Dodaj do ulubionych

List przyjazny do Bogusława Grabowskiego

24.01.11, 21:27
lub zgodę na to, by zostali sobie tam, gdzie wepchnęła ich własna niefrasobliwość wspierana działaniami rządu i parlamentu, którego już dawno nie będzie.

No tutaj akurat nie mam najmniejszych problemów z wyrażeniem swojej zgody... Byle na obecny ZUS nie trzeba było płacić więcej niż 12% pensji
Obserwuj wątek
    • Gość: ner.i OFE to hamowanie gospodarki !! IP: *.remcom.it.pl 25.01.11, 08:42
      Jankowiak pan, OFE to sprawdzony już w świecie sposób na wyprowadzenie pieniędzy publicznych do prywatnych kieszeni. Gwarantem tego złodziejstwa jest na dodatek państwo, czyli my wszyscy jako podatnicy. Papiery dłużne, spekulacja nimi nie tworzy bogactwa dla ogółu, powoduje przesuwanie w "legalny" sposób olbrzymich środków z rąk społeczeństwa do rąk jednostek. Jankowiak pan, Friedman nie miał racji twierdząc, że gospodarka sama się reguluje i trzeba usuwać wszystkie publiczne instytucje zakłócające naturalne procesy rynkowe. Nie uwzględnił ludzkiej nieokiełznanej chciwości. By chciwość tą usunąć trzeba zlikwidować spekulacje na rynkach finansowych. Jankowiak pan, Ty chciwość wspierasz, okradać mnie chcesz, uczciwości Ci brak, spojrzyj w lustro i przeproś Grabowskiego. Jankowiak pan, celowo czy nie, rozwalasz instytucję ubezpieczeń społecznych, niezawodnego, sprawdzonego gwaranta naszych emerytur oraz czynnika integrującego społeczeństwo. Podzielonym społeczeństwem łatwo manipulować, o to Ci chodzi ?? Czas zaplaty za Twe rady może nadejść szybciej niż myślisz. ignacy
        • Gość: Gienek Re: OFE to hamowanie gospodarki !! IP: *.play-internet.pl 30.01.11, 18:01
          Problemem w Polsce jest brak opozycji. Jarosław Kaczyński do dnia dzisiejszego nie rozumie, że wybory prezydenckie, samorządowe przegrał wyłącznie z jednego powodu, że PIS zajmuje się wyłącznie katostrofą w Smoleńsku, przegra kolejne jeśli to się nie zmieni, ponieważ to jest temat zastępczy, który ludzi coraz bardziej denerwuje, że przykrywa istotne problemy dla kraju. Gdyby PIS był mądry to zgłosiłby inicjatywę rozpisania referendum w sprawie, czy ludzie chcą zmniejszyć przekazywanie składki do OFE z 7,3% na 2,3% i zaczął zbierać w tej sprawie podpisy. Jeśli PIS to zrobi wygra w cuglach wybory do Sejmu. Jeśli zrobi to SLD to wynik dwukrotnie poprawi z ostatnich wyborów do Sejmu. Jeśli z robi to PJN to dostanie 10% w wyborach do Sejmu. Tu nie ma na co czekać tylko brać się do roboty.

• popierwsze Re: OFE to grabież Polaków 30.01.11, 18:45
        Gość portalu: ner.i napisał(a):
        Przymusowe OFE w ciągu 10 lat dostały za darmo 20 mld zł. Dostawały procenty od nieswoich pieniędzy i ryzykowały na nasz koszt! Ale teraz mają czym opłacać swych pachołków i kundelków!!! I dalej są PRZYMUSOWE!
        > Jankowiak pan, OFE to sprawdzony już w świecie sposób na wyprowadzenie pieniędz
        > y publicznych do prywatnych kieszeni. Gwarantem tego złodziejstwa jest na dodat
        > ek państwo, czyli my wszyscy jako podatnicy. Papiery dłużne, spekulacja nimi ni
        > e tworzy bogactwa dla ogółu, powoduje przesuwanie w "legalny" sposób olbrzymich
        > środków z rąk społeczeństwa do rąk jednostek. Jankowiak pan, Friedman nie miał
        > racji twierdząc, że gospodarka sama się reguluje i trzeba usuwać wszystkie pub
        > liczne instytucje zakłócające naturalne procesy rynkowe. Nie uwzględnił ludzkie
        > j nieokiełznanej chciwości. By chciwość tą usunąć trzeba zlikwidować spekulacje
        > na rynkach finansowych. Jankowiak pan, Ty chciwość wspierasz, okradać mnie chc
        > esz, uczciwości Ci brak, spojrzyj w lustro i przeproś Grabowskiego. Jankowiak
        > pan, celowo czy nie, rozwalasz instytucję ubezpieczeń społecznych, niezawodnego
        > , sprawdzonego gwaranta naszych emerytur oraz czynnika integrującego społeczeńs
        > two. Podzielonym społeczeństwem łatwo manipulować, o to Ci chodzi ?? Czas zapla
        > ty za Twe rady może nadejść szybciej niż myślisz. ignacy
      • lokator Re: OFE to hamowanie gospodarki !! 30.01.11, 22:21
        Gość portalu: ner.i napisał(a):

> Jankowiak pan, OFE to sprawdzony już w świecie sposób na wyprowadzenie pieniędzy
        > publicznych do prywatnych kieszeni.

Może i tak. W zasadzie bronimy OFE nie dlatego, że są "fajne", ale dlatego, że Tusk wciska nam kit, a chodzi tylko o to, ze Platforma sobie nie radzi. PO jest sztywna doktrynalnie i pracuje dla PR, a nie dla ludzi. Za wszelką cenę Tusk z kumplami od piłki, bo przecież nie od zarządzania, nie chcą się przyznać, że zwyczjnie robią skok na kasę. Sens lub brak sensu istnienia OFE nie ma tu nic do rzeczy.

> Papiery dłużne, spekulacja nimi nie tworzy bogactwa dla ogółu, powoduje przesuwanie
        > w "legalny" sposób olbrzymich środków z rąk społeczeństwa do rąk jednostek.

A giełda jest jedyną legalną piramidą finansową, pompą finansową pompującą pieniądze od funduszy emerytalnych (w Polsce w małym stopniu) do tzw. banków "inwestycyjnych".
        Tylko wejście firmy na giełdę ma sens, dalszy obrót akcjami jest patologią.

> Friedman nie miał racji twierdząc, że gospodarka sama się reguluje i trzeba usuwać
        > wszystkie publiczne instytucje zakłócające naturalne procesy rynkowe.
        > Nie uwzględnił ludzkiej nieokiełznanej chciwości. By chciwość tą usunąć trzeba
        > zlikwidować spekulacje na rynkach finansowych.

Komunizm i współczesny kapitalizm to utopie. Właśnie dlatego, że nie uwzględniają ludzkiej chciwości. Chciwości władzy lub pieniędzy.
        Rozmawiałem z właścicielem małej firmy. On elektorat PO ja PiSu. Ja mówiłem, że za dużo jest złodziejstwa, że człowiek, który zarabia najniższą krajową nie jest żadnym konsumentem.
        On, że podstawową sprawą jest to, czy opłaca się zatrudniać pracownika czy nie.
        I tu dochodzimy do sedna sprawy. Ja nie chcę regulować rynku pracy przy pomocy np. podwyższania najniższego ustawowego wynagrodzenia. Ja chcę ingerencji w tych obszarach, które wpływają na to czy pracownika zatrudniać się opłaci, czy pracownik otrzyma godne zatrudnienie. Jakie to obszary?
        Otóż o tym, czy kurs złotówki wzrośnie czy zmaleje, czy zarabiać będą importerzy czy eksporterzy nie decyduje niewidzialna ręka rynku tylko prezesi Goldman Sachsa, JP Morgana, Morgan Stanleya. Współczesna ekonomia to szarlataneria, która ma za zadanie tworzyć "instrumenty finansowe" i "produkty finansowe" czyli inaczej mówiąc, ma za zadanie okraść naukowo zwykłego człowieka.

> Jankowiak pan, Ty chciwość wspierasz, okradać mnie chcesz, uczciwości Ci brak,
        > spojrzyj w lustro i przeproś Grabowskiego. Jankowiak
        > pan, celowo czy nie, rozwalasz instytucję ubezpieczeń społecznych, niezawodnego,
        > sprawdzonego gwaranta naszych emerytur oraz czynnika integrującego społeczeństwo.

Konkluzja jakby obok tematu. To, że OFE żerują na nas tak jak wcześniej było w przypadku NFI nie oznacza, że nie należy skrytykować Grabowskiego za włażenie Platformie w odbyt.

=========================================================
        Trzecia droga.... Ktoś to jeszcze pamięta?
        Jak dla mnie trzecia droga to kapitalizm bez spekulacji i innego złodziejstwa. Jak to osiągnąć?
        Hmmm.... :-)
        PiS plus CBA to była taka mocno siermiężna próba znalezienia trzeciej drogi.
        Wielcy ekonomiści i mali politycy przerzucają się terminologią, której ja nie rozumiem.
        Keynes, Friedmann, monetaryzm, opcje, rolowanie, derywaty. A ja, prosty człowiek chcę za swoją uczciwą pracę zarobić tyle, żeby wystarczyło nie tylko na wszystkie opłaty, ale żebym mógł pójść raz na jakiś czas do kina, teatru, i żebym na tygodniowy wyjazd nad morze nie musiał zaciągać kredytu. A jeśli słyszę, że się nie da, bo trzeba ciąć koszty to myslę, że kolejna rewolucja październikowa na jakiś czas zrówna wszystkich w nędzy.

A mogło być tak pięknie...
    • Gość: stary kumpel List przyjazny do Januszka Jankowiaka IP: *.adsl.inetia.pl 25.01.11, 16:18
      Jankowiak znam cie osobiscie od lat kiedy byłes dziennikarzyna w Zyciu Warszawy wiec powiem otwartym tekstem: Jestes zwykła szmata !
      Wypowiadasz sie jakoby w imieniu emerytów i własnych wnuków, ale jestes klamca i hipokrytą, bo sam odłozyles tyle szmalu, że wszystkie przypadajce ci emeryturki masz w nosie, a los biedaków masz w doooopie !!!! .
      ( To samo dotyczy Balcerowicza)
      A wiec wypowiadasz sie nie nie ich imieniu, tylko w imieniu swoich kumpli z rad nadzorczych i zarzadów OFE, aby jeszcze wiecej milionów z pensji i premii odlozyli lub zainwestowali w swoje własne majatki, nieruchomosci, jachty i samochody !
      • rover1308 Stary kumpel....a gnida.... 25.01.11, 19:57
        ....podzielam zdanie Ignacego z postu powyżej...ze jest coś wątpliwego w transferowaniu naszych pieniędzy do prywatnych funduszy....ale OFE są mniejszym złem niźli nieodpowiedzialne państwo,mogące każdorazowo,każdorocznie nas ograbić z emerytur ....bo jakość polityków jest coraz bardziej żenująca....a możliwości utrzymania wielkich rzesz emerytów przez nielicznych pracujących w przyszłości będzie niewielka...Dlatego rozumiem obawy J.Jankowiaka ,i cześć mu i chwała iż zadbał o swoją przyszłość, nawet powiem więcej, nie mając osobistego interesu, może szczerze powiedzieć swe zdanie.To że państwo stworzyło zły kształt OFE...to znaczy że jest podwójnie winne.A zawiść starego kumpla....może przysporzyć mu palpitacji...
        • Gość: stary kumpel Re: Stary kumpel....a gnida.... IP: *.adsl.inetia.pl 25.01.11, 21:28
          To nie Jankowiak wymyslił OFE, tylko Marek Góra.,ktory ideę zerżnał od Pinocheta i friedmanowskich ekonomistow z Chicago. Nb w Chile już w tej chwili znaczna częsc emerytow z ichniego "OFE" zyje dzieki państwowemu zasilkowi dla nędzarzy. Natomiast Jankowiak, chociaż nic nigdy nie wymyslił dla polskiej gospodarki , ma wlasny genialny patent jak sie utrzymac przy pelnym korycie dla głownych ekonomistow, prezesów rad nadzorczych i innych gnid - panie Rover .Kiedy taki facet udaje obronce interesów 1000 zlotowych emerytow, chce mi sie rzygac.
          Dedykuję mu wiersz Juliana Tuwima ":Do prostego czlowieka" z puenta
          "Bujac to my, panowie szlachta !"
        • tornson Re: Stary kumpel....a gnida.... 27.01.11, 20:53
          rover1308 napisał:

> ....podzielam zdanie Ignacego z postu powyżej...ze jest coś wątpliwego w transf
          > erowaniu naszych pieniędzy do prywatnych funduszy....ale OFE są mniejszym złem
          > niźli nieodpowiedzialne państwo,mogące każdorazowo,każdorocznie nas ograbić z
          > emerytur ....
          Nie sądzę, OFE to jeden z najgorszych tworów nieodpowiedzialnego państwa. Państwo które mogłoby nas ograbić z naszych emerytur to właśnie państwo które słucha takich neoliberalnych talibów, rynkowych obłąkańców jak Balcerowicz. Państwo które obniża podatki płacone przez najbogatszych, państwo które tnie wszelkie wydatki socjalne, państwo które wszystko prywatyzuje i komercjalizuje. Takie państwo rzeczywiście mogłoby nas ograbić z emerytur, państwo które niszczy takie patologie jak OFE jest o niebo lepsze.

> bo jakość polityków jest coraz bardziej żenująca....
          Tyle że polityka po 4 latach społeczeństwo może wylać ze stołka, prezesi i rady nadzorcze prywatnych korporacji są jak tyran i jego junta, nie do ruszenia, a jeśli już to zastąpieni zostaną przez tego samego typu sqrwysynów.

> a możliwości u
          > trzymania wielkich rzesz emerytów przez nielicznych pracujących w przyszłości b
          > ędzie niewielka...
          A niby dlaczego? Jeśli wzrośnie PKB na łebka to niech żadna szmata z rządu czy ch...waty pseudo spec od ekonomiki neoliberalnej nie chrzani że emerytury będą musiały być niższe. A jeśli z powodu demografii załamie się gospodarka to tym bardziej załamią się prywatne OFE.
        • Gość: Kondi Re: Stary kumpel....a gnida.... IP: *.dynamic.chello.pl 30.01.11, 19:57
          "ze jest coś wątpliwego w transferowaniu naszych pieniędzy do prywatnych funduszy"

Też mi się wydaje że nie powinno tak być. Nie powinno się transferować pieniędzy do prywatnych rąk, niech wszystkie od razu zostaną w państwowych. Po co im oddawać 60% tak jak teraz, oddajmy im całą pensję! Donek i Bronek będą wiedzieli co z tym zrobić.

• rpa2 Re: Stary kumpel....a gnida.... 30.01.11, 21:21
          jezeli będe w OFE a nie w zusie i nie dożyję emerytury to pieniądze muszą odziedziczyć moje dzieci ..i taki był sens jak buzek swego czasu tłumaczył sens reformy więc dlaczego ktos teraz kradnie moje składki ?? z zus moje dzieci nic nie odziedziczą jakbym wykitował przed emeryturą a jak dożyje to więcej z zusu niż z OFE i tak nie dostane ..proste
    • alakyr Kto tu manipuluje? 25.01.11, 20:00
      ....Nigdy jednak nie mieliśmy zrozumienia dla takich zmian w systemie emerytalnym, których implikacje sprowadzają się do tego, że obecny rząd w imieniu pokolenia naszych dzieci i wnuków zobowiązuje się do finansowania naszych przyszłych "godziwych" emerytur, nie wspominając, że będzie to musiało dla nich oznaczać wyższe podatki....

Wolno panu Jankowiakowi tak myśleć, to wolny kraj, tyle że trochę się tym kompromituje bo podważa sprawdzone i działające państwowe systemy emerytlne w Niemczech, Francji, Anglii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji i dziesiątkach innych państw.
      Sorry, kapitałowe systemy emerytalne istnieją wszędzie ale jako dobrowolne uzupełnienie natomiast obowiązkowy, państwowy system kapitałowy istnieje w kilku krajach świata i przeżywa ciężkie chwile. Ciekawe dlaczego, może coś o tym panie ekspercie?

• Gość: gość List przyjazny do Bogusława Grabowskiego IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.11, 21:27
      Dyskusja jest chybiona. Rząd nie "reformuje" systemu z przyczyn ideologicznych, czym mam wrażenie wielu dyskutantów omyłkowo ekscytuje się. Czyni to z prostego braku pieniądza (nadmiernego długu publicznego). Obawiam się, że cena jaką to ugrupowanie zapłaci za zawiedzione nadzieje Polaków będzie duża, no chyba że Jarosław Kaczyński będzie swoimi szalonymi działaniami dale nie pozostawi nam wyboru. Ot ta nasza polityczna scena.
      • tornson Re: Jankowiak - wzór merytorycznej wymiany pogląd 27.01.11, 21:13
        miroskom napisał:

> Jankowiak okazał się zwykłym burakiem. Jeżeli tak ma wyglądać polemika ekonomis
        > tów, to przestańmy narzekać na polityków.
        Ja przy całej mojej niechęci do polityków zawsze twierdziłem że to jednak mniejsze zło niż tzw. ekonomiści neoliberalni, choć to raczej fanatyczni ideolodzy. Wybory co 4 lata nie pozwalają przekroczyć politykom pewnego radykalnego poziomu sqrwysyństwa, który to poziom tzw. ekonomiści czy władcy banków i korporacji już dawno przekroczyli.
    • adelamoniada barany forumowe 25.01.11, 23:59
      Przygnebiajace jest czytanie komentarzy na forum. Cwiercinteligenci forumowi ciesza sie z tego, ze po raz kolejny zostali oszukani, o czym jeszcze sami nie wiedza. System OFE, mimo ze marny, mial mimo to jedna zalete - przejrzystosc: kazdy widzial czarno na bialym, jak nedzna bedzie jego przyszla emerytura, jak bardzo rozgrabiana i trwoniona jest jego skladka (bynajmniej nie tylko przez ofe). Ale baranom z forum sie to nie podobalo, nie chca glodowych emerytur! Tusk obiecal, ze bedzie znowu jak dawniej w zusie! godziwa emerytura dla kazdego! Barany z forum zadowolone, prywaciarze z OFE sie juz nie wzbogaca ich kosztem! Indywidualne konta beda rosnac o wskaznik pkb plus inflacja! Jacek Zakowski udowodnil, ze OFE nie moglyby same takich zyskow wygenerowac! Wszyscy na tym zyskamy straca tylko cwaniaki z OFE! Pytanie do baranow forumowych - dlaczego Tusk sie tak ogranicza, czemu obiecal wzrost zaledwie o pkb plus inflacje? Czemu nie o pkb + 25% + bonus dla kazdego sto milionow w momencie przejscia na emeryture za trzydziesci lat? W ustawie mozna zapisac, co sie komu podoba, ograniczeniem jest tyko wyobraznia. To nie Tusk ani Boni ani Zakowski ani Grabowski beda te nieistniejaca kase wyplacac. Oni maja was wszystkich, wasze skladki, wasze emerytury gleboko w d., a wy sie z tego jeszcze cieszycie.
      • makova_panenka Re: barany forumowe 30.01.11, 18:26
        Los OFE nie ma żadnego znaczenia wobec groźby bankructwa państwa. Już to raz przerabialiśmy - zaraz po stanie wojennym. Ty pewnie tego nie pamiętasz, ja tak, dlatego nie życzę ci takiego dobrobytu jaki zapewnia zagwarantowanie ochrony interesów OFE.
        • Gość: gregger Re: barany forumowe IP: *.31.222.16.edial.pl 30.01.11, 18:57
          Los OFE ma znaczenie dla naszej przyszłości i przyszłości naszych dzieci. Państwo nie zbliża się do bankructwa przez transfery pieniędzy do OFE. Dzieje się tak przez finansowanie z budżetu państwa m.in. KRUS czyli wszystkich rolników bez względu na zasobność ich portfela. Nie umiem przytoczyć teraz dokładnych danych ale w przybliżeniu wpłaty do KRUSu przez te wszystkie lata są bardzo zbliżone do transferów do OFE. Z tym, że my finansujemy te transfery ze swoich składek a rolnicy nie.
          Podobna sytuacja jest z emeryturami mundurowymi i górniczymi. Dlaczego pani pracująca przy kasie, zarabiająca 2000 brutto ma finansować wczesną emeryturę górnikowi zarabiającemu 6000 brutto!!! Nigdy mnie nikt nie p[rzekona że to jest sprawiedliwe rozwiązanie.
          Mógłbym przełknąć sprawę OFE tylko gdyby przeprowadzono ją równolegle ze zmianami we wszystkich innych grupach zawodowych. Nie może być tak, żebym zawsze miał płacić więcej i więcej na mundurowych, górników i rolników tylko dlatego, że ktoś jest tchórzem i zamiast patrzeć w przyszłość patrzy na słupki poparcia partii politycznych. CZUJĘ SIĘ OSZUKANY!
          • Gość: gruba Re: barany forumowe IP: *.lublin.hypnet.pl 30.01.11, 20:03
            Co wy z tym KRUSem? Jak zlikwidują KRUS to rolnicy podniosą ceny, jakość produktów jeszcze bardziej spadnie i na jedno wyjdzie. Pieniądze nie biorą się z nieba więc po co to pieprzenie głupot?
            Osobiście jestem za likwidacją KRUSu bo po jakie licho utrzymywać dwie instytucje do tego samego. Mam jednak świadomość, że to nie sprawi, że społeczeństwo czyli państwo będzie od tego bogatsze o różnicę składek do ZUSu i KRUSu.
            Z wcześniejszymi emeryturami to rzeczywiście bezsens. Nie powinno być żadnych grup uprzywilejowanych.
            Mamy w końcu kapitalizm i nikt nie karze pracować jako przykładowy górnik, a zachętą dla pracowników w dowolnym zawodzie powinny być tylko i wyłącznie warunki pracy.
            • Gość: gregger Re: barany forumowe IP: *.31.222.16.edial.pl 30.01.11, 20:56
              Po pierwsze proszę uważnie przeczytać mój wpis. Nic tam o likwidowaniu KRUSu nie ma.
              I ja nie jestem gorącym zwolennikiem likwidacji tej instytucji. Przynajmniej nie z dnia na dzień.
              Po drugie na jakiej podstawie twierdzisz, że jeżeli przymusimy przedsiębiorcę rolnego, który osiąga roczne zyski liczone w setkach a nawet milionach złotych żeby płacił składki emerytalne w wysokości kilku tysięcy złotych to spowoduje to jakiś niesamowity wzrost cen żywności?
              Po trzecie KRUS to niestety nie tylko rolnicy. Kilkaset tysięcy ludzi ubezpieczonych w KRUSie to dziennikarze, taksówkarze, drobni handlowcy i inni, którzy udają tylko rolników bo mają jeden hektar przeliczeniowy gruntu i na tej podstawie mienią się rolnikami.
              Nie napisałem ani słowa o likwidacji KRUSu. Uważam jednak że trzeba go zreformować, prześwietlić i stopniowo podnosić składki.
              Nawet jeśli spowoduje to podniesienie cen żywności (co, uważam, nie jest prawdą) to ja tego chcę bo to jest uczciwe i przejrzyste. wiem, że wtedy może i zapłacę więcej w sklepie ale tez i więcej będę miał w kieszeni bo przestanie się wciąż do niej sięgać aby finansować oszustów i bogatych przedsiębiorców rolnych.
              Idąc tokiem Twojego rozumowania powinniśmy obniżyć składki kasjerkom w marketach. Wtedy też żywność powinna być tańsza.
      • rpa2 Re: barany forumowe 30.01.11, 21:25
        brawa..bardzo trafny komentarz...tusk boni i banda nawet na cmentarzu obiecają cuda za 30 lat tylko ze to nie oni bedą wtedy wypłacać....skok na kase
    • Gość: Konan Niedupowiedzenie? IP: *.dynamic.chello.pl 26.01.11, 11:15
      Czy panu Jot uciekło słowo czy to manipulacja, że gdy pisze o swym (ich?) celu: zredukowania nadmiernie obfitego jak na możliwości ubogiego państwa strumienia transferów - nie dopowiada O JAKIE TARNSFERY CHODZI... POWIEDZ PAN OTWARTYM TEKSTEM, ŻE O SOCJALNE - CZYLI TE SAME, KTÓRE CHCE CIĄĆ BALCEROWICZ I GOMUŁKA
      Żenada !
    • tornson No rzesz w mordę! Jeszcze trochę krytyki Platformy 27.01.11, 20:45
      ze strony Balcerowicza i całego stada bezrozumnych rynkowych talibów i może nawet ja zagłosuję na PO...
      A tak na serio to naprawdę poraża ile fanatyzmu jest na polskiej scenie politycznie i w przestrzeni debaty publicznej. Jeśli obłąkańcy jak Balcerowicz i jego wyznawcy (od strony fanatyzmu rynkowego) czy Kaczyński z Rydzykiem (od strony fanatyzmu narodowo-religijnego) traktowani są jak poważni partnerzy do dyskusji a nie jak obłąkane oszołomy, to co się dziwić że liberalno-konserwatywna partia, najbardziej prawicowa ze wszystkich wchodzących w skład Europejskiej Partii Ludowej, uchodzi w tym grajdole za partię centrową.
      A takie oszołomy jak Balcerowicz czy ten chłystek który się w tym artykule wypowiada i wszyscy im podobni, ludzie bez żadnego sensownego wykształcenia, którzy zamiast wiedzy mają mózgi zasrane jakimś fanatycznym ideologicznym bełkot. Tacy ludzie w normalnym kraju byliby nikim, tylko w warunkach patologii zwanej neoliberalnym kapitalizmem, w warunkach panowania ich chorej religii mogą coś znaczyć. Coś analogicznie jak księżą, oni też funkcjonują tak długo jak długo w ich zabobony ktoś wierzy.
      • makova_panenka Re: No rzesz w mordę! Jeszcze trochę krytyki Plat 30.01.11, 18:29
        Problem tym, że wymieniane przez ciebie buraki nie chcą zastosować najprostszego ideologicznie choć trudnego do zrealizowania lekarstwa na problemy finansowe: pełnego zatrudnienia. W momencie gdy połowa Polaków żyje nie wiadomo z czego (bo oficjalnie nie pracuje) a zatem nie dosypuje na wspólną kupę wypowiedzi tych których interesuje jej grabienie pod siebie serdecznie mnie walą.
    • Gość: emeryt List przyjazny do Bogusława Grabowskiego IP: *.dynamic.chello.pl 30.01.11, 18:27
      Może i idea OFE nie była zła, ale wykonanie - jak zawsze w Polsce - do kitu. Nie może być tak, że zarządzający zarabiają krocie, gdy ci, których pieniędzmi mają zarządzać - tracą. I to jest największa przewałka OFE. Zbałamucono ludzi głupimi i bezpodstawnymi obietnicami, a teraz się wymusza III filar, bo na starość będziesz (i tak będziesz) nędzarzem. Dlaczego nikt za ówczesne kłamstwa nie bije się dziś w piersi, tylko coraz nowymi kombinacjami omami społeczeństwo?
      • comandante_che Re: List przyjazny do Bogusława Grabowskiego 30.01.11, 21:09
        OFE ograniczono możliwość inwestowania do tzw. inwestycji bezpiecznych. Teraz zarzuca się, że nie osiągały ponadprzeciętnych zysków. Im wyższy zysk, tym wyższe ryzyko, a miały inwestować wyłącznie bezpiecznie.
        OFE ustalono wysokość prowizji, więc się do ustawy stosowały. Zostawcie w spokoju OFE. Jeśli cokolwiek robiły źle, to na skutek idiotycznego prawa, przegłosowanego przez tych samych idiotów, którzy teraz przegłosują likwidację własnej reformy.
        Ostatni epytanie do kochanej włądzy - co teraz stanie się z pieniędzmi na moim indywidualnem koncie w OFE? Mam się z nich cieszyć, czy się z nimi pożegnać?
        • Gość: zzz Re: List przyjazny do Bogusława Grabowskiego IP: *.19.165.3.osk.enformatic.pl 30.01.11, 22:43
          kolego powolutku,w 2008r. OFE straciły na papierach giełdowych prawie 18 miliardów.co by było gdyby całą składkę mogły dowolnie inwestować.62% to bezpieczne obligacje skarbu państwa.te ww straty powstały na pozostałych 38%.jeszcze raz zapytam co by było gdyby całość była inwestowana w giełdy,w tym za wielką kałużą.straty były by kilka razy większe,i myślę że nie dyskutowali byśmy o ograniczeniu składki tylko o całkowitej likwidacji tej piramidy finansowej.
    • Gość: ronin Najwyżej wała dostaniemy... IP: *.adsl.inetia.pl 30.01.11, 18:32
      Niech wszystko idzie jak za komuny do wspólnego wora, a w razie czego to się obetnie emeryturki jak to zrobili na Węgrzech czy krajach nadbałtyckich.... i co im zrobicie ? Nie ma pieniędzy w budżecie i koniec ;) "musicie się poświęcić żeby ratować państwo" tak nam powiedzą za jakiś czas, wspomnicie moje słowa
    • Gość: emeryt Sami jesteście błazny. Kosztem przyszłym emerytów, IP: *.dynamic.chello.pl 30.01.11, 19:05
      stworzylicie sobie ciepłe posadki dla kolesi i kolgówien . Praca prosta jak jebanie : państwo zaciąga kredyty żeby przelać forsę do OFE , te znowu lokują forsę w obligacjach SP , przy czym kolesie i kolegówny naliczają sobie prowizje i wypłacają olbrzymie pensje i premie . Ujawnijcie zarobi szefów OFE , to przyszli emeryci dostaną kó...cy . Taki system mógł wymyśleć tylko oszust , albo dureń . Pnie jankowiakowski . Spoko , nie damy się oszukać .
    • rtoip1 Emerytury są tematem zastępczym. 30.01.11, 20:13
      Dyskusja na ten temat ma zastąpić poważne działania w sferze warunków dla rozwoju gospodarki.

Przerzucanie się procentami "stopnia zastąpienia" za 40 lat to mydlenie oczu.

Gdyby zaproponowano 100 $ emerytury pracownikom PRL w roku 80, to wszyscy by się na to zgodzili i byli super zadowoleni oraz niezmiernie wdzięczni, ponieważ ówczesna płaca po kursie rynkowym wynosiła około 30$.

A dzisiaj te 300 zł to zdecydowanie za mało by mieszkać - wystarczy tylko na skromne jedzenie.

Tak to przemiany gospodarcze i polityczne w ciągu 30 lat doprowadziły do obecnej, wówczas niewyobrażalnej sytuacji.

Więc czy emeryci wypracowali, czy nie, istnieje dziś emerytura minimalna, a waloryzacje sprawiły że przeciętny emeryt żyje dziś lepiej niż młody pracownik w pełni sił.

Wszyscy uczestnicy publicznej wymiany poglądów próbują nam wmówić że powinniśmy w ciągu 40 lat ponosić podwójne wydatki - na emerytury stare i nowe, przy czym po tym okresie jak już spłacimy ten ukryty dług emerytalny, z oszczędności zostanie nam na emeryturę w wysokości mniejszej niż połowa ostatniej pensji.

Nie dość, że jest to absolutnie niesprawiedliwe w stosunku do obecnie pracujących, to w zasadzie powinno nas to bardzo niepokoić.

Niestety, nikt nie wie, ile będzie wynosić ta emerytura w stosunku do kosztów życia - tak jak w przykładzie z PRL.

A jest to rzecz fundamentalna i zależy od rozwoju gospodarczego !

Bo inna będzie emerytura od płacy 12 000 $ rocznie, a inna od 36 000 $.

Mówiąc dobitnie, wolę 33 % od 36 tys. , niż 50 % od 12 tys.

Więc skończcie łaskawi państwo zajmować się obliczaniem, ile diabłów zmieściłoby się w łebku szpilki, a zajmijcie się gospodarką !

• fajnybanqier B.grabowski to katastrofa.. 30.01.11, 20:30
      ...a nie utalentowany ekonomista. Ten nieudacznik dowiódł skali jego niekompetencji będąc ... prezesem PTE Skarbiec-Emerytura, kiedy to to PTE miało najgorsze wyniki inwestycyjne na rynku, a z OFE setki tysięcy członków po prostu uciekło!
    • comandante_che List przyjazny do Bogusława Grabowskiego 30.01.11, 20:52
      reforma nie była żadną umową ze społeczeństwem...
      A obecna "poprawka reformy" jest jakąś umową? Ktoś pytał to nieszczęsne społeczeństwo, czy sobie jej życzy? Albo chociaż czarno na białym wyliczył mu co traci lub co zyskuje? Nie, po prostu rząd położył łąpę na kasie, odprowadzanej z moich składek, która powinna na mnie pracować jeszcze przez wiele lat. Gdzie demokratyczna instytucja referendum?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka