Dodaj do ulubionych

USA: Wzrost gospodarczy niższy niż się spodziewano

IP: 84.97.93.* 30.07.04, 17:26
znow sie redaktorom przecinki pomylily : 1.2 dolara za euro a nie 1.02;
ten wzrost amerykanski liczy sie w zdewaluowanych dolarach - jeszcze 2 lata temu za euro mozna
bylo dostac 0.8 dolara, teraz 1.2 : dewaluacja o 50% ! gdyby liczyc wzrost gospodarczy w euro a nie
w dolarach, to w USA bylby ujemny a w UE dwucyfrowy - jest to logiczne, biorac pod uwage
zadluzenie amerykanskie, deficyt budzetowy, rosnace koszta wojny i ropy
Obserwuj wątek
    • wasniewski Re: USA: Wzrost gospodarczy niższy niż się spodzi 30.07.04, 18:17
      O ile mi wiadomo wzrost PKB jest liczony w cenach stałych po uwzglednieniu
      inflacji. Dla mnie ciekawe jest to że w USA w kraju cokolwiek większym niż
      Polska podaje się wyniki za II kwartał, gdy w Polsce podano wyniki za I kwartał
      w dodatku ze spadku 10,3% zrobiono wzrost 2,6%, logika czy paranoja?
      • bush_w_wodzie Re: USA: Wzrost gospodarczy niższy niż się spodzi 30.07.04, 19:52
        wasniewski napisał:

> O ile mi wiadomo wzrost PKB jest liczony w cenach stałych po uwzglednieniu
        > inflacji. Dla mnie ciekawe jest to że w USA w kraju cokolwiek większym niż
        > Polska podaje się wyniki za II kwartał, gdy w Polsce podano wyniki za I
        kwartał

pewnie maja skomputeryzowane. ale te dane to sa pierwsze dane szacunkowe. dane
        ostateczne na temat pkb usa za iiq beda sporo pozniej (dwa-trzy miesiace)

>
        > w dodatku ze spadku 10,3% zrobiono wzrost 2,6%, logika czy paranoja?

w usa zmiana pkb tez jest seasonally adjusted. pod koniec roku szal
        swiatecznych zakupow zawsze winduje wysoko pkb a pierwszy kwartal roku kiedy
        sie juz wszyscy obkupili i nie maja pieniedzy jest w dol. jak sie usuwa zmiany
        sezonowe? nie wiem. sadze ze bierze sie np jakis rodzaj sredniego rozkladu zmian
        pkb w kolejnych kwartalach na podstawie danych z wielu poprzednich lat i w ten
        sposob ustala na ile aktualne dane odchylaja sie od oczekiwanej wartosci pkb w
        danym kwartale. to by oznaczalo ze wartosc pkb w pierwszym kwartale w polsce
        jest srednio okolo 13% nizsza niz w czwartym kwartale roku poprzedzajacego

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka