Dodaj do ulubionych

Dokąd jedzie ten pociąg?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.04.11, 12:14
Należy się zastanowić czy w obecnym czasie rozwijanie kolei jest uzasadnione. Twierdzę, że dziewiętnastowieczny wynalazek ma już za sobą czasy swojej świetności za sobą. Kolej ma sens przy masowych przewozach o możliwym do zaplanowania rytmie.
1) przewozy węgla do portów.
2) przewóz pasażerów na liniach o dużym obciążeniu
3) Masowy ruch podmiejski
Pozostałe kierunki są już dyskusyjne. Przewóz samochodowy jest bardziej elastyczny a tym samym tańszy na liniach o małym obciążeniu. większość firm nie ma bocznic kolejowych a dodatkowy przeładunek niweluje korzyści materialne nie mówiąc już o czasie przejazdu. Hasło tiry na tory to w naszych realiach jest fikcją koszt przejazdu standardowego ładunku jest większy niż zaoszczędzone paliwo, nie mówiąc o znacznie dłuższym czasie przejazdu!
Do tego dochodzi ociężałość samego systemu PKP.
Podział na konkurujące spółki jest fikcją przepisy wewnętrzne nie pozwalają na prawdziwą grę rynkową. System PKP nie jest w stanie wchłonąć dużych pieniędzy unijnych leżących na torach. Parasol ochronny państwa nie zmusza koncernu PKP do walki o przetrwanie. Wystarczy świadomość, że "jesteśmy za duzi żeby upaść"
Obserwuj wątek
  • Gość: pasażer Za żadnego innego rządu nie byłem wożony jak bydle IP: *.dynamic.chello.pl 10.04.11, 12:32
   rzeźne (na stojąco: trasa kilkaset kilometrów) - gwoli ścisłości.

   Ja rozumiem, że koledzy premiera chcą zrobić interes życia na prywatyzacji PKP i muszą najpierw "zmiękczyć" społeczeństwo aby to mogło dojść do skutku - ale bez przesady - są pewne granice tolerancji nawet wśród tak ciemnego narodu jak polski. Dramatem w tym kraju nie jest katastrofa smoleńska tylko to że nie ma na kogo zagłosować - z jednej strony liberałowie dla których marzeniem jest żeby ludzie mieli długi na 5 pokoleń do przodu, a z drugiej wulgarni kretyni dla których słowo patriotyzm oznacza wyłącznie uczestnictwo w capstrzykach i robienie sobie fotografii na uroczystościach państwowych.
   • Gość: J.J-P. Re: Za żadnego innego rządu nie byłem wożony jak IP: *.icpnet.pl 10.04.11, 13:45
    Nie rozumiem dlaczego czepiasz się Tuska, a nie prezesa PKP i spółek PKP.
    Wystarczy przeanalizować parę wskaźników : np.
    - liczba pracowników / liczby pasażerów, /ton przewiezionego ładunku,
    - liczba zwiazkowców/ liczby pasażerów /ton przewiezionego ładunku,
    - wielkość ładunków/ km torów / liczbę kierowników, członków zarządu, sekretarek/pracowników,
    - liczba , cena i jakosć napraw taboru /km eksploatacji tego taboru po remoncie
    (dole i boki ze zleceń).
    Jak kolejarze uważaja , ze kolej ma przyszłość to ja z nimi nie będę dyskutował, niech ja budują, niech zainwestują swoją kasę. Niech płacą podatki jak każdy, a od majątku płacą nam właścicielom czynsze, lub go w przetargach wykupią. Niech odwalą się od kasy z budżetu, przywilejów (monopolu) i mojego majątku.
    Jak ktoś uważa podobnie jak kolejarze, to niech w kolej zainwestuje swoją kasę.
    Ja uważam, że kolej ma szanse zaistnieć na rynku przewozów osobowych i towarowych, oczywiście w ograniczonym zakresie, ale tylko po restrukturyzacji.
    Tej, takiej, restrukturyzacji nie wykonanją ludzie kręcący się koło PKP, jak i pracownicy PKP.
    Ja jako podatnik nie wyrażam zgody na ładowanie mojej kasy w PKP. To strata siana.
  • Gość: wyKOLEJONY jak żądać odszkodowania za spóźnienie? IP: *.146.86.198.nat.umts.dynamic.eranet.pl 10.04.11, 12:35
   pociągi pod specjalnym nadzorem - w najlepsze trwa żonglerka przepisami. UE wprowadziła możliwość dochodzenia roszczeń za opóźnienia pociągów, a nasi posłowie+rząd skutecznie blokuje przepisy unijne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ale jak trzeba zmieniać skrzynki pocztowe i liczniki gazu,to się nikt nie sprzeciwia!!! Widać jakie lobby za tym stoi...

   abckonsumenta.pl/artykuly/19-pkp-odszkodowanie-za-oponienie-pocigu.html
   abckonsumenta.pl/index.php?start=4
  • Gość: Patryk Poll Re: Dokąd jedzie ten pociąg? IP: *.adsl.inetia.pl 10.04.11, 13:21
   No, nie takich bzdur to dawno nie czytałem... W innych, mądrzejszych krajach kolej ma się dobrze. Wystarczy tylko pojechać do Czech. U nas najpierw mądrale typu Syryjczyka mówiąc brzydko "rozwalili" kolej i tak zostawili na długie lata, a teraz wielkie zdziwienie, że z koleją jest tak źle. Jasne najlepiej w Polsce wychodzi niszczenie wszystkiego - między innymi ogromnej ilości dobrych przedsiębiorstw, zakładów pracy, które mogły dać dywidendę państwu, a ludziom zatrudnienie , a nie spychać ich na margines społeczeństwa w czeluść bezrobocia. Jednak, czytając takie wypowiedzi jak Twoja, nie może dziwić, że tak się w Polsce dzieje.
  • Gość: Kagan Re: Dokąd jedzie ten pociąg? IP: *.dsl.telepac.pt 10.04.11, 13:22
   Rownie dobrze mozesz napisac, ze samolot to wynalzek z poczatku ubieglego stulecia, a wiec nadaje sie tylko do lamusa! Szczegolnie, ze jest drogi, nieekologczny i jak ma wypadek, to czesto gina w nim wszyscy pasazerowie, jak np. rok temu w Smolensku. A samochod to przeciez XIX wiek, a wiec straszna staroc!
   I co z ofarami wypadkow samochodowych i ogromna energochlonnoscia transportu samochodowego i lotniczego oraz z zatruciem srodowiska przez samochody?
   • Gość: Baltazar Re: Dokąd jedzie ten pociąg? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.04.11, 20:07
    Jeżeli przyjąć, że energochłonność ma związek z kosztem przejazdu to przewóz 2 osób samochodem jest ekonomiczniejsze (bardziej ekologiczne) niż pociągiem. Na pewno w ruchu lokalnym gdzie trzy na pół puste wagony ciągnie olbrzymi spalinowóz. A jak jesteś ekologiem to zastanów się jak wygląda emisja spalin z lokomotyw spalinowych.
    W sekrecie Tobie powiem, że tragicznie rosyjskie diesle nie trzymają żadnych norm spalin (bo poco) zaś po kwadransie stania w miejscu na torach leży pół wiadra oleju
    • Gość: Kagan Re: Dokąd jedzie ten pociąg? IP: *.dsl.telepac.pt 10.04.11, 20:25
     1. Pociag to conajmniej autobus szynowy na 50 osob, a zuzyje on mniej energii niz autobus.
     2. W Szwecji stosuje sie juz dzis ekologiczne paliwa, a w Szwajcarii enrgie z elektrowni wodnych.
     3. Rosyjskie diesle sa bardzo tanie w ekspolatacji. Inaczej Niemcy by ich nie uzywali... Inna sprawa, to ich zla konserwacja w Polsce...
  • yeelonek Re: Dokąd jedzie ten pociąg? 10.04.11, 14:53
   Gość portalu: Baltazar napisał(a):

   > Należy się zastanowić czy w obecnym czasie rozwijanie kolei jest uzasadnione. T
   > wierdzę, że dziewiętnastowieczny wynalazek ma już za sobą czasy swojej świetnoś

   wez ty się pierd..
   wsiadasz do pociągu, 200km przejeżdzasz w 50min z laptopem na kolanach
   a nie wyprzedzając na trzeciego
  • rabbinhood poważni stawiają na kolej 10.04.11, 15:15
   co prawda samochody są lepsze dla nowobogackich i dobrze wyglądają na zdjęciach, można poza tym uprawiać w nich sex, ale na tym zalety się kończą. Wszystkie poważne kraje stawiają na kolej, a era samochodu powoli się kończy. W dużych aglomeracjach potrzeby przestrzenne samochodów są większe niż kolei, a wydajność ruchu samochodowego mizerna. Jedna z niedawnych inwestycji Buffeta to właśnie kolej, Joe Amtrak Biden który dojeżdża do pracy koleją oraz Obama wiedzą że kolej to rozwiązanie bolączek trapiących aglomeracje USA. Senat zatwierdził 53miliardy USD w najbliższych 6 latach na budowę szybkiej kolei w większych aglomeracjach, a to dopiero początek. Chiny posiadają nowoczesną kolej i zdecydowanie kontynuuja jej rozwój. Nie mówię że samochody są złe, one są po prostu nieskuteczne, nie sprawdzają się w praktyce, dużo kosztują, nie są w stanie zaspokajać potrzeb społecznych na masową skalę. Są przydatne jako uzupełnienie transportu kolejowego, ale bazowanie na transporcie samochodowym jako głównym środku transportu to olbrzymie nieporozumienie. U nas zawsze istniała gęsta sieć linii kolejowych, wystarczy ją zmodernizować i dostosować do obecnych potrzeb, spójrzmy na Szwajcarię. Aby jednak kolej miała sens potrzebna jest dokładność, punktualność i dbanie o mienie kolejowe, a mam wrażenie że kolej jest rządzona przez związki zawodowe, a nie przez właściciela.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka