Dodaj do ulubionych

Przyczyny bezrobocia w ludziach

19.04.12, 14:42
Jakie są najczęstsze przyczyny bezrobocia wg. was w ludziach:

a) lenistwo
b) niechęć pracy za małe pieniądze
c) problem ze znalezieniem pracy
d) długotrwałe pozostawanie bez pracy, osłabienie motywacji
e) niechęć pracy na podstawie tzw. "śmieciowych umów"
f) mobbing
g) inna przyczyna np. wypadek, długie leczenie

Pytam bo często wszystkich ludzi którzy nie mają pracy przez okres dłuższy niż kilka miesięcy wrzuca się do jednego wora i mówi się że nie chce im się pracować a przecież przyczyn może być wiele.
Obserwuj wątek
    • darekocur Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach 19.04.12, 16:34
      Zmiana modelu społeczno - ekonomicznego, co należy przez to rozumieć?

"Przyczyną bezrobocia jest to, że w umysłach polaków praca jest karą" - co to ma znaczyć, nie da się wszystkich ujednolicić, każdy inaczej myśli, jeżeli człowiek który tak nie uważa poczuje się urażony?
    • Gość: antystocjalista Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach - popieram! IP: *.acn.waw.pl 19.04.12, 22:04
      Od siebie dodam, że większość społeczeństwa jest zdemoralizowana socjalem i uważa, że obowiązkiem PAŃSTWA jest zapewnienie KAŻDEMU pracy z dobrą pensja i ogóle tzw "godnego życia".
      To jest właśnie wyższość Chin, Indii i Rosji, bo tam masom do głowy nawet nie przyjdą takie urojenia. Natomiast europka to praktycznie cała rozumuje tymi kryteriami.
      Demoralizacja socjalizmem, podsumowując!
      • tornson Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach - popieram! 20.04.12, 13:56
        Gość portalu: antystocjalista napisał(a):

> Od siebie dodam, że większość społeczeństwa jest zdemoralizowana socjalem i uważa,
        O jakim społeczeństwie mówisz? Bo tam gdzie jest socjal (Niemcy, Skandynawia) bezrobocie jest niskie, a wysokie tam gdzie socjalu brak (Polska).

> że obowiązkiem PAŃSTWA jest zapewnienie KAŻDEMU pracy z dobrą pensja i ogól
        > e tzw "godnego życia".
        Bo od tego jest państwo, jeśli państwo ma tylko bronić złodziejskich interesów oligarchii i używać przemocy wobec zwykłych obywateli, to już anarchia byłaby lepsza.
      • tornson Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach - popieram! 20.04.12, 13:56
        Gość portalu: antystocjalista napisał(a):

> To jest właśnie wyższość Chin, Indii i Rosji, bo tam masom do głowy nawet nie p
        > rzyjdą takie urojenia. Natomiast europka to praktycznie cała rozumuje tymi kryt
        > eriami.
        Dzisiejsza kapitalistyczna Rosja to tylko cień potęgi jaką był komunistyczny ZSRR.
      • Gość: romo Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach - popieram! IP: *.torun.mm.pl 08.05.13, 19:20
        Częściowo się z tym zgadzam.Ale co ma zrobic pracownik którego podobno chroni KODEKS PRACY ,a zatrudniany jest na czarno z najnizszą krajową , przez pierwsze miesiące,na dzień dobry pytanie czy ma swoje narzędzia,w delegacje ma jezdzić swoim pojazdem,walczyć o choćby zwrot kilometrówki i diet,pracować 7 miesiecy w swoim ubraniu roboczym ,środki czystosci nie otrzymałem ani razu a pracowałem tam 2 lata.Co miesiąc słuchać ,że nie ma piniędzy na wypłaty,bo inni nie płacą .A Czy mnie się bank czy gazownia będzie pytać ,czy mam pięniądze.Jako jeden z nielicznych miałem umowę na czas określony po można powiedzeć dasperackiej walce i chociaż miałem ją do listopada 2013 rozwiązano ją ze mną z przyczyn ekonomicznych pracodawcy ,niestety odprawy nie dostałem,Przyczyna brak umów pozostałych pracowników mała firma ,nie podchodzi pod zwolnienia grupowe
      • czerwony.poll74 To w dupę sobie takie państwo wsadźcie 24.05.13, 02:11
        Tak ja mam oczekiwania, że płacę podatki a w zamian państwo będzie mnie leczyć, kształcić mi dzieci, nie pozwoli wyrzucić mnie pod most jeśli stracę prace, w miarę możliwości pomoże mi znaleźć nową pracę. Jeśli państwo w którym żyję pobiera opdatki, nie pomaga a jedynie okrada, szykanuje i utrudnia życie to ja się pytam po co w ogóle państwo polskie? Chyba po to, żeby w ramach "wolnego rynku" narzuciło mi haracz na rzecz prywatnej firmy jak OFE, aha i jeszcze druga ważna rola państwa troska o moralność publiczną za nasze pieniądze. Żeby jakaś zakompleksiona niedoru...a katolska wesz mówiła mi z trybuny sejmowej jak mam żyć, a jak nie.

Jak państwo ma być właśnie takie, to ja nie chcę w ogóle polskiego państwa.
    • najlepszygeorge Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach 19.04.12, 22:05
      "(...)i mówi się że nie chce im się pracować a przecież przyczyn może być wiele."

Oczywiście, że przyczyn jest wiele, ale każdy rozsądny człowiek przed podjęciem pracy rozważa relację korzyści do kosztów podjęcia danej pracy i na tej podstawie podjemuje ostateczną deczyję. Problem bezrobocia jest bardzo złożony, bo obok sytuacji gospodarczej dochodzi też tzw. czynnik ludzki, tj. np. to, że jest pewna grupa ludzi, która po prostu pracą nie jest zainteresowana wcale.

Nie ma co winić jednostronnie ani pracodawców ani pracowników. Pracodawcy również są pod presją konkurencji oraz urzędników; dodajmy do tego, że w wielu tradycyjnych branżach konkurencja tak przycisnęła marże zysku, że praca szeregowego pracownika często nie jest warta nawet płacy minimalnej.

Nie oszukujmy się również z tym efektem psychologicznym chodzenia do jakiejkolwiek pracy - to może działa jak pracujesz w biurze, bo pracując 8h przy taśmie za niską płacę człowiek po prostu się odmóżdża.
    • Gość: Tom Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.04.12, 18:46
      ja nie jestem leniwy i poszedł bym do pracy ale za marne grosze nie będę pracował. Praca to moje życie a życia nie poświęcę pracy bez odpowiednio wysokiego wynagrodzenia za tą pracę.

i z innej beczki - !

W Polsce gospodarka szybko się rozwija a bezrobocie rośnie
      W Niemczech gospodarka zwalnia a bezrobocie maleje

Dlaczego to tak jest ?
      Na podstawie jakich danych Tusk ocenia naszą gospodarkę ?
      Kto mu te dane podrzuca

i z innego koryta - !

Wojskowi nadal mogą iść na wcześniejsze emerytury w wieku 40 lat.
      Dlaczego rząd nic z tym nie robi ?
      • tornson Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach 25.04.12, 10:02
        Gość portalu: Tom napisał(a):

> Wojskowi nadal mogą iść na wcześniejsze emerytury w wieku 40 lat.
        > Dlaczego rząd nic z tym nie robi ?
        Bo zabrakłoby chętnych do armii, a w najlepszym razie zostaliby desperaci którzy nigdzie indziej pracy nie mogą znaleźć.
        • darekocur Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach 25.04.12, 11:40
          Wojsko? a coś takiego w polsce jeszcze istnieje jak wojsko?
          My już wojska praktycznie nie mamy, gdy wyjdzie smoleńskie kłamstwo i to że niestety Prezydent Lech Kaczyński został zamordowany bo był niewygodny nie mamy nic na swoją obronę, co wtedy z nami będzie?
          Co tam NATO, historia pokazała że zachód nie raz olał polskę gdy była w potrzebie, zanim NATO pomoże nic po polsce nie zostanie..
          Gdzie tu polscy bezrobotni się liczą jak takie kłamstwa ludziom się wciska, a wrak samolotu czemu jeszcze nie został wydany? Bo podmieniony?
          • tornson Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach 25.04.12, 16:05
            darekocur napisał:

> Wojsko? a coś takiego w polsce jeszcze istnieje jak wojsko?
            > My już wojska praktycznie nie mamy,
            Degrengolada jaka nastała w siłach zbrojnych od 1989 jest niestety faktem.

> gdy wyjdzie smoleńskie kłamstwo i to że nie
            > stety Prezydent Lech Kaczyński został zamordowany bo był niewygodny nie mamy ni
            > c na swoją obronę, co wtedy z nami będzie?
            o ja pie......

> Co tam NATO, historia pokazała że zachód nie raz olał polskę gdy była w potrzeb
            > ie, zanim NATO pomoże nic po polsce nie zostanie..
            Jak to olał? A inwazja hitlerowska w 1939 to skąd niby przyszła? Jak się Zachód nie wpie...ł wogóle w nasze sprawy było najlepiej. Dlatego pieprzyć NATO!

> Gdzie tu polscy bezrobotni się liczą jak takie kłamstwa ludziom się wciska, a w
            > rak samolotu czemu jeszcze nie został wydany? Bo podmieniony?
            A jak niby smoleńskie brednie Maciorowicza mają ograniczyć bezrobocie w Polsce. To właśnie pisiactwo daje platfusim mass-mediom pożywkę w postaci tematów zastępczych jak Smoleńsk odciągając uwagę społeczną od najbardziej palących i istotnych kwestii.
            • darekocur Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach 25.04.12, 19:32
              Nie powiedziałem że na 100% ale co jeśli rzeczywiście to był zamach?
              Tutaj nie wiązać dwóch różnych rzeczy katastrofy Smoleńskiej i bezrobocia, ten rząd i tak ucieka od problemu bezrobocia zresztą nie jedyny, w zasadzie każdy rząd od niego uciekał.
              Przed wyborami każdy miał na uwadze dobro socjalne polaków niepracujących i pracujących a jak co do czego to cisza..
              W najważniejszych kwestiach cisza, kłótnie i podziały międzypartyjne są nadal.
    • darekocur Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach? 25.04.12, 08:34
      Nie wychwalajmy tu PRLu i nie windujmy poparcia dla SLD czy RP ani innym podobnym, co to konkretnie są te obywatelskie umowy czy ubezpieczenia obywatelskie- takie hasło rzucone, wymyślone czy gdzieś to istnieje?
      Od czego jest rząd tylko od brania pieniędzy i urządzania siebie, podwyższania wieku emerytalnego? Czy zajmuje się rząd walką z bezrobociem? Uwolnienie zawodów- cisza coś o tym, hasło na podniesienie spadających sondaży czy coś to zmieniło dla zwykłych ludzi bez pracy?
      Od czego jest rząd czy przez te 22 ostatnie lata ktokolwiek na wiejskiej zajął się problemem bezrobocia i jego skutkami ubocznymi? Powstała jakaś ustawa 'o socjalnym zabezpieczeniu długotrwałe pozostających bez pracy i bezskutecznie jej szukających'.
      • adherent1 Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach? 08.05.13, 22:32
        darekocur napisał:
        > czy przez te 22 ostatnie lata ktokolwiek na wiejskiej zajął się problemem
        > bezrobocia i jego skutkami ubocznymi? Powstała jakaś ustawa 'o socjalnym
        > zabezpieczeniu długotrwałe pozostających bez pracy i bezskutecznie
        > jej szukających'.

Jeżeli w Polsce resort pracy powierza się przedstawicielowi partii chłopskiej
        to tylko po to by było na kogo zrzucić winę za niepowodzenie i brak rozwiązań.
        Słusznie któryś z przedpiśców zauważył że państwa o niskim bezrobociu
        mają doskonałe zabezpieczenia socjalne dla bezrobotnych.
        Doskonałe zabezpieczenia socjalne wynikają z niskiego bezrobocia, nie odwrotnie.
        Jeżeli w naszym kraju nie będzie się brać przykładów z rozwiązań stosowanych
        w innych krajach to marne szanse na trwałe zmniejszenie bezrobocia.
        Jednym z takich sposobów nie doskonałym ( ale skutecznym) w zmniejszeniu
        bezrobocia jest skracanie przeciętnego faktycznego czasu pracy. W Polsce
        przeciętny czas pracy jest jednym z najdłuższych na świecie. Jeżeli w naszym
        kraju skróci się przeciętny czas pracy do średniej OECD to 8 zatrudnionych da
        pracę jednemu bezrobotnemu.
        Patrz - stats.oecd.org/Index.aspx?DatasetCode=ANHRS
        W Polsce skrócenie czasu pracy ostatni raz przeprowadzono za Gierka z
        46 na 40 godzin tygodniowo czyli ~ 2000 godzin rocznie, inne kraje od tego
        czasu kilkakrotnie, w różny sposób skróciły czas pracy do 1700 a nawet 1400
        godzin w roku . Skutek - mają niższe bezrobocie i lepsze zabezpieczenia
        socjalne gdyż lepiej dać ludziom pracę niż by pracujący utrzymywali bezrobotnych.
    • Gość: kazik Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach IP: *.adsl.inetia.pl 10.05.13, 07:31
      Przyczyną bezrobocia jest zwykły brak miejsc pracy. Gdzie ma pracować tokarz, frezer, ślusarz, budowlaniec, elektryk, hydraulik, mechanik maszyn, kiedy nie istnieje przemysł mogący dać tym ludziom zatrudnienie. Jeśli ktoś pie... o usługach to niech najpierw się zastanowi co to są usługi. Usługi to tylko dodatek do przemysłu. Usługi niczego nie wytwarzają. Czy część huty Stalowa Wola trzeba oddać Chińczykom? Nie, wystarczy poprawić jakość wyrobów i zwiększyć eksport. Dlaczego Liebherr może eksportować na cały świat a my nie? Dlaczego inni producenci mogą a my nie? Ano dlatego że gorszy obywatel tego kraju utopi w łyżce wody lepszego i nie pozwoli mu na rozwój i innowacyjność a urzędnik jak nie dostanie koperty to fabrykanta udupi. Faktycznych nierobów, leni i degeneratów jest może 3%, tak jak na całym świecie, ci nie będą nigdy pracowali za żadne pieniądze. To że nie mamy przemysłu zawdzięczamy tylko i wyłącznie naszym sprzedajnym politykom, dlatego też mamy najdroższe autostrady na świecie i w dodatku spieprzone. Przemysłu brak za to urzędasów od groma. Marketingowców magistrów i inżynierów sprzedaży w pizdu, tylko że nie potrafią Chińczykowi sprzedać koparki, a sorry Chińczycy sami sobie w Polsce wyprodukują.
      • adherent1 Eliminować skrajne podejście do tematu 10.05.13, 08:55
        Gość portalu: kazik napisał(a):
        > Przyczyną bezrobocia jest zwykły brak miejsc pracy. Gdzie ma pracować
        > tokarz, frezer, ślusarz, budowlaniec, elektryk, hydraulik, mechanik maszyn,
        > kiedy nie istnieje przemysł mogący dać tym ludziom zatrudnienie.

Wybacz ale przesadzasz - jakiś przemysł istnieje (jeszcze :-().
        Zauważ też że w Polsce dziewięciu tokarzy, frezerów odbiera pracę
        jednemu teraz bezrobotnemu, w tym i tokarzowi czy frezerowi.
        Skąd takie twierdzenie? Stąd że roczny przeciętny czas pracy tokarza
        w Polsce wynosi ~ 2000 godzin a w takich Niemczech 1400 w porywach
        do 1500 godzin (przeciętnie!) średnia dla OECD 1740 godzin.
        Nie chcę się narazić polskim pracownikom ale proszę przyznać że
        wydajność czy profesjonalizm niemieckiego tokarza powinna być
        większa od naszego pracownika z prostych powodów - jeżeli mniej
        czasu poświęca ktoś na pracę to ją lepiej wykonuje. Dodatkowo
        otoczenie, obsługa stanowiska pracy w krajach o niższej ilości
        godzin pracy na stanowisko, jest lepsza, jest więcej obsługujących
        to stanowisko (pomocników, serwisantów itp).
        Czyli usługujący są też potrzebni i powinno być ich coraz więcej
        dzięki skracaniu przeciętnego czasu wszystkim.
        • Gość: kazik Re: Eliminować skrajne podejście do tematu IP: *.adsl.inetia.pl 10.05.13, 11:57
          adherent1 napisał:

> Gość portalu: kazik napisał(a):
          > > Przyczyną bezrobocia jest zwykły brak miejsc pracy. Gdzie ma pracować
          > > tokarz, frezer, ślusarz, budowlaniec, elektryk, hydraulik, mechanik maszy
          > n,
          > > kiedy nie istnieje przemysł mogący dać tym ludziom zatrudnienie.

> Wybacz ale przesadzasz - jakiś przemysł istnieje (jeszcze :-().
          > Zauważ też że w Polsce dziewięciu tokarzy, frezerów odbiera pracę
          > jednemu teraz bezrobotnemu, w tym i tokarzowi czy frezerowi.
          > Skąd takie twierdzenie? Stąd że roczny przeciętny czas pracy tokarza
          > w Polsce wynosi ~ 2000 godzin a w takich Niemczech 1400 w porywach
          > do 1500 godzin (przeciętnie!) średnia dla OECD 1740 godzin.

Nic nie stoi na przeszkodzie by zmniejszyć ilość godzin przy pozostawieniu zarobków na tym samym poziomie.

> Nie chcę się narazić polskim pracownikom ale proszę przyznać że
          > wydajność czy profesjonalizm niemieckiego tokarza powinna być
          > większa od naszego pracownika z prostych powodów - jeżeli mniej
          > czasu poświęca ktoś na pracę to ją lepiej wykonuje.

Jeśli masz dniówkę zadaniową to nie ma różnicy czy robotę wykonuje się w Niemczech czy Polsce, a z obserwacji pracy niemieckiego tokarza wniosek mój jest taki że to polski tokarz pracuje lepiej i szybciej.

Dodatkowo
          > otoczenie, obsługa stanowiska pracy w krajach o niższej ilości
          > godzin pracy na stanowisko, jest lepsza, jest więcej obsługujących
          > to stanowisko (pomocników, serwisantów itp).

A tu się zgadzam, tylko dlaczego w ramach oszczędności zlikwidowano stanowisko takie jak np. smarownik? Ano dla tzw. oszczędności. A to jest zasługa naszych pożal się Boże "manageruf".

> Czyli usługujący są też potrzebni i powinno być ich coraz więcej
          > dzięki skracaniu przeciętnego czasu wszystkim.

Pewnie że tak, tylko płaca nie może być niższa.
          • adherent1 Re: Eliminować skrajne podejście do tematu 10.05.13, 12:15
            Gość portalu: kazik napisał(a):
            > Nic nie stoi na przeszkodzie by zmniejszyć ilość godzin przy pozostawieniu
            > zarobków na tym samym poziomie.

Wybacz - rozmawiajmy poważnie, płaca należy się za pracę.
            Walka o wynagrodzenia toczyć będzie się zawsze, determinuje rozwój.
            Człowieka który stwierdzi że zarabia zbyt dużo należy leczyć.
            Nie znam specyfiki pracy konkretnego tokarza i już nie poznam,
            moja wypowiedź miała na celu uogólnienie.
            Nie twierdzę że mam 100 % racji ale proszę przyznać że w Polsce
            ślusarz przy 40 godzinnym tygodniu pracy mniej może się przyłożyć
            do jej wykonania, niż niemiecki przy 35 godzinnym tygodniu pracy.
            Dodatkowo polski w 1/8 zabiera pracę bezrobotnemu ale "sponsoruje"
            zasiłek innemu bezrobotnemu :-(. To jest postawione na głowie.
            Bierzmy przykład z innych. Gierek zaczął skracanie czasu pracy w Polsce
            z 46 do 40 godzin wtedy średniej europejskiej, od tego czasu Europa
            znowu nam uciekła, w dużej mierze dzięki reformom SPD w Niemczech.

• czerwony.poll74 Re: Przyczyny bezrobocia w ludziach 24.05.13, 02:55
      darekocur napisał:

> Jakie są najczęstsze przyczyny bezrobocia wg. was w ludziach:
      >
      > a) lenistwo
      > b) niechęć pracy za małe pieniądze
      > c) problem ze znalezieniem pracy
      > d) długotrwałe pozostawanie bez pracy, osłabienie motywacji
      > e) niechęć pracy na podstawie tzw. "śmieciowych umów"
      > f) mobbing
      > g) inna przyczyna np. wypadek, długie leczenie
      -----------------
      a) lenistwo to nie przyczyna bezrobocia, wydaje mi się że pojąłem to dosłownie i prawidłowo, jest praca, komuś się nie chce pracować choć ma wystarczające kwalifikacja i nie innych przeszków - to zwykły nierób i obibok a nie bezrobotny

b) niechęć do pracy za małe pieniądze - tu mogą być różne sytuacje, ale absolutnie się nie zgadzam z tezami neoliberalno - nazistowski, że każda praca lepsza od bezrobocia. Firma działająca na wolnym rynku, która nie jest w stanie wyjść przynajmniej na zero, jest nierentowna i powinna upaść prawda? Zamknięcie deficytowej firmy jest działaniem racjonalnym prawda?

Skąd zatem takie oburzenie gdy pracownik kieruje się tymi samymi rynkowymi regułami. Praca w pełnym wymiarze godzin powinna pokryć koszty mieszkania, jedzenia, dojazdów, leczenia, choćby w podstawowym zakresie potrzeb wyższych, no i wypadałoby żeby została jeszcze jakaś nadwyżka oszczędności. Jeśli dochody z pracy w Polsce są bliższe standardom 3-go świata niż zachodu to dla milionów ludzi jej wykonywanie jest tym samym co utrzymywanie nierentownej firmy. Jeśli z pensji nie można opłacić skromnego mieszkania, żarcia, dojazdów do pracy itd... To nie ma sensu wstawać z łóżka i dorabiać pracodawcę złodzieja. Niestety jest drobna różnica firmę można zlikwidować, człowiek musiałby się powiesić, więc miliony ludzi godzą się na wykonywanie nierentownej pracy, a środki brakujące do utrzymania pozyskują z innych źródeł np. z drugiego etatu - czyli kosztem swojego zdrowia i relacji rodzinnych, ewentualnie korzystają z pomocy społecznej lub wsparcia rodziny. To jest powód bezrobocia jak najbardziej uzasadniony i racjonalny.

> c) problem ze znalezieniem pracy
      Na dużych połaciach Polski nie ma nawet tej nierentownej pracy, o ile w ptk. B człowiek ma jakiś wybor, to w tym wypadku jest zupełnie bezsilny. Pomimo gigantycznej emigracji bezrobocie w Polsce jest bardzo wysokie i ciągle rośnie. Jest skrajnie niekorzystne ponieważ ma charakter strukturalny. np. szczególnie dotyka młodych ludzi, oraz ludzi 50+, albo dotyka całych regionów i branż. Więc po stracie pracy szanse na znalezienie nowej podobnej są w zasadzie zerowe. No chyba, że ma się znajomości w administracji, albo ktoś z rodziny ma firmę, lub jest w niech chociaż jakimś kierownikiem średniego szczebla. Nepotyzm to podstawa

d) Jak nie masz znajomości i masz pecha należeć do grupy wiekowej, lub mieszkać na obszarze dotkniętym bezrobociem strukturalnym, to szybko dasz sobie spokój z szukaniem pracy, bo jej po prostu nie ma

Na koniec jedna uwaga, to nie są przyczyny w ludziach, tylko w tym neoliberalnym nazizmie.
      To nieprawda, że bezrobocie zwłaszcza dwucyfrowe jest nieodłącznym elementem gospodarki rynkowej, tak jak pioruny są nieodłącznym elementem burzy. Nic podobnego! Neoliberalne reżimy są zainteresowane utrzymaniem ciągłego bezrobocia, bo jest to najlepszy sposób brania za mordę tych, którzy jeszcze pracę mają. Gdyby walka z bezrobociem była faktycznym celem reżimowych władz, to bez problemu mogliby zmniejszyć jego rozmiar do jednocyfrowego poziomu. Cel jest jednak inny wiek emerytalny, 6 -latki, przeciwnie chodzi o to, żeby murzyni tyrali za pół darmo ze strachu przed wywaleniem na bruk, władza organicza bezrobocie tylko wtedy gdy jego rozmiar zaczyna grozić wybuchem rewolucji
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka