Dodaj do ulubionych

Elektrownia w Fukushimie nie będzie już używana

20.03.11, 14:23
Eksploatacja tej elektrowni do tej pory, kiedy są już zdecydowanie bezpieczniejsze technologie jądrowe, które sprawdziłyby się także w tak ekstremalnych warunkach, była ze strony Japonii poważną lekkomyślnością. Z powodu węża w kieszeni działali najwyraźniej w myśl zasady "jakoś to będzie". Tymczasem koszty budowy nowoczesnej wielkiej elektrowni jądrowej byłyby o wiele niższe niż usuwanie skutków katastrofy. A nową elektrownię i tak trzeba będzie wybudować.
Obserwuj wątek
    • bonobo44 Przerażające odkrycie... 20.03.11, 17:47
     Co stało się z mózgami ptaków w Czarnobylu?
     10.02.2011 16:51


     Dramatyczne konsekwencje tragedii w Czarnobylu. (fot. AFP)

     "26 kwietnia 1986 r. doszło do jednej z największych katastrof XX wieku. Właśnie wtedy w godzinach nocnych, w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło do poważnej awarii, która spowodowała wybuch reaktora jądrowego. W wyniku eksplozji i pożaru, do atmosfery przedostały się potężne ilości radioaktywnego pyłu. W kwestii oceny skutków katastrofy do dnia dzisiejszego nie osiągnięto konsensusu. Część specjalistów uważa, że wzrost zachorowań na nowotwory czy transformacje klimatyczne w przyrodzie, nie mają z Czarnobylem nic wspólnego. Nijak to się ma do wyników przeprowadzonych ostatnio badań. Okazało się, że jednym z dalekosiężnych skutków tragedii sprzed 25 lat jest zmiana rozmiaru mózgów niektórych ptaków. Analiza wykazała, że od czasu katastrofy uległy one zmniejszeniu o 5 procent.

     Naukowcy przebadali 550 ptaków reprezentujących 48 gatunków i pochodzących z rejonu Czarbobyla – poinformował serwis BBC. Szybko okazało się, że wszystkie one miały mózgi mniejsze, niż ich kuzyni zamieszkujący w innych, wolnych od skażenia, regionach. Zjawisko to jest szczególnie widoczne u młodych ptaków, które narażone były na promieniowanie.


     Wielu komentatorów nie ma złudzeń, że może to być zapowiedź zmian, które w dalszej perspektywie obejmą szereg innych gatunków – również ssaków. Zresztą już ubiegłoroczne wyniki badań opublikowane przez naukowców z amerykańskiego University of South Carolina i francuskiego Universite Paris-Sud jasno dały do zrozumienia, że w całej ekosferze zachodzą niepokojące przeobrażenia, które mogą być jednym ze skutków katastrofy z 1986 r. Okazało się m.in., że liczba ssaków, które zamieszkują tzw. „strefę wyłączoną” wokół dawnej elektrowni, ulega systematycznemu obniżeniu. Zmniejszyło się także zróżnicowanie wśród owadów.

     Naukowcy zapowiedzieli, że przez kolejne lata będą szczegółowo przyglądać się różnym gatunkom ptaków, aby sprawdzić, czy proces zmniejszania się ich mózgów postępuje czy też już się zatrzymał.

     Do dnia dzisiejszego powstały dziesiątki bilansów, w których zawarto dane nt. katastrofalnych skutków wybuchu w Czarnobylu. Część z nich to oficjalne dane komisji rządowych różnych państw, stworzone przy departamentach zdrowia. Ukraina szacuje, że 2,5 miliona tamtejszych obywateli cierpi w mniejszym lub większym stopniu na dolegliwości bezpośrednio związane z nadmiernym promieniowaniem wywołanym w Czarnobylu. W Niemczech i Finlandii od czasu wybuchu notuje się natomiast znaczny wzrost różnych defektów dotykających nowo narodzone dzieci."


     Tylko Polska jest zieloną wyspą, w której nie odnotowano... niczego.
   • Gość: BWR Re: Temelin - nowoczesna nie dzialająca elektrown IP: *.centertel.pl 20.03.11, 15:03
    skuba skąd takie głupoty czerpiesz?
    Jeśli byś poczytał raporty CEZ (to taka spółka, do której należy Temelin) to byś wiedział że elektrownia pracuje i to pełną para, a nie pisał głupoty. Co do elektrowni w Niemczech nic nie jest ukrywane, tylko darmozjadzi z zielonych wywierają presję polityczną. Efekt to Niemcy nie będą mieli atomówek, ale będą żeby było śmiesznie kupować prąd z Francji produkowany właśnie w elektrowniach atomowych...
    • Gość: Skuba Re: Temelin / Atom droższy niż mówią IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.03.11, 15:16
     To że popracuje pełną parą przez 2 miesiące w roku i wszyscy zrobią larum że działa nie oznacza że wszystko jest ok.

     Gdyby nie było w niej notorycznych incydentów Austriacy by nie protestowali.

     Nie sądzisz że Niemcy z pro atomowa Merkel która pół roku temu chciała otwierać nowe Wpisz sobie Castor 2011 i zobacz że mimo tak wielkich protestów Merkel - wykształcony fizyk jądrowy chciała stawiać nowe reaktory.

     Połowa reaktorów w Niemczech stała bezrobotna z powodu problemów technicznych.
    • Gość: Skuba Tylko zacofani chcą atomu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.03.11, 16:39

     www.spiegel.de/international/germany/0,1518,751592,00.html
     Niemcy - tu możesz sobie poczytać, o co chodzi.


     A tutaj masz coś o Temelinie.
     www.temelin.com/
     Zmiany paliwa na ruskie bo amerykańskie jest zbyt bezpieczne i nie chce działać,
     www.world-nuclear-news.org/IT-Temelin_to_use_only_Russian_fuel_from_2010-2010096.html
     A tu przechodzą na kolejną porcje paliwa zza Buga
     praguemonitor.com/2010/12/20/temelíns-2nd-unit-switch-russian-fuel-spring-2011
     • Gość: Skuba Atom - bajki wciskane przez sprzedawców reaktorów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.03.11, 16:51
      www.terradaily.com/reports/Czech_Temelin_Nuclear_Reactor_Hit_By_Fuel_Problem_999.html
      Temelin ma problemy z paliwem poczytaj sobie

      Poza tym czy doliczyłeś do ceny Atomówki koszt przyłącza do sieci?
      Co się stanie jak taki reaktor na ruskie paliwo wybuchnie?

      Co zrobisz z stalą z reaktora po zakończeniu eksploatacji - może użyjesz jej do samochodów?

      Czy zdajesz sobie sprawę że w razie jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego w regionie wszystkie rakiety konwencjonalne lecą w reaktor?
      Tak niewielkim kosztem można spowodować gigantyczne szkody.

      Czy wiesz że nasz rząd chce przeznaczyć kolejne 20 000 000 pln na promocję atomu?
     • 0.tech Re: Tylko zacofani chcą atomu 20.03.11, 16:54
      Dobrze jestem zorientowany co i jak w Niemczech (native speaker), więc mi linków ze spiegla wysyłać nie musisz. Szczególnie, że Niemcy są mi znani z chorego ekoterroryzmu i panikarstwa, a spiegel już w ogóle.

      de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Kernreaktoren_in_Deutschland#Kernkraftwerke
      Nawet mi się z Tobą nie chce debatować, bo już widzę, że dopatrujesz się rzeczy tam gdzie ich nie ma.
  • Gość: gość portalu Re: Elektrownia w Fukushimie nie będzie już używa IP: *.ztpnet.pl 20.03.11, 17:56
   artykul o Fukushimie i oczywiscie rytualne wezwanie bezmozgow z GW do rezygnacji z energetyki atomowej
   ja rozumiem, ze z przyczyn propagandowych, ideowych, genetycznych itp zatrudnia sie w GW osobniki wystarczajaco tepe, aby nawiazac 'dialog' z roznymi grupami targetowymi, ale na koncu powinien ktos to czytac! zanim pojdzie w swiat, a w dziale gospodarka niekoniecznie musi byc to towarzysz z 'kregoslupem ideowym' certyfikowanym przez Krytyke Polityczna
  • placebo_99 Dobrze, że nie wybuchła jak bomba atomowa 20.03.11, 19:16
   Bo teraz wybuchy atomowe mają nawet po 50 megaton, a to zmiotłoby całą Japonię i półkulę północną pokryło opadem radioaktywnym, co doprowadziłoby do zimy nuklearnej. Mam nadzieję, że teraz stopniowo zostaną zlikwidowane wszystkie elektrownie atomowe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka