Dodaj do ulubionych

kiedy przycinać?

25.02.04, 11:46
kiedy można zacząć przycinać drzewka i krzewy, żeby nie narazić ich na
niekorzystne działanie pogody, ale też aby nie było za późno...
Obserwuj wątek
    • elaos Re: kiedy przycinać? 25.02.04, 12:21
      Nie ma jednej generalnej zasady. Inaczej przycinasz brzoskwinie (wczesna
      wiosna), inaczej wiśnie (sierpień). Zupełnie inna bajka to drzewka i krzewy
      ozdobne, ponieważ te tniemy w zależności od pory kwitnienia, a niektóre nie
      znoszą go w ogóle, róże się tnie inaczej nawet w zależności od gatunku. Muszisz
      napisać o jakie konkretnie chodzi Ci gatunki, ale w zasadzie bez porządnego
      podręcznika jest ciężko sobe poradzić z fachowym cięciem.
      Pozdrawiam - Ela
        • citisus Re: kiedy przycinać? 25.02.04, 13:48
          marghot napisała:

> np. jarząb mączny
          > a czy można przyciąć kosówkę, aby była bardziej gęsta?

Iglaków się raczej nie przycina, tylko młode pędy szczytowe obłamuje.
          W kosodrzewie można te młode pędy jak są za wysokie w połowie uciąć,
          w tedy na drugi rok zwiększy ilość odrostów.
      • amadyn Re: kiedy przycinać? 25.02.04, 20:15
        mali_na napisała:

> Jak przyciąć wierzbę japońską, przy samym badylku, czy trochę zostawić

Pędy wierzby piennej skracamy w celu lepszego zagęszczenia sie .Zabieg ten
        wykonujemy po kwitnienu przed wypuszczeniem liści, a pędy skracamy o 2/3
        długości.Tak postępujemy każdego roku.
        amadyn
        • maryy Re: kiedy przycinać? 25.02.04, 21:50
          Mozna rowniez te pospolite " wierzby płaczące" szczepione na pniu jak np Salix
          caprea 'Pendula', ciąć tuż "przy skórze" ;) czyli usuwac cale pedy u podstawy,
          zostawiajac swoista "palke" z ktorej szybko odrosna nowe pedy (taj tez ja
          czynie). A jesli chodzi o np. S. integra 'Hakuro Nishiki', to pedy jej przycina
          sie gdy osiagna ok 50 cm dlugosci, zostawiajac ok 10cm. :)))
    • amadyn Re: kiedy przycinać? 25.02.04, 20:38
      Jeśli chodzi o drzewa owocowe to rozróżnia się cięcie zimowe i cięcie letnie.
      Cięcie zimowe rozpoczynamy na przedwiośniu tj.w lutym lub marcu.Jest to
      dobry okres do cięcia jabłoni,grusz i śliw. Cięcie letnie wykonujemy od
      czerwca do września.W tym okresie,po zerwaniu owoców,należy ciąć czereśnie i
      wiśnie,dlatego że w tym czasie są najmniej narażone na zakażenie chorobami.
      W sierpniu i wrześniu można ciąć orzech włoski,bo w tych miesiącach "płacze" on
      najmniej.
      Główny termin cięcia drzew i krzewów ozdobnych to przedwiośnie,przed ruszeniem
      wegetacji.Dotyczy to roślin ozdobnych z liści.Inaczej postępuje się z krzewami
      kwitnącymi.Te,które kwitną na pędach tegorocznych,przycinamy przed kwitnieniem,
      a kwitnące na pędach zeszłorocznych skracamy po kwitnieniu.

amadyn

• mali_na Re: kiedy przycinać? 26.02.04, 08:49
        Ja mam Pendulę. Czyli po kwitnieniu, a przed liśćmi obciąć 2/3, a można i
        krócej? Na jabłonki umówiłam się na sobotę, bo sama nie dam rady.
        Mam jeszcze budleję,( pierwszy rok) ale tu doczytałam się ,że można krótko na
        30cm.Prawda?
        • maryy Re: kiedy przycinać? 26.02.04, 11:26
          Tak, ja obcinam krocej, tuz przy pniu (ani milimetr pedu nie zostaje:) )-tak
          mnie uczono na praktykach w szkolce drz. i krz. ozdobnych (klony,wierzby i lipy
          mozna tak silnie ciac-zawsze odrosna).Poza tym ladniej chyba to wyglada niz
          pozostawione kilkucentymetrowe grzdyle ;))).
          Jesli o budleje chodzi to rowniez sie zgadza-krociotko nad ziemia, poniewaz
          kwitnie ona na tegorocznych pedach. Moze ona przemarzac, dobrze jest
          zabespieczyc nasade krzewu przed zima, lecz po przycieciu wiosennym ladnie
          odrasta i zakwita:))
          Milego ciachania! :)))
    • elaos Re: kiedy przycinać? 26.02.04, 13:06
      Budleja przemarza u mnie co roku, ale wybija bez trudu i nie widać aby jej to
      szkodziło(na zimę jest kopczykowana). Natomiast wierzbę "Hakuro Nishiki"
      przycinam dwukrotnie wiosną i latem, ponieważ tylko młode listki są
      trójkolorowe, a poza tym do lata wierzba ma już strasznie dłuuuugie gałęzie i
      zaczyna nieładnie wyglądać.
    • jerzy.wozniak Re: kiedy przycinać? 29.02.04, 15:53
      Wiele już natychmiast, a na inne jest już nawet nieco za późno jak na przykład
      winorośl. Wstawiłem tu kilka wątków o cięciu drzew i krzewów i warto je przed
      tym zabiegiem przeczytać!.
      Jurek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka