citymen
31.10.11, 16:13
Budujmy razem nowoczesny i silny gospodarczo region w centrum Polski
Na zaprezentowanej tu mapie przedstawiony jest projekt układu komunikacyjnego Centralnej Aglomeracji Nadwiślańskiej (CAN); ang. Cantral Vistula Agglomeration (CVA), powiązanej infrastrukturalnie z 6 aglomeracjami w centralnej części Polski, z których 5 znajduje się nad Wisłą - są to aglomeracje: bydgoska, toruńska, włocławska, płocka, łódzka i warszawska (drogi wewnętrzne CAN na powyższej mapie mają jedynie charakter poglądowy).
Taka koncepcja zagospodarowania przestrzennego centrum kraju generuje silny gospodarczo, spójnie funkcjonujący i dobrze skoordynowany z innymi regionami organizm wykorzystujący swoje naturalne, kluczowe położenie i atuty wynikające m. in. z wielu znajdujących się na tym obszarze ważnych centrów logistycznych nie tylko w skali kraju, ale także kontynentu, tj. centrów: energetyczno-paliwowego, drogowego, kolejowego jak również ze względu na ogromną rolę znajdującego się tu wielkiego zbiornika wodnego (Jezioro Włocławskie na rzece Wiśle) oraz samej rzeki Wisły będącej w przyszłości jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych Europy - śródlądowe, międzynarodowe szlaki wodne, co m. in. ujmują plany Unii Europejskiej.
Ponad to wyżej omawiany obszar predysponuje korzystnymi uwarunkowaniami lokalizacyjnymi zarówno w sensie występowania rozległych terenów zdolnych do zagospodarowywania urbanistycznego jak również w sensie środowiskowym.
Powyższy projekt infrastrukturalnie zachowuje charakter metropolii policentrycznych, jako zgodny z założeniami Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030), a jednocześnie stwarza on ogromną szansę na stanie się w przyszłości bardzo ważnym, silnym i konkurencyjnym regionem gospodarczym na kontynencie europejskim.