Dodaj do ulubionych

Argentyna nacjonalizuje koncern należący do His...

17.04.12, 02:26
Polityka Argentyny wobec państw europejskich w ostatnim czasie jest irracjonalna i przepełniona nacjonalizmem. Wystarczy wspomnieć ostatnie zaognienie postawy roszczeniowej wobec WB o Faklandy de facto nie zamieszkiwane przez Argentyńczyków.Ponadto prowadzą oni niemal wojnę celną z państwami UE.Ale wywłaszczenie prywatnego koncernu to przegięcie.UE powinna zdecydowanie zareagować ogłaszając sankcje gospodarcze wobec Argentyny i zamrażając środki bankowe firm Argentyńskich zdeponowane w Europejskich bankach.Takie kroki szybko doprowadzą do krachu w Argentynie a ryzyko sankcji i krachu sprawi iż społeczeństwo argentyńskie pamiętające poprzednie kryzysy wymusi na nacjonalistach zmianę polityki.
Obserwuj wątek
   • tornson Re: Banana republic. 18.04.12, 13:27
    kylax1 napisał:

    > A pomyśleć, że obok siebie mają prężne i stabilne państwa, jak Brazylia i Chile
    > . A w środku taka dziwaczna Argentyna.
    Chile to prężne państwo?? Buuuuuuahahahahahahaha!! :D
    To właśnie Chile jest dziś republiką bananową, Argentyna się z tych patologii wyzwala, Brazylia zresztą też.
    • kylax1 Bzdury. 18.04.12, 19:35
     Chile jest na podobnym poziomie rozwoju, jak Argentyna i Brazylia, przy czym jest znacznie mniej zadłużone (dług publiczny na poziomie poniżej 10% PKB

     Dla porównania Argentyna ma około 50%, a Brazylia około 60% długu.

     Różnice dochodowe są podobne we wszystkich trzech państwach, przy czym w Brazylii gwałtownie spadają (gini z 60 do 50 w ciągu circa 10 lat). Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat Brazylia będzie miała mniejsze nierówności, niż USA, którego gini wynosi jakieś 45.
     • tornson Re: Bzdury. 18.04.12, 21:38
      kylax1 napisał:

      > Chile jest na podobnym poziomie rozwoju, jak Argentyna i Brazylia, przy czym je
      > st znacznie mniej zadłużone (dług publiczny na poziomie poniżej 10% PKB
      >
      > Dla porównania Argentyna ma około 50%, a Brazylia około 60% długu.
      No i co z tego! To tylko jeden i wcale nie najważniejszy wskaźnik, Japonia ma prawie 200% długu i co z tego wynika dla jakości gospodarki i zamożności społeczeństwa!
      Chile ma potężne problemy społeczne, bez dużo gorsze niż Argentyna, takie jak Brazylia, tyle że Brazylia dzięki reformom Luli powoli z bagna wychodzi. Poza tym Chile niema żadnej kontroli na swoją gospodarką, jest całkiem zdana na neokolonialną zależność od USA czy Europy, z czego Argentyna się właśnie wyzwala. Do tego Chile mają najbardziej zrypany system emerytalny na świecie, jeszcze gorsze niż to Buzkowo-Balcerowiczowskie gó... w Polsce.
  • bsas Dziwna matematyka Wyborczej 17.04.12, 05:09
   Cytuję: "Państwo argentyńskie przejmie bezpośrednio 51 proc. akcji koncernu YPF-Repsol, a pozostałymi 49 proc. zostaną obdzielone prowincje kraju, gdzie istnieją zasoby ropy i gazy oraz instalacje koncernu".

   I zaraz potem: "hiszpański Repsol, który do dziś ma 57 proc. akcji, utraci przymusowo 24 proc. swoich udziałów i stanie się udziałowcem mniejszościowym (zostanie mu 33 proc.)".

   Jeśli dobrze liczę wychodzi że rozdzielono 133 proc. akcji spółki. Ciekawe, bardzo ciekawe.
  • b.ojciec Re: Banana republic. 17.04.12, 05:55
   "Stabilna" Polska z 5 mln biedaków. Brazylia jest już 7. potęgą gospodarczą świata i rozwija się dzięki polityce prez. Lula da Silva i obecnie kontynuatorce jego polityki. W Chile za Pinocheta sprywatyzowano wszystko co się dało i sprzedano za grosze koncernom USA i to z tej "prywatyzacji" nie udaje się podnieść krajowi.
  • b.ojciec Re: Argentyna nacjonalizuje koncern należący do H 17.04.12, 06:14
   Rozczulił mnie ten "ostatni okres". Falklandy to 1982 r. i rządy znienawidzonej junty wojskowej, która chciała w ten sposób odwrócić uwagę Argentyńczyków od sytuacji wewnętrznej. Margaret Thatcher z kolei chciała zwiększyć swą popularność, bo słupki leciały na pysk. jeśli chodzi o wycenę koncernu arg. to prawie mogę się założyć, że 13 mld euro to była niewielka część jego wartości. Taaa, i wojna celna Argentyny z UE czyli co? nie wpuszczanie subsydiowanych produktów żywnościowych z UE?
   • tornson Re: brawo Argentyna :) 18.04.12, 13:34
    jan_hus_na_stosie napisał:

    > na pochybel liberałom :)
    Neoliberałom! Nie pozwólmy tym gnojkom, antyspołecznym zamordystom, rynkowym fanatykom, wyznawcom dzikiego zwierzęcego kapitalizmu, na zagarnięcie przez nich słowa "liberalizm"!
  • astygmatyk Jarek!!! Obudź się!!!! 17.04.12, 09:46
   Ta Kirchner jest lepsza od Orbana! A na pewno o wiele seksowniejsza.... Może tak Jarek by się do niej udał na praktykę? Na pewno trochę latynoskiej kobiety by mu nie zaszkodziło.... Mógłby paradować w prawdziwym sombrero.... To byłoby tango..... Jak u Mrożka....
  • Gość: Elisa Re: Argentyna nacjonalizuje koncern należący do H IP: 195.53.125.* 17.04.12, 10:10
   Argentyna to niezmiernie bogaty kraj, który od kilkudziesieciu lat jest rzadzony przez cwaniaków, którzy okrez bycia przy wladzy traktuja jako okres maksymalnie dobrego ustawienia sie na przyszlosc. Kirchner jest dobra matka....
   Biedna Argentyna. Byliscie kiedyc w B. Aires? Piekne miasto. Ale kradna nawet policjanci (wiem z autopsji)
   Panie Boze oswiec Argentynczyków, zeby wreszcie wybrali wladze na poziomie.....
  • Gość: antysocjalista Czas zająć się tą babą IP: *.acn.waw.pl 17.04.12, 17:47
   Za wiele sobie pozwala ta podstarzała laleczka i warto trząchnąć porządnie tym państewkiem, jak to zrobili Brytyjczycy o Falklandy. Niech sobie baba nie myśli, że będzie sobie robić co chce, wywłaszczać, nacjonalizować i stawać okoniem. Czas na mały blitzkrieg i przypomnienie starzejącej się paniusi, że ma nie podskakiwać.
  • kylax1 Byłeś w Brazylii? 18.04.12, 02:35
   To nie opowiadaj bzdur. Brazylia jest zupełnie normalnym państwem, tyle że występują tam większe, niż gdzie indziej różnice społeczne, aczkolwiek znacznie spadają. Większość Brazylijczyków to nie żadni biedacy, ale normalni ludzie, jak w kraju europejskim.

   Np. współczynnik Giniego spadł w ciągu 10 lat z około 60 do około 50. Jeżeli to się utrzyma to za 10 lat będą mieli mniejsze rozbieżności dochodowe, niż takie USA (circa 45).
  • bsas straszne bzdury w tym tekście 18.04.12, 21:15
   "Nacjonalizacja oznacza, że rząd Argentyny przejmuje w całości udziały prywatnej spółki argentyńskiej Pedersen, która ma 26 proc. koncernu, a hiszpański Repsol, który do dziś ma 57 proc. akcji, utraci przymusowo 24 proc. swoich udziałów i stanie się udziałowcem mniejszościowym (zostanie mu 33 proc.)."

   To wszystko nie jest prawda. Udziały należące do Pedersen Group nie są objęte tym projektem. Nacjonalizacja dotyczy tylko i wyłącznie 51 z 54 proc. akcji YPF jakie posiada obecnie Repsol. Jakby kogoś to interesowało to wszystko to świetnie wytłumaczył redaktor Surdel w serwisie tierralatina.pl.
   Co ciekawe pisze on też często do Wyborczej więc ciekawe dlaczego tym razem nie ma jego tekstu, tylko jakiś stek bzdur przez nikogo nawet niepodpisany. Bo błędów w tym tekście co niemiara. Jak można na przykład pisać, że YPF został założony przez prezydenta Yrigoyena? W Argentynie nawet małe dziecko wie (bo uczy sie o tym już w podstawówce), że YPF założył generał Mosconi.
   Poza tym nie jest też prawdą, że Repsol kupoł YPF w roku 1992. W tym roku to dopiero zaczęły się dyskusje o prywatyzacji. Przeprowadzono ją w 1993. Ale Hiszpanie wówczas w niej nie uczestnili. Oni nabyli pakiet kontrolny wiele lat później.
   Mówiąc krótko ten tekst to jakaś porażka.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka