Dodaj do ulubionych

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik

14.12.09, 00:42
Od piątku
Ogniem
i Mieczem
zabiera mi mnóstwo cennego czasu i wystawia moje nerwy na
próbę. Tutaj nawet nie chodzi o bugi (które, co muszę przyznać, nie stanowią
mojego największego problemu), ale o poziom trudności gry, który przez
implementacje broni palnej znacznie wzrósł od czasów podstawki. I dlatego
sądzę, że przyda się jakiś wspólny poradnik. Na początek parę porad mojego
autorstwa:

Najemnicy - Sprawa jest prosta, w OiM, w odróżnieniu do podstawki, nie
można rekrutować żołnierzy w nieswoich wioskach, więc z początku praktycznie
jedynym źródłem mięsa armatniego są najemników. Polecam ich najmować w
obozach, nie tawernach, oraz rozróżnić wg nacji - nie można rekrutować kilku
typów najemników jednej nacji, dlatego lepiej ustalić sobie, aby np. kawaleria
składała się z polskich najemników, a muszkieterzy z ukraińskich. Warto też
pozostawić sobie jeden typ najemników tanich, bez dozbrojeń - zmniejsza to
koszt przyszłej rekrutacji i pozwala tanio uzupełnić wojska.

Specjalizacja umiejętności - Punkty specjalizacji są w tej grze, z
powodu poziomu trudności, niezwykle cenne. Warto na samym początku poszukać
sobie innych bohaterów do drużyny i obrać im specjalizację. Z tego co
zauważyłem umiejętności się nie kumulują, więc lepiej nie trwonić u kilku
bohaterów punktów na pierwsze leczenie, a np. ustalić tak, ażeby nasz bohater
skupiał się na umiejętnościach bitewnych (potężny cios itp.) + przywództwo
(ew. jeszcze handel), a inni bohaterowie byli od leczenia, tropienia,
wynajdowania ścieżek czy logistyki.

Ekwipunek - Podstawową rzeczą jest pistolet. Jeśli zamierzasz wojować
na koniu, najlepiej porzucić samopał dla jakiegoś szybko przeładowującego się
pistoletu (30-36 na początek będzie dobre). Ma to krytyczne znaczenie, bo
często zdarzy się, że będziemy woleli unikać walki wręcz - wtedy szybki
pistolet będzie na wagę złota. Z pozostałych rzeczy są oczywiście szabla i
jakaś kopia, najlepiej husarska - ma niesamowicie duży zasięg, więc nawet
pikinierów można nią dziabnąć.

Sława i szacunek - Przydział do frakcji jest w tej grze niesłychanie
skomplikowany, ale z tego co wyczytałem w sieci krytyczne znaczenie mają dwa
współczynniki - sława oraz (być może) szacunek. Sławę zdobywa się głównie
przez potyczki, najlepiej z przeważającym wrogiem. Szacunek natomiast przez
odmowę przyjęcia zapłaty za niektóre zadania, jak zabicie zbira w jakiejś
mieścinie np.

Początkowe wojaże - Początek gry jest trudny, nie mamy forsy, żołnierzy
i umiejętności (no chyba, że zimportowaliśmy postać z innej kampanii), więc
trzeba uważnie dobierać przeciwników. Po pierwszych werbunkach powinniśmy
sobie móc poradzić z buntownikami - to zazwyczaj motłoch uzbrojony w pałki i
samopały, raczej niegroźny. Później możemy wziąć się za różne patrole wrogich,
a nawet neutralnych frakcji* - za ataki na małe oddziały nie narażamy się za
ujemne relacje. Tutaj jednak trzeba uważać, bo patrole są zazwyczaj dobrze
wyposażone (kilka jednostek najlepszej kawalerii) i o ile nie mogą do walki
dołączyć inne patrole w pobliżu, tak wrodzy generałowie tak i tym samym z
walki z 15 osobowym oddziałem niechcący zrobi się bój z całą armią Króla
Rzeczpospolitej. Z jednostek do początkowych wojaży polecam konnicę uzbrojoną
w pistolety - zazwyczaj udaje się jej trzymać potężniejsze jednostki na
dystans dzięki czemu nawet z husarią sobie poradzą, czego nie można powiedzieć
o innych, tanich jednostkach.

*Atakować można tylko oddziały frakcji z którymi mamy ujemne bądź (chyba)
zerowe relacje - przy dodatnich nie pojawi się opcja ataku na ekranie przed
bitwą. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Zaatakować karawanę - nie możemy z
nią walczyć z dodatnią relacją, ale za samą sugestię ataku dostajemy -5 do niej.
Obserwuj wątek
    • d_pawel Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 14.12.09, 00:53
      I druga część porad, tym razem dotyczących fabuły:

Rzeczpospolita - Kiedy dostaniemy misję walki o Częstochowę, najlepiej
      się solidniej do niej przygotować - oddział w wielkości 30-40 wojaków, przy czym
      przynajmniej połowa to strzelcy. Taktyka - na samym początku zsadzamy całą
      kawalerię z koni i trzymamy z piechotą przy sobie, za linią strzelców. Po co?
      Aby strzelcy mieli czyste pole do strzału, to raz, a dwa, kawaleria zostałaby
      natychmiast zarżnięta przez szwedzką piechotę. Dlatego też pozwalamy Szwedom
      podejść do nas i do ostatniej chwili trzymamy czyste pole przed strzelcami - im
      więcej wybiją, tym lepiej. Kiedy Szwedzi podejdą niebezpiecznie blisko,
      puszczamy piechotę i spieszoną kawalerię, strzelców pozostawiając na swym
      miejscu - niech dalej strzelają. Kiedy wybijemy pierwszą falę, nie dajmy
      piechocie odejść za daleko, ale przywołajmy ją do nas. Tym sposobem powinniśmy
      jakoś przetrwać Częstochowę.

Ukraina - Podczas kampanii natkniemy się na misję "Azyl", w której to
      będziemy musieli wydobyć skarb od starosty jednej z wsi. Wielu graczy raportuję
      ją jako błąd - to nie jest błąd. To, że starosta na hasło "Ogniem i
      Mieczem" nie wydaje nam pieniędzy nie jest winą gry, a złego hasła. Aby zdobyć
      dobre, musimy popytać generała każdej nacji (w sumie 6, także tych Szwedów z
      północy) o zawołanie Kozaków. Po takiej wycieczce powinna się pojawić w rozmowie
      ze starostą nowa opcja - Slawa i.... (coś tam po ukraińsku) - to będzie poprawne
      hasło i talary zostaną nam wydane.

No, napisałem się. Teraz kolej na Was. Sam mam wielkie problemy z grą,
      więc rzucę parę pytań:

Ukraina - Jak rozwiązać zadanie Czarnego Hetmana? Pułkownika zmusić do
      gadania przyjaźnią czy to inaczej?

Rzeczpospolita - Dostałem od Króla Jana Kazimierza zadanie zwołania
      pospolitego ruszenia na Warszawę - z chętnymi problemu nie mam, gorzej że ci nie
      chcą dołączyć do oblężenia. Czy potrzebuję szlachectwa, aby dołączyli do mnie
      podczas szturmu? A jeśli tak, to jak je zdobyć? Mam 200 sławy, a Zagłoba jak
      gadał o małym doświadczeniu i sławie, tak gada. Dodatkowo nie mogę w rozmowie z
      Królem poprosić o zamianę siebie na wasala, nadal jestem tylko najemnikiem.

Byłbym wdzięczny za pomoc smile.
      • tatita.s Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 14.12.09, 11:58
        Bardzo mi pomogłeś Paweł dzięki, i dołączam się do pytań na końcu bo też nie
        wiem jak stać się kimś więcej niż najemnikiem. Nie ukrywajmy nie jest to zbyt
        dobrze płatna praca.
        • Gość: Olek Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.legnica.vectranet.pl 14.12.09, 12:23
          Mam identyczne problemy - ze szlachectwem i z oblężeniem warszawy. Nie
          wspominając już o tym, że szlachta nawet jak się do mnie przyłącza, to na
          chwilke i musze sie nieźle nagimastykować, żeby wytrwali ze mną do momentu
          wybudowania drabin...
          Nawet jak wytrzymaja i mam przewage liczebną, to na polu bitwy zostaję sam i
          warszawa pozostaje niezdobyta...
          Myśle ze to nie jest kwestia posiadania (bądź nie) herbu, bo do innych bitew
          przyłączają się do mnie posiłki. Zresztą jak się sprawdzi w informacjach o
          postaci, to napisane tam jest, że jestem szlachcicem rzeczpospolita (mimo iz bez
          herbu/flagi jeżdżę).
          Gdzieś na jakims forum czytałem rozmowę o przekupieniu strażnika
          twierdzy/miasta, ale nie wiem jak to zrobić... nie mam takiej opcji w oknie
          oblężenia, a jak dostanę sie po kryjomu do miasta, to straznicy tylko mówią ze
          mam się grzecznie zachowywać...
          Help
          • Gość: Olek Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.legnica.vectranet.pl 14.12.09, 12:25
            p.s. czy w katalogu z grą znajduje się gdzies folder z save'ami? nie mogę
            znaleźć, a chciałem reinstalnąć grę nie tracąc postępów...czy zamiast tego mam
            dokonac eksportu - importu postaci?
            • d_pawel Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 14.12.09, 15:10
              Olek -> Eksport - import postaci da ci tylko tyle, że jak wyeksportujesz jedną
              postać, to w nowej/innej grze będziesz mógł ją importować, nic więcej. Zapisane
              gry znajdują się bodajże w Moje dokumenty - Mount & Blade - Ogniem i Mieczem -
              Save Games.
              • Gość: Konrad Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.01.10, 20:04
                co mam zrobic w misji czarny Hetman pliska powiedzcie
          • Gość: Bezsens Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.12.09, 14:10
            Po zdobyciu warszawy zdobylem nowe miasteczko... pobrałem podatki i wyszło mi -
            100milionów. Co zrobić?
            • Gość: szymon wielki Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 16.01.10, 07:44
              mam pytanie jak poradzić sez chorobą
            • wielkihetman4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 06.06.12, 15:28
              bezsen co do tego 100milionów podatku to
              zatrzymaj gamecorner.pl/i/emoticons/wink.gif
          • Gość: Rumun Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.54.132.* 26.12.09, 22:34
            Emm ... Kolego miałem identyczny problem i zrobiłem tak że po 3 oblężeniu udało
            mi się zdobyć Warszawę samemu Poprostu Ograbuj wioski i Bierz łupy sell je i
            kupuj za to armię smile A jak ci się uda zdobyć Warszawę czeka cię coś Gorszego ale
            to już tajemnica wink
          • emek3339 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 12.04.10, 09:50
            Mam Problem. Gdy dostaje zadanie Potop to pisze, że mam się zgłosić do Pana
            Zagłoby, a gdy do niego podchodzę i chcę z nim porozmawiać to on mi mówi:
            "Wybacz, jestem zajęty".
            Pomóżcie
      • bahamat Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 14.12.09, 18:07
        d_pawel napisał:

> Rzeczpospolita - Dostałem od Króla Jana Kazimierza zadanie zwołania
        > pospolitego ruszenia na Warszawę - z chętnymi problemu nie mam, gorzej że ci ni
        > e
        > chcą dołączyć do oblężenia. Czy potrzebuję szlachectwa, aby dołączyli do mnie
        > podczas szturmu? A jeśli tak, to jak je zdobyć? Mam 200 sławy, a Zagłoba jak
        > gadał o małym doświadczeniu i sławie, tak gada. Dodatkowo nie mogę w rozmowie z
        > Królem poprosić o zamianę siebie na wasala, nadal jestem tylko najemnikiem.
        >
        > Byłbym wdzięczny za pomoc smile.
        >

Ja zrobiłem to tak.
        Opcje dialogowe z postaciami mam ubogie więc nie wdaję się w żadne dyskusje z
        królem ani nikim. Zbieram pomniejsze zadania i je realizuje. Kręcę się w pobliżu
        granicy szwedzkiej i atakuje karawany, słabszych przeciwników. Pomyślałem, że
        gra mnie zniechęci ostatecznie jeśli będę musiał przebiec mapę ze 200 razy z
        listem czy w pogodni za kilkorgiem chłopstwa, aż panowie szlachta postanowią ze
        mną pójść na odsiecz stolicy. Gdy jestem już dość bogaty by kupić porządną
        zbroję i kopię husarską zaczynam zabawę. Moi najemnicy to w większości jazda.
        Staczam pojedynki z przeciwnikami do 2x liczniejszymi. Z przeciwnikami
        liczniejszymi niż podwójna nasza załoga walczyć nie ma sensu. Można z nimi
        wygrać, ale za dużo tracimy ludzi a i sami często możemy trafić w niewolę -
        szczególnie jeśli przeciwnik ma wielu landsknechtów i rajtarów. Landskchneci to
        twarde skurczybyki.
        Gdy już tym sposobem dopompowałem swojego bohatera, potrenowałem zdobywanie
        twierdz. Zdobyłem dwa szwedzkie zamki koło Rygi. Wykrawawiałem drużynę przy tych
        szturmach strasznie. Kilka razy zbuntowali mi się, NPCe marudziły, że urządzam
        krwawe jatki. Ale zacisnąłem zęby. Żeby morale nie upadało robiłem jedno/dwa
        spustoszenia szwedzkich wiosek, dobierałem w obozie najemników wojaków i na
        mury! Gdy już opracowałem własną metodę walki na murach (krótkie doskoki,
        maksymalnie korzystać z broni palnej, mieć kilku rajtarów czy innych ciężko
        opancerzonych do siania zagłady w szeregach nordów) poszedłem na Warszawę.
        Zdobyłem ją "na raty". Stosując ataki "z doskoku" czyli wjazd na mur, zabicie
        kilku przeciwników, ucieczka, leczenie i dopełnienie drużyny, ponowny atak. No i
        udało się. Ale... żałuję, bo w nagrodę dostałem od króla wioskę gdzieś na
        wschodzie. Idę do niej, a tam... uncertain Na dzień dobry dostaję należny mi podatek w
        wysokości miliarda (albo stu milionów - już zer nie liczyłem) talarów sciana
        Ewidentnie bug w grze. Bede teraz czekał na łatę bo w taki głupi sposób nie chcę
        sobie pomagać w grze.
        Mam nadzieję, że pomogłem znaleźć własną metodę na zajętą Warszawę.
        Pozdr.
        • slawomir.serafin Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 15.12.09, 13:03
          Staczam pojedynki z przeciwnikami do 2x liczniejszymi. Z przeciwnikami
          liczniejszymi niż podwójna nasza załoga walczyć nie ma sensu.

------

to znaczy jeśli walczysz ze Szwedami, bo w przypadku pozostałych nacji to żaden
          problem - z 40 jazdy (husarzy kilku, rajtarów kilkunastu, reszta to lisowczycy i
          najemna lekka kawaleria) rozbijałem po dwie, trzy armie zaporoskie (circa 300
          chłopa). trochę trudniej było z Moskwą, ale też dawało radę. Tylko Szwedzi są
          twardzi, bo mają dużo pikinierów i landsknechtów właśnie, więc są straty

i moja porada

Zarabianie pieniążków - najlepiej i najszybciej wzbogacić się na łupach.
          Najłatwiejsi do pobicia są kozacy, bo mają lekkie wojska i cienką konnicę, więc
          można bić armie ich atamanów nawet jeśli mają przewagę 3 lub 4 do jednego. Po
          każdej takiej bitce są łupy o wartości jakichś 2000 tysięcy, więc dwie, trzy
          takie na tydzień i jest się ustawionym. Jak skubańcy nie chcą wychodzić z
          twierdz, to trzeba polować na furażerów i patrole w ich pobliżu - w końcu
          ataman wyjdzie smile
          • bahamat Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 15.12.09, 15:22
            slawomir.serafin napisał:

> to znaczy jeśli walczysz ze Szwedami

tak

>
            > Zarabianie pieniążków - najlepiej i najszybciej wzbogacić się na łupach.
            > Najłatwiejsi do pobicia są kozacy, bo mają lekkie wojska i cienką konnicę, więc
            > można bić armie ich atamanów nawet jeśli mają przewagę 3 lub 4 do jednego. Po
            > każdej takiej bitce są łupy o wartości jakichś 2000 tysięcy, więc dwie, trzy
            > takie na tydzień i jest się ustawionym. Jak skubańcy nie chcą wychodzić z
            > twierdz, to trzeba polować na furażerów i patrole w ich pobliżu - w końcu
            > ataman wyjdzie smile

A ja polecam najazdy na wsie. Żadnej walki, a zysk może iść w tysiące.
            Szczególnie wioski szwedzkie. Jako łup dostaję np dwie bele aksamitu, narzędzia,
            proch. Juz te cztery rzeczy to zysk ponad 2000, a łupów jest zwykle dużo więcej,
            tak że jest problem ze sprzedażą. Inne plusy - chłopy oddają dobytek bez walki,
            armia nie krwawi, morale rośnie, osłabiamy przeciwnika (choć co do tego nie mam
            pewności smile). Minus jest taki, że tracimy kilka(naście) godzin czasu. Tego czasu
            w realiach gry oczywiście.
            • d_pawel Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 15.12.09, 18:44
              Nie gryzie cię sumienie z powodu tych rozbojów? wink Zresztą niektórzy bohaterowie są
              przewrażliwieni na tym punkcie smile.
              • bahamat Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 15.12.09, 21:59
                Przestało gdy zobaczyłem spustoszone wioski Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
                Krew się zagotowała, kiszki przewróciły. Opanowałem szał i z zimną krwią
                naostrzyłem szable, podkułem konie i wystrugałem pale. Teraz Szwedzi zwiewają
                gdzie pieprz rośnie na mój widok smile
                • Gość: Pulkownik Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.09, 20:00
                  U mnie tak samo ja pisze /BAHMAT/ naostrzylem szabelke i wojuje na koniu a ta kopia
                  husarska to dobry pomysł dzieki wielki sie przydalo:piwo
            • kondzior4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 29.12.09, 17:09
              Ja mam problem z tym paleniem bo jak atakuje jakąś i już wygram to mnie atakuje
              jakiś przechodzący dowódca który ma 100 żołnierzy...
          • Gość: Ktos Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.09, 20:41
            Zarabianie pieniędzy: Ja miałem tak... poprawiasz relacje z królem Kazimierzem do 30.
            pokonujesz około 50 grup buntowników/dezerterów/itp czyli wrogów.
            Mówisz Królowi że chcesz zaoferować mu swą służbę, po czym dostajesz/dostałem
            dobrusz (nie wiem czy każdy tak ma) składasz przysięge. Potem idziesz do miasteczka...
            Nie wiem jak u was ale ja dostałem z podatków 85milionów, więc to dużaa suma. Może to
            błąd w grze?

• Gość: cptjack Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.kalisz.mm.pl 17.01.10, 15:13
        Jako fan oryginalnego M&B jakiś czas temu zakupiłem OiM. Pograłem trochę i niestety uważam, że były to pieniądze wyrzucone w błoto. Ta gra nie oferuje nic oprócz ciekawej grafiki w sienkiewiczowskich klimatach. Sama rozgrywka jest potwornie rozbalansowana. O ile w podstawowym M&B strony konfliktu były mniej-więcej zrównoważone, o tyle tutaj tylko siąść i płakać. Szwedzi bez problemów rozjeżdżają Polaków w proporcjach 1:3, dodatkowo broń palna jest wszechobecna, a niestety silnik gry był pisany dla realiów średniowiecza. Dodatkowo frustrujące jest, że regularnie przytrafiają się "questy" typu "epidemia", albo "dezercja" po których traci się około 30% oddziału. Nad lokalizacją gry pastwił się nie będę, bo nie wypada kopać leżącego. Niech tekst wzięty z gry tekst "musisz zanieść list pułkownik Michał Wołodyjowski, jest teraz w Lublin" mówi sam za siebie. Podsumowując, moja ocena tej gry to 2/10. Te 2 za nowe ładne modele postaci i strojów.
    • Gość: OldSkull Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.12.09, 12:26
      Nie grałem w tę grę, ale wygląda na (mechnicznie) to samo co M&B. Tym samym jeśli chodzi o specjalizacje: naprawde warto albo samemu brać leczenie, albo szkolić w tym przynajmnie j2 kompanów. Dlaczego? Aby po ciężkiej bitwie, w której kompani będą poranieni, móc w ogóle korzystać z tej zdolności, zamiast czekać mnóstwo czasu aż lekarz się wyleczy (niestety nie sam, tylko powoli) zanim zacznie leczyć innych.
    • Gość: DMG Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 212.180.145.* 14.12.09, 16:39
      Uhhh... ten tekst wygląda i brzmi jak zbiór szybko zanotowanych spostrzeżeń
      przeniesionych bez ładu i składu do notatnika. W dodatku sporo tu przekłamań i
      nieścisłości. Znacznie lepiej poczytać jeden z tysiąca dostępnych na sieci poradników
      do wersji podstawowej M&B.
      • Gość: mkm Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.szczecin.mm.pl 14.12.09, 18:23
        Głupoty piszesz, ładnie jest tekst napisanysmile i do tego przydatny. Jak sam nie
        masz konstruktywnych uwag to się tu nie udzielaj.
        • Gość: DMG Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 212.180.145.* 14.12.09, 18:58
          To było z pewnością bardzo konstruktywne.Tak samo jak "jedynym źródłem mięsa
          armatniego są najemników. Polecam ich najmować w obozach, nie tawernach, oraz
          rozróżnić wg nacji". Ale jak widać prawdą jest, że jak półgłówkowi rzucisz byle gó... to
          się ucieszy i będzie ujadał na tych co go bronią przed podłym traktowaniem.
      • Gość: Nieznany Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.cdma.centertel.pl 28.12.09, 15:07
        ja już parę razy miałem dużo wojska zbuntowali się i dupa i to mnie wkurza
        czasami to nie chce mi się w to w grać a u mnie w warszawie stacjnouje 386
        jednostek, jak ją zdobyć?
    • Gość: polak Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.12.09, 20:11
      Jak sprawic aby miec woją wies lub zamek aby nim zarządzac??
      Oraz czy może ktos z was wie jak np zdobędziemy twierdze , jak sprwic , aby włozyc tam
      swój garnizon np husarow ??
      shock
      • bahamat Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 17.12.09, 21:50
        Wieś nadaje Ci Jan Kazimierz po wyzwoleniu Warszawy. Można ją rozbudowywać, ale
        nie próbuje póki nie ma patcha do gry gdyż pierwsza wizyta w otrzymanej wsi
        skutkuje przelaniem gigantycznej ilości talarów do kiesy. Bezsens. Czy można
        mieć więcej zamków, nie wiem, ale wątpie aby było to możliwe.
        Zdobywanie twierdzy jest dość proste w sensie technicznym. Podjeżdzasz i
        wyklikujesz co chcesz robić, potem walczysz. Jeśli zaś pytasz o metodę walki, no
        to już musisz wypracować sam.
        Garnizonów w zasadzie nie można jak na razie zostawiać, nic o tym nie wiem.
        Jakkolwiek wyzwalając Warszawe dostałem po walce opcję by część wyzwolony jeńców
        pozostawić jako garnizon. Przy żadnej innej zdobytej twierdzy mi się to nie
        powtórzyło.
        A na marginesie - husarzy to nie najlepsza jednostka do obrony twierdz - tak
        historycznie, jak i w realiach gry (swoją drogą kolejny bug, biega husarz po
        majdanie i zamiast rąbać pałaszem to macha kilkumetrową piką)
        • Gość: Marek2313 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.12.09, 23:55
          Mam pytanie: Dostałem solidnego łupnia od Kozaków i od tamntej pory gdy wchodzę w tryb bitwy energia mi spada ze 100% do 25%. Miał ktoś taki problem? Jak go rozwiązać??
          • Gość: Pulkownik Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.12.09, 07:57
            Ja mam tak samo jak Marek , prowadze oblęzenie mam cale a na koniu niziutkie mysle ze
            noc w tawernie zrobi swojepiwo
            • Gość: Marek2313 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.12.09, 11:04
              Mi niestety odpoczynek w karczmie nie pomógł.sad
              • d_pawel Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 19.12.09, 14:10
                To niestety bug gry, który zostanie rozwiązany w drugim patchu. Teraz jedynie możesz liczyć na to, że nie zawsze będzie występował.
                • Gość: Marek2313 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.12.09, 18:56
                  Zauważyłem, że nie występuje w czasie tych bitew do których sięprzyłączam ale niestety występuje w tych, które rozpoczynam sciana. Swoją drogą zna ktoś może kod na przywracanie zdrowia w czasie bitwy? To by rozwiązało ten problemsuspicious
                  • Gość: Pulkownik Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 89.238.47.* 19.12.09, 20:07
                    W tej grze nie ma kodów...cry
                    • Gość: michalss Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.lukman.pl 24.01.10, 16:47
                      Są kody tak na marginesiewink
                      • Gość: rhenableidd Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.nitronet.pl 26.01.10, 19:52
                        Mam pytanie. Czy wykonywał już ktoś questy dla szwedów? Przeszłam już misję z
                        tatarami i wkurzyło mnie jak Jan Kazio powiedział że nie odda mi moich ziem bo
                        szlachta się nie zgadza więc zaczęłam od nowa. Po stronie szwedzkiej. Pierwsza
                        misja specjalna jest taka ze należy znaleźć Clermonta- tego z którym się gada
                        jak się zaczyna grę. Jadę pod Smoleńsk gdzie zawsze się ten koleś kręcił, a tu
                        zonk. ... gostka brak.... wie ktoś gdzie go szukać?
                    • Gość: KARATEKSON Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.02.10, 15:42
                      kody ctrl+h zdrowie tylko na polu bitwy ctrl+x kasa w oknie dobytku ctrl+x
                      doświadczenie w oknie postaci cirt+kliknięcie teleportacja mapa suspicious
                  • Gość: ac.dc Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.12.09, 20:03
                    bardzo prosze o pomoc a konkretniej jak rekrutowac husarzow?wink
                    • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 23.12.09, 14:06
                      Ja właśnie zdobyłem Warszawę i dostałem wioskę smile
                      Ale tak jak ktoś tam powiedział pojechałem do wioski i dostałem 1668000000 kasytongue_out
                      A chusarzy robi się tak:
                      kosynier ---> ochotnik - pikinier ---> wolontariusz ----> ciężki jeździec
                      kozacki ---> husarz
                      (mogłem coś pomylić ale chyba dobrze napisałem)surprised
                      tak mnie to wkurzyło(ten bug)że znudziła mi się gra sad
                      czekam na patchauncertain
                      (jak ktoś będzie coś wiedział o pachu niech informuje)
                      • Gość: wsad Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.12.09, 22:00
                        a mozesz na pisac jak ja zdobyles chodzi o to czy sam czy ktos ci pomogl bo do
                        mnie nie chce sie nikt przylaczyc chociaz mam prawie 500 slawy a jan kazimierz
                        skrzetuski i carnecki to moi przyjaciele
                        • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 24.12.09, 10:06
                          Polscy pułkownicy, hetmani itd. nie pomogą w zdobywaniu Warszawysad
                          ponieważ Polska nie ma w tym czasie wojny ze Szwecjątongue_out
                          Trzeba samemu ja zdobyćshock
                          Ja zrobiłem mianowicie tak:
                          1.Dałem sobie tyle przywództwa, że mogłem 75 wojska.
                          2.Kupiłem zbroje, lance i hełm husarski oraz szablę (31 cięcie), miecz dwuręczny
                          (niemożna używać na koniu na koniu),(41 cięcie) i porządny pistoletsurprised
                          3.Nająłem prawie samą piechotę(najwięcej w Szweckim obozie najemników najlepiej
                          mocno uzbrojoną)
                          4.Warszawę zdobywałem stopniowo:
                          a)najpierw, kiedy oblężałem miasto, uciekli z niego słabsi generałowie wroga
                          b) później rozprawiłem z królem Karolem Gustawem(nie do końca bo się wycofałem,
                          a on odjechał)
                          c) przeprowadziłem kilka szturmów(w stylu: atak-odwrót)
                          d) dwa razy jeździłem do obozu najemników po wojsko
                          e) na końcu ostatni szturm 32 vs 34
                          f)wygrałem
                          (przydał mi się dwuręczny miecz na rajtarów)
                        • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 24.12.09, 10:15
                          Polscy pułkownicy, hetmani itd. nie pomogą w zdobywaniu Warszawysad
                          ponieważ Polska nie ma w tym czasie wojny ze Szwecjątongue_out
                          Trzeba samemu ja zdobyćshock
                          Ja zrobiłem mianowicie tak:
                          1.Dałem sobie tyle przywództwa, że mogłem 75 wojska.
                          2.Kupiłem zbroje, lance i hełm husarski oraz szablę (31 cięcie), miecz dwuręczny
                          (niemożna używać na koniu na koniu),(41 cięcie) i porządny pistoletsurprised
                          3.Nająłem prawie samą piechotę(najwięcej w Szweckim obozie najemników najlepiej
                          mocno uzbrojoną)
                          4.Warszawę zdobywałem stopniowo:
                          a)najpierw, kiedy oblężałem miasto, uciekli z niego słabsi generałowie wroga
                          b) później rozprawiłem z królem Karolem Gustawem(nie do końca bo się wycofałem,
                          a on odjechał)
                          c) przeprowadziłem kilka szturmów(w stylu: atak-odwrót)
                          d) dwa razy jeździłem do obozu najemników po wojsko
                          e) na końcu ostatni szturm 32 vs 34
                          f)wygrałem
                          (przydał mi się dwuręczny miecz na rajtarów)
                          Wojsko szybko po zdobyciu uzupełniłem bo mili 215 jeńcówsmirk
                      • Gość: ac/dc Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.12.09, 09:06
                        dobra dzieki ale kurde ja miec tych kosynierow?bo w wioskach nie mozna rekrutowac
                        • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 24.12.09, 09:49
                          Co do tych kosynierów to możesz i ich we wioskach rekrutowaćindifferent
                          Ale dopiero jak będziesz już jednym z polskich wodzówuncertain
                          (po zdobyciu warszawy król ci nada wioskę i staniesz się jednym z nich)
                          Ja najmowałem tych kosynierów i innych na drodze do husarii,
                          (ciężkich jeźdźców kozackich, wolontariuszy itd.)
                          a później ich awansowałem na husarzy
                          • Gość: ac/dc Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.12.09, 10:16
                            ok.bardzo dziekuje.ale mam jeszcze jedno pytanie.co zrobic zeby krol mnie mialnowal tym swomi hetnamen czy cos ja mam 250 slawy a z krolem mam chyba 41 czyli ze mnie lubitongue_out a on dalej nie chce mnie mianowac
                            • Gość: adhx Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.12.09, 10:28
                              co do tej wioski od króla, to wydaje mi się, że podatki zbierane są od początku gry
                            • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 24.12.09, 13:18
                              Żeby cie mianował swoim hetmanem musisz zdobyć Warszawę.sciana
                              (ile razy mam mówić)
                            • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 24.12.09, 13:19
                              Musisz zdobyć Warszawę!!!!!!!!!!!!(takie zadaniesciana)
                            • Gość: jml Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.02.10, 14:46
                              o czleni ja mam ponad 2000 slawy i krola mam 80 i nie chce mnie mianowac crying
                              • wielkihetman4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 06.06.12, 15:35
                                ja miałem 10 sławy nic u króla i mianował mnie szlachcicem łatwo to zrobić
                                gamecorner.pl/i/emoticons/cool.gif
                          • Gość: wsad Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.12.09, 10:45
                            ja mam oddzial 68 osob w tym 39 husarzy i 20 rajtarow ale mam tez lublin w
                            ktorym utrzymuje garnizon ponad 100 osobowy a u mnie polska prowadzi wojne ze
                            szwecja ale nikt sie nie chce do mnie przylaczyc chociaz mam 500 sławy tylko raz
                            przylaczyl sie do mnie mały rycerz smile ale nigdy nie doczekal chwili az wysadze
                            mury lub zbuduje drabiny tylko odjezdzal w tylko sobie wiadomym kierunku
                  • Gość: grzes Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.02.10, 16:40
                    kod na zdrowie to ctr+h
                  • wielkihetman4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 06.06.12, 15:33
                    CTRL+ALT+F4 - ogłuszenie wszystkich przeciwników na bitwie, później jako jeńcy
          • Gość: szymon wielki Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 16.01.10, 07:39
            z tym życie z 100 na 25to maszw oddziale chorobe np.febra,wścieklizna
        • Gość: KM maslo Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.agh.edu.pl 16.02.10, 19:46
          Mugłby ktos napisac jakie talenty specjalne opłacasie bac najbardziejsmilesmilekisskiss /dupa/
    • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 24.12.09, 13:33
      Czy wie ktoś jak zrobić pierwszą misje specjalną u Szwedów?
      Bardzo proszę niech pisze?
      • Gość: ac/dc Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.12.09, 15:51
        no normlanie idziesz do jakiegos dowodcy i kilaksz tam na zadanie specjalnie czy misja specjalna juz nie pamietam.i tyle.
        • Gość: szymon wielki Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 16.01.10, 07:43
          po prostu , wchodzisz w zadania i masz tam wioske jedż do niej i idz do starosty on ma
          zadania dla cebiewinksmilesad
      • Gość: ac/dc Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.12.09, 15:53
        a ja jeszcze prosze o pomoc co zrobic zeby krol kazimierz mnie mianowal dowodca?mam ponad 150 slawy i ponad 40 z nim
        • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 24.12.09, 19:57
          przyłączam sie do pytania: Jak być przyjętym na służbę u króla? zadaje mu pytanie "jak mogę pomóc RP?" a on zawsze na to "jestem zajęty". TO co powinienem zrobic? Trzeba czekać, aż Szwedzi zajmą Warszawę? bo na razie jest w niej Jan Kazimierz.
          • Gość: ERROR Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 24.12.09, 21:12
            Pytaj się innych szlachciców oni ci chyba powiedzą żebyś atakował szwedzkie armie
            Aha a co do hetmana to po zajęciu warszawy go nie dostajesz (w każdym razie ja
            nie zostałem) dopiero po zdobyciu ok 600 sławy Jan Kazimierz da ci zadanie ale
            jakie to już nie powiem tongue_out ale powiem że jest yyyyyy trudne suspicious
            A ostatnia prośba to jeśli ktoś znajdzie pacha to niech zaraz przysyła bo kilka
            bardzo przydatnych opcji "blokuje"
            Wesołych świąt piwosantachoinkaprezent
            • Gość: wsad Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.12.09, 23:05
              panowie jak myślicie co zrobić zdobylem warszawe<sam> ale wyrżneli mi wszystkich
              ludzi a mialem juz 45 husarów i 25 rajtarów nie liczac tych w lublinie ktorych
              tez bralem bo atakowalem ja 3 razy zanim ja zdobyle ale głownie szkoda mi tej
              husarii dzieki ktorej wygrywalem bitwy w kilka minut ale z drugiej strony po
              zdobyciu warszawy ruszyla fabula a takze zostalem szlachcicem polskim i dostalem
              kolejna wioske ale narazie do niej nie jade bo wiem ze dostane sume ktora mi
              obrzydzi gre wiec sam nie wiem co robic poradźcie czy grac dalej bez moich
              husarów czy wczytac zapis i liczyc na przylaczenie sie kogos do mnie i mniej
              krwawe zdobycie warszawy
              • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 25.12.09, 23:19
                ja bym na Twoim miejscu grał dalej tak jak jest i od nowa szkolił ludzi na husarzy...ale zależy co kto lubi- jak wolę wyzwania i trudniejsze bitwy.

Natomiast wracając do pytania jak przejść na służbę króla: mam już 750 sławy, Jan Kazimierz jest moim przyjacielem-nadal nie wiem jak być przyjętym na służbę RP- coś powinienem zrobić? Dostałem info, że mam tłuc Szweda- no to walczę z nimi cały czas i w zasadzie wszystkie punkty sławy zdobyłem na nich, więc możecie sobie wyobrazić ile ich wytłukłem.
                Więc jak zacząć wątek główny?
                • Gość: Hetman Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.12.09, 00:59
                  Ja mam podobne i inne problemy.
                  Otóż gdy zacząłem grać najmowałem samych rajtarów jeździłem po miastach i
                  kupowałem. Szybko stanąłem się na tyle silny że nikt mi nie mógł dorównać. Zanim
                  do kogokolwiek dołączyłem podbiłem Zamek w Olszczynie i Królewiec od Szwecji. Z
                  wiosek tych wszystkich wyszedł mi około milion więc nie aż tak dużo. Po potopie
                  i takich tam król z wdzięczności nadał mi ziemie, ale odebrał miasto, zamek i 4
                  wsie. A z wioski, którą od niego dostałem miałem dostać około 38 milionów, nie
                  ziołem ich i wczytałem gre ale potem jak jeszcze raz sprawdziłem to dostałem z
                  niej bardzo dużo milionów na minusie(mam dobre rozwiązanie jeśli ktoś tak ma)
                  eksportować przed wejściem do wioski postać i importować po wejściu wtedy kasa
                  przejdzie. Potem podatki już normalnie przychodzą (trochę więcej niż w
                  normalnym, ale to już chyba nie bug). Dobra myślę że paru osobą pomogłem.
                  A teraz mój problem. Zacząłem od początku i podbiłem całą Polskę(bez dołączania
                  się nigdzie) w między czasie wziąłem zadanie na temat czarnego Hetmana.
                  Całkowicie przypadkiem natknąłem się na Radziwiłła który rzekomo coś wie. To się
                  do niego dołączyłem, następnie dostałem zadanie do Radziwiłła żeby mu stolice
                  wykombinować to wypowiedziałem Rosji wojnę i podbiłem jakieś ich miasto(te obok
                  Szwecji) i mu je dałem ale zaraz potem znów powiedział że ceni me rady tak jak
                  bym miał rozsądzić dla kogoś wsie, ale zamiast tych opcji pojawiły się opcję
                  normalnej rozmowy, w której mogę z nim normalnie gadać, ale nie mogę wyjść. Nie
                  wiem czy ktoś ma jeszcze taki problem. Jeśli ktoś zna rozwiązanie to niech
                  napisze. Będę wdzięczny.
                  • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 26.12.09, 02:04
                    ja tu czegoś nie rozumiem...jak to zanim dołączyłeś zdobyłeś pół Polski, podbiłeś zamek w Olsztynie i Królewiec? Na własność? W jaki sposób? Ja już odbiłem Szwedom wiele miast, ale żadne z nich nigdy nie stało się moją własnością- po prostu nie było takiej opcji. A może coś przeoczyłem???
                    I drugie pytanie...jak zdobywać wsie? Widzę, że czasem są szwedzkie, potem znów polskie i znów szwedzkie, zależy jaka armia do nich zawita. Czy ja też mogę jakoś te wsie odbijać wrogom?
                    • jesse13 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 19.04.10, 21:46
                      Po pierwsze zamków i wsi nie zdobedziesz na własnośc jeżeli jesteś najęty jako najemnik lub masz przychylnośc wysoką u państwa i zaprzysięzyłes im sie pomóc.Po drugie ,jeżeli nie najołes sie u nikogo to byś miał zdobyte zamki na własnosc lecz długo byś nie musiał czekac aż ktoś ci wypowie wojne a póki nie nałeżysz do któregos kraju to nie bedziesz mógł zawrzec pokoju z tym panstwem.po trzeci wioski mozesz zdobyc jedynie tylko wtedy jak zdobedziesz zamek,to po zdobyciu zamku od razu jakas wioska do ciebie dołacza:smile
                    • wielkihetman4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 07.06.12, 10:26
                      gdy podbijasz twierdze to automatycznie dostajesz kilka wiosek
            • Gość: Konrad Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.01.10, 14:54
              Pliska powiedzcie mi co zrobic zeby miec własny Herb
        • wielkihetman4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 07.06.12, 07:03
          WAŻNE!!!!!!!
          jak zostać szlachcicem:
          jeśli zdobędziesz jakiś zamek w RP to będziesz miał ja zostałem królem i mam już kilka
          żeby szybciej to zrób powstanie np na szwedach zdobądź jakieś 2 zamki zrób tak:
          -napadnij na jakąś szwedzką wioske na początku gry np. na tapiawa
          - zdobądź jakieś 2 zamki np. zamek w olsztynie i królewiec
          -idź do Warszawy i złóż przysięge u króla ( pragnę zaoferować Ci moją służbe, Waszmości)
          -dostaniesz te miasta i wsie które zdobyłeś i tam ci sie będzie robić husaria ale musisz troche poczekać tylko zróp to na początku gry
          masz kod gdzie przeciwnicy na bitwie padają i możesz ich mieć jako jeńców
          CTRL+ALT+F4 gamecorner.pl/i/emoticons/big_grin.gif
          MUSISZ WEJŚĆ NA SKONFIGURUJ I WŁĄCZ OSZUSTWAgamecorner.pl/i/emoticons/cool.gif
          na początku zajdź jeszcze do obozu najemników zwerbuj troche woja i zaczynaj akcjegamecorner.pl/i/emoticons/cool.gifhttp://gamecorner.pl/i/emoticons/cool.gifhttp://gamecorner.pl/i/emoticons/cool.gif
      • Gość: Sylwek Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 26.12.09, 14:22
        a ja mam w sumie prosty problem, bo pierwszy raz gram w ta gre, poprzedniczki nigdy nie
        ujrzalem, a więc: jak moge ZUPELNIE na poczatku zdobyc tyle kasy, aby moglbym
        zatrudniac sobie wojsko i byc szanowanym itd.? probowalem zająć się handlem, ale zawsze
        dezerterzy mnie atakowali i już nie miałem konia, szabli, kasy ani towaru, co zrobić?
        pomóżcie laikowiwink z góry dziękujęsmile
        • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 26.12.09, 16:37
          najprostszy sposób to walczyć z rozbójnikami, zdobędziesz wtedy łupy, które możesz sprzedać. Wybieraj na początek odziały nie większe niż 10 osób- rozwalaj ich samopałem (strzał z bezpiecznej odległosci, odjezdzasz i ładujesz w trakcie, znow bliska odległość i celujesz- użyj SHIFT).

Powie mi ktoś jak te miasta i wsie zajmować?
          • Gość: Hetman Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.12.09, 17:30
            Wsie przechodzą razem z miastem lub zamkiem. A co do poprzedniego pytania jak je
            zdobyłem to proste. Wypowiedziałem wojnę szwedom (napadając na jedną z ich
            karawan i szturmem) tak samo z warszawą nie miałem większych problemów później.
            Wracając do tematu po zdobyciu Królewca dołączyłem do polski. A w drugiej grze
            importowałem postać i zdobyłem całą Polskę używając na maksa uzbrojonych
            najemników szwedzkich i polskich. No i nadal liczę na pomoc co z tym Radziwiłłem
            zrobić, a może ktoś zna inny sposób jak zdobyć tego Czarnego Hetmana to chyba
            jakaś buława. A jeśli ktoś tak bardzo chce mogę mu dać zapis chyba jeszcze
            gdzieś mam chwile przed tym jak jest ta dziwna rozmowa z Radziwiłłem. Aha jakby
            ktoś pytał to gram bez kodów. To nie jest takie trudne jeśli się zna już
            mechanikę Mount and Blade. Aha jeszcze jedno czy wy też macie taki dziwny błąd
            że jak przekupujecie strażnika żeby bramę otworzył to w mieście podczas bitwy są
            takie niewidzialne ściany przez które nie można przejść???
            • Gość: Sylwek Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 27.12.09, 01:03
              dzięki, pomogłeś trochęsmile a jeszcze jedno pytanko: gdzie mogę taniej zdobyć jakieś dobre
              bronie/zbroje itd? bo 5 kafli za topór to troche dużo, zważywszy na to że gdy chce sprzedać
              kosztuje on z 90? z góry dziękujęsmile
              • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 27.12.09, 05:27
                Broń zdobywaj na wrogach- nie ma innej metody w początkowej fazie gry.

Udało mi się zacząć wątek fabularny-król przyjął mnie na służbę. Odbyło się to tak:
                - miałem 800pkt sławy
                - w rozmowie z pułkownikiem (jakimś) usłyszałem o Zagłobie
                - zwerbowałem go do oddziału (jak ma się za mało sławy to gada, że jest zajęty)
                i wtedy ruszył wątek fabularny i Jan Kazimierz nadał mi wioskę, gdzieś hen na stepach...confused

POMOGŁO importowanie postaci!!!
                dzięki temu zamiast miliardów talarów, miałem nadal kilka tysięcy. Super big_grin
                Tylko nadal nie wiem jak sztandar wybrac- gdzie jest ta opcja?

(z Rdziwiłłem nie miałem do czynienia, sorki nie wiem jak rozwiązać ten problem.)
                • Gość: Dudas Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 27.12.09, 16:10
                  Ja mam pytanie!indifferent
                  Zdobyłem już Warszawę i król mianował mnie na szlachcica, a później dał mi zadanie
                  odejścia ze służby i pomocy Murza Girejowi w objęciu tronu Channatu Krymskiego.W tym
                  celu zdobyłem wszystkie twierdze, miasta i wsie i mam 1 poplecznika Murza Elecz'a lecz
                  reszta Murzów jakby zniknęła a bez nich nie skończę questa i nie zostanę hetmanem.
                  proszę pomóżciesciana
                  • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 27.12.09, 16:20
                    o to widzę, że robimy to samo zadaniesmile ja właśnie się zabieram. Powiedz mi jak je zacząć? Trzeba iść do Jana Kazimierza i zerwać przysięgę?
                    Ale wtedy pada tekst, żebym nigdy więcej nie pokazywał mi się na oczy uncertain Trochę się martwię, że jak wypowiem posłuszeństwo to mnie już nie przyjmie, jak to zrobiłeś?
                    • Gość: Dudas Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 27.12.09, 16:57
                      Poprostu zrywasz przysięge i Jan Kazimierz mówi że nie chce cię już widziec. Jedziesz teraz
                      do pierwszego lepszego miasta i w karczmie pytasz podróżnika za 30 talarów gdzie znajduje
                      się pretendent do tronu Murza Girej. Jedziesz do Girej'a i mówisz mu że chcesz mu pomóc
                      w objęciu tronu a on dołącza do twojego oddziału i razem musicie zdobyc wszystkie miasta
                      twierdze i wsie channatu krymskiego a do tego przekonac (lub uwięzic ) do siebie 20
                      Murzówsmirk
                      • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 27.12.09, 17:11
                        hmm....ale wypowiadając posłuszeństwo królowi, tracę tę wioskę, którą mi nadał.
                        Mam nadzieję, że to potem będzie przywrócone? Bo już w nią zainwestowałem.indifferent
                        • Gość: Kuba94 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.centertel.pl 28.12.09, 12:52
                          Niewiem jak odbic warszawe z rak szwedow.czy ktos by mogl powiedziec mi jak to
                          zrobic?
                          • Gość: Kocuras Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.adsl.inetia.pl 28.12.09, 13:14
                            Ja mam inny problem zrobiłem quest z tatarami i jestem w polsce i mam quest
                            żeby zdobyć sobie miasto ale zdobyłem kilka a król nadal nie chce mi ich dać co
                            mam zrobić ??

• Gość: Nieznany Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.cdma.centertel.pl 28.12.09, 15:10
                              ja już pare razy maiłem kupę wojsk wszyscy mi się zbuntowali i teraz jestem sam
                              a w warszawie jest król akrol gustaw i ma 286 i jeszce 150 w warszawie jak ją
                              zdobyć?
                            • Gość: kocuras Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.adsl.inetia.pl 28.12.09, 15:24
                              Ja mam inny problem zrobiłem quest z tatarami i jestem w polsce i mam quest
                              żeby zdobyć sobie miasto ale zdobyłem kilka a król nadal nie chce mi ich dać co
                              mam zrobić ??
                            • Gość: Dudas Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 28.12.09, 18:21
                              Kocuras mam pytanie w queście z tatarami najpierw zdobyłeś zaufanie murzów czy
                              podbiłeś miasta?
                              • Gość: kocuras Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.adsl.inetia.pl 28.12.09, 19:27
                                Najpierw 1 tylko wziolem i podbilem zamek a potem to brałem tych co chcieli a
                                jak nie chcieli to szłem im spalic zamek ;p
                                • Gość: kocuras Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.adsl.inetia.pl 28.12.09, 19:28
                                  Aha mam jeszcze inne pytanie jestem buntownikiem ale nie moge ze swoich wsi
                                  werbować czemu sad wsie są moją własnością i należą do mojego państwa

• Gość: nieskaczylinek Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.cdma.centertel.pl 28.12.09, 21:10
                                    zacząłem gre od początku bo w tamtych garch całe wojsko kilka razy mi zdezerterowało,
                                    i nie wiem co robić żeby morale drużyny były większe i żeby mi niedezerterowali proszę o
                                    pomoc
                                • Gość: afasdfas Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.cdma.centertel.pl 28.12.09, 21:16
                                  co zrobić żeby wojsko niedezerterowało i morale tak szybko nie spadały> bo juz parę
                                  arzy gre zaczynałem bo mi całe wojsko poszło
                                  • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 28.12.09, 21:41
                                    Robię zadanie z obsadzeniem na tronie Muraj-beja już zostały mi tylko 2 miasta,
                                    ale (nie wiem czy to bug czy win komputera) kiedy wygram bitwę i klikam coś
                                    (np. "jesteś moim jeńcem" lub "zwerbuj" w przypadku uwolnionych jeńców) to gra
                                    mi się wyłącza i wyskakuje błąd w stylu "wyślij raport o błędach" ,"nie wysyłaj"
                                    wcześniej już się robiło ale raz na parę godzin grania, a teraz po każdej bitwie
                                    Ratunku!!!!!!!!!
                                    • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 29.12.09, 01:13
                                      Niestety to "normalne" w tej grze sad mam identycznie. Trzeba czekać na patch, może poprawią ten błąd.
                                      Jeśli rozegrałem trudną bitwę i nie chcę jej stracić, to po prostu wolę już nie brać jeńców, niż zaczynać od początku.
                                  • Gość: Dudas Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 28.12.09, 21:53
                                    afasdas po pierwsze często rozbijaj obóz lub jedź do jakiegoś zamku. Po drugie nakup
                                    tyle jedzenia ile możesz i patrz ile dodaje pkt. morali np. miód +10. Po trzecie mają wpływ
                                    niedawne wydzrzenia otóż nie można uciekac z pola bitwy, najlepiej nie odmawiac
                                    wykonania zadania i najważniejsze i najwięcej punktowane jest to że wygrasz bitwę ale
                                    zależy też jaką bo nie dostaniesz tyle samo pkt. za pokonanie buntowników czy
                                    dezerterów jak za jakąś potężną armię. Myślę że pomogłem i polecam się na
                                    przyszłośccool

• Gość: Dudas Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 28.12.09, 21:56
                                  no dobra kocuras ale jak ja mam 1 zwierzchnika i podbiłem wszystkie miasta i twierdze to co
                                  mam robic dalej żeby ten koleś został królem?
                                  • Gość: kocuras Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.adsl.inetia.pl 29.12.09, 00:38
                                    za mało miałeś ich

Ej jak sie jest dezerterem mam swoj zamek to moge rektutowac kosynierow ??
                                    • Gość: N3q Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 29.12.09, 10:18
                                      Witam, dostałem te zadanie aby pomóc temu tatarowi zdobyć tron. Wie może gdzie
                                      ten koleś się znajduje i co tak dokładniej trzeba zrobić?? Już nie wspomnę, że
                                      jak sobie jeżdżę po tatarskich terenach to od razu goni mnie armia licząca 200
                                      ludzi big_grin Z góry dziękuję za pomoc.
                                      • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 29.12.09, 10:56
                                        Zadanie z osadzeniem na tron Tatara (zadane przez króla Polski
                                        Zrobiłem zadanie od Króla Rzeczpospolitej, aby pomóc zdobyć tron tatarowi i żeby
                                        on zawarł sojusz z Rzeczpospolitą.A mianowicie zrobiłem tak:
                                        1.Znalazłem i wziąłem do oddziału tego tatara.
                                        2.Zacząłem zdobywać twierdze i przekonywać do mnie ich dowódców.
                                        3. Przekonałem tylko 6 ale zdobyłem wszystkie zamki i miasta.
                                        4.Po dniu wyskoczył napis,że państwo Tatarskie nie istnieje, wtedy wszyscy
                                        przyłączyli się automatycznie do nowego państwa.
                                        5.Pan Zagłoba poradził mi żebym upomniał się o traktat pokojowy z Polską.
                                        6.On zaczął plątać, że nie pamięta, i że przysięga jest nieważna. W końcu
                                        przekonałem go grożąc Panem Zagłobąbig_grinwink.
                                        7.Powiedział, że zrobi to, ale muszę zdobyć dwie twierdze Rosyjskie.
                                        8.Zdobyłem je (Tatarzy nie pomogą bo nie mają z nimi chwilowo wojny), wtedy wódz
                                        tatarski zawiązał pakt pokojowy z Polską.
                                        9.Jeśli ktoś chce(bo może zostać z tatarami) może wrócić do króla polskiego.
                                        10.On powie,że nie może przywrócić na stanowisko i oddać nam ziem, chyba że
                                        zdobędziemy poparcie hetmanów polskich.
                                        11.Zagłoba poleci nam żebyśmy odeszli od chana tatarskiego(w tym celu trzeba
                                        zerwać przysięgę u nowego chana, którego osadziliśmy na tronie) i Zagłoba mówi
                                        też żebyśmy się udali do Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego i Kmicica, bo on ma u
                                        nich wpływy.
                                        Na razie w tym momencie utknąłem.
                                        • Gość: N3q Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 29.12.09, 11:25
                                          Dzięki wielkie właśnie go znalazłem tylko z tym podbojem to nie tak łatwo będzie
                                          ale coś się wymyślismile Jeszcze raz wielkie dzięki
                                          • Gość: kocuras Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 77.255.124.* 29.12.09, 12:43
                                            Mi się już udało z tymi pułkownikami teraz mam zadania zdobycia sobie miasta ale
                                            jak je zdobywam to i tak król mi go nie daje sad pomocy

• Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 29.12.09, 13:24
                                              a jak Znalazłeś tą Anusię Borzobochatą i jak złapać tego przeciwnika Kmicica(w
                                              jakim on jest kraju)???
                                            • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 29.12.09, 15:06
                                              kocurus jak zabrać konia temu zaporoskiemu wodzowi w misji Skrzetuskiego
                                              "koniokrad"?
                                              • mikid95 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 29.12.09, 15:18
                                                barttino musisz pogadać z Zagłobą. On ci poda nazwę wioski jakiejś i tam masz
                                                iśc. Sam nie zrobiłem, ale czytałem na innej stronie.

A teraz moje pytanie. Król Jan Kazimierz prosił mnie o przyprowadzenie jeńców
                                                szwedzkich. No to mu ich dałem a on potem, że Szwed w kółko cośtam wrzeszczy. I
                                                pada kwestia, że przydałby się tłumacz. Co zrobić? sciana
                                                • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 29.12.09, 15:29
                                                  Trzeba poczekać 2-3 dni i Król ci powie, że powiedział o planowanym ataku na
                                                  Rzeczpospolitą i na Częstochowę, wtedy da ci misje obrony jej.
                                                  Dzieki za podpowiedz.
                                                  • Gość: N3q Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 29.12.09, 16:01
                                                    Ludzie powiedzcie mi jak wykonaliście tą misję z tym cholernym odbijaniem
                                                    chanatu krymskiego ?? Dzięki tej wspaniałej misji gra mi zbrzydła. Mam trochę
                                                    tych miast i twierdz ale to jest masakryczne i na dodatek car rosyjski się
                                                    panoszy po tych terytoriach. Macie jakieś pomysły jak to zrobić ??
                                                  • Gość: mikid95 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.subscribers.sferia.net 29.12.09, 17:04
                                                    Dzieki. Obroniłem Częstochowe. Wkurzają mnie te bugi. Zatruwam wode w Wawie i
                                                    nagle pufff do pulpitu sad Dobrze że zapisuje big_grin
                                        • Gość: gotrig Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 80.50.127.* 29.12.09, 18:09
                                          ale jak przeniknąć do tego miasta gdzie siedzi ten tatarski pretendent do tronu? Bo on siedzi sobie w kozackim miescie, a ja z kozakami mam wojnę, więc mogę tylko oblegać miasto uncertain

Podobny problem: dostałem od króla zadanie by udać się do Moskwy i zawieść list do księcia Chowańskiego- ale z ruskimi tez jest wojna i do Moskwy nie mogę wjechać, to jak mam się zobaczyć z carem???

Niech ktoś pomoże.
                                          • Gość: Dudas Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.ssp.dialog.net.pl 29.12.09, 19:24
                                            ja mam mały problemsciana
                                            robię dalej tego questa z tatarami i mam 1 zwierzchnika oraz podbiłem wszystkie miasta i
                                            twierdze ale wraz z pokonaniem wszystkich armii ci murzowie cały czas mi uciekali a teraz
                                            jak nie mają już armii to nie mogę ich nigdzie znaleźc i boje się że będę musiał
                                            gręprzechodzic od nowa. Prosze o pomoccry
                                            • Gość: asfadas Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.cdma.centertel.pl 29.12.09, 19:55
                                              a gdzie mozna rekrutowac pikinierów lub kosynierów żebym mógł ich powoli awansować
                                              na husarzów, i woóle jak najlepiej zdobywać wojsko proszę o szybką pomoc
                                              • Gość: Hetman Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.12.09, 20:10
                                                Wojska najlepiej rekrutować w obozach najemników , nie żałować kasy i ich
                                                najlepiej uzbroić. wtedy żadna armia cie nie pokona. No i oczywiście wszystkie
                                                punkty w charyzmę.
                                          • Gość: Viggo Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.lublin.mm.pl 29.12.09, 20:12
                                            Jak masz wojne z tym panstwem i chcesz wejść do miasta to wybierz opcje - próba
                                            wejścia pod przebraniem. Jak cie nakryja to kijem i nożem musisz ubić 3
                                            strażnikow i droga wolna tongue_out
                                            • kondzior4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 29.12.09, 20:32
                                              Mam pytanko

Pytanko: Jak zdobyć dużo kaski z 10-30 wojska???sciana
                                              • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 29.12.09, 20:56
                                                Ograbiać wioski oczywiście!!!!!!!!!!!
                                                A co do misji z chanatem krymskim to jak zdobędziesz wszystkie miasta i zamki to
                                                po 2-3 dniach będzie napis że państwo Chanat Krymski zostało pokonane.
                                              • Gość: Hetman Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.12.09, 21:12
                                                Dopij z 40 wojska a wtedy na wioski i je łupić tam skóry będą aksamit i to trza
                                                brać i sprzedawać. I powtarzać tą operacje aż do znudzenia.
                                                • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 29.12.09, 21:28
                                                  jeśli robicie zadanie ze zmienieniem władcy państwa Chanatem Krymskim to jeśli
                                                  nie przekonacie wszystkich dowódców, a zdobędziecie wszystkie miasta i zamki to
                                                  po 2-3 dniach pojawi się napis, że Chanat Krymski został pokonany, wtedy wszyscy
                                                  nie przekonani dowódcy automatycznie przejdą na waszą stronę(tak było w moim
                                                  przypadku)
                                                  • kondzior4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 29.12.09, 21:50
                                                    Ok, Dobra ale w czasie jak grabie i pale wioski to zaraz mnie jakiś dowódca
                                                    atakuje ...sciana
                                                  • Gość: Hetman Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.12.09, 22:37
                                                    Co do pytania: to najpierw próbuj zmusić wioskę do oddania zapasów to zabiera
                                                    znacznie mniej czasu powinieneś zdążyć.

A ja mam jeszcze jeden błąd udało mi się i zdobyłem dla Radziwiłła Polskę ale
                                                    teraz jak pyta się czy chce zostać marszałkiem odpowiadam że tak ale jest znów
                                                    błąd że klikam i nic się nie dzieje.

Czy ta gra nie może chodzić normalnie????

Aha i jeszcze jakie są obowiązki marszałka????
                                                  • lukasz_1318 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 30.12.09, 00:18
                                                    Mi także się już udało z tymi pułkownikami misję wykonać mam teraz zadanie
                                                    zdobycia sobie jakiegoś miasta ale jak je zdobywam to i tak król mi go nie daje
                                                    - nie mam żadnej opcji ani nic. Czy ktoś wie co zrobić. Proszę o pomoc.
                                                  • Gość: Mackless Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 82.160.224.* 20.01.10, 14:43
                                                    Ludzie pomocy trzeci tydzień szukam tego całego Zagłoby.Gdzie on k**** jest. prosze
                                                    będe dozgonnie wdzięczny. sciana
                                                  • Gość: Maks Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.cdma.centertel.pl 01.02.10, 21:54
                                                    Zadaniami marszałka są :
                                                    organizować pospolite ruszenie
                                                    ochrona króla
                                                    wypłacanie żołdu dowudcom i kapitanom najemników
                                                    piwo
                                      • lisowczyk008 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 29.01.10, 00:47
                                        Witam, robię misję czarny hetman i zaciołem się na archiwach, żeby przeczytać księgę
                                        trzeba znaleźć "uczonego męża" - który to i gdzie go można znaleźć ??? Z góry dziękuję
                                        za pomoc.
                      • jesse13 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 19.04.10, 21:58
                        ja sie na tym sporo głowiłem udało mi sie namówic 15 szlachciców ale w ciąz 5 sie opierało jak próbowałem ich przekonac na wszystki sposoby to to ich to nie przekonywało i mówili ze poprą mmego mehmeta gireja do tego zdobyłem wszystki zamki i miasta,a no tamci mi znikneli i niewiem co dalej?na pewno pomoze jak ich schwytam to wkoncu to bedzie koniec zadania i mehmet zasiadzie na tronie?
                    • wielkihetman4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 06.06.12, 17:17
                      gotrig nie przejmuj się jeśli masz zagłobe to nic ci nie będzie jak przejmiesz cały krym to musisz poczekać aż się podda potem zaś musisz poczekać aż się pojawi ten Mechmet Gerej on ci coś powie ale to już tajemnica i doceniaj zagłobe bo on ci bardzo pomoże
                • Gość: igorek12 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.01.10, 20:14
                  ja zrobiłem tak zdobyłem twierdze bar mieli ja kozacy w ganizonie mieli 24 ludzi. potem
                  pojawila sie opcja z sztandarami
                • wielkihetman4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 07.06.12, 10:22
                  jak zostaniesz szlachcicem to będziesz mieć chorągiew
        • krzyzanowskimarcin1 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 23.12.11, 14:43
          mam problem jak zdobyc konia dla skrzetuskiego oraz jak odnalezc panne anne bobrzochata dla wlodyjowskiego
    • lukasz_1318 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 30.12.09, 00:13
      Mi także się już udało z tymi pułkownikami misję wykonać mam teraz zadanie
      zdobycia sobie miasta ale jak je zdobywam to i tak król mi go nie daje - nie mam
      żadnej opcji ani nic. Czy ktoś wie co zrobić. Proszę o pomoc.
      • Gość: wsad Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.12.09, 00:49
        powiedzcie jak wykonaliscie misje z chanem chodzi mi o podbicie grodow gdzie
        siedzi po 300 chlopa a 150 z nich ma luki i nawet po schodach czy po drabinie
        nie mozna wyjsc bo tak kosza powiedzcie ilu do was sie przlaczylo dwozan bo do
        mnie 5 i mam 1 miasto 3 zamki i 4 wsie a i jeszcze jedno czy biezecie jakies
        zdobytre zamki dla siebie
        • Gość: N3q Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 30.12.09, 09:55
          wsad musisz do siebie przekonać kilku tych murzów czy innych dowódców
          tatarskich, wtedy stają się buntownikami i są pod twoim rozkazami i pomagają w
          obleganiu miast. Jak ja zdobyłem jedno miasto to mi car rosyjski wjechał na moją
          ziemię z 600 żołnierzami ale poszło gładko smile Już prawię mam wszystkie miasta. I
          mam pytanie czy jak ci cholerni tatarzy odbili Mińsk polakom to ja go muszę
          zdobyć ? Bo nie pali mi się przez pół mapy jeździć z taką armiąbig_grin
          • Gość: barttino Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 88.220.124.* 30.12.09, 10:05
            Na stronie
            ftp://ftp4.cdprojekt.com/pub/pl/ogniem_i_mieczem/patch/ jest
            nowy patch do gry M&B OiM.
            Aby zainstalować poprawnie patch 1014 prosimy wykonać następujące czynności:
            1) Odinstaluj grę Ogniem i Mieczem.
            2) Po odinstalowaniu gry usuń jej folder główny (domyślnie C:\Program
            Files\Ogniem i Mieczem).
            3) Zainstaluj grę ponownie, ale nie uruchamiaj jej po zakończeniu instalacji.
            4) Zainstaluj patch 1014.

UWAGA: Stany gier zapisane na wcześniejszych wersjach Ogniem i Mieczem nie są
            kompatybilne z wersją 1014. Po instalacji patcha konieczne jest rozpoczęcie gry
            od nowa.
            • mikid95 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 30.12.09, 12:24
              Gość portalu: barttino napisał(a):

> Na stronie
              > <a
              href=ftp://ftp4.cdprojekt.com/pub/pl/ogniem_i_mieczem/patch/"

target="_blank">ftp://ftp4.cdprojekt.com/pub/pl/ogniem_i_mieczem/patch/[/url]</a> jest
              > nowy patch do gry M&B OiM.
              > Aby zainstalować poprawnie patch 1014 prosimy wykonać następujące czynności:
              > 1) Odinstaluj grę Ogniem i Mieczem.
              > 2) Po odinstalowaniu gry usuń jej folder główny (domyślnie C:\Program
              > Files\Ogniem i Mieczem).
              > 3) Zainstaluj grę ponownie, ale nie uruchamiaj jej po zakończeniu instalacji.
              > 4) Zainstaluj patch 1014.
              >
              > UWAGA: Stany gier zapisane na wcześniejszych wersjach Ogniem i Mieczem nie są
              > kompatybilne z wersją 1014. Po instalacji patcha konieczne jest rozpoczęcie gry
              > od nowa.

550 /pub/pl/ogniem_i_mieczem/patch/[/url]: No such file or directory -takie coś
              wyskakuje.
              • Gość: potrzebujacy :-) Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.xdsl.centertel.pl 30.12.09, 16:00
                a ja mam inne pytanie (zdaje sie ze nawet nie zwiazane z zadnym bugiem smile )
                W misji Nowy Chan jest napisane by albo przekonać albo uwięzić opornych murzów.
                Czy tu uwięzić oznacza trzymać go u siebie jako jeńca czy pójść do jakiegos
                miasta i tam go zamknąć?
              • Gość: poulllllll Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.01.10, 15:46
                nie śćągajcie tego patcha bo wam jedna instalacia zostan.I za jakieś 2mieśące bendzie
                lepszy patch z wienkszom mapom i ekwipunkiembrawobrawo

• Gość: Cinek Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.12.09, 10:41
            Kto mi powie jak zakończyć misje potop??
            A co to tego twojego patcha to ten link nie działa tongue_out
            • Gość: Hetman Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.12.09, 10:59
              Tu masz link:
              ftp://ftp4.cdprojekt.com/pub/pl/ogniem_i_mieczem/patch/
              Jak nie działa to trzeba samemu kombinować.
              • Gość: Enter Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: 89.191.147.* 31.12.09, 13:37
                "Poprawiono wyszukiwanie drogi pod wsią Pohrebyszcze." - nadal nie dziala w
                patchu 1014
            • Gość: N3q Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 30.12.09, 11:01
              Chyba sobie w kulki lecisz, że od nowa będzie trzeba grać...

A co do tego potopu to nie wiem ja to cały czas mam. Pewnie w którymś momencie
              gry będzie trza wytępić szwedów, będąc na usługach Rzeczypospolitej.
              • Gość: Hetman Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.12.09, 11:06
                Ej a jak ja już nie mam do wykorzystania instalacji bo u siebie, u brata i na
                laptopie mam. To co zwrócą mi czy co???
                • Gość: N3q Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 30.12.09, 11:53
                  Hetman przy reinstalacji gry nie odbiera tych limitów, przynajmniej z tego co mi
                  wiadomo. I tak to kiedyś będą musieli usunąć.
            • Gość: N3q Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 30.12.09, 11:04
              a jednak ten patch jest tu macie linka i to prawda że trzeba grać od nowa, nie
              wytrzymam mam teraz gdzieś Polskę pomogę komuś innemu big_grin

www.gram.pl//pliki_szczegoly.asp?id=2140
              • Gość: viggo Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.lublin.mm.pl 30.12.09, 12:07
                Radze zachować save bo z tego co czytam na forum cd-projekt patch wprowadza inne
                bugi np brak mozliwosci nabory ochotnikow w wioskach itd
                • kondzior4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 30.12.09, 12:18
                  Znalazłem wreszcie dobrą wioskę do napadów zarobiłem na niej 30000 big_grin, I mam 58
                  wojska i żołd 950 devil . I mam dwóch dowódców w niewoli .... XD
                  • Gość: N3q Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik IP: *.chello.pl 30.12.09, 12:25
                    Już za późno mam to gdzieś gram od nowa. Tylko sobie na pulpit wyeksportowana
                    postać wrzuciłem więc jak coś to sobie ją importuje i jadę dalej smile
                    • kondzior4 Re: Mount & Blade: Ogniem i Mieczem - poradnik 30.12.09, 12:59