Dodaj do ulubionych

Sejm przyjął ustawę o ochronie klientów dewelop...

IP: *.jmdi.pl 31.08.11, 22:14
Cóż takiego się stało, że Schetyna przestał ochraniać lobby deweloperów..?
Obserwuj wątek
   • Gość: wer Re: Normalność po latach ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.09.11, 06:45

    > Normalność po latach, bo kto to widział, by kupujący brał na siebie całe ryzyko

    nie rozumiem.. batem ktoś do tego zmuszał? Kto ci każe kupowac mieszkanie u deva? jest tyle mieszkań na rynku wtórnym ż e spokojnie kontaktu z devem można uniknąć. W zetknięciu z takim kimś jak dev który ma obsługę w postaci kancelarii prawnych jakiś robaczek klient zawsze bedzie na straconej pozycji i zadna ustawa tego nie zmieni prawdopodobnie.
    • diabelskipomiot Re: Normalność po latach ... 07.09.11, 10:38
     Wiesz co, ten zły standard się powoli zmienia. Raz, że zaostrza się walka o klienta, dwa, że klienci się jednoczą, a trzy, że rynek nam dojrzewa. Jak my z sąsiadami negocjowaliśmy zmiany na osiedlu z Victorią Dom, to szli nam na rękę nad podziw. Cóż im też zależy, żeby zachować renomę itd.
  • felucjan Developer będzie mógł wybrać opcję zabezpieczenia. 31.08.11, 22:51
   Czyli będą wybierać opcję "bez zabezpieczenia", bo nie pozwolą, żeby jakiś bank trzymał łapę na ich kasie. Wtedy w razie jakiegoś poślizgu nie będą mogli gnoić i zwodzić klienta, tylko jako przeciwnika mieliby bank, a tu już deweloper wie, że przekręt nie przejdzie. Dlatego zabezpieczenia powinny być obowiązkowe.
     • Gość: XYZ Re: Dziwne ile osób na forum martwi się o los dev IP: *.dynamic.chello.pl 01.09.11, 08:27
      @waga, czego ty nie rozumiesz...? ja mogę odwrócić pytanie -czemu wszyscy są tacy krótkowzroczni??? Jak za czasów kaczyńskiego obcięto jedną ze składek, tak że ludzie dostali ochłap więcej to wszyscy uchachani na maxa - bo dostali 20 zł miesięcznie więcej. A że obciążenia pracodawcy wzrosły w to miejsce, co zostało przerzucone na cenę oferowanych produktów i usług, i wszyscy zapłacili za to, to nikt nie zauważył... Nie chcę w tym miejscu bronić deweloperów-przekrętasów, bo tych bym powywieszał w pierwszej kolejności. Nie mniej jednak taki przykładowy projekt deweloperski to jest kilka milionów złotych, które trzeba sfinansować ze środków własnych albo z kredytu. Bank udzielając kredytu moczy swoją kasę w projekcie, który jeśli nie wypali to jest stratą - zarówno dla klienta jak i banku. Mało kto chce kończyć rozgrzebany projekt deweloperski, bo nikt nie chce brać odpowiedzialności za to co jest już postawione. A co powstało? konstrukcja, w której całe ryzyko przejmuje na siebie finansujący - deweloper i bank wystawiający gwarancję, albo bank, który być może udzieli kredytu, bo w tym momencie jedynym źródłem spłaty kredytu jest sprzedaż już wykończonych lokali, czyli średnio dwa lata, w czasie których deweloper nie ma środków na spłatę odsetek o obsłudze kapitału kredytu nie mówiąc. Czy wy, jako osoby prywatne, jeśli bylibyście w miejscu banku - udzielilibyście kredytu? Tylko bardzo wiarygodnej firmie, a taka nie potrzebuje finansowania z kredytu. Chciałbym przypomnieć, iż bank nie obraca swoimi pieniędzmi, tylko pieniędzmi depozytariuszy - milionerów ale także szarych iksińskich, którzy założyli sobie lokatę na 5%.

      Tak więc w całej tej euforii ochrony biednych kupujących przez deweloperami, zauważcie też drugą stronę medalu. Im większe restrykcje tym większy tego koszt. A deweloper? - nie ma problemu by budował mieszkania pod wynajem - konstytucja nie przewiduje, że każdy ma mieć dom na własność - jeśli ludzi nie będzie stać na kupno mieszkania to oprócz wynajmu na pewno powstaną "konstrukcje produktowe" umożliwiające mieszkanie w mieszkaniu bez prawa własności, coś np. na wzór leasingu.
      • Gość: kiks Re: Dziwne ile osób na forum martwi się o los dev IP: 80.54.122.* 01.09.11, 08:45
       O czym ty piszesz, człowieczku? Przecież deweloper nie ma wyłożyć całej sumy, ale jej część, i to tylko na początku. Pieniądze ma dostawać z rachunku powierniczego klientów, każdorazowo po zakończonym etapie prac!! W czym więc jest rzecz?? Jest jasny układ - pieniądze za rzetelnie wykonana pracę - jak wszędzie w gospodarce. Normalność.... Przeciw czemu więc tak protestujesz??
       • Gość: XYZ Re: Dziwne ile osób na forum martwi się o los dev IP: *.dynamic.chello.pl 01.09.11, 08:48
        Wiesz o czym piszę? o tym, że w takim układzie firma upada w trakcie realizacji projektu - jest to jak najbardziej możliwe. Wydatkował już pieniądze z rachunku escrow, projekt jest rozgrzebany - i co teraz? kto ma komu i za co oddać pieniądze? Deweloper odda Tobie nieskończony budynek, bo pieniędzy nie ma. Myślisz że banki ot tak rozdają gwarancje? pewnie się tak zdarzy że kilka banków może trochę pieniędzy tak umoczy. Ale taka gwarancja będzie na pewno kosztowała. Bank przełoży to na dewelopera, deweloper na kupującego. Prosty rachunek?
        • Gość: kiks Re: Dziwne ile osób na forum martwi się o los dev IP: 80.54.122.* 01.09.11, 09:11
         Synu, znowu się mylisz. Bank udzielający kredytu nie będzie miał interesu w tym, żeby doprowadzać do upadłości dewelopera, w końcu taki kredyt to dla banku źródło zarobku. Natomiast będzie dokładnie patrzył deweloperowi na łapki i sprawdzi stan wykonania robót, zanim przeleje kolejne raty. To tutaj powstaje ryzyko - że deweloper coś schrzani i zamiast kasy dostanie polecenie wykonania poprawek. Obecnie taki dew olałby klienta i robił sobie coś dalej, ale gdy po drugiej stronie będzie miał bank, będzie musiał się postarać.
         Gwarancja kosztuje? Jak wszystko, nie ma nic za darmo. W zamian będzie pewność ukończenia inwestycji i odpowiednia jakość wykonania. Koniec z 100% przebitkami na budowach, trzeba się będzie postarać. Czy normalność tak bardzo cię boli, XYZ??
         • Gość: XYZ Re: Dziwne ile osób na forum martwi się o los dev IP: *.dynamic.chello.pl 01.09.11, 09:24
          Nie synuj mi proszę. Nie piszę rzeczy niestworzonych, o których nie mam pojęcia. Masz rację co do tego, że deweloper "spowiada się" bankowi z realizacji projektu przy każdym uruchomieniu transzy kredytu, ale taki deweloper to tylko spółka z ograniczoną odpowiedzialnością do 50.000 zł kapitału własnego i wątpliwego majątku firmy. Firma może upaść w każdej chwili, nawet przez Bank, który np. nie puści kolejnej transzy i roboty staną. Bank obracający miliardami przełknie kilka milionów, które spisze sobie w rezerwy - odbije sobie na odsetkach a może i na egzekucji z nieukończonego projektu. Im mniej do spłaty, tym mniej bankowi zależy na pozytywnym zakończeniu, bo wartości egzekucyjnej nabiera projekt. A gwarancja? - Przy takim ryzyku bank zawoła takie ceny, że nie ma szans by nie odbiło się to na cenie lokalu. Rodzina na swoim też miała być cudowna, tylko dla czego teraz ceny spadają? Na tym nie skorzystał szary kowalski - on zapłacił tyle samo a nawet więcej. skorzystali deweloperzy i banki. Cena mieszkań permanentnie wzrosła w czasie, bo ludzi było stać na zapłacenie wyższej ceny dzięki programowi. I faktycznie, w dniu zakupu kowalskiemu się opłacało, ale jeśli porównać taką cenę z ceną na rok czy dwa lata przed programem? To są kwestie, które nie dzieją się z dnia na dzień - konsekwencje pojawiają się sukcesywnie z czasem - i to jest normalność, która boli w dniu zakupu takiego mieszkania, ale o której nikt nie myśli. A słupki rządu na populistycznych, nic nie dających zmianach rosną. Kontynuacja polityki PiSu - dać ochłap wyborczy szaremu ludowi.

          Miłego dnia


        • hieronim_kowalski Re: Dotąd klient nie miał nic ! 01.09.11, 09:42
         Uczciwa firma nie ma prawa upaść przy takich marżach zysku, jakie są obecnie w budownictwie. Jeśli nawet firma jakimś cudem upadnie w trakcie budowy to nabywca ma chociaż to, co zostało już wybudowane i za co zapłacił część ostatecznej ceny. Dotąd klient nie miał nic ! Absolutne zero ! Płakał i płacił za obietnice na papierze.
      • hieronim_kowalski Re: Ble, ble, ble... 01.09.11, 09:37
       Ble, ble, ble... Czy jak kupuję samochód to interesuje mnie ciężka dola fabryki ? Płacę za coś konkretnego a nie za nieziszczone marzenia developera. Płacę ciężko zarobionymi pieniędzmi, które w dodatku będę spłacał długie lata. Jeśli ktoś nie potrafi wybudować domu przy 50 do 100% marży zysku to niech spada na drzewo. Strona medalu jest tylko jedna !!! Budownictwo jest jedyną dziedziną gospodarki, gdzie klient płaci za coś, czego jeszcze nie ma. Nie dość, że nie dostaje odsetek od przedpłat to do tego proponujesz aby jeszcze brał na siebie całe ryzyko. Ja bym poszedł jeszcze dalej: zakazałbym sprzedaży dziur w ziemi. Jeśli potrzebny jest kredyt na budowę to niech weźmie go developer a klientowi niech sprzedaje GOTOWE mieszkanie. Nie potrafisz? Zajmij się wytwarzaniem drewnianych klocków...
  • Gość: nix Sejm przyjął ustawę o ochronie klientów dewelop... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.09.11, 03:27
   "Najpewniej zaproponuje on poprawkę postulowaną przez rząd, by deweloperzy mieli sami decydować, czy zaproponują klientom wpłaty na rachunek powierniczy z gwarancją lub ubezpieczeniem, czy bez tego dodatkowego zabezpieczenia"

   Oznacza to, że bandyci zwani deweloperami w imię złodziejskiej solidarności po prostu nie będą takich rachunków oferować, a jeśli któryś się wychyli, to będzie miał problemy ze strony bandyckiej braci.

   Genialne rozwiązanie: jak de facto NIE WPROWADZIĆ ustawy, ale ciemnemu ludowi powiedzieć, że ustawa jest i go chroni.
  • Gość: MarcinK Sejm przyjął ustawę o ochronie klientów dewelop... IP: *.dynamic.chello.pl 01.09.11, 06:34
   Znowu rząd ochrania debili którzy nie potrafią nawet zrobić bezpiecznego zakupu. Gdyby nikt nie kupował dziury w ziemi to nie byłoby problemu, ale polaczki cwaniaczki muszą kupić jak najwcześniej jak najlepsze mieszkanko, bo ktoś mi je sprzątnie...

   To teraz ogłoszenie w temacie: Sprzedam samochód sportowy klasy ferrari za 50 tys. Co prawda nie mam go jeszcze zbudowanego, ale mam troche materiałów i zapał. Kto mi zapłaci za jego zbudowanie? Od rządu wymagam zeby chronił także obywateli kupujących nieistniejące samochody!!!

  • Gość: XYZ Re: Sejm przyjął ustawę o ochronie klientów dewel IP: *.dynamic.chello.pl 01.09.11, 09:01
   Powiem więcej...
   Przypomnę w tym miejscu wspaniały projekt, który miał zwiększyć dostępność mieszkań słabo zarabiającym rodzinom - "Rodzina na swoim"... Deweloperzy zaczęli budować "tanie mieszkania" specjalnie z myślą o tym wielkim wspaniałym prospołecznym projekcie. To co się dzieje, to jest właśnie "sprzątanie" rynku po tym śmieciu. Nikt nie zauważył, iż w efekcie projektu ceny mieszkań faktycznie poszły w górę a dodatkowo zarobiły banki, dyktując wyższe oprocentowanie i prowizję za tego typu kredytowanie. To co kupujący miał "skorzystać" i zaoszczędzić na dopłatach, utopił w wyższej cenie mieszkania i w wyższym oprocentowaniu, które będzie obsługiwał po okresie wspaniałej pomocy państwa polskiego.
   Idea projektu "Rodzina na swoim" jak najbardziej pozytywna, ukierunkowana na pomoc niezbyt zamożnym, a efekt? Widzieli ci, co chcieli - inni krzyczeli, że faktycznie wychodzi taniej - na daną chwilę, przy danych cenach i owszem, ale żę wcześniej permanentnie wzrosła cena lokali - na to już nikt nie zwrócił uwagi. U nas nikt nie patrzy na długofalowe efekty działań, i o to mi wyłącznie chodzi.
  • Gość: jakub Sejm przyjął ustawę o ochronie klientów dewelop... IP: *.dip.t-dialin.net 01.09.11, 09:17
   To było przed dwudziestu siedmiu laty. Kredyt na mieszkanie w Deutsche Bank.
   Wypłaty firmie budowlanej następowały w transzach zawaansowania nie mniejszych jak 10% potwierdzanych przez BANKOWY NADZÓR BUDOWLANY do 80% zawansowania. Ostatnie 20% firma otrzymywała po końcowym odbiorze.
   Gdyby bank wypłacił więcej niż zostało wykonane lub jakość nie odpowiadała normie , sam strzelałby sobie w kolano.
   Nie ja byłem stroną w stosunku do firmy budowlanej lecz bank/kasa budowlana.
   Proste jak pęczek drutu w kieszeni.
   Obecna ustawa w Polsce to dążenie do cywilizacji.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka