Dodaj do ulubionych

wykonanie badań krwi bez wiedzy i zgody pacjeta

27.09.11, 15:16
Witam,
Krótko opisze co mi sie przytrafiło kilka mcy temu. Na poczatku roku dowiedzialam sie ze jestem w ciazy, ginekolog dal mi kilka skierowan na podstawowe badania jakie sie wykonuje w takiej sytuacji. Poszlam nastepnego ranka, oddalam krew i poszlam do pracy. Popoludniu tego samego dnia slysze od pewnej osoby gratulacje z powodu odmiennego stanu i że jednak jestem w ciazy bo boziom betaHCG we krwi wynosi tyle a tyle a ja mam o wiele podwyzszony. Troche mnie to zaskoczylo bo w skierowaniach, ktore dal mi lekarz nie bylo zleconego badania poziomu betaHCG. Maz tej pani od ktorej to uslyszalam pracuje w laboratorium do ktorego dostarczono probki, jest nawet jej kierownikiem - jest to publiczny zoz - i okazalo się, ze on tak z wlasnej woli i dla zaspokojenia ciekawosci swojej i swojej zony wykonal to badanie. dostalam nawet wydruk z wynikiem. Prosze mi powiedziec czy ja moge na ta osobe zlozyc jakas skarge, jakie przepisy zostaly naruszone, na co moge sie powołac?
Obserwuj wątek
      • wiem-1 Re: wykonanie badań krwi bez wiedzy i zgody pacje 28.09.11, 22:09
        Barabara,wyciagasz zbyt daleko idące wnioski.
        Można raczej przypuszczać ,iż autorka postu nie upoważniła osób postronnych do zainteresowania a tym bardziej do rozpowszechniania bez jej wiedzy i zgody informacji dotyczących jak piszesz ,,stanu błogosławionego'' To jej ,,stan'' a rolą laboranta jest rzetelne wykonanie badania zgodnie ze skierowaniem a nie plotkarstwo.
        www.abc.com.pl/problem/271/7
        Autorko postu,jeśli trwasz w postanowieniu zapoznania p. kierownika labolatorium z zasadami etyki zawodowej to możesz wykorzystać podany link.
        A może poprostu zwrócić panu uwagę na niestosowność i ewentualne konsekwencje takiego zachowania. Wiadomość o ciąży zwykle wzbudza pozytywne emocje i może to było powodem rozpowszechnienia wiadomości co i tak nie jest usprawiedliwieniem.
        Swoją drogą barabara skąd przyszło Ci do głowy takie przypuszczenie?
        Czy tylko z samego faktu,że pacjent ma uzasdniony żal do pracownika medycznego?
        Obiektywna ocenia sytuacjii jest Ci obca.
      • maturelle Re: wykonanie badań krwi bez wiedzy i zgody pacje 29.09.11, 11:29
        Dla pani wiadomosci ta ciaza byla planowana i wyczekiwana a juz napewno nie jest powodem do wstydu, co nie zmienia faktu ze na samym poczatku w 7 czy 8 tygodniu nie musi o tym wiedziec polowa miasta w ktorym mieszkam, bo na tak wczesnym etapie ciazy roznie bywa zwlaszcza, ze mam inne problemy ze zdroweim. Jak dla mnie wykonanie takich badan i rozglaszanie tego to cos podobnego do zlamamnia tajemnicy lekarskiej. Prosze sobie wyobrazic sytuacje gdy np w rece takiego czlowieka trafiaja probki krwi kogokolwiek innego w celu wykonania jakiegos podstawowego badania i mysli sobie ten pan "a przebadam sobie bo ciekawy jestem moze on ma hiv..." i dalej juz sie niesie... Jak dla mnie jest to daleko idace naduzycie i zlamanie zasad jakiejkolwiek etyki zawodowej
        PS termin porodu mam na jutro i niecierpliwie czekam:) Osobiscie skrobanki nigdy w zyciu bym nie wykonala, ale sa rozni ludzie i rozne sytuacje a kazdy jest panem wlasnego losu.
        Pozdrawiam
        • dradam121 Re: wykonanie badań krwi bez wiedzy i zgody pacje 30.09.11, 23:44
          Niestety trzeba sobie powiedziac,ze nie jest to co sie powyzej pisze prawda.

Czasami wykonuje sie badanie krwi pacjenta bez jego zgody.

Tak bylo na przyklad na poczatku epidemii HIV.
          Kazda krew jaka wpadala w rece laboratorium byla badana , u nas, pod katem HIV infekcji.
          Nie tylko chodzilo o ustalenie jaki procent populacji mial kontakt z wirusem,ale chodzilo rowniez o sprawdzenie czulosci i specyficznosci dostepnych metod.

Oczywiscie :

- w trakcie procesu nastepowalo odlaczenie danych (specyficznych : nazwiska, adresu itp.) od probki krwi
          - i dane zbiorcze, jedynie dostepne, dla niewtajemniczonych (zreszta pracownikow ochrony zdrowia) nie zawieraly zadnych danych identyfikujacych pacjentow.

Tak sie robi zreszta nadal, choc taka metoda nie jest pozbawiona wielu wad i jej zastosowanie ma liczne ograniczenia.
            • osmanthus Re: wykonanie badań krwi bez wiedzy i zgody pacje 02.10.11, 00:06
              w_przedpokoju napisała:

> Pomijam etyczno - prawna strone, zastanawiam sie kto zaplacil za badanie, ktore
              > go lekarz nie zalecil.

w_przedpokoju,
              pytanie jest zdecydowanie naiwne.
              Wszak

a/ " Maz tej pani od ktorej to uslyszalam pracuje w laboratorium do ktorego dostarczono probki,
              b/ jest nawet jej kierownikiem -

c/ jest to publiczny zoz
              "

i
              d/ rzecz dzieje sie w Polsce

* gdzie mozesz przyjsc do laboratorium analitycznego z ulicy i kazac sobie zrobic (za oplata)
              dowolne badanie bo tak poradzili na forum (a potem na tymze forum prosic o"interpretacje")

* gdzie system akredytacji i regularnego audytu laboratoriow analitycznych praktycznie nie istnieje (w przeciwnym razie opisany numer by nie przeszedl)

* gdzie nie ma ogolnie obowiazujacych, szczegolowych guidelines dot. laboratoriow analitycznych

* gdzie do tej pory do pobierana krwi uzywa sie strzykawki i igly

* gdzie tylko niektore laboratoria uzywaja kodow paskowych do identyfikacji pacjenta

* gdzie wyniki badan daja pacjentowi do reki zamiast przeslac je elektronicznie do lekarza kierujacego by ten z miejsca mogl zareagowac jezeli bedzie taka potrzeba i uniknac sytuacji, w ktorej pacjent szuka "interpretacji" na forach bo wizyte u lekarza ma za 4 tygodnie ...

etc, etc ...

• dr_pitcher Re: wykonanie badań krwi bez wiedzy i zgody pacje 02.10.11, 07:48
            dradam:
            mylisz pojecia - nie chodzilo mi o badania bez zgody tylko a fakt upowszechniania wynikow badan. Co do samych badan krwi czy tkanek to owszem - bada sie je bez zgody, albowiem w wielu krajach pobrane tkanki nie sa juz wlasnoscia pacjenta (wprawdzie slychac glosy, ze moze sie to zmienic). Tym niemniej zachowanie prywatnosci to swietosc.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka