było 900 EUR, to nawet by się zgadzało

          > Ludzie nie mają za co przeżyć a bezrobocie wzrasta ekspresowo w Lutym ma być ponad >13%, wzrost o 16% w parę miesięcy.
          Trzeba liczyć do poprzedniego lutego, bo są duże wahania sezonowe

          > Ci najsprytniejsi co coś potrafili już uciekli niestety, następnym będzie trudniej ale z biedy >wszystko można.
          Na pewno łatwo dostaniesz pracę w każdym kraju UE, jako ekspert od makroekonomii. Może z wyjątkiem Grecji, tam mają dużo takich ekspertów.
          • Gość: olo Re: Wzrost za unijną kasę IP: 151.59.17.* 30.11.10, 14:41
           kamyk_wj napisał:
           > > za 1500zł netto z nadgodzinami (tyle zarabia statystyczny Polak)
           > No, to dość ciekawe. A skąd ta statystyka?
           GUS 2400zł średnia której nie zarabia blisko 70% minimalna 980zł większość zarabia 1500.

           > > Gdzie koszt samego utrzymania mieszkania (WŁASNEGO WYNAJEM X2) to już 900
           > zł prawie >najdrożej w Europie
           > Gdyby było 900 EUR, to nawet by się zgadzało
           Już jest to ponad 2x drozej niż w Hiszpanii

           Tu jest wykres z cenami , z 2008r teraz przyjmij 410zł i zobacz gdzie masz Polske.
           Od tego czasu ceny poszły co najmniej 35%.
           -Kiedy ceny Energii w europie spadły o 1,5% w Polsce wzrosły o 18% brutto dla użytkownika 30% (rózne opłaty dodatkowe które rosną b.szybko)
           -Kiedy ceny gazu w Europie spadły o 17% w w polce wzrosły o 6% netto 10% brutto.
           Ceny wody w tym roku 20% brutto, mają rosnąc 50% netto przez 3lata.
           www.egospodarka.pl/s/imagezoom.thtml?id=55549

           Utrzymanie mieszkania czyli prąd gaz ,woda itp ceny gazu ,prądu są w Polsce prawie najwyższe w eu i rosną dalej.
           W drogich północnych Włoszech 1kWh brutto ilość kWh / rachunek do zaplecenia to 9-10 CENTÓW w Polsce 65groszy 17 centów a na dniach podwyżki i będzie 20centów.

           > > Ludzie nie mają za co przeżyć a bezrobocie wzrasta ekspresowo w Lutym ma
           > być ponad >13%, wzrost o 16% w parę miesięcy.
           > Trzeba liczyć do poprzedniego lutego, bo są duże wahania sezonowe

           W tamtym roku nie było wąchań a nawet jeśli są to nigdy tej wielkości z 11,4 na ponad 13
           2%p.p czy + 16% a ile to będzie w marcu pod koniec 14% bezrobocie? to nie są wąchania lecz wyraźny trend.

           • Gość: olo Re: Wzrost za unijną kasę IP: 151.59.17.* 30.11.10, 15:03
            Gość portalu: olo napisał(a)
            >-Kiedy ceny Energii w europie spadły o 1,5% w Polsce wzrosły o 18% brutto dla >użytkownika 30% (rózne opłaty dodatkowe które rosną b.szybko)
            >-Kiedy ceny gazu w Europie spadły o 17% w w polce wzrosły o 6% netto 10% brutto.
            >Ceny wody w tym roku 20% brutto, mają rosnąc 50% netto przez 3lata.


            Oczywiście w ciągu roku


            www.wprost.pl/ar/196780/W-Polsce-najwieksze-podwyzki-cen-energii/
            W Polsce największe podwyżki cen energii
            Energia elektryczna drożeje w Polsce najbardziej w całej Unii Europejskiej - wynika ze statystyk przedstawionych w piątek przez Eurostat. W latach 2008-2009 ceny w Polsce wzrosły o 17,9 proc., podczas gdy w UE spadły średnio o 1,5 proc.


            W tym roku powtórka następne w tym roku podwyżki, ile w skali roku 18% netto 25% brutto i znów najwyższe w europie..
            finanse.wp.pl/gid,12804131,galeria.html
            Najdroższy prąd jest w...
            Ceny energii rosną coraz bardziej. Dostawcy właśnie zaproponowali URE kolejną podwyżkę, w zależności od operatora, od 13 do 22 proc.!


            Woda
            finanse.wp.pl/kat,104132,title,Oplaty-za-wode-wzrosna-o-ponad-100-proc,wid,12866124,wiadomosc.html
            150-procentowa podwyżka cen. Wszyscy zapłacimy więcej
            Opłaty za wodę wzrosną o ponad 100 proc.
            Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków w Polsce wynosi 8 zł za metr. To 14 proc. więcej niż przed rokiem. Jak szacuje jednak Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie w 2015 roku wzrośnie ona do 12-16, a nawet


            14% NETTO ile brutto? ponad 20%

            Zywnosc
            Wciągu 1 miesiąca 2 fale powyzek jedzenia, łączne średnio ponad 12% w 1 miesiąc , te są któreś z kolei.
            biznes.interia.pl/news/czekaja-nas-dwie-fale-podwyzek,1559397
            Czekają nas dwie fale podwyżek cen żywności - ostrzegają ekonomiści.

            Pierwsza już przed świętami. Najmocniej podrożeją owoce i warzywa, o 15-20 proc. - prognozuje Instytut Ekonominki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Droższe będą zarówno te krajowe, jak i importowane. To skutek słabego urodzaju i tegorocznych powodzi. To przełoży się na wyższe ceny przetworów, czyli m.in. soków i dżemów. Również tegoroczne świąteczne wypieki będą naprawdę kosztowne. W górę pójdą także ceny mięsa - drobiu o mniej więcej 8 procent, tak samo wędlin.


            • deepshitdiver Dzięki Olo 30.11.10, 19:53
             za pracę u podstaw (widzę twój codzienny wysiłek na forum). Ciężko jest uświadomić zmanipulowanym Polakom, że ich wspaniała ojczyzna nie jest zieloną wyspą lecz opresyjnym państwem, które "kroi" ich na każdym kroku.
             • Gość: olo Re: Dzięki Olo IP: 151.59.17.* 30.11.10, 20:42
              Dzięki za uznanie he he,
              Czasami myślę ze to trafia w próżnie, propaganda robi swoje i ludzie myślą ze 1500zł w Polsce to jak 1400Eu za granicą.
              Większość ludzi nawet nie wie jak biednieje co roku , w Polce niema żadnych stron medii które monitorują realną inflację.
              Media sieją propagandę aż do bólu ,koszyk inflacyjny w Polsce to istna parodia obejmuje tylko 15% ludzi.

              Tu próbka propagandy:
              wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80630,8005224,Premier_Slowenii_skarzy_sie_na__glodowe__zarobki.html
              Średnia płaca netto wyniosła w Słowenii w marcu br. 967 euro. Słowenia boryka się z dużym bezrobociem (10,6 proc.), a jej PKB spadł w zeszłym roku o 7,8 proc.

              To jest już szczyty manipulacji
              Widziałeś kiedykolwiek aby gazeta podawała zarobki netto?
              W tym samym czasie w Polsce średnia to 2318zł 580Eu, ( ALE W MEDIACH TYLKO I WYŁĄCZNIE 3232,70 nawet bez dopisania brutto)
              Ale ale to nie ta sama średnia co w Słowenii, rozwarstwienie zarobków w Słowenii jest 2x mniejsze , gdyby rozwarstwienie w Polsce było takie jak w Słowenii średnia nie prezkroczylaby w Polsce 470Eu 1900zł.
              Czyli 2x mniej przy cenach praktycznie identycznych , papierosy są tańsze.

              Ale co wywnioskował czytelnik leming nafaszerowawszy propagandą średniej brutto, gdyż oczywiście w Polsce netto nigdy nie podają!!!!!
              Ze to tyle co w Polsce he he a prawda była taka ze zarabiają już 2x tyle i chcą podwyżek.

              Niech sobie to ludzie przemyślą.