Dodaj do ulubionych

Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter...

IP: *.promax.media.pl 25.01.11, 22:05
brawo!! potrzebujemy planu profesora!!!
Obserwuj wątek
   • jazmig Niech spada na drzewo 26.01.11, 09:24
    Zasiłki chorobowe to nie jest łaska państa, tylko składka, którą do ZUS wpłacają wszyscy pracujący i niech się od tego Balcerowicz odpieprzy, podobnie jest z zasiłkiem pogrzebowym, bo za 1000 zł to on może pochować swojego kota w swoim ogródku.
    • henryk-sikora odpowiedź dla "jazmig" 26.01.11, 09:34
     A Ty nie możesz odłożyć sobie za życia na swój pogrzeb, albo Twoje dzieci nie mogą Cię pochować na swój koszt za to, że dałeś im zycie i wychowałeś je? Ja bym w ogole zrezygnował zasiłek pogrzebowy bo to jest czysta fanaberia!!! Chcesz miec pokryte koszty pogrzbu to się ubezpiecz w prywatnej ubezpieczalni!!!
      • gienek.pl Re: balcerek to wariat 26.01.11, 10:30
       Mamy najgorszy rząd od 1989 roku kradną wszystko, jak leci i kłamią, że dają według nich realne pieniądze w OFE są gorsze od pustych zapisów księgowych w ZUS. Niedługo znacjonalizują lokaty bankowe i powiedzą, że lepsze są ich obietnice, a banki tylko wyzyskują ludzi. Retoryka z czasów PRL. Ci ludzie puszczą wszystkich z torbami. Żaden rząd nie podnosił tak podatków. Jedynym co zmnieszył podatki rządem był PIS i wbrew pozorom to dzięki PIS Polska uniknęła recesji. Słowa się nie liczą tylko czyny. W obietnicach to PO jest mocne, ale co do czego nic dobrego dla kraju nie zrobili. PIS jest jedyną siłą która może odsunąć tych złodziei od władzy. Wara od mojej emerytury.
         • manhu Re: Propozycja Balcerowicza to też gra na czas 26.01.11, 13:18
          Wcale nie. Balcerowicz jak zwykle ma rację, ale gdy się rządzi to się myśli o sondażach, a gdy jest się Tuskiem to się 99% czasu myśli o sondażach.

          Przypomnę pierwsze skandaliczne cięcia Tuska, ciął to czego nie wolno było ciąć: wydatki na policję, na wojsko (2 podstawowe sprawy państwa) oraz na infrastrukturę. Na wojsku i policji nic nie stracił, a na infrastrukturze i powiązanych powodziach zyskał.

          Teraz Tusk nadal kombinuje, najchętniej by tego nie robił, ale finanse się sypią, więc postanowił okraść emerytów i przyszłe pokolenia, musiał to zrobić, bo na cięciach socjału straciłby więcej w sondażach, a tu ciemny lud w części to kupi, że OFE złe, a ZUS dobry.
          • ohayoo Re: Propozycja Balcerowicza to też gra na czas 26.01.11, 14:36
           i ZUS i OFE są do bani - w czasach kryzysu lepszy jest system zusowski, choć demografia go obciąża. OFE powinny być dobrowolne.
           tak na marginesie kasa z OFE służy inwestorom giełdowym, a nie gospodarce. pozyskiwanie kasy dla gospodarki ma miejsce przy emisji. później to tylko obrót, służący ewentulanie do przejęć, zdobycia pozycji w spółce - z punktu widzenia realnej gospodarki. pchanie kasy na giełdę jej specjalnie nie służy.
           • gen_wieniawa Trochę się wystraszył!!! 07.02.11, 10:22
            Balcerowicz ma oczywiście rację, że konieczne są reformy i cięcia wydatków. Jednak musi wziąć pod uwagę co może się stać z polską gospodarką gdy Jarosław Smoleńsk-Kaczyński wygrałby wybory. Te problemy, które są teraz staną się malutkie i spadną na dalszy plan. Wtedy walczylibyśmy o przetrwanie.
       • Gość: ekonomista Re: balcerek to wariat IP: *.161.rev.vline.pl 26.01.11, 12:55
        Wiele propozycji Pana Balcerowicza zapewne słusznych np reforma KRUS,ograniczenie niczym nie uzasadnionych przywilejów służb mundurowych,przywilejów niektórych grup pracowników. np górników [z wyjątkiem pracujących pod ziemią].
        Wprost za blużnierstwo pod adresem Polaków uważam propozycję obniżenia zasiłku pogrzebowego do1100 zł czy obniżenie zasiłku chorobowego do 60%.Jeżeli Pan powie jak za proponowaną przez Pana kwotę godnie pochować zmarłą osobę to się z Panem zgodzę Tylko proszę nie mówić, że trzeba się ubezpieczyć, bo nie każdego na to stać. Blużnierstwem jest również propozycja obniżenia waloryzacji już głodowych u większości Polaków rent i emerytur.
        Panie Profesorze. Dlaczego nie szuka Pan oszczędności u siebie i Panu podobnych,lepiej sytuowanych grup społecznych? Dlaczego nie zaproponuje Pan zlikwidowanie przywileju 50% kosztu uzyskania przychodu pracowników naukowych i dziennikarzy. Czy to są biedniejsi ludzie od emerytów i rencistów. Może pokusi się Pan o wyliczenie zysków do budżetu z tego tytułu. Ani słowem nie wspominają o tym również w swoich kwiecistych wypowiedziach nasi żurnaliści. Łatwiej im szukać oszczędności w cudzych kieszeniach niż swoich.
        Poruszając ten problem , uważam, że w sytuacji nie komfortowej dla budżetu wszyscy Polacy powinni poczuwać się do jego ratowania. Nie wolno obarczać tym problemem ludzi najbiedniejszych. Ci jednak głosu nie mają. Mówią za nich inni, zazwyczaj najbogatsi ale nie zawsze najmądrzejsi.
       • janu5 dla tych co nie znają dowcipu o kozie i rabinie 26.01.11, 11:06
        Wyjasniam dla tych co nie znają dowcipu o rabinie i kozie:
        przyszedł raz biedny żyd do rabina i narzeka: Rabinie poradź coś bieda u mnie straszna, ciasno w jednej izbie z zoną i gromadką dzieci się kisimy ,często nie ma co jeść co robić.
        A rabin mu na to kup kozę i trzymaj u siebie. Za jakiś czas rabin spotyka biedaka i pyta jak tam?
        Biedak mu na to ,że jeszcze gorzej, bród smród i ubóstwo i jeszcze ta koza na dodatek , nie ma się gdzie ruszyć i jeszcze karmić ją trzeba. Rabin wtedy polecił ,żeby biedak sprzedał kozę.
        Biedak posłuchał i zaraz przybiegł do rabina z podziękowaniami. U mnie teraz czysto duzo miejsca mniej kłopotów i w ogóle super.

        OFE to był taki sam pomysł na ratowanie sytuacji ZUSu jak rada rabina dotycząca zakupu kozy.
        ZUS sie nie domykał, brakowało na wypłaty emerytur i wtedy doradcy ekonomiczni BUZKA Góra i Balcerek poradzili ,żeby do systemu emerytalnego wprowadzic KOZĘ , czyli oFE, które zaczęło przezerać 40 % saldki na ZUS ,a emerytury pełna parą miały wypłacac dopiero za 40 lat ( if any). Niestety Góra i balcerek historii o rabinie nie doczytali najwyrazniej bo upieraj asię ,że z koza jest lepiej.
     • krzych.korab Sprzedajecie to co stworzyli emeryci i z tego 26.01.11, 10:11
      utrzymujecie kolejne rządy i budujecie drogi. Oddajcie pieniądze emerytów a sami płaćcie na utrzymanie waszych rządów, posłów itd. itp. Swoje potraficie liczyć. Balcerowicz znowu proponuje utrzymanie OFE ze sprzedaży przez nas wypracowanego majątku. Znowu go właściciele banków i funduszy pogłaskają po głowie.
      • janu5 Zyski z prywatyzacji przez OFE do banków miały tra 26.01.11, 10:37
       Masz racje, głównym celem reformy emerytalnej z OFE w roli głównej, był transfer zysków z prywatyzacji do zachodnich banków. W skrócie: Z ZUS zabrano 40% składki ( wpływów) i zaczęto przekazywać do OFE, za obietnice wypłaty emerytur z 30-40lat. W ZUS powstała dziura, którą miano łatać z prywatyzacji. Nie ma zadnych gwarancji ,ze oFE z 40 lat oddadza to co wzięły,( o zyskach mozna zapomnieć) albowiem mogą prawie wszystko utopić w jakims kryzysie giełdowym. Końcowy efekt byłby taki ,ze duża część zysków z prywatyzacji zamiast na rozwoj kraju poszłaby na tuczenie banków.
        • janu5 Nauczyłem moje dzieci co to jest procent składany. 26.01.11, 11:21
         I dałem do zrobienia proste zadanie:
         W 2000 roku lokaty bankowe sięgały 19% w 2010 -5%. Przyjmując w kolejnych latach wartości średnie pomiędzy 19% ,a 5% policzyć ile można było zarobić przez te lata na lokacie bankowej wpłacając np 1000zł . Wyszło im ,że obecnie byłoby ponad 3000zł , a oFE przez te lata zrobiło z tysiąca dwa tysiące. Czyli OFE są poniżej lokat bankowych.
       • jim19 Re: Zyski z prywatyzacji przez OFE do banków miał 26.01.11, 11:16
        niepotrzebnie tworzysz jakieś teorie spiskowe,
        gwarancji wypłaty z OFE nie ma bo trudno w sposób twardy mówić o gwarancjach dotyczących wydarzeń za lat 40, co do wpływy kryzysów na spadek wartości zgromadzonych wkładów poniżej wartości wpłat to ochrona jest właśnie matematyczny mechanizm związany po pierwsze z systematycznymi wpłatami a po drugie elementem pośrednim wyceny jakim są jednostki uczestnictwa - na konkretnym przykładzie ja jestem w OFE od początku i jak śledziłem zmiany wartości wkładu w stosunku do wpłat to już od listopada 2001 (ze względu na opóźnienia w ZUS pierwsze wpłaty od czerwca 2000) występowała nadwyżka wartości na koncie w stosunku do wpłat, obecnie sięga ona znacząco ponad 50%.
        Problemem kluczowym dla efektywności systemu emerytalnego było po pierwsze wyjęcie znaczących grup z systemu , po drugie zbyt duży ilościowy rozwój systemów zatrudniania poza kodeksowych (zmniejszona składka emerytalna odprowadzana do systemu). Szacuje się że na tzw formule samozatrudnienia pracuje ponad milion jak do tego dodamy emigrantów to otrzymamy szokująca ilość osób w wieku aktywności zawodowej które albo niewiele albo wcale nie wnoszą składek do systemu.
        Jako trzeci ale chyba jednak mniejszej wagi to problem w ramach systemu rozbudowanych dodatkowych uprawnień emerytalnych - dotyczy to takich grup zawodowych jak nauczyciele, górnicy i hutnicy . Mniejsza wagę upatruję w tym że np nauczyciele co prawda parę lat wcześniej przechodzą na emeryturę ale też i ich emerytura to ok 50% średniego wynagrodzenia w gospodarce, a w przypadku górników i hutników to obawiam się że znacząco krótszy jest średni czas życia a co za tym okres pobierania świadczenia emerytalnego.

        • janu5 Pokolenie nabite w OFE 26.01.11, 11:34
         Widzę ,że wymieniłeś prawie wszystkie bolączki obecnego systemu emerytalnego . Skoro Buzek zreformował system to skąd w nim tyle negatywów. Odpowiedż to nie była,żadna reforma to był skok na budzetowa kase. Całe pokolenie zrobino w ciula każac im płacić na emerytury swoich dziadków i rodziców ( składki na ZUS podatki do budżetu) i jednocześnie odkładać na swoją emeryturę (OFE pod przymusem). Dzisiaj widac ,że cala reforma prowadzi system finansowy kraju na skraj przepaści ( spirala długów) , a taki Balcerek jeszcze się upiera ,że ta koza to był dobry pomysł.
         • erte2 Re: Pokolenie nabite w OFE 26.01.11, 13:41
          Dobry człowieku - w 1989. roku kasa ZUS-u była pusta!!! Lwią część naszych (moich też) pieniedzy które przez lata były tam odkładane zeżarła inflacja, a resztkę pod koniec PRL-u "pożyczyły" kolejne rządy aby łatać budżet. I dziś to wszystko odbija się cholerną czkawką.
          Owszem, było rozwiązanie - zawiesić (lub radykalnie zmniejszyć) emerytury do czasu aż się coś nazbiera i wtedy powoli zacząć coś wypłacać. Tylko co wtedy zrobić z milionami zmarłych z głodu emerytów ? Tym bardziej że pochować też nie byłoby ich zaco, bo zasiłki pogrzebowe też trzeba by zlikwidować.
          Dwadzieścia lat to za mało aby zlikwidować tragiczne dziedzictwo PRL-u - ekonomiczne, cywilizacyjne i przede wszystkim mentalne. I niestety nie da się powiedzieć "za tamto nie bierzemy odpowiedzialności - bujajcie się!" . To nie zrujnowany odziedziczony dom o którym można powiedzieć - burzymy razem ze zgniłymi fundamentami a w to miejsce budujemy od postaw - bo gdzieś musimy mieszkać, coś jeść i w coś się ubrać.
        • rydzyk_fizyk Re: Zyski z prywatyzacji przez OFE do banków miał 26.01.11, 11:50
         "po drugie zbyt duży ilościowy rozwój systemów
         > zatrudniania poza kodeksowych (zmniejszona składka emerytalna odprowadzana do s
         > ystemu). Szacuje się że na tzw formule samozatrudnienia pracuje ponad milion ja
         > k do tego dodamy emigrantów to otrzymamy szokująca ilość osób w wieku aktywnośc
         > i zawodowej które albo niewiele albo wcale nie wnoszą składek do systemu."

         I to tutaj rząd powinien szukać zaginionej kasy oraz lekarstwa na deficyt ZUS.

         Skoro mamy nieszczelny system nic dziwnego, że solidarnościowy system emerytalny nie może działać.
    • hilary34 Re: Niech spada na drzewo 26.01.11, 13:50
     jazmig napisał:

     > za 1000 zł to on może pochować swojego kota w swoim o
     > gródku.

     jeśli byłbyś (może jesteś?) przedsiębiorcą pogrzebowym, to wiedz to, co wszyscy wiedzą: koszty pochówku będą zawsze skalkulowane według wysokości zasiłku
  • Gość: ren Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter... IP: 178.217.248.* 25.01.11, 23:05
   Tak, najlepiej sprzedać resztki udziałów i to jak najszybciej i jak najtaniej i wówczas rząd może spokojnie powiedzieć, że nic od niego nie zależy. A i Balcerowicz będzie zadowolony, że nareszcie dokończył prywatyzację. Skorzystali nieliczni a reszta stała się wyrobnikami w własnym kraju. Reszta rad też cudownie opiekuńcza dla społeczeństwa a miało być tylko tylko 20 lat wyrzeczeń.
    • Gość: xyz Oczywiście, że sprzedać. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.11, 09:28
     Z prądem nie ma kołpotu, z zaopatrzeniem, łącznością, finansami. Przydałoby się zlikwidować kilka monopoli: służbę zdrowia, pocztę, większość bzdurnych koncesji i zezwoleń, wprowadzić Polskę do strefy EURo i jeszcze więcej przyjąć rozwiązań gospodarczych z Unii niż pozwalać na szastanie pieniędzmi i radosną twórczość polskim świniom przy korycie w Sejmie i rządzie.
    • Gość: Paweł Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: *.finemedia.pl 26.01.11, 09:39
     No to moim zdaniem nie do końca dobrze Ci się kojarzy.

     Przy takim podejściu PRL było bogaczem, bo miało prawie wszystko. Co z tego jak do sporej części tego wszystkiego trzeba było dokładać. Nasze państwo ma dochody z podatków/opłat i innych plag, którymi gnębi porządnych obywateli :P i z tego może "żyć". Wolę, żeby wydawano mniej za to z większym pomyślunkiem.

     Polska jest raczej marnym zarządcą i właścicielem firm. Może i są kraje, w których spółki z dominującym udziałem państwa są sprawne i efektywne, ale... U nas najbardziej rentowne są spółki, które korzystają z bardzo mocnej pozycji "rynkowej" graniczącej z monopolem (trochę energetyka, PGNiG, Orlen) oraz eksploatujące złoża cennych surowców (KGHM - miedź i srebro). Za ich "sukces" często płaci konsument, który płaci za różne rzeczy więcej niż powinien.
     Z kolei właściciel jakim jest państwo polskie zwykle patrzy na sprawy w perspektywie budżetu - aktualnego. Jeśli jest dziura budżetowa drenuje firmy z zysku tak mocno jak tylko się da, na czym cierpią inwestycje. KGHM nie jeden raz był ograbiony do szczętu, w energetyce z kolei są potrzebne spore pieniądze na linie przesyłowe i nowe bloki energetyczne. Ciekawe jak, kiedy i jakim kosztem zostaną sfinansowane....

     Alkoholika przypomina mi za to nasz minister finansów, który robi absolutnie wszystko, żeby zdobyć kolejne pieniądze na nadmierne wydatki. Obiecuje, udaje, stosuje sztuczki godne iluzjonisty, byleby tylko jeszcze przez rok, dwa mieć co wydawać...
       • tornson Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 11:01
        Gość portalu: tomo napisał(a):

        > KGHM gdyby nie gigantyczne złoża cennych surowców też by był ruiną.
        WOW!! Spółka górnicza byłaby ruiną gdyby nie surowce które wydobywa, no niesamowite odkrycie, weź koleś tą złotą myśl opatentuj może któryś wielki koncern naftowy czy górniczy jeszcze tego nie wie. :>
        • Gość: tomo Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: 62.206.129.* 26.01.11, 11:13
         Przegapiłeś jeden bardzo ważny wyraz z mojej poprzedniej wypowiedzi. Chodzi o "gigantyczne" złoża. KGHM ma złotą krowę, którą doi i ma się rewelacyjnie (13, 14, 15 pensje dla pracowników). Gdyby miał zwykłą krowę albo lekko sparaliżowaną krowę, to by już tak różowo nie było. To chciałem powiedzieć.

         Nie odniosłeś się do PKP i Poczty. Zmieniłeś zdanie odnoście prywatyzacji?
         • tornson Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 12:09
          Gość portalu: tomo napisał(a):

          > Przegapiłeś jeden bardzo ważny wyraz z mojej poprzedniej wypowiedzi. Chodzi o "
          > gigantyczne" złoża. KGHM ma złotą krowę, którą doi i ma się rewelacyjnie (13, 1
          > 4, 15 pensje dla pracowników). Gdyby miał zwykłą krowę albo lekko sparaliżowaną
          > krowę, to by już tak różowo nie było. To chciałem powiedzieć.
          Gdyby to było sprywatyzowano państwo i pracownicy nic by z tego nie mieli, niemal wszystkie pieniądze szłyby do centrali za granicą, a kopalnie oficjalnie w Polsce wykazywałyby straty.

          > Nie odniosłeś się do PKP i Poczty. Zmieniłeś zdanie odnoście prywatyzacji?
          W całym cywilizowanym świecie kolej jest państwowa, najlepsze koleje (Francja, Japonia) są państwowe. Kolej to dobre społeczne które trzeba finansować z budżetu, grajdoł tego nie robi więc wygląda to jak wygląda. To jak wygląda kolej sprywatyzowana masz na przykładzie UK (najgorsza po Polskie i chyba jeszcze po Bułgarskiej kolej w Europie) czy USA (kolej praktycznie już nie istnieje), porównywanie kolei w USA i UK do Francji czy Japonii to śmiech na sali.
          • same.zalety Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 12:52

           " W całym cywilizowanym świecie kolej jest państwowa, najlepsze koleje (Francja,
           > Japonia) są państwowe. Kolej to dobre społeczne które trzeba finansować z budże
           > tu, grajdoł tego nie robi więc wygląda to jak wygląda. To jak wygląda kolej spr
           > ywatyzowana masz na przykładzie UK (najgorsza po Polskie i chyba jeszcze po Buł
           > garskiej kolej w Europie) czy USA (kolej praktycznie już nie istnieje), porówny
           > wanie kolei w USA i UK do Francji czy Japonii to śmiech na sali."

           1. kolej w UK jest super (wiem, bo korzystałam)
           2. nie jest prywatna:D była, ale znacjonalizowali z powrotem

           braki wiedzy!
           • prawdziwy-moher SNCF we Francji......... 26.01.11, 13:06
            To wzor godny do nasladowania w kazdym kraju.Tak dziala firma panstwowa.Dobrze zorganizowana.Ale przeciez elektrownie sa tez panstwowe.Przynosza zyski.Ja pobieram ponad 90 procent z elektrowni jadrowych.Chodzono i proszono.Firmy z Wloch ze maja tanszy prad.Nikt tego nie chce.Kazdy woli EDK , ktory eksportuje energie do....Wloch.Otoz firmy panstwowe sa dobrze zarzadza&ne.I to wyjasnia wszystko a glupcom powinno wyjasnic wiecej.
           • tornson Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 13:10
            same.zalety napisała:

            > 1. kolej w UK jest super (wiem, bo korzystałam)
            > 2. nie jest prywatna:D była, ale znacjonalizowali z powrotem
            Sam widzisz, dzięki renacjonalizacji znów odzyskała blask, ja opisywałem sytuację sprzed paru lat bo jednak ciężko znaleźć jakieś przykłady prywatyzacyjnej paranoi na kolei.
   • henryk-sikora odpowiedź dla "ren" 26.01.11, 09:38
    "ren" chciałbys zapewne żyć na poziomie takim jak żyją Amerykanie, ale żeby urządzić państwo tak jak jest urządzone USA to już nie chcesz, ciągle chcecie ten pieprzony socjalizm, ciągle w tych zsowietyzowanych główkach myślicie, że państwowe jest lepsze bo nasze, ale z drugiej strony potraficie psioczyć na kumpelskie obsadzanie rad nadzorczych w spółkach skarbu państwa. Kompleta patanoja i schozofrenia w waszym polskim mysleniu.
    • jim19 Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 11:28
     właściciel - akcjonariat może pilnować w mniejszych podmiotach, po przekroczeniu pewnej wielkości to czy dany podmiot jest prywatny czy państwowy (z większościowym udziałem państwa) bez względu na strefę ekonomiczna ma niewielki wpływ na skłonności do "hulania" top managementu. Przykładów jest wiele także i z USA ot choćby w zeszłym roku nagłośnione sprawy związane z AIG czy bliżej z naszego rynku notowana na GPW spółka KGHM.
   • Gość: J.J-P. Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: *.icpnet.pl 26.01.11, 12:18
    A jak sprzeda to zaczniemy kasować tę 600 tys. armię centalnych urzędników, no bo po co oni są. Nie będą mieli pretekstu do istnienia. Teraz to mają propagandowy pretekst.
    Zastanówcie się!
    Po co Ci urzędnik pośrednik pomiędzy tobą, a lekarzem, pomiędzy Toba, a nauczycielem, pomiedzy Tobą, a przedszkolanką.
    Po co, do czego Ci policjant, który w krzakach, w samochodzie czai się z radarem (wszystko, łącznie z jego wcześniejszą emeryturą, za twoją kasę) na Ciebie i utrudnia Ci życie? Po co ?
    Po co 16 województw (setki radnych, marszałkowie, tysiace urzedników)?
    Po co mCi tysiące powiatów ( tysiące radnych i tysiące pierdzistołków, tysiace gmachów, samochodów służbowych, telefonów) ?
    Przecież żyjesz w gminie i to Ci wystarcza. ?
    Mają mała ojczyzną jest kraina (Małopolska, Śląsk, Wielkopolska, Pomorze itp ) Łącznie nie wiecej niż 9-10 .
    Nie będą życia marnował (sekundy zbyt cenne), aby zrozumieć 100 tysiące Warszawiaków od 20 lat wybierajacych Jarosława Kaczyńskiego. Szkoda życia. Jest zbyt piękne.
    Nie chcę życia marnować i płacić (50% podatki) za nierozumiałe i niedotyczące mnie rzeczy i osoby.
    • ax222 Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 13:30
     A potem wyjdziesz na ulicę i..
     k.., nieodśnieżona... własnie zwolnili urzędnika, który zlecał jego odśnieżenie
     czekam na autobus...
     k... własnie skasowali, bo nikt nie ustalił, kto, gdzie i za co ma on jeździć.
     no to idę piechotą...
     k... dziura na pół metra. Teraz nie ma nawet komu tego zgłosić. Ten ostatni urzednik z prowincji "Wielkopolska" leje na mnie, bo mówi, że priorytetem jest Poznań, a moja powiatowa wiocha mu wisi...
     K..właśnie ktoś mi wp..ł. Ale gdzie ja pójdę, skoro na komendy powiatowej nie ma? Do Poznania ma jeździć?

     Tak więc, mój Szanowny Przedmówco, najpierw pomyśl, a potem pisz. Nigdy odwrotnie.
     • bena1209 Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 13:42
      drogi ax222
      biurokracja musi być, żeby to wszystko jako tako działało, ale nie w takich ilościach hurtowych, bo to jednak przegięcie
      domniemywam, ze jesteś urzędnikiem i to średniej jakości, skoro reagujesz agresją, to widocznie boisz sie o własny stołek
      ale cóż ja wiem, biedny szaraczek :)
      pozdrawiam
  • Gość: jurek Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.11, 23:09
   OFE to zupełnie błędne rozwiązanie ekonomiczne dla realizacji podstwowej funkcji państwa
   jakim jest zaopatrzenie emerytalne. To kolosalny błąd makroekonomiczny którego
   profesor nie dostrzega. Żaden cywilizowany kraj w Europie nie poszedł tą drogą.
   OFE będzie hamowało nasz wzrost gospodarczy i może znacznie spowolnić nasz wysiłek w dogonieniu krajów Zachodu. Będziemy ciągle na końcu.
    • tornson Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 09:50
     Gość portalu: Kondi napisał(a):

     > OFE będzie hamowało nasz rozwój, no co ty nie powiesz? A jak?
     A tak, neoliberalny trepie, że pieniądze zamiast inwestować w rozwój co w przyszłości zaprocentuje większą produktywnością i co za tym idzie większymi wpływami z podatków, zamiast inwestować w politykę prorodzinną co zwiększy przyrost naturalny, zamiast tego pieniądze są oddawane jakimś palantom na przejedzenie!

     > A może też jesteś zdania iż OFE są winne deficytowi?
     A może nie, otumaniony neoliberalny fanatyku? Pieniądze zamiast na wypłaty emerytur oddawane są w łapska bandyckich OFE i tam przejadane, państwo by wypłacić ludziom emerytury musi się przez to zadłużać.
      • tornson Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 10:24
       Gość portalu: tomo napisał(a):

       > "...że pieniądze zamiast inwestować w rozwój..."
       > Czyli w ZUS tak. Według Ciebie ZUS = rozwój, tak? Pozwól, że nie skomentuję.
       ZUS ma wypłacać emerytury i tylko na to i obsługę tego otrzymywać pieniądze. Od inwestycji jest państwo. Składki na ZUS to też zły pomysł (choć nawet w 1/10 nie tak poroniony i debilny jak składki na prywaciarskich złodziei z OFE). Emerytury powinny być opłacane z progresywnych podatków, stąd też powinny pochodzić pieniądze na rozwój nauki czy reindustralizację państwa.

       > "zamiast tego pieniądze są oddawane jakimś palantom na przejedzenie!"
       > Konto OFE jest Twoim kontem. Czemu tak brzydko się do siebie zwracasz?
       To dlaczego nie mogę z tego konta nic wypłacić? Jak to moje pieniądze czemu nie mogę ich wyjąć i wpłacić sobie na lokatę?
       • Gość: Kaczus (Tomek) Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.01.11, 10:31
        > > "zamiast tego pieniądze są oddawane jakimś palantom na przejedzenie!"
        > > Konto OFE jest Twoim kontem. Czemu tak brzydko się do siebie zwracasz?
        > To dlaczego nie mogę z tego konta nic wypłacić? Jak to moje pieniądze czemu nie
        > mogę ich wyjąć i wpłacić sobie na lokatę?

        Jak wynajmiesz mieszkanie komus, tez nie możesz go potem ot tak sobie wyrzucić, a przeciez jesteś właścicielem mieszkania. Co więcej, on może przestać Ci płacić a i tak nawet kilka lat może zająć usunięcie takiego delikwenta w sposób zgodny z prawem....
        • tornson Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 11:06
         Gość portalu: Kaczus (Tomek) napisał(a):

         > Jak wynajmiesz mieszkanie komus, tez nie możesz go potem ot tak sobie wyrzucić,
         > a przeciez jesteś właścicielem mieszkania. Co więcej, on może przestać Ci płac
         > ić a i tak nawet kilka lat może zająć usunięcie takiego delikwenta w sposób zgo
         > dny z prawem....
         I dobrze, uzależnianie dachu nad głową dla rodziny od humorów chrzanionego prywaciarza to poroniony pomysł. Co innego wynajmowanie stancji studentom czy pracownikom z innych miast, którzy w razie czego mają gdzie wrócić. I chyba nawet tak właśnie mniej więcej teraz jest.
        • tornson Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 11:09
         Gość portalu: tomo napisał(a):

         > Po to, żebyś miał emeryturę. Tak jak wpłaty do ZUS są obowiązkowe tak i do OFE,
         > tyle, że w OFE te pieniądze są TWOJE. Jeśli doczekasz emerytury to z nich skor
         > zystasz. Jeśli nie, dostaną je Twoi uposażeni. Nikt Ci ich nie zabierze jak w Z
         > US. Na prawdę nie czujesz tego? A jak chcesz oszczędzać dodatkowo z możliwością
         > wypłaty to masz jeszcze IKE.
         Wybacz ale każdy zdrowo myślący człowiek prędzej zaufa w obietnice państwa niż jakiś złodziejskich prywaciarzy. Tym bardziej że za 30-40 lat będzie nas (emerytów wtedy już) tylu że rząd poprostu nie będzie mógł sobie pozwolić na pogrywanie z nami. Gdy emerytury będą w złodziejskich OFE rząd umyje rączki i powie ludziom że to nie jego sprawa bo to prywatne firmy o tym decydują.
         • Gość: tomo Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: 62.206.129.* 26.01.11, 11:21
          "Wybacz ale każdy zdrowo myślący człowiek prędzej zaufa w obietnice państwa niż jakiś złodziejskich prywaciarzy. Tym bardziej że za 30-40 lat będzie nas (emerytów wtedy już) tylu że rząd poprostu nie będzie mógł sobie pozwolić na pogrywanie z nami. Gdy emerytury będą w złodziejskich OFE rząd umyje rączki i powie ludziom że to nie jego sprawa bo to prywatne firmy o tym decydują. "
          Chcesz powiedzieć, że uważasz za prawdopodobną sytuację w dalekiej przyszłości, w której OFE ukradnie Twoje pieniądze? Idąc tym tropem można powiedzieć, że Twój bank też Ci ukradnie i wszyscy Cię okradną żona, dzieci, wnuki.
          Moja propozycja: Mniej Macierewicza, więcej... niech już będzie Balcerowicza.
          • tornson Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t 26.01.11, 12:05
           Gość portalu: tomo napisał(a):

           > Chcesz powiedzieć, że uważasz za prawdopodobną sytuację w dalekiej przyszłości,
           > w której OFE ukradnie Twoje pieniądze?
           Cały czas kradnie kilka procent jako swoją prowizję. Zresztą wystarczy większy krach gospodarczy, jakąś nieodpowiedzialną decyzja by OFE poprostu zbankrutowały, zdefraudowanie wszystkich środków przez jakiegoś cwaniaczka.

           > Idąc tym tropem można powiedzieć, że Tw
           > ój bank też Ci ukradnie i wszyscy Cię okradną żona, dzieci, wnuki.
           Twoja fanatyczna wiara w tzw. rynek powala, wy jesteście jak religijni fanatycy, tyle że waszym bogiem jest ten tzw, rynek.

           > Moja propozycja: Mniej Macierewicza, więcej... niech już będzie Balcerowicza.
           Wy neoliberałowie jesteście tak samo popie...ni jak katole w rodzaju Macierewicza, wyznajecie poprostu innego boga, ale tak samo irracjonalnego i tak samo bezmyślnie i irracjonalnie gotowi jesteście postępować w imię tej wiary.
   • henryk-sikora odpowiedź dla "jurek" 26.01.11, 09:51
    "jurek" nie potrafie pojąć jak można napisać taką brednie jaką Ty napisałeś. System OFE wzorowany jest na dosyć powszechnych rozwiązaniach i powinien pójść jeszcze dalej, bo powinny być zlikwidowane składki emerytalne do ZUS na rzecz zwiększenia filaru OFE i popularyzowania poprzez tworzenie ulg dla filaru III. Pieniądze w OFE funkcjonują na rynku, są inwestowane i tym samym przyczyniają się do rozkręcania gospodarki, to są fakty obiektywne. Powinieneś przeczytać jakiś elementarz ekonomiczny.
    • Gość: Bruno Re: odpowiedź dla "jurek" IP: *.class147.petrotel.pl 26.01.11, 10:49
     Akurat w przypadku Polski proponowane zmiany przywracają normalność. Prof. Balcerowicz mówi "Pozostałe 5 proc. zostanie w ZUS i pójdzie na wypłatę bieżących emerytur. Dzięki temu państwo zaoszczędzi w tym roku 11 mld zł. O tyle mniej będzie musiało dopłacić ZUS-owi. - Przecież w ZUS nie ma realnych pieniędzy, tylko obietnice polityków"
     Nie zauważa jednak, że obecny system też trzyma się tylko na obietnicach polityków. Dług ZUS jest finansowany z obligacji, które są wykupywane przez OFE. W większości nasze pieniądze nie stymulują gospodarki a finansują braki w kasie państwowej. Nasze emerytury są więc tak czy inaczej gwarantowane przez państwo. Jeśli państwo będzie nie wypłacalne, to tszlag trafi nasze emerytury "przechowywane" w obligacjach SP. Przenosząc część składki bezpośrednio do ZUS rząd załatwia dwie sprawy: odpada koszt emisji i obsługi obligacji oraz omijając prowizję OFE zwiększa stan "oszczędności" obywateli.
     Jednocześnie uważam, że powinno się jednak umożliwić OFE na bardziej dowolne gospodarowanie pozostałą częścią składki. A już ideałem by było przekonanie OFE by pobierały prowizję od zysku, a nie od składki;)
   • Gość: Paweł Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: *.finemedia.pl 26.01.11, 09:51
    Akurat dzisiejsze "cywilizowane" kraje europejskie nie są, ani nie powinny być w kwestiach gospodarczych (w innych owszem) wzorem dla kogokolwiek. To kraje dobrze rozwinięte gospodarczo, które nie muszą nikogo gonić (jeszcze nie muszą, ale kto wie co będzie za 10, 20, 30 lat). Podejrzewam, że na utrzymanie systemu emerytalnego w stylu ZUSowskim - tzn duże składki, wysokie (względnie) emerytury też ich nie będzie stać.
   • Gość: J.J-P. Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: *.icpnet.pl 26.01.11, 12:26
    Zgoda częściowa.
    Emerytura to zbyt poważna sprawa , aby obywatel ją oddał w ręce państwa, urzędników państwowych.
    Dlatego OFE , choć i tak chore, jest lepsze od ZUSu, ale i jedno i drugie, to zaraza, to zniewolenie obywateli.
    Decyzja o zabezpieczeniu emerytalnym musi być decyzją obywatela.
    W obecnym przypadku przymusu, jest to de facto podatkiem, który jest pożywką dla biurokracji lub finansistów.
    Dlatego musi pierdyknąć, wcześniej czy później.
  • kaczka_dziwaczka_czyli_dziwna co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? 25.01.11, 23:55
   we Francji zostałby ścięty na gilotynie
   w Niemczech ugotowany w oliwie
   na Ukrainie wbity na pal
   w Rosji rozjechany końmi
   w Chinach przepiłowany
   w Kongo zakopany przy mrowisku termitów
   w Egipcie zamknięty w basenie z krokodylem
   w Kolumbii w piwnicy ze szczurami
   a w Sudanie w klatce z gorylem.

   Na szczęście te niehumanitarne sposoby na rozstanie się z ziemskim padołem należą do zamierzchłej przeszłości i na całym świecie prawo chroni takich balcerowiczów.

   A czy w Polsce wolno torturować kogokolwiek? Zdaniem brytyjskiej telewizji w Polsce torturuje się na razie tylko mahometan przywiezionych z innych krajów.

   Balcerowicz może spać spokojnie.

   Bierze 50.000 zł pensji za to, za co w zamierzchłych czasach inni podziękowaliby mu bardziej adekwatnie do jego zasług, i niech Bóg ma w opiece wszystkich, których Balcerowicz będzie chciał reformować albo który zapragnie doradzać.
   • Gość: aaannemarie Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? IP: *.dynamic.chello.pl 26.01.11, 08:23
    We Francji nie zostałby ścięty na gilotynie, ponieważ to naród racjonalistów i wielu tam Balcerowiczów. Nie rozumiem, jak mozna czepiać się faceta, który wyratował obywateli w czasach galopującej inflacji. Przed Balcerowiczem nie miałam już nic, nawet nadziei na normalne życie. Po Balcerowiczu moja praca nabrała sensu, materialnego, rzecz jasna, to znaczy: przestałam pracować "społecznie". Idem wszyscy moi znajomi i rodzina. Nikt z nas złego słowa o nim nie powie.
    • Gość: bella96 Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? IP: 157.158.56.* 26.01.11, 09:13
     Naród ma krótką pamięć i już sobie nie przypomina jak stał na mrozie 10h za dwiema kostkami masła...

     Ja mam prostą propozycję dla tych co tak marudzą:
     1. zaproponujcie coś sami
     2. jeśli Wam odpowiada, to proszę pooddawać "zachodnie" samochody, komputery, zabaweczki
     3. przestać jeździć na wakacje za granicę i oddać paszport
     4. zrezygnować z pakietu 100 kanałów TV 'a korzyć dwóch kanałów telewizji publicznej, jednego regionalnej i jednego od sąsiadów z zagranicy.

     Nie jestem zwolennikiem prywatyzacji jak leci, ale w niektórych spółkach skarbu Państwa by się przydało, żeby prezesi przestali pierdzieć w fotel a zaczęli zarządzać.

     P.

     P.S. Mój sposób na udaną emeryturę...
     • tornson Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? 26.01.11, 09:52
      Gość portalu: bella96 napisał(a):

      > Naród ma krótką pamięć i już sobie nie przypomina jak stał na mrozie 10h za dwi
      > ema kostkami masła...
      >
      > Ja mam prostą propozycję dla tych co tak marudzą:
      > 1. zaproponujcie coś sami
      > 2. jeśli Wam odpowiada, to proszę pooddawać "zachodnie" samochody, komputery, z
      > abaweczki
      > 3. przestać jeździć na wakacje za granicę i oddać paszport
      > 4. zrezygnować z pakietu 100 kanałów TV 'a korzyć dwóch kanałów telewizji publi
      > cznej, jednego regionalnej i jednego od sąsiadów z zagranicy.
      Co to wszystko ma wspólnego z gospodarczym bandytą Balcerowiczem?
      Gdyby nie to ścierwo komputery i samochody produkowane byłyby też w Polsce, zanim gnój dorwał się do koryta mieliśmy jeszcze rodzimy przemysł.
      • henryk-sikora odpowiedź dla "tornson" 26.01.11, 09:59
       A kto nam broni uruchomić rodzimą produkcję dobrych i tanich samochodów, komputerów i innych dóbr i zalać rynek krajowy, europejski i światowy??? Rzecz w tym, że nawet dobrego rowera nie potrafimy stworzyć, bo same takie debile jak Ty żyją w tym nadwiślańskim kraju!!!
       • tornson Re: odpowiedź dla "tornson" 26.01.11, 10:18
        henryk-sikora napisał:

        > A kto nam broni uruchomić rodzimą produkcję dobrych i tanich samochodów, komput
        > erów i innych dóbr i zalać rynek krajowy, europejski i światowy??? Rzecz w tym,
        > że nawet dobrego rowera nie potrafimy stworzyć, bo same takie debile jak Ty ży
        > ją w tym nadwiślańskim kraju!!!
        Typowe neoliberalne brednie. To nie początki industralizacji gdzie można sobie było ot tak stworzyć fabrykę, już od początku XX wieku bez wsparcia państwa niemożliwe było stworzenie prężnych gałęzi przemysłu. Wszystkie kraje uprzemysłowione w XX wieku robiły to z pomocą państwa (ZSRR i inne kraje Bloku Wschodniego, Korea Płd. Chiny, Japonia) albo z pomocą innych państw w ramach EWG/UE (Hiszpania).
         • tornson Re: odpowiedź dla "tornson" 26.01.11, 12:15
          Gość portalu: aaa napisał(a):

          > Hahah, chyba żartujesz :) Powiedz to panom z krzemowej doliny - Microsoft, Goog
          > le, i dziesiątki innych firm wartych łącznie setki miliardów dolarów powstały w
          > łaśnie dzięki oddolnej inicjatywie i bez wsparcia państwa.
          Wszystkie te technologie powstały za pieniądze armii (czyli państwa) i amerykańskie firmy w dostępie do nich miały priorytet.
          • gandalph Re: odpowiedź dla "tornson" 26.01.11, 22:33
           tornson napisał:

           > Gość portalu: aaa napisał(a):
           >
           > > Hahah, chyba żartujesz :) Powiedz to panom z krzemowej doliny - Microsoft
           > , Goog
           > > le, i dziesiątki innych firm wartych łącznie setki miliardów dolarów pows
           > tały w
           > > łaśnie dzięki oddolnej inicjatywie i bez wsparcia państwa.
           > Wszystkie te technologie powstały za pieniądze armii (czyli państwa) i amerykań
           > skie firmy w dostępie do nich miały priorytet.

           Co ty opowiadasz! Firmy takie jak INTEL i Microsoft zrobiły karierę dlatego, że swego czasu potentatowi komputerowemu IBM nie chciało się wdrażać produkcji mikroprocesorów ani systemów operacyjnych. Podzlecił to, odpowiednio, właśnie INTELowi i Microsoftowi. (Apple-Macintosh też nie miał nic wspólnego z armią USA ani z pieniędzmi podatnika). Efekt był taki, że IBM został w krótkim czasie "wyślizgany" z branży komputerów typu nazwanego później PC.
         • gandalph Re: odpowiedź dla "tornson" 26.01.11, 19:20
          Gość portalu: aaa napisał(a):

          > Hahah, chyba żartujesz :) Powiedz to panom z krzemowej doliny - Microsoft, Goog
          > le, i dziesiątki innych firm wartych łącznie setki miliardów dolarów powstały w
          > łaśnie dzięki oddolnej inicjatywie i bez wsparcia państwa.
          Fakt, a mniej więcej równocześnie, a raczej trochę wcześniej, ledwo zipał Honeywell-Bull mimo ostrej pomocy państwa francuskiego, ale o tym już mało kto pamięta.
     • 1stanczyk "Naród ma krótką pamięć" i właśnie dzieki niej 26.01.11, 10:07
      były wybitny z dużym, głównie akademickim doświadczeniem, specjalista od "ekonomii politycznej socjalizmu" nauczający w prestiżowym Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy "Polskiej" Zjednoczonej Partii Robotniczej po rocznym stażu w Stanach Zjednoczonych, do pełnego przekwalifikowania się na "cenionego liberała", zrobił sobie, za zgodą postokrągłostołowych pajaców, z naszego kraju teren praktycznych "zajęć uzupełniających" amerykański staż.

      Zajęć praktycznych pod nadzorem amerykańskiego ekonomisty Jeffrrey'a Sachs,który sam później, w obliczu katastrofalnych skutków, krytycznie odniósł się do jego założeń.

      Stad te dzisiejsze koszta Balcerowicz-owskiego sposobu przywracania równowagi rynkowej (blisko tysiąc miliardów złotych długów, pewnie z półtora miliona emigracji, wyprzedane za pol darmo istotne z punktu widzenia przyszłości i gospodarki krajowej rynki) o których zapominają Jego piewcy.

      Bo ich obchodzi tylko i wyłącznie koniec własnego nosa i gotowi są zaprzedać własne wnuki i ich pozycje wobec rówieśników w Europie i na świecie byleby dzisiaj mieć w kraju "pakiet 100 kanałów TV", "zachodnie" najczęściej dziesięcioletnie trupy w roli samochodów, moc jeździć na wakacje zagranice.

      Te same długi co nasze naszych zachodnich konkurentów kosztują i długo jeszcze będą kosztować, za sprawa Balcerowicza i postokrągłostołowych pomiotów "rządzących" od dwudziestu lat w naszym kraju dwa razy taniej.

      Dzisiaj obsługa (%) naszego długo kosztuje nieomal całą unijna bezzwrotna pomoc.

      Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ?
    • szatek100 Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? 26.01.11, 09:33
     Gość portalu: aaannemarie napisał(a):

     > We Francji nie zostałby ścięty na gilotynie, ponieważ to naród racjonalistów i
     > wielu tam Balcerowiczów. Nie rozumiem, jak mozna czepiać się faceta, który wyra
     > tował obywateli w czasach galopującej inflacji. Przed Balcerowiczem nie miałam
     > już nic, nawet nadziei na normalne życie. Po Balcerowiczu moja praca nabrała se
     > nsu, materialnego, rzecz jasna, to znaczy: przestałam pracować "społecznie". Id
     > em wszyscy moi znajomi i rodzina. Nikt z nas złego słowa o nim nie powie.

     Ależ dziecko przecież pan prof. Balcerowicz WYWINDOWAŁ INFLACJĘ swoimi nieudolnymi działaniami w 1989 roku. Inflację udało się opanować dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych.
    • tornson Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? 26.01.11, 09:54
     Gość portalu: aaannemarie napisał(a):

     > We Francji nie zostałby ścięty na gilotynie, ponieważ to naród racjonalistów i
     > wielu tam Balcerowiczów.
     Są racjonalni, dlatego większość gospodarki należy tam do państwa a nie do prywaciarskich złodziei, nikt nawet nie przebąkuje tam o prywatyzacji kolei, energetyki, szpitali czy telekomunikacji. Tacy neoliberalni talibowie jak Balcerowicz w całym cywilizowanym świecie traktowani są jak trędowaci.
      • tornson Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? 26.01.11, 10:28
       Gość portalu: aaannemarie napisał(a):

       > Raczej odwrotnie, w racjonalnym, myślącym kategoriami ekonomicznymi a nie emocj
       > ami, świecie,
       Ale neolibarni talibowie jak Balcerowicz właśnie nie myślą racjonalnie, lecz kierują się emocjami swojej chorej ideologii.

       > Balcerowicz jest szanowany.
       Buuuuuuuuuuuuuuuuahahahahahahahahahahahahahahahaha!!!!!! :D

       > W polskim piekle też spora część społ
       > eczeństwa nie obdarzona amnezją, jest mu wdzięczna.
       Właśnie tylko w Polsce są jeszcze w większej liczbie oszołomy które tego typu chorych antyspołecznych fanatyków popierają, często w sposób wręcz idiotyczny bo wbrew własnym interesom, gdyż pomysły Balcerowicza to korzyść dla kilku procent społeczeństwa, dla reszta nędza i ruina.
       • Gość: aaannemarie Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? IP: *.dynamic.chello.pl 26.01.11, 10:43
        O.K. traktuję więc w tym kontekście słowo "oszołom" jako komplement. Merci. Chciałabym jednak podkreślić, że Balcerowicza nie popierają tylko ludzie bogaci, lecz harujący od rana do wieczora, aby jakoś wiązać koniec z końcem. Jego pieniądz i mój zarazem, ma w Polsce nieporównanie większą siłę nabywczą, niż komunistyczny bilecik .Trzeba też wiedzieć, że skończyły się czasy powrotu do domu o czwartej. Trzeba wejśc na forum GW, żeby zobaczyć wiecznie niezadowolonych. Młodzież dziś ma zupełnie inny stosunek do rzeczywistości, na szczęście. Fajnie planuje swoją przyszłość.
        Wycofuję się z dyskusji.
        • tornson Re: co oni zrobiliby z Balcerowiczem ? 26.01.11, 11:52
         Gość portalu: aaannemarie napisał(a):

         > O.K. traktuję więc w tym kontekście słowo "oszołom" jako komplement.
         Nikt normalny nie odbiera słowa "oszołom" jako komplement.

         > Merci. Chc
         > iałabym jednak podkreślić, że Balcerowicza nie popierają tylko ludzie bogaci, l
         > ecz harujący od rana do wieczora, aby jakoś wiązać koniec z końcem.


         > Jego pienią
         > dz i mój zarazem, ma w Polsce nieporównanie większą siłę nabywczą, niż komunist
         > yczny bilecik .
         Jego pieniądz??? Czyli to Balcerowicz, wedle jego fanatycznych wyznawców, zajmuje się emisją pieniądza w Polsce? Wy naprawdę jesteście obłąkani, bardziej nawet jak wyznawcy JKM. Wartość nabywczą złota zawdzięcza w 99% Unii Europejskiej, gdyby nie to bylibyśmy nędzarzami jak Meksyk czy inny Honduras. A porównywanie tego z czasami komunizmu, gdzie ze względu na zimną wojną swobodna wymiana między Wschodem a Zachodem była niemożliwa, ukazuje twój zerowy stan wiedzy. Poza tym przemysł za PRLu zapewniał obywatelom niemal wszystkie potrzeby konsumpcyjne, dziś przemysł w Polsce nie istnieje, a jedynie montownie istniejące tu na łasce globalnych korporacji.

         > Trzeba też wiedzieć, że skończyły się czasy powrotu do domu o cz
         > wartej.
         Czyli popierasz XIX wieczny antyspołeczny wyzysk, w takim razie nie dziwota że tak fanatycznie popierasz tego zyeba.

         > Trzeba wejśc na forum GW, żeby zobaczyć wiecznie niezadowolonych.
         Mieszkając w takim zacofanym nieformowalnym antyspołecznym grajdole jak Polska trudno nie być niezadowolonym. W każdym jednym kraju Europejskim, gdyby władze i prywatny biznes tak sobie w ch....... leciały ze społeczeństwem jak w grajdole, poprostu polałaby się krew. Mnie aż dziki cierpliwość i totalna spolegliwość tego społeczeństwa.

         > Młodz
         > ież dziś ma zupełnie inny stosunek do rzeczywistości, na szczęście. Fajnie plan
         > uje swoją przyszłość.
         Niby jak.
        • tornson Jedno pytanko poza dyskusją. 26.01.11, 11:54
         Tak wy, wyznawcy Balcerowicza, zapatrujecie się na Korwina-Mikke i jego wyznawców. Kiedyś słyszałem że JKM ma Balcerowicza za komucha i socjalistę (w ustach JKM to oczywiście odzew negatywny), czy wy tak samo nie trawicie Korwina jak on waszego guru?
      • tornson Posmiewisko? Szczególnie dla zdychającego 26.01.11, 13:08
       kato-grajdołu nadwislańskiego...
       A jak tam haracz jaki płacisz, zakochany w prywatyzacji polski niewolniku, francuskiemu państwowemu France Telekom w zamian za korzystanie z netu czy telefonu?
       Jak tam twoja skomercjalizowana kolej polski kapitalisto? W Niemczech była niedawno wielka tragedia bo pociągi z powodu opadów śniegu musiały zwolnić do zaledwie 200km/h, francuskie TGV chyba jednak to ominęło.
    • kaczka_dziwaczka_czyli_dziwna Re: odpowiedź dla "kaczka_dziwaczka_czyli_dziwna" 27.01.11, 10:37
     henryk-sikora napisał:

     > Za 50 lat nie będzie w Polsce ani jednego, nawet najmniejszego miasteczka w Pol
     > sce, aby nie było w nim ulicy lub placu imieniem Leszka Balcerowicza za jego za
     > sługi dla Polski, a o takich idiotach jak Ty "kaczka_dziwaczka_czyli_dziwna" pi
     > es z kulawą nogą nie będzie pamietał.

     zanim Balcerowicz urodzi jakiś plan a henryk-sikora wybuduje mu pomniki jak Polska długa i szeroka, ja też mogę wymyślić coś kretyńskiego - to w końcu moja specjalność :)

     plan kaczki dziwaczki

     zlikwidować rząd
     rząd potrafi robić dziury budżetowe i nie nadaje się do niczego innego - usuwając przyczynę rozwiązujemy problem chronicznego deficytu - raz i na zawsze. Nie będzie też korupcji.

     zlikwidować bezpłatne szkolnictwo
     prywatne może lepiej zadba o poziom intelektualny wykładowców i nauczycieli. Może uczniowie i studenci też skorzystają?

     zlikwidować bezpłatną służbę zdrowia
     jakość niektórych usług medycznych się pogorszy, ale kosztów budżetowych nie będzie.

     wycofać wojsko z Iraku, Afganistanu
     i ogólnie przestać się bawić w żołnierzy. Faceci lubią mundury, czołgi, samochody, ale to drogie zabawki. Niech pobawią się na Playstation III
  • Gość: potykacz Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter... IP: *.fucio.net 26.01.11, 00:50
   Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów, no i Pan profesor!Jak skomentował Pan Kropiwnicki ( którego serdecznie nie lubię , ale w tym przypadku się zgadzam!)szanowny profesor ma już swoje miejsce w historii i dobrze by było żeby wreszcie odpoczął.Patrząc na jego dokonania , oby jak najszybciej.Głupio by było, żeby nasz minister finansów uzgadniał budżet podobno suwerennego kraju z prezesami zagranicznych koncernów. No chyba, że o to chodzi. Czyżby się komuś chciał odwdzięczyć- nie mieści mi się to w głowie.A z czego dołożymy do budżetu jak wszystko będzie nie nasze??Już wiem - ileś tam durnych polaczków w tym kraju zostanie.
  • Gość: mirwojski Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter... IP: *.adsl.inetia.pl 26.01.11, 02:11
   Pomysły Balcerowicza kosztowały już nas o ile pamiętam około 50 mld złotych ( przypomnijcie sobie "zabawę" z akcjami PZU i Hiszpanami). A teraz pan B proponuje powtórkę z rozrywki. Firma jego żony na doradztwie (gdy był w rządzie i nie tylko) zarobiła krocie; widocznie za mało - przypomnijcie sobie przepychanki o legalność pewnych spraw z tym związanych. C.D.N.
  • Gość: PawełS Przywrócenie III stawki podatkowej + 10 mld. IP: *.sgyl.cable.virginmedia.com 26.01.11, 04:39
   O około 10 mld. zmniejszyły się wpływy budżetowe po jednomyślnej obniżce podatków dla najbogatszych, w tym dla głosujących posłów. Cofnąć tego profesor nie proponuje, tylko jakieś grosze z obcinania inwestycji w przyszłość narodu (becikowe) i prywatyzację, która się kiedyś skończy, jak już nic nie będzie do sprzedania. Dla porównania podwyżka VAT ma dać ok. 5 mld.
    • Gość: PawełS Re: Przywrócenie III stawki podatkowej + 10 mld. IP: *.sgyl.cable.virginmedia.com 26.01.11, 23:04
     www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/biznes/nawet-11-mld-zl-mniej-z-pit-wplynie-do-budzetu,54582,1
     KTO I ILE ZYSKAŁ NA OBNIŻCE PIT:
     msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/pit;2009;sprawdz;o;ile;mniejszy;podatek;zaplacisz,87,0,375895.html
     Płaca minimalna zysk: 72 zł (0,5 %) dochodu brutto
     dyrektor spółki państwowej 15 tys. (6,9 %) dochodu brutto
     Przy czym szczególnie interesujące jest, że nawet przed obniżką podatków dla najbogatszych PIT w zasadzie był liniowy: wyższe stawki niż podstawową płaciło 5 % podatników. Tusk wolał jednak podnieść VAT, który uderzy we wszystkich, szczególnie w tych, którym brakuje do pierwszego, ale jak widać ciemny lud to kupuje w tym dzikim kraju. Dla dziennikarzy Wyborczej to powód do radości:
     gospodarka.gazeta.pl/pit/1,95187,7425271,PIT_2009__Nowa_skala_podatkowa_to_powod_do_radosci.html
     Pewnie był powyżej drugiego progu, a właściciele Wyborczej powyżej 3 progu...

     Tak więc połowa ludzi zarabia poniżej ~80 % średniej krajowej, sprawdzałem dobrych kilka lat temu w publikacji GUS, kolejne 44 % zarabia między 80 % - 117 % średniej krajowej (do II progu).

     Według mnie średnią stawkę podatkową powinni płacić zarabiający co najmniej średnio dobrze, czyli właśnie powyżej 80 % średniej krajowej. Jak by w 2008 II próg wynosił 30,4 tys. (80 % średniej krajowej) zamiast 44,5 tys. to podatki od zarabiających między 80% a 117% średniej krajowej byłyby o około 9 mld większe - założyłem/zgaduję że średni dochód w tej grupie wynosi średnią krajową, gdy 2/3 wszystkich ludzi zarabia poniżej średniej, od 5 % najlepiej zarabiających byłby kolejne 2 mld. Najwyższe podatki powinny płacić już ci, którzy jeszcze nie weszli do grupy 0,86 % najlepiej zarabiających. Np. III próg od 1,6 średniej krajowej dałby ok. 3 mld. Zgaduję, że powyżej 1,6 krajowej zarabia jakieś 2,6 % ludzi, prawdopodobnie mniej i że średnia płaca między 1,6 średniej krajowej a III progiem wynosiła 6 tys. prawdopodobnie więcej, średnia płaca dla II progu wynosiła 5,5 tys. Tak więc obniżenie progów podatkowych dałoby ok. 14 mld w 2008, kiedy deficyt wyniósł 24 mld w 2008.
      • stapa Re: Przywrócenie III stawki podatkowej + 10 mld. 27.01.11, 04:19
       Balcerowicz się przyjrzał i znalazł cięcia w wydatkach na 2012 za 6 mld., a tegoroczny deficyt ma mieć coś koło 40 mld. Większość z jego pomysłów popieram, oprócz becikowego. Obniżenie zasiłków chorobowych uzależniałbym, od tego, czy składki chorobowe je pokrywają.

       A jeszcze kasy fiskalne. Mają je od lat taksówkarze, a nadal nie mają lekarze i prawnicy, chyba zbyt dużo ich w sejmie. Ja bym zlikwidował ulgi na PKP, to ludzie powinni być ewentualnie dotowani, a nie przedmioty. Wprowadziłbym płatne szkolnictwo wyższe, ale to wymagałoby zmiany konstytucji, bo nie wszyscy muszą być magistrami pedagogiki albo marketingu i zarządzania, hydraulicy też są potrzebni. Większość pieniędzy, która idzie na szkolnictwo wyższe przeznaczyłbym na stypendia naukowe, tak żeby dla najbiedniejszych i zdolnych absolwentów pieniądze nie ograniczyły w najmniejszym stopniu wyboru studiów.
      • stapa Re: Przywrócenie III stawki podatkowej + 10 mld. 27.01.11, 18:51
       Gość portalu: rebel napisał(a):

       > Przyjmijmy, że wprowadzimy Twoje zmiany.
       > Zarabiający powyżej średniej to zwykle specjaliści w jakiejś dziedzinie, za mali żeby nie płacić podatków w ogóle, ale znający języki, mający jakiś fach. Nie
       > boisz się, że postanowią zwyczajnie wyjechać znudzeni płaceniem za przywileje pseudo-rolników, górników, wcześniejsze emerytury itd. ?

       Prawnicy i tym podobni na pewno nie wyjadą. Polscy dyrektorzy też nie, bo, uwzględniając siłę nabywczą, zarabiają nawet lepiej niż w Ameryce, mimo znacznie niższej wydajności zarządzanych przez nich pracowników. Poza tym w większości krajów w kryzysie bezrobocie jest mniejsze niż na polskiej zielonej wyspie wzrostu, więc podstawowa zarządzania w Polsce (straszenie kolejką chętnych na miejsce pracy), traci znacznie swoją siłę. Wprowadzenie 30% podatku od progu 80% średniej krajowej w 2008 zwiększyłoby roczny podatek płacącego średnią krajową o 830 zł, co stanowi 2,2 % rocznego dochodu, więc wątpię, żeby chociaż 0,22 % tych specjalistów wyjechało akurat z tego powodu i zaczynało od nowa w nowym środowisku.


     • stapa Re: Przywrócenie III stawki podatkowej + 10 mld. 28.01.11, 02:14
      Gość portalu: PawełS napisał(a):

      > Jak by w 2008 II próg wynosił 30,4 tys. (80 % średniej krajowej) zamiast 44,5 tys. to podatki od zarabiających między 80% a 117%
      > średniej krajowej byłyby o około 9 mld większe

      Byłyby większe o 0,9 mld. Rąbnąłem się o przecinek, no ale to nie ja biorę ciężką kasę w ministerstwie finansów za niedomykający się budżet...

      Tak więc obniżenie progów podatkowych dałoby w 2008 ok. 6 mld, a nie 14 jak napisałem poprzednio, kiedy deficyt wyniósł 24 mld.
  • Gość: HP Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter... IP: *.net.autocom.pl 26.01.11, 05:44
   Pan Balcerowicz powinien się najpierw zapoznać z elementami sterowania procesami w tym z procesami prywatyzaji. We wszelkiej działalności występują dwie podstawowe, niezależne od siebie operacje : wytówrcza i kontrolna. Operacją kontrolną procesów prywatyzacji za Pana rządów była Prokuratoria Generalna, przygotowana przez prof.A.Bielę i dra T.Wócika. Pan Balcerowicz uczestniczył w jej likwidacji. Przyczynił się w dużym stopniu do likwidacji naszych zakładów produkcyjnych budowanych przez inżynierów nie przez pseudo ekonimistów.
  • morongo Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter... 26.01.11, 08:27
   Opisywana droga jest jednokierunkowa i z każdym krokiem stwarza warunki dla terapii szkowej. O skutkach można przeczytać w pracy Naomi Klein "Doktryna szoku". Uniwersyteccy neoliberałowie (amerykańscy) są zdziwieni wdrażaniem tej doktryny w Polsce i innych krajach postkomunistycznych. Neoliberałowie biznesowi natomist skrzętnie wykorzystują sytuację, nawołując do oddania wszystkiego niewidzialnej ręce rynku. Tylko że często jest to ręka złodzieja, którą należy czym prędzej uciąć.
  • Gość: Ark2 Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.11, 08:28
   I c z tego że Balcerowicz ma rację? Lemingi i tak będą głosowały na PO, pomimo że są to socjaliści, którzy ich okradają z własnej kasy. A to jest dopiero początek. W przyszłej kadencji czeka nas druga Grecja ponieważ PO nie jest zdolne do przeprowadzenia reform ze względu na sondaże. Gdy wygrał Komorowski cieszyłem się że teraz będą reformy i skończy się wojna polsko-polska na górze. Gdybym wiedział że ten rząd zacznie okradać społeczeństwo z ich przyszłych emerytur to głosował bym na Kaczora, bo przynajmniej zawetował by te ustawy.
  • panbramkarz Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter... 26.01.11, 08:33
   Hmm i balcerowicz i tusek chca wyjsc z kryzysu prostym ale skutecznym sposobem ........... poprzez eksterminacje kilku milionow Polakow bo obcinanie wydatkow socjalnych zasilkow temu sluzy imm wiecej ludzi doprowadzi sie do skrajnego ubustwa tym szybciej umra.
   Dlaczego nie slysze o zwiekszeniu podatkow dla najbogatszych ? wprowadzeniu dodatkowego podatku od najbogatszych firm? "wygnaniu" z kraju firm zarejestrowanych w rajach podatkowych i innych firm corek ktore w polsce zarabiaja ale zyski transferuja do firm matek podejrzewam ze zmuszenie chociazby supermarketow ze albo znikaja albo przeksztalcaja sie w firmy "polskie" daloby wiekszy zysk niz podwyzka VAT.
   Ktos powie ze nie mozna bo umowy miedzynarodowe itp. co za problem zerwac te umowy? malo to umow z nami zerwano?
   Jestesmy na tyle duzym panstwem i w tak strategicznym punkcie europy ze niestety inni moga nas "olewac" ale musza sie z nami liczyc.
   • Gość: gość Re: Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie t IP: *.ip.netia.com.pl 26.01.11, 08:52
    otóż to opodatkować supermarkety i cudzoziemców. cała Wólka Kosowska nie płaci podatków i kombinuje. dlaczego zawsze oszczędności zaczyna się od biednych? dlaczego nie zajmą się oszczędnościami w administracji? kancelarie premiera i prezydenta mają ogromne budżety - na co? po co?
    aczkolwiek w kwestii zrównania wieku emerytalnego mundurowych, a przynajmniej podniesienia go - zgadzam się. tak samo reforma KRUS-u by się przydała, niektórzy "przedsiębiorcy rolni" osiągają znacznie wyższe dochody niż zwykłe spółki, dlaczego więc mamy dopłacać do ich emerytur?
    jest bardzo dużo metod, bardziej ludzkich metod na szukanie pieniędzy. tylko trzeba chcieć je znaleźć. ale dopóki u koryta będą ludzie tego pokroju to nic się nie zmieni. a potem kolejne 20 lata jakaś ekipa będzie wyprowadzała kraj na prostą z tego bagna.
  • Gość: badrel Balcerowicz radzi jak łatać dziurę. "To nie ter... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.11, 08:34
   Na szczęście Balcerowicz nie jest już politykiem i nie ma wpływu na decyzje rządu. Obciąć chorobowe do 60%? To nie jest złodziejstwo? To Balcerowicz obciął chorobowe do 80%, na chwilę, jak wówczas obiecywał, bo były mu potrzebne pieniądze w budżecie (ciekawe, że wówczas sam głębszych reform nie proponował, nie widział problemu KRUS, emerytur mundurowych i górniczych), a teraz chce do 60%? Ja mam jeszcze lepszą propozycję panie profesorze. Zlikwidujmy zasiłki chorobowe i jednocześnie podnieśmy na nie składkę np. o 100%, czemu nie? W końcu ludzi oszukiwać można, byle OFE było syte. Bo OFE to liberalizm, a ludzie to bydło.
   Co miesiąc płacę składkę na ubezpieczenie i mam do niego prawo jak zachoruję, a pan chce mi je ograniczyć do 60% i to ma być liberalna uczciwość? Kiedy człowiek zachoruje traci często premie w firmie, musi kupować leki i płacić za lekarzy, badania, więc obetnijmy mu dochody, ale składkę niech płaci.