Dodaj do ulubionych

Minister finansów Luksemburga: Francjo! Napraw ...

IP: *.net.pbthawe.eu 18.08.11, 16:40
Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
Obserwuj wątek
  • jackie23ok Minister finansów Luksemburga: Francjo! Napraw ... 18.08.11, 17:16
   Spróbujemy sobie wyjaśnić, z czego wynika wyjątkowa skłonność Sarko i Merkel do "reformowania" europejskich finansów.
   A więc, po pierwsze oba kraje mają podobnie katastrofalny deficyt finansów publicznych (Francja około 84% PKB, Niemcy około 79% PKB; dla porównania Portugalia o której się mówi, że tonie, ma 84%, a Hiszpania 64%. Przykładu Rosji 9,5% i Chin 16% lepiej nie przytaczać). Powiedzmy sobie szczerze, przy deficycie ponad 60% samo narastanie długu z powodu odsetek powoduje, że jest on nie do spłacenia przy efektywności europejskich gospodarek.
   Dalej:
   Niemcy są na trzecim, a Francja na czwartym miejscu pod względem długu zewnętrznego, obejmującego również długi prywatne, w wartościach całkowitych (po około 4,7 bln. USD, a więc prawie po połowie tego, co super zadłużone Stany Zjednoczone). Na głowę mieszkańca daje to jeden z najwyższych wskaźników w świecie (142% PKB na mieszkańca dla Niemiec i 182% dla Francji, podczas gdy dla Stanów to "tylko" 99%; nie muszę dodawać, że dla krajów które są "normalne", to tylko kilka procent - tak, są takie kraje!).
   Powiedzmy, że Niemcy i Francja są super inwestorami (tak się wszystkim wydaje). Jednak o ile Niemcy pod względem tzw. NIIP są na lekkim plusie, to Francja jest na minusie (oznacza to, że gdyby nawet Francuzom udało się teoretycznie szczęśliwie ściągnąć kasę z wszystkich inwestycji zagranicznych, to i tak zabrakłoby im skromne ponad ... 208mld EUR; biorąc po uwagę "wspaniałe" papierowe inwestycje np. w greckie obligacje, to widać, w jak tragicznej sytuacji jest Francja).
   I w tej sytuacji, przywódcy Francji i Niemiec nie wymyślili nic lepszego, jak wspólny, zbierający się raz na dwa lata na pogaduchy rząd krajów strefy EUR. Gratulujemy Europie wizjonerskiego przywództwa! Powiem tak - nieźle wdepnęliśmy.
   • animator_kultury Re: Minister finansów Luksemburga: Francjo! Napra 18.08.11, 22:32
    Wbrew pozorom strefa euro wcale nie jest w najgorszej sytuacji. Unia Europejska powinna skupić się na trzech kwestiach:
    - ogólna redukcja deficytów poniżej wartości wzrostu PKB (tak żeby relacja długu do PKB malała)'
    - redukcja nadmiernej biurokracji; Unia Europejska zatrudnia 170 tysięcy urzędników. Uprośćmy przepisy unijne i zwolnijmy z dwadzieścia tysięcy...
    - wydajne wsparcie finansowe dla nowoczesnych gałęzi gospodarczych - zielone i superwydajne technologie.

    Osobną kategorią jest sprawa zastąpienia ropy. Uważam, że UE potrzebuje albo programu badawczego nad superwydajnymi akumulatorami, albo wspólnego programu badawczego nad ogniwami wodorowymi, albo obu programów.

    Podkreślam jednak, że Unia Europejska znajduje się w nie najgorszej sytuacji. Pamiętajmy również, że Polska planuje redukcję deficytu do zera!
    • dwa_grosze Re: Minister finansów Luksemburga: Francjo! Napra 19.08.11, 00:13
     animator_kultury napisał:
     > Wbrew pozorom strefa euro wcale nie jest w najgorszej sytuacji.

     Strefa euro jest juz w agonalnej sytuacji a swoje infantylne dywagacje odnosnie PKB zadluzonej po uszy Unii rozbij o kant stolu. Zeby bardziej uzmyslowic sobie beznadziejna sytuacje sypiacehgo sie eu-kolchozu proponuje przeliczyc PKB na mieszkanca oraz zadluzenie na mieszkanca UE pod batuta brukselskiego rezimu. Takiego bagna nie posiada zadna inna gospodarka na swiecie i im szybciej ten sztuczty twor rozleci sie tym szybciej poszczegolne kraje zach. Europy stana na nogi.
  • Gość: Gosc987 Minister finansów Luksemburga: Francjo! Napraw ... IP: *.pools.arcor-ip.net 18.08.11, 23:07
   Tia, minister finansów Luksemburga Luc Frieden powinien najpierw zapytać się sam siebie do czego doprowadził Luksemburg zakupem śmieciowych amerykańskich obligacji. Ano 69 miliardów dolarów na 511 tysięcy mieszkańców Luksemburga, no to policzcie sobie teraz ile przypada śmieci na jednego mieszkańca Luksemburga. On by chciał pouczać innych?
   www.treasury.gov/resource-center/data-chart-center/tic/Documents/mfh.txt
   • dwa_grosze Re: Minister finansów Luksemburga: Francjo! Napra 19.08.11, 00:00
    Gość portalu: Gosc987 napisał(a):

    > Tia, minister finansów Luksemburga Luc Frieden powinien najpierw zapytać się sa
    > m siebie do czego doprowadził Luksemburg zakupem śmieciowych amerykańskich obli
    > gacji. Ano 69 miliardów dolarów na 511 tysięcy mieszkańców Luksemburga, no to p
    > oliczcie sobie teraz ile przypada śmieci na jednego mieszkańca Luksemburga. On
    > by chciał pouczać innych?

    Obligacje amerykanskiego rzadu sa najbezpieczniejsza przystania podczas kryzysu i zapobiegaja o nie nie tylko prywatni inwestorzy ale i rzady, ktore uciekaja z europejskich rynkow a najbardziej z niemieckiego i innych bankrutujacych krajow strefy euro. Do Niemiec jest juz podobne zaufanie jak do Porugalii czy Grecji. Im szybciej Niemcy padna tym wieksza ulge przyniosa calej Europie.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka