Dodaj do ulubionych

PKB wzrośnie w tym roku o 6%,

24.07.07, 13:55
czyli gospodarka ma się nieżle. Wzrosła znacznie sprzedaż detaliczna.
Konsumujemy!
Obserwuj wątek
      • dziwny_gosc Re: PKB wzrośnie w tym roku o 6%, 24.07.07, 16:35
        To jest przeciętny wynik (o ile prognoza się sprawdzi) dla nowych państw UE. Od
        dłuższego czasu zastanawia mnie jednak co innego. Gdy kilka lat temu wzrost PKB
        wynosił coś kolo 6%, to L. Balcerowicz rozpoczął słynne schładzanie gospodarki.
        Dziś jakoś nikt nie mówi, że trzeba coś schładzać. Wręcz przeciwnie, sporo jest
        głosów narzekania, że wzrost PKB jest za niski. Pytałem już o to na FK, ale
        jakoś nikt nie umiał tego wyjaśnić.
        • c355 Re: PKB wzrośnie w tym roku o 6%, 24.07.07, 22:18
          dziwny_gosc napisał:

> To jest przeciętny wynik (o ile prognoza się sprawdzi) dla nowych państw UE. Od
          > dłuższego czasu zastanawia mnie jednak co innego. Gdy kilka lat temu wzrost PKB
          > wynosił coś kolo 6%, to L. Balcerowicz rozpoczął słynne schładzanie gospodarki.

Nie Balcerowicz tylko RPP - a to dlatego iż powstało olbrzymie ryzyko
          wystąpienia kryzysu walutowego spowodowane olbrzymim deficytem handlowym. W tym
          czasie takie kryzysy wystąpiły w wielu krajach na świecie razem z globalnym
          dołkiem koniunktury gospodarczej, wstrząsami w stylu 11 września 2001 i krachami
          na giełdach całego świata. Posła wyszła z tego obronna ręka tj kryzys polegał na
          wzroście PKB = 1% w 2 kolejnych latach.

> Dziś jakoś nikt nie mówi, że trzeba coś schładzać. Wręcz przeciwnie, sporo jest
          > głosów narzekania, że wzrost PKB jest za niski. Pytałem już o to na FK, ale
          > jakoś nikt nie umiał tego wyjaśnić.

RPP podnosiła stopy % już 2 razy aby zapobiec wzrostowi inflacji która oznacza
          iż wzrost popytu przekracza możliwości podażowe gospodarki (w najlepszym wypadku
          zwiększy się gwałtownie import i znowu staniemy na krawędzi kryzysu walutowego).

Takie lub nawet większe podwyżki przeprowadzały też inne kraje np. USA czy UK,
          gdzie także można powiedzieć że wzrost jest za niski.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka